Keresés

Részletes keresés

Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1606

A konténer biztonságos? Gyorsabban ellehet tüntetni,  mint bármit csak egy teherautó... még a rakododni sem kell.

 

A hátsókezelésű hátránya, hogy kezeléshez minden keretet kikell egyesével szedni a kaptárból kezelőbakra.

Előzmény: FvT (1605)
FvT Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1605

Köszönöm a válaszokat, nyilván mint minden téren, itt sincs egyedüli üdvözítő technológia.

Mindnek van előnye, és hátránya, mindenki megpróbálja a saját igényei és lehetőségei szerint kihasználni az előnyöket, és csökkenteni a hátrányokat.

 

Én 4 hónapja fekvőket vettem, és mivel ezek voltak az első kaptáraim, ezekben kezdtem el gondolkodni.

Nemrég összeismerkedtem egy méhésszel, egy 60 családos konténerrel termel.

Nagyon  megtetszett a rendszer, annak ellenére , hogy sok helyen idejétmúltnak tartják.

Persze ez nem zavarja a barátomat, vígan termel vele .

9 db NB a fészek, természetesen meleg építményben, és hátul még plusz 4 hizlalt félkeret , és egy sor hizlalt félkeret felül.Ez olyan a szememben, mint egy kis fekvő, de rakodóvá bővíthető. Hátsókezelésű.

 

Természetesen azonnal elkezdtem adoptálni a látottakat , szimpatikus a konténer.

Álló méhészetet tervezek, 4 lehetséges telephelyem jöhet szóba. Ebből egy ami abszolút biztonságos, a többi szétszórtan helyezkedik el. Nagy súlyt nyom a latba , a biztonság, és talán a konténer ami a legnehezebben lovasítható.....

Nem utolsó sorban szerintem költségkímélőbb mint a kaptár.

Szóval elsősorban megpróbálom az előnyöket kidomborítani, és megoldani a hibáit.

Mik a hátsókezelésűnek a hátrányai, és mik az előnyei?

Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1604

 A rakodó kaptárak hogy csak a nagyoknak való, meg hogy ők csak fiókot kezelnek ez azért nagyon sarkított és leegyszerűsített meghatározás. Annak ellenére hogy ipari méretű termelésre, ez alkalmas.

Ennél árnyaltabbak a dolgok a valóságban.

 

Igen több sebből vérzik, mert nagyon sok hátrányát felkell vállalni, az egyébként nem vitatható előnyeiért. 

 

Sok alkatrészből áll, sok illesztési felület van, ezért öreg és gyenge minőségű, vagy pontatlan megmunkálású kaptárak esetén sok helyen kibújhatnak a méhek. 

Az éppen használatonkívűli, fíókok, szöktetők, aljdeszkák, anyarácsok raktározást igényelnek.

 

Vándorlásra előkészítésük, időigényesebb a hevederezés, pántolás miatt. Rakodása is nagyobb figyelmet igényel. 

Szellőző értéke majdnem felinnyi, mint egy NB 18-as fekvőnek.

Jelenleg preferált félkeretes, rendszer esetén, több mint duplázódik a keretek száma.

 

Ezeket nem elriasztásul írtam, csak a tényszerűség okán, hogy a könnyebb pergetés miatt, milyen plussz dolgokat kell felvállalni. 

 

Az is igaz hogy lehet csak fiókokat kezelni, sőt ezeket a dolgokat olyan segédmunkások is elvégezhetik, akik nem értenek a méhekhez. 

Sőt olyat is lehet, hogy belesemnéznek a fészekbe. 

Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1603

Kihagytam az előző hsz-ből. Az anya zárkázása kerülhető el, így a zárkában töltött szoktatási idő is.

Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1602

"anyacsere célja és értelme elsősorban ha nem jól fiasit"  

 

Igen, és továbbá még az is igaz amit a rajzásról írtam. 

 

Persze hogy cseréltek régen is anyát, ugyan is nem minden esetben történik meg a természetes anyaváltás. Ez megint öröklött hajlam, több olyan esettel is találkoztam, amikor a kimerülőfélbenlévő gyenge feromontermelő anya esetén, sem kezdtek válóbölcsőt építeni. Sőt ezekben az esetekben az álanyaság is fellépett.

 

"Hátránnyal jár-e az anyacsere?" Persze pénzbe kerül. :-) Illetve sok munkába, ha magad neveled,( ismereteket is kíván)

 

Estleges hátránya, a leginkább elterjedt anyásítási eljárásból kifolyólag a petézés kiesése napokig. Bár az új anya ezt bőven "bepótolja" majd. 

 

Viszont el is kerülhető, pontosabban fél, vagy egy napra csökkenthető (sőt az egyetlen 100%-os módszer) a szabadon anyásítás, egyszagúvá tétellel. Én vaníliás vizes permetezéssel teszem, Régebben erről már írtam itt.

 

Nem hinném hogy stresszelni kellene a méhcsaládokat azért, hogy ne akarjanak rajzani. 

 

Hogyan képzeled ezt? 

 

A rajzásgátlás első és legjobb lépése az ha nem rajzó hajlamot örökítő új 1-2 éves anyák vannak az állományban. 

A többi, már csak "tűzoltómunka".

 

A bölcsőzés, az éppíttetés, a lepergetés, a szellőzők nyitása stb.

MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1601

Szia, nem" vérzik" az sehol sem ,szerintem, Könnyen áttekinthető és ...jön a tél !..xDD..gondolj arra is.  ,-)). Úgy is szoktuk mondani a "rakodó (amerikai) a nagyoké", a boci meg a méhészkedőké.   ,-)). Ök egész fiókokat cserélnek,gondolom az időhiánya miatt is. üdv. és sok sikert.

Előzmény: FvT (1597)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1600

Szia, valóban úgy gondolom, hogy anyacsere célja és értelme elsősorban ha nem jól fiasit, rajzás ellen több streszhatás és mókuskerék léphet fel,szerintem. Izzéé..inkább kérdezem ?  ,-)) Az anyacsere nem jár semmi "hátrányal" ? Régen is alkalmazták ? Köszi minden infodat. üdv.

Előzmény: Kempingez (1596)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1599

Szia, sok mindent másképpen látunk és mások a véleményeink is ,szerintem. Egyszer összefutunk majd az életben és akkor derül ki,hogy valóban segítőkész széndék van valóban a háttérben.  ,-))). Ha szabad az álláspontomat kifejteni ,de..de ! csak úgy ,hogy ez a véleményem és tapasztalatom és senkit sem kívánok megygőzzködnyií !!  xDD. A rajzás ami valójában 50% körüli a kezdőnek levihető simán 10% alá. (Pont). Csupán stress okozza ,illetve mi okozzuk nekik, szerintem. (Ez a :"mi okozzuk" - a környezetünkre is értendő). jelölni kell a kereteket és nem össze-vissza pakolászni vissza. Náluk rend van és érzékenyek akár a "szomszédaink" a méheinkre. Vonatkozik a fészekre és a mézeskeretekre is. Aztán a többi...stb. üdv.

Előzmény: Cirkusz01 (1595)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1598

A rakodó tuti? Hát nem. "Az is több sebtől vérzik" A kettő fajta rendszert, eddig még senkinek sem sikerült ötvözni, teljesmértékben illetve vitathatatlan sikerrel. Ha valaha valaki ezt megoldja .....

Mindenkinek, saját magának kell ebben dönteni. Minden kaptár rendszerről, elmondható hogy vannak bár nagy előnyei a másikkal szemben, és ez  a hátrányokra is érvényes. 

Megkell ismerni de legalább elméletileg, és személyes igények, lehetőségek alapján dönteni.

Ha csak hobbi szintjén marad a méhészkedés, akkor lényegtelen. 

Idős fájós derakú embereknek, nem való a rakodó kaptár. Hacsak nincsennek állandó fiók emelgető segédei.

A rakodó kaptárak nagy előnye, a szöktetési lehetőség így könnyebb a mézelvétel, talán ez a legfőbb előnye. 

Hátrányai :A kaptár elkészítése, pontos precíz megmunkálást igényel. Jó minőségű faanyagot. 

Vándorláskor hevederezni kell. Kissebb a szellőző értéke, borulékonyabb. 

 

Csak néhány dolgot említettem meg,

Örösi Pál Zoltán - Méhek között című könyvében részletesen tárgyalja ezt a témakört.

 

Péntek Lajos az MHVK kaptárt, a kétrendszer ötvözése céljából készítette. Szűk körben terjedt el. 

FvT Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1597

Üdv

 

Írod, hogy szívesebben hordanak hátra , mint oldalra illetve felfelé.

Itt írtátok, hogy a fekvő több sebből vérző konstrukció , és a rakodó a tuti.

Akkor hogyan lehet ezt a két pozitívumot egyesíteni?

Kaptár építés előtt állok , érdeklenének ezek, szeretnék jól dönteni.

Előzmény: Kempingez (1586)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1596

Anya csere, és terv szerű anya csere a megoldás, évente minimum a felét cseréljük le. Az az évi, és lező évi anyás családoknál jellemzően nem fog rajzás történni. Akár évente mindet is cserélhetnénk, De az anyák többnyire második eszetendőben, mutatják meg igazi teljesítményüket. Az új anyák első hanapjaikban könnyen megtorpannak , beszurulnak a petézéssel, virágporos lépek, szűzlépek megakaszthatják. Főleg a Júniusi hordástalan időszakban. Jobban ada kell figyelni a fészek berendezésére.

Ez természetesen más jelenség, mint a kimerülő öreg anyák csökkenő petézése.

Ott többnyire már nincs egésztáblás fiasítás, de ez egy más téma.

A rajzási ösztön, fiatal pontosabban előző évi anyák esetén is felléphet, a körülmények fennállása esetén ( zsúfolt, megszorított család, bőséges hordás) de a rajbölcsők lerágásra kerülnek, az esetek többségében.



A Cirkusz által említett, "24 keret egy termelő család" azt kétanyás jászsági módszerrel lehet többnyire elérni.  ( sok munkaidő igénye miatt, ma már nem igen alkalmazzuk)

A 24 NB keretes kaptárakban, két család fejlődik tavaszon, majd egyesítik főhordás előtt (Akác) többnyire az öregebbik illetve a gyengébbik anyát eltávolítják.

 

Az NB 24-es kaptárakat a múltszázad elején alkotják meg, Boczonádi Szabó Imre

Akkoriban pedig sokkal kedvezőbbek voltak a méhlegelő viszonyok, nem volt vegyszeres gyomirtás, tarlóhántás, és 10x annyi méh, mint ami ideális lenne. Sőt még a vegyszeres rovarirtás, is váratott még pár évtizedet magára. Az atka megjelenése  is a 70-es évek végén történt. Csak a fontosabb momentumok is, mutatják az akkori kedvezőbb feltételeket. Szóval ennek ellenére, miért is kellett 2 anya a 24 keretes kaptárba?

Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1595

Szia! Ezt ügyesen meg lehet előzni.szelekcióval.Természetesen ehhez kell a jó méhésznapló. A közepesen rajzó család bent tartható akácig.sőt utána is. Az amelyik már repcén menni készül annál tudom ajánlani az anya cserét. A legjobb a jó minőségű anyától származó kelőbölcső. Kis szerencsével akácon már az új anya dolgozik.Az anyakeléséig sajnos 4 naponta bölcsőzni kell.

Azért ne feledjük,a rajzás természetes folyamat. Késleltetni lehet,de elnyomni nem.Pontosabban el lehet,de az a család akkor már nem nevezhető termelő családnak.Ami NB méreten számolva 24 keret körül van.

 Üdv

 

Előzmény: MG Petimester (1593)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1594

..."- a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család"..- stb. Bizony bizony, van is benne igazság, sőt...Ezt már 70-ben is így tanitották a Kátkiban (Gödöllőn). De ez mennyiségí kérdés ám, szerintem és ezt elérni (rajzás nélkül), csak egyképpen lehet,szerintem(tünk),.. és véleményem(nyünk) szerint.  ,-))).   üdv.   u.i Emlékszem a könyvére (alacsonykeretes ok-okkozatokat tárgyalta ,talán..) bár tévedhetek ilyen későn..  ,-)))

Előzmény: Kempingez (1592)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.31 0 0 1593

xDD ! De biz az megrajzik...  ,-)) Ráadásul az akácon...De, mindegy pont akkor amikor nem kéne ,igazz ? üdv.

Előzmény: Kempingez (1592)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.30 0 0 1592

Értem, illetve sejtem mire célzol, illetve gondoltál. De ha megfigyeled, a jó anyás családok, sokkal többet kibírnak. Nyilván nem kell magyaráznom hogy miért.

 Változik a környezetünk, sajnos mostanában nem a méhek javára. 

 

Emlékezetem szerint Dr. Vicze Ernő megállapitása, hogy a legjobb mézeltetési technológia, az erőss család. Ez nagyon igaz, (persze addig, amíg nem rajzik meg :-) ).

 

 

Előzmény: MG Petimester (1591)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.29 0 0 1591

........."- hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő. "...- stb.  Hol van az már, hiszen mindegyik vakaroódzik és prüszköl, ha eggyáltalán hazatalálnak ?

Előzmény: Kempingez (1589)
MG Petimester Creative Commons License 2014.07.29 0 0 1590

Valóban a tűző nap sem igazán kedvez a bádogtetőnek.  :-((   . Nálam a 24-es nagyboci teteje átmelegedett miután az öreg körtefa árnyékoló hatása már nem volt. Egyszerüen rátettem egy 8 cm vastag hungarocel maradék táblát egy féltéglával rögzitve, amit természetesen az első vihar átköltöztettet a szomszédba. Erre jött a "B" terv és kapot egy bontott de jó nehézz B30-as téglát.  xDDD. Kicsit túl is nyúlt a méretei miatt a tetőn,de jól szolgált. Csak két komolyabb plusz mozdulatba kerültek a megbontások és néha lila lábujj körmök, ha ráesett a "nehezék". Családtagok örömére, mert ritka ,hogy méhészkedés után biccegünk .Nem elég hogy ecetszagú a kezünk meg füsstös a ruhánk ..?? xDD   ,-)).. 8-9 kereten teleltettem benne és bal illetve jobb oldalain belül szigeteltem, karton anyaggal. A teteje meg ujjságpapír némi plusz (régi papplan cuccos..) amit az asszony adott a hagyatékából, hozományából. Persze ,hogy alsó kijáros röpdeszkával...cifrázva.  ,-)) Pofásak a kaptáraid ,mi tagadás, találékonyságra vall, gondolom tisztítani is egyszerű. Kivülről fested, idővel ? Üdv.                   u.i. Ja kérem ezek a hadi-tittkok ??...azt hittem,hogy vége már a hidegháborúnak.  ,-)))

Előzmény: Kempingez (1589)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1589

Nem fáznak :-) , oldal, és felső szigetelést alkalmazok, tehát az egyébként szokásost. Fekete fóliával takarom télire. Én inkább azt próbálom elkerülni hogy ne legyenek állandó napon, (nyáron) vagyis inkább részben árnyas helyen legyenek a lehetőséghez képest. De ezen dolgokat, ajánlatos a hagyományos deszka kaptárak esetén is betartani. Mivel használok hagyomágyos kaptárakat is, így nem igazán tudok lényeges és bizonyítható mérhető különbséget egyik javára sem állítani. 

Nem a kaptár termel hanem a méh :-), Tehát egészséges méhcsaládok, amelynek a "motorja" a jó anya, és a kellő megfelelő hordás, méhlegelő. 

 

De visszatérvre a hőszigetelésre, Az OSB hővezetési tényezője szinte századnyira annyi, mint a fenyődeszkának, elhanyagolható a különbség. 

Viszont, én nem 2 cm-es, csak 1 cm-es OSB-ét használok.( különben sem könnyebb, sem olcsóbb nem lenne) Igy elméletileg a fele a hőszigetelése. Viszont a gyakorlatban, ellenpontozódik az illesztések rések hiányával Nem fúj be a szél. Télen egyébként a méheknek, elég a száraz huzatmentes kaptár. Gondolj arra, hogy többen teleltetnek nyitott aljal is. A tavaszi fejlődés idején fontosabb a szigetelés. De ezzel sem volt gondom.

Nem azt állítom hogy a világ legtökéletesebb kaptárja, csupán annyit hogy saját elvárásaimnak megfelelt. Hozta az elképzeléseimet. Természetesen minden tovább fejleszthető, mint ez is, már több mint 10 év telt el, az első széria termelésbe vonása óta. A második sorozatot 3-éve készítettem, ez látható a képeken természetesen már apróbb változtatásokkal az elsőkhöz képest.

 

A harmadik sorozat, megint egy tovább fejlesztett változat lesz. Az eddigi tapasztalatok alapján apróbb és nagyobb, változtatások fognak beépülni. (ezek nem publikusak)

Valószínű, az már  MHVK formátumú lesz, lényegét illetőleg. De erről még, nem igazán szeretnék többet elárulni.

Az MHVK Péntek Lajos fejlesztése, erről Könyve is jelent meg.  

MG Petimester Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1588

Nagyon szép megmunkálás ,kérem. Nem fáznak télen az OBS-ben ? Becsomagolod a kaptárakat ? üdv.

Előzmény: Kempingez (1582)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.28 0 0 1587

Szia! Igen! Jól emlékszel,már á beszéltük a kaptár témát. Mivel nekem, amikor volt meleg építményesem , Nem készítettem erről feljegyzést A különbség oda vissza számot tevő nem volt,mert akkor azt választottam volna.

Mostanában a hátul kezelős rakodókon jár az eszem.Ugyan még jó messze az az idő amikor már a rakodóim nehezek lesznek,de erre az időre is fel akarok készülni.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (1586)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1586

Szia! 

 

Rakodó kaptárakra már nem szeretnék átálni. Mert az egy más világ, én ezt tanultam ezen a "nyelven" fekvőkaptárban gondolkodom. termelek és ebből élek. Most még bírnám a fiókok emelgetését, de meddig? Ettől függetlenül már gondolkodtam a rakodó kaptárak OSB változatán, őszintén bevallom már elsőre elméletben is találtam, megoldandó problémát. De nem tartom lehetlennek. (Régebben voltak rakodó kaptáraim, igaz csak próba szinten.)

Ezek NB 15-ös kaptárak, nekem elég volt még idáig. 

Amikor kezdtem vidékünkön, a fekvőkaptár volt a legelterjedtebb fajta. 

24 keretes, 2 családdal, ez azért annál nagyobb 3 kerettel.

Most, a melegépítményű 15-ös kaptárak irányában gondolkodom, sőt már egy kaptáramat át is építettem.

Hátrafelé szívesebben hordják a mézet, mint oldalra, illetve felfelé.

Most a gyakorlatban is kipróbáltam, igazolta a mások által leírtakat.

 

A Péntek Lajos MHVK kaptárja, illetve technológiája keltette fel az érdeklődésem.

Ámbár van rajta, mit tovább gondolni..... 

Igaz, ő az NB kereteket 90  fokkal elforgatva építette használta. De ragaszkodott a15 db kerethez. 

 

Cirkusz01 A kaptárméreteket, mi már emlékezetem szerint tárgyaltuk, régebben itt.

:-)

Üdv B. Gábor

Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1585

Szia! Elgondolkodtam egy kicsit azon,ha ilyen szépeket tudsz készíteni ,akkor miért nem csinálsz rakodókat Vagy legalábbis elég nagy fekvőt.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (1583)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1584

Szia! gazából azt is elírja,és mások is,hogy a téli fészket úgy kell berendezni,hogy ne kelljen léputcát váltani .Hozzáteszem,egy termelő feles család nem is tud.

Tudod igazi kezdő betegséged van. Mindenkinek végig kell járnia ezt az utat. Ez alól én sem voltam kivétel. Nagyon sok igazság van a szakirodalomban.Abban is amit egymásközt beszélünk,mi méhészek.

De a való életre kevés hatásuk van.Tudod a méhek nem olvasnak szakirodalmat.

Nagyon sokszor a méhek egy dolgot másképp értékelnek,és csak nézünk,hogy most mi van. Ilyenek az anya váltások pl. Gyönyörű szép anya ,szerintünk kiválóan petézik,aztán be petéztetnek vele egy bölcsőt,vagy kettőt.A buta méhész ilyentájt letöri a bölcsőket ,aztán szeptember körül az anya elvész,vagy Pót bölcsőket húznak.

De nagyon sok hasonló dolog van még. Ez a szép a méhészetben.

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1581)
Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1583

Természetesen festve, és a csőlábak aljára kb 30x60 mm -es laposvasak hegesztve a felvekvő felület növelésére. "félkész" kaptárakat fotóztam, az OSB lemezek 10 mm vastagok 12mm-esek a "sarokpánt" és homlok rátétek.  

Kempingez Creative Commons License 2014.07.27 0 0 1582

Ez OSB kaptár

 

Több mint 10 éve, ilyenekkel termelek. ( Tönkanyás, bútorkötéssel, a sarkokon a lemezek csak takarólemezek.)

Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.26 0 0 1581

Közben sikerült értelmeznem Dr. Vicze Ernő írását, és végül is, azt írja, a 1/2 NB keretméretű, két fiókon telelő állomány egyrészt ősszel bezugolja a két fiók közötti részt, tehát "egyesíti" a két fiók lépjeit, másrészt ez a zugolás nem a keret teljes hosszában történik, magyarán a két keret lépfelülete között, középen sok helyen hagynak "átjárót", ahol tudnak a méz után vonulni, és emiatt van az, hogy nem okoz gondot az alacsony keretnél a két fiók.

Elgondolkodtatott.

Mondjuk az biztos, hogy jövőre nem így fogok hozzáállni, mint ahogy idén "sikerült".

Előzmény: Cirkusz01 (1580)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1580

Szia ! Épp most nem sikerült elküldene az üzit neked,de holnap eset újra leírom. 

 Üdv

Előzmény: Jam Clerk (1578)
japipapi Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1579

Köszönöm.

Természetesen az falcokat, éleket lezárom műgyantával. Az élfóliázás csak szobába való. Próbaképpen, 4 éve csináltam nyúl ketrecet, csak teteje lett vízzárózva, alig látszik kopás. A nyúl a viszonylag kemény felületet nem tudja megrágni, az illesztések műgyantával lettek kezelve. 

Inkább attól tartok, hogy a formaldehid szaga  zavarja a méheket. Megoldás lenne, hogy átkenném belűről méhviasszal? Gondolom jobb, mint a kenhető fólia.

Szerintem az OSB nagyon vékony, meg, hát azt venni kellene, akkor inkább a fenyő deszka. 

 

 

Előzmény: Jam Clerk (1578)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1578

Idén csak a szaporítókaptárakat ütöttük össze bútorlapból, de nem abban fognak kitelelni, és szerintem tavasszal már nem is fogjuk tudni használni a jó részét. Szabad ég alá nem valók, 1 évet ha kibírnak (bár persze ha kapnak egy jobb tetőt, akkor esetleg).

Fedett helyen több évre alapból több esély van, csak nem tudom, hogy ha a kaptár (vagy fiók) illesztéseinél-éleknél mindenképpen kapni fog párát a kaptárból, az szintén nem tesz jót a bútorlapnak (ha csak nincs le-élfóliázva a bútorlap széle), szóval ha én terveznék ilyesmit, sok évre nem számolnék vele.

Esetleg lehetne OSB-lapot is nézni, bár mi azt inkább csak tetőhöz használtuk, de arra is kellett a bádoglemez. Az aljak is OSB-ből készültek, ebben már nem vagyok biztos, hogy jó, hosszútávú megoldás.

Eszembe jutott olyasmi is, hogy két vékonyabb ( = olcsóbb) OSB lapot rászerkeszteni egy lécvázra, kitölteni a közét hungarocellel, de ez meg elég sok meló.

Előzmény: japipapi (1576)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.07.25 0 0 1577

Nem kötözködésből írom, csak hogy lásd, forgatom a Vicze-könyvet :)

A könyv szerint 4-féle felosztásban lehet rakodókat készíteni,

1. alacsony fészek - alacsony mézkamra (ide tartozik pl. a Langstroth-, Zander- és pl. a 1/2 NB-s rakodókaptár);

2. magas fészek - alacsony mézkamra (pl. Dadant-Blatt, Balogh Bálint, illetve az eredeti nagy Boczonádi);

3. közepes fészek - közepes mézkamra (pl. Hunor, közép-Boczonádi, Mogor); illetve

4. magas fészek - magas mézkamra (ehhez írja példának az Egységest).

 

A 2. fajtához írja: "az egyetlen keretsort alkotó fészken a család jól fejlődik, a mézkamra nem túlságosan nehéz. Hátránya a kétféle keret. Európa legelterjedtebb rakodókaptára, a Dadant-Blatt ilyen."

A 3. fajtához én egyelőre annyit tudok, hogy a Hunor méret 10 kereten és 1 fiókon kevés fészeknek, tehát az anya időnként följár petézni a 2. fiókba is. Tehát ez a keretméret nekem egy kissé alacsonynak tűnik ahhoz, hogy élettani határok mentén le lehessen "választani" a tisztán mézes kereteket (akár anyaráccsal, akár csak egy másik fiókkal, olyan "magasságban", amire már nincs szükség petézésre, ezért nem is megy oda az anya). Hallottam olyat is, aki Hunor fészekre tett 1/2 NB mézteret, de a fészek kicsiségén ez nem sokat segít.

A 4. fajtához annyit írt, hogy "a mézkamra túlságosan nehéz, nagysága alig változtatható." Ez minden bizonnyal igaz, hiszen 32,5 centi magas keret az kb. 30 centis lépmagasságot jelent, vagyis kicsivel kevesebb, mint a 1/2 NB keretből kettő darab keret lépfelülete (ami ugye, 2 x 16 cm-s lépmagasság).

Viszont az Egységes 30 centis lépmagassága állítólag pont annyival magasabb a Hunor 25 centijénél, amennyi az év közbeni töretlen lendülethez és az egy fiókon történő, megfelelő teleléshez kell. Amit én gondoltam hozzá, hogy a "sima NB méretű fészek + 1/2 NB méztér" esetében az a 33,5 centis fészek-lép magassága már kicsit sok ahhoz, hogy azt ki lehessen hagyni a pörgetésből, magyarán túl sok mézet tesznek a lép tetejére koszorúnak, mielőtt áttérnének a 2. fiókra, ami elvileg a méztér volna.

Tudom, nem tesznek különbséget a kettő között, de az egyszerűség kedvéért mi most tegyünk :)

Tehát, összefoglalva: ha a 2. fajta a fejlődés szempontjából jó, és Európában a legelterjedtebb, a 3. kevés, a 4. fajtának meg az a baja, hogy túl nehéz a mézkamra, akkor miért ne lehetne hobbiméhészetet úgy kialakítani, hogy a 2. és a 4. fajtát vegyítem? Egységes fészek + 1/2 NB mézkamra, abból is 1-2-3, amennyi csak kell, és lehetőleg úgy, hoy a fészket ne kelljen pergetni (nekik sem árt némi megnyugtató mennyiségű üzemanyag, ami a"kezük ügyében van").

Tudom, szerinted minden kaptár jó... :)

Előzmény: Cirkusz01 (1575)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!