Keresés

Részletes keresés

meszi67 Creative Commons License 2020.03.18 0 0 47207

Szia!

Valahonnan az Alföldről hoztam egy fickótól aki egyébként struccfarmot  üzemeltet és váltig esküdözött, hogy kintről vannak leghornjai. Még gyűrűje is van :) 

Valószínűleg valóban idegen vérvonal, mert semmi degenerációt nem tapasztaltam az idei keltetések során.

Előzmény: Szurujjas (47204)
Szurujjas Creative Commons License 2020.03.17 0 0 47206

Üdv Mindenkinek!

CSak olvasgatok manapság - most is e célból gubbasztok a gép előtt, s néha "jóizűt vidulok" az írásaitok emberségén, valós élettel telt, valóságos mondanivalóján - hisz elűzi a komorabb gondolatokat. 

Vigyázzatok magatokra, egymásra - ki-ki ahol él szerte az országban (s azon kívül is).

Nyugodt heteket és jó egészséget kívánok Mindannyiótoknak!

 

Szurujjas Creative Commons License 2020.03.17 0 0 47205

Helyre kis  legény - gondolom mostanság már nálad is jól tojnak. (nálam 4-5/nap a 6 tyúk "termelékenysége" - ami manapság, amikor üresek a boltok, kifejezetten jól is jön.)

 

Előzmény: meszi67 (47176)
Szurujjas Creative Commons License 2020.03.17 0 0 47204

Üdv Meszi!

Honnan sikerült új vonalat - kakaskát - szerezned?

Vagy itáliai volt?

 

Előzmény: meszi67 (47180)
claas patrol Creative Commons License 2020.03.17 0 0 47203

Meg vannak még az Itakáid ?  ... (mostanában bűnös dolog reájuk hivatkozni) ...    :-)))  :DD

Úgy emlékszem ,hogy szép ezüstöskéid voltak .. (??)  

 

Előzmény: TazazTibi (47201)
claas patrol Creative Commons License 2020.03.17 0 0 47202

Persze ,hogy még nem . (a pontos kelést megkérdezem a fiamékat ,mert náluk keltek).

Nálam most 2 pulyka ült meg ,és egy Tetra H keverék tyúk ... elég komolyan (mélyen) kotlanak .

Nem szoktam Húsvét-ot megelőzően *egerészni* vele ...de most , felkérés van a reánk növekvő generáció felől is . Leporolom a keltető kacatot is , mert biztos ,ami biztos ...

Bár az a régiségben az utca sarkon állt .  xDD  :-))   (biztos úr) ...

 

Előzmény: TazazTibi (47201)
TazazTibi Creative Commons License 2020.03.14 0 0 47201

Szépek a jércikéid!Most már élvezhetik a tavaszt is.Mennyi idősek?Azért a húsvéti tojást még nem ők fogják tojni ugye? :)

Előzmény: claas patrol (47200)
claas patrol Creative Commons License 2020.03.11 0 1 47200

A humorizálás után egy kis valóság is  .

 

 

claas patrol Creative Commons License 2020.02.27 0 0 47199

:-)) szágúldanak a "kakas-diszkóba" búlizni ...   xDD  :-))

 

bitter6704 Creative Commons License 2020.02.26 0 0 47198

Ügyes kis jérce!  ; ))

Előzmény: claas patrol (47196)
meszi67 Creative Commons License 2020.02.26 0 1 47197

Nesze neked szálló-por koncentrátum, szén-dioxid kibocsátás, klímaválság meg globális felmelegedés. Nem csoda, hiszen már minden tyúknak saját autója van :)

Előzmény: claas patrol (47196)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.25 0 0 47196

Hát ebbe a korban már meggondolja magát , hogy átreppenjen a szomszéd kakashoz . Lassan nőnek az evezőtollak ...  xDD 

Nem úgy mint "jérce korában", ugye ??   ,-))

 

 

Előzmény: bitter6704 (47195)
bitter6704 Creative Commons License 2020.02.24 0 0 47195

Még nem kotlott el egyszer sem. A vedlési ideje azt vettem észre, hogy egyre hosszabb ideig elhúzódik.

Előzmény: claas patrol (47194)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.24 0 0 47194

:-)) Most , hogy írod a "nagymamika" előrehaladott korát , ...csak a lába árulkodik egy kicsit .

Nagyon szép pipíka (!)

El szokott kotlani is mélyen , vagy vedlik tojóév váltásnál csupán ?

Előzmény: bitter6704 (47193)
bitter6704 Creative Commons License 2020.02.23 0 0 47193

Most már biztos, hogy nyakunkon a tavaszi jó idő. Tegnap a több mint öt éves Mecseki Zengő tyúkom hosszú szünet után tojt egy tojást. Igaz, hogy a tojás formája kissé megnyúlott és nagyon picit érdes a vastagabb vége, de a miénk! : )

 

claas patrol Creative Commons License 2020.02.17 0 0 47192

:-))  ... Aztán jön a szemöldök csipesz és a macera ...   xDD  :-))

Előzmény: bitter6704 (47187)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.17 0 0 47191

Míg az első fokú unokatestvérek közötti házasságot sok helyen tiltották (például az Osztrák -Magyar Monarchiában és Spanyolországban) vagy tiltják ma is (például Kínában , Koreában és az USA egyes államaiban), becslések szerint a másod - vagy harmadfokú unokatestvérek közötti frigyek a világ házasságainak több mint 10 százalékát teszik ki .

Ami a vallások szerinti lebontást illeti , az eddigiekből látható , hogy az iszlám nem tiltja az unokatestvérek közötti frigyet .

hinduizmus tilt mindenféle rokon -gyanús házasságot , általában öt nemzedékre visszamenően .

Azért is lehet ilyen gyakori , mert egyes kultúrákban - különösen a Közel -Keleten - kifejezetten ajánlott unokatestvért elvenni , mivel így a vagyon a családban marad . Szaúd -Arábiában például a rokonházasságok száma meghaladja a frigyek 50 százalékát , és ez az arány általában jellemző a muszlim többségű országokra . Egyébként egy 2009 -es kutatás szerint az arabok között található a legtöbb genetikai rendellenesség .

Na ,... ennyit erről .

A kacsa és a pulyka nagyon érzékeny a "rokoni téren" . A tyúkjainknál is vigyázni kell .

Egyre több keresztezett tyúktartók számolnak be nem csak a színes az az cirmos külsőkről , hanem a jó tulajdonságokról is .

claas patrol Creative Commons License 2020.02.17 -1 0 47190

Tényleg nem kívánom szét off-olni a bfi . baráti társalgást , de úgy gondolom ,miszerint válaszolhatok a soraidra . (így a pipíkáink *házasúlandóságaira* is rámutathatna a jövőnkben okulás képen ...stb .    :-))  :-)) Szóval csak humorral megtöltve értendő . 

Nálunk nem is mondanám "uralkodónak" , inkább gondoskodónak a vezíreket . Árpád nem is alapított dinasztikus házat , így sokat mosolygok az "Árpád-házi király"-okról , leányiról ... stb . Számomra csak Árpád kori királyok vagy utódai léteznek ... stb .

De hát Géza nagyfejedelem , felesége Sarolt sem tekinthető rokonynak (Gyula leánya (Erdély...) .

István felesége Bajor Gizella ... fiúk Szt. Imre herceg menyasszonyáról is tudomásunk van . Így a kijelölt feleségnek való – a király diplomáciai kapcsolataival összefüggésben... egy ismeretlen nevű bizánci hercegnő volt , feltehetően az ő taníttatására alapította meg Szent István a *Veszprém völgyi* görög apácakolostort . stb.

Részemre nem meggyőző az a megközelítés pl. miszerint lopkodó és nyereg alatt rántott húsikát puhító görbelábú elődeink ,magas szintű inceszt ,az az rokonházasságokat folytattak volna .

Az én feleségem és négy közös gyermekünk édesanyja Vesztfália-i . A Vejem pedig pl.Mecklemburg-i stb .

 

 

Előzmény: meszi67 (47186)
Victor1988 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 47189

Mi is neveltünk tavaly kacsát, de télire levágtuk őket. Ha tudtam volna, hogy ilyen enyhe lesz a tél, meg is hagyhattam volna őket. Ezek közt is volt fekete, vadas és bizony egy alkalommal pont úgy találtuk, hogy iszonyat tokosak voltak. Eladásra is vágtuk őket több alkalommal. A nagyvárosi emberek gyakran vásárolnak vidékről házi termékeket. Egyszer pulykát vettek az egyik rokontól, de nagyon tokos volt. Azt mondja az ember, nem számít, majd ő tokozza otthon tovább. Nagyon szégyellte így eladni a rokon, de az annyira erősködött, hát eladta így. Később kérdezi, hogy sokat bajlódott-e még aztán a pulyka megtisztításával, mire azt mondja: tokoztam én, utána levettem a szemüveget, nem láttam én ott egyetlen tokot se. :)

Előzmény: bitter6704 (47187)
bitter6704 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 47188

Nincsen az általad elmondottakkal semmi probléma. Szerintem mindenki értette a lényeget. A beltenyészet az beltenyészet. Legyen állatokról, vagy akár emberekről szó.

 

A nemesség nem genetikai adottság. A nemesi címet a mindenkori uralkodó ( király, császár, stb. ) adományozta valamilyen kiemelkedő tettért, cselekedetért, esetleg érdekből. Persze a megszerzett cím aztán örökölhető volt. Az más kérdés, hogy általában ezek a címek értékekkel, vagyonnal is együtt jártak, melyeket a család igyekezett lehetőleg egyben tartani, megőrizni, gyarapítani. Sajnos voltak olyan családok, melyeknél ez a szempont mindent felül írt. Ehhez a beállítottsághoz persze nem feltétlenül kellett nemesnek lenni. Még a múlt század közepén is sok úgynevezett érdekházasságokról lehetett hallani, ami szintén a vagyoni helyzettől függött. Szerencsére azért ez nem volt általános. Tudod, akinek nem inge, ne vegye magára! Üdv! : )

 

https://www.origo.hu/tudomany/20180801-a-dinasztikus-okokbol-tortent-belterjes-hazassagok-sulyos-kovetkezmenyekkel-jartak.html

Előzmény: meszi67 (47186)
bitter6704 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 47187

Régen sok néma kacsát ( is ) levágtam. Voltak benne barnák, fekete- fehér tarkák és feketék is. Mindig nagyon oda kellett figyelni, hogy a megfelelő időben vágja le őket az ember. Így is került olyan, amelyik nagyon tokos volt. Nálunk ilyenkor maradt a türelemjáték kopasztás majd a jól bevált perzselés. Voltak akik megnyúzták inkább az állatot, de nem kínlódtak vele.

Ha fehér színű a baromfi, de éppen tokos, attól az a tolltüsző még ott van akkor is ha kevésbé látszik. Üdv! : )

 

 

Előzmény: claas patrol (47185)
meszi67 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 47186

Bocsánat, nem állt szándékomban senkit megsérteni! Ráadásul slendriánul is fogalmaztam, mert arisztokrata osztályt írtam, de nyilván nem az összes ide tartozóra  volt ez igaz, és valójában nem a köznemesekre hanem a főnemesekre és azon belül is inkább az uralkodó osztályhoz tartozókra gondoltam. Valamikor régen olvastam erről egy tanulmányt --és botorul elhittem :)

 

Akkoriban nyilván még természetesnek számított ha valaki a saját unokahúgát vette el, még akkor is ha genetikai bukfenceket okozott a frigy.   

Előzmény: claas patrol (47181)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47185

:-)) Majd megjön a gilotin kedve is , kopasztani meg gyerekjáték , mert nincs (vagy alig) pehelytolla .Finom a husikája az egyéves kakasoknak .  ,-)) Csak ha fekete ,a tok (tolltüszők) ?  hm.

Előzmény: bitter6704 (47184)
bitter6704 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47184

Bocs! Talán helytelenül fogalmaztam. Úgy tudom, hogy az australorp kettős hasznosítású tyúk. Nekem csak a tojás kellene. Levágni nem akarom őket.

Nem tartottam még ezekből a fajtákból, csupán tetszenek. Állítólag télen is igen jól tojnak.

Előzmény: meszi67 (47175)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47183

Ja ! Lemaradt a "Szia" (szerbusz) ,és nem olvastam figyelmesen vissza , bocsi .  :-((

Előzmény: meszi67 (47180)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47182

A mi fehérünk :

 

 

Leghorn :

 

Előzmény: claas patrol (47181)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47181

Antropológiailag ezt nem tudnám megerősíteni .Elődeim (magyar nemesek) és vagy Triesztből valamit Tirolból ... vagy német nyelvterületről házasodtak (Elszász...stb.). Minden Székely is szintén ,valahogy nemes végül is ,és nem gondolom , hogy degeneráció jellemezné őket .Pedig igen csak elszigeteltek jó 100 éve ,ez (3-4-5 generáció ...)Trianon óta .

De maradjunk valóban a bfi. területén .

Tényleg csak a véleményem , hogy a frissítésnél (Leghorn szinten) szerintem az igen gazdag Itáliai is bevethető lehet .(??)

Csak érdekesség képen hozom szóba (és nem okoskodás végett !) A magyar nemesített fehér (fedett nyakú) szintén hordoz Leghorn genetikát . Egy egyszeri kakasbevitel biztosan rendbe is rázná egyből . Aztán az unokákon már meg sem látszana szelektálás után az idegen vérűség .

Rendkívülien jónak mondható a genetikai térképe . A láb színe és a füllebeny szerintem apaállat bevetéssel kiszelektálható lehet (?) 

Csak egy olcsó és valóban megvalósítható megoldásnak gondoltam . (Ugyan is nagyon odafigyelnek a KÁTKI-sok Gödöllőn) .

Előzmény: meszi67 (47180)
meszi67 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47180

Szia. Claas Patrol lent már részletesen leírta. Én konkrétan abból gondoltam, hogy tavaly -bár a tojások termékenységével nem volt semmi  probléma- az egyébként jól keltethetőnek minősített fajtánál az átlagnál több béna-kelésgyenge csibe kelt a tojásokból, és egyébként erre panaszkodott az is akitől kaptam a tojásokat. És azt is tudom, hogy a közelmúltban nem volt frissítés az állományban -ameddíg  ez visszakövethető volt. A frissítést egyébként igazolta is a mostani keltetés, mert alig maradt 100 % alatt. 

 

A beltenyésztettség egyébként a tudomásom szerint az emberi fajra  is jellemző, elég ha csak a háború előtti magyar arisztokrata osztályra nézni, ahol egymást érték a nyomoroncnál nyomoroncabb  egyedek, mert a vagyon egyben tartása miatt családon -rokoni ágon-  belül házasodtak és szaporodtak.

De megfigyeltek már fizikailag teljesen elzárt primitív törzseknél is súlyos degenerációkat.

 

Viszont, hogy a szárnyasoknál maradjunk, a galambászoknál  egzota tenyésztőknél alkalmazott nemesítési mód a rokontenyésztés.

Előzmény: rituka77 (47177)
claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47179

Kivételek erősíthetik a "tanul szaggtudományt" ? 

Találni érdekesnek mondható jelenségeket is az állattenyésztésben . Egy rendkívüli példa erre .

Az úgynevezett Chillingham - szarvasmarha , amely már lenyűgözte Darwint is , az Edinburgh -i Egyetem új tanulmányaszerint .(mostanság mindig az angól tudományra hivatkozunk és nem a moxwaira ,mint korábban )  xDD  :-)) ... Visscher Peter vezette tudóscsoport megvizsgálta az állatok DNS - ét . Ezen a héten egy rövid üzenetben arról számoltak be , miszerint a 49 szarvasmarha genetikailag majdnem azonos ( Nature 409 , p. 303 ; 2001) ... stb .

Ezeket az  észak -Angliából származó szarvasmarhákat csak 300 évig tenyésztették (!!) zártan egy állományból . A 49 szarvasmarha genetikailag szinte azonos . Mindazonáltal életképességük és szaporodási képességük nyilvánvalóan nem romlik ma sem .   (??) 

u.i.

Azért én úgy emlékszem ,hogy a "kerge -kór" ,valahogy arról a vidékről jött a kontinensre ...  hm ?

 

claas patrol Creative Commons License 2020.02.15 0 0 47178

Szerbusz Rituka , A beltenyészet jeleit két oldalról szoktuk megfigyelni B.S.= beltenyészeti stress , valamint  a másodlagos ivarjelleg (külsődleges szindrómák) alapján .

Elsők között a termékenység csökkenése és a viselkedési zavarok (fajta , típus eltérő viselkedés) , a megtermékenyülés mellet a rakott tojások száma és minősége is képes összeomlani tenyésztési szempont szerint .A testnagyság sok esetben lényegesen kisebb az utódoknál , valamint az élettartalom is lerövidül . Betegségekre fogékony lesz és a gyógyászati (kezelési) sikerek minimálisra csökkenek . A többi külsődleges degeneratív változásokat most nem sorolom fel .

A tyúk nagyon érzékeny a rokontenyésztés szempontból . Rendkívüli és kontrollált pl.-esetben , nagyszülő visszakeresztezése előfordulhat , de ezt bízzuk inkább nagy gyakorlattal már rendelkező tenyésztőre .

Sajnos a mai igen drága import keltető tojásokkal kezdődik , hiszen testvérek lesznek a csibék , akik a gyakorlat szerint már sok esetben féltestvérek .  :-((    stb.

Rendkívülien és alaposan genetikai feltérképezett hazai fajtáink vannak , amik alkalmasak keresztezésre is (akár) .

 

Előzmény: rituka77 (47177)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!