Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2007.04.07 0 0 364

Kedves Dracaena!

Az almát még csak-csak, de a grízt nem egészen értem. Bár végülis az olcsó korpát lehet helyettesíteni bármely más, drágább anyaggal. Ami a "szüretelést" illeti, a kukacok vízigénye viszonylag nagy, s ha az almát szeletelve (vagy bármely más növényi hulladékot, pl. a zöldségpucolás során keletkező héjat)  egy nagyobb, félbehajtott szövetdarab közé teszed, akkor azért be fognak mászni, s onnan tálba rázhatod őket.

Nálam enyhén vízbe áztatott szárazkenyérre is a felszínre törekedtek, s a nedves falat közelében tömörültek a lisztkukacok. Ám amikor beindul lágyevőknél az idény, nincs az a mennyiség, mai elég lett volna, ezért gyakran előfordult, hogy az egyik ládát teljesen "lehalásztam", egy nagylyukú tésztaszűrővel átrostáltam az egész korpamennyiséget, s ami fönnakadt a szűrőn, az volt a lisztkukac.

Továbbtenyésztés? nem kell aggodnod, fogsz találni bábot (azt is lehet etetni), belőlük hamarosan bogár lesz, és a folyamat szinte szünet nélkül folytatódik, mindaddig, míg valamilyen atkás fertőződés miatt be nem fuccsol a dolog. (Utóbbit úgy hátráltathatod, hogy csínján bánsz a nedves táplálékokkal.)

 

amerikai kis lisztbogár (Tribolium confusum): e készletkártevőt nevezik tésztabogárnak is.

A madártartók számára nem a kártevése miatt bír jelentőséggel, hanem az által, hogy könnyen tenyészthető és az így nyert lárvái a madarak számára nagy tápértékű állati fehérjeforrások. (Forrás: www.amiciinsoliti.it -  →lisztkukac, →állati fehérje )

lisztbogárliszt
Előzmény: dracaena (362)
madarbarat Creative Commons License 2007.04.07 0 0 363

Kedves Canary!

Köszönjük kellemes húsvéti meglepetésedet, s kétszeresen legyen részed mindabban, amit nekünk kívántál!

Ami a madárkát illeti, hát szerintem nem lehet az más, csak a híres, nevezetes jino-kang egyik nőnemű példánya, amely a talyfüldi esőeredők legsűrűbb pagonyaiban lehet föllelni. Fogságban való tartásuk eddig még senkinek sem sikerült - a helyi madarászok úgy tartják, hogy ez a faj akaroja freei, vagyis szabadságra született.

Költésbiológiájukról sem tudunk szinte semmit, bár Jiung Vei professzor feltételezi, hogy egyetlen jino-kang tojó egyetlen éjszaka több hímmel is hajlandó párosodni, és a hímek semmilyen formában nem vesznek részt az utódok fölnevelésében.

Ami a táplálásukat illeti lágy növényi részeket és nagy mennyiségű állati fehérjét egyaránt igényelnek, emellett híresen bírják az erjedő gyümölcsökből szivárogó leveket (jéggel és jég nélkül is).

(Ui.: Ami pedig a multkoriban fölajánlott segítségedet illeti, valszeg most nagy szükségen volna rá, ha értesz a szövegszerkesztéshez)

 

húsvétiHúsvétra Faberger-tojás
Előzmény: canary1 (361)
dracaena Creative Commons License 2007.04.07 0 0 362
Sziasztok, a tavaly november 20-án indított lisztkukac-projektem, úgy tűnik, jól sikerült, szépen fogy a gríz meg az alma. De hogyan kell a most kb. 20 cm magas anyagból sérülésmentesen kiszedni a kukacokat? Egy részüket ugyanis most már odaadnám a fürjeknek, de valamennyit továbbszaporítanék.
canary1 Creative Commons License 2007.04.06 0 0 361

Ahhoj everybody !

 

Happy Easter Day, azazhogy mindenkinek Nagyon Boldog Húsvéti Ünnepeket kívánok !

 

Madárbaráti üdvözlettel:

canary1

 

1 találós kérdésecske...

Mi a neve, faja az ominózus weblapon található feltehetően hím tollasnak...?!

A +fejtést latinul kérem (HÖ-HÖ-HÖ-HÖ).

 

www.irlmeier.de/bird.swf 

madarbarat Creative Commons License 2007.04.05 0 0 360
Kedves Bgazda!

A mesterséges keltetés több ezer éves történet. Ennek megfelelően a keltetőüsttől a legmodernebb automatikákig sok mindenről lehetne beszélni. A dolognak nem is az a része a legizgalmasabb, ami a technikai megoldást illeti, hiszen páratartalom, hőmérséklet viszonylag egyszerűen, nagyszerűen szabályozható a mai kütyükkel. Sokkal inkább kérdés és féltett titok, amit  firtatni tetszik. Tudniillik, hogy mikor hány fok és milyen páratartalom, továbbá mikor és hogyan forgasunk.

Történetesen a kaliforniai copfosfürj (Lophortyx /másutt Callipepla/ californica - Kalifornische Schopfwachtel - Californica Quail) esetében egy kétmondatos tanáccsal szolgálhatok, de ennek korrektségét sem garantálhatom:

Mesterséges keltetésnél 38,5 fok ajánlott 50-60 % páratartalom mellett. A 15. naptól meg lehet emelni a hőmérsékletet 39 fokra, a páratartalmat pedig 60-70 %-ra.

Vagy itt van pl. a kelési idő. Erre vonatkozóan a megfelelő címszónál, az 1980. oldalon a következő olvasható:

kelési idő: 1. az embrió kifejlődéséhez szükséges, fajra jellemző idő madaraknál, napokban kifejezve.

Mindemellett is a kelési idő (kotlási v. inkubációs idő) fajspecifikus, s szűk határon belül kiszámítható, hogy mikor következik be.

Bizonyos szóródás természetesen itt is tapasztalható, különösen akkor, ha a kelés természetes körülmények között zajlik és az azt befolyásoló időjárás hűvös v. nagyon változékony.

A kelési időre néhány példa:

fahágóféléknél 14 nap,

fahéjgalamb 13-14 nap,

fahéjszínű gerle 12 nap,

fakókeselyű 33 nap,

fácán esetében 24 nap;

2. az az idő, amely alatt a tojáshéj megrepesztésétől számítva a csibe a tojásból kibújik. Ez fácánnál 6-9 óra. (→kelés, →költési idő)

A keltetés címszónál (részlet) pedig ezt találjuk:

keltetés: a termékeny tojásokban az aktív életfolyamatok megindítása. Természetes úton kotlóssal, mesterséges úton keltetőgéppel történik.

A keltetés során az embrió fejlődéséhez a fizikai tényezőket (oxigén, hő, nedvesség) és a mechanikai tényezőket (hűtés, →forgatás) fajonként eltérő mértékben és szinten kell biztosítanunk.

Évezredek teltek el, míg a legtökéletesebb technológiákat kidolgozták, a legtökéletesebb berendezéseket megalkották.

Már az ókori Egyiptomban is próbálkoztak keltetéssel. Az általuk kidolgozott eljárásban a hőt erjedő tevetrágya szolgáltatta, s minthogy hőmérőjük nem volt, az optimális keltetési hőt érzékszervi úton próbálták beállítani.

Egészen aprólékos leírások maradtak fenn a később alkalmazott két szintes, szalmatüzelésű →keltetőgépekről, és a Kínából….

Kedves BGazda! Tehát lényegében először azt kellene tisztázni, hogy milyen madár tojását szeretné keltetni!

fészekruhafészekruhavándorsólyom Fotó: FWSVándorsólyom  -  fotó: FWS
Előzmény: BGazda (357)
madarbarat Creative Commons License 2007.04.05 0 0 359

Kedves Ernő!

Az én "csövemben" nem csak házigalamb látszik. A lexikon galamb címszavával (1334. oldal) talán sikerül tisztázni a helyzetet:

galamb: 1. a →galambfélék összefoglaló neve;

2. →Astarténak, a szerelem és a nemzés föníciai istennőjének jelképe és szent állata;

3. az európai kultúrákban a béke jelképe;

4. az álmoskönyvek szerint szelídség párosul vele;

5. a római katolikus vallásban a Szentlélek megjelenési formája;

6. (átv.) valakinek a kedvese;

7. tájnyelvi: madár alakúra sütött tészta;

8. az egyik legrégebben háziasított állat, a →házigalamb, mely pecsenye formájában már az i. e. 3000-ből előkerült egyiptomi étlapokon is szerepelt, s a Talmud az i. e. 5. századból már 10 galambfajtát említ. (→kolümbosz, →peliasz, →columba)

És még folytathattam volna a sort, mert ugye közismert, hogy milyen szaga van annak, ha valaki társaságban elereszt egy "galambot". De, hogy pontosabb legyek:

GALAMBFÉLÉK (COLUMBIDAE - Wildtauben - Doves and Pigeon): a galambalakúak rendjének családja 41 nemzetség 299, másutt mintegy 600 (Mauersbergernél 291) fajával, az Északi és a Déli-sarkvidék kivételével az egész földkerekségen. A galambfajokban a leggazdagabb az örökzöld ázsiai trópusi erdő.

A jellemzőik:

- a farkuk közepes hosszúságú, esetleg lépcsőzetes;

- a csőrük karcsú és rövid, lileszerű, a tövén csupasz, húsos orrnyílású ún. viaszhártya található;

- a fej viszonylag kicsi és kerek;

- a láb rövid, mégis könnyű mozgást biztosít a talajon. Lépegetnek, s közben a fejük előre-hátra inog;

- a sűrű tollazat vastag és lágy tapintású. A színe gyakran feltűnően tarka, de leginkább szürke, barna, kék v. zöld árnyalatos, ill. fehérrel szegélyezett. Ezen túl gyakran előfordul, hogy bizonyos, fajra jellemző testrészeken fémes csillogású. Itt általánosak a púdertollak, amelyek feladata a tollazat vízhatlanságának a biztosítása;

- a fartőmirigy kicsi v. teljesen hiányzik - helyette vannak a púdertollak;

- a hangjuk síró, búgó és turbékoló, de némelyek sziszegnek v. fütyülnek, ill. a szárnyukkal csattognak is;

- a fészkük többnyire néhány gallyból tákolt, de valószínűleg odúköltők voltak, hiszen valamennyi faj tojásának a színe fehér és a fiókáik csak kissé pelyhesek;

- fészekaljanként 1-2 db, egyszínű fehéres tojást raknak;

- a fészeklakó fiókák néhány napig vakok, s kezdetben a szülőknek a laktációs hormon hatására termelődő pépes, nyálkás váladékával (→begytej) táplálkoznak;

- a csőrüket a vízbe merítve hosszan szürcsölve isznak, anélkül, hogy a fejüket felemelnék.

És mindemellett rendkívül változatosak! Vannak faodvakban költő és fák gyümölcseivel, sőt, állati eleséggel (giliszta, csigák) is táplálkozó fajok.

A döntő többség zömök testalakú erdőlakó, viszont akadnak a talajon v. magas sziklákon élők is.

A kicsik a költés 13-28. napján kelnek. Kirepülés a 12-36. napon várható.

Az ivarok között nincs határozott különbség. Egyesek kizárólag párban élnek, mások időnként hatalmas csapatokban mutatkoznak. A többség jó repülő és ismerünk vonuló fajokat....

És akkor még nem értünk a szócikk feléhez se! S Végül nézzünk valami szépet is a sok szöveg mellé!  

 

új-zélandi galambúj-zélandi galambwompooi galambwompooi galamb

hát egyelőre ennyit a lexikonban szereplő mintegy 500 galambból

Előzmény: geler (358)
geler Creative Commons License 2007.04.02 0 0 358
Most már csak megmaradnak, szerencséjükre nem lettek kizavarva a fészekből túl korán. A probléma az lesz, hogy elvileg a parlagi maga keresi a kenyerét, és itt a gazdaasszony helyükbe viszi. Pár napig tanácstalanok lesznek.

Ui: a (házi-) galamb 30 éves életkora szerintem túlzás. 24 éves galambról hallottam eddig, mint korelnökről. A 3 éves alsó határt sem értem, a galamb akkor lép a felnőtt korba, egészen biztos sokkal tovább élnek, átlagban 15-18 évig. Tíz évesnél fiatalabban természetes okból elpusztult ritkaság.
Előzmény: madarbarat (356)
BGazda Creative Commons License 2007.04.02 0 0 357

Szép Jóestét!

 

Az összel kialakitottam egy baromfis udvart a kertben (gyöngytyúk, japántyúk, fürjek). Elsősorban hobbi célra vannak a madarak, de a tenyésztés sem lenne utolsó dolog, de sajnálatos modon a japán tyúkok kotlási hajlama és az én elvárásom nem egyezik, igy rászántam magam, hogy szerzek egy keltetőt. De mivel a piacon (sztem) túlzottan magas árakat kérnek egy egyszerű keltetőért, egy barátomat megkértem, hogy gyártsuk le mi magunk a dolgokat. Én adom a tőkét és az ötleteket, ő meg (elvileg)  csinálná az áramköri részeket. De más elfoglaltsága miatt nem nagyon halad a dologgal. Igy eléggé a dolgok elején járunk.

A mi elképzelésünk, hogy egy régi kiszuperált 60 literes hütött alakitanánk át, két idö kapcsoloval (forgatás, rendszeres hütés (merthogy ilyenről is olvastam, hogy naponta le kell hüteni a tojcsikat 20 fokra. Ez mennyire igaz?)) és egy tized fok pontoságú termosztáttal, fütö és légkeverő egységgel.

Az lenne a kérdésem ,hogy vannak-e valakinek ilyen fajta tapasztalatai, esetleg egy jó ötlete amivel hozzá tudna járulni a majdani minnél jobb kelési arányhoz. Esetleg ha van valakinek hasonló gépről jó, közeli képei, ami segithetne a tervezéskor, az legyen szives járuljon velük hozzá az én kis keltetőm mielőbbi üzemeltetéséhez.

Köszönettel: Csaba

madarbarat Creative Commons License 2007.04.02 0 0 356
ÖRÖMHÍRT KAPTUNK. A HÁZFELÚJÍTÁS MIATT VESZÉLYBE KERÜLT BEGÓ FIATALOK MÁR ESZNEK, VALÓJÁBAN NEM SZORÜLNAK A SZÜLEIKRE...

Kedves Tibor!

A galambjaim szépen felnőttek, már teljesen olyanok, mint a felnőtt galambok, csak kicsit kisebbek. Már egyedül esznek, a szülők még járnak hozzájuk, de már inkább csak társadalmi életet élni. Viszont még nem repülnek. Ma 30 naposak. Lehet, hogy az a baj, hogy etetjük őket, így sose éhesek? A repülési reflexet nem az váltja ki, hogy éhes, a szülő már nem eteti és így meg kell tanulnia repülni? Jobb lenne, ha nem adnánk nekik?

A házfelújítás még mindig késik szerencsére, szerintem van még legalább 3napunk. De addig jó lenne, ha megtanulnának repülni, hogy ha a munkások zaklatják őket, el tudjanak menekülni.

Mikor várható, hogy elkezdik a gyakorlást és kb. mennyi idő, mire magabiztosak lesznek a repülésben?

Segítségét köszönöm

Tisztelettel G. Ágnes

 

AZT HISZEM, MEGNYUGTATHATJUK ÁGNEST, SZÁRNYRA FOGNAK KAPNI A GALAMBJAI, S KIS GYAKORLÁS UTÁN AKÁR A SZÜLEIKKEL IS FELVESZIK MAJD A VERSENYT.

BÁR NEM ÁRT, HA TUDJUK, A TERMÉSZETBEN ISZONYÚ VESZTESÉGEKET SZENVEDNEK EL A MADARAK.

RÉSZLET A LEXIKONBÓL:

Busse vizsgálatai szerint

 

Az első életévükben

elpusztul

A gyűrűzések szerint megélt

leghosszabb idő

a szarkák

69 %-a,

14 év 11 hónap

a hollók

63,5 %-a,

nincs adat

a dolmányos varjak

62,4 %-a,

14 év 8 hónap

a szajkók

60,7 %-a,

17 év 11 hónap

a vetési varjak

54 %-a,

19 év 11 hónap

a csókák

45,5 %-a.

14 év 3 hónap

Rydzewsi vizsgálatai szerint az 1 éves kort megért

szarkák                        5 %-ának,

dolmányos varjak         40 %-ának,

szajkók                        71 %-ának,

vetési varjak                79 %-ának,

csókák                        53 %-ának van esélye rá, hogy megérik az 5 éves kort!

A madarak lehetséges élettartama években kifejezve:

agapornisok:                8-10 év,

amazon papagájok:      40 év,

albatrosz:                     30 év,

arák                             30-50 év,

aranyhomlokú aratinga 21 év (kalitban),

asztrildok (narancsarcú): 4 év,

beó (fotó Hans Stel):      8 év,

díszpintyek:                  4-8 év,

éjszakai mada: 85 év,

énekes papagáj:           15 év,

fácánok:                       12-15 év,

fényseregélyek:            10 év,

futópapagájok:             6 év,

fűpapagájok (vörösbegyű, ékes stb): 12 év,

galambok:                    3-30 év,

házityúk:                      12 év

házi veréb:                   6-22 év,

hullámos papagáj:         7-17 év,

jákó papagáj:               50-80 év,

kacagó gerle:               18-25 év,

kacsák:                        8 év,

kakaduk:                     40 év,

kanárik:                       10-18 év,

katalin-papagáj:           10 év,

kék cukormadár:          15 év,

kolibrik:                        7 év,

libák:                           14 év

lórik:                            15-25 év,

mozambik csicsörke:    12 év,

 

madarbarat Creative Commons License 2007.04.01 0 0 355

Reninek, aki szintén a vendégkönyvbe írt!

Kérdésedre a válasz a nimfapapagáj szócikkből:

 

A nimfapapagáj nagysága 30-31 cm. Ez meghatározza a minimális kalitméretet: 80x70x110 cm, amelyben az állatvédők sem találhatnak kivetnivalót.

Az egy évnél idősebb, tenyészérett pároknak (nagyobb volierben akár több pár is költethető együtt) 25x25x30 cm-es fűrészporral 3 cm magasságig bélelt odúkat kínáljunk fel, 7 cm átmérőjű bebúvónyílással.

A tojók 3-6 fehér tojásából a kicsik a 21. napon kelnek. A hím is megkotlik, de éjjel csak a tojó melengeti a tojásokat. A fiókák 4-5 hetes korukban repülnek ki. Már a fészekben is nagy zajjal kunyerálnak élelmet a szülőktől, amikor pedig kirepülnek, betölti az egész lakást a kéregető kis nimfák éktelen ordítása.

A kirepülés után rendszerint már csak a hím etet, mert a tojó általában új költéshez kezd. A kicsik 4 hónapos korukra színeződnek ki, 8-9 hónapos korukra ivarérettek.

A táplálásuk nem sokban különbözik a hullámos papagájétól, de kaphatnak kendert és napraforgót is. Megszolgálják a csíráztatás fáradtságát és a tejbe áztatott kenyeret, vm. a tojásos lágyeleséget is. Meg kell még jegyezni, a nimfapapagáj olymértékben akklimatizálódott, hogy némi edzés után napi 2-3 alkalommal langyos vízzel itatva, energiadús takarmányozás mellett mínusz 20 fokon is teleltethetők. Természetesen nem ez számukra az ideális.

Grahl említi, hogy tud a nimfa egy énekespapagájjal való kereszteződéséről. Vasiceknél szerepel, hogy rozella hím összepárzott egy nimfa tojóval. Sajnos a kicsik 14 napos korukban elpusztultak, de a keresztezés mégiscsak reménykeltő.

 

Rácz S.: nimfákRácz Sándor felvétele
madarbarat Creative Commons License 2007.04.01 0 0 354
A vendégkönyvben feltették azt a kérdést, amelyre a választ tovább már valószínűleg nem nagyon lehet halogatni, bármennyire is szeretném. És tekintve, hogy a válaszom másnak is ugyanaz volna, mint Csabának, a neki küldött választ itt megismétlem: 

Kedves Csaba!

Köszönöm szépen az érdeklődést és a  bizalmat. Remélem, munkám adja majd az olvasás örömét és hasznos segítséget fog nyújtani a madarászathoz.

Ami a kérdésedet illeti, valamikor azt gondoltam, hogy a lexikon révén sikerül pénzzé tenni a tudásomat. Ma már semmi kétségem nincs affelől, hogy ez csacsi elképzelés volt.

Sőt! Ma már valahogy úgy vagyok vele, hogy nagy öröm volt ezt csinálni, s legszívesebben telehinteném az országot a CD-vel, de sajnos nem vagyok olyan helyzetben. 

Lényegében a mennyi? kérdést a helyedben én is feltenném és a helyedben valószínűleg én is meglepődnék, ha AZ én megítélésemre volna bízva, hogy megválaszoljam: nekem, mint olvasónak mennyit ér. Pedig valószínűleg ezt a megoldást fogom választani - LÉNYEGÉBEN NINCS OK AGGODALOMRA, MINDENKI HOZZÁ FOG JUTNI, AZ IS, AKINEK EGY VASA SINCS.

De annak el kell majd ide, a lakásomra jönni érte, mert a postaköltséget nem vállalhatom.

Légy szíves írd meg a címedet, mert a konkrét megrendelések sorrendjében fogom kielégíteni az igényeket.

Örülnék, ha a fórumban is megjelennél.

Az index topikba úgy tudsz írna, ha regisztrálsz AZ indexen.

ITT:

http://forum.index.hu/Registration/showRegistrationForm

 

eztuán ITT a legegyszerűbb írni, olvasni a topikot:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025

Tisztelettel

Lengyel Tibor

Ui.: a pirossal kiemelt mondatot különösen ajánlom mindenki figyelmébe, mert úgy igaz! 

 

 

madarbarat Creative Commons License 2007.03.31 0 0 353

Tisztelettel értesítelek benneteket, hogy végigkattintgattam a lexikon cc. 50 ezer kereszthivatkozását a hibák a tűréshatáron belül vannak, s Szőcs Béla barátom azok közül is sokat még "gatyába" ráz.

Ezen túl a fotók ellenőrzése,

a hangfájlok beillesztése,

az inditófájl megszerzése (utóbbi Küzmös Csabától)

és remélem ezen kívül semmi lényeges nincs a másolás előtt.

Vagyis most már látszik a vége.

És nagyon remélem, hogy össze tudok hozni

a fórumos barátaimnak

egy gulyáspartit a

nagy örömre

a kertünkben.

Ami a gyaroklatban azt jelenti, hogy szeretettel látom

MOTAVTÓL

ZSAZSKÁN át

NIMFAPAPAGÁJIG

mindazokat, akik figyelemre méltatták munkámat.

Hogy semmi kétség ne legyen, mindazokat, akik e fórumon megszólaltak! 

A konkrét időpontot - a KÉSZ CD FÜGGVÉNYÉBEN - ez úton hozom majd a tudomásotokra, s NAGYON ÖRÜLNÉK, HA MINDEN KÜLÖN IRKAFIRKA NÉLKÜL ANNYIT JELEZNÉTEK, HOGY HÁNY FŐVEL JÖTTÖK - A PORCIÓK VÉGETT.

 

 

 

Díszlórikdíszlórik

Fotó: Iggino

nimfapapagáj Creative Commons License 2007.03.31 0 0 352

Sok információt gyüjtöttem, így úgy érzem egy 3 hetes nimfát gondozni tudok míg 1-2 hét után önnáló nem lesz, de eddig nem sikerült szereznem tenyésztőtől. kérlek segítsetek, ha ismertek egy tenyésztőt akinek nimfái is vannak Budapesten a 15-dik kerülletben, kérlek írjátok meg:)

nagyon örülnék:)

motav Creative Commons License 2007.03.29 0 0 351

új oldal:

 

www.madareteto.lap.hu

 

geler Creative Commons License 2007.03.29 0 0 350

Érdekes megfigyelés Mr. Welté. Lehet benne valami.

Az ember egyébként itt is különös kivételt hozott létre.

A galambok tojása határozottan elliptikus, kb. 3,5-4,5 cm hosszú.

Kitenyésztették az úgynevezett rövidcsőrű fajtákat, ezeknek szinte nincs is csőre, legfeljebb fél centi. (Így a kikelő fiataljaikat nem tudják táplálni, kizárólag dajkagalambokkal lehet szaporítani őket. Mi mással, mint postával? Ez az univerzális, mindenre jó, és agyonüthetetlen fajta.)

Vajon mire jutna százezer év múlva az evolúció? Átalakulna gömbölyűvé a rövidcsőrű tojása?

Előzmény: madarbarat (349)
madarbarat Creative Commons License 2007.03.29 0 0 349

A TOJÁS ALAKJA címszónál TARTOK, s onnan a hivatkozás e névhez vitt:

Welt J. C.: angol ornitológus. Tőle származik a felismerés, hogy a madarak csőre és a tojásuk alakja között összefüggés van.

A rövidcsőrű fajok (baglyok, ölyvek stb.) tojása általában kerek.

A hosszúcsőrűeké (ludak, bukók stb.) pedig inkább nyújtott formájú.

Vannak, akik az ok-okozati összefüggést ennél mélyebbnek és megalapozottabbnak vélik: ti. a csőralakulás és ezzel együtt a költési lehetőségek alapvetően az életmóddal mutatnak logikus összefüggést.

 

Gondolom, remélem lesz, aki értékeli

madarbarat Creative Commons License 2007.03.29 0 0 348
 Hogy egyértelműbb legyen, ime a szócikk:

hiperszexualitás: a szexuális tevékenység túlfokozott volta.

A pár még be sem fejezte az egyik fészekaljjal a "dolgát", felhagy az előző fészekalj gondozásával és új költésbe kezd. További megnyilvánulási formái a tenyészetekben: a hím nem hagy nyugtot a tojójának, még a táplálkozásban is gátolja.

Sőt, pl. pennant papagájoknál előfordul, hogy a túlságosan tüzes hím szétmarcangolja a tojót. A sámarigóknál a szaporodási ciklusbeli eltolódás szokott gondot okozni, amikor is a hím már párosodna, de a tojó még nem készült fel.

Az emiatt kezdődő hajsza nem függ össze a hiperszexualitással, de szintén gyakran végződik a tojó halálával. (Megoldást jelenthet, ha a pennant hím evezőtollait csonkoljuk, így a tojónak van esélye a menekülésre, a sámáknál pedig, hogy a hímet csak akkor engedjük össze a tojóval, ha a tojó a csőrében tartott egy-egy fűszállal jelzi, hogy felkészült a fészkelésre.)

Ha a táplálék(állati fehérje)bőségből adódó hiperszexualitás jelenségével állunk szemben, akkor

1. csökkentsük a megvilágítást;

2. csökkentsük a táplálékot (díszpintyeknél hetente 1 koplalási napot beiktathatunk);

3. ha a hím a már kikelt fiókákat is veszélyezteti, akkor válasszuk le a hímet a "családjáról";

4. ha a nőstény dobja ki a fiókát akkor a kelés után rögtön a tojót vegyük el, s hagyjuk a hímre a fiókák nevelését;

5. adjuk a fiókákat dajkaságba!

A másik megnyilvánulási forma, hogy a költés, fiókanevelés normális fázisai valahol megrekednek, abnormálisan folytatódnak: a tojó vég nélkül tojik; a kikelt fiókákat nem etetik a szülők, hanem új költésbe kezdenek...

Ezeknek a jelenségeknek egyebek mellett valamilyen anyagcserezavar lehet az oka v. pl. az állati fehérje túladagolás. (Próbálkozzunk a lágyeleség visszafogásával!)

Nekem is volt egy kanári tojóm, amely megült 4 tojást, de mikor néhány nap múlva ellenőrizni akartam, már 6 volt alatta. És innentől kezdve vég nélkül tojt, míg bele nem pusztult.

festett asztrildH. Bielfeld: festett asztrild fészekalj
madarbarat Creative Commons License 2007.03.29 0 0 347

Kedves Lajos és Ernő!

Az általatok leírtakhoz képest a lexikon sokkal szerényebb

lámpázás: a keltetésre szánt tojás, a keltetés, kelés vagyis az embrió fejlődése ellenőrzésének módja.

Az e célra készített szerkezet erős fénye átvilágítja a tojás héját, s a fény útjába kerülő embrió árnyékot vet.

A fácántojásokat a kelés 10. és 20. napján szokták lámpázni.

Dr. Nagy Emil tapasztalatai szerint az első lámpázáskor terméketlennek mutatkozó tojások 45 %-a ténylegesen terméketlen, a többi pedig korai stádumban elhalt embriót tartalmaz.

Az általa leírtak szerint a második lámpázáskor 1-3 % embrióhaladósággal lehet számítani. (→embrió; →keltetés )

Lehet, hogy a jégcsapot be kellene venni!

A lágyeleség megvonása itt azért vetődött részemről fel, mert volt már egy költés, amely hiperszexualitás (?) miatt szakadt meg.

 

Előzmény: idre (346)
idre Creative Commons License 2007.03.29 0 0 346
Bocs, de még idekívánkozik, hogy a tojásokat csak a kotlási idő 4. napján érdemes vizsgálni, mivel ekkorra már megfigyelhető a szívdobogás és a jégzsinor sem szakad meg, ha kellő óvatosággal kezeljük a dolgot.
Előzmény: idre (345)
idre Creative Commons License 2007.03.29 0 0 345

Kedves madárbarát és geler !

 

Véleményetek mind olyan tényezőkön alapulnak, melyeket nem lehet figyelmen kívűl hagyni, de had egészítsem ki egy néhány gondolattal.

 

A kotlás időszakában a lágyeleség teljes megvonását nem javasolnám, hiszen a kotlási idő megterheli a szervezetet, a hőtermelés érdekében felgyorsúl a  tápanyag feldolgozási folyamat és ha megvonjuk a megszokott táplálék egy részét a madár testömeg vesztéséhez vezet a dolog, mely károsan hat a további vitalitására. A megoldás inkább  a  lágyeleség beltartalmi arányainak változtatása lehet, mégpedig az állati fehérje és az E vitamin tartalom  radikális csökkentésével, vagy teljes kiiktatásával, viszont e kalória elvonás  ellensulyozását az olajos magok és a zöldeleség arányának növelésével lehet megoldani. Persze ezt csak a lágyeleség konkrét beltartalmának ismeretében mondhatjuk ki.

 

A másik amire fel kell hívni a figyelmet a párosodási időszak alatti táplálás minősége, jelesűl  a pár helyzetbe hozása a nemi szervek stimulálása a szaporodás beindításához. Ezen időszakban az  állati fehérje és "E" vitamint tartalmazó eleség fokozott adagolása.

Ha ezeket biztosan elvégeztük és mégsem szaporodik megfelelően a madár pár lehet a többi tényezőt kiszűrni, ami igazán sok és nagy odafigyelést igénylő munka.

Erre jólehet sok - sok bejegyzéssel lehet csak megközelítően választ adni.

De érdemes vele foglalkozni, mivel sok madárbarát gondja lehet e jelenség.

Előzmény: madarbarat (343)
geler Creative Commons License 2007.03.28 0 0 344

Kedves Madárbarát!

Nagyon jól összefoglaltad, néhány szempont azonban szerintem kimaradt. A tojás túlzott intenzitású korai vizsgálata (amit laikusok gyakran óvatlanul elkövetnek), vagyis a lámpázáskor-fényátvilágításkor végzett intenzív forgatás elszakítja a jégzsinórt, és a tojás bezápul.

És lehetséges az egyed túlkorossága is. Az öreg madaraknál már előfordul, hogy terméketlen a tojásuk.

Előzmény: madarbarat (343)
madarbarat Creative Commons License 2007.03.28 0 0 343
Kedves látogatók!

Kaptam egy emailt költési anomáliával.  Aki úgy érzi, a válaszban valamit kihagytam vagy nem pontosan, jól fogalmaztam, az kérem tisztelettel, segítsen kiegészítésével, véleményével megoldani a problémát.

 

Kedves Asszonyom!

Nagyon sajnálom, hogy újra kudarcos a költés, s számomra komoly dilemma, hogy MI lehet a dolog oka.

Amit leír, az alapján az elhelyezéssel valószínűleg nincs probléma, bár innen nem látható okok azért e tekintetben is előfordulhatnak (pl. élősködők zaklatják a kotló madarat, ami miatt az nem tudja rendesen megülni a tojásokat, az embrió megfázik, s emiatt elpusztul).

Hangsúlyozom, csak találgatni tudok.

Az Ön által leírt kalitméret ideális, nimfapapagáj sokkal kisebb hellyel is beéri.

A költő madár táplálása nagyobb odafigyelést igényel, de a tájékoztatása szerint nagyjából ez is rendben lehet, ha csak nem kap túl sok lágyeleséget a költőpár, aminek lehet hiperszexualitás a következménye. A hiperszexualitás pontosan azt eredményezi, amit Ön kifogásol. (Ha jól emlékszem, tanácsoltam is, hogy a költés elején nem ajánlott lágyeleséggel, pontosabban állati fehérjével tömni a madarat.)

Tekintve, hogy Ön állítja: párosodnak a madarak, félve, de megkérdezem: biztosan hím és tojó a 2 madár? Mert madaraknál sem lehet kizárni a szexuális abberációt. 

Amit mindenképpen meg kell tennie: alaposan vizsgálja meg a tojásokat. Nem véletlenül címszó a lexikonban a lámpázás, a költést sokan - magam is - a tojások ellenőrzésével is figyelemmel kísérik. A jól kiült tojás más képet mutat, ha letális hatás, mást ha pl. szalmonellózis vagy mechanikai sérülés stb. miatt pusztult el az embrió - már ha egyáltalán fias lett a tojás.

Hirtelen ezek jutottak eszembe, s azt tanácsolom, a tojó teljes kimerülése előtt állítsa le az abnormális költések sorát a lágyeleség teljes megvonásával és a fészekodú eltávolításával

Tisztelettel L. T.

madarbarat Creative Commons License 2007.03.28 0 0 342
 

szép: eléggé nehezen körülírható, mindig vitákat kavaró és állandóan változó fogalom.

Leginkább arra mondhatjuk, ami érdek nélkül tetszik.

Ami szép, az a szemnek és/v. a fülnek tetszik. De ahogyan a népi bölcsesség állítja: kinek a pap, kinek a...

Vagyis nem lehet pl. a madarászatban sem követ vetni arra, aki a divatirányzatnak ellenállva v. a többséggel dacolva mást tart szépnek, mint mi.

Valamiféle kompromisszumra mégis szükség van. Ehhez nyújt segítséget a sztenderd, ami nem a szépet írja le, hanem a tenyésztői ideált, ami több is, kevesebb is a szépnél.

Kevesebb, mert nem elvárás, hogy mindenkinek tetsző legyen. Több, mert amellett, hogy egy elképzelt szépség, magába öleli a biológiai szép fogalmát.

Díszállat-tenyésztésben sokszor eléggé szakszerűtlenül az utóbbi követelmény háttérbe szorul.

bajkáli süvöltőBajkáli süvöltő 0,1 - Askar Isabekov felvétele
madarbarat Creative Commons License 2007.03.28 0 0 341

Hát, remélem, az utolsó átnézésben itt tartok:

szemlézés (állt.): a →bírálat egyik módja, mely során nem tételesen vizsgálják az állatot, hanem az összbenyomás és a legfontosabb értékmérők alapján választják ki a legjobbakat a rendelkezésre álló tömegből.

A hozzáértő tulajdonképpen szemlézik, amikor körbejár a madárpiacon.

bírálat
madarbarat Creative Commons License 2007.03.27 0 0 340
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.03.24 0 0 339

semmi baj.

énis szomorú voltam, hisz nekem is van egy nimfám.

abba a ketrecbe egy hullámos még csak-csak elfért volna, de egy nimfával eggyütt?

ez állatkínzás!

az én madaramnak elég nagy a kalitkája, de szinte mindig kint, van mert kijön, vagy ki akar jönni. de mindig magától, mert én sosem veszem ki, hisz a madárnak magától kell kijönnie.

de iszonyú volt úgy látnom azt a 2 madarat.

Előzmény: geler (338)
geler Creative Commons License 2007.03.23 0 0 338
Örülök, hogy nem Te vagy barátod tartja így a madarait, és bocsáss meg, hogy dörgedelmem elképzelt alanya voltál.
Szomorú vagyok, mert állatok így sinylődnek.
Előzmény: nimfapapagáj (337)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.03.23 0 0 337

köszönöm a választ neked, és madárbarátnak.

én csak szilvásváradi kirándulásom alkalmával láttam ilyet, egy kertesháznak a ház kert felé néző oldalán a kerthez való ajtó, amin ki lehet menni a mellé volt feltéve egy elég kicsi ketrec. egy hullámos és egy nimfa volt benne. a nimfának mindössze annyi helye volt, hogy ülni tudjon. sztem nehézkesen tudott mozogni is, kinyújtózkodni meg végképp nem, és mivel a szabadban volt a kalitka gondolom nem szelíd jószágok voltak.

szegény madár folyton visított.

mivel nekem is van madaram igen rosszul esett úgy látnom egy kis "kakadut"

 

Előzmény: geler (336)
geler Creative Commons License 2007.03.23 0 0 336
Madárbarát udvariasan tanácsol neked, én kicsit szigorúbb leszek.
Az ilyen tartásmód rendkívül elkeserítő, és nem szabad állatot a minimális életfeltételek biztosítása nélkül tartani. Az így tartott madár olyan stressz alatt áll, hogy élettartama messze rövidebb lesz a várhatónál.
Sürgősen keressetek jobb megoldást!
Előzmény: nimfapapagáj (330)
geler Creative Commons License 2007.03.23 0 0 335
Igazában azt próbáltam érzékeltetni, hogy minden madár élőlény, saját egyéniséggel és tulajdonsággal rendelkezik. Általánosságban lehetetlen pontosan megjósolni, mi fog történni vele vagy közösségükkel egy váratlan helyzetben. Ráadásul a parlagiak lényegüket tekintve vadmadarak. A szabályaik mások, mint a tenyésztett galamboknak. Ebben a szituációban minden lehetséges, pozitív és negatív értelemben egyaránt.
Előzmény: madarbarat (333)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!