Keresés

Részletes keresés

Martinez Narancs Creative Commons License 2015.06.08 0 1 3700

Nekem nem akarnak kikelni a magok, de majd idén gyűjtögetek mindenféle körtéből meg birsből, valami csak ki fog kelni. Azért kösz a felajánlást. Az oltást azt megoldanám ha ott tartanék, de egy év alatt semmire nem jutottam, próbáltam dugványozni és 3 féle körte magját.

Előzmény: 123János (3696)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3699

Én is jellemzően vadkörtére oltok..ill. korábban néhány modernebb alanyt is kaptam...jellemzően omega ollóval csinálom és tényleg a legsikeresebben szaporítható faj.

Előzmény: Martinez Narancs (3694)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3698

Én a Starkltól rendeltem anno ,korrekt fák voltak. Cseh fajtákat írnak hozzá porzónak,de sztem a Vilmos univerzális,jó ehhez is...és tényleg nagyon finom...sztem...

Előzmény: Martinez Narancs (3694)
fehérkutya Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3697

az olyan nagyon kicsin kiültett fák nálam is lassan indulnak be.

Van egy muskotályos körtém és egy pónyik almám, amiket 2011 őszén ültettem ceruzavékony 20 centis fának. Az idén néznek ki úgy,mintha most vettem volna faiskolában. Most viszont már rendesen beindultak.

Szerintem ilyen kis fákat első években megviseli, ha nincsenek sokszor öntözve.

Előzmény: pintjano (3693)
123János Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3696

Szia !

 

Talán négy éve gyüjtöttem vadkörte magokat és  a magoncokat augusztus elején beszemeztem.

A sikertelen szemzéseket tavasszal angolnyelves párosítással oltottam.A körte nagyon eredményesen szemezhető vagy oltható.Vadkörte magokat fogok gyüjteni ősszel,ha érdekel és szeretnél vele kisérletezni jelezd szándékodat.

Előzmény: Martinez Narancs (3694)
Silvan Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3695

A Dicolorral kapcsolatosakhoz én is kapcsolódnék.

Előzmény: Martinez Narancs (3694)
Martinez Narancs Creative Commons License 2015.06.08 0 0 3694

Sziasztok!

A körte szaporításáról kérdeznék, mert nem tudom mi rá a legjobb módszer, nem igazán tudok alanyt szerezni.

Meg még a dicolor körtéről is kérdeznék, mert azt írták hogy nagyon finom fajta. Önporzó? Ha nem akkor mik a porzói? Esetleg beszerzési lehetőséget tud valaki?

pintjano Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3693

"A meszes talajt és száraz klímát a körte nem szereti, ezért nem fejlődik ill. nem marad meg."

Tudtam, de kisérlet, hátha. Voltak hasonló helyen itt körték, de többnyire kivágták

 

Egyik előadó mondta "gyümölcsész" képzésen, hogy már alig van olyan hely, ahol jól érzi magát.

 

Nem akarok csak néhány körtét... kisérletezem, hátha mégis. Apám-talán itt irtam-- "Szárazhagyen--igaz homokos terület Pilis mellett-- galagonyába oltott körtét és ugyan nagyon lassan, de megnőtt és termett.

Ugyancsak a fent emlitett előadó mondta, hogy alma alany is jó a körtének, de vajjon mindegyiknek? S jó lenne szerezni-itt nincs-- vadalma magot, s akkor a végleges helyére ültetném,

majd szemezném...

Egyébként Árpával érő, Arabitka és Nagy Szegfűkörte van ültetve. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy még "térdigérők" sem voltak a körték, igaz az almák sem.

üdv PJ

Előzmény: Deryan (3692)
Deryan Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3692

A meszes talajt és száraz klímát a körte nem szereti, ezért nem fejlődik ill. nem marad meg.

Ha az alany ezen a talajon meg is élne a víz az hiányozni fog a jó gyümölcsfejlődéshez.

 

http://www.balintgazda.hu/minden-heten-szuret/december/teli-korte.html

 

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/integralt/ch11.html

 

A körte a kedvenc gyümölcsöm. Zártkertünket el sem tudnám nélküle képzelni.

Fagyzugos, száraz levegőjű helyen van a kertünk, ami konyhakert jellegű. A talaj erősen kötött.

A Guyot körte birs alanyon egy kis védett zugban nagyon jól érzi magát. 2x virágzik, aug. és okt. érik.

A Vilmos és a Bosch kobak is jól terem. Egy Packham’s Triumph fácskánk is van. Úgy tűnik ez is bevált.

Nem tudom milyen méretekben akarsz körtét ültetni. Néhány fa esetében érdemes a környéketeken körül nézni, hogy milyen körtefák vannak ültetve, melyek jól beváltak.

Előzmény: pintjano (3691)
pintjano Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3691

Tulajdonképpen mi is igy ültettünk néhány éve faiskolai gyümölcsfákat--körtéket is- mélyebbre. Tányért kapott és takartuk, de nem földdel, hanem először vastagon kaszálékkal és azóta is évente többször. Igy védve van tényleg az oltás- inkább többnyire alvószemzés- helye, de le sem gyökeresedik.

Nem igen vettem még lenn szemzett fát, többnyire magasan oltok szemzek, s azt ültetem...

 

S ha már körte fórum:milyen ötlet van, hogy minden szépen fejlődik (meggy, cseresznye, alma, birs, mandula, kajszi--száraz D-DNy-i enyhén lejtős meszes talaj), de a körte csak nyűglődik. Alig növekszik, idén 10 cm-es hajtással rekord (13 őszén lettek mind ültetve), mult év éppen, hogy kihajtott.

Hat közül egy teljesen kipusztult, helyébe galagonyát ültettem, majd abba megy jövőre körte szemzés, vagy oltás. Hagytam néhány kikelt galagonyát is, s jövőre abba szemzek-oltok-hátha utoléri ezeket???

üdv PJ

Előzmény: faesztergályos (3689)
kaalyz Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3690

Köszönöm a tömör értékelést, a Mirandinót az elmúlt ősszel már telepítettem. A Dicolorra pedig ez évben kerül sor.

 

Üdv. Zoli.

Előzmény: Törölt nick (3670)
faesztergályos Creative Commons License 2015.06.07 0 0 3689

Szia!

Ha leteszed a föld alá a szemhési helyet, akkor meggyökeresedik a nemes (leszáll az alanyról) és elveszíti azokat a tulajdonságokat, amiket az alany kölcsönöz neki.

Ne úgy csináld, úgy nem jó.

Üdv

Előzmény: bezzeg Jani (3688)
bezzeg Jani Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3688

Igen jól értetted a szemzést a föld védi 10 centi mélyen. Csak a nemes látszik ki a talajból.

Előzmény: pintjano (3686)
Deryan Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3687

Szerintem is minden rendben van.

Mi ugyanígy szoktuk ültetni a fákat. Amíg kicsi, meg nem erősödik, addig télre takarjuk a tövét, a szemzést. 

Előzmény: beetee (3681)
pintjano Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3686

Én a szemzést mindíg a föld alá rakom 10 centivel.

 

Eddig mindig azt tanitották, s olvastam, hogy nem szabad mélyebbre tenni, mint volt...

De ha jól értem, te 10 cm-el mélyebbre ülteted még a szemzésnél is? Vagyis az eredtetinél akér 15-20 cm-el is mélyebbre???

Vagy a szemzéseidet teszed 10 cm-el a felszin alá, bizonyára kibontva???

üdv PJ

Előzmény: bezzeg Jani (3682)
karibaba Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3685

A szegek szomszédságában. :o)

Előzmény: faesztergályos (3679)
Silvan Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3684

beetee,bezzeg Jani köszönöm a véleményeteket.

bezzeg Jani Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3683

Ezét is jobb ősszel ültetni, koronás csemetét. Ezeket a csemetéket, tavaj novemberben szedték fel és 5 hónapig vizes fűrészporban volt. Most két hónapja van a földbe.

Előzmény: beetee (3681)
bezzeg Jani Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3682

Véleményem szerint igen. Én a szemzést mindíg a föld alá rakom 10 centivel.

Előzmény: Silvan (3680)
beetee Creative Commons License 2015.06.06 0 1 3681

Szerintem nincs minden rendben. Az én véleményem, hogy a gyökereinek mennyisége le van maradva a lombkoronához képest. Szegény nem tud annyi tápanyagot, vizet felszívni, hogy biztosítsa ennyi szemről induló hajtásmennyiség igényét.

 

Volt ilyesmi fácskám régen. Sajnos nagyon lassan (évek alatt) tud csak egyensúlyba kerülni a dolog beavatkozás nélkül. Mert jövőre is csak azt nézed, hogy egy ekkora fán hány vesszőt, szemet hagyj meg tavasszal, holott, csak töredékét bírná... Aztán csak erőlködik.

 

Én a mai fejemmel drasztikusan beavatkoznék.

Vagy ültetnék egy másikat, mert egy életerős suháng ezt akár jövőre is simán lehagyja, vagy a mostani fácskán minimum a hajtások felét levágnám. Sajnos akkor még kevesebb lesz a zöldfelülete, amíg nem kezd hajtani pár normális, leveles vesszőt, de ami fontos, hogy azokat rendesebben beérleli, és a fás részei is csökkennek, amit életben kell tartania.

És persze vízellátás, lombtrágyázás.

Jövőre 2-3-nál semmi esetre sem több hajtás hagyása.

 

Aztán lehet, más mást fog írni. Én ezt tenném.

Előzmény: Silvan (3680)
Silvan Creative Commons License 2015.06.06 0 0 3680

Szerintetek ezzel a fával minden rendben?Tavasszal vásároltam Fétel apát fajta.

faesztergályos Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3679

A szegekben laksz?

 

Üdv

Előzmény: karibaba (3666)
karibaba Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3678

Tudjátok, mit szeretnék még szemezni/oltani? Red Love almát, ha lenne valakinek 1-2 "fölös" ága...

Előzmény: karibaba (3677)
karibaba Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3677

Akkor Dicolor és Erdei Vajkörte ág mindenképpen érdekelne augusztus közepe táján...adsz majd mailben elérhetőséget?

Nekem lehet, hogy bejönne a nashi, mert itt a faluban van egy kedves ismerősömnek és bár inkább lédús, mint zamatos, valahogy üdítő volt enni! Valahol -lehet, hogy itt a fórumon- azt olvastam, hogy talán a Kosui vagy Hosui a legjobb (?) Neked milyenek vannak?

Józsibáról tud valaki-valamit? Régebben lelkesen írogatott (én csak nemrég keveredtem ide), küldtem neki mailt, de egyelőre nem válaszolt. Úgy tudom neki is sok fajtája van...

Előzmény: Törölt nick (3676)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3676

Az erdei vaj jó,sztem a Clappnál jobb.Tűrhető japán ...olyan nincs...nekem.Ezt egyék csak a ferdeszeműek...na jó nálunk is van aki szereti,de én nem....

Előzmény: karibaba (3671)
123János Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3675

Erről most volt szó,néhány hozzászólással korábban.Mézharmat a körtelevélbolhák ürüléke.

Előzmény: margo1948 (3673)
délkelet Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3674
Előzmény: margo1948 (3673)
margo1948 Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3673

Üdv. a csoportnak !

 

Mi lehet ez ?? A körtefa ágvégei fényesek, ha megfogom ragad, és lepik a  darazsak.

 

A segitséget köszönöm !

 

jano1004 Creative Commons License 2015.06.05 0 0 3672

Sziasztok!

 

Szerintetek ennek a körtefának mi lehet a baja? Tavaly termett először, körülbelül 2-3 éves körül lehet.

 

http://indafoto.hu/jani1994/image/22816153-3487391b/664859

karibaba Creative Commons License 2015.06.04 0 0 3671

A Dicolor érdekelne, Carmenből vettem egy pici fát (fél méteres suháng), esetleg Erdei Vajkörte?

Vagy valami érdekes/jóízű tájfajta? (Nyári vérkörte, vagy tűrhető ízű japánkörte?)

Előzmény: Törölt nick (3670)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!