Keresés

Részletes keresés

Furak Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104594

Szia!

Már sehol nincs ember, legalább is itt felénk akinek volt lehetősége vállalkozó lett. Burkoló, villanyszerelő, kőműves, ács, autószerelő amit el tudsz képzelni. 

Előzmény: Nobody1 (104576)
Furak Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104593

Szia!

Októberig már ki vagy fizetve?

Előzmény: kavicsos64 (104575)
Nobody1 Creative Commons License 2022.04.07 0 1 104592

"Az élelmes szorgalmas ember, ha hagyják érvényesülni megtermeli magának a javakat."

 

Jóvanna! Nem születhet mindenki Lőrinc barátnak vagy ménesbirtokosnak. Van akiben gerinc is van, még akkor is ha ennek okán nyomorultul él...

Előzmény: simsondömper (104588)
L_áma Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104591

Az a 40 év úgy viszonyul az elmúlt 6-7 évhez, mint Gazin a piaci tolvaj ellopott almája a török hadjárat rablásaihoz. 

Előzmény: simsondömper (104588)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104590

Nem rossz szándékkal írom amit fogok . Jó lenne egy kis kirándulás neked a környező országokba ! Pl A volt jugoszláv utód államokba ! Csak nyugodtan nézz körül ott ! Ott aztán minden úgy van ahogy te szeretnéd a földek a földosztás utáni állapotban vannak ,van is eredménye ! Tudod mit írtak a volt Szerbiában élő magyarok miután a cégem eljött onnan ? Mindenünk van hús, tej ,sajt , csak már úgy kívánok egy kis kenyeret !!!! Van mindenük de egy kumma fillérük sincs 1 kiló kenyér árát sem tudják otthon elő állítani !! Akkor minek a föld ??? Nyomorognak ! De a Horvátok se állnak jobban akik a földből élnek . Én az egyszerű vidéki parasztokkal dolgoztam !

Előzmény: simsondömper (104588)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104589
simsondömper Creative Commons License 2022.04.07 0 0 104588

Ne mondom én, hogy ez a rendszer jó. Csak azt hogy sokkal jobban állnánk a 40 év szocvilág nélkül. Mert azt azt azért hozták lètre hogy leraboljàk az országot, ès meg is csinálták. Az emberek nem születnek egyformának, van aki szorgalmas, többre jobbra képes. Van aki meg buta,lusta, összeférhetetlen. Nincs egyenlősèg és nem is lesz soha. A föld a kulcsa mindennek. Az élelmes szorgalmas ember, ha hagyják érvényesülni megtermeli magának a javakat. A földosztás után létrejött állapotot kellett volna megőrini.

Előzmény: Nobody1 (104576)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104587

Az én meglátásom az ha valamit nem jól csinálsz akkor nincs is bevétel ,és ekkor lesz ez ami van ! Mondom én neki hogy ez nem jó de akár a falnak beszélnék ,egy ideje ráhagyom már ,meggyőzhetetlen !

Előzmény: triplaharom (104586)
triplaharom Creative Commons License 2022.04.06 -1 0 104586

Körmére néznék én annak a te "földesuradnak" kicsit, kiderülne ott néhány dolog rögtön !

Előzmény: kavicsos64 (104580)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104585

Nálunk a gazda dicsekedett, sőt kérkedett azzal hogy ő a minimálbér 2-3 szorosát fizeti nettóban, ami akkor 100 körül volt. 

Előzmény: kavicsos64 (104584)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104584

A tsz-rt ,már többen otthagyták ez miatt . olyan 3 éve járok ide ahol vagyok de már a tszben szinte senkit se ismerek annyian lecserélődtek a gyenge fizetés miatt . Régen is 110-120 attól ha 31 napot melóztál se kaptál többet ! Nappalosban ez . Ha éjjel melóztam 12 órában akkor kaptam ha jól emlékszem 31 éjszakára zsinórban 240 körül ,arra megint kevés volt . akkor mondtam azt értem hogy dolgozni kell de akkor fizessenek is ,vagy visz lát ! Aztán eljöttem !

Előzmény: ksanyi52 (104582)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104583

 

Nem a foglalkozása a termesztés ,nem szakmája ! Soha semmit időben nem csinálunk ,csak elkésve . Várunk a műtrágyára ,a vetőmagra stb ,ezzel elcsesszük az időt aztán meg rohanjunk . Nem is értem miért nem időben rendel dolgokat ,vagy már előző évben megrendelné és dátumhoz kötné mikorra kéri . Ha meg már elkéstél valamivel akkor az egész év csúszik ,visz magával mindent .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: BWels (104581)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104582

Annyit fizet a nagygazda? Ez felháborító. 

Előzmény: kavicsos64 (104579)
BWels Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104581
Szerintem aki 300 ha ból nem tud megélni és 1 traktorost nem tud fizetni az akassza fel magát. Az adott körülményekhez megfelelő növényeket, időben elvégzett munkák, talán újfajta növények pl. Gyógynövények stb, nem mindég csak repce, búza meg kuki. Kapnak elég támogatást hektáronként .
Sok gazdálkodó megél 10 ha ból is na jó azok kertészek.
Előzmény: kavicsos64 (104580)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104580

Sajnos ezt is cáfolom ! Az új földesurak nem értenek a földhöz és a termés is olyan ,épp nem halnak éhen ! Ahol melózok ott 300 hektár felett van föld pénz meg sehol az ezévi fizumat majd csak juniusban látom ha minden igaz ,de már annak is örülök hogy a múlt évi fizumból már kéthavit megkaptam ! Augusztus, szeptemberit ! Eléggé közel voltam már az éhhaláshoz ,tartozásim voltak már ! Kicsit fel lélegeztünk ettől ! Azok a földesurak vannak jól akiknél vagy 1000 hektár van .

Előzmény: ksanyi52 (104578)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104579

Sajnos nem, azért nem melózok ott ! Manapság 70-80 ezer forintos fizetés nudlival egyenlő !

Előzmény: ksanyi52 (104577)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104578

" keresnek mert nem akarnak rabszolgaként melózni a "földesúrnak" fillérekért. Na ezért van manapság munkaerőhiány a mezőgazdaságban..." Ez csak részben igaz, mert a földesúr 5-6 embert foglalkoztat, ( de azt éjjel-nappal), traktoros, kombájnos, szárítós, stb. azokat jól megfizeti, kisegítő munkára meg alig kap embert, inkább elüldögélnek az árokparton közmunkán mint sem dolgozzanak valamit. 

 

Előzmény: Nobody1 (104576)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104577

Ehhez csak annyit tudok hozzá fűzni, ha 10-ből valamelyik traktoron, vagy az egyik kombájnon dolgoznál, te is jól keresnél. Ezt tapasztalatból mondom, mer igaz hogy de 10- este 10 ig kombájnoztak, de jól kerestek. 

Előzmény: kavicsos64 (104575)
Nobody1 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104576

A Tsz-eket (kolhozokat) azért találták ki anno még Lenin idejében, hogy a szétszórt, önállóan gondolkodó és önellátásra képes gazdákat a párt felügyelete és irányítása alá vonják és biztosan jusson kenyér a gyári munkások asztalára is. (A "felügyelet nélküli" vidéki parasztság tudott volna szerveződni ami már önmagában is egy veszélyforrás volt, de ha a városi gyári munkás is éhezik és fellázad, az egy újabb, akár végzetes gondja lett volna annak a rendszernek.)

Kezdetben az erőszakos szervezés mellett azért sem volt szimpatikus az embereknek a tsz mert nem szakértő gazdák, hanem  a gazdálkodáshoz sokszor analfabéta de megbízható pártkatonák vezették az okos parasztokat, rájuk kényszerítve olyan termelést amire a terület adottsága vagy a rendelkezésre álló technika nem volt alkalmas de ez volt a párt elvárása...

Aztán a '80-as évekre már viszonylag rendeződött a helyzet - mezőgazdászok lettek a vezetők, viszont maradt egy nagy probléma - a közös tulajdon, ami a magyar embernek azt jelenti, hogy annyit viszek haza amennyit bírok, dolgozni, gépeket karban tartani, stb meg csinálja más.

Az önállóan szerveződő szövetkezetek meg a "magyar irigység" miatt általában nem működnek tartósan. Például közös géppark esetén mindenkinek egyszerre kellene ugyanaz a gép, stb. Maradt tehát az a lehetőség, hogy 1-2 megszállott kisgazda kínlódik pár hektáron hiányos és zömmel elavult gépekkel, illetve megjelentek az új "földbirtokosok", akik "így vagy úgy" több száz hektárhoz jutottak és a kapott milliós támogatásokból korszerű gépparkot tudnak venni, fenntartani és szép lassan bekebelezik a maradék kisgazdaságokat is.

Jelenleg kb itt tartunk és az a baj, hogy a "földönfutóvá vált" kisgazdák örökre hátat fordítanak a mezőgazdaságnak és könnyebb megélhetést keresnek mert nem akarnak rabszolgaként melózni a "földesúrnak" fillérekért. Na ezért van manapság munkaerőhiány a mezőgazdaságban...

Előzmény: simsondömper (104571)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104575

Kedves barátom most nincs Tsz felétek ,és hol van a termés ??? Nálunk van Tsz ,igaz RT vagy mi de 10 új traktort vettek meg 2 új kombányt ! A főnökömet meg 1,5 milió forint padlóra küldte ez a gépjavítás ára ! A fizum még mindig várom az októberit És szerinted ez jó ? Ebben dolgozom 10 éve napi szinten és a tszben is melóztam ,különbséget tudok tenni hidd el . Ismerem itt az összes maszek mezőgazdasági vállalkozót egyik sincs jó helyzetben ,pedig én a legnagyobbnál vagyok ,oszt lóvé semmi .

Előzmény: simsondömper (104571)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104574
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104573
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 104572
simsondömper Creative Commons License 2022.04.06 0 2 104571

Jó reggelt! +3 fok van enyhe borulat alatt.

Szerintem a Tsz t létre sem kellett volna hozni. A mezőgazdaságunk anélkül is fejlett volt. Csak a háború utáni kommunista átrendeződésben tették tönkre. Az állami gazdaság jó volt, azt kellett volna fejleszteni. A világhírű vetőmagtermelés is az állami gazdaságban fejlődött.

A magángazdálkodókat  pedig a Hangya szövetkezetekbe szervezni ahogy a háború előtt volt. A szocializmusban nőttem fel, de nem tartom

jó rendszernek mert középszerűvé nevelte az embereket. Csak a kivételezetteknek volt megengedve az előre jutás. A sok lusta tengő-lengő ember ugyanúgy megkapta hóvégén a bért. Aki rendesen dolgozott csak kicsivel kapott többet, hiába dolgozott a többi helyett is.

A rendszerváltást pedig nyugati segítséggel, az akkori ,,uralkodó" osztály tervezte meg és hajtotta végre. Így ők lettek a nyertesei is, megszerezték fillérekért és továbbadták busás haszonnal a nyugatiaknak.Már a hetvenes évek végén kezdődött a cégek átalakítása a nyugati bankok beengedése. A nyolcvanas évek közepén az akkori cégemnél, két bankházat is felújítottunk a K&H nak.

Előzmény: kavicsos64 (104568)
zerger88 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 104570

Fején találtad a szöget!
Itthon élni már majdnem egy kíhívás...A fiatalok poharra sorról sorra lesz tele.Ez a választás is tesz rá egy lapáttal... Rokonomnak van 3 diplomája és nem rég végezte el a villanyszerelői sulit. Jelenleg okmányirodában dolgozik 260 ezret kap és németűl jól beszél. És kevesli....és igaza van. Fejlődeni és haladni az életben ez se sok...Elég nagy rá az esély hogy húz ki németbe....ráadásul családja nincs saját, anyja, apja meghalt már (kései gyerek) így ha kint él nagy eséllyel max látogatóba fog visszajönni haza. Pedig elmult 40 éves....
Itt vagyok én is felélem a fizetésem, ha meg félre tudok rakni az meg elmegy valamire. Most hütőt kéne majd venni... Nekem is kezdenem kéne valamit mert a nettó 180E lófasz ilyen árak mellett Vagy jobban fizető meló vagy külföld.
Bocs hogy így mondom, de hányhatnékom van az országtól...nem tudom szebben leírni. Lehetne sorolni miért....
Egy a bibi....öregedő társadalom, tehát egyre több nyugdíjas, viszont egyre kevesebb dolgozó, mert elmenekülnek a fiatalok a saját országukból...
Nekem már biztos hogy minimum 70 év lesz a nyugdíjhatár ha itthon maradok...ha lesz nyugdíj...

Előzmény: Nobody1 (104564)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 104569

Jól írod, kétszer annyi élelmet termelünk mint amit megeszünk, kíváncsi vagyok jut e minden magyarnak belőle. Az hogy banánra meg narancsra nem jut arra szaqok. Annak idején eladták a gazdaságot egy olasznak, most meg megvette Mészáros. Én kötelezném hogy saját maga művelje. (Lóval meg kapával). 

Előzmény: kavicsos64 (104568)
kavicsos64 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 104568

Szerintem ezt már írtam ! De ha nem akkor tessék ! A Tsz-t nem kellett volna hagyni megszüntetni ! A mezőgazdaságunk a szocializmusban a világ elő helyén álltunk ,sehol a világon annyi gabona kutató nem volt mint nálunk ! Amerika innen vitte a kukorica vetőmagokat ! Sőt volt olyan kutatás ahol vagy 100 országban pontosan kimért 1 hektáron vizsgáltak kukorica fajtákat ,minden szemet megszámoltak hány került földbe ,ebből hány kelt ki ,és ezt is magyarok csinálták ! A különféle termesztési rendszerek hatalmas üzlet volt ,mindenkinek és biztos termény eladás nagy tételben ! Az okosok most is ezt hiányolják csak a sok okos gazda nem egyezik meg ,kevés terméssel meg igazán nem lehet labdába rúgni a világ piacon . Még ha bort árulnánk is 1000000 üvegnél kevesebbel nem lehet kezdeni és annak a minősége egységesnek kell legyen ! 100 tonna az semmi azt a falun kéne eladni de már az sincs ami megegye ! Arról már nem is teszek említést a disznó hízlalás kötelező volt a tsz-ben ,jelképesen mondva ,vagy az anyakoca tartás ,volt termény hozzá a Tsz adta mint járandóság ! Ez az ilyen hiányos időkben is a falusiak élelem raktára volt !!!! És ma ,a falusi is éhen hal nincs búzája ,se hús állata ! Lerombolta minden rendszer a vidék élelemraktárát a multikba irányításával . Most meg májkrémet se vehetek csak 5 darabot ! Kíváncsi leszek ha beüt a menykő ,mert beüt mit fogunk enni ? A franciák már élelem jegyeken gondolkoznak hogy ne legyen éhezés !!! Mi meg mehetünk legelni majd ! Itthon vannak a német szomszédok ,nem tudom erre jönnek-e de majd kivallatom milyen az élet feléjük ! Az anyósa szerint nem igen vannak üzletek a kovid és az infláció okozta sokk miatt minden nagyon vissza esett ! Ők egyébként épületgépészetben utaznak ,az most épp remek kereseti lehetőség a magas árak miatti káosz okán ,csak a milliárdosok építkeznek másoknak meg csak a kaja és a rezsi megkeresése a fő gond arrafelé is !

Előzmény: ksanyi52 (104567)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 104567

Mégsem tudjuk megállítani. Én nem értem meg az embereket. Bekerülnek, jó fizetést kapnak, de nem elég. Csalni, lopni, jutalékos rendszer, kiárusítás, stb. Nagyapáink pár hold földből megéltek, most 10 hektár annyi mint a semmi. Ezzel ölték meg a vidéket. 

Előzmény: triplaharom (104566)
triplaharom Creative Commons License 2022.04.05 -1 1 104566

Ne bosszants már te is !

A rendszerváltás óta 2x nem tudtam elmönni szavazni, de még 1x sem nyert az, akire xőltem.

A renszerváltásra szavazással, sönki nem adott jogot ezöknek a léhűtőknek arra, hogy szétlopják az ország vagyonát ! Akkor sem, mög azóta sem !

Előzmény: ksanyi52 (104563)
ksanyi52 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 104565

Akkor majd elballagunk a büdösbe, Sánta Ferenc: Sokan voltunk.

Előzmény: Nobody1 (104564)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!