Keresés

Részletes keresés

boxerkutya Creative Commons License 2019.01.12 0 0 4989

Gondolom az IGM -ed lett pozitív lyme-ra, amit friss fertőzéssel magyaráztak. Tévedtek ,mert ez prezisztáló fertőzés, ami a borreria baktérium antigénváltására utal ! Nem te vagy az első és nem is az utolsó, akit félrediagnosztizáltak. Határozottan állíthatom, hogy folyamatosan fennálló krónikus lyme-od van !

Előzmény: keditt (4988)
keditt Creative Commons License 2018.12.02 0 0 4988

Kedves fórumozók, nagyon sok hasznos dolgot olvashattam itt, köszönöm. Viszonylag friss RA-s vagyok, másfél éve diagnosztizáltak (2017 júniusában reumafaktor 77, antiCCP 223, azóta nem nézték). Csak nagyon erős fájdalmaim voltak, más tünet semmi. Metotrexáttal 3 hét alatt minden fájdalom elmúlt. A hajam mintegy felét félév alatt elvesztettem, de a reumatológus szerint ezért nem a gyógyszer a hibás :) Mondjuk, még így is maradt hajam :) (Apropó, így is, most is érdemes szedni Biovannet?) Azért épp egy évvel ezelőtt mégis lecserélte a doki a gyógyszeremet, Leflunomide-ra. Azóta sem tudjuk, hogy ez váltotta-e ki, de néhány napnyi Leflunomide után karácsony elsőnapján reggel a jobb halántékomon duzzadást láttam. A következő egy hétben ez kiterjedt a bal halántékomra, szemhéjaimra, arcomra, tokámra, torkomra, a szemeimre, amelyek bepirosodtak, a szemgolyók mozgatása beszűkült, oldalnézéskor duplalátás is megjelent, olykor az állkapcsom is "kiakadt", harapásnál oldalra tolódott (brrr, ez azért mára jobb). Éppen az ünnepek alatt, amikor az egészségügy is takaréklángon működik. Mivel fulladástól távol álltam, sürgősségre nem mentem, hogy ilyen semmiségekkel egész napokat várjak, míg a komoly betegeket ellátják. A reumatológus üzente, szedjek Prednisont, és abbahagyni a Leflunomidét. Az némileg hatott, de ahogy csökkentettem a Prednison adagot, a tünetek visszatértek. És ez azóta is tart - egy éve már. Nézett (ki alaposan, ki hanyagul) allergológus, belgyógyász, neurológus, szemész, endokrinológus, infektológus, hematológus, csináltak MR-t, CT-t, speciális ultrahang vizsgálatokat, mindenféle vérvizsgálatokat különféle más autoimmun betegségekre. Az eredmény: semmi. Senki sem tudja, mi ez, nem látnak mást, minthogy létezik egy duzzadás. A vérképben az eozinofilok értéke magas. Ezt kötötték parazitákhoz, de székletminta, trichinellózis, toxocara mind negatív, attól még beszedtem egy adag féreghajtót, hátha... Lyme-teszt western blottal enyhén pozitív lett, 8-as (7-esig jó), de nem tudok róla, hogy valaha kullancs csípett volna meg - bár állítólag elvileg ettől még lehetséges, észrevétlen maradhatott a kullancs... Infektológus szerint a Lyme nem ad ilyen arcdagadásos tüneteket, reumatológus szerint az autoimmun betegségek gyakran adnak hamisan pozitív Lyme-eredményt. Sokat tájékozódtam a témában, akkor úgy határoztam, hogy egyelőre nem veszem be az antibiotikum kúrát, mostanság esedékes új Lyme-tesztelés (akkor friss fertőzést mutatott, elvileg az mostanra "régivé" kellene váljon, ha valóban Lyme és nem az autoimmun betegség okozta hamis eredmény volt). Egy éve felváltva Prednison-Medrolt szedek, nagyon szeretném pedig elhagyni. Fél éve újrakezdtem az RA kezelést Metotrexáttal, mivel nálunk a gyógyszert most már egyáltalán nem lehet kapni, két hete át kellett térnem az injekciós változatra. Az egy év alatt nagyon sokféle próbálkozás volt, nem is lehet/kell itt mindent elsorolni, de úgy érzem, zsákutcába kerültem. Most arra készülök, hogy Magyarországon keressek türelmes :) jó reumatológust (magánrendelésben persze), aki legalább útbaigazítana, hogy egyáltalán merre tovább, az már régóta világossá vált, hogy másféle a magyarországi és a romániai "iskola", kezelési trend. Itt pl. fel sem merült, hogy az arc tüneteit esetleg az RA okozhatná, persze lehet, hogy ez így igaz. Van már egy kiszemeltem, de nyitott vagyok további javaslatokra. Köszönöm.

keditt Creative Commons License 2018.12.02 0 0 4987

Kedves kovats dee, két és fél évvel ezelőtti bejegyzésed kapcsán írok, hátha látod... Abban említetted, hogy a halántékodnál és a füled fölött is duzzadás van. Azóta remélhetőleg ez már rég a múlté, és pazarul vagy. Kérdezném: kiderült-e, hogy mi okozta? Köze volt-e az RA-hoz? És persze: hogyan szűnt meg ez a panasz? Hasonló cipőben járok, és a dokik nem tudják mitévők legyenek. Köszönöm, ha válaszolsz.

Előzmény: kovats dee (4666)
.ETNA. Creative Commons License 2018.11.27 0 0 4986

Kedves Padmasati!

 

A Metotrexat a nem szteroid gyulladáscsökkentőket KÖVETŐEN (ha azok nem hatásosak) alkalmazott bázis terápiás szer, ha a szervezetedben a gyulladás szintje, a vérben a reuma faktor és anti CCP értéke, valamint a CRP érték nem túl magas, akkor nem igazán értem, hogy miért kellene egyből a Metotrexathoz nyúlni, nem ezzel szoktak kezdeni! 

 

Egyebekben pedig, ha mindenképpen választani kellene, NEM a Metoject injekciót, hanem inkább a tablettát választanám.

 

Nálam semmilyen komolyabb mellékhatás nem jött elő, kicsi hajritkulás (de későn tudtam meg, hogy szednem kellett volna valamit), a bevételt követő napon a furcsa diszkomfortérzés (úgy szoktam jellemezni, hogy a nagyi+a farkas+a vadász és még néhány szikla is a hasamban van) és az utálatos Folsav tabletta. Komolyan mondom, hogy ezzel jobban megszenvedtem, vagy már csak bebeszéltem magamnak, nem is tudom ... a lényeg, hogy brrrrrr :-)

 

A legfontosabb, hogy a gyulladásszint ne legyen magas, mert ez az egész szervezetet, a szerveket is megterheli! Ne keseredj el, csináltass meg mindenféle vizsgálatot, a boxerkutya által javasolt western blot tesztet (lyme-kór) és keress egy jó reumatológust, akinek magánrendelése is van, vészhelyzet esetén, így nem kell a szakrendelésére időpontért kuncsorognod, hanem akár már másnap bejutsz a magánrendelésére. Ha rendszeres kezelésben részesült és kontrollvizsgálatokra is járnod kell, akkor a magánrendelésére úgyis csak ritkán kell menned, vagyis nem jelent jelentős plusz kiadást, de sokszor jól jöhet, ha valamit meg szeretnél vele beszélni stb.

 

Azt gondolom, hogy mindenképpen konzultálnék az orvossal és kikérdezném a Methotrexat melletti EGYÉB lehetőségekről ... nyugodtan elmondhatod neki, hogy nem szeretnél azonnal bázisterápiás szerrel kezdeni, mivel most még elég enyhék a tünetek (feltéve, hogy a vérképed alapján is ez a helyzet). Kérdezz rá bátran, hogy mit gondol a nem szteroid gyulladáscsökkentő szerekről, pl. rendszeres gyógytornára van-e lehetőség stb.

 

Anno pl. jártam tai-chira (taoista tai chi), nagyon jól átmozgatta az összes ízületem és nem volt megerőltető, kimondottan ajánlott mozgásforma az ízületi panaszokkal küzdőknek!

 

Hirtelen ennyi jutott eszembe, de ahogy írtam is, csak kérdezz!

Előzmény: Padmasati (4983)
.ETNA. Creative Commons License 2018.11.27 0 0 4985

Szia!

Bocsánat a késői válaszért, de de csak most léptem be ... természetesen igen, folyamatosan szedem 3 hónapig a Biovannét .. utána szünet. Általában tavasszal és ősz végén szoktam csinálni egy-egy kúrát.

 

Jókat olvastam a máriatövisről, a krémet nem ismerem. Egyébként pedig, ha lehet, ne kapszulásat szedj, inkább gyógyteát fogyassz és persze kerüld a májat terhelő - pl. zsíros stb. - ételeket.

 

Csak kérdezz bátran!!!

 

 

 

 

Előzmény: Padmasati (4982)
boxerkutya Creative Commons License 2018.11.23 0 0 4984

Lyme western -blot vizsgálatot csináltak -e már ? Addig ,ne engedd a Metotrexátot !

Előzmény: Padmasati (4983)
Padmasati Creative Commons License 2018.11.20 0 0 4983

 Sziasztok, már egy ideje a fórumon olvasgatok, van is időm, mert épp kórházban fekszem.

Kb egy hete diagnosztizálták , hogy Reumatoid Artritiszem van. 

Kb 16 éve vannak ízületi problémáim, szülést követően jött elő, nagyon gyenge volt és kb évente 2-3 alkalommal duzzanatos lüktető fájdalmam a combomban vagy kézfej, váll...nem is fordultam vele orvoshoz, azt gondoltam , hogy fiatal vagyok és nem lehet semmi komolyabb bajom. (most vagyok 35 éves). 

Múlthéten furább fájdalom jelentkezett, a kézfejemnél , igazából nem volt olyan extrém fájdalom, csak olyan furcsa volt ,hogy reggel nehezen mozogtak az ujjaim. A kisujjam be is ragad. 

Háziorvos csináltatott vérvételt...stb...

Itt a kórházban tegnap volt különböző vizsgálat és ez már tény , hogy RA m van. 

Ma egésznap azon rágódok, hogy fogadkam e el a Metotrexát kezelést vagy ne? Injekciós formában akarják adni heti 15 mg. 

Ma már vettem be 15 mg ot Tablettában....de legyen folytatás??

Félek a mellékhatásoktól, hiszen nincs olyan erős fájdalmaim és csak ritkán jött elő eddigis... tényleg tanácstalan vagyok....

Padmasati Creative Commons License 2018.11.20 0 0 4982

Kedves Etna, 

az lenne az kérdésem, hogy Methotrexát mellett lehet e szedni  a hajhagymát támogató szereket? Vagy elötte kell a kúra? 

Máriatövis májvédöként megfelel-e szerinted? 

Igazábol annyi kérdésem lenne még...

Most épp az összezavarodott idöszakban vagyok.

 

 

Előzmény: .ETNA. (4980)
kissnagy2107 Creative Commons License 2018.11.16 0 0 4981

Nagyon szépen köszönöm. És az eddigi írásaid is, nagyon hasznosak.

Most kicsit emésztgetek, de mindenképp jelentkezem nemsokára...

Előzmény: .ETNA. (4980)
.ETNA. Creative Commons License 2018.11.16 0 0 4980

Szia!

 

Babavárás - Trexan vonatkozásában nincsenek tapasztalataim (nyilván kimutat sok mindent az ultrahang, vagy a különböző tesztek, amiket alapból megcsinálnak, illetve amiket lehet kérni, a fiamék ezeken túl, csak a biztonság kedvéért, a Nifty tesztet is megcsináltatták az Istenhegyi Génklinikán, nem olcsó, de legalább nyugodt volt a babavárás: http://gendiagnosztika.hu/nifty-teszt/), de étrenddel kapcsolatban már nagyon sok mindent "kitárgyaltunk" itt a fórumon.

 

Általánosságban elmondható, hogy sok betegség tünete lehet ízületi gyulladás (magasabb RF, vagy CCP), én diagnosztizált szeropozitív RA-s vagyok (ha jól emlékszem 160 volt az első vizsgálatnál az RF és valahol ekörül volt az anti CCP is) és ezen az egy kedves kis kórságon BELÜL is olyan különböző és laikus számára szinte hihetetlen esetekkel találkoztam, hogy ihaj :-)

Nekem például volt már 400 körüli anti CCP-m úgy, hogy közben semmi fájdalmam nem volt (12-13-as vérsüllyedés, 0,7-es CRP ... vagyis gyulladás nem igazán) a biológiai terápiának köszönhetően. De voltak olyan betegtársak, akik szintén kapták a biol.terápiát, az anti CCP szintjük is jóval alacsonyabb volt és járni alig bírtak, miközben én semmilyen diétát nem követtem, ők pedig igen.

 

Egyszóval, nem egyszerű, bár Nálad a kiváltó ok, minden bizonnyal a Chlamydia-fertőzés lehetett.

 

A gyulladás csökkentésével kapcsolatosan általában a mediterrán diétákat javasolják alapként, beszúrok egy linket egy a femina oldalán megjelent cikkről, amelyben a gyulladásszintre hatással bíró diétáról van szó, esetleg ezt is érdemes átolvasnod.

https://femina.hu/fogyokura/gyulladascsokkento-etrend/

 

Itt a fórumon, a legtöbben a tej és a gabonák (glutén) vonatkozásában szokták visszafogni magukat. A mozgással gondolom most sincs gondod, ez is fontos, de talán most már érdemes lenne kikérned egy gyógytornász véleményét, az általa javasolt mozgásformákat (és intenzitást) is figyelembe kellene venni.

 

Trexan: a folsav szedés fontos a vérkép miatt, esetleg olykor fogyaszthatnál májvédő teákat (a Trexan a gyorsan osztódó sejtekre: vér, máj, gyomor, hajhagyma, van a legnagyobb hatással) és hogy a hajaddal se legyen gond, Biovanne vagy HairClinic kapszulákat, kúraszerűen, 3 hónapig folyamatosan, utána szünet. Nekem sajna nem szóltak időben, így tapasztaltam némi hajritkulást oldalt/elől, de szerencsére nem vészes, a Biovanne-t szoktam szedni.

Na és persze semmit se fogyassz, ami extra terhelést jelent a májnak (a Trexan mellett az alkohol amúgy sem ajánlott, de a májat terhelő ételek kerülése is ajánlott): http://tgy-magazin.hu/betegsegek-a-tol-z-ig/tehermentesitsuk-a-majat

 

Sajnos a kezeletlen "lábon kihordott" Chlamydia okozhat maradandó szövődményeket, ezek egyike pl. az arthritis, vagyis az ízületi gyulladás. Azt, hogy erre muszáj-e bázisterápiás gyógyszert (Trexan és tsai) szedned és ha igen meddig, vagy milyen adagban, vagy később, esetleg elegendő a nem szteroid gyulladáscsökkentők valamelyike, nyilván az orvos dönti el, de pl. emiatt, a helyedben, én mindenképpen kérnék másodvéleményt.

 

A másodvélemény fontos lehet a gyógyszerezéssel kapcsolatban is, gondolom, hogy  reumatológustól, vagy valami jó helyen egy Chlamydia témakörben jártas szakorvostól lenne érdemes tanácsokat kérni, például a Róbert Károly kórházban lévő Chlamydia rendelésen, vagy akár a QualiClinic reumatológusánál vagy valamilyen magánrendelésen, de akár az SZTK-ban egy olyan orvostól, akinek van a kórházi szakrendelése MELLETT  magánrendelése is (ha a későbbiekben pl. gyors vizsgálatra lenne szükséged, a bejutás egyszerűbb egy olyan orvoshoz, akihez a magánrendelésére bármikor elmehetsz, akár 1-2 napon belül is, míg az SZTK-ba ki tudja mikorra kaphatsz csak időpontot).

https://www.robertkorhaz.hu/szakrendelesek/nemi-gyogyaszat/chlamydia

 

Hirtelen ennyi jutott eszembe, csak írj, vagy kérdezz, valaki biztosan tud segíteni, vagy legalább javasolni valamit saját tapasztalat, vagy itt-ott olvasott/kapott információk alapján!

 

 

 

Előzmény: kissnagy2107 (4979)
kissnagy2107 Creative Commons License 2018.11.15 0 0 4979

Sziasztok

 

nagyon sok "jó" dolog van ebben a fórumban, ezúttal is köszi az eddigi hozzászólásokat, tapasztalatokat.

Elmondom én is a kálváriám:

34 éves férfi, aktívan sportolok (versenyszinten súlyt emelek), emellett irodai ülő munka 8 órában. 2017 elején (azaz lassan 2 éve) egyszercsak befagyott a jobb vállam, ekkor még nem tudtam mi is az. Ezt követően változó időközönként, hol egy váll, hol a csípőm, csuklóm durrant be. Volt hogy 3 hónapig semmi, majd 2 hétig 3 naponta jött valami. 

SZTK, vérvétel, májértékekek és koleszterin egekben, voltam reumatológián és hepatológián, sok eredménye nem lett. Szép lassan elmúlt minden fájdalom, így én sem igazán nyüstöltem ezt a dolgot. Fél évig tünetmentesség, aktív sportolás, öröm :). Eközben voltam managerszűrésen, ahol nem mutattak ki semmi extra dolgot.

Aztán nyáron elindult újra, főleg ujjak körül. Ismerős javaslatára elmentem a Qualiclinc-be, Dr Szombati Istvánhoz. Vérvétellel kezdtünk, immunológia és bakterológia témakörökben, majd rögtön kaptam is „entibioterápiát”. (Sumamed 3 naponta ötször + Rheosolon 13 napig 3*1).

Amíg vártam a véreredményre nagy mákkal kaptam időpontot SZTK reumára is, itt megtörtént a góckutatás (fül-orr-gége + fogak), de ennek nem volt semmi eredmény (szerencsére vagy sem) illetve a mellkas, betekintő és kézröntgent is kialkudtam. Ebből annyi jött ki, hogy van egyik ujjon van kis osteophyta de más nincs.

Majd megjött a vérvétel: lezajlott Mycoplasma Chlamydia inf-t mutatott illetve magas CCP (167), RF pozitivitást (20). Ez alapján mérsékelt aktivitású RA-t diagnosztizáltak. Hurrá…

Írtak fel Trexan-t (4*2,5 mg szerdánként), vasárnap folsav, és Arcoxia-t (napi 1). 1 hónap múlva kontroll.

 

Időközben sokat visszaolvastam ebben a fórumban, s nagyjából már vártam is az ítéletet. Van esetleg valakinek javaslata akár étrend, mozgás, gyógytorna, gyógyszerek (mellékhatások) témakörben? Érdemes más dokinál is megufttatni a dolgot?

 

Mindemellet feleségem várandós első gyermekkel, s a Trexan-nál olvastam, hogy genotoxikus hatású lehet, ami azt jelenti, hogy ez a gyógyszer genetikai rendellenességet okozhat. Befolyásolhatja a spermium- és petesejtérést, ezért fennállhat a veszélye a születési rendellenesség kialakulásának.

„Ezért ne ejtse teherbe partnerét a metotrexát-kezelés alatt, illetve a kezelést követően még legalább 6 hónapig. Mivel a metotrexát-kezelés meddőséget okozhat, ajánlott, hogy a férfiak a kezelés megkezdése előtt tájékozódjanak a spermakonzerválás fagyasztásos lehetőségéről. (lásd még " Figyelmeztetések és óvintézkedések")”

Szóval egyelőre rövidtávon ez az amitől a legjobban tartok. Van esetleg a témában tapasztalata bárkinek?

hagyma boly Creative Commons License 2018.10.19 0 0 4978

Ki jogosult fogyatékossági támogatásra?

Fogyatékossági támogatásra az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos, az ellátás igénylésének időpontjában Magyarországon élő magyar állampolgár, letelepedett, valamint bevándorolt jogállású személy, továbbá a magyar hatóság által menekültként, illetve hontalanként elismert személy jogosult, akinek

- segédeszközzel vagy műtéti úton nem korrigálható módon látóképessége teljesen hiányzik vagy aliglátóként minimális látásmaradvánnyal rendelkezik és ezért kizárólag tapintó-halló életmód folytatására képes (látási fogyatékos),

- hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére segédeszközzel sem képes, feltéve, hogy halláskárosodása 25. életévének betöltését megelőzően következett be, vagy halláskárosodása mellett a hangzó beszéd érthető ejtése elmarad (hallási fogyatékos),

- értelmi akadályozottsága genetikai, illetőleg magzati károsodás vagy szülési trauma következtében, továbbá tizennegyedik életévét megelőzően bekövetkező súlyos betegség miatt középsúlyos vagy annál nagyobb mértékű (értelmi fogyatékos),

- állapota a személyiség egészét érintő fejlődés átható zavara miatt, az autonómia-tesztek alapján súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető,

- a mozgásrendszer károsodása, illetőleg funkciózavara miatt helyváltoztatása a külön jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, vagy a külön jogszabály szerinti mozgásszervi betegsége miatt állapota segédeszközzel eredményesen nem befolyásolható (mozgásszervi fogyatékos),

- a fent meghatározott súlyos fogyatékosságok közül legalább két fogyatékossága van (halmozottan fogyatékos),

- hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére segédeszközzel sem képes és a fent megjelölt egyéb fogyatékossága is van (halmozottan fogyatékos),

- állapota kromoszóma-rendellenesség miatt súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető,

és állapota tartósan vagy véglegesen fennáll, továbbá önálló életvitelre nem képes vagy mások állandó segítségére szorul.

A fogyatékossági támogatás iránti kérelem legkorábban abban a hónapban nyújtható be, amelyben a kérelmező a tizennyolcadik életévét betölti.

 

Mekkora a fogyatékossági támogatás összege?

A támogatás havi összege:

- 21.785,- Ft: ha az igénylő látási, hallási, értelmi, vagy mozgásszervi fogyatékos, illetve autista,

- 26.813,- Ft: ha az igénylő halmozottan fogyatékos személy, vagy ha az igénylő látási, értelmi, vagy mozgásszervi fogyatékos, vagy autista, feltéve, hogy az önkiszolgáló képessége teljesen hiányzik.

 

Ki nem jogosult fogyatékossági támogatásra?

A súlyosan fogyatékos személy nem jogosult fogyatékossági támogatásra ha

- vakok személyi járadékában részesül,

- magasabb összegű családi pótlékban részesül, vagy

- utána magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak.

 

Mely esetben szűnik meg a fogyatékossági támogatásra való jogosultság?

Megszűnik a jogosultság, ha

- a súlyosan fogyatékos állapot nem áll fenn;

- a fogyatékos személy a felülvizsgálaton nem jelenik meg és a távolmaradását nem igazolja.

 

Ha a vakok személyi járadékában részesülő látási fogyatékos személy fogyatékossági támogatásra tart igényt, a fogyatékossági támogatás összege, a vakok személyi járadékának megszűntetését követően

-     21.785,- Ft, ha nem kéri az önkiszolgálási képesség vizsgálatát,

-     26.813,- Ft akkor, ha önkiszolgálási képességének hiányát állapítják meg.

 

 

 

A fogyatékossági támogatás igénylési rendje:

 

Melyik szervhez kell benyújtani a fogyatékossági támogatás megállapítása iránti kérelmet?

A fogyatékossági támogatás iránti kérelmet formanyomtatványon vagy elektronikus űrlapon

- a megyei kormányhivatal kijelölt járási hivatalához (vagy kormányablakhoz

- pest megyei lakosok esetén a Pest Megyei Kormányhivatal Váci Járási Hivatalához, vagy a kormányablakhoz

- budapesti lakosok esetén a Budapest Főváros Kormányhivatala VIII. Kerületi Hivatalához, vagy a kormányablakhoz.

 

Milyen iratokat kell a kérelemhez mellékelni?

A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a kérelmező háziorvosa, bentlakásos szociális intézményben élő kérelmező esetén az intézmény orvosa által kiállított orvosi beutalót, valamint a fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentációt.

Ha a kérelmező súlyos fogyatékosságát a rehabilitációs szakértői szerv vagy jogelődjének hatályos határozata, szakhatósági állásfoglalása vagy szakvéleménye nem állapítja meg, a kormányhivatal a kérelmező által benyújtott orvosi dokumentáció alapján

- a súlyos fogyatékosság fennállása,

- az önkiszolgálási képesség,

- a súlyos fogyatékosság fennállása esetén felülvizsgálatának szükségessége,

- a felülvizsgálat szükségessége esetén annak időpontja megállapítása érdekében intézkedik.

 

Mit tartalmaz az orvosi beutaló?

Az orvosi beutalóban a háziorvos

-  nyilatkozik arról, hogy a rendelkezésre álló orvosi dokumentáció a súlyosan fogyatékos állapot minősítésére alkalmas-e,

-  véleményt ad a kérelmező önálló életvitelre való képességének és önkiszolgálási képességének minősítéséhez,

-  nyilatkozik arról, hogy ha a kérelmező a rehabilitációs szakigazgatási szerv általi személyes vizsgálata szükséges, a vizsgálatot a kérelmező lakóhelyén, tartózkodási helyén vagy a vizsgálatot végző szervnél indokolt-e elvégezni.

Amennyiben a kérelmező nem rendelkezik a minősítéséhez szükséges iratokkal, a súlyos fogyatékosság minősítésének előkészítése érdekében a háziorvos gondoskodik a megfelelő szakvizsgálatok elvégeztetéséről.

 

Személyesen meg kell jelenni a szakértői vizsgálaton?

A kérelmező a súlyos fogyatékosság minősítése céljából személyes megjelenésre kötelezhető. Ha a kérelmező a jogkövetkezményekről való tájékoztatást tartalmazó felhívás ellenére nem jelenik meg, a járási hivatal az eljárást megszüntetheti.

Ha a kérelmező személyes vizsgálata szükséges, a járási hivatal a vizsgálatot - a háziorvos javaslatától függően - a kérelmező lakóhelyén, tartózkodási helyén (bentlakásos szociális intézményben élő kérelmező esetén az intézményben) vagy a járási hivatal székhelyén, telephelyén végzi el.

 

Mely naptól jár a fogyatékossági támogatás?

A támogatás a kérelmezőt a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg.

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a fogyatékossági támogatást a havonta utólag, a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig folyósítja.

 

Milyen kedvezményre jogosult a fogyatékossági támogatásban részesülő személy?

A fogyatékossági támogatás megállapítása esetén

- a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló kormányrendelet szerinti utazási kedvezmény igénybevétele és

- a jogszabályban maghatározott adókedvezmény megállapítása

céljából a fogyatékossági támogatást megállapító határozattal egyidejűleg hatósági igazolványt adnak ki. A hatósági igazolvány a felülvizsgálat időpontjáig, de legfeljebb 5 évig hatályos. Ha a fogyatékossági támogatásra jogosult személy állapota végleges, a hatósági igazolványt - további 5 éves időtartamra adják ki.

 

Utazási kedvezmények

Utazási kedvezmény igénybevételére jogosult:-   az a vak személy, aki vakok személyi járadékában részesül, az erről szóló igazolás alapján, vagy a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének érvényes arcképes igazolványával rendelkezik;-   a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének érvényes arcképes igazolványával utazó hallássérült személy.Korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy kedvezményes bérlettel az a személy, aki, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül. Korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel, vagy kedvezményes bérlettel a fogyatékossági támogatásban részesülő személy, valamint korlátlan számban megváltható kedvezményes menetjeggyel a fenti személyekkel együtt utazó személy. A kedvezmény mértéke:Vasúti személyszállítás, HÉV, vagy helyköziautóbusz igénybevétele estén:- a jogosult részére a jegy- és bérletkedvezmény mértéke 90%-90%,- a kísérő 90%-os mértékű menetjegy kedvezményre jogosult, de bérletkedvezményt nem vehet igénybe. Helyi közúti és kötöttpályás közlekedés esetén a jogosult részére a bérletkedvezmény mértéke100%. a kísérő részére a bérletkedvezmény mértéke 100%.

 

 

2018. január

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Központi Ügyfélszolgálati Iroda

Budapest, V. Szalay u. 10-14.. Telefon: (06-1) 795-3168

                     www.emmiugyfelszolgalat.gov.hu

www.csaladitudakozo.kormany.hu

 

 

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma

 

 

 

 

 

 

 

Fogyatékossági támogatás

 

 

 

 

A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére járó pénzbeli juttatás.

A támogatás célja, hogy - a súlyosan fogyatékos személy jövedelmétől függetlenül - anyagi segítséggel járuljon hozzá a súlyosan fogyatékos állapotból eredő társadalmi hátrányok mérsékléséhez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998. évi XXVI. törvény

.ETNA. Creative Commons License 2018.10.17 0 0 4977

A 98 évi XXVI. tv-ben ez van:

V. Fejezet A FOGYATÉKOSSÁGI TÁMOGATÁS 22. §  A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére az esélyegyenlőséget elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás.

 

"A jogosulti kör meghatározása

23. §  (1) Fogyatékossági támogatásra az a 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos, az ellátás igénylésének időpontjában Magyarországon élő magyar állampolgár, letelepedett, valamint bevándorolt jogállású személy, továbbá a magyar hatóság által menekültként, illetve hontalanként elismert személy jogosult, akinek

 

e) a mozgásrendszer károsodása, illetőleg funkciózavara miatt helyváltoztatása a külön jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, vagy a külön jogszabály szerinti mozgásszervi betegsége miatt állapota segédeszközzel eredményesen nem befolyásolható (mozgásszervi fogyatékos),"

 

 

A felsorolt pontok közül az e) pont vonatkozik a mozgásszervi fogyatékosságra, a többi a vakok, halmozottan fogyatékosok, értelmi fogyatékosok, kromoszóma rendellenesség miatt fogyatékosok stb., csoportját sorolja fel.

 

Ha pl. csak kerettel tudsz járni, vagy ilyesmi, akkor talán .. gondolom, hogy kérnek valami igazolást a szakorvostól is (aki kezel).

Előzmény: jocoka24 (4975)
.ETNA. Creative Commons License 2018.10.17 0 0 4976

Szia!

 

A MÁV-nál például - a tájékoztató szerint, ami 2010-es, de egységes szerkezetben van az öt módosítással - a magasabb családi pótlékban részesülő, a vak, a hallássérült, a fogyatékossági támogatásban részesülő és ezen személyek kísérőinek jár a 90 %, illetve a fogyatékossággal élő és szociális otthonban gondozott személynek és kísérőjének jár.

 

A pdf nyomtatvány 39. és 46. oldalán vannak ezek a 90 % kedvezmények részletezve.

https://www.mavcsoport.hu/sites/default/files/upload/page/mav-start_dijszabas_20161101.pdf

 

BKK városi közlekedési kedvezmény: nyugdíjas bérlettel járhat:

 

- Rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki 2011. december 31-én I., illetve II. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult

- Rokkantsági ellátásban részesülő személy, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 30%-os vagy kisebb mértékű

- Rokkantsági ellátásban részesülő személy, amennyiben 2011. december 31-éig 57. életévét betöltötte és 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult

- Rokkantsági ellátásban részesülő személy, amennyiben 2011. december 31-éig 57. életévét betöltötte és 2011. december 31-én rendszeres szociális járadékra volt jogosult

- Rokkantsági járadékban részesülő személy (ha RENDELKEZIK ellátottak utazási utalványával

https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/helyi_kedvezmenyek.pdf

 

Helyközis kedvezmény: 90 %-os kedvezmény:

Szociális intézményben bentlakó vagy bejáró gondozott legfeljebb 2 kísérője az intézmény székhelye és a gondozott lakóhelye közöttSzociális intézményben bentlakó gondozott látogatója az intézmény székhelye és a lakóhelye között

vak, hallássérült, súlyosan fogyatékos személy, illetve magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek, valamint az 1998. évi XXVI. törvény szerint súlyosan fogyatékos személy a HÉV-en 90%-os jegyet vehet ezek kísérői is.

https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/helykozi_kedvezmenyek.pdf

 

A kérdés, hogy mi számít SÚLYOSAN FOGYATÉKOS-nak  ... gondolom,hogy itt is azt veszik figyelembe, hogy hány százalékos rokkant, vagy milyen rokkantsági csoportba van besorolva.

 

Ettől még meg lehet igényelni, max. elutasítják, ha az igénylésnek nincs költsége, akkor egy próbát megér :-)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: jocoka24 (4975)
jocoka24 Creative Commons License 2018.10.16 0 0 4975

Sziasztok!

 

SPA-s betegként szerintetek van értelme a 90os utazási kedvezmény megigényelni?

 

igényelte már valaki?

Meg is kapta?

Köszönettel:

József

sneeblejack Creative Commons License 2018.10.05 0 0 4973

Nálam az egész kálvária,kegyetlen fájdalommal,és mozgás korlátozottsággal járt. Ülni sem tudtam normál pozícióban sokáig. Ha feküdtem,sok esetben az sem volt jó.. Aludni hetekig nem tudtam normálisan,olyan szinten érzékeny volt a lábfejem. Nagyon félek,hogy újabb csapás vár rám ..

Előzmény: gombóc63 (4972)
gombóc63 Creative Commons License 2018.10.05 0 0 4972

Nos több mint 3 éve járom a kálváriám, tudom miről beszélsz. Volt, hogy 400 méter után nem tudtam hazajönni. Gyakorlatilag van egy általános diagnózisom, plusz tudok a sérveimről, sok segítséget nem kaptam. Nekem az OGK nem jött be, rossz orvossal találkoztam rossz helyen. De szerintem mindenképpen menj vissza az orvoshoz. 

Előzmény: sneeblejack (4971)
sneeblejack Creative Commons License 2018.10.05 0 0 4971

Köszönöm szépen a válaszodat ! Akkor mikor ez a nyavaja jelentkezett nálam,azt vettem észre hogy csak mindig egyre kevesebbet tudok gyalogolni. Vettem észre hogy egyre gyakrabban kell megállnom pihenni. 

Gyanitottam hogy valami nagyon nem stimel,elmentem a háziorvoshoz. Evvel elkezdődött a kálváriám-:(. Orthopedia,reumatológia,neurológia. Ez utóbbi jelentette a megoldást,hogy tulajdonképpen mi is a betegségem. A betegség lefolyása alatt rengeteg gyógyszer. A bal lábfejemben visszamaradt egy kis parézis.. Lyrica 75 mg kapszulát szedek jelenleg.. Mindenesetre nem szeretnék lenyomorodni !!

 

Előzmény: gombóc63 (4970)
gombóc63 Creative Commons License 2018.10.05 0 0 4970

Szia! Ha mindez évekkel ezelőtti MR felvétel kezdhetsz mindent elölről. Valahol el kell érjed, hogy beutaljanak egy új vizsgálatra vagy kifizeted. Ennek hiányában mehetsz orvoshoz, de csak telik az idő, sűrűsödik a fájdalom. Tb reuma végképp időpazarlás. Ha elégedett voltál az OGK-val és az ottani orvosoddal a legjobb tanácsom, hogy keresd fel. Valami rosszra fordult....addig is ha nem fáj gyógytorna. Egyébként nekem egyedül az Apranax550 csillapítja valamennyire a fájdalmamat. De ha használ a Cataflam akkor az is jó.

Előzmény: sneeblejack (4969)
sneeblejack Creative Commons License 2018.10.05 0 0 4969

Sziasztok !  Nálam évekkel ezelőtt porckorong sérveT igazolt az MRI. A gerincgyógyászati központban azt mondták,hogy a műtét nem indokolt. lÁlló munkát végzek,cca.. 1 hete azt tapasztalom hogy egy rossz mozdulatra,leüléskor erős fájdalom nyilal a hát alsó harmadába. Esetleg tud valaki tanácsot adni,nagyon jól jönne !  Tűzoltás képen hogy tudják dolgozni,a reggelt Cataflam V 50mg oldódó szerrel kezdem..  De hosszú távon ez nem megoldás !!  Előre is köszönöm a hozzászólásaitokat -:))

.ETNA. Creative Commons License 2018.09.29 0 0 4968

Szia!

Igazán nincs mit, egyébként pontosan így történt nálam is, ó, én már olyan laza vagyok, meg sem kottyan egy beadás, aztán addig-addig rakosgattam ide-oda a combomon, amíg a végén amikor nyomtam, elbillent vagy hogy is mondjam a combomon és nekem is kiment a fele. Szerencsére 'igazi' injekciót még nem használtam, mert azt tuti nem tudnám beadni magamnak :-) Nagyon bátor vagy :-)

Előzmény: nemandika (4967)
nemandika Creative Commons License 2018.09.28 0 0 4967

Szia Etna!

Köszönöm szépen a válaszod! Igen, hallgatni fogok a bakimról :-) Mondjuk nem folyt ki az összes, kb a negyede. Gondot nem fog okozni, nincsenek fájdalmaim szerencsére. 

Közben én is rájöttem, hogy annyira izgultam a beadásnál, hogy szorítottam, csíptem ezerrel :-) Tényleg nem kell összecsípni, ez a beidegződés még a szuritól van nekem. Az a vicces, hogy ez volt a 100. Humira beadásom és olyan ünnepi hangulatban álltam neki, izgatott voltam. Tudom, hülyeség :-) Na mindegy, legközelebb figyelek.

Jó egészséget mindenkinek!

Andi :-)

Előzmény: .ETNA. (4966)
.ETNA. Creative Commons License 2018.09.26 0 0 4966

.... ja bocsi, most látom, hogy írtad is, hogy 3 hét múlva kell menned a következőért, addig simán bírod majd szerintem :-)

Előzmény: nemandika (4964)
.ETNA. Creative Commons License 2018.09.26 0 0 4965

Szia!

 

Igen én is a Simponit.

 

Sajnos, Neked ez most "mellément" ... de ezt nehogy megemlítsd az orvosodnak, mert majd jól leszid, hogy a levegőbe nyomtál közel 300ezer  forintot, egyszer már én is jártam így  :-) Reméljük, hogy az állapotodban ez nem fog gondot jelenteni, úgy rémlik, hogy kéthetente kell a Humirát, ugye? Akkor nem lesz gond, simán "kibírtam" én is a következő injekció átvételéig, pedig a Simponit havonta egyszer kell csak..

 

 

Szerintem, NEM KELL összecsípni a bőrt ... nem rémlik, hogy olvastam volna ilyet a betegtájékoztatóban, vagy mondták volna anno, csak simán lefertőtlenítem a sprayvel és ennyi ... olyan felületet kell találni, ahol stabilan tudod, teljes lefedéssel a bőrhöz nyomni.

 

Erősen kell rányomni (olykor kis kék folt is van a combomon, hasamon, mert mindig is hajlamos voltam minden erősebb ütésre/nyomásra "bekékülni") és az utolsó kattanási után még mindig nyomom egy pici ideig. Plusz figyelek arra amit fentebb is írtam, hogy lehetőleg ne olyan helyre tegyem (comb), ahol a csonton, izmon "elbillenhet", vagy hogy is mondjam, mert nekem pl. éppen emiatt történt egyszer az a bizonyos "mellément" eset.

 

Elvileg váltogatva kell beadni: jobb comb, bal comb, köldök alatti terület bal oldalon majd jobb oldalon (úgy, hogy a köldök körül 5 cm-es sugarú körön kívül legyen) ... általában a combjaimba nyomom.

 

 

Előzmény: nemandika (4964)
nemandika Creative Commons License 2018.09.24 0 0 4964

Sziasztok Kedves Fórumozók!

Van itt valaki, aki a Humira szuri toll verzióját használja? Nemrég álltam át a fecskendőről. Tetszik ez az új technika, nagyon egyszerű a beadás. Ma viszont a beadás nem a megszokott módon sikerült. A folyadék adagolása közben már fura sziszegő hangot adott. Mikor elemeltem a bőrömtől a folyadék egy része kifolyt és egy púp keletkezett a bőrömön. Mit rontottam el? Túlságosan rászorítottam a tollat a bőrömre? Vagy túl szorosan csíptem össze a bőrt? 

Hátha van itt valaki, aki tudja az okát. 3 hét múlva megyek a következő adagomért, ezért külön nem mennék be a kórházba.

Köszönöm!

Andi

.ETNA. Creative Commons License 2018.08.20 0 0 4963

... háziorvosod is meg tudja mondani, de szerintem akár egy gyógyszerész is !

Előzmény: .ETNA. (4962)
.ETNA. Creative Commons License 2018.08.20 0 0 4962

Szia!

 

Azt biztosan tudom, hogy RA-s betegként (Simponi injekciós biolt kapok) én nem adhatok (megkérdeztem, mert 0 Rh+ vagyok, adtam olykor még az RA előtt).

 

Sajna, szerintem, Te sem :-( 

Előzmény: jocoka24 (4961)
jocoka24 Creative Commons License 2018.08.17 0 0 4961

Sziasztok!

 

Olyan kérdésem lenne hogy SPA-s betegként adhatok e vért?

humira injekciót kapok.

Köszönettel

 

J

.ETNA. Creative Commons License 2018.06.26 0 0 4960

... ja, és nem volt "ismételt vizsgálat" ??? Ezt azért szokták kérni, mert pl. a tartósan festékekkel, oldószerrel végzett munka, vagy pajzsmirigy túlműködés stb., stb. is megemelheti - átmenetileg - ezt az értéket.

Előzmény: igneczi jani (4958)
.ETNA. Creative Commons License 2018.06.26 0 0 4959

Szia!

Nem tudom, hogy mennyire jogos és azt sem igazán értem, hogy miért nem kapsz valamilyen másik biol.terápiás szert? Egyébként azt hihették, hogy a tiltás ellenére szoktál alkoholt fogyasztani és ezért "vágtak ki" (az, többek között, emeli az értéket), vagy egészségügyi kockázati oka volt?

 

De ha utóbbi, akkor miért nem küldtek további vizsgálatokra, CT-re, epeutak és máj vizsgálatára, prosztatavizsgálatra (a férfiaknál a prosztatában lévő GGT enzimek miatt is kicsit magasabb a "normál érték", mint a nőknél) stb. ? Mi volt az indok, mint mondott a doki?

Előzmény: igneczi jani (4958)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!