Keresés

Részletes keresés

tapena Creative Commons License 2022.01.08 -3 0 972

Nem terveztem hosszú etapokat, max 10 órásat google szerint (nem fizetős utakon). Odafele megszállunk Bulgáriában is, nem sietünk.

 

Írtad, hogy 10%-al gyorsabban mentél mindenhol, ezek szerint ennyi belefér ott, még büntető limiten belül van?

 

Szuper és hasznos írás, már elolvastam, várom a további részeket!

Előzmény: feketefelho (970)
tapena Creative Commons License 2022.01.08 -3 0 971

Köszönöm a tippeket' Igen, ott foglaltam szállást, nem messze a Hagia Sophia-tól, de a parkolás még kérdéses. Van a közelben egy utcai parkoló, de kicsi és zsúfolt, nem igazán bízom benne, hogy biztonságosan fogok tudni ott parkolni. Mármint én beférek mindenhova, ami pár centivel nagyobb az autónál, de nem tudom a helyiek mennyire óvatosak (pár hónapos autóval fogunk menni, így egy kicsit féltem). De hasonló volt a szituáció más hoteleknél is, pedig rengeteget megnéztem. Azon gondolkozom, hogy távolabb keresnék valamit, ahol letesszük az autót, és inkább bőröndökkel tömegközlekedünk a hotelhez. Meglátjuk.
Arra a hídra én egy 2023-as céldátumot láttam, de nagyon jó lenne, ha addigra megnyitnák, leegyszerűsítené a hazautat...

Előzmény: feketefelho (969)
feketefelho Creative Commons License 2022.01.08 0 1 970

A menetidő tervezésnél (gondolom Google maps ...) figyelj arra oda, hogy a szoftver a maximális sebességgel számol, emiatt picit rövidebbek a ténylegesnél a számított idők (és ugye nem rutinból vezet ott az ember, lehet eltéved, megáll fényképezni, stb. emiatt lassabban haladunk a számítottnál). Én kb. 10%-al gyorsabban mentem mindenhol, mint a megengedett így tudtam tartani a tervezett időket, ti nagyobb autóval valószínűleg lassabban tudtok menni.

Rendőrrel egyszer találkoztunk. Minden autót megállítottak, de nálunk mikor meglátta az útleveleket, már engedett is tovább .... lehet a nyelvtudás hiánya miatt ... (egy korábbi posztban írtam a török rendőrök és az angol nyelv viszonyáról).

Két-három óránként iktass be 15-20 perc pihenőt (benzinkút, rom nézegetés, evés, ...), így az út megtételéhez szükséges idő jobban közelíti majd a valóságost.

Az üzemanyag tényleg nagyon olcsó, egy hete 0,73€ volt a gázolaj literje (nálunk 1.32€).

 

Kappadókiáról itt írtam legutóbb: https://turkey-with-car.blogspot.com/2022/01/14nap-kappadokia-jedik-nyomaban.html

Előzmény: tapena (965)
feketefelho Creative Commons License 2022.01.08 0 1 969

Igen tömegközlekedtünk, villamosoztunk (három alkalom volt összesen).

 

A legnagyobb problémát az Istanbul Kart (közlekedési kártya) és a HES kód összehangolása jelentette, majd írok erről a blogban. Előzetesen annyi, hogy jobban jársz, ha vásárláskor megkéred az eladót, csinálja meg neked (kb.1 perc). Szállást szerintem érdemes a történelmi negyedben foglalni (parkolási lehetőség legyen!), így nem nagyon kell utazgatni, gyalog bejárható sokminden. A mi szállásunk is Sultanahmetben volt, villamossal csak a Dolmabahce Palotához mentünk át, mert oda már sok időt visz el, ha gyalog mész.

 

Isztambulban vigyázz, mert a túristák lehúzása nagyon gyakori, az ország más vidékeivel ellentétben. (Olyan, mintha egy másik országban járnék ....)

Ennek vannak durva, és finomabb, rafináltabb formái.

 

A kompnál tényleg drágább lesz az átkelés, 1-7 fős személyautó az alap, utána már magasabb az összeg.  

A canakkalie komp díjait, menetrendjét itt tudod megnézni : https://www.gemiseferleri.com/canakkale-feribot-seferleri/

(most látom, minket avyg átvertek kicsit, vagy nyáron más volt a viteldíj, mert 47.5 Tl az autó (1-7 fő) + 2 fő*4.75 =55 TL, mi pedig 65-öt fizettünk .... (na mindegy, annyi belefér).

 

Új hír viszont, hogy mire ti mentek már át fogják adni a canakkalei hidat. Március közepén átadják, utána már használható (nyilván nem ingyen).

A világ legnagyobb függőhídja. A pillérek közti távolsága ennek (lesz) a legnagyobb a világon. 

Mi építés közben láttuk, hát elég nagy monstrum.

Előzmény: tapena (965)
tapena Creative Commons License 2022.01.08 0 1 968

Igazatok van, jobb lesz a kolostor vidékét meghagyni a következő alkalomra, és egy kicsit több időt szánni Cappadocia környékére. Áttervezem a programot.

Köszönöm a térképet is, jó hasznát fogjuk venni.

Feyyaz TR Creative Commons License 2022.01.07 -3 0 967

Jó estét!

A Sümela Manastiri fantasztikus, lenyűgöző, nagy élmény volt! Hegyekből, hegyi utakból, zúgó hegyi folyókból tényleg jól el van látva a környék. De mivel a többi látnivalótok Nyugat-Törökországban van, ezért a Sümelához inkább majd legközelebb mennék....

***

Istanbulban mindenképpen a tömegközlekedést javaslom! Csak bátran! Küldöm a vonaltérképet:

Előzmény: tapena (964)
bckm. Creative Commons License 2022.01.07 -3 0 966

Hali!

Nekem ez egy kicsit soknak tűnik. A távolságok miatt. Csak a Sumela kolostor miatt nem mennék Trabzonig. Van arra még látnivaló amikkel már érdemes azt is megnézni. Szállásokból rengeteg van minden igényt ki tudnak elégíteni, persze fényképezni ők is tudnak:) Hegyi utakból itt simán be tudsz sokalni, ha szeretitek akkor itt meglesz az élvezet. A kisbuszodat sajnos nem Személykocsinak számolják:( mindenhol többet fogsz fizetni. A gázolaj a nyáron 260Ft volt, most nem tudom hogy mennyi. Isztambulba nem tudom merre akartok menni, de ha még nem voltatok a kötelező látnivalók elérhetők gyalogosan meg hajóval esetleg. Ez is pár napos program.

Előzmény: tapena (964)
tapena Creative Commons License 2022.01.07 -4 0 965

Ha jól vettem ki, akkor ti tömegközlekedtetek Isztambulban. Mennyire tud eligazodni egy a nyelvet abszolút nem értő ott a metró/busz/villamos hálózaton? Azt látom, hogy nagyon olcsó ISTANBULKART-al és nem kellene autóval/parkolással szenvedni...

Előzmény: feketefelho (960)
tapena Creative Commons License 2022.01.07 -3 0 964

Sziasztok!

 

Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a forumra. Mi Jun végén, Jul elején szeretnénk egy kb. 2 hetes körutazásra kimenni autóval Törökországba, remélem nem kever be majd a covid...

 

Röviden a tervezett útvonalunk:
Istanbul - Trabzon (Soumela Monastery, Karaca Cave/Cal Cave ) - Cappadocia (Underground City, Tuz Lake, Meke Lake) - Ölüdeniz (Blue Lagune, Patara Beach, Kaputaş Beach, Mount Chimaera, Düden Waterfalls, Lycian Way Trail) - Pamukkale/Arapapıştı Kanyonu

 

Szállásokat már lefoglaltam a Booking.com/otelz.com -on (5 gyerekkel nem merek kockáztatni), illetve az Ölüdeniz-i szállást (5éjszaka) az airbnb-n. Van tapasztalata valakinek a magán szállásadókkal (teljes ház)? Jóval olcsóbbak, mint a hotelek.

 

Amit akarok kérdezni tőletek, hogy Trabzon/Soumela Monastery megér egy kb. 1000km-es kerülőt? Igazából csak 1,5 napunk lenne a környéken kirándulni, de a hegyeket/hegyi utakat nagyon szeretjük, és ahogy látom abból van elég arrafelé...

 

Másik kérdésem, hogy 9 személyes kisbusszal megyünk. Ezt ott személyautónak számolják, vagy mindenhol (hídpénz, komp, autópálya, beach entrance fee, stb.) már magasabb kategória és többet kérnek el érte?

 

Illetve jól látom, hogy Törökországban jóval olcsóbb a benzin/diesel ára, csak kb. 300Ft?

 

 

Feyyaz TR Creative Commons License 2022.01.05 -3 0 963

Remek, köszönöm az infót, megyek a blogra! 

Iyi geceler!

Előzmény: feketefelho (962)
feketefelho Creative Commons License 2022.01.05 -1 1 962

Mersin... lehet az is, de ez még csak ötletszinten merült fel (nem kivitelezhetetlen).

A blog azóta is folyamatosan bővül, már a 12. napnál tartok, még 8 van hátra ...

Előzmény: Feyyaz TR (961)
Feyyaz TR Creative Commons License 2022.01.04 -3 0 961

Fantasztikus lesz, Arkadasim! :) Rajongva várom a folytatást! :) Ha sok van még hátra, akkor lesz itt még "élvezet"! :) 

Már most várom a leendő másfél hónapos beszámolóit! :) 

Ha Dél, akkor én Mersinben bérelném azt a lakást, és onnan kalandoznék jobbra és balra. 

Előzmény: feketefelho (960)
feketefelho Creative Commons License 2022.01.04 -3 2 960

:) Kösz!

Végre összeszedtem magam és elkezdtem írni (a Google Timeline funkciója elég nagy segítségemre van a pontos emlékezésben). Elég sok van még hátra ....

Asszonykámmal már azt tervezzük, hogy ősszel (lehet azért ez jövőre csúszik majd át) kicsit hosszabb időre megyünk, egy-másfél hónapra, lakást bérelnénk valahol délen és ott utazgatnánk a környéken (vagy messzebb, ki tudja). 

Előzmény: Feyyaz TR (959)
Feyyaz TR Creative Commons License 2022.01.03 -4 0 959

Cok süper! :) Tesekkürler! :)

Előzmény: feketefelho (958)
feketefelho Creative Commons License 2022.01.02 -3 5 958

Nyári körutunk első fejezetei....

Törökország - autóval

Sok-sok képpel, videóval.

József1950 Creative Commons License 2021.10.06 -3 0 956

Oke

Előzmény: Feyyaz TR (955)
Feyyaz TR Creative Commons License 2021.10.05 -3 0 955

József, gyere át légy szíves az „Isztambul, Törökország” topicba, mert ez itt az autós fejezet! 😊

Előzmény: József1950 (954)
József1950 Creative Commons License 2021.10.05 -4 0 954

Köszönöm hogy reagáltál  én sem találok erre utalást, sem a kozuli szolgálat honlapján, sem máshol. Istanbulban még nem jártam, más török üdülőhelyen igen. Most készülök és nézegettem az utazási irodákat is,de egyénileg szeretném lebonyolítani. . Szemet szúrt az egyik Nyíregyházinál ez a tétel  (15Eur repülővel). Amennyiben repülővel voltál a közel múltban Istanbulban néhány jó tanácsot szívesen vennék  (check-in,poggyász stb)

Előzmény: Feyyaz TR (953)
Feyyaz TR Creative Commons License 2021.10.04 -2 1 953

A turista illeték alatt mit értesz József? Én 1989 óta járok ki, de még nem hallottam ilyenről! Nem kell semmi!

Előzmény: József1950 (952)
József1950 Creative Commons License 2021.10.04 -3 0 952

Szeretném megkérdezni ,hogy Magyarországról ,magyar állampolgárként kell-e turista ílletéket fizetni a repülős illetve autós beutazásnál?

feketefelho Creative Commons License 2021.09.20 -1 2 951

Új híd épül a Dardanellák felett, Sütlüce és Lapseki magasságában.

Állítólag 10€ lesz rajta az áthajtás (a komp 65 TL volt idén).

A Gmaps-en már látszik a rávezető autópálya is. Nagyon mozgolódnak a környéken az építők.

feketefelho Creative Commons License 2021.09.19 -1 1 950

Amíg tudok vezetek (aztán jöhet a TESLA). :-)))))

Előzmény: Feyyaz TR (949)
Feyyaz TR Creative Commons License 2021.09.19 0 0 949

Bár anno én is közúton kezdtem, de egy évtizede már repülővel járok Törökországba - nagyon jó volt végigolvasni az úti beszámolódat! Gratulálok!

Előzmény: feketefelho (945)
feketefelho Creative Commons License 2021.09.19 -1 0 948

Vannak, de az a túra Dél-Görögországban lesz.

(Idén a bolgár határátkelés lassúsága annyira kiakasztott, hogy kell pár év ahhoz, hogy elfelejtsem és átmenjek rajtuk legközelebb is.)

Előzmény: Ákos P. 77 (946)
hunaqua Creative Commons License 2021.09.19 0 0 947

Köszönjük,hogy leírtad! Szuper lehetett,bármikor indulnék! :-)

Előzmény: feketefelho (945)
Ákos P. 77 Creative Commons License 2021.09.19 0 0 946

Köszönjük a beszámolót nagyon jó volt olvasni! :) Gratula a szervezéshez! Jövőre vannak már tervek?

Előzmény: feketefelho (945)
feketefelho Creative Commons License 2021.09.19 -1 4 945

Török körút - Szállásaink értékelése

Két szállásfoglaló oldalt használtam. Alapvetően a booking.com kínálatából válogattam, régi tag vagyok már, elég sok kedvezményre jogosult és eddig nem csalódtam bennük. Vannak azonban Törökországnak olyan területei, ami a booking előtt fehér folt, na ezeken a helyeken került képbe az otelz.com. Nem használtam eddig ezt az oldalt, kicsit bizalmatlan voltam vele szemben, de az idei próba után azt mondhatom, nagyon jó szállásokat sikerült rajtuk keresztül foglalni, érdemes használni ezt az oldalt is.
LCD televízió (sokszáz csatornával) és légkondicionáló minden szállásunkon volt.
Megj.: Törökországon belül a booking.com le van tiltva (helyi IP címmel netezve nem lehet igénybe venni a szolgáltatásait). Magyar Voda kártyával roomingolva viszont működik a bookingos foglalás ott is.

 

1. nap: Edirne, Acr Palas (Otelz.com), 280 TL (1 éj) - 10.0/8.6 pont
A város központi részén, egy kis mellékutcában, egy iskola mellett fekszik a szálló, saját parkolója is van, de egy éjszakát az utcán is kibírt az autónk. Tiszta, normális méretű szobát kaptunk. A fürdőszoba zuhanykabinnal ellátott, tiszta. Tetszett. Minibár van a szobában (nem tudtuk működésre bírni), vízforraló is tartozék. A reggeli svédasztalos, megfelelő kínálattal. Lift nincs, az étterem a 3. emeleten van, szép onnan a kilátás. Angolul kommunikál a személyzet.
Bármikor szívesen visszamennék.

 

2. nap: Bergama, Taskonak (Booking.com), 310 TL (1 éj) - 5.0/4.4 pont
Az Akropoliszhoz (felvonóhoz) talán legközelebb lévő hotel. Ennyi az összes pozitívuma. A város történelmi részén helyezkedik el (nekem inkább a szegénynegyednek tűnt), éjszaka nem szívesen mennék arra a kihalt utcákon. A szoba ugyan jó méretű, de az erkély egy (nem ókori) romra néz. A szoba berendezése szedett-vedett, a bútorok javításra szorulnak. a fürdőszobában van ugyan zuhanykabin, de a műanyag alja kissé kopott, foltos. A mosdó csapja lötyög. Az ágynemű tiszta, de ezen kívül minden kissé koszos. Hűtő nincs, vízforraló nincs. Sajnos az egész szállásról lerí az igénytelenség. A reggeli egyszerű, épp, hogy elegendő. Parkolás a szűk utcában, a fal mellett lévő 1 db parkolóhelyen. A cipőt a földszinten le kell venni, így lehet felmenni a szőnyeggel borított emeleti szobákba. A tulajdonos jól beszél angolul, a személyzet többi tagja viszont csak törökül.
Az utcára nyíló vaskaput éjszakára bezárják. Az esti vacsora után, kb. 21 órakor, mentünk volna pihenni, de a kulcs nem nyitotta a kaput. Kb. 10 perces küzdelem, telefonos segítség ("no szpík inglis") után valahogy mégis bejutottunk rajta (egyszer csak kinyílt ...).
A Google pontszám messze túlértékelt (a bookingon már nem foglalható a szállás ...)
Ide soha többet nem mennék.

 

3. nap: Pamukkale, Paradise Hotel (Booking.com) 20€ (1 éj) - 10.0/9.6 pont
Könnyen megtaláltuk a szállást, a főúthoz közel, egy kis, mellékutcában található, csendes helyen (a közelben lévő sportpálya este kiürül. Kedves házigazdánk egyből felvitt bennünket az emeleten lévő szobánkba, sőt még egy vacsorát is készített nekünk. Parkolás a ház mellett lévő üres telken. Szép, tiszta, világos, egyszerű, de új (IKEA?) bútorzatú a lakás, a fürdőszoba zuhanykabinnal ellátott, tiszta. Hűtő nincs, vízforraló nincs.
A reggelit lefolpackozott tányéron szolgálják fel, a mennyisége elegendő, tojásrántotta is kérhető.
Kellemes hely, szívesen visszamennék.

 

4-10. nap: Gelemis, St. Nicholas Pension (Booking.com) 2681 TL (7 éj) - 10.0/9.4 pont
Körutunk egyik fénypontja a tengerparti pihenés, nyaralás volt. Ehhez ez a szállás TÖKÉLETES. A falu közepén helyezkedik el, saját étteremmel, medencével és parkolóval rendelkezik. A medence nagy, 1.5 m mély, úszásra is megfelelő. A parkolóban mindig volt szabad hely (annak ellenére, hogy nagy volt a szállás forgalma). A szoba (superior) megfelelő méretű, szépen berendezett, két naponta takarították, cserélték a törölközőket, az ágyneműt. A fürdőszoba elég nagy, a zuhanykabin is nagy méretű. Jól működő minibár és vízforraló is van a szobában. A wi-fi jó. A reggeli svédasztalos, több házi készítésű termékkel (szőlő, füge jam) kiegészítve. A közelben éttermek tömege található, arra az esetre, ha nem csak a szálló éttermében szeretnénk enni (ami nem rossz, de van nála jobb is). Személyzet több tagja beszél angolul.
Nagyon szeretnék ide még visszamenni.

 

11. nap: Cirali, Alican Pension (Booking.com) 330 TL (1 éj) - 5.0/4.1 pont
A bookingon foglaltam, de azóta eltűnt onnan a szállás (máshol még foglalható). A tengerpart közelében elhelyezkedő szállást azért foglaltam, mert a Kiméra lángjait a lenyugvó nap fénye mellett szerettem volna látni. Na, ez nem jött össze, aznap nem volt látogatható a természetvédelmi terület.
Korán érkeztünk, de a szobába be tudtunk költözni, az angolul beszélő tulajdonos viszont csak késő délután érkezett meg. A panzió kertje nagyon hangulatos, jól lehet itt pihenni, ejtőzni. Itt vacsoráztunk (jól főznek) és itt szolgálják fel a reggelit is, ami svédasztalos. A végére hagytam a feketelevest, a szobát. Emeleti, faházat kaptunk, ami lejtett (nem kicsit, nagyon), a fürdőszobai tusnál még egy zuhanyfüggöny sincs, összepacsál mindent az ember. Pozitívum, hogy normális méretű, működő hűtő és vízforraló is van a szobában. A tulaj beszél csak angolul.
Enni bármikor visszamennék, de alváshoz keresnék másik szállást.

 

12. nap: Ermenek, Ermenek Selcuklu Otel (Otelz.com) - Delux room, 360 TL (1 éj) - 10.0/9.3 pont
Este fél 10-re értünk a szállodához egy igen fárasztó út után (Mahmutlar felől nagyon sok szerpentinen, 1200 m magas hágón keresztül). Itt kérték először a HES kódunkat. A recepciós nem beszélt angolul, de azért megoldottuk a dolgot (ez az egyetlen negatívum erről a szállodáról, minden másban messze ez volt a legjobb szállásunk). A szoba minőségi, tiszta (kis folt azért volt a kanapén), nagy méretű, szép kilátással a hegyekre. A fürdőszoba nagy, tiszta, hatalmas zuhanykabinnal. Hűtő, vízforraló természetesen van. Gyönyörű a természeti környezet, a kert gondozott. Igen nagy, tiszta medence is van (a hűvös idő, meg az idő rövidsége miatt eszembe sem jutott kipróbálni), mélysége 1.1-1.7 m közötti.
A lefolpackozott reggelit pincérek szolgálták fel, ízletes, elegendő mennyiségű. Lift van.
Itt hosszabb időt is el tudnék tölteni, szívesen visszamennék, túrázni és télen gondolom síelni lehet a környéken (Mut felől jók az utak.)

 

13-14. nap: Göreme, Royal Stone Houses (Booking.com) 64.8 € (2 éj) - 10.0/9.2 pont
"Double Stone Room with Balcony" - hát a balkon bizony poros volt és a szomszédos építkezésre nézett, így ez az opció teljesen felesleges volt. Ettől eltekintve hozta a kötelezőt a szállás, szépen, ízlésesen berendezett szobát kaptunk minibárral és vízforralóval. A fürdőszoba megfelelő méretű volt, a zuhanykabin valahol viszont szivárgott, ettől eltekintve a fürdőszoba jó volt. Naponta volt takarítás. A személyzet beszél angolul. Reggelit lefolpackozva szolgáltak fel, a mennyisége elégséges, üdítőt, teát korlátlan mennyiségben lehet fogyasztani. A falu Avanos felőli végén helyezkedik el a szállás, Szerelem-völgy, Tündérkémények gyorsan megközelíthető. A léggömbök a közelből szállnak fel, jó a rálátás az eseményre.
A Wi-fi katasztrófális, jó a jel erőssége és a sebessége, de gyakran eldobálta a notebook és a telefon is.
Nem rossz a szállás, de ennyiért biztos van jobb is.

 

15. nap: Ankara, Grand Sera Hotel (Booking.com) 225 TL (1 éj) - 10.0/8.4 pont
A város közepén van a szálló (közel minden fontosabb múzeumhoz - pl. Anatóliai Civilizációk Múzeuma), ám ennek ellenére jól, gyorsan megközelíthető és nem utolsó sorban olcsó. A szálló előtti parkolásnál nagyon nagy szerencsénk volt, hogy épp akkor áll ki valaki, amikor mi odaértünk (van egyébként parkolója is a hotelnek, de innen egyszerűbb kiállni). Kompakt méretű, tiszta szoba, normálisan berendezve. Hűtő nincs, vízforraló van. A fürdőszobából nagyon hiányzik egy polc, a mosdó kis méretű, inkább kézmosó. Wi-fi jó. a szobák lifttel megközelíthetőek. A személyzet beszél angolul. Dohányfüst szaga sokfelé érződött. Közelben van egy olcsó, remek étterem (Urfa Halil Ibrahim Sark Sofrasi), ahol jót vacsoráztunk.
A reggeli svédasztalos, bőséges, nagy választékkal.
Jó szálló, jó helyen, de a környék kicsit koszos.

 

16-18. nap: Isztambul, Sultan Mehmed Hotel (Booking.com) 128 € (3 éj) - 10.0/9.7 pont
A történelmi negyedben, Sultanahmetben helyezkedik el, a helyes, kis szálloda, közel minden fontosabb látnivalóhoz (illetve a villamoshoz, amivel megközelíthető a többi). Az egész szálloda minőségi benyomást kelt, mind a berendezése, mind a felszerelése. Minibár van, vízforraló a recepción korlátlanul használható. Mehmed, a tulajdonos, nagyon közvetlen, segítőkész, sok információval segíti a vendégeket, kiválóan beszél angolul. A szoba tökéletes, a fürdőszoba szintén. Takarítani csak akkor jönnek, ha kérjük (a Covid miatt), ez kicsit furcsa volt, de nem maradtunk sokáig. Parkolás az utcán 10€/nap, de Mehmed beengedett a saját garázsába (harmad áron). A bőséges reggelit a személyzet szolgálja fel a kertben (a zöldségek néha lemaradtak, de volt helyette más). Wi-fi jó (utolsó nap a notebook rendetlenkedett, de telefonon jó volt).
Szívesen eltöltöttünk volna itt még pár napot.

 

19. nap: Pirot, Vila Viktori (Booking.com) 20 € (1 éj) - 10.0/9.4 pont
Hosszabb időt nem töltenék itt el, de egy éjszakára kerestünk olcsó szállást út közbeni pihenésre, arra megfelel. A személyzet a szerben kívül nem igazán beszél más nyelven, de egy jót activityztünk legalább. Reggeli nem volt a Covid miatt. Egy komplett apartmant kaptunk szobákkal, fürdőszobával nappalival, konyhával. A szobákban nem, másutt viszont erőteljesebb dohányfüstszag érződött. Wi-fi működött. Nagy hűtő, vízforraló volt. A ház a falu szélén, mindentől távol van, emiatt az étkezés (vacsora) nehezen megoldható (mi is a saját zacskós levesünket ettük).
A szolgáltatásokhoz, (a török) színvonalhoz képest drága. A bookingos pontszám erőteljes túlzás. Euróval lehet fizetni.

Nem ez volt a legrosszabb szállásunk, de a mezőny végéhez tartozott.

 

feketefelho Creative Commons License 2021.09.18 0 7 944

Tegnap hazaértünk a törökországi körutunkról.
Az útról röviden, számokkal:
- háztól-házig 5750 km
- 20 nap (augusztus 29 - szeptember 17 között)
- a teljes költség 1600€

 

A részletek:
Nem egyszerű egy ilyen utat lebonyolítani, hisz itt mindent saját szervezéssel kellett megoldani, hisz nincs utazási iroda, ami elvinne minden alább felsorolt látnivalóhoz (és főleg ennyiért).

Pár évvel ezelőtt jártam már ezen az útvonalon, de akkor sok minden mellett elmentünk (nem is tudtunk róla), vagy nem maradt elég idő megnézni az adott látnivalót. Így az idei körút, egy kicsit az akkor elszalasztott, kihagyott látnivalók pótlása is volt, természetesen sok új elemmel kiegészítve. Anno "Fatamorgana" fórumtárs írása adta az ötletet az idei nyaralásunk fő úti céljának kiválasztásához, a patarai tengerpartot céloztuk meg.

(Miért? A válasz nagyon egyszerű: homokos, de tiszta partszakaszt kerestem, ahonnan el tudunk menni kisebb kirándulásokra is a környéken. Igazi, homokos part nem sok van Törökországban, sokkal több a homokos-kavicsos, kavicsos, vagy sziklás partszakasz). Egyediségét tovább fokozzák a vándorló homokdűnék és az itt fészkelő teknősök (nem találkoztunk velük, csak a fészket jelölő vasszerkezettel).

Természetesen egy ilyen (autós) nyaralásnak nem lenne sok értelme, ha nem állnánk meg az útbaeső látnivalóknál. A korábbi, 2015-ös utunkhoz képest, most nem akartam abba a hibába esni, hogy rohanok a végcél felé és emiatt kihagyok sok érdekes (vagy annak tűnő) látnivalót, emiatt részletes útitervet dolgoztam ki naponta megteendő útszakaszokkal, látnivalókkal (a látogatáshoz szükséges idővel), előre lefoglalt szállásokkal, benzinköltséggel, költőpénzzel, belépők költségeivel, stb.
Készítettem egy Excel táblázatot, amiben napról-napra haladva vittem be a szükséges távolságokat és idő adatokat és így szép lassan (néhány teljes áttervezés után) alakult ki a végleges útitervünk. Ehhez kb. 95%-ban sikerült is tartani magunkat, szerencsére egyetlen nagyobb tévedésem volt, túlbecsültem az úthoz szükséges költségeket (620e Ft helyett, ~560e Ft lett).

 

Útvonal:
1. nap: Budapest-Ásotthalom-Belgrád-Szófia-Edirne
Szállás Edirne, Acr Palas (Otelz.com), 280 TL (1 éj)
2.nap: Edirne-Kilitbahir-komp(65TL)-Canakkale-Trója-Bergama
Szállás Bergama, Taskonak (Booking.com), 310 TL (1 éj)
3. nap: Bergama-Ephesos-Pamukkale
Szállás Pamukkale, Paradise Hotel (Booking.com) 20€ (1 éj)
4. nap: Pamukkale-Gelemis
Szállás Gelemis, St. Nicholas Pension (Booking.com) 2681 TL (7 éj)
11. nap: Gelemis-Demre-Limyra-Cirali
Szállás Cirali, Alican Pension (Booking.com) 330 TL (1 éj)
12. nap: Cirali-Antalya-Aspendos-Tazi kanyon-Ermenek
Szállás Ermenek, Ermenek Selcuklu Otel (Otelz.com), 360 TL (1 éj)
13. nap: Ermenek-Alahan Monastery-Meke Gölü(Karapinar)-Derinkuyu-Göreme
Szállás Göreme, Royal Stone Houses (Booking.com) 64.8 € (2 éj)
15. nap: Göreme-Sultanhani-Tuz Gölü-Ankara
Szállás Ankara, Grand Sera Hotel (Booking.com) 225 TL (1 éj)
16. nap: Ankara-Isztambul
Szállás Isztambul, Sultan Mehmed Hotel (Booking.com) 128 € (3 éj)
19. nap: Isztambul-Edirne-Szófia-Pirot
Szállás Pirot, Vila Viktori (Booking.com) 20 € (1 éj)
20. nap: Pirot- Belgrád-Ásotthalom-Budapest

Az utolsó szállásunk kivételével az ár mindenütt tartalmazta a reggelit is. A szállásaink többnyire jó minőségűek (néha exkluzívak) voltak, sajnos a Taskonak (Bergama) és az Alican Pension (Cirali) szállásokra ez nem volt igaz, bár ez utóbbi esetében csak a szobára lehetett panaszunk, minden más (szép kert, vacsora, reggeli) jó volt.

 

Felkeresett romok, múzeumok, természeti parkok - belépők ára
Edirne: Burmese (Three Balconies) mecset, Szelim-mecset, városközpont (mind ingyenes)
Trója: ókori Trója - 60 TL/fő
Bergama: Pergamon romjai (Akropolis és lefelé gyalog a többi építmény) - 60 TL/fő, a felvonó csak felfelé-30 TL/fő, retur - 50 TL/fő
Ephesos: ókori romok a teraszos házakkal - 150 TL/fő
Pamukkale: Hierapolis + a termál medencés teraszok - 110 TL/fő
Gelemis: az ókori Patara romjai - 40 TL/fő, Letoon - 50 TL/fő, Saklikent-kanyon - 10 TL/fő (+ parkolás 10 TL), (a patarai tengerpart csak belépővel látogatható - 40 TL/10 alkalom), Kalkan
Demre: ókori Myra romjai - 55 TL/fő, Szt. Miklós templom - 70 TL/fő
Limyra: ókori romok (zárva), csak a sírok nézhetők meg
Cirali: Yanartas park (aznap éppen zárva volt ... nagyon bosszús voltam)
Antalya: Düden-vízesés (a tengerpartnál lévő ingyenes)
Aspendos: ókori színház - 60 TL/fő
Tazi-kanyon: természetvédelmi park (ingyenes)
Alahan Monastery - ingyenes (2021. júliusától)
Meke Gölü - ingyenes
Derinkuyu: földalatti város - 60 TL/fő
Göreme: Open Air Múzeum 100 TL/fő, Sötét templom - 30 TL/fő, Tündérkémények - 25 TL/fő, Szerelem-völgy - 10 TL parkolás
Uchisar: Kastély - 20 TL/fő
Sultanhani: Karavánszeráj (fizetős, de nekünk sikerült ingyen megnézni, a jegyszedő épp nem volt a helyén)
Tuz Gölü - ingyenes
Ankara - Anatóliai Civilizációk Múzeuma - 50 TL/fő
Isztambul - Kicsi Hagia Sofia, Kék mecset, Hagia Sofia, Szulejmán mecset - ingyenesek, Topkapi 110 TL/fő, Hárem - 55 TL/fő, Hagia Irene - 80 TL/fő, Dolmabahce palota + Hárem - 150 TL/fő (magyar audioguide - ingyenes), Galata torony - 100 TL/fő

 

A romok, múzeumok többségébe a 15 napig használható "Museum Pass Türkiye" kártyával ingyenes volt a belépés (ára 600 TL/fő), minden helyre egyszeri ingyenes belépést biztosít. Mi kb. 400 TL-t takarítottunk meg vele fejenként (ennél több helyre is bemehettünk volna ingyenesen, de sokszor már így is túltelítődtünk a látvánnyal, élményekkel). A megvásárlása mellett szólt az is, hogy nem kellett sehol sem sorba állni a pénztárnál, egyből a beléptető terminálhoz mehettünk.

 

Az út tervezéséhez használt források:
útvonal: www.google.hu/maps/
látogatási idő hossza: wikiloc.com
szállások: booking.com, otelz.com, google.hu/maps/search/Hotelek
belépők : https://muze.gov.tr/ETicket

 

Élménybeszámolót, szubjektív összegzést később készítek, egyelőre próbálunk magunkhoz térni az utazás fáradalmaitól.

Macua Huitl Creative Commons License 2021.09.15 0 2 943

Itt egy összefoglaló a Museum Passokról (a Müzekartot tényleg csak törökök vehetik):

https://turkeytravelplanner.com/details/Shopping/museum_pass.html

Museum Pass Turkey 15 days and costs TL315

Museum Pass Istanbul 5-day Istanbul pass is sold for TL185

Museum Pass Cappadocia 3-day (72-hour), TL110

Museum Pass The Aegean 7-day, TL185

Museum Pass The Mediterranean 7-day, TL185

Előzmény: feketefelho (940)
feketefelho Creative Commons License 2021.09.14 -1 1 942

Köszönöm az ötleteket, abból sosem elég. Sajnos idén már nem fér bele a programjaink közé, már csak egy napig vagyunk itt és szeretnénk elmenni a Dolmabahce palotába meg a Galata tornyot is meg kellene mászni. Legközelebb viszont ellátogatunk oda is.

Előzmény: Törölt nick (941)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!