Keresés

Részletes keresés

Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 131

Üdv Big-B...

Mint ahogy nincs két egyforma sakk játszma, nincs két egyforma harc sem. Egyedül a gyakorlat teszi az embert mindkettőben. Érdekes horvátországban tudtommal nem gyártják a Hos jelvényeket... Küldessz megköszönöm és küldöm az árát...

Üdv... Josic

Előzmény: Big-B (128)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 130

Van egy topik "aknák aknaháborúk" címmel, ott megtanálhatod őket. Különben ki kell, hogy ábrándítsalak, nem minden aknát lehet vízbe tenni. Másik, olyan akna neincs ami lelépéskor robban, csapdát lehet olyat csinálni, spec gyutacsokkal:)

Különben a "tányér akna" amit említettél kémiai gyújtású, nyomásra, húzásra, oldal irányú tolásra robban.Két részből áll és gúmi gyűrű fogja őssze őket, ha kicsit elmozdul egyik rész a másiktól robban. A másikat illetően igazad van, egy egyszerű akna olyan egyszerű, hogy nekem az vitte el a lábam:))

Üdv... Josic... 

Előzmény: HUNTERKILLER (125)
Big-B Creative Commons License 2007.05.14 0 0 129
Náluk meglehet kanipni szinte az összes horvát felvarrót:

http://www.tridentmilitary.com/World-Militaria/Croatia.html

A HOS-é 15$

Előzmény: Josic Julien (127)
Big-B Creative Commons License 2007.05.14 0 0 128
:-( A csapatunk most próbál rendeződni szakszokba, és gondoltam... no mindegy. Ha szerzek, küldök neked egyet ;-)

Tegnap volt egy kis airsoft meccs zala vs. somogy között, (2:0-ra nyert zala) és a végén összegeztük a tapasztalatokat. Nem tudom hogy, de minden vita végén oda lyukadtunk ki, hogy "Josic azt írta, hogy .....?" Hehe
Előzmény: Josic Julien (127)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 127

Sajnos már nem, vagy nem tudok róla, ami röhejes, még nekem sincs:)

Üdv... Josic...

Előzmény: Big-B (122)
Big-B Creative Commons License 2007.05.14 0 0 126
Életemben egyszer kellett aknát telepítenem, az is GyaTa volt... :-) aztán be is tiltitták az aknák használatát.
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.14 0 0 125
Szia Josic Julien!
"Nem téged kritizáltalak, analizáltam soraidat:)"-Nem kritikának vettem.
Én speciel simán telepítenék aknát akár vízbe is a kis hülye fejemmel (meg tudva, hogy a szimpla akna is működőképes min. 3 hónapig a víz alatt).
Én viszont kérdezném tőled, hogy miféle akna volt az a kettő amit én nem ismertem fel.
Kis pogácsa+ a tányér (mindkettő taposó, azt hiszem a kicsit lehetett úgy beállítani hogy lelépéskor robbanjon) a kissebbet asszem láttam valamelyik hrvatska vojnik-ban.
Üdv!
Előzmény: Josic Julien (115)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 124
Na mined jót eltávozok egy kicsit ,további jó beszélgetést....
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 123
Az biztos , de elég hamar megtanulja az ember a kulcsszavakat. Az eligazitás on még van idő harcközbe meg figyelned kell amellett hogy tűzkész legyél. Ismerősömöt mikor linijára rakták egy poszmatracska rókalyukba kapott egy rádiót ,na több se kell a horvátoknak egyfolytába rádióztak neki ,aztán meg jót röhögtek a válaszokon.

A szavak betunálsa nélkül nem célszerű akciózni , ismerősöm mivel nem beszélt jól hr. ezért olyan egységbe került ahol nem volt felderítés , inkánbb biztosítottak . Snajpereket ,akiket kitelepítettek pontokra figyelni, szemrevételezték e helyet ahova kitelepítést végezték aztán biztosították aSNP csapatot . Kivonásnál hasonlóan.
Előzmény: Josic Julien (120)
Big-B Creative Commons License 2007.05.14 0 0 122
:-) Lehet szerezni valahonnan HOS felvarrót, sapkarózsát?
Előzmény: Josic Julien (117)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 121
Remélem lesz időm rá összedobni -pár nap múlva elutazom és csak máj végén gyűvök vissza. Ahogy nézegettem az anyagomat kronológia szerű lesz ,majd 1992-től .
Előzmény: Josic Julien (119)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 120

Ez is igaz, csak harc közben kicsit kényelmetlen:))

Üdv...Josic...

Előzmény: wolfline (118)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 119

Kiváncsian várom, hogy miről hallottál:)

Különben 2000 óta pár magyar család is él és dolgozik Üszkople-ban...

Üdv... Josic....

Előzmény: wolfline (116)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 118
Soknyelvűséget iletően az ismerősömnek szerncséje volt mert HRHB rézsen az egységeben
voltak baranjai-szlavón magyarok is ,ők a helyi horvátot fordíthatták magyara ,egyébként ha beszéltél németül elég jól tudtál kommunikálni a horvátokkal, sok harcos vendégmunkásként már járt a németeknél.
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 117

Üdv Big-B...

Csatlakozni gyorsan...:)

Előzmény: Big-B (108)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 116
Júniusra megpróbálom ha lesz időm Uskoplje (Gornij Vakuf ) kronológiát összeállítani ,biztos érdekes lesz neked.
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 115

Nem téged kritizáltalak, analizáltam soraidat:)

Abban a fejetlenségben ami ott volt, nem hiszem, hogy müködött a kömunikáció, már a soknyelvűség végett sem. Úgy halottam egy svéd is azon a részen harcolt...

Üdv... Josic...

Előzmény: HUNTERKILLER (112)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 114
Prijem zp.bojnik.
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 113

Üdv Wolvline...

Leírásod valós kronológiailag, nem lehet belekötni. Viszont az elején van egy ici-pici hiba: satnija=század ennyi:)

Jó munkát végzel...

Josic...

Előzmény: wolfline (101)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.14 0 0 112
"Az ellenséges botló akna taposókkal való elcsapdásítása két élű kés, mert mi van, ha jön egy másik egységünk és le akaraja szerelni az aknát."-ez normális komunikációval áthidalható.Persze ez nem hülyeségbiztos, lásd a ti eseteteket a szerencsétlen önkéntesekkel.De ha minden szakaszparancsnok tud mindent a hozzá tartozó területről akkor nincs baj (baj akkor van ha áttévednek egy másik szektorba :-) )
Amúgy a videón szereplő horvátok nem voltak valami nagy harcosok, a parancsnokuk a sor legvégén ballagott norvég mintás kötött pulcsiban (láthatóan itt a magyarok voltak a profik) álítólag civilben tornatanár volt de a pocakját elnézve annak is másodosztályú lehetett.
Elég gyámoltalanul ballagtak a magyarok után.
"Sáros nedves földbe nem nagyon szoktunk aknákat rakni, mert a nyomás alatt lesüppednek és nem robbanak fel."-Nézd én azt írtam le amit láttam.Ez van!
Üdv!
Előzmény: Josic Julien (106)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 111
ja és még pár
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 110
Igen a nagy kerezstet sem kímélték a csedok
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 109
Akna egy útakadálynál
Big-B Creative Commons License 2007.05.14 0 0 108
Már megy a matiné....
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 107

Üdv Wolfline...

Látom a nagy keresztet is amit az elesett horvát katonák tiszteletére állítottak fel...

Előzmény: wolfline (103)
Josic Julien Creative Commons License 2007.05.14 0 0 106

Üdv HUNTERKILLER...

Kültem emailt....

Sáros nedves földbe nem nagyon szoktunk aknákat rakni, mert a nyomás alatt lesüppednek és nem robbanak fel. Vagy pedig, helyezünk alá téglákat, vagy valami kemányebb anyagot és valamivel nagyobb lyukat ásunk mint normál talajba. Az ellenséges botló akna taposókkal való elcsapdásítása két élű kés, mert mi van, ha jön egy másik egységünk és le akaraja szerelni az aknát. Az ellenség ritkán megy saját aknái közelébe, esetleg, ha el akarják távolítani őket, azon a boszniai részen pedig álló háború folyt...

Josic...

Előzmény: HUNTERKILLER (104)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 105
üdv na igen az aknák, ismerősöm szolg helyén 1994.hrhb.az aknákat már a hvo inzenerjei rakták le. Neki nem jutott ebből a feladatból, egységének ezen aknalerakókat kellett biztosítnai. Általában bizonyos időközönként a mezőn shema-tervek feljegyezések alapján jelölték a letelepítés nyomvonalát ,és a minsko polje-n változtatták az átjárókat. Ezeken kerezstül jutotak ki az izvidacskák a senki földjére.
A prom-ok kedvelt gyalogsági botlóódrótos aknák voltak de volt pam gyalogos elleni taposók és harckocsiellen tma 2- 2a 3- 3a .
Az ismerősöm mesélte ,hogy egyszer megkérték horvátul ,hogy vigyen ki Mrud-ot nekik a raktárból depoból ,amit ő ugy értett hogy aknázza alá a televiziót. Jót nevettek ,ez azért történt meg mert a mrud-ot televizornak becézték és a minirati ,meg televizor szavakból ő arra következetett .
A televizor-t kábellel inditották elektromosan , ivelt homorú részével a cél irányába ,amit talán 60 fokos szögben teritett 50 méteren. Az akna kis lábakon ált ezért kapta a televizor nevet.
HUNTERKILLER Creative Commons License 2007.05.14 0 0 104
Szia!
Kösz ez jólesett, de tényleg nem nagy ügy (a tapasztalat által szerzett tudás az igazi).
Csak érdekel az ilyesmi (mondjuk sokan hülyének néznek emiatt!).
"Szerintem függ attól, hogy az ismerősöd melyik frontvonalon volt, mert ha velük szembe félkatoni csapatok álltak, akkor fenn áll amit mondott. "
Bevallása szerint harcolt a csetnikek (na itt aztán minden szerbet egy kalap alá vesz, csetnik,tigris,párduc,dobrovoljci,krajnai szerb neki egykutya) meg a JNA ellen.Muszlimok ellen nem harcolt de velük együtt a szerbek ellen igen.
Az aknásításban viszont nagy spíler az ürge (egy VHS-videóját láttam sajna akkor már eléggé szarrá volt nézve).Ezen a videón ő vezetett valami járőrt (a járőr tagjai között sok volt a magyar mert sok volt a magyar beszéd)a faluból kiérve ballagtak egy ideig egy fiatalosban aztán lassan elcsendesedtek amikor megtalálták az ellenség nyomait (eldobott friss konzervesdoboz,fekvésnyomok,elhajtott növényzet amit én meg tudtam állapítani a felvételről).A továbbiakban talláltak egy OSA rakétát azt aláaknázták egy pogácsaforma aknával (ennél a érintőpöcökröl csavartak le valami madzagot/huzalt, gondolom a biztosító volt) és a környékre tettek botlódrótos aknát (én PMR-2-nek vagy POMZ-nek néztem ők "fás mina"-néven illették).Ezek után elérkeztek egy olyan helyre ahol egy kis kanyart vetett az út a rudasban itt volt egy rahedli drót kihúzva (ezt valószínüleg a szerbek rakták oda) ezt ők megtuningolták azzal, hogy a drótok mindkét oldalára raktak tányéraknát (fekete műanyag valami volt nagyjából agyaggalamb nagyságú) meg ebből a pogácsaforma valamiből (ezeknek a típusát sajnos nem ismerem, pedig szerintem ezeknek az eszközöknek a használata nagyon fontos a modern hadviselésben ennek ellenére mindenki a sniperkedést meg a gránátvetős AR-s-rohangálást propagálja :-), aknarakásból meg max. a claymore-t nyomják de az meg a könyökömön jön ki).
Az aknát úgy rakták le, hogy kivágtak az ösvényből (eléggé sáros átázott fekete agyagos erdőtalaj volt) egy téglát (kb. 150x200mm-es darabon kb. 20mm-es vastagon.Ezután kiásta az tányérakna helyét letekert valami szallagot a széléről, belehelyezte a mélyedésbe, visszahelyezte a "gyeptéglát". Ezt még megöntözte egy kicsit, a késnyomokat eltüntette,egy kis szemet(avart),sarat hullatott rá majd csinált rá egy lábnyomot!!!Innen kijutottak egy réthez ahol egy kb. 2m-es sugarú körben ki volt gyomlálva a talaj (mintha egy 80mm-es csapódott volna oda) és mintha alvadt vért láttam volna.És itt vége is volt a filmnek.Kb 30-45-perces volt sok kihagyással.
Remélem jól emlékszem mindenre a videót vagy 10-éve láttam.
Üdv!
Előzmény: Josic Julien (96)
wolfline Creative Commons License 2007.05.14 0 0 103
Szerb állásból figyelik Dubrovnikot.
Horvát "harcijármű"

lövik a várost-

Szerb agresszorok -

horvát állások lövetése a Srjd-en tv toronynál

Cilipi reptér

romok
numizmata Creative Commons License 2007.05.14 0 0 102
Köszönöm a rendkívül korrekt hozzáállást, valószinűleg a B., opciót választom majd, de jelenleg le vagyok égve anyagialg, mint a Reichstag. Amint lesz pézem könyvre, élni fogok nagyvonalúságoddal.

Üdvözlettel: numizmata
Előzmény: Josic Julien (100)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!