Keresés

Részletes keresés

Gábor 35 Creative Commons License 2015.03.10 0 0 753

Szerintem nem oblica. Inkább hasonlít egy 'istarska bjelica'-ra. De jó lenne tudni Horvátország melyik részéről hoztad.

Előzmény: Freejoco (751)
gáborke Creative Commons License 2015.03.10 0 0 752

Nálam kint vannak 2 hete, -4-5 fok is volt, igaz enyhe fal előtt, de semmi probléma velük. Viszont nagyon gyéren öntözöm, szinte szárazak, hogy ne álljon össze a fagytól a földjük.

Előzmény: becko9 (750)
Freejoco Creative Commons License 2015.03.09 0 0 751

 

Na szóval szerintetek is Oblica? Tudom,nem valami jól sikerült kép...Nyáron rengeteg virág volt rajta,de egy sem termékenyült meg.Akkor most öntermékeny vagy sem?Amikor virágzott 30-35 fok meleg volt és nem biztos ,hogy rendszeresen öntöztem,lehet ezek okozták azt,hogy nem kötöttek a virágai meg?

 

üdv.

becko9 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 750

Hát én most kiraktam őket, -1, -2 C fok biztosan lesz, remélem nem lesz bajuk...

Gábor 35 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 749

Az oblica az elméletileg részben öntermékeny tehát egymaga is képes teremni de nem lesz valami "hűűű de" sok....

Előzmény: becko9 (748)
becko9 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 748

Az oblica önbeporzó, vagy sem? Úgy tűnik 3 kis növényem virágozni fog, no de hát ugyanaz a fajta... a többiek meg úgy látom nem óhajtanak még virágozni...

Előzmény: Gábor 35 (747)
Gábor 35 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 747

Én már rég kicsomagoltam a kiültetetteket de az anyanövényeket és a kicsiket még nem rakom ki.

Előzmény: becko9 (746)
becko9 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 746

Üdv!

Kipakoltátok már a növényeket?

Freejoco Creative Commons License 2015.02.25 0 0 745

Sziasztok!

 

Van egy 5 éves 2 méteres valószínűleg oblica-m,amely készségesen virágzott tavaly nyáron,de nem kötött termést,közben olvastam a fórumon,hogy porzó kéne neki.Tudna valaki egy porzó csemetét küldeni számomra? Cserébe  tudok érte ajánlani oblica csemetét.Van 3db kb.30 cm-es ifjoncom,amelyeket tavaly nyáron bújtottam.Már a teraszon kezdenek készségesen hajtani. Ha valakit érdekel a dolog,küldök képeket.

 

üdv  Freejoco

gáborke Creative Commons License 2015.02.18 0 0 744

Köszi. Nekem most fagyalmagoncaim vannak, gondolom arra is jól lehet oltani, nem muszáj dugványként oltani chip-pel.? Ha ezt a már gyökeres növény oltom, akkor az oltás ideje vajon változhat, esetleg tavasz, nyárra is, vagy ez esetben a szemzés mindenképp kötött az őszhöz?

Egy privit majd írok.

Előzmény: Gábor 35 (742)
Gábor 35 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 743

Látod a többit meg el is felejtettem...:)

 

Az oltást felejtsd el. A párosításban még van fantázia mert az akkori eredmények pozitívak voltak csak szöszölős.

Előzmény: gáborke (741)
Gábor 35 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 742

Szia gáborke!

 

Mindenképp szeptember október hónapban csináld, mert akkor lesz sikere. Ha kicsúszol az időből, akkor már nem lesz eredményes azért mert a fagyal hiába forrt össze az olajfa rüggyel nem fog akarni gyökeret ereszteni. Tehát azt az időpontot kell megtalálni amikor a fagyal is aktív és az olajfa is. Bár az első fagyalos oltást amit összehoztam az tavasszal sikerült de fontos hogy csak a chip szemzés hozott eredményt (bár nem ezzel az eljárással amit a videón látsz). Megpróbálhatod tavasszal is de akkor áprilisban csináld amikor az olajfa már aktív.

 

Na most itt szeretnék kitérni a foltszemzésre (patch budding) amiről kerestem így hasra ütve egy videót:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ouJTHTOrYZk

 

Az a lényeg hogy körbevágjuk, a fás részig a nemes ágat majd lekapjuk a rügyeket (fontos: az oltás folyamán a nemesnek és az alanynak is könnyen kell adnia a héját. Ez az időpont áprilisra tehető és célszerű előtte kéregpróbát csinálni). Én nem szoktam így túlbonyolítani, mint a videón mert az alanyon csak simán vágok egy ablakot a kérgébe és beillesztem a két rügyet szorosan az alany fás részéhez és szintén szorosan rá is kötöm. Még ki is szoktam ékelni (pl.:egy gyufaszállal) hogy biztosan az az alany fás részéhez illeszkedjen. Nagyon fontos hogy a nemes 'folt' illeszkedjen az ablakba és találkozzon a nemes kérgével, ha nem is mindenhol de alul és valamelyik oldalt.

Ezt az eljárást vékonyabb nemes ágakkal és alanyon is meg lehet csinálni. Én az olajfáimat (olajfáról-olajfára) szoktam 100%-os sikerel ápirilisban átoltani ezzel a módszerrel. Ha orgonával akarsz kísérletezni akkor ezt a verziót is kipróbálhatod.

 

Sőt egy még egyszerűbb eljárás:

 

https://www.youtube.com/watch?v=_v4EM9VjDVU

 

a lényeg 10:08-nál van

 

Egyébként a videón (amit felraktam a fagyalos oltásról) a háttérben lévő fák mind ezzel a módszerrel lettek szaporítva még az is amelyikről levágtam az ágat.

Előzmény: gáborke (741)
gáborke Creative Commons License 2015.02.17 0 0 741

Szia Gábor 35!

A fagyalra a chip szemzést csak szeptember-októberben próbáljam meg, most tavasszal fölösleges, illetve párosítás stb. oltással ne is próbálkozzak, ahogy olvastam nem volt sok sikere?

 

Másik, Vhol olvastam a neten hogy az egyik legajánlottabb, jól eredő alany az Olea-kon kívül az orgona, lehet hogy megpróbálom, fagyalt nem írja a legjobb alanypárosításnak ezzel ellentétben. Lehet hogy az orgonával a sima oltás is jól viselkedne?, csak ki kéne ásnom egy orgonasarjat:)

Köszi

 

Előzmény: Gábor 35 (740)
Gábor 35 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 740

Kedves aiol19!

 

Az olajfa fagyalra oltásáról készítettem egy videót, amit itt találsz meg:

 

https://www.youtube.com/watch?v=3WUBXScDpmY

 

Sajnos azt, hogy ez melyen fajta fagyal azt én meg nem mondom neked:) De az e-mail címem publikus, arra nyugodtan írhatsz kapcsolatfelvétel céljából.

Előzmény: aiol19 (739)
aiol19 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 739

Kedves Gábor 35!

 

Egy kertész ismerősömmel nagyon érdeklődünk az olajfa fagyal dugvány-alanyra való oltásának technikája iránt. Melyik fagyalra csinálod, a közönséges (Ligustrum vulgare) vagy a télizöld/széleslevelű (Ligustrum ovalifolium)-ra, esetleg valamelyik másikra? Fontos lenne tudni, mert lehet, hogy egyikre jobb az affinitás, másikra nem, vagy kevésbé. Én irodalmi adatot annyit találtam, hogy olajfánál próbálkoztak Ligustrum, Fraxinus alanyokkal, de nagyon korlátozottan kompatibilisek csak és főleg a forradási pont nem megfelelő összenövése volt a gond. elképzelhetőnek tartom, hogy a chip-szemzés ezt kiküszöböli. Szeretnénk felvenni a kapcsolatot privátban.

Üdv.

Előzmény: Gábor 35 (738)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.12.25 0 0 738

 

Ma reggel voltam fent a hegyen és lefotóztam az utolsó beérő olajbogyót (aglandaou).

marinmegye Creative Commons License 2014.12.22 0 0 737

nem tudom ugy, ez egy ex kefires pohár és tűvel vannak lyukak szurkálva rajta......

Előzmény: Gábor 35 (736)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.12.22 0 0 736

:)

 

Arra gondoltam hogy a cserepet emeld fel ....ne vedd ki a dugványt a cserépből(műanyagpohárból)...:)

 

ha felemeled a cserepet és látsz egy vastag kb: 2 mm átmérőjű gyökeret akkor az a dugvány gyökere...

 

Előzmény: marinmegye (735)
marinmegye Creative Commons License 2014.12.22 0 0 735

' this is the tricky part '

félek hogy nem lesz semmi gyökér, nem merem még megemelni mert épp van egy két hajszálgyökér megsértem, ráadásul zuzott kő keverékben van..(nem perlit amugy) elmozdulna a dugvány

de ugy nézem hogy átfonni biztos nem fonta..szoval várok még  1 hónapot legalább

 

Előzmény: Gábor 35 (734)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.12.21 0 0 734

Eddig nagyon szépen fejlődik.....ha felemeled a poharat és megnézed az oldalát nem látszik a gyökér? Mert ha igen jó úton haladsz....

Előzmény: marinmegye (732)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.12.21 0 0 733

Na most ez a vízadás kérdése relatív....nyilván ha lakásban van állandó 25 fok mellet, laza földben, pangó vízben  akkor elpusztul. De ha normális körülmények között van cserépben, tehát kint, váltakozó hőmérséklet mellett, kötöttebb talajon akkor ez a helyzet más.......én a cserepeseket akkor szoktam locsolni, mikor kiszárad a föld felső rétege (emiatt majdnem mindig nedves a földje)de ezek mind a szabadban vannak.

 

Attól még hogy nem szereti a pangó vizet nem azt jeleni, hogy nem igényli a vizet.

Előzmény: endru (731)
marinmegye Creative Commons License 2014.12.21 0 0 732

itt tart

 

endru Creative Commons License 2014.12.19 0 0 731

gábor

 azt tapasztaltam, hogyha sok vizet adok akkor elpusztul.

becko9 Creative Commons License 2014.11.17 0 0 730

Sziasztok!

 

Arbequina olajfa fajtát vajon honnan lehet beszerezni?

marinmegye Creative Commons License 2014.11.06 0 0 729

Lehet megmarad tavaszig?

Ilyenkor kár dugványozni hajtatni? sajnos világos heylen nem tudom tartani csak melegen.

 

Gábor 35 Creative Commons License 2014.11.06 0 0 728

Az remek....:)  Kevesen gondolnák, de az olajfa egy nagyon vízigényes növény. Mikor bogyókat fejleszt akkor a legfeltűnőbb, mert ha egy kicsit is kiszárad a fa, akkor a számára szükséges vizet a bogyókból vonja el.

 

Így:

 

http://olivediseases.com/olive-diseases/dehydration/

 

(Én speciel akkor szoktam locsolni mikor a földje felső rétege száraz.)

 

Küldök egy levelet az e-mail-edre. Olvasd majd el!

 

 

Előzmény: örökkéúton (727)
örökkéúton Creative Commons License 2014.11.06 0 0 727

Kedves Gábor 35! nos hát nem kicsit öntöztem a fámat minden nap és meg kell mondjam hogy helyrejöttek azok a bogyók, konkrétan gyönyörűek! nagy a boldogság!

Előzmény: Gábor 35 (721)
örökkéúton Creative Commons License 2014.11.03 0 0 726

szia! elég ciki, de fogalmam sincs. mindet idehaza vettem, képekről szerinted felismerhetők a fajták? mert akkor szívesen teszek fel fotókat ide róluk.

Előzmény: becko9 (723)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 725

Válaszoltam rá:)

Előzmény: Xenil (724)
Xenil Creative Commons License 2014.11.03 0 0 724

Sziasztok!

 

Gábor pár napja küldtem egy emailt, ha időd engedi, akkor olvasd el. A másik pedig lenne egy kérdésem, valaki gondolkodott már az olajfa kőrisre való oltásában?Ha jól tudom ez is közeli rokona az olajfának.

Előzmény: Gábor 35 (721)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!