Keresés

Részletes keresés

Sihu Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16130

Régebben használtam, kb 10%-os vizes oldatra emlékszem, és persze meg kell várni, amíg visszahűl. Például itt lehet kapni, de hogy ugyanaz-e az összetétele, mint a "réginek", ezt nem tudom. A lefolyótisztító egy erősen lúgos anyag, az elsődleges feladata a zsíroldás, lehet, hogy bizonyos összetevőin változtattak az idők során. Ez egy kicsit elbizonytalanított, így már nem merem feltétel nélkül ajánlani a célra...   

Itt írnak egy csomó ötletet festék eltávolításra.

Előzmény: Szilrobi_index (16129)
Szilrobi_index Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16129

Én is olvastam a SZITI-ről évekkel ezelőtt, de ott azt írták, hogy az "új" már nem jó. A régi fajta meg nem kapható. Mi a tapasztalatod a manapság kaphatóval. (Hol lehet kapni, milyen kiszerelésben, stb.).

Ja és azt is írták anno, hogy nagy hő termelődik a használatakor, ezért ésszel kell bánni vele, mert a makett műanyagot is megolvaszthatja (mármint a hirtelen nagy hő), sőt "robbanás szerűen kifröccsenhet" ezért szemre vigyázni.

Előzmény: Sihu (16128)
Sihu Creative Commons License 2021.05.02 0 1 16128

Festékeltávolításra a SZITI lefolyótisztító is kiváló, az meg (nem trollkodni akarok) mehet a lefolyóba. Makettezők ezt használják, a festéket leszedi, a műanyagot nem bántja.

rezgaras Creative Commons License 2021.05.02 -1 2 16127

Szerintem a fékolajos leszedés megoldható egész kevés fékolaj felhasználásával. Nem kell belemerítani, elég alaposan beecsetelni, aztán becsavarni egy műanyag zacskóba. Időnként kiszedni, megkefélni egy öreg fogkefével, ha maradt rajta festék, újra bekenni. Sokat olvastam arról, hogy a fékolaj megtámadhatja a kasztni anyagát, de én még nem tapasztaltam ilyet. Persze az ördög sohasem alszik...

v43 1341 Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16126

Köszönöm a válaszokat mindegyikőtöknek!

Egyelőre nekem is az eredeti flakonba visszatöltve van eltéve hasonló mennyiség, de akkor úgy néz ki, hogy még egy ideig itt marad.

Előzmény: lencsep (16124)
v43 1341 Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16125

A fékolajas áztatás után a következő lépés mosogatószeres vizes fürdő volt, ami után valóban a lemosás következett, amely már a lefolyóba ment, de ezzel azért már megbékél a lelkiismeretem, tekintve, hogy mennyi lehetőség van a veszélyes anyag kezelésére. Jelenleg a használt fékolaj mellett a mosogatószeres-fékolajas második fürdő vize is várja sorát, ezt se szeretném a lefolyóba önteni, tekintve, hogy ebben is van azért fékolaj.

 

Jelenleg körülbelül 1 liternyi használt fékolajról van szó, ennek a nagy része már nagyjából 2 éve van félretéve. Meglehetősen szennyezett, így szimpatikusabb lenne friss olajat használni legközelebb, ezért is lenne jó valami fenntartható semlegesítési módszer, elkerülve, hogy nagy nehezen most az egyszer sikerül megszabadulni ettől az adagtól, de a legközelebbinél kezdődik elölről a probléma.

Előzmény: szakmókus (16122)
lencsep Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16124

Félre értettem.Bocsi.Én visszatöltöm az eredeti flakonba és gyűjtöm. Nem találtam rá legális megoldást. Van fáradt olaj begyűjtő csapat,őket még nem kérdeztem. Oda viszont mennyiség kell. Egyenlőre 1 literem van eltéve.

Előzmény: v43 1341 (16121)
felisut Creative Commons License 2021.05.02 0 0 16123

Sajnos veszélyes hulladék leadás még nagyobb városokban sincs mindenhol, legfeljebb az elektronikai holmikra. Szerintem egy e-mailt megér kérdésként a helyi szolgáltatónál, hátha tudnak segíteni.

Ha nem tudják biztosítani az átvételt, akkor megpróbálható helyi ismerős autószerelőnek, vagy üzemben átadni és ott majd kezelik. 

Végső lehetőségnek meg az éves lakossági lomtalanítás. Az igazat megvallva nálam is itt pihen egy flakonban, amit már 4-szer használtam és majd akkor megy ki.

Előzmény: v43 1341 (16120)
szakmókus Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16122

Elismerést érdemel hogy foglalkoztat a kérdés és nem tetted a kommunális hulladék közé.

Mások nem ennyire lelkiismeretesek.

 

 "...hogy a modellről hogyan tudom eltávolítani a fékolajat..."

 

Tényleg, hogyan? Feltételezem a lemosás során a lefolyóba. Azt azért nem képzelem hogy a szennyezett vízzel kannákat töltenél meg megsemmisítésre várva.

 

A modellvasúti járművet én nem mertem még merítéssel fékfolyadékban áztatni,részben túl nagy,ill félő hogy a műanyagot mégis károsítja. Inkább felvittem rá,fültisztító pálcikával kissé hergelve,és naponta letöröltem kéztörlő papírral.A papír ezután a kuka tartalma lett.

Hobbim a Matchboxok felújítása. Azokat korábban merítettem,ha sok anyag (régi levedlett festék) lebegett az áztató üvegben leszűrtem egy papíron keresztül. A tárgyról papír törlővel letörölve a nagyját, a maradék lemosva, tulajdonképp egyfajta "természetes" fogyás indult meg a fékolaj részéről. Az flakon eredeti tartalma kb az ötödére esett vissza. 

Tapasztalatom szerint sokáig kifejtette a hatását,csak egyre lassabban.

A  Matchbox öntvények már nitrohígítóban áznak (a régi metal festékekkel a nitro is küzd), a műanyag elemekre más környezet barátabb módszert keresek majd.

 

A hozzászólásom második felével arra akartam kilyukadni hogy mekkora mennyiségről is van szó?

Leszűrve a zagyot nem lehet még tovább felhasználni?

 

Előzmény: v43 1341 (16121)
v43 1341 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16121

Ha jól értem, úgy értetted a kérdésemet, hogy a modellről hogyan tudom eltávolítani a fékolajat, miután a festéket leszedtem róla. Ez világos, de köszönöm a segítséged.

 

Én arra gondoltam, hogy az eltávolításhoz használt, festékkel szennyezett fékolajat hol tudom leadni feldolgozásra/semlegesítésre.

Előzmény: lencsep (16118)
v43 1341 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16120

Köszi a választ!
Ezeket megtaláltam én is, de vidéki megoldásra lenne szükség. Sajnos a helyi szolgáltatónál nem találtam erről információt.

 

A MOL leadással az a probléma, hogy ők kikötik, hogy idegen anyaggal nem lehet szennyezett az olaj, máskülönben nem veszik át. Ez a festékoldás miatt nem teljesül sajnos, így ez is kiesik.

 

Reméltem, hogy van esetleg valami egyéb megoldás, amit nem igazán hirdetnek, és nem a lomtalanításos várakozós módszer. Olyasmire, mint pl a Media Marktnál az e-hulladék átvétel, csak veszélyes hulladékokkal.

Előzmény: felisut (16119)
felisut Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16119

A települési hulladékbegyűjtő szervezet (Budapesten az FKF) honlapján fent van hol veszik át a veszélyes hulladékot (elég kevés ilyen hely van), illetve a MOL honlapján van egy lista azokról a benzinkutakról, ahol leadható a fáradt olaj, úgy tudom ott is leadható a fékfolyadék:

https://mol.hu/hu/kenoanyag-es-autoapolas/autosok/szolgaltatasaink/faradt-olaj-atvetel/#keres

 

https://www.fkf.hu/mit-hova-dobjak-veszelyes-hulladek

 

Vagy meg kell várni a lomtalanítást és a kijelölt átmeneti veszélyes hulladék ponton leadni, addig meg sajnos muszáj tárolni.

 

Előzmény: v43 1341 (16117)
lencsep Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16118

Szappanos víz. Mosogatószer.

Előzmény: v43 1341 (16117)
v43 1341 Creative Commons License 2021.05.01 0 0 16117

Sziasztok!
Festékleszedéshez használt fékolajtól való megszabadulásnak mi a legnormálisabb módja? Neten utánakeresve nem nagyon találtam semmi infót, hogy hol lehetne leadni.

somytomy Creative Commons License 2021.04.30 0 1 16116

Ez szerintem valamiféle mozgószíves váltó, csak nem a csúcs mozog, hanem a vezetősínt nyomja neki egy rugó a csúcsnak. A vége azért hajlik vissza, hogy gyök felől érkező kerék is el tudja tolni az útból. Gondolom iparvágányoknál hasznos, a gyakran járt irányban hézagmentes a kitérő, az iparvágányon meg amúgy se rohangálnak a vonatok.

Előzmény: rezgaras (16115)
rezgaras Creative Commons License 2021.04.30 -1 0 16115

Fura. Rugós váltó volt (talán van is) a budapesti villamoson. De ennek visszahajlik a csúcsa. Akkor meg mindek a rugó?

Előzmény: szergely22 (16114)
szergely22 Creative Commons License 2021.04.29 0 0 16114
csíkos-háTTú Creative Commons License 2021.04.16 0 0 16113

Ehhh,....

Amikor a szóköz túl közel van az m betűhöz...

 

(Nyilván egy-egy darab áram kevesebb, ...

Előzmény: csíkos-háTTú (16111)
nazareth Creative Commons License 2021.04.16 0 0 16112

(Off: mindkét szó – hotel és fotel – idegen eredetű, emiatt helyes a mély hangrend; viszont kellően beépültek már a magyar nyelvbe, emiatt helyes a magas is. Egyébként csak azért vágom annyira a témát, mert én is szembesültem a dologgal, amikor Magyarországra költöztünk.)

Előzmény: Sz. G. Á. (16110)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2021.04.16 0 0 16111

"A Lomexnél nem egészen világos, hogy mit jelent a "csomagolási egység"."

 

Ahogyan a gyártó csomagolja az árút. Pl. egy SMD LED esetében egy csomagolási egység az 3000db LED-t jelent. Egy csatlakozó esetében ez lehet 10 - 100db/zacskó.

(Nyilván egy-egy darab áram kevesebb, ha egyszerre megveszed a komplett csomagot, és nem kell megbontaniuk az üzletben.)

Előzmény: rezgaras (16108)
Sz. G. Á. Creative Commons License 2021.04.16 -1 1 16110

de még csak nem is kell különböző tájegységekre elmenni, egyes szavakat akár simán egyazon ember is ragozhat kétféleképpen épp ahogy a lendület viszi...
Pl én személy szerint a "hotel" szót gátlástalanul ragozom magasan s mélyen is, egy mondaton belül is... fotel szintén zenész... és még nem mert belekötni senki :D

Előzmény: nazareth (16109)
nazareth Creative Commons License 2021.04.16 -1 1 16109

Off:

A "Lomex" vegyes hangrendű szó, így nem egyértelmű a dolog. Egyrészről ilyen esetben inkább az utolsó (magas) magánhangzó lenne a meghatározó, viszont ezt nagyon gyakran felülírja a megszokás, illetve helyi sajátosságok (pl. míg Magyarországon a diákok matekot tanulnak, egész Erdélyben mateket; a megszokásra jó példa az Anett-tel kontra Anett-tal, mindkettő helyes). Másrészt eleve van olyan szabály is, hogy ha a magas hangrendet csak egy utolsó "e" képviseli, akkor a rag elvben is lehet bármilyen hangrendű. További szabály, ami még vonatkozhat, hogy bár a Lomex magánnév, de idegen hangzású, ilyenkor megszokottabb a mély hangrendű rag. Szóval valóban érdekes nyelv a magyar, de jelen esetben szvsz. mindkettő helyes.

 

OT:

Az angol még furább. Az "OnTopic" és "OffTopic" teljesen ellentétes értelmű, az "Off"-ot mégis "O"-val rövidítik, holott az pont jelenthetne "On"-t is... :)

 

Na de hogy OT is legyek (ahol az O a kedvemért most éppen "On"-t jelent), érdemes az Alin is körülnézni, rengeteg színű-szagú-ízű csatlakozót lehet találni (pl. egy bolt az 1000-ből).

Előzmény: rezgaras (16106)
rezgaras Creative Commons License 2021.04.15 0 1 16108

Darabonként is adnak. Gondolom, 1 darabot nem vesz senki... :-))

 

A Lomexnél nem egészen világos, hogy mit jelent a "csomagolási egység". Eddig még mindig kaptam kis darabszámban is, de lehet, hogy ha akarnak, akkor hivatkoznak rá. Arra oda kell figyelni, hogy a boltban minden drágább, mint a webáruházban.

Előzmény: Sihu (16107)
Sihu Creative Commons License 2021.04.15 0 0 16107

Köszönöm, meg is találtam, jók a számok! A mama csatlakozóba való pint még nem találom, majd írok nekik.

Hátha mást is érdekel: úgy írják, hogy csomagolási egység 1000 darab (bagolyszemem lett), de akár darabonként is adnak el.

 

Off:  Lomexbe?   :-)

Előzmény: rezgaras (16105)
rezgaras Creative Commons License 2021.04.15 0 0 16106

OT

Fura ez a magyar nyelv. "Lomextől" és "Lomexba". Elvileg az egyik nem helyes.

Előzmény: rezgaras (16105)
rezgaras Creative Commons License 2021.04.15 0 1 16105

A csatlakozók a Lomextől vannak, ha jól emlékszem 43-15-85 és 43-15-89. Viszont a mama csatlakozó érintkezői nincsenek beépítve, külön vannak. Rá kell őket forrasztani a huzalra és bepattintani a csatlakozó házba. Sajnos már nem emlékszem, hogy ezeknek külön száma van-e, vagy együtt adták a csatlakozó házzal. Az biztos, hogy nem voltak együtt csomagolva, mert a 10 csatlakozóhoz a 20 érintkezőt külön adták. De ha elmész a Lomexba, szerintem szívesen megmutatják.

 

Készülj fel arra, hogy ezek 1,27mm kiosztású csatlakozók, szemüveg és tűpáka kell hozzájuk, valamint sok türelem. Én - ahogy látszik is a képen - ahol lehetett, ráhúztam vékony zsugorcsövet is, mert nincs teljesen elszigetelve.

Előzmény: Sihu (16103)
rezgaras Creative Commons License 2021.04.15 0 0 16104

OT

"...ha egyáltalán nem írnánk magánhangzót..."

 

Mint a Micimackóban a Bagoj :-))

 

(Sajnos nem láttam az eredeti, angol változatot, hogy abban ezt hogy oldják meg. Ott is így van-e, magángangzók nélkül, vagy ezt csak a magyar változatra vezette be Karinthy)

Előzmény: karikaon (16102)
Sihu Creative Commons License 2021.04.14 0 0 16103

rezgaras, ez a modell is nagyon szép lett, élvezettel olvastam az építési leírást. Szeretnék kérdezni: a világítás és a kondenzátorok vezetékeinél írod az apró, kétpólusú csatlakozót. Ez engem is nagyon érdekelne, hol lehet ilyet beszerezni? (Próbáltam keresgélni, de nem igazán találtam...) Köszönöm!

Előzmény: rezgaras (16092)
karikaon Creative Commons License 2021.04.14 -1 0 16102

Így sem jó, hogy ha hosszú "Ő" akart lenni! Ha meg rövid akkor hogy értelmes szót kapjunk a "z" felesleges és akkor viszont mehetünk "sörözni"!

:)))

 

Engedd meg ezt a kiegészítést:

 

-Ö= oe

-Ő= ooe

 

Csodálatos a Magyar nyelv mivel úgymond gyöknyelv ezért ha egyáltalán nem írnánk magánhangzót, nagyjából akkor is értelmesen eltudnánk olvasni.

 

(mindenkitől bocs az OFF-ért)

 

Üdv.. :)) Szép napot.. :)

Előzmény: RhB (16101)
RhB Creative Commons License 2021.04.14 0 0 16101

A szorozni az szoeroezni akart lenni, szoknom kell az ekezetnelkuliseget. :D

Előzmény: RhB (16093)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!