Keresés

Részletes keresés

Banana In Drive Creative Commons License 1999.06.17 0 0 98
"Vigyázzon hogy a kártyát meg ne csikarja egy másik egységgel"

... meg osszefossa a szamitogepet...
:-)))

Előzmény: Ize (74)
Banana In Drive Creative Commons License 1999.06.17 0 0 97
Ujlaki! A nevekrol szolo irasodhoz: en sem szeretem megforditani a nevem, de sajnos nagyon kevesen vagyunk mi, magyarok, es meg kevesebben tudjak rajtunk kivul, hogy mi forditva csinaljuk. Ez persze felreertesekre ad okot. (Mondjuk "Chčre Madame Péter", ez persze csak tulzas.) A franciak nagybetus modszere viszont nekem is tetszik, es a legjobb az egeszben, hogy meg csak vesszot sem tesznek koze, mint az amik, tehat:

DUPONT Pierre

igy aztan pontosan ugyanugy irhattam a nevemet az osszes feleves tervmre, mint otthon. De vizsont igy honnan fogjak tudni, hogy mi magyarok rendesen is igy irjuk...?

Előzmény: Újlaki (70)
Banana In Drive Creative Commons License 1999.06.17 0 0 96
francia:
atchoum = hapci
aie (az i-n ket ponttal, hogy kulon ejtsd) = jaj
miou-miou = miau
Előzmény: Osztap Bender (95)
Osztap Bender Creative Commons License 1999.06.17 0 0 95
Sorry, errôl papírom van, hogy tudnom kell: orrfutó kormányzása (most biztosan valami kapitális baromságot mondtam.)

Az imént éppen Mr. Bean kalandjain csiszoltam az elmém, ott hangzott el:
... a halálsoron végzem... (deathrow = siralomház)

Ha szabad felvetnem egy érdekes fordítói problémát: a hangutánzó és indulatszavak fordítása. Pl. a magyar kutya azt mondja: vau-vau, az olasz: bao-bao, az orosz: gav-gav. A magyar azt mondja jaj, az angol ouch, az orosz oj, etc. Tudna valaki ilyen listákat összeállítani?

Osztap

Újlaki Creative Commons License 1999.06.16 0 0 94
Bender kolléga, nincs több díj! :-)

Csak azért próbálkoztam vele, mert még "hivatásos" fordítók is, akik ráadásul szagoltak már repülőgépet, "a hátsó kabin válaszfala" néven illették*, holott itt egyértelműen hátravetett jelzős szerkezet van, tehát "a kabin hátsó válaszfala".

Különben az öntvényt leszámítva nagyjából stimmel: enyhén ívelt alakú válaszfal, többnyire ez zárja le a hermetikus kabint.



* Pontosabban "hátsó kabin válaszfal" volt a fordító megoldása, de ez nem értelmes szöveg, csak szóhalmozás.

Itt a következő! :-) (malévesek és családtagjaik nem versenyezhetnek :-)

Upravlényije povorótom noszovógo kolesza

Előzmény: Osztap Bender (88)
leha Creative Commons License 1999.06.16 0 0 93
lehet, hogy off
magyarországon kívűl nem nagyon használják a dekagramm nevű mártákegységet. leha az asszonykával betér egy görögországi boltba. leha nézelődik, asszonyka rendel ...
mire tömeg gyűlt a bolt köré, addigra lehának is feltűnt, hogy az asszonnyal baj van. az asszonyka kifogástalan angolsággal kért 20 deka felvágottat. a boltos meg nézet hülyén: próbálta mutatni, hogy a 20 gramm, az kb fél szelet. Miután kiröhögtem magam, kértem 200 grammot.
A boltos rámnézet azzal a "végre egy éppeszű külföldi" nézéssel ...
Greenlabel Creative Commons License 1999.06.16 0 0 92
Ugyanott, ugyanakkor...
Egyik honfitársunk a hosszu sorállás közben verejtékezve szedegeti össze hiányos nyelvtudása darabkáit, hogy mire a pulthoz ér, értelmesen meg tudjon szólalni. A küzdelem nem hiábavaló, mikor sorrakerül, magabiztosan kivágja:
-Pazsaluszta... őőő... na abból kérek húsz dekát!
Greenlabel Creative Commons License 1999.06.16 0 0 91
Ennek a valódiságáról nem kezeskedem, de állitólag igy történt.
Hajdanán, mikor még a SZU-ba is lehetett jelentkezni felsőoktatási intézménybe, a tanév kezdete előtt az összes elsőévest kivitték Kievbe egy hathetes nyelvi előkészitő táborba. Itt aztán szabadidejúkben rászabadultak a városra, kis hazánk hirnevét öregbitve.
Történt egyszer,hogy három ifju himnemü titán bátorságát összeszedvén elment vásárolni. A boltban valamilyen húsra rámutatva kérdezték a fiatal ukrán eladólányt: -Kak zavút?
Mivel a lány az orosz nyelvet ismerte, a magyarokat még nem, igy hát zavartan bemutatkozott: -Tánya
Mire a srácok: -Tagda pazsaluszta kilogram tánya!
Greenlabel Creative Commons License 1999.06.16 0 0 90
Bocs, természetesen BKV-ellenőr...
Greenlabel Creative Commons License 1999.06.16 0 0 89
Ezt a kis édeset egy női BKV-kalauz szájából hallottam valamikor a nyolcvanas évek közepén a 73-as buszon Igy akart pótdijfizetésre birni egy lengyel piacozó asszonyt:
"Dvaszáz forint madám, különben moment policáj!" :-)))
Osztap Bender Creative Commons License 1999.06.16 0 0 88
Újlaki kolléga újabb rejtvénye nem igazán teszi próbára a fordítói leleményességet, azt hiszem, itt a repülôgép törzsének elkeskenyedô végét lezáró falról van szó, amely egy kúp vagy félgömb alakú öntvény.

Osztap

Újlaki Creative Commons License 1999.06.16 0 0 87
bubu:

Bocs, igazad lehet, nem vagyok kémikus, és már nagyon régen volt... Akkor (az önérzet mentése céljából :-) csk egy emeletnyit tévedtem. (Ha ezt is megcáfolod, kirántom a floppyt a 3,5 hüvelykkjéből és beledőlök.) A másik vészkijárat: ilyen infláció mellett, ha tegnap 8 elektron volt, ma már csak 1-et ér...

unk:
Még úgy bennem van az a kb. húsz éve előtti augusztusi nap, amikor a ferihegyi "A" gurulóút kiszélesedésében kialakított kompenzálóhelyen forgatta a traktor a Tu-134-est (a nevére már nem emlékszem), a kollégák irányrendszert kompenzáltak, én meg, az újonc, a pilótaülésben hallgattam a rádióforgalmazást, miközben a Magyar Néphadsereg An-26-osa gyakorlózott folyamatosan az orrom előtt (csak Ferihegyen volt ILS):
"A 405-ös engedélyt kér egy újabb átstartra."
Aztán:
"A 405-ös kér egy tacsendgót."
Elrepült az orrom előtt, 15 méter magasan, kicsit beljebb leszállt, illetve hát letette a futóit, visszahúzta a fékszárnyat, valahol a pálya közepén túl újra megemelte az orrát, és már emelkedett is:
"A 405-ös a levegőben."
És ez így ment egész nap a forró augusztusi napon...

...De hát ez nem az a topic!

Előzmény: bubu (72)
Újlaki Creative Commons License 1999.06.16 0 0 86
TAPS! TAPS! TAPS!

Osztap Bender megnyerte a tendert. Jutalmát e-mailben küldjük el. :-)

A "left right angle gearbox" (a párja a "right right angle gearbox") valóban egy merőleges tengelyű meghajtás. A Boeingek hajtóművének a része, és vagy mindkét oldalon van belőle egy, vagy pedig a bal és a jobb hajtóművön egy-egy; ezt már nem tudom. Rendeltetése a hajtómű energiájának "megcsapolása" mindenféle egyéb alrendszer és mérőműszer (generátor, hidraulikaszivattyú, fordulatszámmérő) meghajtása céljából.

Akkor ujjgyakorlatnak egy másik, l'art pour l'art, (azaz díj nélkül):

aft fuselage bulkhead

Előzmény: Osztap Bender (81)
leha Creative Commons License 1999.06.16 0 0 85
Újlaki: esetleg kardán csukló?
dr_strange Creative Commons License 1999.06.16 0 0 84
off:
hát, szégyen reám, de én már a saját, magyar tartalékos főhadnagyi stráfjaimat sem tudnám felidézni... Mea culpa! Velőscsont-barátoknak: mea pulpa!

fetche lavache,
dr_strange

Előzmény: nevtelen (83)
nevtelen Creative Commons License 1999.06.16 0 0 83
Doktor úr!

Nem fogod elhinni, de Taszáron...
Ezek már akkor sejthettek valamit.
:-)

off.
Persze, hogy nem az ami stráfokat kellett tudni. De a reguláris hadseregekben lényegében egy kaptafára megy a rendfokozat. Az őrnagy mindenhol sokkal nagyobb sas egy hadnagynál.
Még a CA (nem a CIA!) is csak abban tért el az US Armytól, hogy nem álltak meg a négycsillagos tábornoknál. Hanem mentek tovább a csillagos égig. Marsall, Főmarsall, A Szovjetúnió Marsallja, Generalisszimusz.

Előzmény: dr_strange (80)
Mulan Creative Commons License 1999.06.16 0 0 82
Krém, krémes...

A "konyhaműsorokban" (van néhány gasztronómiai elemeket is tartalmazó világjáró műsor) következetesen krémnek fordítják a tejszínt.

De, hogy a saját szakmámnál maradjak, egyik legfrisebb kedvencem: a Lotus Notes magyarított verziójában a replikáció eredménye: replika!

Előzmény: Újlaki (3)
Osztap Bender Creative Commons License 1999.06.16 0 0 81
Újlaki kolléga feladványához:
a right angle gearbox olyan fogaskerék-áttétel, ahol a két tengely merôleges egymásra. Sajnos nem tudom a pontos magyar nevét, nem vagyok gépész. Tehát a tippem a fordításra:
baloldali merôleges tengelykapcsoló
dr_strange Creative Commons License 1999.06.16 0 0 80
hali,
hol voltál sorkatona, hogy még az amerikai rendfokozatokat is stráfostul meg kellett tanulnod?;-)

fetche lavache,
dr_strange

Előzmény: nevtelen (79)
nevtelen Creative Commons License 1999.06.16 0 0 79
Sorkatona koromban főbenjáró bűn volt eltéveszteni a rendfokozatokat. Talán emiatt tűnt fel, hogy a szinkronizált filmekben, a még tévedésből sem találják el a rangok magyar megfelelőjét.
Egy jellemző példa: Kb egy hete nyomatták a Jag sorozat egyik régebbi epizódját. Hogy ebben a főszereplő tisztet a gallérján látható kapitányi rangjelzés ellenére végig hadnagynak szólitották, azt betudtam annak, hogy esetleg a tengerészetnél hajó is kell a kapitánysághoz, nem csak a két csik.
De aztán bejött a szobájába egy fickó, jól látható őrmesteri stráfokkal, aki egyfolytában "uramozta", meg engedélyt kért tőle. És ezt az altisztet Reb hdgy. következetesen őrnagynak szólitotta. Hát ahhoz nem kell ismerni az amerikai rangjelzéseket, hogy valaki tudja, a világ egyetlen hadseregében sem "uramoz" egy őrnagy egy hadnagyocskát...
Lehet, hogy a szinkronstúdiókban, meg a TV-knél csak szolgálatmegtagadókat alkalmaznak???
dr_strange Creative Commons License 1999.06.16 0 0 78
Ez a "reciklázs", ez legalább olyan finom lehet, mint a grillázs...:-)

fetche lavache,

dr_strange

Előzmény: Ize (74)
Keynes Creative Commons License 1999.06.16 0 0 77
Az én kedvencem (eredeti Valhalla kiadó, ők sem mennek a szomszédba buta fordításokért) valahogy így szólt:
"A koldus odalépett hozzájuk, és halkan azt mondta: Csere, csere..."
r_bendegúz Creative Commons License 1999.06.16 0 0 76
Izé,
:o))) ehhez képest a "csellentyűcske" sehol sincs.
tisztelettel
r_bendegúz
Előzmény: Ize (74)
r_bendegúz Creative Commons License 1999.06.16 0 0 75
Izé,
:o))) ehhez képest a "csellentyűcske" sehol sincs.
tisztelettel
r_bendegúz
Előzmény: Ize (74)
Ize Creative Commons License 1999.06.16 0 0 74
Úgy döntöm, hogy a köz szórakozása érdekében megszegem a tiltást miszerint: Ez az utasítás szerzői joggal védett információkat tartalmaz. Egyetlen része sem fénymásolható vagy átmásolható semmilyen formában a Compaq Computer Corporation előzetes engedélye nélkül

Az irománycíme: A tulajdonságok és növelések utasítása
Néhány kiemelt részlet a tartalom-ból:

- Az első oldal összetevői
- A hátlap csatlakozói

- A szemben levő lemez eltávolítása

- A 3.5-hüvelyknyi lemezegység felszerelése az 5.25-hüvelyknyi lemezegység fekhelyébe

-adalék B Ugrók és kapcsolók a rendszertáblán

Részletek a fejezetekből

Szimbólumok és szabályok:
- Amikor az egérrel segítségével kell választani, Őn utasítást kap hogy “válassza” vagy “kattancsa” az információt.
Környezeti elkötelezettség:

-Minden plasztik része a terméknek meg van jelőlve anyagösszetételi jagyzékkel, ami megkönnyíti a reciklázs folyamatát. Redukció, újbóli felhasználá és reciklézs azok a szavak melyekkel a Compaq együtt él.

A szabványos felépítés jellegzetességei:

- A kiválasztott modelleknél, a másodlagos(L2) 512-kilobytos (K) kéziszóár memória a processzor moduluszba van beépítve.
- A 16 megabytos (MB) szabványos szinkrón dinamikai közvetlen eléréső tár (SDRAM); bővithető 256 vagy 384 MB-ig,a modellnak megfelelően,amely két bejáratú memória moduluszok (DIMM-ek) által van felszerelve.

Később egy ábra magyarázata: 3 A hajlékony lemez kidobási gombja

A számítógép kikapcsolása: A Windows-ból való kijutás és a számítógép automatikus eloltása érdekében, kattantsa: START Shut Down.

Figyelmeztetés: FIGYELEM: A statikai elektricitás károsíthatja a számítógép, vagy opciós felszerelés elektrónikao összetevőit. Ezeket a tevékenységeket megelőzve szabaduljon meg az elektromosságtól,egy leföldelt fémtárgy megérintésével

A bővitési kártya leszerelése:
5. Fogja meg a kártyás mindkét oldalán és vigyázva fordítsa előre és hátra, amíg a csatlakozót ki nem húzta a fekheltéből. Vigyázzon hogy a kártyát meg ne csikarja egy másik egységgel.
6. A kártyát tegye antistatikus pakolásba.

Az elem cserélése:

Észak Amerikában,dobja az elhasznált nickel fém hydride vagy lítium-ionos elemekt kihasználva a Compaq elemek reciklázs programjának előnyeit. Ingyen pósta felhasználásával el lesz látva boritékkal az elemek póstai szállítására, már előzőleg megcímezve a javítógépezet címére, ahol a fémeket dolgozzák fel. Hívja fel telefonon azt akinek a telefon száma meg van jelőlve az Ön laó helyén A vásárlói technikai támogatáso utasítása-t.

Europában, ne dobja el az elemeket a többi szeméttel együtt. Dobja őket, vagy reciklirozza a nyilvános gyüjtőrendszereket, vagy szeméttelepeket kihasználva, vagy adja vissza a Compaq-nak, annak meghatalmazott képviselőinek, vagy azok agenseinek.

Unk Creative Commons License 1999.06.16 0 0 73
Újlaki
Lehet, hogy a köznyevben "A touch-and-go magyarul is tacsen'gó", a pilóták viszont(ha éppen magyrul beszélnek a repülőtéri tájékoztatóval) akkor "le és át"-ot mondanak (azaz le{szállás} és át{startolás}).
Előzmény: Újlaki (22)
bubu Creative Commons License 1999.06.16 0 0 72
kotozkodjek?
tobb az a kulonbseg 1 elektronnal ;-))
mondjuk 8
Előzmény: Újlaki (46)
bubu Creative Commons License 1999.06.16 0 0 71
az elektromos csellentyucske szoveg nem valodi, nem vietnami, egy magyar faszi irta a Pajtas ujsag szamara a 60-70es evekben. amikor lekozoltek az ESben, talan 84ben, akkor valaki megtalalta az eredetit.

Előzmény: Újlaki (22)
Újlaki Creative Commons License 1999.06.16 0 0 70
Hogyan mutatkozol be kínaiul? :-)

Mellesleg náluk is van valami eltérő sorrend. Akkor angolul (de most magyarosan) Enláj Csu, Cetung Mao, Koreában meg Szen Kimir? Vagy csak mi vagyunk ilyen szolgalelkűek?

(A dolog kicsúcsosodása, amikor bemutatkozol Mihaly Kovacsként, a partner meg figyelmes, tájékozott, és visszacseréli, és csak azért is Dear Kovacs vagy Dear Mr. Mihaly leszel.)

A franciák - akik pl. névsorolvasáskor igenis felcserélik a kereszt- és vezetéknevüket - úgy oldják meg a problémát, hogy a vezetéknevet CSUPA NAGYBETŰVEL írják, így mindenki tudja, melyik az (kivéve az amerikaiakat, aki erről így sem vesznek tudomást).

Rokon téma, hogy fiú vagyok-e vagy lány. A keresztnév sokszor nem árulja el, vagy éppen félrevezet. Az Andrea az olaszoknál bizony fiú, a Jean-Marie Franciahonban szintén. Csak sejteni lehet, hogy a Jasemine, azaz Jázmin egy kedves bajuszos török lány és nem egy kedves bajuszos török fiú. :-)

Előzmény: Denevér (66)
Újlaki Creative Commons License 1999.06.16 0 0 69
Denevér, leha: hideg.
Előzmény: leha (67)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!