Keresés

Részletes keresés

tibb Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4903

Na ja. :-) Egyébként a jelenet első fele teljesen hiteles, ugyanis a Henryvel a bátrabb vadászok pont így lőtték a bölényt, a robogó monstrumok mellett, egészen a közelükben lovagolva. Mondjuk általában kellett legalább 4-5 találat egy bölény megfektetéséhez. A profik ezt a módszert túl veszélyesnek tartották, ők messzebbről, erősebb lőszert használó fegyverekkel tizedelték a csordákat.

Előzmény: nj (4902)
nj Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4902

Mondjuk, ez nekem is elég furcsa volt, hogy egy lövéssel sikerült megölni és pont 3 centivel a lába előtt állt meg a bölény feje.

 

De, hát, ez csak film. Robin Hood és széthasította egy nyílvesszőt egy újabb lövéssel... :-) És mit ad isten, az is Kevin Costner volt. :-)

Előzmény: tibb (4898)
nj Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4901

Hát, ezt ne tőlem kérdezd, nem én szerkesztem a sorozatot...

 

Előzmény: Bela_Vak (4899)
Motun Creative Commons License 2012.10.11 0 0 4900

Érdekelne hogy valami hasonlóság van e az északi indiánok és a keleti nomádok tipi ill. jurta beosztásban.

Van e az indiánoknál is kötelező férfi és női oldal, és ha van akkor kié melyík.

Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4899

OFF

Igen, en is igy ertettem.

Ha disznot kell darabolni, vagy 1:1 ki kell valami parbajra allni egymas ellen, akkor azert egy nehezpancelos felperc alatt szetszed egy pikast, akarhogy is pontozzuk, pedig a tortenelem sokszro megmutatta, hogy a harcteren ez ugye pont forditva tortenik, oramupontossaggal. Tehat a disznodarabolo osszehasonlitasi rendszer nyilvanvaloan rossz valaszt adna olyan esetekre, mikor a ket fajta harcos valoban talalkozott is, akkor miert mukodne fikcios esetekre.

Előzmény: nj (4897)
tibb Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4898

 

 

Gondolom ez a jelenet mindenkinek emlékezetes maradt a filmből. Ehhez kapcsolódva idéznék egy részletet Kovács László Vadnyugati vadászpuskák c. könyvéből:

 

"Csak közbevetve jegyzem meg, hogy az Oscar-díjas "Farkasokkal Táncoló" című westernfilm egy jelenetében a Kevin Costner alakította főhős indián barátaival bölényre vadászik Henry puskával. Olyan hiteles és érdekfeszítő ez a rész, hogy csak második nézésre vettem észre, hogy a derék vadász üres fegyverrel lőtte a vadat. A tár hasadékában lévő pecek ugyanis alapállásban leledzett, tehát ott nem volt egyetlen töltény sem! Az ezt követő izgalmas részletben fiatal indián barátját veszélyezteti egy sebzett bika, amelyet a főszereplő minimum 60-70 méterről parádés lövéssel terít le. A bölénnyel villám módjára azonnal végez a lövedék. Tűzbe rogy, ahogy a vadászok mondják. Butch Winter fegyver és töltényszakértő szerint ez csak úgy lehetséges, ha az illető kb. hat hüvelyk mélyen bedugja a csövet a bika fülébe, mielőtt elhúzná a ravaszt... Ugyanis a .44 Henry Flat nem képes ilyen távolságból keresztülverni a vastag, szívós koponyát. Ennek ellenére ez a töltény olyan népszerű volt az USA-ban, hogy egészen 1934-ig gyártották."

 

Előzmény: tibb (4895)
nj Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4897

"Gondolom disznodarabolasok kozben konnyu elmagyarazni, hogy az egy svajci paraszt - egy nehez pancelos lovag versenyt miert nem a svajciak nyerik..."

 

Azt valóban nem könnyű, mert azt a sváciak nyerték! :-) Először 1315-ben Morgartennél.

De ez, gondolom, elírás volt részedről.

Előzmény: Bela_Vak (4891)
annie999 Creative Commons License 2012.10.10 0 0 4896

Kevin Locke teljes számok itt. Talán az utolsóval érdemes kezdeni, bár ízlés dolga, de nekem az első nem nagyon tetszik. 

 

tibb Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4895

Az 1860-tól 1866-ig gyártott Henry-puska 16 lövetű volt. Utódját, az 1866-os Winchestert háromféle változatban (karabély, puska, hadipuska) gyártották. A karabély tárkapacitása 13 lőszer volt, a puskáé és a hadipuskáé 17.

A '73-as Winchesternél a következőképp nézett ki a dolog:

vadászpuska - 15 lövetű

vadászpuska rövidített előágytárral - 6 lövetű

karabély - 12 lövetű

hadipuska - 17 lövetű.

Előzmény: Törölt nick (4893)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4894

Érdekes dolog lenne megnézni, hogí miből és hogyan készítették az ijjakat! És mit tudtak!!!

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4893

Az a 16 lövetű érdekes lehet. Gondolom valami win alapú 45'-ös felhúzós!

 

(érdekes lehet még, hogy 1872-ben volt egy bankos bedőlés usában -nagy svidli)

Előzmény: tibb (4880)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4892

Tenyleg nem bantasbol akartam mondani, es nem akarnek senkit azert kritizalni, mert kimondottan eros erzelmek kotik a temahoz. Odaig meg akar idealizalt tortenetek is teljesen jogosak es fontosak, hogy egyfajta peldakepek, tukrok az ember sajat valosaga szamara. Azok a tortenetek, amelyek igazak, azok meg nyilvan megugy. 

Előzmény: annie999 (4885)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4891

OFF

Merjunk debilek lenni! Gondolom disznodarabolasok kozben konnyu elmagyarazni, hogy az egy svajci paraszt - egy nehez pancelos lovag versenyt miert nem a svajciak nyerik, vagyhogy hogyan sikerult az araboknak vagy a mondgoloknak a fegyverzetuk minimalis valtoztatasa nelkul is egyik naprol a masikra kecskekkel enyelgo pasztorokbol fel vilagot meghodito hadsereget epiteni.

 

OFF 2

Kimondottan vicces volt, amikor valamilyen izraeli kommandot a Sealsel hasonlitottak ossze. Fegyverzet egyik fo eleme a kes, amire sikerult a ket jatekosnak kulonbozo pontot kapnia. El tudom kepzelni azt a harcteri szituaciot, aminel egyaltlaan kes elokerul es fontos szerepet jatszik, es aztan meg eletlen is lesz. :) 

 

Előzmény: nj (4888)
whiskey whisky Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4890

Ennek a sorozatnak van olyan része is amelyben 3vs 189 a felállás:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=KoyYiA-9UnI

 

Előzmény: nj (4889)
nj Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4889

"A viccet félretéve a mongol birodalomnak fénykorában, a XIII. sz. közepén közel 100 ezer jól kiképzett, fegyelmezett, harcedzett katonája volt jól szervezett hadrendben.

Ezzel szemben a komancsoknak soha nem volt 3-4 ezernél több harcosuk és fegyelemben és szervezettségben is messze elmaradtak a mongolok mögött."

 

Hát, éppen ezért írtam, illusztrálandó, hogy mindent azért nem szabad olyan nagyon komolyan venni tőlük... (Vagy, hogy stílszerű legyek: véresen komolyan venni... :-))

 

"különben hogy van ez kisakkozva, úgy, hogy a két fél azonos létszámú csapatot állít ki, mint a fociban?"

 

Ja, igen, 5 mongol, 5 komancs ellen. A 3. sorozatban hadvezéreket hasonlítgatnak össze, ott pl. volt Crazy Horse és 4 lakota ill. Pancho Villa és 4 mexikói.

Előzmény: Törölt nick (4886)
nj Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4888

Jó, hát ez nem egy tudományos alapossággal összeállított elemző műsor, csak egy olyan "ismeretterjesztő" dokumentumfilm, ami erősen dolgozik bulváreszközökkel is. Ezért nem "untatják" a nézőket ilyen piszlicsáré részletekkel, mint az utánpótlás, meg a logisztika. :-)

Mivel a nézettség fontos, ezért nem egy stúdióbeszélgetés közben mondanak el dolgokat, hanem "szórakoztatva szeretnének tanítani", így két látványos disznótrancsírozás között azért elejtenek egy-két valóban értékes információt is. Felteszem, úgy gondolkoznak, hogy a többségnek nyilván a trancsírozás a fontos, de esetleg megragad bennük az az egy-két hasznos dolog is. 

Előzmény: Bela_Vak (4881)
nj Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4887

OFF

 

Igen, ebben igazad van, nem csak (illetve: nem elsősorban) az elszenvedett veszteségek voltak döntőek, de azért annyiból közrejátszottak, hogy a franciák nem tudták olyan simán pótolni a veszteségeket. Aki ott volt, ott volt, komoly erősítés később már nem jött.

De az kétségtelen, hogy a visszavonulás volt az, ami az egészet katasztrófává változtatta.

 

Lützennél pedig a nagy veszteségek mellett a svéd király halála volt az a tényező, ami később alapvetően befolyásolta a háború végkimenetelét.

 

ON

Előzmény: tibb (4878)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4886

"Amúgy, a komancsok nyertek a mongolok ellen... :-)"

 

Miben, röplabdában?...:-)))))

 

A viccet félretéve a mongol birodalomnak fénykorában, a XIII. sz. közepén közel 100 ezer jól kiképzett, fegyelmezett, harcedzett katonája volt jól szervezett hadrendben.

Ezzel szemben a komancsoknak soha nem volt 3-4 ezernél több harcosuk és fegyelemben és szervezettségben is messze elmaradtak a mongolok mögött.

 

Akkor hogy is van ez?

 

különben hogy van ez kisakkozva, úgy, hogy a két fél azonos létszámú csapatot állít ki, mint a fociban?

Előzmény: nj (4869)
annie999 Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4885

Azt írtam, hogy "mintha", de végülis mindegy. Ha hülyeséget írtam, hát előfordul. A harag nem kedvez az objektivitásnak, és bennem egy egyáltaln nem titkolt, kifejezett és tudatos harag van, aminek megvan a maga családtörténeti megalapozása. Részemről ennyit káeurópáról.

Előzmény: Bela_Vak (4884)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4884

Onmagaban persze semmi problema nincs az eszkepizmussal, magam is lelkes gyakorloja vagyok, csak vegyuk eszre, ha az objektivitast erosen torzitja. :) Kicsit tul kategorikusnak tartom a "mi tarsadalmunkban nem ismert" kijelenteseket.

 

A konkret peldadra akartam csak egy konkret, pont forditott peldat mondani, nyilvan itt mindegy, hogy bantu negerek merengenek az olasz spagettirol vagy japanok a Bilbiarol (egyebken Del-Korea nagyon erosen kereszteny, de ez mindegy). 

Előzmény: annie999 (4883)
annie999 Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4883

Erzek nemi eszkepizmust azert ezekben a posztokban.

 

Ezt nehéz lenne tagadni, meg se próbálom :)

Bár a "kelet" engem konkrétan nem izgat különösebben, mondjuk úgy, hogy ez egy kitérő válasz akart lenni. De amit írsz, jogos.

 

 

Előzmény: Bela_Vak (4882)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4882

Erzek nemi eszkepizmust azert ezekben a posztokban.

Elnezest, hogy neked irom, mert semmikeppen nem bantani akarlak, de osszehasonlitani egy keleti filozofiai olvasmanyelmenyt egy keuropai hetkoznapi valosaggal, az ugyanugy teljesen naiv, mint mikor egy japan lapozgatja a Bibliat, es azon mereng, hogy miert nem letezik az onzetlen szeretet es abszolut erkolcs a tavol keleti kulturakban, mikozben Europaban evezredes tradicioja van.

Előzmény: annie999 (4879)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.10.09 0 0 4881

OFF

Harcteren ugysem nagyon szamit az egyeni teljesitmeny, hanem az egyutt vonulas / mozgas, koordinalt egyuttes vedekezes / tamadas ill a fegyvernemek megfelelo hasznalata a dolgok 90%-a. Pl. en a romai katonas reszt lattam, ami azert volt rohejes, mert egy szo sem esett olyanokrol, hogy hadtap/birodalom gazdasaga, vagy teknosbeka formacio, ami nelkul azert nehez megerteni, mit is csinaltak a romaiak. 

 

Előzmény: nj (4869)
tibb Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4880

Ez még önmagában nem lett volna túl nagy baj, ha Custer katonái tudnak célba lőni a Springfielddel.

 

1873 fegyverei: a Single Action Colt Army Revolver

 

 

1873 fegyverei: a '73-as Winchester

 

 

1873 fegyverei: a Springfield

 

 

 

Lődözés Springfielddel, jó kis zenei aláfestéssel (Garry Owen, Farkasokkal Táncoló).

 

Előzmény: Törölt nick (4876)
annie999 Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4879

Hát ezt biztosan sokfelől meg lehetne közelíteni. Nekem most az jutott az eszembe, amit egy barátnőm írt egyszer, hogy számára, aki keleti filozófiákkal foglalkozik, milyen sokféle "erő" létezik. Van a kő ereje, a víz ereje, stb. Mintha mi csak a kő erejét ismernénk. Az erősködést, a mozdíthatatlanságot, a tömeget, a monumentalitást. A Példabeszédek könyve azt írja: "A szelíd beszéd megtöri a csontot." A mi társadalmunk mintha nem tudna erről.

Előzmény: tibb (4871)
tibb Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4878

Értem. OFF Ha már Borogyino szóba került, szerintem nem a csatában elszenvedett francia veszteség volt a döntő tényező a hadjárat végkimenetele szempontjából, hanem az, hogy Napóleon túl sokáig várt Moszkvában a nagy semmire és későn indította meg a visszavonulást, aztán Malojaroszlavecnél nem erőltette túlságosan az áttörést Kaluga felé, hanem enerváltan hagyta, hogy az oroszok visszatereljék a szmolenszki útra, ahol a teljesen felélt területen kellett retirálnia. ON

Előzmény: nj (4874)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4877

Gondolom a Black Hills aranyai odavonzották a fegyverkereskedőket is...

Előzmény: Törölt nick (4876)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4876

Láttam egy dokumtimfilmet. Abban 43 féle lőfegyvert azonossítottak az indiánok részéről. Mig Custerék a springfieldet használták. Az indiánok használtak 16 lövetűt is a springi 1 lövetű. (ha jól emlékszem)

Előzmény: tibb (4863)
pauli-f Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4875

Szerintem nem csak csak mifelénk.  Ez persze bennünket nem vígasztal.A világ egyre gonoszabb. Amúgy teljesen igazad van.

A napokban is olyan dolgok történtek velem,amire azt szokták mondani : "nem hiszem el "

Előzmény: tibb (4871)
nj Creative Commons License 2012.10.08 0 0 4874

Úgy értem, hogy aki a csatát elvileg megnyerte (értsd: a csatatéren maradt), az a hadjáratot elveszítette. Az oroszok visszavonultak, Napóleon győzőtt, de a hadserege túl nagy veszteségeket szenvedett.

Persze, ez csak akkor jó analógia, ha a hadjáraton csak az US Army nyári hadjáratát (Terry-Gibbon-Crook) értjük, az őszi-télit (Miles-Crook) már nem. 

 

Előzmény: tibb (4873)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!