Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.29 0 0 266

Miért, ki írt ide ilyet???

Bunkó...

Előzmény: Törölt nick (264)
Géppuskaszájú Rapper Creative Commons License 2011.08.28 0 0 265
Jelenkorkutatás.
Előzmény: Törölt nick (256)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.28 0 0 264

Az, hogy ki kivel dugott, mikor és hol, nem tartoznak egy nyilvános fórum topikba.

Előzmény: Törölt nick (263)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 263

Egy csinos bagi barnába voltam egy időben nagyon belehabarodva, de hát már jó régen volt...

Több mint másfél évtizede,,,

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 262

Sz. Gabi így nem nagyon rémlik, de volt egy Csoresz nevű, közel másfél mázsás cigánygyerek, aki egy lagziszenekarban szintizett meg énekelt. No annak aztán volt hangja.

Volt úgy, hogy a haverokkal részegen támolyogtunk a vasútállomás felé, már a templomnál jártunk, a Csoreszék meg a kulturban zenéltek, de a templomnál még mindig teljesen tisztán ki lehetett venni a szöveget.

Pl azt hogy:

"Fölöttünk a Göncölszekér ide-oda jár,

jól meg foglak tekerni, te szép acsai lány".

 

DDDDD

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 261

Néha:-)

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 260

Nekem nem kell bemutatnod ezt az érzést:-)

Előzmény: Törölt nick (257)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 259

Hű, de kened-vágod:-)

 

Ott voltál talán a 90-es évek eleje-közepe tájékán a nagy püspökhatvani bulikban, amikor Sz. Gabi fénykorában a húrok közé csapott és érces baritonján rázendített:

 

"Még azt mondják ez se szép, az se szép,

olyan vagyok, mint a csillagos ég..."

 

No, ott voltál?......:-)))

Előzmény: Törölt nick (257)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 258

Herr Hauptforster!

 

Előbb tán szüretőni kéne, aztán mulatni:-)

 

A zalagyöngyének még kell jó 3 hét, a kékoportónak meg talán egy hónap is.

 

Előbb a munka, aztán a szórakozás.

 

Vagy ahogy mi germánok mondjuk:

 

Erste die Arbeit, dann das Spiel.

 

Vagy a témába vágóan:

 

Erste Weinlese, dann die Weinlesefest...

Előzmény: Törölt nick (254)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 257

Tácoltatok már úgy népi bálban, hogy egyik kezetekben vörösbor, a fejeteken félrecsapva a parasztkalap, eszeveszetten forogtok a zene ütemére és közben teli torokból, átszellemülve éneklitek?:

 

"Nem az a jó gazda,

kinek hat ökre van,

hanem az a gazda,

kinek szép lánya van.

 

Szépen fölneveli,

a szárnyára ereszti,

Sírva néz utána,

mikor más öleli.

 

Nem az a jó gazda,

kinek hat ökre van,

hanem az a gazda,

kinek szép lánya van.

 

Minek a hat ökör

a hosszú istállóba,

Ha nincsen szeretőm

... falujába?..."

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 256

Csak azt nem értem, hogy gyön ez a néprajzhoz?

Előzmény: Géppuskaszájú Rapper (251)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 255

No, ez sem rossz:

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 254

Még 3 hét és kezdődnek a szüreti mulatságok a völgyben.

 

Egy kis kedvcsináló előzetes:

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 253

A múltkor az egyik srác azt mondta hugyozás közben, hogy :

A b..szás is jó, no de ez....".

 

Jó, értem én, értem, amit mondani akarsz, de azért túlzásokba ne essünk:-)

Előzmény: Törölt nick (242)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.26 0 0 252

Ó, a régi jó szüreti mulatságok a kies Galga-vidéken!

De sokszor részt vettem rajtuk én is népi öltözetbe bújva:-)

Parasztkalapomon árvalányhaj, az egyik karomban boros demizson, a másikban egy sokszoknyás menyecske:_)))

 

Azok voltak csak a régi szép idők...

Előzmény: Törölt nick (242)
Géppuskaszájú Rapper Creative Commons License 2011.04.16 0 0 251

Megdöglött ez a topic, kár.

 

Van két ide vágó film az indavideón, Partik népe és Plázák Népe. Kb. 10-12 évesek. Érdekes kordokumentum mindkettő (beleértve azt is hogy a készítésük óta mennyit változott a világ).

 

 

 

 

rozmaring86 Creative Commons License 2010.08.15 0 0 250
Kedves fórumozók!

Lenne egy kérdésem: mégpedig, hogy az alul lévő linken elérhető képen a blúzon a hímzésminta jellemző-e valamely tájegységre, vagy ez csupán egy "mű" minta. Én sajnos nem értek hozzá, az ing a nagymamám dolgai között volt, ő sajnos már nem él. Csak szeretném tudni, hogy ez az ő fiatalkori inge volt-e, amit ő hímzett, vagy esetleg így készen valahonnan vásárolta. Én palóc területen élek (vagyis barkó faluban), de csak annyit tudok megállapítani, hogy a hímzés nem keresztszemes, és túl cifra (az egyéb klasszikus kék-piros hímzésekhez képest). És ha valaki tudna segíteni, akkor azt köszönöm, és ha esetleg butaságot kérdeztem, akkor bocsánat.

http://kepfeltoltes.hu/view/100814/foto_033_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Msdancefun Creative Commons License 2010.07.26 0 0 249
Sziasztok,
Aziránt érdeklődnék, hogy van-e ötletetek arra, hogy Budapesten hol lehet beszerezni kalapra való árvalányhajat. Sürgős lenne, semmiképp nem tudok messzebb menni érte... Hálás köszönet, ha valakinek van tippje! Az is jó, ha virágboltot tudtok, ahol lehet venni sima árvalányhajat. Köszönöm!
werbulchu Creative Commons License 2010.02.23 0 0 247
Üdv mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, hogy a tulipános láda, az egy jellegzetesen törökös, nomádos vagy a világ számos szegletében előforduló "bútordarabja"-e, az új, saját életébe elinduló leánynak ?
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.02 0 0 246
Sziasztok!

Tudnátok-e segíteni nekem? Találtam három képet, a kisvasút (és helye) érdekelne a fotók alapján, de igazából nem nagyon lehet kiindulni csak egy hídból, de az se mond sokat...

Meg tudnátok mondani a ruhák és házak alapján, hogy merre lehet az országban a település, ahol a rendőrök járőröznek?

Köszönöm!



Lovefool Creative Commons License 2009.12.25 0 0 245

Sziasztok!

Remélem tudtok segíteni! Idén érettségizek és szeretnék néprajzot tanulni. ELTE vagy Pécs lesz belőle, mert ezek nincsenek messze tőlem. Amúgy igazából arra lennék kíváncsi, hogy mit tanulnak itt és hogy lehet - e néptáncot is tanulni. Meg az is nagyon érdekelne, hogy egyetem után majd mit tudok dolgozni. (-: 

 

Köszönöm a segítséget!
Anna

bestpixel Creative Commons License 2009.12.16 0 0 244
Mindenkinek ajánlom az alábbi honlapot:
www.kiskunhelikon.ucoz.com

Balladák, versek, történetek, parasztemberek élete, stb. a Kunságban.
Vudumaci Creative Commons License 2009.10.29 0 0 243
nagyon jó kis néprajzi naptárt vettem, benne vannak a jeles napok meg népi időjóslások is. mindenkinek ajánlom. csak egyenesen a kiadótól (www.cserkiado.hu) rendeljétek, mert utóbb kiderült, ott van rá kedvezmény.
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.28 0 0 242

Szeva!

 

Népszokások szüretin a mi falunkban:

 

a fiúk a szüretis ruhához a kalap mellé árvalányhajat vagy rozmaringot tűznek.

A magyarok inkább árvalányhajat, a svábok meg inkább rózmaringot.

Aki meg magyarnak is, svábnak is tartaja magát, mint én, az meg gyakran árvalányhajat is, rózmaringot is:-)

 

Egyébként azt tudtad, hogy a rózmaring a magyarországi svábok virágja, a svábok összetartozásának jelképe, szimbóluma.

 

A másik szüreti népszokás, ami az utóbbi időben elterjedt a falunkba, az a "bokorhugyozás".

 

Ez azt jelenzti, hogy a legények a lovaskocsin jól beboroznak a felvonulás alatt vagy fröccsöznek, de mire a menet végigér a falun, bizony a hóklyagok már meg-megtelnek.

Egy bizonyos helyen, ahol sűrű bokrok vannak a vasút mellett, megállítjuk a lovaskocsikat, leszállunk, oszt usgyi be a bokrok közé, lereszteni a fáradtolajat.:-)))

 

A múltkor az egyik srác azt mondta hugyozás közben, hogy :

A b..szás is jó, no de ez....".

 

Szóval ilyen hagyományok is vannak nálunk a szokásosokon felül.

 

 

 

 

Előzmény: Galgadio (241)
Galgadio Creative Commons License 2009.09.22 0 0 241

Szjasztok!

 

Jó rég nem írt senki ebbe a topikba:-(((

 

Engem a szürethez és a szüreti felvonulásokhoz, mulatságokhoz kapcsolódó népszokások, hagyományok érdekelnének, ha van valakinek ilyen anyaga, azt köszönettel veszem.

 

Illetve, ha kifejezetten a Galga-mente néprajzára vonatkozó anyaga vagy könyve van valakinek, megköszönném, ha megadna a címét vagy elérhetőségét.

 

Köszönettel: Galgadio

Laci bá 5 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 240
Hálásan köszönöm, hogy betetted ide ennek a csodálatos gyűjteménynek a címét!
Előzmény: moonshadow (237)
sonomilanista Creative Commons License 2008.06.10 0 0 239
hőha , de rég írtam ide.. :)






Pásztorok jelzései

Pusztai csárdák cégére az épület végén, a padláslyukon kidugott rúdon függött. Hosszú nyakú üveg, maréknyi fenyőforgács és egy-két színes szalag volt rajta leggyakrabban. A borosüveg azt hirdeti, hogy itt bort mérnek, a fenyőfa forgács pedig azt, hogy itt ennivaló is kapható. A szalagok száma azt adta hírül, hány csaplárosnő van a csárdában
Pásztorok jelzései kútgémmel (1970-es évek):
1. vigyázz, hivatalos ember érkezett,
2. hajtsák a gulyát vagy ménest az itatóhelyre,
3. elkészült az ebéd, jöjjenek ebédelni,
4. nagy baj, szerencsétlenség történt,
5. vigyázz, megérkezett az olvasó (számvevő) bizottság,
6. vigyázz, látogató gazdák érkeztek,
7. a kút vize nem iható,
8. a kút elromlott,
9. a számadó nincs a közelben,
10. nő tartózkodik a pásztorálláson,
11. megérkezett az ócskás, lehet adni-venni.
Nádudvar, Hajdú vármegye

A kútgémmel való jelzést már Hermann Ottó is említette, mint a legkiválóbb telegráfot, amit a betyárok és pártolóik használnak. Megemlített még olyan jelzést is, amit a menyecske tett ki, ha a gazda nem volt otthon, bár ez sok gondot okozhatott, hisz' nemcsak az láthatta akinek szólt. Napjainkban a mobiltelefonok korában ez már könnyebben megy, de ha nincs térerő, vagy pénz, esetleg utáljuk ezt a szerkezetet, visszatérhetünk a régi híradáshoz, még ha már nincs gémeskutunk, akkor is. Előbb-utóbb szemet szúr majd valakinek a boldogságos tanyasi élet, s előfordulhat, hogy mindenféle szörnyű hivatalok - adóellenőr, áramkommandó, kútvizsgáló, stb. - autói bukkannak fel a dűlőkön, s akkor majd jól jön a jelzés.


sonomilanista Creative Commons License 2008.06.10 0 0 238
hőőha , de rég írtam ide.. :)




Vissza az oldal tetejére



Pásztorok jelzései

Pusztai csárdák cégére az épület végén, a padláslyukon kidugott rúdon függött. Hosszú nyakú üveg, maréknyi fenyőforgács és egy-két színes szalag volt rajta leggyakrabban. A borosüveg azt hirdeti, hogy itt bort mérnek, a fenyőfa forgács pedig azt, hogy itt ennivaló is kapható. A szalagok száma azt adta hírül, hány csaplárosnő van a csárdában
Pásztorok jelzései kútgémmel (1970-es évek):
1. vigyázz, hivatalos ember érkezett,
2. hajtsák a gulyát vagy ménest az itatóhelyre,
3. elkészült az ebéd, jöjjenek ebédelni,
4. nagy baj, szerencsétlenség történt,
5. vigyázz, megérkezett az olvasó (számvevő) bizottság,
6. vigyázz, látogató gazdák érkeztek,
7. a kút vize nem iható,
8. a kút elromlott,
9. a számadó nincs a közelben,
10. nő tartózkodik a pásztorálláson,
11. megérkezett az ócskás, lehet adni-venni.
Nádudvar, Hajdú vármegye

A kútgémmel való jelzést már Hermann Ottó is említette, mint a legkiválóbb telegráfot, amit a betyárok és pártolóik használnak. Megemlített még olyan jelzést is, amit a menyecske tett ki, ha a gazda nem volt otthon, bár ez sok gondot okozhatott, hisz' nemcsak az láthatta akinek szólt. Napjainkban a mobiltelefonok korában ez már könnyebben megy, de ha nincs térerő, vagy pénz, esetleg utáljuk ezt a szerkezetet, visszatérhetünk a régi híradáshoz, még ha már nincs gémeskutunk, akkor is. Előbb-utóbb szemet szúr majd valakinek a boldogságos tanyasi élet, s előfordulhat, hogy mindenféle szörnyű hivatalok - adóellenőr, áramkommandó, kútvizsgáló, stb. - autói bukkannak fel a dűlőkön, s akkor majd jól jön a jelzés.


moonshadow Creative Commons License 2008.06.08 0 0 237
Vikár Béla: A magyar népköltés remekei I.-II. c. könyv digitalizálása elkészült, ha valakit érdekel. :)
sonomilanista Creative Commons License 2008.02.28 0 0 236
Senor !


itt van !
Előzmény: Don Quixote (235)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!