Keresés

Részletes keresés

Szalkó Creative Commons License 2007.12.02 0 0 225
Szerintem egy floráriumban nem lehet huzat, még akkor sem ha abban a szobában ahol a florárium áll, minden ablakot és ajtót kitárnak.
A szükséges szellőzőnyílásoktól és a kis ventillátortól nem lesz huzat, a legjobb kifejezés erre talán a LEVEGŐCSERE. Itt ez a lényeg. Valahol bejöjjön a friss levegő, és valahol távozzon az elhasznált. Az orchideás topikban egyértelmű tanácsot adtak, a ventillátor orchideáknál kötelező! De szerintem nem csak az orchideáknál javasolt!
Most, hogy a florárium készítés előtt állok, próbálok összegyüjteni minden tudnivalót erről a témáról. Ebben a topikban Tőletek is sokat tanultam, és könyvekben is találtam pár tanácsot.
Azon még gondolkodom, hogy az alsó nyílás a fenék lapon legyen-e, vagy a kisebbik oldallap alsó harmadában.
Előzmény: taormina1 (223)
taormina1 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 224
Előzmény: taormina1 (223)
taormina1 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 223

Na látod, hogy nem olyan jó buli növényeket huzatban tartani.

Azt hiszem, akinek nincs floráriuma, bizonyosan úgy képzeli azt el, mint azokat a zárt növényszekrényeket, amiben Orchideákat, epifitákat stb szoktak tartani. És ahol a légtér minden cm³-ét kitöltik valami növények, akik "egymás körmét tapossák".

A Florarium tényleg nem ilyen, ott a hangsúly a táj esztétikai kompozicióján van, és ez csak akkor érvenyesül, ha nem zsufolt. Ha pedig nem zsúfolt, nem is szenvednek légszomjtól a lakók, viszont nem is fognak huzatban megfázni.

Nagyon jo lenne, ha a floráriumtuladonosok népes serege, aki a topicomat látogatja, megerösítene ebben.

 

Legújabban a szobanövényeimet helyhiány miatt egy szobai üvegházban tartom, ami gyakorlatilag egy négyemeletes zárt nylonzacsi. Egész nyáron nem burjánzottak olyan vidáman, mint most.

Előzmény: J-bácsi (217)
Kátya2 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 222

Nagyon szépséges!

Előzmény: taormina1 (219)
Kátya2 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 221
Sajnos ez nálam is így van!:-((((((((((
Előzmény: J-bácsi (217)
J-bácsi Creative Commons License 2007.12.02 0 0 220
Akár egy zenemű ez megvan komponálva .
taormina1 Creative Commons License 2007.12.02 0 0 219
Szalkó Creative Commons License 2007.12.01 0 0 218
Szervusztok!
J-bácsi! Igazán gyönyörű helyeken jártál. Nagy élmény lehetett.
Ezek az igazi "sziklakertek".
Előzmény: J-bácsi (209)
J-bácsi Creative Commons License 2007.12.01 0 0 217
Sajnos nem a taróssággal volt a probléma, hanem a kitárt ajtóval. Megfázott és ledobálta a bimbókat. Valahányszor elutazok, mindíg elsirathatok pár növényemet.
Előzmény: Kátya2 (216)
Kátya2 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 216
Sziasztok! Nagyon szép színű a dendrod, kár ,hogy a virágja nem volt tartos.
Előzmény: J-bácsi (215)
J-bácsi Creative Commons License 2007.12.01 0 0 215

Szép jó reggelt mindenkinek. Sajnos a virágok iránti vonzalmamat nagyon sok szép virág sinylette meg. Mostanába, ha észreveszem, hogy az ujjonnan beszerzett növény rosszul érzi magát, már tudom kinek fogom elajándékozni, mentsük ami menthető címszó alatt. Jelenleg úgy 200 növényem van, a fele pozsgás a másik fele bromélia Tillandsiák képében. A pozsgások főleg kaktuszok. És persze gyötrök vagy 20 Orchideát, elég nagy a batyu. Újabban azt is megkaptam, hogy "gép függő" vagyok. Az egyik a számítógép, a másik fényképező, a harmadikat nem említik mert azzal a kenyeremet keresem, szóval szépen vagyunk. Mielőtt elutaztam több mint húsz bimbó volt ezen a Dendrobiumon, mire hazajöttem kettő maradt, ezek tegnap nyíltak ki.

Előzmény: taormina1 (213)
taormina1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 214
hú az gáz lesz! gyönyörü nagy növény.
De amesterséges világításon úgy emléxem azt mondták, hogya 2x60 cm-es csövek nem adnak elég fényt 1m-es floráriumnak, és néha gyanítom is, hogy a szélén levök nem kapnak elég fényt, talán ezért se érzik jól magukat. Nos a begonia a szélére került, különösen a hátsó fele aggasztóan mélyárnyékban van.
Előzmény: Kátya2 (212)
taormina1 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 213
Gondoltam, hogy nem off-szándékkal tetted föl azt a sok gyönyörü képet, hanem mert (hozzám hasonlóan) Te is úgy gondolod, hogy ez a sziklás-sivatagi táj illene legjobban a floráriumba. Igazán sose lett minden kétséget kizáróan tesztelve ez az érv, de ha visszaolvasol, látod, hogy a topic elején radikálisan eltanácsoltak ezektöl a növényektöl, így az életben maradtakat sürgösen eltávolítottam a floráriumból.
A szomorú valóság azonban az, hogy az életben maradási arány nem különbözik jelentösen a mostani és a régi fajták közt.
Előzmény: J-bácsi (211)
Kátya2 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 212
Szép volt, és gondolom most is gyönyörű a floráriumod! Sajnos a begoniával  gond lesz majd , sajnos, mert árnyékkedvelő és jól szellőző helyet szeret, ha nincs szellőzés, könnyen elrothad!De reménykedem , hogy ez nem mostanában történik!
Előzmény: J-bácsi (211)
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 211

Most megint megnéztem  a " régi " vitrinedet, nekem az elrendezés és a növényállomány kifejezetten tetszett. (újat még nem láttam, fotó). Konok vagyok és a légszomj gyötör.! Tápoldatozás: ezeknek a növényeknek csak minimális kell, mert megnyurgulnak. Nézz át a tilles topikba, csak egyszer spricceltem meg a növényt és a virágszár összeroppan a virágfej súlya alatt. Ha mindez levegős, huzatos (már nálam is az van, dehát ez korral jár) helyen van, fele annyi nedvességet sem tud magába szippantani, nincs ez a gyors növekedés, a növény erős egészséges marad.

Remélem szerencsével jársz az új lakókkal.

taormina1 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 210
...de térjünk magunkhoz (...és -témánkhoz)
a nagy forgalmon fölbuzdulva ma átrendeztem a floráriumot. Eközben rájöttem még néhány tartási hibára, de arra is, hogy a levegöhiány definitiv nem okozhatja a bajt. A fedele nagyon lazán van csak rajta, ilyen "lábacskákon" áll az üveg szélén, közöttük csupa rés eredetileg azért, hogy a sokféle kábel meg csö ki- meg be tudjon lépni.
Viszont még mindig elég homokos a föld, és mindig ilyen fehéres szürke kicsapódás csúfítja el. Aztán meg nem nagyon tápoztam eddig, gondoltam jó még a földje. Találtam itthon ilyen pálcikás trágyát (ösrégi, nem tudom van-e az ilyennek szavatossági ideje), azzal telenyomtam. Sajnos a bal szélen levö kis páfrány nagy része elszáradt, és az apró Selaginellának is több, mint 2/3-át kidobtam, mindkettöt újraültettem. Elmentem a Discountba (na, a mi discountunkat, azt látnotok kellene. Szinte bármit fillérekért megkapsz.), és vásároltam egy tarkalevelü Ficus Pumilát 50 Centért, meg -kiköltekeztem- egy szivárvány minden színében pompázó nagy levélbegoniát. Ez ottani viszonylatban szokatlanul drága volt: 2,50. Nem tudom szeret-e begónia a floráriumban.
A sarokból kiástam a megviselt Maranthát és kiültettem cserépbe. A helyére próbáltam tuszakolni az óriási növényt, de nem akart beférni a lukba. ha floráriumot csináltok, arra ügyeljetek, hogy nagy növények tartására nem alkalmas. Erre az exclusiv sarki helyre már mindig szerettem volna valami szép Alocasiát, Calatheat vagy tarkább Maranthat, de azok túl nagyra nönek, nem fértek volna be. Hát ez a begonia is nagyon necces.
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.30 0 0 209

Ötletek a természetből. Minimális talaj, levegős elrendezés. Mindez élőben, fél négyzetméteren. Legszivesebben magammal hoztam volna az egészet.

Szóljatok rám, ha már sok a kép és a szöveg.

Az első és az utolsó kép, a könyék ahol készültek a fotók. Tenerife: Masca-tól 30 km. 1800 méteren.
Kátya2 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 208

Tényleg nagyon szépek, különösen az utolsó kép!!!!

Előzmény: J-bácsi (207)
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 207
Teszek fel még pár képet, szemet-lelket gyönyörködtetőnek.
Kátya2 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 206

Szia! Nagyon tetszik amit fotóztál, csak a természet tud ilyen tökéleteset alkotni! Mi csak próbálkozunk.

Előzmény: J-bácsi (203)
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 205
Greenovia aurea (familia:Crassulaceae)
Előzmény: Szalkó (204)
Szalkó Creative Commons License 2007.11.29 0 0 204
Milyen növényke ez itt a sziklán?
Előzmény: J-bácsi (203)
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 203
Szevasztok. Kátya- Kátya Te csak somolyogsz rajtunk. A természet a legjobb tanítómester. Mit szóltok hozzá? Masca-tól 20 km.-re fotóztam a hegyekben.Én elfogadnám így ahogy van.
Szalkó Creative Commons License 2007.11.29 0 0 202
Igen, így utólag nyílást vágni az üvegen, valóban problémás. Azt az elején, a betelepítés előtt kellett volna elkészíteni.
Annak idején megtanultuk, a keltető gépeknél is nagyon fontos volt a szellőzés. Ott is egy zárt térben kellett biztosítani a természetből ellesett feltételeket. Ilyen tekintetben a florárium is a természet egy kis darabja.
Úgy tervezem, hogy a florárium alja fából lesz, az oldalai és a teteje üvegből (plexi ???). Alulra egy kivehető tálca kerül, azon állnak a növények, illetve falakra aggatom a blokkokat, más epifiton mini orchik ágakon lesznek. Hát ennyi a terv!
Előzmény: taormina1 (196)
Szalkó Creative Commons License 2007.11.29 0 0 201
Köszönöm a szives fogadtatást itt a topikodban!
Részemről a növény "dili" tovább folytatódik. Ugye már jó sok éve a rhododendronok, most pedig újabban az orchideák. Bár pár éve ezekből is van néhány, de csak kimondottan a "szobaiak"-ból (cimbi, phala, az idén először papucs).
Miattuk készül a florárium is. Jövöre, ha már mindig itthon leszek, lesz időm velük bíbelődni. Főleg a mini orchideák felé kacsingatok. :-)
Az egyik könyben olvastam, hogy általában az orchideákat könnyebb tartani, mint a többi szobanövényt. Ez a kijelentés számomra meghökkentő, de aki ért hozzájuk annak biztosan így van.
Előzmény: taormina1 (194)
Kátya2 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 200
:-))))))
Előzmény: taormina1 (199)
taormina1 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 199

Jaj, de aranyos! Nekem is van hasonló családba tartozó, de öket kimenekítettem egy tálba, az ablakpárkányon laknak. Eddig jól is voltak, de épp a héten az egyik váratlanul megnyúlósodott, összeesett és meghalt. Öt már nem tudom lefényképezni. Három évig semmi baja se volt.

A bagolyságot illetöen nagyot tévedsz: lexívesebben a tyúkokkal fekszem és hajnalban kelek, úgyhogy sajnos mint ilyen a pályámra tökéletesen alkalmatlan vagyok: muzsikus és zenetanárként néha vannak késö éjszakáig tartó koncertek, tegnap pont ilyen nap volt, de ez kivétel. Aztán ha éjjel fölhúzva hazatér az ember, és nem tud elaludni, olyankor jólesik egy kis j-bácsi féle szivet melengetö filozófiai alapvetést olvasni a növénytartásról:-)

Előzmény: J-bácsi (198)
J-bácsi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 198

Látom "bagolynak tetszik lenni" Elnézést a társításért, bőlcsnek is mondják.

Bene Lacit említed, több mint 20 éve tőle vettem az első T. ionantha-t . Ez a növényem a legnagyobb túlélő, ma is megvan szép telepet alkot.

A legtöbb birkózást kiváltó növények nálam a Lithops-ok voltak. Ma már szivesen dicsekszem velük, de én is" kaptam értük, hideget, meleget". Ma így virítanak.

Előzmény: taormina1 (197)
taormina1 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 197
Egyenlöre ne aggódj a vihar miatt; még egy kis szél se kerekedett a floráriumban. Viszont permeteztem gyapjas tetvek ellen Chess-sel (ami, chesse meg, már a múltkor se használt sokat) A Marantha rosszullétének biztos, hogy ez volt az egyik oka, de valami azt súgja, nem az egyedüli.

Hát, hogy a növényink életéért ugyanúgy felelösek vagyunk, mint a gyerekeinkéért, nem jónak mondod; ehhez már túl sok szemrehányást kellet zsebre tennem amiért "téged jobban érdekelnek a növényeid, mint a gyerekeid!"
Más:
A logika elvei szerint ugye egyszerre csak egy paramétert lehet változtatni, ha biztos következtetést akarunk levonni abból, hogy az mit okoz. Ha többet változtatok, nem tudom, melyik volt a felelös a következményekért.
Eddig megváltoztattam a fényt (2 új csö), aztán a lakókat cseréltem le, de sajnos pl. a földet nem cseréltem ki teljesen, csak a succulenseknek való földhöz kevertem hozzá némi friss homokmentes közeget. attól tartok ez, és föleg a fertötlenítés elmaradása okoz sok bajt. Mindenképpen ez lesz az elsö további lépés, ha Kátyától megkapom a szert.
Annak idején amikor azt mondták, succulenteknek nem lesz jó odabent, valahogy éreztem, hogy nem ez az igazi baj, és lám, most más növények is úgy járnak.
Most pedig valami azt súgja, hogy nem ez a ventillátor dolog okozza a gondot, bár logikusnak tünhet. Ha a teteje nyitva van, ugyanolyan benne az "idö", mint kívül, ha meg csukva, akkor olyan pálmaházi klíma alakul ki.
Na, mindenesetre elöször a talajfertötlenítést próbálom ki. Ahhoz, hogy talajcserét is végezzek, még ki kell pusztulnia néhány növénynek, mert kiásni nem nagyon akarom öket.

Előzmény: J-bácsi (187)
taormina1 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 196
"A vitrin hosszanti végén alul egy nyílás,"

ezt nem nagyon értem. Azonkívül, hogy igencsak necces vállalkozásnak tünik nekem egy 5mm-es földdel tele üveget alulról megfúrni, müködési elvét sem igazán értem. ha lenne is ott egy luk, azon egyrészt kiszóródna a föld, másrészt meg mégse szóródna ki, mert rajta áll az egész doboz. De akkor meg mi haszna a luknak?
Előzmény: Szalkó (189)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!