Keresés

Részletes keresés

MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1601

Szia, nem" vérzik" az sehol sem ,szerintem, Könnyen áttekinthető és ...jön a tél !..xDD..gondolj arra is.  ,-)). Úgy is szoktuk mondani a "rakodó (amerikai) a nagyoké", a boci meg a méhészkedőké.   ,-)). Ök egész fiókokat cserélnek,gondolom az időhiánya miatt is. üdv. és sok sikert.

Előzmény: FvT (1597)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1600

Szia, valóban úgy gondolom, hogy anyacsere célja és értelme elsősorban ha nem jól fiasit, rajzás ellen több streszhatás és mókuskerék léphet fel,szerintem. Izzéé..inkább kérdezem ?  ,-)) Az anyacsere nem jár semmi "hátrányal" ? Régen is alkalmazták ? Köszi minden infodat. üdv.

Előzmény: Kempingez (1596)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1599

Szia, sok mindent másképpen látunk és mások a véleményeink is ,szerintem. Egyszer összefutunk majd az életben és akkor derül ki,hogy valóban segítőkész széndék van valóban a háttérben.  ,-))). Ha szabad az álláspontomat kifejteni ,de..de ! csak úgy ,hogy ez a véleményem és tapasztalatom és senkit sem kívánok megygőzzködnyií !!  xDD. A rajzás ami valójában 50% körüli a kezdőnek levihető simán 10% alá. (Pont). Csupán stress okozza ,illetve mi okozzuk nekik, szerintem. (Ez a :"mi okozzuk" - a környezetünkre is értendő). jelölni kell a kereteket és nem össze-vissza pakolászni vissza. Náluk rend van és érzékenyek akár a "szomszédaink" a méheinkre. Vonatkozik a fészekre és a mézeskeretekre is. Aztán a többi...stb. üdv.

Előzmény: Cirkusz01 (1595)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1598

A rakodó tuti? Hát nem. "Az is több sebtől vérzik" A kettő fajta rendszert, eddig még senkinek sem sikerült ötvözni, teljesmértékben illetve vitathatatlan sikerrel. Ha valaha valaki ezt megoldja .....

Mindenkinek, saját magának kell ebben dönteni. Minden kaptár rendszerről, elmondható hogy vannak bár nagy előnyei a másikkal szemben, és ez  a hátrányokra is érvényes. 

Megkell ismerni de legalább elméletileg, és személyes igények, lehetőségek alapján dönteni.

Ha csak hobbi szintjén marad a méhészkedés, akkor lényegtelen. 

Idős fájós derakú embereknek, nem való a rakodó kaptár. Hacsak nincsennek állandó fiók emelgető segédei.

A rakodó kaptárak nagy előnye, a szöktetési lehetőség így könnyebb a mézelvétel, talán ez a legfőbb előnye. 

Hátrányai :A kaptár elkészítése, pontos precíz megmunkálást igényel. Jó minőségű faanyagot. 

Vándorláskor hevederezni kell. Kissebb a szellőző értéke, borulékonyabb. 

 

Csak néhány dolgot említettem meg,

Örösi Pál Zoltán - Méhek között című könyvében részletesen tárgyalja ezt a témakört.

 

Péntek Lajos az MHVK kaptárt, a kétrendszer ötvözése céljából készítette. Szűk körben terjedt el. 

FvT Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1597

Üdv

 

Írod, hogy szívesebben hordanak hátra , mint oldalra illetve felfelé.

Itt írtátok, hogy a fekvő több sebből vérző konstrukció , és a rakodó a tuti.

Akkor hogyan lehet ezt a két pozitívumot egyesíteni?

Kaptár építés előtt állok , érdeklenének ezek, szeretnék jól dönteni.

Előzmény: Kempingez (1586)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1596

Anya csere, és terv szerű anya csere a megoldás, évente minimum a felét cseréljük le. Az az évi, és lező évi anyás családoknál jellemzően nem fog rajzás történni. Akár évente mindet is cserélhetnénk, De az anyák többnyire második eszetendőben, mutatják meg igazi teljesítményüket. Az új anyák első hanapjaikban könnyen megtorpannak , beszurulnak a petézéssel, virágporos lépek, szűzlépek megakaszthatják. Főleg a Júniusi hordástalan időszakban. Jobban ada kell figyelni a fészek berendezésére.

Ez természetesen más jelenség, mint a kimerülő öreg anyák csökkenő petézése.

Ott többnyire már nincs egésztáblás fiasítás, de ez egy más téma.

A rajzási ösztön, fiatal pontosabban előző évi anyák esetén is felléphet, a körülmények fennállása esetén ( zsúfolt, megszorított család, bőséges hordás) de a rajbölcsők lerágásra kerülnek, az esetek többségében.



A Cirkusz által említett, "24 keret egy termelő család" azt kétanyás jászsági módszerrel lehet többnyire elérni.  ( sok munkaidő igénye miatt, ma már nem igen alkalmazzuk)

A 24 NB keretes kaptárakban, két család fejlődik tavaszon, majd egyesítik főhordás előtt (Akác) többnyire az öregebbik illetve a gyengébbik anyát eltávolítják.

 

Az NB 24-es kaptárakat a múltszázad elején alkotják meg, Boczonádi Szabó Imre

Akkoriban pedig sokkal kedvezőbbek voltak a méhlegelő viszonyok, nem volt vegyszeres gyomirtás, tarlóhántás, és 10x annyi méh, mint ami ideális lenne. Sőt még a vegyszeres rovarirtás, is váratott még pár évtizedet magára. Az atka megjelenése  is a 70-es évek végén történt. Csak a fontosabb momentumok is, mutatják az akkori kedvezőbb feltételeket. Szóval ennek ellenére, miért is kellett 2 anya a 24 keretes kaptárba?

Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1595

Szia! Ezt ügyesen meg lehet előzni.szelekcióval.Természetesen ehhez kell a jó méhésznapló. A közepesen rajzó család bent tartható akácig.sőt utána is. Az amelyik már repcén menni készül annál tudom ajánlani az anya cserét. A legjobb a jó minőségű anyától származó kelőbölcső. Kis szerencsével akácon már az új anya dolgozik.Az anyakeléséig sajnos 4 naponta bölcsőzni kell.

Azért ne feledjük,a rajzás természetes folyamat. Késleltetni lehet,de elnyomni nem.Pontosabban el lehet,de az a család akkor már nem nevezhető termelő családnak.Ami NB méreten számolva 24 keret körül van.

 Üdv

 

Előzmény: MG Petimester (1593)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1594

..."- a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család"..- stb. Bizony bizony, van is benne igazság, sőt...Ezt már 70-ben is így tanitották a Kátkiban (Gödöllőn). De ez mennyiségí kérdés ám, szerintem és ezt elérni (rajzás nélkül), csak egyképpen lehet,szerintem(tünk),.. és véleményem(nyünk) szerint.  ,-))).   üdv.   u.i Emlékszem a könyvére (alacsonykeretes ok-okkozatokat tárgyalta ,talán..) bár tévedhetek ilyen későn..  ,-)))

Előzmény: Kempingez (1592)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1593

xDD ! De biz az megrajzik...  ,-)) Ráadásul az akácon...De, mindegy pont akkor amikor nem kéne ,igazz ? üdv.

Előzmény: Kempingez (1592)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.30 0 0 1592

Értem, illetve sejtem mire célzol, illetve gondoltál. De ha megfigyeled, a jó anyás családok, sokkal többet kibírnak. Nyilván nem kell magyaráznom hogy miért.

 Változik a környezetünk, sajnos mostanában nem a méhek javára. 

 

Emlékezetem szerint Dr. Vicze Ernő megállapitása, hogy a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család. Ez nagyon igaz, (persze addig, amíg nem rajzik meg :-) ).

 

 

Előzmény: MG Petimester (1591)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.29 0 0 1591

........."- hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő. "...- stb.  Hol van az már, hiszen mindegyik vakaroódzik és prüszköl, ha eggyáltalán hazatalálnak ?

Előzmény: Kempingez (1589)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.29 0 0 1590

Valóban a tűző nap sem igazán kedvez a bádogtetőnek.  :-((   . Nálam a 24-es nagyboci teteje átmelegedett miután az öreg körtefa árnyékoló hatása már nem volt. Egyszerüen rátettem egy 8 cm vastag hungarocel maradék táblát egy féltéglával rögzitve, amit természetesen az első vihar átköltöztettet a szomszédba. Erre jött a "B" terv és kapot egy bontott de jó nehézz B30-as téglát.  xDDD. Kicsit túl is nyúlt a méretei miatt a tetőn,de jól szolgált. Csak két komolyabb plusz mozdulatba kerültek a megbontások és néha lila lábujj körmök, ha ráesett a "nehezék". Családtagok örömére, mert ritka ,hogy méhészkedés után biccegünk .Nem elég hogy ecetszagú a kezünk meg füsstös a ruhánk ..?? xDD   ,-)).. 8-9 kereten teleltettem benne és bal illetve jobb oldalain belül szigeteltem, karton anyaggal. A teteje meg ujjságpapír némi plusz (régi papplan cuccos..) amit az asszony adott a hagyatékából, hozományából. Persze ,hogy alsó kijáros röpdeszkával...cifrázva.  ,-)) Pofásak a kaptáraid ,mi tagadás, találékonyságra vall, gondolom tisztítani is egyszerű. Kivülről fested, idővel ? Üdv.                   u.i. Ja kérem ezek a hadi-tittkok ??...azt hittem,hogy vége már a hidegháborúnak.  ,-)))

Előzmény: Kempingez (1589)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1589

Nem fáznak :-) , oldal, és felső szigetelést alkalmazok, tehát az egyébként szokásost. Fekete fóliával takarom télire. Én inkább azt próbálom elkerülni hogy ne legyenek állandó napon, (nyáron) vagyis inkább részben árnyas helyen legyenek a lehetőséghez képest. De ezen dolgokat, ajánlatos a hagyományos deszka kaptárak esetén is betartani. Mivel használok hagyomágyos kaptárakat is, így nem igazán tudok lényeges és bizonyítható mérhető különbséget egyik javára sem állítani. 

Nem a kaptár termel hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő. 

 

De visszatérvre a hőszigetelésre, Az OSB hővezetési tényezője szinte századnyira annyi, mint a fenyődeszkának, elhanyagolható a különbség. 

Viszont, én nem 2 cm-es, csak 1 cm-es OSB-ét használok.( különben sem könnyebb, sem olcsóbb nem lenne) Igy elméletileg a fele a hőszigetelése. Viszont a gyakorlatban, ellenpontozódik az illesztések rések hiányával Nem fúj be a szél. Télen egyébként a méheknek, elég a száraz huzatmentes kaptár. Gondolj arra, hogy többen teleltetnek nyitott aljal is. A tavaszi fejlődés idején fontosabb a szigetelés. De ezzel sem volt gondom.

Nem azt állítom hogy a világ legtökéletesebb kaptárja, csupán annyit hogy saját elvárásaimnak megfelelt. Hozta az elképzeléseimet. Természetesen minden tovább fejleszthető, mint ez is, már több mint 10 év telt el, az első széria termelésbe vonása óta. A második sorozatot 3-éve készítettem, ez látható a képeken természetesen már apróbb változtatásokkal az elsőkhöz képest.

 

A harmadik sorozat, megint egy tovább fejlesztett változat lesz. Az eddigi tapasztalatok alapján apróbb és nagyobb, változtatások fognak beépülni. (ezek nem publikusak)

Valószínű, az már  MHVK formátumú lesz, lényegét illetőleg. De erről még, nem igazán szeretnék többet elárulni.

Az MHVK Péntek Lajos fejlesztése, erről Könyve is jelent meg.  

MG Petimester Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1588

Nagyon szép megmunkálás ,kérem. Nem fáznak télen az OBS-ben ? Becsomagolod a kaptárakat ? üdv.

Előzmény: Kempingez (1582)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1587

Szia! Igen! Jól emlékszel,már á beszéltük a kaptár témát. Mivel nekem, amikor volt meleg építményesem , Nem készítettem erről feljegyzést A különbség oda vissza számot tevő nem volt,mert akkor azt választottam volna.

Mostanában a hátul kezelős rakodókon jár az eszem.Ugyan még jó messze az az idő amikor már a rakodóim nehezek lesznek,de erre az időre is fel akarok készülni.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (1586)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1586

Szia! 

 

Rakodó kaptárakra már nem szeretnék átálni. Mert az egy más világ, én ezt tanultam ezen a "nyelven" fekvőkaptárban gondolkodom. termelek és ebből élek. Most még bírnám a fiókok emelgetését, de meddig? Ettől függetlenül már gondolkodtam a rakodó kaptárak OSB változatán, őszintén bevallom már elsőre elméletben is találtam, megoldandó problémát. De nem tartom lehetlennek. (Régebben voltak rakodó kaptáraim, igaz csak próba szinten.)

Ezek NB 15-ös kaptárak, nekem elég volt még idáig. 

Amikor kezdtem vidékünkön, a fekvőkaptár volt a legelterjedtebb fajta. 

24 keretes, 2 családdal, ez azért annál nagyobb 3 kerettel.

Most, a melegépítményű 15-ös kaptárak irányában gondolkodom, sőt már egy kaptáramat át is építettem.

Hátrafelé szívesebben hordják a mézet, mint oldalra, illetve felfelé.

Most a gyakorlatban is kipróbáltam, igazolta a mások által leírtakat.

 

A Péntek Lajos MHVK kaptárja, illetve technológiája keltette fel az érdeklődésem.

Ámbár van rajta, mit tovább gondolni..... 

Igaz, ő az NB kereteket 90  fokkal elforgatva építette használta. De ragaszkodott a15 db kerethez. 

 

Cirkusz01 A kaptárméreteket, mi már emlékezetem szerint tárgyaltuk, régebben itt.

:-)

Üdv B. Gábor

Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1585

Szia! Elgondolkodtam egy kicsit azon,ha ilyen szépeket tudsz készíteni ,akkor miért nem csinálsz rakodókat Vagy legalábbis elég nagy fekvőt.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (1583)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1584

Szia! gazából azt is elírja,és mások is,hogy a téli fészket úgy kell berendezni,hogy ne kelljen léputcát váltani .Hozzáteszem,egy termelő feles család nem is tud.

Tudod igazi kezdő betegséged van. Mindenkinek végig kell járnia ezt az utat. Ez alól én sem voltam kivétel. Nagyon sok igazság van a szakirodalomban.Abban is amit egymásközt beszélünk,mi méhészek.

De a való életre kevés hatásuk van.Tudod a méhek nem olvasnak szakirodalmat.

Nagyon sokszor a méhek egy dolgot másképp értékelnek,és csak nézünk,hogy most mi van. Ilyenek az anya váltások pl. Gyönyörű szép anya ,szerintünk kiválóan petézik,aztán be petéztetnek vele egy bölcsőt,vagy kettőt.A buta méhész ilyentájt letöri a bölcsőket ,aztán szeptember körül az anya elvész,vagy Pót bölcsőket húznak.

De nagyon sok hasonló dolog van még. Ez a szép a méhészetben.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1581)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1583

Természetesen festve, és a csőlábak aljára kb 30x60 mm -es laposvasak hegesztve a felvekvő felület növelésére. "félkész" kaptárakat fotóztam, az OSB lemezek 10 mm vastagok 12mm-esek a "sarokpánt" és homlok rátétek.  

Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1582

Ez OSB kaptár

 

Több mint 10 éve, ilyenekkel termelek. ( Tönkanyás, bútorkötéssel, a sarkokon a lemezek csak takarólemezek.)

Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.26 0 0 1581

Közben sikerült értelmeznem Dr. Vicze Ernő írását, és végül is, azt írja, a 1/2 NB keretméretű, két fiókon telelő állomány egyrészt ősszel bezugolja a két fiók közötti részt, tehát "egyesíti" a két fiók lépjeit, másrészt ez a zugolás nem a keret teljes hosszában történik, magyarán a két keret lépfelülete között, középen sok helyen hagynak "átjárót", ahol tudnak a méz után vonulni, és emiatt van az, hogy nem okoz gondot az alacsony keretnél a két fiók.

Elgondolkodtatott.

Mondjuk az biztos, hogy jövőre nem így fogok hozzáállni, mint ahogy idén "sikerült".

Előzmény: Cirkusz01 (1580)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1580

Szia ! Épp most nem sikerült elküldene az üzit neked,de holnap eset újra leírom. 

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1578)
japipapi Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1579

Köszönöm.

Természetesen az falcokat, éleket lezárom műgyantával. Az élfóliázás csak szobába való. Próbaképpen, 4 éve csináltam nyúl ketrecet, csak teteje lett vízzárózva, alig látszik kopás. A nyúl a viszonylag kemény felületet nem tudja megrágni, az illesztések műgyantával lettek kezelve. 

Inkább attól tartok, hogy a formaldehid szaga  zavarja a méheket. Megoldás lenne, hogy átkenném belűről méhviasszal? Gondolom jobb, mint a kenhető fólia.

Szerintem az OSB nagyon vékony, meg, hát azt venni kellene, akkor inkább a fenyő deszka. 

 

 

Előzmény: Jam Clerk (1578)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1578

Idén csak a szaporítókaptárakat ütöttük össze bútorlapból, de nem abban fognak kitelelni, és szerintem tavasszal már nem is fogjuk tudni használni a jó részét. Szabad ég alá nem valók, 1 évet ha kibírnak (bár persze ha kapnak egy jobb tetőt, akkor esetleg).

Fedett helyen több évre alapból több esély van, csak nem tudom, hogy ha a kaptár (vagy fiók) illesztéseinél-éleknél mindenképpen kapni fog párát a kaptárból, az szintén nem tesz jót a bútorlapnak (ha csak nincs le-élfóliázva a bútorlap széle), szóval ha én terveznék ilyesmit, sok évre nem számolnék vele.

Esetleg lehetne OSB-lapot is nézni, bár mi azt inkább csak tetőhöz használtuk, de arra is kellett a bádoglemez. Az aljak is OSB-ből készültek, ebben már nem vagyok biztos, hogy jó, hosszútávú megoldás.

Eszembe jutott olyasmi is, hogy két vékonyabb ( = olcsóbb) OSB lapot rászerkeszteni egy lécvázra, kitölteni a közét hungarocellel, de ez meg elég sok meló.

Előzmény: japipapi (1576)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1577

Nem kötözködésből írom, csak hogy lásd, forgatom a Vicze-könyvet :)

A könyv szerint 4-féle felosztásban lehet rakodókat készíteni,

1. alacsony fészek - alacsony mézkamra (ide tartozik pl. a Langstroth-, Zander- és pl. a 1/2 NB-s rakodókaptár);

2. magas fészek - alacsony mézkamra (pl. Dadant-Blatt, Balogh Bálint, illetve az eredeti nagy Boczonádi);

3. közepes fészek - közepes mézkamra (pl. Hunor, közép-Boczonádi, Mogor); illetve

4. magas fészek - magas mézkamra (ehhez írja példának az Egységest).

 

A 2. fajtához írja: "az egyetlen keretsort alkotó fészken a család jól fejlődik, a mézkamra nem túlságosan nehéz. Hátránya a kétféle keret. Európa legelterjedtebb rakodókaptára, a Dadant-Blatt ilyen."

A 3. fajtához én egyelőre annyit tudok, hogy a Hunor méret 10 kereten és 1 fiókon kevés fészeknek, tehát az anya időnként följár petézni a 2. fiókba is. Tehát ez a keretméret nekem egy kissé alacsonynak tűnik ahhoz, hogy élettani határok mentén le lehessen "választani" a tisztán mézes kereteket (akár anyaráccsal, akár csak egy másik fiókkal, olyan "magasságban", amire már nincs szükség petézésre, ezért nem is megy oda az anya). Hallottam olyat is, aki Hunor fészekre tett 1/2 NB mézteret, de a fészek kicsiségén ez nem sokat segít.

A 4. fajtához annyit írt, hogy "a mézkamra túlságosan nehéz, nagysága alig változtatható." Ez minden bizonnyal igaz, hiszen 32,5 centi magas keret az kb. 30 centis lépmagasságot jelent, vagyis kicsivel kevesebb, mint a 1/2 NB keretből kettő darab keret lépfelülete (ami ugye, 2 x 16 cm-s lépmagasság).

Viszont az Egységes 30 centis lépmagassága állítólag pont annyival magasabb a Hunor 25 centijénél, amennyi az év közbeni töretlen lendülethez és az egy fiókon történő, megfelelő teleléshez kell. Amit én gondoltam hozzá, hogy a "sima NB méretű fészek + 1/2 NB méztér" esetében az a 33,5 centis fészek-lép magassága már kicsit sok ahhoz, hogy azt ki lehessen hagyni a pörgetésből, magyarán túl sok mézet tesznek a lép tetejére koszorúnak, mielőtt áttérnének a 2. fiókra, ami elvileg a méztér volna.

Tudom, nem tesznek különbséget a kettő között, de az egyszerűség kedvéért mi most tegyünk :)

Tehát, összefoglalva: ha a 2. fajta a fejlődés szempontjából jó, és Európában a legelterjedtebb, a 3. kevés, a 4. fajtának meg az a baja, hogy túl nehéz a mézkamra, akkor miért ne lehetne hobbiméhészetet úgy kialakítani, hogy a 2. és a 4. fajtát vegyítem? Egységes fészek + 1/2 NB mézkamra, abból is 1-2-3, amennyi csak kell, és lehetőleg úgy, hoy a fészket ne kelljen pergetni (nekik sem árt némi megnyugtató mennyiségű üzemanyag, ami a"kezük ügyében van").

Tudom, szerinted minden kaptár jó... :)

Előzmény: Cirkusz01 (1575)
japipapi Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1576

Sziasztok!

Szeretném kikérni véleményeteket.

Mi a tapasztalataitok? Laminált bútorlapból lehetne csinálni kaptárt? Természetesen fedett helyen gondoltam telepíteni. Fenyő deszkám szűkösen van, de 18 mm -es lap van bőven. 

Előzmény: Cirkusz01 (1575)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1575

Szia! Bizony sok érv van a nagyobb fészek kis méztér mellett.Viszont nem egyszerű, sőt egy jó család akár tavasszal egy kicsit meg is tud torpanni. Erre is van természetesen megoldás.De azt ne feledjük el,hogy a világ uralkodó rendszere az egyenlő keretes rakodó kaptár. Alacsony kerettel,olyan 30 cm magassággal.

 A kijáróknak most már alul kell lenni mindenhol.A régi váltó kijárós megoldások kicsit bonyolultak,és nem is jók szerintem.

Természetesen, sajnos úgy is méhészkedtem. Az volt,abba raktam a méheimet amit örököltem,kaptam,szereztem. Ez már a múlt,de nem volt hiába.Igaz sok plusz munka volt,de legalább tudom melyik kaptárban hogyan élnek a méhek.

A méhek nem fészek,méztérben gondolkodnak. Nincs hordási lendület csökkenés,ha a kaptár elég nagy . Az anya petézése az más, az megtorpanhat,ha nincs hova petéznie.A méh család életében a fontosságok változnak. Tavasszal a fiasítás a fontos, aztán nyáron ,az élelem.Akár a fészekterhére is. Ezért is csökken például napraforgón az állományok nagysága. Jó esetben 1/3.- dal.

Én őrősi elvét vallom naprától repcéig inkább egy kerettel kevesebbe legyenek, utána inkább 1 fiókkal több legyen a méh családnál.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1573)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1574

A fekvősök inkább 8+..kereten teleltettnek ahogy megfigyeltem másnál is, (szükitünk és az oldalakat védjük a hidegtől). Segíteni persze kell nekik így is úgy is...majd, (serkenteni is). A rakodósok nagyobb kihívásokkal küzdenek ezen a téren is..De ez csak egy vélemény. Én általában úgy 18 kg al,.. és igen jó minőségel kalibrálok télire. Az alsó kijáró is elönyősebb így, legalább is azt gondolom.

Előzmény: Cirkusz01 (1572)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.24 0 0 1573

Amint írtam korábban is, azért gondolkodtam el az Egységes fészek + 1/2 NB  méztér összeállítású rakodórendszeren, mert valamiért rokonszenvesebbnek tűnik a bontatlan lépfelület, a könnyebb anyakeresés és a kiegyenlítéses méhészkedésből fakadó 1-1 hét pihenő (ezt is a Vicze-könyvből olvastam). Az ezzel járó "munkacsúcsok", tehát amikor egyszerre kell sok mindent összehozni az összes családnál, na az nem annyira, de ha az ember kevés családdal méhészkedik, és leginkább a hétvégéiből tud erre időt szakítani, akkor pont ideálisnak érzi ezt a rendszert. Ezért tűnik nekem ez rokonszenvesnek, de ismét mondom, laikus vagyok.

 

A kijáró jellemzően alul van (volt) egész évben, csak mostanában kezdünk áttérni a felső kijáróra, a téliesítés miatt. Persze ha arra gondolsz, hogy a fészekfiókon elöl és hátul is képezünk kijárókat, és magát a fiókot egyszerűen meg kell fordítani keretekkel együtt, azt szintén tudom (elméletben).  Ez viszont nem tudom, mennyiben befolyásolja az oldalsó mézkoszorút.

 

Bezzeg Lászlóra már rábukkantam egy másik fórumon, kicsi a világ :)

 

"A fészek két oldalán lévő fedett kereteket a méhek ismét meghordják."

Vagyis ha már befedték és kipörgetem, aztán visszaadom nekik, akkor az megint mézes keret lesz, nem pedig fias?

A korábbi kérdésem pont erre akart utalni, hogy ami fedetlen állapotban a fészekben van, de

a) nem a "jó" helyen, azzal mit kezdenek, áthordják-e a méztérbe, hogy legyen hely a fiasításnak, illetve

b) ez megtöri-e a lendületet, tehát ezt szűkülésnek fogják-e föl.

 

 

Az adonyi telephely meg egyelőre csak elvi lehetőségként merült fel, a srác nem gondolkodik újabb telephelyen, egyszerűen csak a meglévő, Kápolna sori telkére tenné a családjait, amennyiben a környék megfelelő. Viszont ahogy írod, az a rész nem valami ideális egész éves, álló méhészkedésre 20-40 családdal.

Üdv

Előzmény: Cirkusz01 (1572)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.24 0 0 1572

Szia! Bizony Kempingeznek igaza van. A legegyszerűbb a méhészkedés az egyenlő kertes rakodókban. Amit elszoktam mondani minden kaptár kiválóan  alkalmas méhészkedésre. Viszont a hozzá tartozó technológiát be kell tartani. A legfontosabb,hogy erős családokat tartsunk.Nem a szomszédra hallgatni.Egy erős,termelő család Őrösi szerint 10-12 NB méreten telel ki.  Ettől kisebbek,csak segítséggel tudnak termelővé válni.

Azt ,hogy a méhek a mézet hova hordják, az két dolgon múlik .Milyen közel vagyunk akáchoz,és hol van a kijáró.Akác előtt inkább a méztérre gyúrnak utána már erősen a fészket tömik.Amivel tudjuk ezt még kicsit szabályozni,az a kijáró.A kijáróhoz nem igen tesznek mézet.A fészek elmézesedését a nyitott alj használatával tudjuk meg akadályozni. Viszont amire figyelni kell,az amikor már a fészket kell hordatni,akkor be kell zárni a nyitott aljat.

E témában a  professzionális méhészegyesület elnökéhez is fordulhatsz. Ez az ő tapasztalata..Tőle olvastam.Bezzeg Lászlónak hívják.

A fészek két oldalán lévő fedett kereteket a méhek ismét meghordják.A lendületet a hely szűkülése töri meg.Vagyis 1 rész méz beérleléséhez 2 rész hely kell. A hordáskor erre figyelni kell.Amikor egy fiók félig megtelik,akkor mehet neki a következő.Az üres a  fészekre kerüljön.Rá az anyarácsra.

A feles kerteket nem Dr Vicze Ernő találta ki. Az ő tanulmánya az alacsony keretes rakodókra szól. 15-27 cm. Bár a ez utóbbi már néha magas keretként szuperál.

Amióta keretes kaptárral méhészkedünk azóta van több féle méret egy rendszerhez.

Ne gondold,hogy ez csak 200 éves.Már az ókorban is használtak keretes kaptárakat

Mindenképp ajánlom neked ezt a könyvet.Igaz már öreg ez is,de nagyon hasznos jó tanácsok vannak benn.

Az adonyi telephely kiválasztásánál ,ha gondolod tudok majd segíteni.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1569)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!