Keresés

Részletes keresés

enginer Creative Commons License 2004.01.23 0 0 153
"Nekem a boltba kb ilyenárakat mondtak a 18W-os Philips csövekre"

Melyik boltban?

Megnéztem az OSRAM.HU-t!!!
Ritkán látni ilyen üres weblapot.

Előzmény: KILGORE TROUT (149)
enginer Creative Commons License 2004.01.23 0 0 152
Compact csövekről nem tudsz árakat?
Esztétikusabb, meg egyszerűbb lenne mint a fénycső.
Előzmény: KILGORE TROUT (149)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.23 0 0 151
CORTEN! Igazad van, nincs is finomabb egy neonlámpa alatt érett holland paprikánál :)

A tréfát félretéve, azért szerencsére egy átmeneti, kezdeti pótlás kell csak a növényeknek a fényszegény február-márciusra (esetleg április elejére) aztán irány a napra velük, mert azért azt nem lehet pótolni (szerencsére) semmivel.

Sokkal szűkösebb szegény finn srácnál a helyzet. Ott tényleg elkel a 400W-os "pótnap".

Megnéztem a helyzetet az OSRAM katalógusokban is. Nekik is van valami akvárium csövük. Igaz kicsit drágább, viszont gyengébb a fénye, azonos teljesitmény mellett. Kelvint nem írnak sehol. Felhívtam egy OSRAM márkaboltot. Többet ők sem tudnak mondani. Ajánlották viszont a 60W-os Concentra Spot Natura izzót amiről szintén nem tudnak mondani színhőmérsékleti jellemzőket. Azthiszem értem, miért használnak az akvaristák Philipset általában.

Előzmény: CORTEN (150)
CORTEN Creative Commons License 2004.01.23 0 0 150
Egyrészt nem tisztán ezt a fényt kapják, hanem jön ahhoz sok sárga is, másrészt meg csak kiegészítő világításnak kell.
Sárgából úgyis kapnak eleget, akkor a pót legyen minél kékebb. A fénycső árak nem rosszak, én régebben ennél drágábban vettem.
Végül is valószínűleg tökéletesen ellesznek az olcsó, háromsávos fénycsőnél is. Igazad van, ez nem az a kategória, haol a tökéletesre kellene törekedni. A hollandok is sima fénycsövekkel világítanak az üvegházaikban, meg Hgl-izzókkal, ha ott jó a paprikáknak, akkor nálunk sem lesz panaszuk. (az ember sajnos sokszor hajlamos túlzásokba esni)
Előzmény: KILGORE TROUT (149)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.23 0 0 149
CORTEN! Nekem a boltba kb ilyenárakat mondtak a 18W-os Philips csövekre:

Aquarelle 10kK - 900 Ft

ötsávos 6,5kK - 950 Ft

háromsávos 6,5kK - 450 Ft

Interneten leginkább a Philipsnél voltak értelmes katalógusok és részletesebb paraméterek, ezért a márka preferencia.

enginer! Hol lehet ezekről a termékekről részelesebb infót látni?

Most viszont nem értem, miért kell nekem ennyire hideg fényt produkálnom szegény növényeknek, ha ez nem is annyira a természetes fényükhöz hasonlít? Nem hinném hogy a mexikói paprikák természetes fényviszonyai megfelelnének a ködös londoni megvilágításnak :)

Előzmény: CORTEN (145)
enginer Creative Commons License 2004.01.23 0 0 148
Osram Dulux 9 W - Colore blu
5 Starter

enginer Creative Commons License 2004.01.23 0 0 147
"Mennyiért kínálnak manapság efféle fénycsöveket?"
Jellemző árakat itt találsz.
Előzmény: CORTEN (145)
enginer Creative Commons License 2004.01.23 0 0 146

A napfény színhőmérséklete évszaktól, napszaktól függően folyamatosan változik. Derült időben, átlagos napsütés esetén ez kb. 5600K. Hajnalban vagy naplementekor a színhőmérséklet 2500K-re is csökkenhet, viszont borult, párás, ködös időben 6-10000K-re is növekedhet. Nyílt tengeren, ill. magas hegyekben a színhőmérséklet 10-20000K-t is elérheti.

Néhány színhőmérsékleti adat:

Gyertya kb. 1900K
Háztartási izzólámpa kb. 2800K (b. görbe)
Fotoizzó 3200K
Reggeli, délutáni alacsony napállás kb. 4800K
Átlagos napfény, vaku 5600K (a. görbe)
Napos idő, árnyékban kb. 6000K
Nappal, kissé felhős égbolt kb. 8000K
Borult, ködös idő kb. 10000K (c. görbe)

Előzmény: KILGORE TROUT (144)
CORTEN Creative Commons License 2004.01.23 0 0 145
Mennyiért kínálnak manapság efféle fénycsöveket?
Amennyire tudom, az aquarell csövek nem éppen a hosszú élettartamukról híresek. Ha így nézzük, lassan ez a hobbi is az extrém-sportok kategóriájához lesz sorolható:)
Figyusz, az operatőröktől nem tudsz kérni kék fóliát? Az eléggé hidegíti a fényt. A pontos színhőmérsékletre már nem emlékszem, de külsőben mindig kellet a lámpa elé, hogy ne sárguljon a pógár arca, főleg borús időben. Szvsz közel 10kK-es lehet.
Előzmény: KILGORE TROUT (144)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.23 0 0 144
Na alaposan kiedukáltam magamat a Philips oldalain és leírásain. Tényleg az akváriumba ajánlott fénycső látszik a legjobb választásnak növényekhez. Ezeknek a cct-je 10.000K! szemben az átlagos fénycsövek, alacsonyabb, 3-4000K -es színhőmérsékletéhez. Lehet kapni szélesebb sávú (3-5 sávos) cold daylight fénycsövet is de ezek még mindig csak 6500K -esek. Azthiszem teszek bele az utobbiból is az Aquarelle mellé és együtt fogom használni őket. Még azt nem tudom hogy 2 vagy 3 csőböl csinálom és hogy 18W-os vagy 30W-os csövekből építek "napot".

Ami 2D lámpát ajánlott rferi annak a választékában már nem szerepel a 6500K-es csak alacsonyabb ezért azt hiszem kevésbé hatásos a növények szempontjából.

Azt nem tudom miért nem ugranak erre a témára rá a lámpászok marketingesei. Miért kell kerülöúton rájönni, hogy az akvárium lámpa jó a növényekhez is. Csomagolhatnának, reklámozhatnának növény lámpát is. Nem értem én ezeket!

Ja, a mit a boltban mindenhol ajánlgatnak az eladók mint "Nature" meg "Plant" ... lámpa, azok csak díszvilágításra vannak és semmit nem használnak a növény fejlődése szempontjából. Eléggé félreérthető a felirat a kép a csomagoláson is!!!

KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.22 0 0 143
CORTEN! Elküldenéd mailben mi van még habaneron kívül. Habanerot biztosan kérnék, de a többire nem emlékszem.

A magok valszeg kibírták a "földindulást". Egy-kettő mintha kis dupla csavarral dugná ki a fejét a földből, de szerintem majd kigubancolódnak. Egy kefíres pohárból tünt csak el az élet. Hétvégén amúgy is újabb ültetés lesz, akkor rendezem soraimat.

Előzmény: CORTEN (142)
CORTEN Creative Commons License 2004.01.22 0 0 142
A fényszegény környezetet legjobban a determinált fajták tolerálják a Fehérözön (synthetic), Hatvani, Novator. A fehérözön ráadásul a legalacsonyabb hőigényű fajták közé sorolt.
Gondolom azért standard körülmények között sokkal nagyobb termés leadására képes az ablakban 1-2 termést kötő fajta is.Egy kifejlett növény meg sokkal kevésbé hajlamos a megnyúlásra fényszegény körülmények között, mint egy palánta. A palánták kis korukban rosszabbak mint a napraforgó, akár derékszögben is elindulnak a fény felé.

Kilgore!
A növénykéid hogy élték túl a traumát? Még mindig az intenzíven vannak? Bár fiatal korban sokat kibírnak. A magok ma kerülnek postára. Másvalami kell, vagy csak a habanero?

Előzmény: KTa (141)
KTa Creative Commons License 2004.01.22 0 0 141
Kecskeméti piacos. Ez külön érdekes, hiszen ez egy szabadföldi termesztésre való fajta, tehát feltételezhetően igencsak fényigényes.
Előzmény: KILGORE TROUT (140)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.21 0 0 140
KTa! Milyen paprikátok van az ablakban?
Előzmény: KTa (139)
KTa Creative Commons License 2004.01.21 0 0 139
Lassan kimászunk a télből. Egy ősszel az ablakba behozott paprikánk nem csak virágzik, de két termést is hozott meglepetésre. Már 5 cm mindkettő. Pedig nem kap pótvilágítást.
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.19 0 0 138
Na nem barlangi Habanerot akarok termeszteni, csak az a helyzet, hogy kert hiányában a természetes fény is szűkösebb. Lasabban is fejlődnek a növények az erkélyen, ezért már korábban neki kell állni a munkának ,mint megfelelő kerttel, fóliával. A növények egy részét pedig kénytelen vagyok a lakásban tovább nevelni, ami még pótvilágítást igényel.

rferi, köszi megnézem mit lehet kapni 2D lámpatestből és hogyan tudom a megfelelő helyre biggyeszteni.

CORTEN, jónak tünik az ötlet két-három speckó cső egymásmellé rakásával is. kb 15 palántát kell csak ellátni, de a fényigényük ugyanakkora, mintha 20-25 lenne. (A bevilágítandó terület nem nagyon változik tőle)

Láttam egy finn őrültet az interneten aki 400 W-os HPS (High pressure sodium) lámpával bombázza a paprikáit. Szerencsére azért nálunk jobbak a lehetőségek, mint Finnországban :) Na egy ilyennel ki is raknák otthonról a szűrömet, a villanyszámlámmal együtt!

http://juuri.org/fatalii/index.php?u=g&c=misc

Frint Creative Commons License 2004.01.19 0 0 137
Nekem, amikor extra korai palántáim voltak, a szaporítóláda fölé egy 100w-os kék fényű izzót szereltem. Egyszerre pótolta a fényt és a hőt is termelte. Abban az évben nem is nyúltak el a palántáim...de az irtó drága mulatség volt, főleg a villanyszámla okán.
Előzmény: KILGORE TROUT (134)
rferi Creative Commons License 2004.01.19 0 0 136
Kilgore!
Menj el egy jó villanyászboltba, és keress 2D tipusú energiatakarékos csövet.
Teljesen kretén kialakítású, mert olyan mint egy nagy H betű az üvegcsőve.A foglalatáról nem is beszélve.Olyan 15x15 centis mérete van.
Kell hozzá egy előtét fojtó is, és egy fehér pozdorjalapra felszerelve teljesen jó a növényeknek, kifejezetten nekik való a spektruma.
Nekem van egy, még annó az IKEÁban árulták csak, akkor vettem.A növények elég jól szerették, úgy vettem észre.
Előzmény: KILGORE TROUT (134)
CORTEN Creative Commons License 2004.01.18 0 0 135
talán a neon a legegyszerűbb, és legtakarékosabb.
Most tanulmányozom a témát, Somos András Paprika c. könyve taglalja a megvilágítás hatását, ebből próbálok agyalni. Magyjából mindegy, mit használsz, csak minél közelebb álljon a természetes spektrumhoz, vagyis minél kékebb legyen. Ugyanis a kék/uv komponens indítja be a generatív folyamatokat, a vörös inkább a vegetatív funkciókat erősíti. Ezért nyúlik-nyúlik az ablak mögött a sok palánta, mert az üveg kiszűri a spektrum felső régióit. Tehát: amennyire lehet halogén, neon és minimális hagyományos izzó. A mennyiségnél fontosabb az időtartam. Az optimális a 16 órás megvilágítás. (persze, minél több természetes van ebben annál jobb) A jóval március közepe előtti vetésből kikelő palánták sok többlet fényt igényelnek, és ha nem kifejezetten primőrt akarsz előállítani szvzs felesleges kiadás.Ha a szabadföldi/szabadtéri termelést választod, akkor bőven elég márciusban vetni , mert különben csak ki-be rohangálhatsz a palántákkal. (tartósan kintre csak május közepétől kerülhetnek, fűtetlen körülményeket feltételezve)
(Ja, atlanticnál is láttam , hogy halogén izzók alatt neveli a palántákat egy garázsban, de őnála is jócskán felnyurgultak, mert természetes fény nemigen érte azokat)
Valamint, kapható akvarisztikai boltokban speciális (Philips Aquarell) fénycső, aminek speciálisan kialakított spektruma van, csak irreálisan drága. Néhány éve az aksihoz kellett, visszaszorítandó az algákat, na akkor egy 18W-os valami 1200 pénz volt :(.
Nem tudom mennyi palántát akarsz nevelni, de a hosszab fénycsövekből (asszem 38 W-os) 6 db kb 6cm-es közzel egymás mellé szerelve elég sok palántát kiszolgálhat. (a villanyóra persze kerrekni fog)
Előzmény: KILGORE TROUT (134)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.01.16 0 0 134
Van valaki aki mesterséges pótvilágításról gondoskodott paprikához v. paradicsomhoz? Nagyon kiváncsi lennék, van-e valakinek tapasztalata ilyesmiben. Milyen lámpát és hogyan kell használni.
CORTEN Creative Commons License 2003.12.02 0 0 133
A cseresznye nekem nem igazán ízlett, elég jellegtelen volt. Meg azt valahogy úgy szeretem mint gyrekkoromban, féléretten a fáról, persze az ?stermel? óbégatása és kerget?zése nélkül.
A meggy az viszont kifejezetten jó, nagyon sok gyümölcstea-keverékben is találkozni vele.
Előzmény: Rdi (132)
Rdi Creative Commons License 2003.12.02 0 0 132
Na jó, azóta olvastam, hogy lehet szárítani a meggyet és a cseresznyét is. Azt írja az újság, hogy olyan lesz mint a mazsola...
Előzmény: CORTEN (125)
rferi Creative Commons License 2003.12.01 0 0 131
Hát, volna még mit csinálni, de nagy hajrá van felujítás ügyben, karácsonyra szépen kell kinézni, emiatt bizonyos dolgok lehet, hogy elmaradnak.Az egyik kertben még a faleveleket is be kell zacskózni, ami nem kis dolog, lévén az a "fás" kert.Lesz vagy negyven zacsi....
Bizakodom, hogy nem jön még a hó, mert akkor álljt parancsol mindennek
Előzmény: Frint (130)
Frint Creative Commons License 2003.12.01 0 0 130
Szia :) Amennyire eddig megismertelek, szerintem lényegesen több közös vonásunk is van, amúgy már a virtuális kapcsolat is megtisztelő. De komolyan. Kerted már felkészült a télre? Frint Apóka.
Előzmény: rferi (129)
rferi Creative Commons License 2003.12.01 0 0 129
Igazi megtiszteltetés legalább ebben rokonnak lenni "Frint Apó"-val :--)))
Előzmény: Frint (127)
CORTEN Creative Commons License 2003.11.28 0 0 128
Ha léteznek előre hozott választások, akkor miért nincs előre hozott tavasz?
Erről jut eszembe egy ismerősöm, aki galileában élt évekig, és roppantul utálta, hogy évente négyszer kellett krumplit szednie :)
Rossz helyre születtünk, meg rosszkor..
Előzmény: Frint (127)
Frint Creative Commons License 2003.11.28 0 0 127
Kérlek, mi lelki és ízlésbeli rokoknok vagyunk, ezzel pontosan én is így vagyok. Magyarázat nálam nincs...Paradicsomot aszalni még nem jutott eszembe, léttam viszont, hogy a Jamie Oliver használja főzéskor. Tényleg jó a hasonlat:ronda és finom(lehet).
Lassan elkezdhetnénk gondolkodni a magcsereberén,mert az ünnepek utáni lazítást követően már jó lenne elkezdeni a tervezést. Rövidesen leírom, hogy mit is tudok bedobni a közösbe!Frint apó
Előzmény: rferi (121)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2003.11.26 0 0 126
Ez nagyol jól hangzik, ki kellene próbálni!
Előzmény: CORTEN (125)
CORTEN Creative Commons License 2003.11.26 0 0 125
A szomszédasszonyom nagy bio-fan, ő adott át egyszer szárított paradicsomot, valami bazsalikomos*sajtos krém mellékleteként. Hát, vizuális élménynek elég sokkoló volt, az összeaszott, amorf izé. Viszont az íze tökéletes volt! Sajnos (kissé lassan szoktam a tettek mezejére lépni) mire rászántam magam az aszalásra, már alig volt használható paradicsomom. Arról nem is beszélve, hogy az időjárás sem volt kedvező, tehát maradt a sűtőben szárítás. Van egy kiszuperált villanytűzhelyem, azzal kísérleteztem. szvsz a gázos sütők sokkal nehézkesebbek, hiszen nagyon alacsony hőfokon kell megvalósítani a manővert. A paradicsomokat - legjobb az a fajta, ami viszonylag kevéssé lédús, egyenletesen apró, hosszúkás pl. a 'lucullus' típusúak, mint a manapság kapható Roma, vagy társai- félbevágva (a mogokat esetleg kimatathatja akinek kedve van , de nem muszáj) jó sűrűn egymás mellé pakoltam egy perforált lemezre, (minimum rozsdamentes legyen) de ideálisabb valami veszzőből készült cserény lenne. A sütő a lehető legaélacsonyabb fokozaton, ideálisan eleinte 30-40°C később 50-60°C-os hőmérsékletet kellene tartani (ez lesz a legnehezebb) közben a sütő ajtaja legyen kb. 2 ujjnyira nyitva. A folyamat elég hosszú, nem érdemes kapkodni, mert nem befőzzük a paradicsomot, hanem aszaljuk.
A végtermék akkor jó, ha rugalmas, hajlítható, (mint mondjuk egy aszalt gyümölcsnél megszokhattuk) Ha kihűlt, akkor jól zárható üvegegben, ízlés szerint fúszerezett (ebben sok tippet adni nem tudok) olajban (olíva, de elég az olcsóbb) sokáig eltarthatjuk. A felhasználása meg szintén ötlet és tapasztalat kérdése. Szendvicsekre (recept van manapság dögivel) ilyen-olyan egzotikus konyharemekekbe kiváló.
(én az olajba egy kis bazsalikomot, fokhagymát, oreganót, némelyikbe kevés szárított erős paprikát pakoltam)
Akink van aszaló kütyüje, simán kipróbálhatja.

Tömören olyan mint a chokito : ronda és finom.

Előzmény: Rdi (124)
Rdi Creative Commons License 2003.11.25 0 0 124
Szárított már közületek vki paradicsomot ? Milyen lett ?
Előzmény: rferi (123)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!