Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2013.04.22 0 0 13720

A másik baj meg az, hogy nem tartják be a technológiát. Az Actarával is az a gond, hogy nyugateurópában a parasztok kinyírták a méheket és most be kell tiltani. Nálunk nem volt ilyen gond mert nekünk túl drága ahhoz hogy szanaszét szórjuk.

Előzmény: Antisystem (13718)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.22 0 0 13719

Én is csak olvastam róla, még nem próbáltam... 

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13717)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.22 0 0 13718

Na ya, a szervesfoszfátok (kolinészteráz-gátlók) egyáltalán nem  szelektív szerek, ölnek kvázi minden ízeltlábút, ezért is szorultak háttérbe... és hát ennek van egy olyan mellékhatása, hogy ahogy a szelektívebb anyagok kerülnek előtérbe, amelyek jóval kevésbé hatnak pl. a pókszabásúakra, úgy lesz egyre nagyobb probléma évről évre a fitofág atka, mert a természet ugye úgy működik, hogy ha egy konkurrens fajt kiszorítasz (mint itt mondjuk a tetvek), akkor a megmaradó faj a helyére nyomul, ez a "horror vacui" természeti törvény biológiai megjelenése.

Szóval nem tök véletlen, hogy ahogy szorultak ki a szervesfoszfátok a mindennapi gyakorlatból, úgy lettek egyre jelentősebb fitofág atka kártételek. 

Szóval szerintem lehet vitatkozni, hogy mi a károsabb, az, amikor egy területet, ahol megborult a biológiai egyensúly (teszemfel felszaporodtak a tetvek vagy a molyok) kvázi sterilizálsz az ízeltlábú-életformától, majd a környezetéből természetes úton ujra benépesül, vagy az, hogy szelektív szerekkel próbálkozva esetlg még jobban felborítod a természetes egyensúlyt. Évtizedekig használták az Unifoszt még légi úton való szúnyogirtásra is, és közel sem voltak vele soha akkora botrányok, mint manapság egynémely "kvázi szelektív" szerrel, pl. a már szóba került Actarával... de pl. a deltametrinnek régóta leírt az "atka felszaporító" mellékhatása, én a Decist amíg létezett Mitac, többnyire eleve azzal együtt használtam.

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13716)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13717

Nem tudom mennyire hatékony a mélyhűtő a diómoly ellen, elvégre a természetben is a lehullott dióban telel át. Lehet hogy bevitted a melegre és ott tároltad, azt hitték hogy tavasz van és kikeltek.

Előzmény: Antisystem (13714)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13716

Jó hogy mondod, nekem még van egy fél üveg Zolone, nem tudtam, hogy atkaölő hatása is van. Adok belőle neki.

Előzmény: Antisystem (13714)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13715

Atkás az almafád, az atka szövi a hálót.

Virágzás előtt olcsóbban kénes, olajos permetezéssel ritkíthatod az atkákat, vagy beírod a keresőbe hogy "alma növényvédelme" többféle atkaölő szert is találsz. Az atkaölő szerek drágák.

Előzmény: Husq55 (13711)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13714

Elvileg az atka a rügyekben telel át, ezért is teszek a rügyfakadás utáni permetezéshez Flumitét... amit jó, hogy 2 éve engedélyeznek is dióra, de valójában már 6-7 éve azt használom... előtte eccerűbb volt a világ, mert a Zolone elintézte mellesleg az atkákat is a tetvek meg a molyok mellett...

A padlás jó ötlet, úgy látszik nem szabad eleve behozni egy kisebb mennyiséget se, vagy a mélyhűtőbe kell tenni "előkezelni"... 

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13712)
pacsepa Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13713
Ma szembesultem vele, hogy a ribizlin megjelentek a leveltetvek. Meg idoben elkaptam oket, talan 10 levelen volt 2-3 db. Mevendegeltem oket Chess-el.
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13712

A padláson szoktam felakasztani szárítani a diót krumplisháló zsákokban, ha ki is jönnek ott nincs mit enni a molyoknak. 

Legalább 10 év óta vannak szemölcsös atkák a fának az egyik alsó ágán, de szerencsére nem terjed, maradnak azon az egy ágon. Valamelyik évben letépkedtem az atkás leveleket de következő évben megint ott volt. Úgy látszik van ezeknek valami királynőjük ami lerakja a petéit, de nem tudom hol lakik a fán.

Előzmény: Antisystem (13708)
Husq55 Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13711

Sziasztok!

 

Ma permeteztem Folicur Soloval.

Észre vettem az almafán valami pókháló szerű fehér akármit.

 

Ez mi lenne?

Mivel kell ellene védekezni és mikor?

Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13710

...fejezetekkel... 

 

ÜdV

Előzmény: Antisystem (13709)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13709

http://dioskonyv.bionuss.eu/09-01/1.htm

Komplett könyv, linkelt felyezetekkel...

 

ÜdV

Előzmény: TINTUS (13707)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13708

Nálunk kb a negyedében volt moly... amivel az volt a gond, hogy szépen be is hurcibáltuk a dióval a konyhába, végülis nem álltam neki meghatározni, hogy a Magyarországon leírt 600 fajta moly közül pontosan melyik volt, de hogy cseppnyi válogatósság sem volt benne, és a lisztbe, a darába, a száraz kutyatápba pont ugyanúgy beleette magát, az tuti... 

Atkákkal nem szívtál? Nálunk évek óta van szemölcsös is, meg nemezes is a diófákon.

Sőt az elmúlt 2-3 évben a tarka diótetű is feltünt, még tán tettem is be róluk ide képet anno.

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13706)
TINTUS Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13707

Sziasztok

egyetlen alsószentiváni 117-es 4. éves diófám van, tavaly 4 szemet termett akkor mikor a szomszédba egy kissé korábban virágzó nagy diófa virágai mind elfagytak.

 

Dióval kapcsolatos növényvédelmi ismereteim nincsenek,   tudnál adni egy jó linket vagy emailbe küldeni egy széles ismertetőt, hogy mikor milyen állapotban mire kell figyelni?

Megköszönöm.

Előzmény: Antisystem (13705)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13706

Nem volt túl sok kukacos dióm tavaly, viszont kisebb-nagyobb mértékben a termés kb 1/3-a feketedett, volt ahol ráterjedt a bélre is pedig permeteztem Topassal, de lehet hogy túl későn. Erre rá kellene menni hogy egészséges legyen, majd virágzáskor adok még neki Topast.

Előzmény: Antisystem (13705)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13705

A gnomoniáról irtam a Score-t, de az még akkor volt, amikor még nem volt ellene felszívódó cucc engedélyezve. Most a Topas már törzskönyvezett ellene ebből a triazol-csoportból, azóta én is azt használom.  Nálam most rügypattant a dió a napokban, még várok kicsit, hogy nagyobbak legyenek a felületek, és utána a terv egy Topas+Dithane (ugyanaz mint a monilia ellen a többi fán) kiegészitve jó Flumitével az atka-horror ellen - megint lehet kapni 120 napos engedéllyel, és azt is engedélyezték végre hivatalosan is a dióban. 

Aztán majd 2 hét múlva megismétlem Flumite nélkül.

 

Aztán tavaly volt szívás a molyokkal a dión, arra majd Mospilant vagy Calypsot tervezek használni, azok már sokszor kaptak eseti engedélyt a dióra... 

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13703)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13704

Elvben jó, de én spec mindenkit inkább lebeszélni szoktam róla, mert ő az egyik neonikotin, amivel a folyamatos balhék vannak, mert virágzatban dúsul, és irtja a méheket. Akkor persze nyugodtan használható, ha a közelben, amire még rásodródhat sincs semmi (dísznövény, fa alatti gaz, akármi) ami virágzik, és ezt nagyon komolyan kell venni...

Szóval szerintem érdemesebb, ha azokat a neonikotinokat használja az ember, amelyek nem méhveszélyesek (Calypso (II), Mospilan és klónjai), így nem kell erre annyira figyelni, elég egy sima méhkímélő technológia = napszállta utáni permetezés.

 

ÜdV

Előzmény: fajdkakas (13702)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13703

Nem tudom, de nem hiszem, hogy lenne nekik mert nem túl nagy itt a választék. Most meg már mindegy is mert megrendeltem.

A dóról is kérdeztelek, most volt jó vagy később is hadakozzak a gnomónia ellen?

Előzmény: Antisystem (13701)
fajdkakas Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13702

Ez szilvadarázs ellen is jó lenne?

Előzmény: Antisystem (13701)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13701

A lengyel klón sincs, a Venus nevű???

http://mezogazdasagi-bolt.hu/termek-984

Az még olcsóbb is, és ugyanabból a hatóanyagból szerelik ki a lengyelek...

 

ÜdV

 

Előzmény: janijani (13699)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13700

Nem teljesen ugyanaz, egy metil-csoporttal több van rajta... gondolom ilyen mutagén-nem mutagén balhé, pont ahogy a benzol rákkeltő, addig a metil-benzol (toluol) meg a dimetil-benzol (xilol) meg nem az, nem fér bele a DNS-spirálba:)

Az meg, hogy miért csak a szőlőre engedélyezték, az meg passz...

Egyébként a gugli ezt hozza fel első helyen a metil-dinokap keresőszóra:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=112029455&t=9100475

:))))

 

ÜdV

 

Előzmény: janijani (13698)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13699

Most meg a 40g-os Actarát szüntették meg, voltam a helyi gazdaboltban 4g-ost tudott volna adni 608 Ft-ért vagy 30ml folyadék formában, meg sem kérdeztem mennyi az ára. Megrendeltem Pestről 2x40g-ot +1300 Ft szállítási költséggel, ez sokáig elég lesz aztán meg ki tudja hogyan lesz tovább.

janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13698

Tudom, hogy úgy 10 éve beszüntették a Karathanet (vettem is egy nagy dobozzal az utolsókból), aztán pár éve újra megjelent II. kategóriás szerként. Szóval ez nem ugyanaz mint a régi?

 

Más:egy régebbi hsz-od alapján tegnapelőtt nyomtam a diófára Score-t (kerül amibe kerül nem számít csak tűnjön el a feketeség) Nem írtad, milyen állapotban volt a diófa. Nálam most kb 2 cm-esek a levelek és a barkák sem nyíltak még ki.

Ilyenkor érdemes, vagy később ismételjem meg?

Előzmény: Antisystem (13697)
Antisystem Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13697

Bocs, de Karathane (dinokap) már nincsen forgalomban, a Karathane Star (metil-dinokap) az van helyette, és az II. kat, de hivatalosan csak szőlőben használható zsendülés előtt.

http://www.gazdabolt.hu/T06591-Karathane-Star-1-l

 

ÜdV

Előzmény: janijani (13696)
janijani Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13696

Az a helyzet, hogy már rügypattanáskor el kellett volna kezdeni a lisztharmat elleni védekezést (Karathane, Chorus, Score, kén) most ha megpermetezed Karathaneval (II. kategóriás) van esély hogy az újabb levelek nem lesznek lisztharmatosak és túléli a fa. Ha kipusztul lisztharmat ellenálló fajtát ültess helyette, pl a Golden Delicious egy elterjedt fajta. 

http://www.balintgazda.hu/balint-gazda/novenydoktor/rugypattanaskor-indul-az-almafa-lisztharmat-fertozese.html

Előzmény: Island* (13694)
Catman Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13695

Köszönöm a válaszokat. A J-14-est (illetve J-18-ast) nézegettem én is, valószínűleg annál maradok.

Előzmény: Törölt nick (13673)
Island* Creative Commons License 2013.04.21 0 0 13694

Köszi!

Előzmény: janijani (13693)
janijani Creative Commons License 2013.04.20 0 0 13693

Lisztharmatnak nézem, Karathane a gyógyszere.

Előzmény: Island* (13691)
natenedu Creative Commons License 2013.04.20 0 0 13692

Jó reggelt,

 

SEGÍÍÍTSÉG....

 

 

Vettem egy primitív 5 literes pumpás nyomáspermetezőt. Annyira egyszerű és mégis kifogott rajtam :(

 

 

A pumpa végén van egy dugasz, ha nem veszem ki akkor nem tudom pumpálni mert légmentesen lezár, ha kiveszem, meg felszívja a vizet és pumpáláskor kinyomja felül. Tömítések rendben, meghúzva minden.

 

Mit nézek be?

 

Köszi előre is!

 

 

Island* Creative Commons License 2013.04.20 0 0 13691

Csináltam gyorsan fotót, össze vannak pöndörödve a kis levelek és barnás lé szivárog helyenként...

Lehet, hogy nem tafrina, de valamilyen gombás nyavalya okozhatja....

Mi lehet vajon ez?

 

Előzmény: fajdkakas (13690)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!