Keresés

Részletes keresés

Divrotcé Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29427

A Műegyetem magasföldszintjén is van egy "láncszem".

Előzmény: Csokis (29425)
Csokis Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29426

Csak itt, csak most, csak neked egy gyöngyszem, aztán abbahagyom :-) (el sem kezdem):

Olyan depi vagyok, mindjárt öngyi leszek!

Előzmény: Törölt nick (29365)
Csokis Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29425

A Közlekedési Múzeum előtt megtekinthető pár láncszem, illetve egyéb elem. Gondolom -egy múzeumtól legalábbis elvárható lenne- megtartották az eredeti színt.

Előzmény: John Howard (29411)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29424

Tényleg nagyon érdekes!

 

Vajon hová tűnhettek a láncszemek? 1951-ben még elegendőnek gondolták, 1957-ben meg már nem!

 

Jól nézet ki az új híd narancssárgán! :-)

 

Kár, hogy nem hagyták meg legalább a pesti (épen maradt) részt. Egyedi lett volna az biztos! :-)

Előzmény: 2ly (29423)
2ly Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29423

 

AZ ERZSÉBET HÍD TÖRTÉNETE

 

forrás: BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke - letölthető fájlok oldala

 

http://www.hsz.bme.hu/hsz/oktatas/feltoltesek/BMEEOHSSZ13/az_erzsebet_hid_tortenete.pdf

 

A címer a 18. oldalon található, a kapuzat vázlatai az 56. oldalon.

A többi oldal is tartogat érdekességet.

Előzmény: Törölt nick (29421)
Yogi Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29422

Hogy ne itt szemeteljünk, nyitottam a nyelvi kérdéseknek egy külön topikot, nullázás után ott válaszolok az itt felmerült kérdésekre.

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29421

A kapun, az ív csúcsán címer volt? Van közeli kép arról, vagy a toronysisakról?

 

Amúgy a Ferencz József híd is eléggé át majd vissza lett alakítva.

 

A mostani Erzsébet-hídnak pont az az erőssége, hogy egyszerű, tiszta. (Sokáig nekem is azért tetszett) a felöltöztetés szerintem erőltetett lenne (plusz funkciók nélküli elemek, csak a látvány miatt)

 

(Amúgy nem is tudtam, hogy a régi Erzsébet-hídon a toronysisak, csak egy toronysisak.)

Előzmény: tehtube (29419)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29420

Nem Ráday a kandeláber készítő egyik fő tulajdonosa?

Előzmény: John Howard (29418)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29419

Gyakorlatilag ugyanaz mindkét kapu geometriája.

Valóban, lájtosabban-egyszerűbben-könnyebben is fel lehetne idézni a régi ízt.

A kereszttartó alá az ívet. Az eredetinél egy cső volt keresztben. Mindegy. A mostani elé is lehetne olyan andráskereszteket rakni.

A toronysisakokat is rá lehet biggyeszteni.

A függőleges pilléreket is meg lehet hizlalni.

Szóval simán fel lehetne öltöztetni a régi formájára és mivel csak burok lenne, a hídhoz képest elenyésző anyagmennyiségből.

Szerintem 1-1 MRD-ból kijönne.

Előzmény: Törölt nick (29417)
John Howard Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29418

"Felöltöztetni" a kapuzatot? Hát, nem merek mit mondani, magam sem tudom, jól nézne-e ki, vagy nagyon öszvér lenne. Amit viszont meg lehetne/kellene lépni: az új híd eredeti lámpáit visszavarázsolni a különleges, háromszögű oszlopok tetejére; az nagyon karakteres és jellemző volt. Sajnos nemrég a budai oldal rakpartjára valaki "historizáló" lámpaoszlopokat tervezett és rakatott, holott ezen a helyen soha nem volt ilyen. (az a fajta, amit most mindenfelé erőltetnek...)

Előzmény: tehtube (29415)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29417

"Kb. mint a régi és új Erzsébet-híd."

 

És tényleg!

 

Most értettem meg, hogy mire is gondoltál! :-)

 

 

Talán egy lájtosabb átalakítás is megtenné.

Előzmény: tehtube (29319)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29416

Közben találtam egy huszonkettes buszt is. Annak is elő van készítve a túlsó oldali ajtó.

Előzmény: John Howard (29411)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29415

Remélem, ha egyszer nekiesnek mint a Margit-hídnak, eszükbe jut ez a kép.

Előzmény: tehtube (29414)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29414

Közel azonos nézőpont találata esetén is feladja a torzításban a leckét.

És megelégedtem az egyik kapuval :-)

Előzmény: Törölt nick (29406)
fd6667 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29413

Ha viszon valaki az eltéveszt helyett benéz? Az az ablakon kitéveszt?

Ha valaki önkényesen alkalmazza a bebeszél, elbeszél, lebeszél, kibeszél, stb.-t?

Trágár példa: leb..., beb..., átb..., vagy megb..., stb.  

Előzmény: Yogi (29398)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29412

"igazodik a nyelv logikájához."

 

Nem értem mit jössz a logikával?

 

Más nyelvek is tesznek különbséget végződések között. Nálunk van egy ilyen SZABÁLY, tehát ne logikát keress, hanem a szabályt alkalmazd!

Előzmény: Yogi (29410)
John Howard Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29411

Akik még látták, okkersárgának mondják. Talán támpont lehet, hogy a képen árnyalatában kábé a plébániatemplommal megegyező lehet. Van valahol egy másik színes képem a budai hídfőről, de most nem találom, hiába túrom fel a gépemet...

 

A buszt jó, hogy mondod, még fel sem tűnt, hogy már a jobb oldalán (is) van ajtaja, és még baloldali a közlekedés (utóbbi persze feltűnt), pedig több éve ismerem ezt a képet.

Előzmény: tehtube (29407)
Yogi Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29410

Az én értelmezésemben egyszerűen trehányság, gondolati tisztátalanság, ellentétes a nyelv logikájával.

Egy érvet szeretnék kérni, egy nyelvészeti érvet.

A valóság ugyani az, hogy pont a suksük forma igazodik a nyelv logikájához. Ugyanis a hasonló esetekben nincs különbség a kijelentő és a felszólító mód között, csak itt, a -t végű igéknél, ha -j-vel kezdődő rag járul hozzájuk, harmadik személyben. Más, nem -t-re végződő igéknél - tehát az igék döntő többségénél - egybeesik a két mód: adjuk, nézzük, várjuk stb. Ebből a sorból lógnak ki a -t végű igék, így ezekre inkább mondhatnád, hogy rendhagyóak, eltérnek a normálistól, a nyelv logikájától (persze ennek is megvannak a nyelvtörténeti okai: amikor a felszólító alakok rögzültek a magyar nyelvben, még nem volt ty hang, így a t+j ss-sé olvadt össze, ezzel szemben a határozott ragozású kijelentő módú alakok j kezdetű toldalékainak összeolvadása már a mai fonémaállomány mellett rögzült).

Előzmény: incitatus (29399)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29409

Én kifejezetten hiányolom az igeidőket és a melléknév ragozást, szerintem ezek nélkül szegényesebb, nem annyira kifejező a nyelv.

Igaz, most is mindent ki lehet fejezni, csak bonyolult körülírásokkal! Pedig a frappáns egyedi megoldásokkal ez sokkal elegánsabb.

Előzmény: Törölt nick (29408)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29408

Aszittem, teljesen egyértelműen fogalmazok. :)

 

Tehát: objektív szempont az, hogy nyelvészetileg. Eszerint szegényedés, hogy kevesebb igeidőt használunk ma, mint 150 éve.

 

Nem azt mondtam, hogy nem lehet jól elmondani ma is, hanem azt, hogy ez egy bizonyos szempontból szegényedés. Ami tény, ugye. Persze, kifejezhető ma is, csak másképp. Az igék szemponjából viszont ez rossz, mert szegényebbek lettek egy szereppel. Érted? :)

 

Azt sem mondtam, hogy jobb az igeidő, mint a mankó, csak azt, hogy a mankók használatával szegényebb az igeidők rendszere. :))

 

Nem merném így kijelenteni, hogy "nem volt szükség" az igeidőkre. Kordivat, valamiféle elv, meggondolás, terjedés, kihalás. Ilyesmi szokott lenni a sorrend. :) Szükség az lenne rá, hiszen elismered, hogy segédszavakkal kell érzékeltetnünk a múlt idők közötti hierarchiát. Csak épp egyszer elindult egy folyamat, és ez lett a vége. Szegényedés, na. :)

 

Másrészt viszont, a segédszavak (határozószó ebben az esetben) szempontjából gazdagodás, hiszen többet használjuk talán őket. :) Látod, az adott változások, objektív szempontok alapján, megítélhetők.

 

Egyébként meg félig-meddig viccnek szántam az igeidők siratását, mondjuk írtam is, hogy pont nem érzem tragikusnak. :) Ugye elolvastad, amit írtam? :)

Előzmény: Yogi (29368)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29407

Sajna nem veszem ki a színét. Egyébként jó kép, a szokásos hetesbusz már elő van készítve az őszi jobbrahajtsra, tehát valamikor 1941 aug-szept-re teszem a dátumot.

Előzmény: tehtube (29405)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29406

"ha a fehér kapukat visszaalakítanák a régire és hozzá feketére lefestenék a kábelkorbácsot."

 

Vajon hogyan nézhetne ki? Photoshop-pal össze kellene dobni!

Előzmény: tehtube (29402)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29405

Előzmény: John Howard (29403)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29404

Mi az eredeti színe?

Előzmény: John Howard (29403)
John Howard Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29403

Feketére??? Akkor már inkább az eredeti színére...

Előzmény: tehtube (29402)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29402

A régi Erzsébet valóban, talán a világ lexebb hídja. Modernség ide-oda, én nem tiltakoznék, ha a fehér kapukat visszaalakítanák a régire és hozzá feketére lefestenék a kábelkorbácsot.

Csak látvány lenne, de ahogy most hamis andráskeresztekkel visszarégiesítik a Margit hidunkat, annak sem ártott meg.

Előzmény: Törölt nick (29396)
tehtube Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29401

További német testvérhída mienkhez:

Duisburg

Előzmény: Törölt nick (29326)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29400

"ha látjuk helyett lássuk-ot mondasz, azt senki nem fogja félreérteni."

 

Ha szerinted a kijelentés és a felszólítás tök ugyanaz, akkor tényleg nem! :-)

 

(Amúgy élő beszédben tényleg kiderül a szitú.)

 

Ez olyan érv volt, mint hogy: Nézd már meg, hogy hármas! Nem nyolcas, mert nem ér össze, csak nagyon közül van, de ez akkor is hármas!

 

:-)

 

Hát nem lenne egyszerűbb, szép, EGYÉRTELMŰ hármast írni?

Előzmény: Yogi (29398)
incitatus Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29399

Szerintem ez nem esztétikai kérdés. Van olyan is, de ez nem az. Az én értelmezésemben egyszerűen trehányság, gondolati tisztátalanság, ellentétes a nyelv logikájával.

Előzmény: Yogi (29397)
Yogi Creative Commons License 2011.03.17 0 0 29398

Szerintem a suksükölő, tyuktyülölő (aki túlkompenzál, felszólító módban sem mer) olyan ember, aki majdnem egyformán írja a hármast és a nyolcast.

Ez nem a te véleményedtől függ. A hasonlat pedig nagyon rossz, mert ha hármas helyett nyolcast írsz, akkor azt mindenki félre fogja érteni, viszont ha látjuk helyett lássuk-ot mondasz, azt senki nem fogja félreérteni.

Előzmény: Törölt nick (29395)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!