Keresés

Részletes keresés

loading Creative Commons License 2019.04.08 0 0 68490

Ez egy ideje már eléggé trend(i), egyik paramétere lett a gyümölcsös borok meghatározására. Aztán nehogy meglépődjenek a borászok, ha 2-3 év múlva ismét jönnek a fogyasztók, akik nem akarnak száraz, szavaikkal: savanyú borokat inni.

Előzmény: Hepci (68486)
dezso Creative Commons License 2019.04.08 0 0 68489

Peldaul hogy beesett a tyukolba?

Előzmény: H_G (68483)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.08 0 0 68488

Nekem az jutott az eszembe, hogy akkor most lesz egyel több pusher aki ugyanazt a húsz bort akarja majd eladni ugyanannak a húsz étteremnek mint az a másik nyolc borkereskedés.

Előzmény: Hepci (68487)
Hepci Creative Commons License 2019.04.07 0 1 68487

Végre egy újabb borkereskedés, aminél nem kell gondolkodnom, hogy veszek-e náluk valamit. :D

Előzmény: BZoltan (68485)
Hepci Creative Commons License 2019.04.07 0 0 68486

Ezért írtam, hogy röhejesek a leírások. Ettem már meggyes étcsokit, ennek sajnos nem sok köze van hozzá.

A Steiner 2013 irgalmatlanul savanyú, ha valaki érti, hogy én mit értek háziboros jellegű sav alatt.

Előzmény: H_G (68483)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.07 0 0 68485

Miközben :)

Most látom, hogy a Bencze István és Szimeiszter Roland borkereskedést nyitottak Seprő Bratyók néven kimondottan natúr boroknak: https://www.facebook.com/leesbrothersnaturalwines/

 

Ebben a posztjában a Roland eléggé leteszik a bankót a kénellenes liga mellet: https://www.facebook.com/roland.szimeiszter/posts/10211640216355490

A Bencze Pistiről meg tudom, hogy nagyon rákattant a kénellenességre.

Szóval én úgy érzem, hogy még felszállóban van ez a dolog Magyarországon......

BZoltan Creative Commons License 2019.04.07 0 0 68484

Ez az amit én sem értek. Mert az világos, hogy bizonyos jegyek arra utalnak, hogy komoly alapanyagból készült a bor, vagy, hogy vannak rejtett értékei. De egy istálószagú bor az mindenképpen gáz.

Előzmény: syntaxerror (68477)
H_G Creative Commons License 2019.04.07 0 0 68483

Miért, a "finom meggyes étcsoki" SZVSZ úgy hangzik, mint aminek a kedvéért sok mindent meg lehet bocsátani.

 

Előzmény: Hepci (68482)
Hepci Creative Commons License 2019.04.07 0 1 68482

Három napig állt itt az asztalon, közben egyre rosszabb lett, és hát nem akadt, aki megigya (se a páromnak nem kellett, se nekem). Így aztán kiöntöttem a maradékot.

A 6 pontokon röhögnöm kell, különösen a borleírások és a 6 pont elvi tartalma közötti nem kis ellentmondások miatt (is).

Előzmény: syntaxerror (68477)
Hepci Creative Commons License 2019.04.07 0 0 68481

Én se látogatom a Bortársaság egységeit...

Előzmény: joskabacsi (68472)
joskabacsi Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68480
Előzmény: joskabacsi (68479)
joskabacsi Creative Commons License 2019.04.06 0 1 68479

Meg kell követnem nyilvánosan a borászt, ma egy kékfrankos sorban volt egy 2016-os Balf Kékfrankos az említett pincétől.

Pénzt továbbra sem adnék érte, ~4000-et főleg nem, de az utóbbi években megszokott ordító hibákat nem hordozta.

Nem volt durván brettes, némi animalitás jött belőle + volt egy krétás, meszelt falas, lakkos jellege, zavaró savakkal, egyensúly nélkül. Nem innék belőle még egy pohárral, de nem lennék korrekt, ha azt írnám, hogy hibás. 

Előzmény: Hepci (68445)
lazaridi Creative Commons License 2019.04.06 0 1 68478

SAP TRamini 2012, Most főleg mandula és barack érződik  benne, 6 pont

 

Nem-nem öntöttem ki, az egészet élvezettel elfogyasztottuk, vagy három este.

syntaxerror Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68477

Erdekes amugy, hogy ennek ellenere 6p korulieket kapott, azzal a pontszammal azert minimum ihatonak kellene lennie (en nem kostoltam, csak itt olvastam hogy ki kellett onteni, az nekem a 6 ponttal ellentmond)

Előzmény: BZoltan (68476)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68476

Furmintfan ezt írta erről a borról:

 

"Illatában eleinte baromfiudvar és csatorna, majd szellőzéssel tisztul, megjelennek a fűszerek, a meggy, málna, eper, majd megint kis idő eltelte után virágok és rózsa is. Feszes savakra és kissé szemcsés tanninra épül a finom szövésű korty. Ízében meggy, piros bogyósok, gyógynövények, fűszerek, pici animalitás. Elég hullámzó teljesítményt nyújt, vannak percek, amikor nem túl kellemes, legjobb pillanataiban viszont szép dolgokat villant. 6p-"

 

Egy évvel korábban pedig ugyanerről a borról:

"Alaposan ki kell szellőztetni, bőrös animalitással indíz, majd grafitos, földes, meggyes, meggymagos jegyeket mutat. Sima felszínű, feszes savak és közepes mennyiségű tannin foglalja keretbe a meggyes, grafitos, fűszeres aromákat. 6p "


Egy másik blogban ugyanerről a borról:

 

"tannin+, meggy, szilva, szeder, bőr, szőr, gyümölcsös illat, jellegzetes íz, égett gumi, szép savak, istálló, finom, meggyes étcsoki, ázott széna"


Szóval legalább két ember publikált is legalább háromszor az elmúlt évek során erről a borról és ha jól látom akkor egybehangzó vélemény, hogy egy kiválló termőhelyen termett, jobbra való alapanyagot barmolt el de csúnyán a Franz.

ha ezt az eladó is tudta akkor csúful átverte e kedves vevőt, ha meg nem akkor csak simán megnézte a 10k feletti borok listáját és választott kevésbé közhelyszerű példányt.

Előzmény: Hepci (68469)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68475

Amint találkozom vele átadom :)

Előzmény: loading (68474)
loading Creative Commons License 2019.04.06 0 1 68474

Tegnap voltam Velencén. Azt írtad korábban, hogy ismered az L. Simon pince főborászát. Kérlek add át neki, hogy menjen el tanulmányútra Frittmannékhoz vagy ha borvidéken belül akar maradni, akkor Nyakasékhoz, hogy miként kell ízletes Irsai Olivért készíteni. A Szent István korona is sokkal jobb volt ennél.

A 2017-es Cab.Sav-ja ellenben rendben van, nem csúcs, de egy esti ételhez, beszélgetéshez ok.

Előzmény: Jocó0423 (68466)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68473

Ez a Jamie Good poszt zseniális :) Olvastam amikor megjelent. Szépen felsorolja az összes natúrboros sztereotípiát. Így egyben nyílván nem jelennek meg ezek a klisék, de mint az állatorvosi ló helytálló.


Érdemes elgondolkodni a magyar fundamentalistáknál milyen gyakran jellennek meg ugyanezek a tünetek.

 

A legkártékonyabb hatásuknak én is azt tartom, hogy rontják sok valódi érték hitelességét. Mert a termőhelyi jelleg, a környezetkímélő technológiák, az alacsony karbonemisszió vagy vízhasználat és még sokmás hasonló objektív mércével mérve is értékes dolgok mindezzel együtt fontosak.

 

Én az ilyen fundamentalista natúrborokat pontosan ugyanannyira kártékonynak tartom mint azokat akik fundamentalista módon az uniformizáló technológiákat istenítik. Talán ha a radikális ideológiákat kukáznánk.


De valamiért sokan azt hiszik, hogy ilyen módon tudnak kitűnni a piacon. Nekem sírni lenne kedvem amikor zsentól látom, hogy a kénmentesség oltárán feláldozzák az addigi eredményeiket. A Franz ennek az egyik példája. De vannak mások is...


Előzmény: bajnár (68471)
joskabacsi Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68472

Közel sem biztos, hogy értő eladóval találkoztak ...

(legalább 1 éve nem voltam náluk, utoljára a tulaj kékfrankosát tukmálták volna rám, ha hagyom)

 

Előzmény: Hepci (68469)
bajnár Creative Commons License 2019.04.06 0 2 68471

Miután a csersav polifenol vegyület, nehéz egyszerre soknak és kevésnek lennie, de lényegében helyes, amit írsz.

Sok fontos dolgot mondtatok ki. A bor objektív értékeinek elrelativizálása természetességgel takarózva nagyon kártékony folyamat. Aki mindenáron (tartós) natúrbort szeretne készíteni, kurvára topon kell lennie kémiában, felkészültségben, a körülmények biztosításában, a patetikus sötétzöldség ehhez édeskevés. A sikertelen próbálkozásokat se lehet a fogyasztóval kifizettetni, azzal az egész bortermelői közeg hitelességét erodálja > "ha már ezekben se lehet bízni, akkor senkiben"

Sztem a soproni vörösborok rákfenéje az almasavbomlás ideális közege és a natúrborosság összeférhetetlenségéből adódik: nagyon kevés vagy zéró kén, magasabb hőmérséklet és pH, meglévő (finom)seprő. Ilyen körülmények közt jellemzően sokkal előbb szaporodnak más gombák, baktériumok, mint a klasszik oenococcus oeni törzsek. Ezek melléktermékeként képződnek azok a vegyületek, amik jellemzően az átlagos érzékelési határon túlmutatóan - mondjuk ki - büdössé teszik a bort. Én nem hiszem, hogy ezt gyakorló bortermelőként ne érezné Franzi és tsai, viszont mint természetesen megjelenő illat(inkább szag-)aromát akár helyénvalónak is tarthatja. Hiszen ez is a terroir része, így el kell fogadni a koncepció részeként. Ez az a pont, amikor a vakhit, az eszme győzedelmeskedik az ésszerűség és az objektivitás felett.

Szerencsére ezt egyre többen látják tisztán és az irányzati vadhajtás vélhetően idővel elsorvad, lásd pl: http://www.wineanorak.com/wineblog/natural-wine/a-cliched-natural-wine-producer-review?fbclid=IwAR1RiP7DuIZkv673PRAXp7IwprNTgWzyyg2tXvmzaJderlj7ZjleG1Sf6Sg

Előzmény: BZoltan (68468)
Törölt nick Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68470

Kérdésedben a válasz.

Örült az eladó, h ezt a szart (mert biztos, h tudta, milyen), amit tízért kénytelen árulni, (és sosem fog elfogyni, mert annyi rajongó nincs), végre eladhatja valakinek.

Előzmény: Hepci (68469)
Hepci Creative Commons License 2019.04.06 0 1 68469

Engem meg az zavar, hogy bemegy egy Bortársaság boltba két borhoz nem értő ember és tanácsot kérnek, hogy valami nagyon jó magyar vörösbort szeretnének venni ajándékba, erre az eladók a Weninger Steinert ajánlják nekik.

Így került hozzám a palack, a kedves ajándékozó testvérpárnak köszönhetően.

Annyi jó és "kockázatmentes" vörösbor van a Bortársaságnál 5-6 rugó körül, miért pont ezt sózták rájuk 10-ért?

Előzmény: BZoltan (68467)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.06 0 1 68468

Ahogy fajélesztő nélkül is lehet jó bort készíteni úgy hozzáadott kén nélkül is lehet  eltartható bort készíteni. Mindkettő nehéz, mindkettő melós. De lehet. De ez a két technológia köszönőviszonyban sincs egymással. A piac nincsen tele ihatatlan spont erjesztéssel készülő borokkal. A spontán erjesztéssel kapcsolatos hülyeséget a fajélesztőket nagyüzemben használó és azokkal kereskedő cégek terjesztik. Ameddig a kénmentes natúr borok nagy része tényleg irgalmatlanul rossz. De a korrektség kedvéért fontos megjegyezni, hogy csak a nagy része, nem mindegyik. Van finom, eltartható hozzáadott kén nélküli bor.

De ennek a technológiának van pár komoly feltétele:
- zéró maradékcukor (0g/l)
- nagyon kevés polifenol 
- minimális extrakt 
- nagyon alacsony Ph
- alapos ülepítés
- magas csersav

Ezek a feltételek fajta és termőhelyspecifikusak. Vagyis nem lehet minden fajtával, minden termőhelyen megcsinálni ugyanazt.

Előzmény: Jocó0423 (68466)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.06 0 0 68467

Érdekes lenne tudni, hogy pontosan hány százalék preferálja az ilyen objektív mércével is szar borokat. Szemmel láthatólag annyian azért vannak, hogy a Weninger féle fundamentalista termelők rossz borait is  legyen ki megigya :)

 

Ami viszont engem sokkal jobban érdekel az az, hogy hogyan kapnak forgalombahozatali engedélyt ezek a borok.

 

Kérdeztem a Franzot, hogy a Faß 7  bora hogyan ment át a Nébih vizsgálatot. Ez volt az a levél amire nem is válaszolt.

 

Aztán a borrajongón még  másfél éve kérdeztem a Heimann Zolit, hogy hogyan kaptatok egy szűretlen, seprővel palackozott borra forgalomba hozatali engedélyt. Ő csak annyit válaszolt, hogy "Szívesen beszélek ilyen hivatalos dolgokról is, de inkább Szekszárdon, élőben, vagy bármelyik kóstolón..."

 

Na... én azt gondolom, hogy ha az lenne a válasz, hogy hát beküldték a Nébih vizsgálatra és megkapta a forgalombahozatali engedélyt  akkor azt leírta.

 

Szóval engem mint termelőt az zavar fokozottan, hogy ameddig nekem időm, pénzem, energiám és munkám megy arra, hogy a törvényeknek megfelelő borokat tegyek az asztalra addig a vannak akik valamiért a törvény fölött állónak érzik magukat.

Előzmény: Hepci (68465)
Jocó0423 Creative Commons License 2019.04.05 0 0 68466

Mondhatsz nekem bármit Zoli de kén nélkül egyszerűen nem áll el a bor! Az, hogy hogyan kerül bele, az megint egy másik kérdés.

Pontosan azt írod amit én. Fajélesztő nélkül csak nagyon korrekt technológiával lehet jó bort készíteni.

 

Előzmény: BZoltan (68463)
Hepci Creative Commons License 2019.04.05 0 0 68465

Szerintem az élvezhető bornak az élvezhetetlen nem konkurencia.

Van 3% elmebeteg aki ezt favorizálja?

Buggyant bort a buggyantaknak - váljék egészségükre.

Előzmény: BZoltan (68464)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.05 0 0 68464

Én pont emiatt érzem néha nagyon furcsán magam. Majd két évtizede dolgozom, küzdök, írok, beszélek és bizonyítom a mondanivalómat borokkal, hogy a természetes módon készülő, tiszta, egészséges, egyedi ízű, termőhelyi borok palackozása és a fogyasztók asztalára juttatása a helyes cél... erre jön egy fundamentalista mozgalom akik szerint még én is valami vállalhatatlan rossz dolgot csinálok azért mert több ként teszek a borainkba mint ők. Meg mert szűröm és derítem a bort palackozás előtt, hogy nem kutúsodjon meg mire a fogyasztó poharába jut.

 

Szerintem itt épp Kronosz fogyasztja el a gyermekeit félve attól, hogy azok a hatalmára törnek. Szóval a natúr borosoknak neki kell menni a simán organikus és biodinamikus termelőkhöz, hogy nehogy azok elszívják előlük a levegőt. Minél szarabb borokat tolnal a piacra, minél zavarosabb, lébszagúbb, ecetesebb murcit mutatnak annél jobban szembe tudnak helyezkedni a simán organikus bortermelőkkel.

 

De az bíztató jel, hogy a natúr borok piaca telítődni látszik.

 

Amúgy el van szúrva az egész natúr bor mozgalom. Mert inkább nyers bornak kellene hívniuk, nem szabadna palackozniuk és hűtve szállítva a termelő 20-40km-es körzetében szabadna forgalmazni pár napos eltarthatósággal mint a tejet. Az poén lenne...         de az röhely, hogy ugyanúgy palackozni, szállítani és tárolni akarnak natúr borokat mint a szűrt, derített és kénnel tartósított borokat.

Előzmény: Hepci (68459)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.05 0 0 68463

Lehet hozzáadott kénnélkül finom és tartós bort készíteni. Ittam már tíz éves hozzáadott kén nélkül készült fantasztikusan jó bort. De sokan azt hiszik, hogy jobb lesz attól a boruk ha kén nélkül készítik.

A fajélesztő nélküli erjesztés pedig semmilyen kockázatot nem hordoz. A helytelen higénia és hitvány alapanyag meg a technológiai fegyelmezetlenség hordoz kockázatot.

Előzmény: Jocó0423 (68460)
BZoltan Creative Commons License 2019.04.05 0 0 68462

jaja, néha én is úgy érzem, hogy ha egy bor nem elég szar akkor az nem jó.

Előzmény: kifli (68458)
Hepci Creative Commons License 2019.04.05 0 1 68461

Francois Noblecour Cabernet Sauvignon-Syrah 2017

Az Aldiban kapható, nyilván nem a természetesboros vonal képviselője. :)

Alighanem a francia Vargapincészet, esetleg Weinhausbócsa terméke, az élvezeti értékben érezhető különbség ezektől pedig nagyjából megfelel(het) a két ország borkultúrája közötti különbségnek. Tehát könnyed, gyümölcsös vörösbor hibák nélkül, kulturált savval és selymes tanninnal. 999 forintért remek vétel, bár ismernék hasonlót magyar kivitelben. 4+ pont

Előzmény: Jocó0423 (68460)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!