Keresés

Részletes keresés

kornel8 Creative Commons License 2016.02.29 0 0 2843

Találtam is ilyen metszőollót, ingyen postával megéri. http://www.edigital.hu/metszoollok/metszoollo-(84737)-p366741.html

Köszönöm a segítségedet,akkor beruházok egy ilyenre.

üdv

Előzmény: Mozo66 (2842)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.28 0 0 2842

Viszonylag jól ...igen .  Eddig 1 nyél tört el de az kb 8 év metszés után ( 1 évben kb 800 fát metszek vele ) . Kiskertben sokáig kitart és ami nem mellékes jó az ergonómiája .

Előzmény: kornel8 (2839)
kornel8 Creative Commons License 2016.02.28 0 0 2841

Köszi a választ. Lehet,hogy az ARS-nél is szétnézek, de az ugye húzósabb árban. De a minőséget meg kell fizetni. Jó pengéjű ollót szeretnék, ami bírja a strapát. Szétnéztem a kerti szerszámok fórumon,de nem igazán találtam ollókról. Még olvasgatok..:)

 

üdv

Előzmény: pintjano (2840)
pintjano Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2840

Ami nekem bevált, az már nem kapható (régi Leyat, és egy régi Solingen). Ha elromlana

akkor Ars, vagy Kuker (http://metszoollo.hu/index2.html)

Ezt azért megvettem:KUKER 5/21 metszőolló

Nagyon jó, de egy kicsit "birkózós". Ha fiatal vagy megszokod, szerintem örökös darab.

Nekem van jobb, igy nem használom. Egyébként mindegyikről leirja, melyik mire jó,s mik

a gyengéi. Vki vett már Ars-t, bizonyára elmondja, mennyire vált be.

Kerti szerszámok topikon még több véleményt is olvashatsz.

üdv PJ

Előzmény: kornel8 (2837)
kornel8 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2839

Köszi és ezek a műanyagnyeles ollók jól bírják a strapát? 

Előzmény: Mozo66 (2833)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2838

Nézz be ide : http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9206617

                         (Itt olvass, kérdezz.)

Előzmény: Atti6909 (2835)
kornel8 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2837

Köszi és mi vált be most, ha megkérdezhetem.

Előzmény: pintjano (2832)
alfi13 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2836

Kár hogy az ágvágóval nem maradtál a már bevált márkánál. Egy Bahcó ágvágóm van kb 10 éve és nagyon meg vagyok vele elégedve.

Előzmény: Mozo66 (2833)
Atti6909 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2835

Tavaj vettem két cseresznyefát amit ma átültettem. Hogyan metszem? Egyenlőre csak  két db kétméteres pálcika. 

Mozo66 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2834

... bár most , hogy nézem a Löwének már jóval gagyibb a nyél rögzítése .... ha csak az az i db csavar tartja ...na az nem sok .

Előzmény: Mozo66 (2833)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2833

Ez nem tűnik rossznak ( Bahco koppintás )  ... de ha név nélkül is jó ugyan ezt kapod 3000 ért is .  Én 2 éve használok ilyen neve nincs ( Bahco koppintás ) ollót és kiválóan működik .

 

  Az idén vettem Löwe ágvágót .... azt kell mondjam , hogy az éltartása 0 ( nulla )  a gagyi kínait fele annyit sem kell élezni .

 

http://metszoollo.arukereso.hu/metszoollo-profi-mellevago-vagokepesseg-20mm-muanyag-nyel-230mm-p261259107/

 

 

  Ezen kívül Truper néven is árulják ugyan ezt .

 

http://metszoollo.arukereso.hu/truper/t-68-p219409042/

 

 

 

Előzmény: kornel8 (2828)
pintjano Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2832

Volt-továbbadtam- kicsit drágább ilyen ollóm-- egy hátránya volt, állandóan tisztitani kellett, mert minden ráragadt

a pengére. De jól vágott és könnyen... üdv PJ

 

Előzmény: kornel8 (2828)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2831

Tehát , hogy tisztítsuk a képet .

 

 Adott kultúrának ( csonthéjas ,  almás , bogyós ) meg vannak a kórokozói .  Az ezek elleni védekezésnek a növény fenológiájához ( fejlettséghez ) az időjáráshoz esetleg egyéb máshoz van köze de a metszéshez általában nincs .   Egy őszibarack tafrina elleni lemosó permetezést ugye erős pirosbimbós állapotban érdemes végezni függetlenül attól , hogy metszve van vagy nincs .  Egy alma lisztharmat elleni kénes permetezést szintén a rügyek kibomlásához kell időzíteni ...lényegtelen , hogy mikor volt metszve .

 

 Egy korai permetezés még nem fedi le azokat a növényi részeket amiket kell mert fejletlenek a rügyek így sokkal kevésbé hatásos .

 

  Baktériumos betegségek ellen  ( pseudomonas erwinia ) viszont már ősszel érdemes védekezni ha erős a nyomás akkor akár télen vagy igen kora tavasszal is .... szintén függetlenül attól, hogy metszve van-e vagy nincs . 

 

 Tehát a permetezést a növény aktuális fejlettsége a fertőzési nyomás az időjárás inkább meghatározza mint a metszés megléte vagy hiánya . 

Előzmény: Figyelget (2826)
Figyelget Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2830

:-))

Előzmény: Pillanatragasz (2829)
Pillanatragasz Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2829

Ez olyan minta hályogkovács mesterség...minél többet tudsz róla annál kevésbé érted.

Előzmény: Figyelget (2826)
kornel8 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2828

Sziasztok!

 

Metszőolló vásárlással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Szeretnék egy relatív jó ollót venni, kb. 10 ezer Ft-ot szánnék rá. Vettem tavaly is olcsó utánzatokat, de nem vágnak szépen, vagyis nem sokáig, mert bili a pengéjük. Néztem ezt az ollót: http://www.original-loewe.hu/webaruhaz/mellevagos-metszollok/loewe-14104-metszoollo.html, ez nem tűnik rossznak esetleg van valakinek tapasztalata ezzel az ollóval kapcsolatban?

Esetleg más ollót,ami 10 körül kijönne? Néztem belépőszintű Felco ollókat is, de nem tetszik, hogy műanyag a nyél.

A segítségeteket előre is köszönöm.

 

kivimánia Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2827

Kedves  Ali-bá! Köszönöm válaszod.Csinálok majd képet a fákról.Törzs 90-100 -centi-ig sima ott 3-6 oldalág és utána szintén sima .

Előzmény: Ali-bá (2817)
Figyelget Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2826

Köszönöm,bár meg kell mondanom,most nem lett tisztább a kép...Sőt!:-))

Előzmény: Mozo66 (2825)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2825

Olyan kórokozó ,  hogy " fertőzés " nincs . Vannak egyéb kórokozók a fajtáknak megfelelően , ezeknek vannak fertőzési mechanizmusai amit lehetséges metszéssel bevinni a fába , de azért nem ez a jellemző .  Amúgy a lemosást sem úgy kell értelmezni , hogy " lemostam és most tiszta a fa " .... attól még lehet kórokozó rajta valamilyen formában .

 

  A " lemosózás " is egy permetezés amit célzottan és időzítetten kell alkalmazni adott kultúrában adott kórokozó ellen tehát semmilyen  általános jellege nincs amit beleképzelünk .

Előzmény: Figyelget (2824)
Figyelget Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2824

Köszönöm. 

Arra az ellenérvre mi a válasz, hogy ilyenkor a fertőzés bele van metszve a sebbe? 

Előzmény: beetee (2823)
beetee Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2823

Hobbistaként - tehát nem tanulva senkitől, pláne nem iskolapadban - szerintem:

 

Elvileg illő lenne őszi lemosózást is tartani (ez pl. nálam mindig elmarad.. :(  )

A tavaszi lemosásOKat meg próbálom úgy, hogy metszés után.

Az almatermésűeknél semmi gond, azokat korán lehet metszeni, de a csonthéjasokkal szokott gond lenni, ha olyan az időjárás, hogy a metszést kellene még halogatni, de a permetezésre már/még nincs jó idő, később meg nem férne bele időbe a rügyfakadás miatt...

 

Az indokaim erre azok, hogy: ha csak a már megmetszett fát permetezed kevesebb szermennyiség is elég. Ezért az

1., gazdaságosabb

2., kevésbé terheli a környezetet.

 

Ha kicsi a terület és a növények, akkor többször is neki lehetne állni... külön a különböző fajokat, mindet a metszésük után. De ehhez idő és energia kell...

 

Monokultúrában ez persze egyszerűbb.

Előzmény: Figyelget (2822)
Figyelget Creative Commons License 2016.02.27 0 0 2822

Üdv mindenkinek!

 

A pálinkás topikban felmerült egy kérdés és megoszlik a vélemény.

Szeretném,ha segítenétek ebben,ezt egyértelműsíteni.

A vita témája,hogy mikor kell lemosózni a gyümölcsfákat? Metszés előtt,vagy metszés után?

Megköszönném,ha indokkal megválaszolnátok ezt a sokakat foglalkoztató kérdést!

nyebojsza Creative Commons License 2016.02.26 0 0 2821

Ha nádas a mogyoróbokor alja, akkor valószínűleg vizes és a lehullottakban a férgek nem tudják átvészelni a telet, ezért nem tudnak szaporodni :)

A cseresznyével is lehet hasonló a helyzet. Ha nincsenek a közelben más fák amiknek különböző az érésidejük, akkor a cseresznyelegyek rajzási ideje meg a cseresznye érési ideje nagyban befolyásolja a kukac populációt. A kukacok szempontjából az az ideális amikor a legyek rajzási ideje egybeesik a cseresznye érésének a kezdetével. Ha éppen egy nagyobb hosszabban tartó lehűlés van amikor a cseresznye elkezd érni, és utána hirtelen erős felmelegedés, az meg nekünk a kedvező, mert mire a cseresznyelegyek felébrednek, és aktivizálják magukat, mi megesszük előlük a gyümölcsöt :))

Előzmény: Tengerész 2 (2819)
nyebojsza Creative Commons License 2016.02.26 0 0 2820

Azért a lemosó sokat segít az almákon a varasodás ellen, de pont ez a legkissebb hibája, ez csak szépséghiba. A hullás lehet valami gombás fertőzés következménye, de ha nyáron nagy szárazság van, a fa "ledobálja" magáról amit nem tud eltartani, aztán még az is van, hogy amikor diónyi méretűek és egy virágcsomóban sok megtermékenyült, akkor a középsők lenyomják a szélsőket (mint amikor az erősebb sasfióka kilöki a fészekből a gyengébbeket). Ilyenkor szoktam ritkítani ha ráérek, a középsőket mindenféleképp kiszedem. A rohadt belső szintén gombás fertőzésre utal, a fekete üszkösödött magház meg kukacok műve lehet...

Előzmény: Tengerész 2 (2818)
Tengerész 2 Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2819

Jééé. Hatalmas százvesszős mogyoróbokrunk van a vízparton, ízletes nagyszemű termése van és mivel félig benőtte a tövét a nádas, meg a gizgaz, elég sok elvész amikor lehullik, de egyetlen darab kukac sincs a termésben. Csak szerencsénk van, vagy létezik, hogy ez valamiféle ellenálló fajta? A cseresznye is egy rejtély, nem kezdem elölről a hatalmas fa regéjét, ide is ezzel kapcsolatban kerültem, de egyik évben minden szem kukacos, másik évben egy darab se.

Előzmény: pintjano (2816)
Tengerész 2 Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2818

Azannya! Fene gondolta volna ezekről a qkacokról! Az is normális, hogy az alma fele már akkor lehullik, amikor még kicsi és teljesen zöld, kőkemény, éretlen? A tavalyi mérleg A 3 almafánál olyan 1:10  a beérettek:lehullottak aránya és beérett összesen kb 50 kiló. Az, hogy nem kell permetezni nagy örömmel töltött el, valahogy utálnék mindenféle mérgeket össze-vissza spriccelni. Van ismerős aki halálra aggódja magát ilyen "lemosó permetezéssel" meg hasonlókkal. Most konzultáltam az almafelhasználóval ( a feleségem, ő süt belőle süteményeket), azt mondja, hogy ami lehullik, nem is mind kukacos, de a belseje rohadt. Ami beérik, abból is soknak fekete a közepe.

Előzmény: Ali-bá (2814)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2817

Ha most veszed ki a közepét fej magasságban, akkor jobban nőnek a meghagyott oldalhajtások. Amelyik felfele hajlik, azt ajénlatos a törzy aljához lekötözni. (A törzs végig kopsz ugye?!)

Előzmény: kivimánia (2813)
pintjano Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2816

Ehhez egy kis adalék:Mióta az igen apró  mogyorót(más nem marad meg, megfagy) az utolsó szemig--a régit, a rosszat, a töröttet és tavajit, ha netán maradt-- több éve összeszedem, azóta alig van "kukacos".

Ugyanúgy a cseresznyét--amit nem visznek el a madarak--mind egy szálig összeszedem sokkal kevesebb... A felesleges alma pedig kecskéké, tyúkoké... ott nem marad életben semmi kártevő.

Szóval összeszedni mind egy szálig...

üdv Pj

Előzmény: Ali-bá (2814)
hevezoli64 Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2815

Gondoltam, hogy nem vagy suhanc Alibá, de az 1867-ben kezdeni a kertészkedést....:)

Előzmény: Ali-bá (2804)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.25 0 0 2814

"A kukac minket se borzaszt el,..."    ** Helyes hogy nem kokacoskodtok. 

 

"...inkább csak az a baj, hogy bokáig járunk a hullott gyümölcsben,..."    ** Jól írod, az tényleg baj!

A hullott gyümölcsöt mindennap fel kell szedni. Vagy megeszed (eteted valakivel, vagy valamivel/, vagy cefrés hordóba teszed /magadnak, vagy másnak/, vagy komposztra, kukába teszed.

A kukac ugyanis a leesett gyümölcsből kimászik, felkúszik a fára és újabb gyümölcsbe fúrja be magát. (Nem is gondolná az ember, hogy képes ennyit mászni!) Miután ezt esetleg többször megteszi, bebábozódik, ... szaporodik. Nem azért kell felszedni, hogy ne járjunk bokáig..., hanem, hogy ezt a folyamatot megszakítsuk.

 

"...eddig azt hittem a férgek miatt van, akkor ez természetes?"   **Így is lehet fogalmazni. A férgek miatt hullik, ez a természet rendje. /Na ebbe a rendbe avatkozik bele az ember hol jól (gyümölcs felszedés), hol rosszul (permetezés)./

 

 

Előzmény: Tengerész 2 (2812)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!