Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2022.11.08 -16 0 17078

Qrvára nem emelhetö ez a függöhíd... Nem is értem, hogy juthatott ilyen marhaság az eszedbe, de komolyan

https://de.wikipedia.org/wiki/Blaues_Wunder_(Dresden)

https://de.wikipedia.org/wiki/Blaues_Wunder_(Dresden)#/media/Datei:Blaues_Wunder-_midle-link.jpg

ez csak az oszcillációs rezgések csillapítására szolgáló csukló a híd közepén

Előzmény: edesviz (17076)
edesviz Creative Commons License 2022.11.08 0 0 17077
Előzmény: edesviz (17076)
edesviz Creative Commons License 2022.11.08 0 0 17076

Ez egy emelhető híd lesz, és a jobb oldali része előtt álló lámpaoszlop mellett a túlodali dombra felvezető sikló látható szerintem. 

Előzmény: Fradista Utazó (17072)
van_Persil Creative Commons License 2022.11.08 -16 0 17075

Neked nem ismerös valahonnét ez a Netzwerkbogenbrücke?

https://fortepan.hu/hu/photos/?id=262823

A duisburgi Brücke der Solidarität hasonló, de azon összesen van 3 sáv, itt meg mindkét oldalon van 3-3.

Az autók nyugat-európaiak, van egy BMW:

meg egy Kacsa:

úgyhogy vagy Franciaország, vagy Németország, vagy Hollandia kell legyen.

ezen a listán mindenesetre nem találtam:

https://structurae.net/de/bauwerke/bruecken/netzwerkbogenbruecken/liste

Előzmény: Fradista Utazó (17072)
van_Persil Creative Commons License 2022.11.08 -16 0 17074

https://landkartenarchiv.de/vollbild_ddr_stadtplaene.php?q=stadtplan_dresden_1960

itt a térképen a 18-as karikánál (Leonardo-da-Vinci-Straße) volt a visszafordító hurok.

Előzmény: Fradista Utazó (17072)
van_Persil Creative Commons License 2022.11.08 -16 0 17073

Ez a vonal egészen Pillnitzig ment, a 90-es években még megvoltak a sínek, a Pillnitzer Landstraße viszont helyenként olyan szük volt, hogy egy vágányra szükült a forgalom.

Itt látható a sín a Pillnitz felé vezetö úton (az Elba bal partján:

https://fortepan.hu/hu/photos/?id=250135

gondolom, ezt a fórumot ismered:

https://www.deutsches-architekturforum.de/thread/12568-auf-den-spuren-ehemaliger-dresdner-stra%C3%9Fenbahnstrecken/?pageNo=3

Előzmény: Fradista Utazó (17072)
Fradista Utazó Creative Commons License 2022.11.08 0 0 17072

Az NDK-s szekciónak talán nem okozok meglepetést. Bár határozottan úgy emlékeztem, több is volt, csak egyetlen képet találtam a Fortepanon erről a hídról - azon sem felismerhető a villamos. Nemrég olvastam egy cikket a drezdai villamosok történetéről (150 éve, 1872 szeptemberében indult meg az első lóvasút a városban), ott jött velem szembe egy ilyen kép. Aztán találtam még a neten többet is. 

nofRETRO Creative Commons License 2022.10.30 0 1 17071

Hű de gyors voltál!
Köszönöm szépen

 

Előzmény: edesviz (17070)
edesviz Creative Commons License 2022.10.29 0 0 17070
Előzmény: nofRETRO (17069)
nofRETRO Creative Commons License 2022.10.29 0 0 17069

Üdvözlöm a tisztelt csapatot, rég nem jártam erre. Bízom benne, hogy mindenki jól van!

Most egy röpke kérdésem lenne, hátha tudjátok rá a választ.
Találkoztam egy fotóval a net.en, aztán annyit sikerült kideríteni, hogy fortepan. Mást nem.
A fortepan bázison próbáltam megtalálni, de sajnos a hosszas próbálkozás sem hozott eredményt.
mutatom a képet:


Köszönöm előre is!

(a firefox alól meg be sem tudtam lépni, csak egy röpke pillanatra. Most az Operával talán sikerül)

van_Persil Creative Commons License 2022.08.30 -16 30 17068

186408-re lenne ötletetek?

 

Most megint ezen agyalok napok óta, miután a "fürészfog-abalkos" házsorral se jutottam egy tapodtat se elöbbre.

Az adományozó képei alapján a Drezda-Freital-Freiberg-Karl-Marx-Stadt (Chemnitz) útvonalon van rá a legnagyobb esély. Mindenképpen nagyobb település, de annak nem a központi része, a háttérben látható házak:

jellemzöen ilyen egykori falvakból városrészközpontokká váló helységekben voltak, mind pl. Dohna, Niedersedlitz, etc., az ilyen manzárdos házak:

és a sürü beépítés pláne nagyobb várost feltételez.

A terep a zöld Lada felé lejt, messze a háttérben meg pont olyan dombok vannak, mint amilyen az Elba völgye a Blaues Wundertöl (DD-Loschwitz) délre. Nem azt mondom, hogy a kép valahol DD-Stehlen és Heidenau között készült, de nem lennék meglepve, nagyon nem, már csak a házak stílusa miatt sem. Sajnos a felirat (Bandagenwerkstatt Sanitätsgeschäft) túl olvashatatlan, mert pont a lényeg nem olvasható, miszerint milyen Wolfgang volt a tulajdonos.

Előzmény: napocza (16821)
Csokis Creative Commons License 2022.08.29 0 0 17067

Szerintem is.

Előzmény: czl1 (17066)
czl1 Creative Commons License 2022.08.27 0 0 17066
van_Persil Creative Commons License 2022.08.24 -16 30 17065

Dehogy van túltárgyalva, csak a tisztelet jár érte, hogy ennyit foglalkoztál a kérdéssel.

Viszont miután még Hegyi Ivánék se tudták, írtam azoknak, akiknek viszont tényleg illene tudniuk, a Honvéd/Kispest illetékeseinek.

Előzmény: Tamas(Ottawa) (17064)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.24 0 0 17064

Igazad van, túl van ez tárgyalva és többnyire a sötétben tapogatódzunk. Kellene egy vén kispesti... és amennyiben Csákó van a képen, akkor Lóránt hiányzik Puskás mellett. Milyen érdekes az élet: pont a csapat két oszlopos tagjáról készült kép kallódott el.

 

Előzmény: van_Persil (17062)
van_Persil Creative Commons License 2022.08.24 -16 30 17063

tamasi.miklos ezt írta a Megfejtéseknél Puskáshoz:

”Sajnos a Puskás portré nem került hozzánk. 

Az egész sorozatot azért tettük föl, mert 

- a Honvéd világverő csapat volt

- kb teljes a lista (minusz Puskás)

- szines portré nem nagyon maradt fönn a szereplőkről

Amúgy ilyen igazolványkép szerű fotókat nem szoktunk megosztani

t.m.”

Előzmény: Tamas(Ottawa) (17061)
van_Persil Creative Commons License 2022.08.24 -16 30 17062

A 22-es az egészen biztosan az ältalad hiänyolt Csäkö, l. az alanti hsz-omban józsefvärosi topictars megfejtése hsz-änak a linkjét.

Hogy a 20-as Kovács-e, ill. a 21-es Törőcsik? Lehet, de nem vagyok abban a helyzetben, hogy kimondjam a szentenciát. Ha Hegyi Iván nem tudta, kik lehetnek ők, akkor biztosan olyanok, akik nem ismert alakjai a labdarúgásnak (é.: kevés fénykép maradt fent róluk).

Előzmény: Tamas(Ottawa) (17061)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.23 0 0 17061

Minden lehet, még az ellenkezője is. :-)

 

Szóval, úgy fest, hogy a képek legkésőbb 1954 decemberében készülhettek és a tervezett 1955 keret játékosait ábrázolják. Miért csak akkor? Grosics Gyula szerepel a képsorozatban, de őt 1955. január elején az ÁVH letartóztatta és azután már nem is játszott a BHSE-ben...

Érdekes továbbá, hogy szerepel a sorozatban Csóka is, aki egy bajnoki percet sem játszott a BHSE színeiben (további karrierjét a spanyoloknál töltötte). Ellenben hiányzik Csákó József képe, bár ő sem lépett pályára piros-fehérben. A nagy hiányzó pedig Puskás Öcsi.

 

Nos, amennyiben:

ez Kovács János 

és ez Törőcsik István 

továbbá ha ez Lóránt Gyula 

akkor teljes a játékosképek azonosítása.

 

Tiéd a döntés!

Előzmény: van_Persil (17060)
van_Persil Creative Commons License 2022.08.23 -17 30 17060

Hogy te mennyire felületes vagy! Olvasd már el az alanti hsz-omat!

Előzmény: Tamas(Ottawa) (17059)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.23 0 0 17059

Akkor a 22-és is hiányzik, mert Várhidi karrierje során végig dózsás volt…

Amennyiben a 40-es tényleg Heimrich, akkor baj van a kép dátumával: ő ugyanis csak 1955-től volt a BHSE-nél…

Este majd jobban belenézek, mert a 20-as is rém ismerősnek tűnik…

Kotászban is kételkedek…

Előzmény: van_Persil (17058)
van_Persil Creative Commons License 2022.08.23 -16 30 17058
Előzmény: Tamas(Ottawa) (17056)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.23 0 0 17057

Ja, és akkoriban már BHSE (1950 - 1991) néven szerepeltek... 

Előzmény: van_Persil (17055)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.23 0 0 17056

Na, most megnéztem az "összes műveit"... így visszavonom a 21-esről korábban alkotott véleményemet. A képeken nem csak az 1954-es bajnokcsapat tagjai láthatóak. Sőt, ebből a szempontból nézve még hiányos is a képsorozat. Lehet, hogy inkább az 1953-as keret tagjai?

Akiket felismertem:

 

A többiek? Fogalmam sincs... de jó lenne tudni.

Előzmény: van_Persil (17055)
van_Persil Creative Commons License 2022.08.22 -16 30 17055

a "20"-as és a "21"-es nem lett eddig beazonosítva.

viszont 1954-ben "BHSK" volt a címerükben, nem "HSE"

Előzmény: Tamas(Ottawa) (17054)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.22 0 0 17054
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.08.16 0 1 17053

"...a lágymányosi ... is pl. megérne egy önállóságot..."

 

A lágymányosi feltétlenül. Ez még a panelt megelőző korból származik, egyike a legkorábbi háború után épült lakótelepeknek...

Előzmény: napocza (17049)
manhattani Creative Commons License 2022.08.16 0 1 17052

...és a gazdagréti is pl. megérne egy önállóságot

 

Szerintem meg. Nem határos egyetlen másik lakóteleppel sem, legközelebb az Őrmezei lakótelep esik hozzá, de attól az M1-M7 és a 7-es választja el.

Gazdagrét önállóságát az is mutatja, hogy Budapest egyetlen hegyi lakótelepe.

Előzmény: napocza (17049)
John Howard Creative Commons License 2022.08.15 0 0 17051

OFF

 

Bocs, de forr az agyam, valahol ki kell adnom...

 

Mennyire normális (a mai világban), hogy délután három órakor az útbaeső "kedvenc" bevásárló helyemen (Fogarasi út) _semmilyen_ tőkehús nincsen? Sem előre csomagolt, tálcás, sem a húspultban. Tök üres minden, még egy árva farhát sincs sehol, belsőség (máj, vese) sem. Az árcsökkentett rekeszben két-három mai lejáratú, félkilós csomagolt darálthús, meg pár harminc dekás marha fehérpecsenye (sokkal drágább hús már nem létezik) a teljes kínálat. Felrobbanok...

 

P.s.: akkor ma fasírt lesz! :-/

(Nem, nem a lejártból; inkább nem vettem semmit, a fagyasztóm még nem ürült ki teljesen...)

 

ON

 

faki Creative Commons License 2022.08.14 0 0 17050
napocza Creative Commons License 2022.08.11 0 0 17049

Sziasztok, kérdezném minden a fortepan ügy iránt érdeklődőtől, hogy szerintetek a budapesti lakótelepek megnevezése hogyan legyen az oldalon, most különös tekintettel a kelenföldi lakótelepre. (Természetesen a vidéki lakótelepek kérdése is kérdés lehet, jelenleg is pl. Miskolcon, vagy Fehérváron is használunk megnevezéseket, mint Selyemréti, Dél-Kilián, Ybl Miklós, Tóvárosi (Münnich Ferenc) stb., de egyelőre javaslom, kezdjünk a budapestiekkel)

 

Budapesten van jó néhány példa a jelenleg is lakótelep nevet tartalmazó képaláírásokra, pl.

- Uzsoki utcai lakótelep

- Fiastyúk utcai lakótelep

- Kerepesi úti lakótelep

- Róna utcai lakótelep

- Nagy Lajos király úti lakótelep

- József Attila lakótelep

- Kísérleti lakótelep

- Lakatos úti lakótelep

- Üllői úti lakótelep

- "Tripolisz" lakótelep

- Kacsóh Pongrác úti lakótelep

- József Attila utcai kísérleti lakótelep

- Izzó lakótelep

- Pozsonyi utcai lakótelep

- Szent Lőrinc lakótelep (KISZ lakótelep)

- Füredi utcai lakótelep

- Újhegyi lakótelep

- Őrmezői lakótelep

- Békásmegyeri lakótelep

- Havanna lakótelep

- Káposztásmegyeri lakótelep

- Pók utcai (Római úti) lakótelep

- Kaszásdűlő lakótelep

- Mézeskalács téri lakótelep

 

Bizonyos vélemény szerint hasznos lenne ha a kelenföldi lakótelep kapna saját megnevezést a képaláírásban. Úgy nyomon lehetne követni képi történetét 66-tól 90-ig. Jó tudni, hogy a kelenföldi lakótelepről vannak igen korai képeink, pl. 6042 vagy 151844 és olyan is, amin látszanak az első budapesti házgyári technológiával épített panelek pl. 100896 .  Valamint a lakótelep itt már eddig is meg volt nevezve: 87264

 

A wikin egy hosszabb lista van a budapesti lakótelepekről, Sztem ezek egy része jól ismert, köznyelvi megnevezés, más részét csak ezzel foglalkozó szakemberek használják, esetleg.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Budapest_lak%C3%B3telepeinek_list%C3%A1j

Sok megnevezés lehetne diszkusszió tárgya, sok esetben én is bizonytalan lennék, de sztem a kelenföldin kívül a lágymányosi és a gazdagréti is pl. megérne egy önállóságot.

 

Az ellenérv ez ellen, hogy a kelenföldi lakótelep határai bizonytalanok, a wiki is külön sorolja fel ezeket:

Vagyis, ha elkezdenénk pl. a 151844 -t megnevezni, akkor határvitákba és bizonytalanságokba bonyolódnánk. Pl. a fehérvári úti panelek vajon ide tartoznak-e (szvsz igen, de le tudnék mondani róluk) vagy Albertfalva és az Allende park panelei (szvsz nem).

 

Mit gondoltok, mit javasoltok?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!