Keresés

Részletes keresés

PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 13673

Most már én is kíváncsi vagyok.

Előzmény: Mustár (13672)
Mustár Creative Commons License 2013.12.10 0 0 13672

Köszönöm az  infókat, beszámolok, ha történt valami érdekes ma.

PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13671
Előzmény: Mustár (13667)
Csokis Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13670

Ne ülj fordítva a lovon! Ő nem tudja bizonyítani, hogy felmondott, mert nincs egy általad aláírt átvételi a felmondás nála levő példányán, vagy egy tértivevény a postázásáról.

Előzmény: Mustár (13667)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13669

Egy felmondást át szokás vetetni, ha nem veszi át az illető akkor tértivevényesen kipostázni.

Tehát a munkaadónak kell igazolnia, hogy neked írásban felmondott. Ha nyomtat egy régebbi dátumút akkor azt nem vagy köteles elfogadni. Tehát az átvételt ne írd alá. Mond azt, hogy mondjon föl rendesen a mai nappal. Ha haza akar küldeni akkor arról is kérj írásban papírt azaz tulképp ha haza akar küldeni akkor mond neki, hogy mondjon föl a mai nappal.

Az a lényeg, hogy te mit akarsz. Hogy kifizessen mindent és még azt a pár napot is pluszba és békével elválni vagy esetleg pereskedni.

Ugyanis szerintem most úgy áll a helyzet, hogy élő szerződésed van ami után jár a felmondási idő és az arra az időre járó bér.

Sőt a szabadságok is. Ha be akarsz keményíteni akkor megteheted ugyanis mint már mondtam hiába mondott föl neked szóban azt írásban kell megtennie ahhoz, hogy érvényes legyen és a dátumozás nem lehet régebbi mint a felmondás megírásának napja, mert ha nem így jár el akkor okiratot hamisít.

Tehát neked kell mérlegelned. Jogilag még nem mondott föl neked.

Ha hazaküld akkor valahogy igazold azt tanúkkal, bhogy a mai napon kirúgott. És a papírhoz mindenképp ragaszkodj az aznapi dátummal.

Előzmény: Mustár (13667)
Mustár Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13668

*nem jogtalan -> jogtalan

Előzmény: Mustár (13667)
Mustár Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13667

A kérdés csak az, hogy gyakorlatilag mire megyek azzal, hogy ezt tudom? Mivel bizonyítom azt, hogy nem nyomott a kezembe felmondási papírt? Vagy ha most hirtelen nyomtat egyet korábbi dátummal, akkor mi történik? Vagy ha csak szimplán mondom neki reggel, hogy ez a szituáció van, és nem jogtalan, mire közli velem, hogy akkor haza lehet menni, és nem kell többet bejönni, akkor mi a helyzet?

Előzmény: PoliBili3 (13665)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13666

Erre valószínű ő is rájön és majd alá akar veled íratni egy visszamenőleges dátumú felmondást amit ha nem akarsz akkor nem írsz alá, ugyanis a felmondás sosem történhet szóban csakis írásban. Ragaszkodhatsz a munkaviszonyodhoz ami így már véglegessé vált. Ha akar így is felmond, de már más feltételekkel. Mondjuk azt is számonkérhetnéd, hogy mi volt a probléma a munkáddal. Mondjuk a 3 hónapon belül indoklás nélkül felmondhat, de utána már nem.

Előzmény: PoliBili3 (13665)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13665

A munkaadónak mindenféleképpen írásban fel kellett volna mondani mégha indoklás nélkül is.

Amit neked ugyan csak tudomásul kellett volna venni és nem kellett volna a felmondással kapcsolatban aláírni semmit hacsak nem azt, hogy tudomásul veszed a felmondást és, hogy a felmondást átvetted.

Viszont a törvény előírja, hogy a felmondás napján a munkáltató elszámol a munkavállalóval kifizeti és kezébe adja a kilépő papírjait, sőt a három hónapra járó időarányos szabadsággal is el kellene neki számolni. Majd csak ezután jelentheti ki és ha akarja akkor alkalmi munkavállalóival naponta alkalmazza.

Tehát tulajdonképpan neked még élő munkaszerződésed van attól függetlenül, hogy kijelentett és ha már eltelt a 3 hónap akkor már a felmondását indokolnia kell és természetesen felmondási idő is jár neked.

Előzmény: Mustár (13663)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13664

"A munkaszerződésében anno benne volt, hogy a jóhírnév sértése felmondási ok lehet, ill. hogy a szerződés megszűnése esetén is érvényben maradnak a nem csak a munkaviszonnyal összefüggő pontok."

 

Ha ez benne van a szerződésbe akkor szerintem lehet kártérítést követelni vagy perelni.

Előzmény: balanka (13661)
Mustár Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13663

Sziasztok!

 

Egy kis tanácsadást szeretnék kérni. A cégnél próbaidőn voltam, az utolsó nap váratlanul előállt a főnök azzal, hogy nem velem képzeli el a jövőt, és úgy döntött, hogy szakít velem, de mivel még van 1-2 befejezetlen munkám, a szükséges időre még alkalmi munkavállalóként alkalmazva. Kicsit meg voltam lepődve, hát mondom, jól van, de összesen ennyi történt. Papírt nem kaptam a döntéséről, amivel hivatalossá válna a lépés.

 

Közben a hétvégén gondolkodtam, munkajogilag ugyan ez irreleváns, de nem tartottam túl korrektnek, hogy annyit nem tett meg a főnök, hogy még időben (mondjuk féltávnál) leül velem, és elmondja, hogy rossz irányba tartok szerinte, ha szeretném megtartani az állásomat, ezen meg ezen próbáljak meg változtatni... Különösebb hibákat egyébként nem követtem el, az elvégzett feladatokkal elégedett volt. Szóval az előzményeket nem nagyon tartottam tisztességesnek.

 

Viszont mivel papírt nem kaptam, az én értelmezésem szerint elvileg jogilag úgy jöttem be ma a munkahelyemre, hogy lejárt a próbaidő, végleges lettem. Ha már így alakult, számomra az lenne a legjobb, ha rendesen (tehát már nem próbaidősen) kirúgna, és akkor a felmondási idő valamelyest kárpótolna az inkorrektsége miatt. Csak hogy engem időközben kijelentett, majd bejelentett alkalmi munkavállalóként. Szabályos-e ez, és ha nem, akkor tehetek-e valamit? (Amúgy az alkalmizás szabályaival nem vagyok tisztában, bennem az is felmerült, hogy nem kellett volna-e előtte nekem valamit aláírnom?)

 

Kösz előre is a választ!

 

 

András80 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13662

Mivel a munkaviszony már nem él, véleményem szerint ez polgári jogi terület, és nem munkajogi, annak a szabályaival itt kevesen vannak tisztában, én például abszolút nem.

 

Előzmény: balanka (13661)
balanka Creative Commons License 2013.12.09 0 0 13661

Tisztelt fórumozók!

Munkaadói jóhírnév sértéséről szeretnék tanácsot kapni: egy korábban próbaidő alatt felmondott alkalmazott a cég új munkaerőt toborzó facebook-os hirdetésére a cégvezetőt személyében sértő és a követelményeket előnytelenül beállító hozzászólással reagált, nyilvánvalóan a leendő jelentkezők elriasztása céljából. (Arról szándékosan nem írok most, hogy a volt munkavállaló milyen „okok” miatt mondott fel.)
A munkaszerződésében anno benne volt, hogy a jóhírnév sértése felmondási ok lehet, ill. hogy a szerződés megszűnése esetén is érvényben maradnak a nem csak a munkaviszonnyal összefüggő pontok. Milyen jogi lehetőségek vannak a figyelmeztetésére, milyen szankciók érhetőek el?

Köszönöm!

CérnaSzáll Creative Commons License 2013.12.02 0 0 13660

Eddig 30 éves kor felett volt ingyenes évente 1x, július 1-jével ezt felemelték 40 évesre, ebbe már nem férek bele (1700Ft amúgy).

 

Köszönöm a válaszokat.

Előzmény: Csokis (13651)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13659

" a munkavállaló önkéntes többletmunkát a továbbiakban nem kívánt végezni"

 

Ha önkéntes volt a megállapodásban akkor ez nem lehet a felmondás indoka.

Magyarán a munkáltató nem kötelezheti ingyenes önkéntes túlmunkára.

A törvény előírja a kötelezően ledolgozandó órák számát egy hónapban ha sima napi 8 órás munkaidőt nézünk és az ezért járó bérezést, ha ezen felül dolgozik valaki akkor azt a törvény előírja megfelelően díjazni. Ha önkéntesen végez túlórát akkor abban meg kell állapodni, de az mindenképpönkéntes és nem kötelezhető rá. Ha valaki önkéntesen végez munkát akkoe azt a munkáltató nem kérheti számon, nem utasíthat.

Előzmény: Dobos Dóra (13654)
PoliBili3 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13658

A munkaköri alkalmassági vizsgálatot az üzemorvosnak fizeti a munkáltató. A tüdőszűrő nem munkaköri alkalmassági vizsgálat habár hozzá tartozik. Nincs konkrétan leírva így szerintem nem lehet belőle kiigazodni. Rgy telefont megér a munkügyi felügyelőségre és ingyen tanácsot adnak.

Előzmény: András80 (13652)
András80 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13657

Közös megegyezésben szerepel a nincs egyéb követelés kitétel?

Előzmény: doroti5 (13656)
doroti5 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13656

A túlóra dokumentálva van. A hivatkozás kérdése pedig, hogy adott esetben hogyan döntene a bíróság ?

Előzmény: András80 (13655)
András80 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13655

A túlmunka mindenképpen díjazásköteles, vagy bérben, vagy pihenőidővel, de kompenzálni kell.

Most maradjunk az alapesetnél, hogy ez a havi órakereten felüli túlóra lehetett, akkor ki kellett volna fizetni. 

Erről nem lehet lemondani, se előre, se utólag, hiába van beleírva a munkaszerződésbe.

 

Hivatkozás alatt mit értesz, bíróságra vinnéd a dolgot?

 

A túlóra dokumentálva van jelenléti íven? 

 

A közös megegyezésben bennevolt, hogy a felek kijelentik, hogy nincsen egyéb követelésük?

Előzmény: Dobos Dóra (13654)
Dobos Dóra Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13654

Kedves fórumozók!
A munkavállaló a munkaszerződésben vállalta, hogy a munkaviszony fennállása alatt a végzett többletmunka díjazásától eltekint, azonban rendszeresen túlórázott, amit persze a munkáltató soha nem honorált. A munkaszerződést közös megegyezéssel megszüntették. Az előzménye, hogy a munkavállaló önkéntes többletmunkát a továbbiakban nem kívánt végezni. A munkáltató arról tájékoztatta, hogy a munkaszerződésben ingyenesen vállalta a többletmunka elvégzését, így a szerződési feltétel nem teljesülése esetén a munkaszerződés fenntartása okafogyottá vált, ezért a munkavállaló által "kezdeményezett" munkaviszony megszüntetési ajánlatot a munkáltató elfogadta.
Mire hivatkozhat a munkavállaló és a munkáltató egyaránt ?

A válaszokat előre is köszönöm !

András80 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13653

Valószínűleg eltérő, megyétől/régóitól/kerülettől függően.

Előzmény: Csokis (13651)
András80 Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13652

A Munkatörvénykönyvében ennyit találni a témáról:

"51. §.

(4) A munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. A munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát."

 

Ebből nekem az következik, hogy ha van költsége a tüdőszűrésnek, ami az alkalmasságihoz kell, azt a munkáltatónak kell fizetni.

 

(Persze "eszes" vezető kicsavarhatja a mondatot, hogy az alkalmasságit a cég fizeti és így rendben van a dolog.)

Előzmény: CérnaSzáll (13650)
Csokis Creative Commons License 2013.12.01 0 0 13651

 A tüdőszűrés alapból nem ingyenes? Mert én azt szoktam csinálni, hogy elmegyek szűrésre, a munkaalkalmasságira meg egy olyan igazolást viszek, amit az OEP (vagy hogy hívják manapság) honlapjáról kinyomtatok a "betegéletút lekérdezés" részben.

Előzmény: CérnaSzáll (13650)
CérnaSzáll Creative Commons License 2013.11.29 0 0 13650

Tanácsot kérek: munkahelyemen évente van egészségügyi alkalmassági vizsgálat, amihez tüdőszűrés is kell. Eddig nekem ingyenes volt, ám felemelték a korhatárt, és így már fizetnem kell érte, de nem nagyon mutat hajlandóságot a munkáltatóm, hogy ezt kifizesse. Van-e valami jogszabály, rendelet, bármi, amit az orruk alá dörgölhetek?

zsanna Creative Commons License 2013.11.24 0 0 13649

Pedig lentebb felsoroltál jó pár dolgot, ami bizony alapos ok az azonnali lapátra.....

Előzmény: r-chee (13646)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.24 0 0 13648

különös tekintettel az ügy kimenetelére

Előzmény: braider45 (13647)
braider45 Creative Commons License 2013.11.24 0 0 13647

A rendkívüli felmondás gyakorlásának időbeli korlátjai:

A rendkívüli felmondás jogszerű gyakorlása határidőkhöz kötött.

A Munka Törvénykönyve két határidőt vesz figyelembe.

Az egyik a szubjektív határidő, mely annyit jelent, hogy az alapul szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül gyakorolható a rendkívüli felmondás joga.

Azonban előfordulhat, hogy az okot adó magatartás és a tudomásszerzés között hosszabb idő telik el. A jogalkotó ilyen esetekre vonatkozóan állította fel az objektív határidő fogalmát, melynek lényege, hogy bizonyos idő eltelte után a felek nem élhetnek a rendkívüli felmondás jogával.

A szubjektív határidő a tudomásszerzést követő napon kezdődik. A felmondásra jogosult fél egészen addig élhet felmondási jogával, míg a tartós mulasztás, vagy a jogellenes kötelezettségszegés, folytatólagos cselekmény fennáll. 
Az objektív határidő fogalmának értelmében, az alapul szolgáló ok bekövetkeztétől számított egy éven belül.

 

Tehát, ha a munkáltató nem fizet, nem életszerű, hogy csak 15 napon belül mondhat fel a munkavállaló. Mivel a fizetés mindenkor jár, nem csak 15 napon belül!  Ilyen esetben lép életbe az egy éven belüli felmondás.

PoliBili3 Igaza van! Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Az ügy folyamatban van, ha érdekes lehet, szívesen megosztom a kedves fórumozókkal!

Előzmény: PoliBili3 (13630)
r-chee Creative Commons License 2013.11.22 0 0 13646

Azért szerencsére nem olyan helyen melózunk, ahol az utcáról beszedett ember simán tovább viszi a melót, amit csinálunk. S nem fognak bármikor találni okot az azonnali felmondásra. Szivatni persze tudnának, ha nagyon akarnák.

Előzmény: Törölt nick (13645)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.22 0 0 13645

Érdemes lehet cseszegetni a munkáltatót, amelyik bármikor talál lehetőséget az azonnali felmondásra.

Előzmény: András80 (13644)
András80 Creative Commons License 2013.11.22 0 0 13644

Így egyszerűbb a helyzet, a hatóság, ha kimegy ellenőrizni, és pontos infókat a bejelentésben, akkor elkérheti a jelenléti íveket, és a vonalkódos nyilvántartás adatait is, abból egyértelmű lesz a helyzet.

Előzmény: r-chee (13643)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!