Keresés

Részletes keresés

kisszszoros Creative Commons License 2005.08.23 0 0 161
Nézzél folpet tartalmú szeret, az eléggé hatásos kontakt.
Előzmény: Törölt nick (159)
Don Palesz Creative Commons License 2005.08.23 0 0 160
Sziasztok!

Hallott valaki olyanról, hogy oltókészülék? Ugyan sima (oltó)késsel is szoktunk oltani, de csak a gyümölcsfa oltások erednek meg, a szőlőoltások valamiért sohasem, ezért gondoltam, hogyí utánajárok.
Amúgy nálam is nagyon lisztharmatos a szőlő, hiába permetezem.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.21 0 0 159
Most voltam fenn ismét, hát elég nagy a gáz...
A lisztharmat mindenhol támad, ha nem permetezek, szerintem 1 hétig se birja, nem hogy kettőig.
Mondjatok valamit!
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.21 0 0 158
Valaki említette a Thiovitot, 0 napos várakozással, esetleg ha azzal lenyomatnám még egyszer?
Főleg a lisztharmat a gond, mert kb egy hónapja eléggé elkapta, és most félek, hogy masszívan kiújul a végére.
Előzmény: RAMBO (155)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.21 0 0 157
Tegnap én is lezártam az idei permetezési szezont (rézgálic).

A muskotály gyönyörű, szeptember második felében leszüreteljük, a rizlingen befeketedett a lisztharmat a bogyókon, talán lesz belőle valami. Egy kisebb csoda történt. Kezdek hinni a növényvédelemeben.
RAMBO Creative Commons License 2005.08.21 0 0 156
Mivel permeteztél? Általános szabály, hogy az utolsó permetezés kontakt nehézfémtartalmú szer (régzálic, pl.). Akkor az annyira megfogja a perenoszpórát, botritist, amennyire lehet. Többet tenni nem lehet, a rézgálic élelmezési várakozási ideje 21 nap.
Előzmény: kozak26 (154)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.21 0 0 155
Ha tényleg 2 hét múlva szüretelsz, akkor már nem igazán lehet/szabad permetezni. Erről a sárga gombáról van képed?
Előzmény: Törölt nick (153)
kozak26 Creative Commons License 2005.08.20 0 0 154
Nalam is gondok vannak.
Ket hete permeteztem, de mar megint mintha peronoszom lenne.
Levelfonakon foltokban feher valamik foltokban.
Jovo heten sejtesem szerint szuret lesz, addig en mar nem permetezek semmit, csak nem lesz nagy baj.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.20 0 0 153
Sziasztok.

Sajnos az én rizlingszilvánimat is jól megrágta a lisztharmat, és most valami sárga színű gomba is megjelent itt-ott, valamint néhány levél fonákján az erezet mentén granulátum szerű fehér por (gondolom ez is valami gomba)

Kb 2 hét múlva esedékes a szüret, permetezzek még, vagy hagyjam a fenébe?
Utoljára shavitot kapott , de már harmadszorra, valami más kellene talán.

Léci adjatok tanácsot!

kozak26 Creative Commons License 2005.08.17 0 0 152
Ma voltam kinnt a kertben orjaraton. Nalam nincs hire a rothadasnak (egyenlore).
Szep nagy furtok, nemelyik mar mar kostolasi fazisban, szerintem 2 heten bellul szuret.
A termest kicsit keveslem, sacc/kb olyan 30 es 50 kg kozott 60 token....
RAMBO Creative Commons License 2005.08.17 0 0 151
Jövőre kivágom a szőlőt és mocsári gólyahírt telepítek.
Nem hiszem el ezt az időt.
Zitka Creative Commons License 2005.08.17 0 0 150
Ami a rothadást illeti: a 134-es hsz-ban betett kép folyományaként tegnap vagy három nagy vödör hasonló állapotú szőlőt "szüreteltem" bele a kukába. :-((((( De szerintem még van kb. ennyi fenn, ahol a fürtök csk részben érintettek. Azokat még fennhagytam, de az igazat megvallva, nem hiszek a csodákban.  Elszomorító, mert tavaly (elsőéves szőlőkertészként) feleennyit nem foglalkoztam vele, és sokkal szebb volt a termés.
Előzmény: Cirfandlia (149)
Cirfandlia Creative Commons License 2005.08.17 0 0 149

Ha dudorodik a levél akkor biztos az :) (vagy a filloxéra levéllakó alakja, de az csak direkttermőkön jelenik meg és az inkább olyan kis tüskés buzogányfejek képében)

 

Más, mi a helyzet a rothadással, megjelent már valakinél? (ebben a jó kis monszunos nyárutóban)

Előzmény: kozak26 (148)
kozak26 Creative Commons License 2005.08.16 0 0 148
Nah, attol tartok en azt a feher izet neztem tobb esetben is peronosznak, s csodalkoztam, hogy permetezes utan ket nappal ujra tamad a peronosz....
Furcsalltam is, hogy a level szinen meg ki is dudorodik, de legalabb boldog voltam, hogy tudtam "azonositani" a "peronoszporat" :))). Igaz a szinen nem volt olyan olajos - en inkabb sarganak neveznem - folt...
Hiaba, mindig tanulok, jovore biztos jobb lesz.
Előzmény: Cirfandlia (147)
Cirfandlia Creative Commons License 2005.08.16 0 0 147

Ha a fehér izén a gubacsatka szöszös kártételét érted, az nem annyira vészes ha nem lepi el nagyon nagy százalékban a levelet. (az asszimilációt egyébként nem gátolja) Ebben a "remek" időben a peronoszp. újra jöhet de már csak a fiatalabb levelekre, hajtásokra; a fürtre semmiképp. Én ellene már nem permeteznék.

présügyben: a hirdetőújságok (bazár, expressz) mezőgazdasági rovata tele van eladókkal ha használt is érdekel. 

Előzmény: kozak26 (146)
kozak26 Creative Commons License 2005.08.16 0 0 146
Mar azt hittem mennyire jaratos vagyok permetezesugyileg....

Mult hetfin permeteztem mikal+ topsin+ atkaolovel, de mar megint feher izek vannak a level fonakjan.

A heten ugy nez ki esni fog, s ha esik, akkor peronoszpora....

Vagy iden mar nem jon tobbet?

Erdemes meg permetezni valamivel, vagy gyorsan leszuretelni, amig meg van mit...

Nem igazan topictema, de kellene olcsoert egy szolopres, ugy 70 tokenyi szolohoz.
Olcso, akar hasznalt is erdekelne. Van valami lengyelpiac Kom-Esztergom megye kozeleben, ahol mindent arulnak?
Tavaly tesco-ban eleg huzos aron mentek meg a kis meretuek is...
RAMBO Creative Commons License 2005.08.09 0 0 145
Fajtanév, egy hihetetlenül bőtermő izé, a helyi gazdák előszeretettel használták a rizling mennyiségének növelésére, amikor még súlyra termelték a szőlőt...
Előzmény: Cirfandlia (142)
Zalancelot Creative Commons License 2005.08.08 0 0 144
Rubigant is használtam, az idén is, de hosszú évek tapasztalata, hogy a lisztharmatra kényes szőlők (szilváni) esetében erős fertőzés esetére nem igazán megoldás.
Idén csak virágzásig permetezten vele, mert az tény, hogy költséghatékonyság szempontjából nagyon jó választás.
De talán valamennyi szerre igaz az a megállapítás, hogy a tenyészidő alatt nem javalt 3-nál több alkalommal használni, hiszen jó esélye van a rezisztencia kialakulásának.
Ha már meg van a baj valóban nem elegendő a kontakt szer, ilyenkor mindig felszívódóval kombinálva alkalmazom.
Előzmény: RAMBO (141)
Cirfandlia Creative Commons License 2005.08.08 0 0 142

Üdv, a végéről kezdem és off:

HÁ-t jól ismerem a Borostopikról meg élőben is boroztunk már nem 1x :)

on

 

Nehéz ügy az idei növényvédelem... peronosz megjelenhet egy sérves kirepedt érés előtt álló bogyón? mert a botritisz a tiszta sor, az ellen is véd a Quadris de inkább használnék speciális botriticidet (Rovral, Ronilan) meg ha megvolt a 3x-i Quadris akkor nem javallt azévben többször.

Bolond egy idő van, ma reggel olyan hideg volt mint egy októberi hajnalban ez viszont nem kedvez a gombáknak. A múlt héten viszont mindenhol özönvíz, a 100mm körüli csapadékok komoly problémákat fognak okozni a szőlőben is szerintem.

Hétvégén én a Balaton felvidéken voltam, Scheller birtoknál; rákédeztem az integrált növ.védelmet folytató gazdánál a helyzetre, nála nincs különösebb gond, a Discusra esküszik és idén még csak 3x!! permetezett...

egy kérdés a végére: Milyen az az uréti, mert nem is hallottam még erről a fajtáról (?) már ha fajtanév...

Előzmény: RAMBO (136)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.08 0 0 141
Igen, a Thiovitot én is olvastam a Sygneta katalógusban, Aug végére. Vettem, meglátom, mennyire lesz gond akkor még a lisztharmat. Karathane-t én is használtam (Rubigannal), az elég jól megállította a fertőzést. A Topas szerintem most végleg elrendezi a kérdést.

A felszívódó szer (legalábbis a Quadrisról ezt írják) elég jól mozog a növényben, nemcsak a permetezés helyén - ahol beszívódik- hat, hanem mindenhol, a bogyóban is.

Egyébként ha már van fertőzés, akkor sokkal nehezebb megfogni, mint ha sikeres a megelőzés. Meglévő fertőzés ellen a kontakt szerek nem érnek sokat, mert csak a terjedést gátlják, míg pl. a Rubigan el is öli a sztómákon bejutott gombákat.
Előzmény: Zalancelot (139)
Zitka Creative Commons License 2005.08.08 0 0 140
Köszi a választ. NAgyon bosszant, mert lisztharmatra többször is permeteztem. Most vissza kéne néznem, hogy pontosan mivel is, de a növényvédelem topikon ajánlotta Antisystem. EGyedül a szürkerothadásra nem volt "megbízható" hatással az a szer (a szakértők szeirnt), ezért gyanakodtam erre.
Előzmény: RAMBO (135)
Zalancelot Creative Commons License 2005.08.07 0 0 139
A Quadrist magam is használtam idén a 3 ajánlott ciklusban.
A tapasztalatom azt mutatja, hogy az erős lisztharmatfertőzés esetén (mint ami jul. elején volt jellemző) nem jelent teljes biztonságot.
Nekem elég sok rizlingszilvánim van, az első osztályú jelző, csak a Karatános besegítéssel együtt jelentett komplett megoldást.
Amúgy minden más betegségtől mentes volt a szőlőm.
A vegetáció végén végzett felszívódó szeres lisztharmat elleni permetezésről olvastam mostanában, hogy nem javallt, mivel nagyon rossz hatásfokú!
Ekkor már elsősorban a fürtöket kell védeni, de a fürtök erős viaszosodása miatt azon a felszívódó szerek zöme képtelen áthatolni.
Ezért az utolsó permetezésekre kontakt szereket ajánlanak, mint pl a Thiovit, lévén annak az éllelmezésegészségügyi határideje 0 nap.
A Quadris a rothadás megelőzésére valóban jó megoldás lehet,ráadásul annak is rövid a várakozási ideje, de én most egy új szerrel próbálkozok a záró permetezésre, ami a Teldor 500.
Ez kimondottan a szürkerothadás megállítására alkalmas, és a must erjesztését is jótékonyan befolyásolja.
Előzmény: RAMBO (136)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.07 0 0 138
Ahogy itt többektől olvashatod: kontakt szerek. Rézgálic, Dithane, ilyesmi.
Előzmény: napalm. (132)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.07 0 0 137
Nálunk a Balaton-felvidéken lassan trópusi időjárás lett. Minden nap eső, (Medárd óta) ha nem esik akkor istentelen forróság. MINDENKI lisztharmatos, egyszerűen lehetetlen védekezni ellene. A zöldmunka sem segít, nem befülled a tőke, hanem minden nap megázik.
RAMBO Creative Commons License 2005.08.07 0 0 136
A Quadrist azért gondoltam, mert a lisztharmat néhol eléggé megfogta a bogyókat, amelyek közül néhány kirepedt. A perenoszpóra és a botritis fertőzhet a kinyílt bogyókon keresztül, a levegő is lehűlt, és esik az eső. Viszont megcsúsztam a Topassal, és most én is hezitálok az Augusztus közepi-végi felszívódó szeren pont a muskotály miatt, mert azt szeptember közepén le lehet/kell szüretelni. Valszeg a hó végén egy bordói lé jön már csak, aztán idénre vége.

Fajta: muskotály (+ kevés chasselas), uréti (ez idén kiszelektálódik), és rizling. Na ez utóbbin erős a lisztharmat fertőzés.

Én 2*5-6 szemre metszek, Guyot, plusz biztosító (1-3 szem) de ez utóbbit a hajtásválogatéskor levágom, ha minden rendben. Ezután minden vesszőm marad 1 fürt, és néha a tőkefejről kihajtó vesszőkön is maradhat 1-1 fürt, de ez csak bivalyerős tőkén. Nem csak a cukrosodásra gyúrok, a beltartalmat próbálom erősíteni. Olyan testes bort szeretnék, aminek centi vastag gliceringyűrűje van :)))))

Idén fosok, mert a lisztharmat miatt szerintem nem igazán lesz rizlingem. A muskotály viszont nagyon rendben lesz. Az urétiból mustot csinálok anyukámnak (komolyan :D ).

A nickneved alapján kérdem: nem ismered a HáGabit (Alaplét) ??
Előzmény: Cirfandlia (126)
RAMBO Creative Commons License 2005.08.07 0 0 135
Nem, ez masszív lisztharmat.
Vége, idén már nem menthető.
Jövőre, metszés után, de rügyfakadás előtt alapos mészkénlees (Tiosol) lemosó permetezés erősen javallott.
Előzmény: Zitka (134)
Zitka Creative Commons License 2005.08.07 0 0 134

Sziasztok! Hát nyaralásból visszatérve sajnos ilyen látvány fogadott. Elég sok ilyen fürtünk van, amin a szemeknek fülig ér a szájuk. :-)  Ez lenne a szürkerothadás?

 

[Egy kis vigasz, hogy már van ehető, édes szőlőnk is, valami muskotályos ízű, szép nagyszemű. A fajtáját sajnos nem tudom.]

 

 

Rákrosseb Creative Commons License 2005.08.02 0 0 133

A Quadris témához szólva, tavaly én 3  * csináltam, discus+kontakt  per.(Dithane )fordulót, és finom számitás szerint is 30 % o károm lett(kb zsenduléskor, azaz most)  noha Mikal 75-öt is raktam bele.....

Ugyanakkor egy jóbarátom apja Quadrisos forduloval elment 10 napra Horvátországba, és a szőlőjének SEMMI baja nem volt, mikor hazaért.....

És ez hétszentség, dolgoztam a  is voltam szuretukön soka

De Télleg abszulut semmi

Uganakkor idén  a 670 négyszögölömön mostani zöldmunka mellett (ami nem volt tul sok ) kb 10 liszes fürtöt találtam, ami nullla.

Az utolso fujás( ma ) Már csak kontakt volt, mert a szisztemikus a szakirodalom szerint már felesleges, mert csa feloldodik az érő bogyókban.... ( Kumulus, Fundazol, Dithane, Unifosz)

Summma Summarum:

 

Tavalyelött bőven elég volt egy Discusos, Polyramos blokk 3*

Tavaly nálam(27 év) sokkkal tapsztaltabb ponczihterek is rábasztak a Discusra...........

Idén  itt (Sopron) elég volt a  Discus + kontakt bőven, már csak kontaktoka használjatok, és zöldmunkázzatok sokat. Fontosabb lehet mint egy permetezés!

 

 

 

 

napalm. Creative Commons License 2005.07.31 0 0 132

sziasztok!

 

ez a kórság ütötte fel a fejét (peronosz):

 

 

 

mivel lenne érdemes megszórni? sokatok által említett shaovit?

megkombinálnám liszharmat ellen is. van valami "tuti" tipp?;)

köszi előre is!

 

napalm

szolopres Creative Commons License 2005.07.30 0 0 131

Sziasztok!

Én, mikor telepítettem, erre (is) figyeltem, mert a zöldmunka és a fürtterhelés jelentős mértékben fajtafüggő. Egyes fajták kifejezetten hajlamosak elbokrosodni, mások viszont kevésbé, pl. az Ezerjó egyáltalán nem. Én Szürkebarátot és Kékfrankost, ezek is vizsonylag kevés zöldmunkát igényelnek.

Más. korábban beszéltük, hogy Othello, ígértem vesszőt, jelentem, sikerült a kivágással elkerülni egy othellot, ha vkit érdekel, ősszel állok a rendelkezésére.

Szerencse ez a negyven fok, a peronosz kiég a levelekből, aztán meg itt az augusztus.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!