Keresés

Részletes keresés

Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68379

A Varga rozé is vállalható vedelhető ital, nem hiába fogy annyi. Gondolkozzatok már tényleg.

 

Előzmény: BZoltan (68376)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68378

Nem tudom, hogy te hol élsz de arra kíváncsi lennék, vajon hány palack 4-8 ezer forintos bort lehet itthon eladni.

Előzmény: Törölt nick (68377)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68377

Önmagában sehogy.

1000? Egy is elég... :))) 

 

A többi matek, hány db kispince kellene a magyar piacra? Mondjuk 5000 palackjával. 

Ne felejtsük el levonni az import mennyiségét.

Előzmény: Jocó0423 (68370)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68376

Hát ezaz... ugyanez Spanyolországban, Franciaországban és Németországban is a helyzet.

 

Bármelyik vidéki szupermarketben a tetrapakos kiszerelésű egy eurós literes vino tinto/blanco/rosado teljesen vállalható, vedelhető ital.

Előzmény: Hepci (68374)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 1 68375

A magyar agrárpolitika, kormányzatokon átívelően egységes módon a nagygazdaságokat támogatja, a kicsikkel pedig nem foglalkozik.

Pedig a kicsik sokkal jobb népesség megtartók mint a nagyok. A kicsik több helybelit foglalkoztatnak. A kicsik magasabb hozzáadott értéket képviselnek.

Viszont a nagyok között több a haver...

Előzmény: Jocó0423 (68373)
Hepci Creative Commons License 2019.03.18 0 2 68374

A magyar tömegbor nem versenyképes a külföldi tömegborral. Bemegy az ember vacsorálni egy eldugott olasz faluban levő trattoriába és rögtön megvilágosodik az elméje. De akkor is megvilágosodik, ha bemegy egy ottani Sparba (Despar), és leveszi az alsópolcos cuccot, majd összekóstolja a Pincemesterrel. Bruhaha.

A szar(unk) külföldön érdekes módon nem versenyképes.

Előzmény: BZoltan (68367)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68373

Egyetértek veled, hogy támogatni kell a kicsiket de nem szabad a nagyokat se megfojtani!

Mindkettőnek van létjogosultsága.

Előzmény: BZoltan (68371)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68372

Szerintem van 100 hasonló szinvonalú. De szerencsére nincsen ilyen központi lista :) Amikor csinálnak ilyen top100 meg top30 és top50 akkor azért erősen szubjektív szokott lenni az, hogy ki kerül be és ki nem. Volt sok olyan lista amire felkerültünk és sok olyan ahova nem.

 

De szerintem sok jóravaló borosgazda van az országban akik ha segítséget és támogatást kapnának akkor képesek lennének a magyar piacot ellátni jó minőségű és megfizethető borral. A megfizethető alatt én nyilván nem a 300-500Ft-os palackos kalibert értem :) D erről már sokat volt itt szó.

Előzmény: Jocó0423 (68370)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68371

Igen, biztosan exportál a Vargabor is. Csak éppen a palackáruk a töredékét sem éri el a kistermelők exportált palackárának.

 

A kérdés az az, hogy egy hektár magyar termőföldön 300ft/palack vagy 2000Ft/palack árú bort érdemes exportra termelni.

 

Szerintem a kétezer az több mint a háromszáz :) Ezért én úgy gondolom, hogy jobb lenne támogatni és segíteni a kisebb termelőket, mert a tények azt mutatják, hogy ők tudnak nagy hozzáadott értéket magasabb foglalkoztatással termelni.

 

 

Előzmény: Jocó0423 (68369)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68370

Azért arra kíváncsi lennék, hogy Balog Zoli, hogyan tudná ellátni a magyar piacot. Még ezer Zoli se, arról nem is beszélve, hogy szerintem nincs még 100 hasonló színvonalú sem.

Előzmény: Törölt nick (68368)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68369

Azért a Varga féle 15 millió palack se csak itthon kelt el.

Én ezt valahogy úgy képzelem el, ahogy a gazdaság rengeteg szegmenségben működik.

Vannak a nagy multik és mellettük nagyon jól megélnek a kicsi de magas színvonalon előállító manufaktúrák.

 

Példa rengeteg van:élelmiszeripar, autóipar, mezőgazdaság, elektronika és még sok más.

A nagyok és a kicsik jól megférnek egymás mellett, kiegészítik egymást. Mindig lesz kereslet az olcsóra is meg a minőségre is.

 

Előzmény: BZoltan (68367)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68368

Tökmindegy a méret, ha kiszolgálja összességében a piacot, nyereséget termel jó (mondom: jó) borral. Úgy tűnik, ma, Mo-n a kisebb méretek adnak jó bort. Mert, bárki bármit is mond, a Vargabor szar.

 

A gazdaságban x *10 <> 10x

 

Ezt nem értem pontosan, ezzel mit szerettél volna mondani. Mire érv ez?

Előzmény: loading (68365)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68367

A fő baj az, hogy a magyar tömegbor nem versenyképes a globális borpiacon. Még a belföldi piacon is rezeg a léc.

Előzmény: Jocó0423 (68364)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68366

Két külön téma van. Az egyik a biztos megélhetés, a fenntartható alapok és a másik a  fejlesztés.

 

Az alapokhoz, vagyis ahhoz, hogy az adott állapotban elketyegjen a rendszer a belföldi piac elegendő. De mint mondtam egy zárt rendszerben nem értelmezhető a fejlődés fogalma. A bal zsebedből job zsebedbe pénz átrakásával nem lehet fejleszteni. Úgy lehet fejleszteni, hogy valaki ad neked pénzt amit te zsebre raksz :)

 

 

"nem lehet egy ország borágazatát 4-8 hektáros kisbirtokokra pozicionálni"

 

Miért is nem?

 

"Csak a logisztikát képzeld el 20 ezer kistermelő exportjánál."

 

Még a végén kiderül, hogy a logisztikai iparágnak is jót tenne :)

 

Pont ez a lényeg. A sok kistermeelő sokkal  több embernek ad munkát mint a gigavállalatok. Ez persze többletköltséggel jár, de ezt lefedi a magasabb hozzáadott értékű termék.

Előzmény: Jocó0423 (68362)
loading Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68365

mert mindig az a nem lényeg, amiről éppen szó van vagy nem igazolja az aktuális elméletet.

Minden méretre szükség van: kicsire és nagyra. Akkor lesz jól működő az egész vertikum. 

A gazdaságban x *10 <> 10x, nincs linearitás. És ez független attól, hogy BZoli kedveli-e a Vargabort vagy sem. Vagy ő éppen milyen gazdasági modellt választott.

Előzmény: Törölt nick (68363)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68364

Én nem értem, hogy te mit nem értesz, amit én nem értek :)))))))

Zolinak válaszoltam azt, hogy nem lehet kihagyni a Varga féle lépést, tehát egy megbízható tömegbor piacon való megjelenését és elterjedését.

Utána lehet bevinni a magasabb színvonalat drágábban!

Nem az ország meg a dákó méretről beszéltem, hanem a birtokméretről! Tovább is részletezzem?

Előzmény: Törölt nick (68363)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68363

Nem hiszem el, hogy azt sem érted, amit leírsz :)))

 

Alulról kezdtek építkezni, olcsó tömegborokkal! (lásd Varga) - pipa

aztán jöhettek a minőségi, más árkategóriában játszó borok. - BZoltán? meg a többiek? Aztán tán Vargáék, egyszer, talán...?

Érted, hogy ez nálunk is megvan/-lehetne?

 

Abban erősen kételkedem, hogy délafrikában a 4-8 hektáros gazdaságok dominálnának.

 

 

Dél-Afrikai Közt.: 1 219 912 km² vs. Mo. 90 000 km2. Lehet, mások az arányok, de most nem ez a lényeg.

 

 

Előzmény: Jocó0423 (68361)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68362

Én pedig pontosan abban hiszek, és minden más országban is ez valósult meg, hogy előbb a belföldi piacot kell meghóditani mert ez adja a biztos alapot.

Utána lehet terjeszkedni.

Tudom a te példád pont nem ezt bizonyítja de nem lehet egy ország borágazatát 4-8 hektáros kisbirtokokra pozicionálni. Csak a logisztikát képzeld el 20 ezer kistermelő exportjánál.

Te a kivételek egyike vagy, mert megvan hozzá a képzettséged, nyelvtudásod, ismertségi köröd. Ugyanezt Józsi bácsiról nehezen képzelem el :)

Előzmény: BZoltan (68360)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68361

Én átgondoltam, te nem értelmezted akkor helyesen :)

Alulról kezdtek építkezni, olcsó tömegborokkal! (lásd Varga) aztán jöhettek a minőségi, más árkategóriában játszó borok.

Abban erősen kételkedem, hogy délafrikában a 4-8 hektáros gazdaságok dominálnának.

Előzmény: Törölt nick (68359)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68360

Nem kétezernek, de húszezernek is lehetne elegendő területe. Magyarországon 80 ezer hektár szőlőültetvény van. Harminc éve ez 140 ezer hektár volt. Az 1960-1970-es években pedig volt 220 ezer hektár is.

Az egyediség mindenhol adott ha tisztán és tisztességesen művelik a szőlőt és készítik a bort. A technológia pedig adott. Abból elég 2-3, de akár egy is.

 

A kérdés politikai. Inkább a családi méretű 2-10 hektáros kisbirtokokat vagy az 50-200 hektárros nagybirtokokat preferáljuk. Akárhogy is nézem én azt látom, hogy jó áron értékesíthető, exportképest bort a 200 hektáros nagybirtokok nem tudnak készíteni, ameddig a külföldi piacon jelen levő és a magyar bor hírnevét építő borok bizony jellemzően a kisebb pincészetekből kerülnek ki.

 

Mondom.. beszédesek a vargabor adatai. Cirka 5-10 szereséért adják elll exportra a kisebb birtokok a boraikat mint ezek a giga-gazdaságok.

 

 

"nincs akkora hírneve, nimbusza a borainknak, hogy kiszorítsák abból a százezer vendéglőből a kaliforniai, délafrikai vagy francia borokat. Gondolom ez szerinted is irreális."

Nemcsakhogy nem irreális, hanem pontosan és tapasztalatból tudom, hogy erre minden lehetőségünk adott.

Csak az USA-ban úgy félmillió étterem van. Globálisan ha a vendéglátásról beszélünk akkor 10-20 millió vendéglátó helyről beszélünk.

"a hazai borfogyasztásban is van szerintem bőven potenciál "

 

Nincs. Lásd az Arisztid-Tasziló viccet. A belföldi piac a pénz jobb zsebünkből a bal zsebünkva való átrakása. Egy zárt rendszeren belül maximum szinten tartható az állapot a belső fogyasztással. Ez is fontos.

 

De a magyar bor egésze csak úgy tud fejlődni ha többet bevételhez jut. Ez a bevétel persze lehet állami dotáció (hahaha) vagy akár EU-s támogatás (hehehe) vagy marad az exportból származó bevétel. 

Előzmény: Jocó0423 (68357)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68359

ha megfigyelted anno a délafrikai bor is az igen olcsó kategóriában kezdte és onnan hozza magát szépen felfelé.

 

Na most, akkor helyettesítsd be a "dél-afrikai" helyébe a "magyart", és gondold át szépen, amit a magyar bor-világpiac viszonylatról írtál.

Előzmény: Jocó0423 (68357)
naivkezdo Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68358

Hogyne lenne. A technologia miert kell, hogy 2000 kulonbozo sajatos legyen?

Előzmény: Jocó0423 (68357)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68357

Én erősen kételkedem abban, hogy lenne Magyarországon 2000 kistermelőnek való termőhelyi sajátossággal és  technológiával rendelkező terület.

Ez az egyik korlát. A másik, hogy nincs akkora hírneve, nimbusza a borainknak, hogy kiszorítsák abból a százezer vendéglőből a kaliforniai, délafrikai vagy francia borokat. Gondolom ez szerinted is irreális.

Azonban a hazai borfogyasztásban is van szerintem bőven potenciál és ha megfigyelted anno a délafrikai bor is az igen olcsó kategóriában kezdte és onnan hozza magát szépen felfelé.

Szerintem van létjogosultsága a két méretnek egymás mellett.

Előzmény: BZoltan (68356)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.18 0 0 68356

Mondok egy gyors viccet aztán elmagyarázom, hogy mi is a lényeg :)

 

Arisztid és Tasziló sétálnak az utcán. Meglátnak egy lócitromot, azt mondja Arisztid Taszilónak, hogy te, adok neked tíz pengőt ha megeszed annak a lócitromnak a felét. Tasziló gondolkodik, de hát tíz pengő az nagy pénz így szépen megeszi a lócitrom felét és zsbre is teszi a tíz pengőt. Majd azt gondolja, hogy próbra teszi a cimboráját és azt mondja Arisztidnak, hogy ha te megeszed a másik felét akkor én adok neked tíz pengőt. Arisztid gondolkodás nélkül befalja a lócitrom maradékát és elégedetten zsebrecsapja a tíz pengőt. Majd tovább sétálnnak. Egyszer csak Tasziló megáll és a homlokára csap, hogy drága barámot, mekkora marhák vagyunk mi, hiszen tök ingyen megettünk ketten egy egész lócitromot. Erre Arisztid azt mondja, hogy valóban, de legalább volt húsz pengő forgalmunk.

 

Namost a gazdaságban pont ez a helyzet.

 

Minden régió felemelkedésének, fejlődésének az elsődleges feltétele az, hogy a régió határain túl értékesítse termékeit, szolgáltatásait. Ha a Somló hegyet tekintjük régiónak akkor azzal nem leszük bejebb ha a Tornai az én boromat vásárolja tőlam és éna bevételből pedig Tornai bort veszek.  Ahogy ha az egász magyar borgazdaságot nézzük akkor a cél az, hogy minél nagyobb mennyiségben és minél magasabb áron exportájunk bort.


Én egyedül nem tudnék eladni 15 millió palack bort. De nem azért mert ügyetlen vagyok, nem is azért mert olyan drága a borom, hanem mert az én vevőim nem ebben a mennyiségben utaznak. De a globális piac hatalmas. Én kiszolgálok 4-5 külöldi céget és rajtuk keresztül pártucat éttermet, párezer fogyasztót. De a világon van több tízezer borkereskedő és több százezer étterem és több tízmillió borfogyasztó. Vagyis én nem tudom 15 millió palack értékes bort eladni, de 2000 termelő külön-külön már tudna. Az is sok meló és nagyon ügyesnek kell lenni. Nekem is benne van bő tíz évem abban, hogy borvidékkel rendlekező városokba exportálom a borainkat.

 

De 2000 velünk egy kaliberű magyar borászat cirka 35 milliárd forintot hozna be a magyra borágazatba ameddig ha a Vargabor az összes szar borát exportálná a mostani árán akkor 5 milliárdot.

Röviden, két dolga van a magyar borászatnak. Egyrészt kiszolgálni a belfölid igényeket, másrészt pedig minél több pénzt behúzni az exportról. Mert fejleszteni és előre lépni csak az exportból lehet... lásd Arisztid és Tasziló történetét. A belföldi borpiac kiszolgálása szép dolog és fontos is. De nem az a progresszió kulcsa.

Előzmény: Jocó0423 (68355)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.03.17 0 2 68355

Zoli ez egy szép eszmefuttatás volt de te is tudod, hogy nem így működik a gazdaság.

Minnél nagyobb egy gazdasági egység, annál közelebb kell hozni az árat a piacon elfogadott középhez.

Nyilvánvaló, hogy te se tudnál olyan árat elérni 15 millió palacknál, mint 6 ezernél.

 

A kis borászatok erénye az egyediség és az ezzel járó magasabb árszínvonal.

Az én szakmámban ez az automata üveg, illetve a kézzel fújt kehely közötti különbség.

Előzmény: BZoltan (68354)
BZoltan Creative Commons License 2019.03.17 0 0 68354

Amikor előkerül a vita, hogy a nagy- és kisgazdaságok közül melyiket is lenne érdemes stratégiailag támogatni akkor pont az ilyen adatok a beszédesek. 

A Vargabor hektáronként 0.4375 embert foglalkoztat mi pedig 1.33-at. Az 5 milliárd bevételt hozó 15 millió palackkal ez 333Ft/palack nettó árat jelent. A mi árkatóriánkban ennek úgy hétszeresét hozzuk.

Tehát a kisgazdaságok jobb foglalkoztatók és magasabb hozzáadott értéket állítanak elő.

 

Nyilván nem várható el, hogy mindenki úgy és azt csinálja mint mi. De a számok azt mutatják, hogy mégiscsak a mi modellünket lenne érdemes erősíteni.

Előzmény: lazaridi (68352)
rorwitha Creative Commons License 2019.03.17 0 0 68353

Wein aus Bulgarien!

Előzmény: lazaridi (68350)
lazaridi Creative Commons License 2019.03.17 0 0 68352
BZoltan Creative Commons License 2019.03.17 0 0 68351

Az EU-belül ugyanazokkal a papírokkal megy minden bort mint itthon.


Elvileg a címkére és az azon szereplő azonosító kódra ugyanazok a szabályok érvényesek mint itthon.

 

Ugyanakkor az ilyen regulált piac külön érdekes az EU-n belül. Ugyanis nehezen tudom elképzelni, hogy egy esetleges német hatósági ellenőrzés esetében a német hatóság hogyan fordulna a Nébih-hez egy termék beazonosításáért. Felmerül a kérdés, hogy egy német hatóság ellköltene egy kalap pénzt a sok magyar papír hiteles fordítására ha egyszer maga  a termék nem mérgező.

 

Nekem mindig is volt egy olyan gyanúm, hogy magyar termelők szemrebbenés nélkül és minimális kockázat nélkül adhatnak el az EU-n belül minden származási és forgalombahozatali engedély nélkül bort. Rá kell nyalni egy létező bor lajstromszámát és haccójon...

Előzmény: lazaridi (68350)
lazaridi Creative Commons License 2019.03.16 0 0 68350

A magyar polcokról leszedett bort külföldön el szabad adni?

 

https://www.galeria-kaufhof.de/pds/sauska-villany-cuvee-13-rot-2016-0-75l/1004679206?v=1004685003

 

Kiderült már mifene volt a baj?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!