Keresés

Részletes keresés

simon53 Creative Commons License 2016.04.04 0 0 2980

Ilyen kis fácskák metszésénél akkor követjük el a legkisebb hibát, ha

1, kombinált korona esetén kiválasztunk 4-5 jó irányú oldal vázágat, azokat felezzük. A többi oldal hajtást tőből vágjuk. A vezért kicsit hosszabbra hagyjuk.

2, Tölcsér. váza esetén 3-4 jó irányú vázág, jól visszavágni 1/3-ára , max 30 cm.

3, Orsónál majd Alibá megmondja.

Előzmény: krichD1 (2979)
krichD1 Creative Commons License 2016.04.04 0 0 2979

Üdv!

 

Lenne pár amatőr kérdésem ősszel elültetett fák metszésével kapcsolatban. Lehet már kicsit el vagyok vele késve, de még egy héttel ezelőtt nem láttam jól megduzzadva a rügyeket, azóta viszont eléggé elindultak a fák, szépen, egészségesen átteleltek. Abban kérnék tanácsot, hogy az ágakat mennyire érdemes/kell visszametszeni, ilyen fiatal fáknál mindig bizonytalan vagyok. Képek mögé nem tettem fehér hátteret, remélem az a pár ág azért így is látszik, déli oldalról készültek a fotók.

Első, egy Topend Plus szilvafa, postán küldték, már valamennyire visszametszették a feladás előtt, szerintem az oldalágakat még rövidebbre kellene metszeni.

 

 

A következő Elena szilva, ennek még pár ágát szerintem le kellene vágni, nem döntöttem el melyik ágak legyenek azok. A kis ágakat is érdemes visszametszeni? A sudarát postai küldés előtt vágták le, így nem tudom mekkora lehetett.

A Hagantáról már elvágtam jobb oldalról egy alsó párhuzamos ágat, ez alacsonyabb az előző kettőnél, ezért ezt még kicsit magasabbra kellene engedni.

 

A következő egy Tenroy alma, ez átültetésre került, el lett követve az a hiba, hogy nagyon magas lett a törzse, ezt kacsú orsóvá, vagy termőkaros orsóvá szeretném átalakítani a helyhiány miatt, csak az a gond, hogy nincs a törzsön rügy, így most nem merem visszavágni még. Fiatal fa, remélem még kialakítható.

 

Vissza a szilvákhoz, van egy elég magas és erősnek kinéző Toptaste fám is, ennek már én vágtam a sudarából egy keveset, illetve a képen jól látható sebkezelt ágát.

 

Ageni szilva szintén hasonlóan nagy, ez kezdett legkésőbb rügyezni, nem tudom mennyire kellene visszavágni.

 

Végül egy Mariska barack, ez kicsit pórul járt, mert már februárban elindult a rügyfakadás, de a márciusi fagyok kárt tettek benne, ezért már ezeket a részeket levágtam. Most az ágai alsóbb részén is megjelentek a rügyek, szerintem túléli, de ezt sem tudom mennyire lenne érdemes még visszametszeni.

 

Illetve ti szilvafa ritkító metszésnél mekkora csonkokat szoktatok hagyni? Én most nagyobbra hagytam.

 

 

Ali-bá Creative Commons License 2016.04.02 0 0 2978

Azt a csonkot elevenig visszavágnám, sebkezelném, a kihajtott vesszők közül pedig meghagynék néhányat egyelőre körben, hogy segítsen beforrni a sebet. Később csak azt, amelyik illeszkedik a koronához.

Előzmény: Pillanatragasz (2977)
Pillanatragasz Creative Commons License 2016.04.02 0 0 2977

Van egy nagy 40 éves almafám ránőtt egyik ága a házamra lefűrészeltem két éve  most elég ramatyul néz ki folyik valami fekete lé belőle  aztán kinőtt egy csomó vízhajtás is .  Most gondoltam újravágom és lekezelem  sebkezelővel.  Amikor előre levágtam volt nem kezeltem le semmivel   nem is termett abban az évben csak párat. Alibá te hogy  csinálnád ?

  

Előzmény: Pillanatragasz (2976)
Pillanatragasz Creative Commons License 2016.04.02 0 0 2976

szépen haladok a metszéssel  faápolással újravágtam azt a csonkot is s még legalább száz másikat. egy párat le is fotóztam hogy megmutassam  milyenek voltak .

 

Előzmény: Ali-bá (2858)
Nobody1 Creative Commons License 2016.03.24 0 0 2975

Kezdem már érteni...

A "nagyüzemi szaki" fitneszbérletének az árát is beleszámolták, mert egész nap emelgetni, forgatni egy 3,5 kg-os ollót nem semmi kar és csuklóerősítés lehet. Még szerencse, hogy vágni már csak egy gombnyomás... :)))

Előzmény: beetee (2971)
Alcheimer Potnyik Creative Commons License 2016.03.23 0 0 2974

Megvárom míg csökken még 5%-ot, azután veszek 2-őt. :-))

Előzmény: Nobody1 (2970)
alfi13 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 2973

Bocs "varadyz"

Előzmény: alfi13 (2972)
alfi13 Creative Commons License 2016.03.23 0 0 2972

A növényvédelmi fórumon elkezdett témát itt folytatnám.  " varazdyn "    

Volt egy öreg cseresznyefám aminek a tetejét soha nem tudtam elérni és ezért fokozatosan levagdaltam és az alsóbb részeken is hozott hajtásokat. Sőt volt egy olyan "Van" cseresznyefám amit a kertem régi tulajdonosától örököltem és beleuntam hogy olyan erős monília fertőzés volt a fán amivel nem tudtam megbirkózni. Ezért nekiestem ősszel egy láncfűrésszel és levagdaltam a felső ágakat de közbe félbehagytam. Tavasszal folytatni akartam a vagdalást de olyan erősen elkezdett új hajtásokat hozni hogy megkönyörültem rajta. Mára sikerült a moníliát is legyőzni és egy szép alacsony fám van.

beetee Creative Commons License 2016.03.23 0 0 2971

Nem lennék meglepve, ha egy nagyüzemi szakinál megérné az árát....

Tegyük fel, a duplájára nőne a napi teljesítménye.

Előzmény: Nobody1 (2970)
Nobody1 Creative Commons License 2016.03.22 0 0 2970

Azt a mindenit! 30 százalékkal olcsóbb a Makita metszőolló... Csak, hogy lehet kapni! :))))

 

http://barkacshiper.hu/webaruhaz/akkumulatoros-kerti-gepek/makita-4604dw-akkus-metszoollo/

simon53 Creative Commons License 2016.03.22 0 0 2969

Ezért írtam én, hogyha a fát erősíteni akarod és nem 4 m-es vékony ágakból álló szomorúfüz koronát akarsz, egyetlen választásod egy kemény visszavágás.

Előzmény: Péter_33 (2968)
Péter_33 Creative Commons License 2016.03.22 0 0 2968

Köszönöm! ez a fajta korona egyébkén a hosszú ágak miatt hajlamos lehasadni? Valamint ha ágasokkal ékelném ki a négy fő ágat és ezzel állítanám be a kellő 60-70°-os szögállást az megfelelő lekötözés helyett?

Előzmény: nyebojsza (2967)
nyebojsza Creative Commons License 2016.03.22 0 0 2967

majd figyeld ha nőnek a barackok, annyira a vessző végén van, hogy ha azok a vesszők nem erősödnek, nem hajtanak tovább (márpedig ha barack van rajta nagy az esély, hogy azt neveli a fa és nem a vesszőt erősíti), akkor a földig lehúzzák az ágat, és oda a "váza" koronád... akkor inkább vedd le a barackokat.

Előzmény: Péter_33 (2964)
Ali-bá Creative Commons License 2016.03.21 0 0 2966

Maradhat az a pár virágrügy. Ha termés lesz belőle, legfeljebb kissé széjjelebb nyílik a váza és jobb lesz belül a benapozottság.

 

A váza korona az 1 és 2 ponthoz egyaránt jó. 1-nél ritkítani célszerű a termést, 2-nél nem.

Előzmény: Péter_33 (2964)
nyebojsza Creative Commons License 2016.03.21 0 0 2965

az idei "termés"

 

 

Péter_33 Creative Commons License 2016.03.21 0 0 2964

Üdv Ali-bá! köszönöm, így lesz! Az ágak utolsó 10-cm-én van pár virágrügy, azt rajtahagyhatom?

Másik kérdésem, hogy van 3 db bergeron kajszim, amik még suhángok metszetlenül. Milyen koronaformát válasszak ahhoz, ha 

1. szép, úgymond "piacos" gyümölcsöt szeretnék

2. ha a mennyiség lenne fontosabb "lének"

Ezt egyedül nem tudtam sajnos eldönteni, mert abban nem vagyok jártas hogy melyik koronaformának milyen a terméshozama...

Előzmény: Ali-bá (2963)
Ali-bá Creative Commons License 2016.03.20 0 0 2963

Akkor egyszerű a megoldás. Ne metszél le semmit a fáról csak kötözd ki/le, vagy támaszd ki a hajtásokat, hogy úgy álljanak, ahogy a váza korona fő ágainak kell. Egy év alatt szép fád lesz és jövőre már terem is.

Előzmény: Péter_33 (2962)
Péter_33 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 2962

Üdv Ali- bà! Váza koronat szeretnek a kajszinak nevelni.

Előzmény: Ali-bá (2959)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 2961

szevasztok!

sok hülyeséget fogok kérdezni egyszusszra...

tavaly örököltünk egy telket amiben van néhány jóÖREG alma meg körtefa.

terjedelmesek,ágasbogasak tavaly a termése egy halom szilvát meghazudtoló méretű gyümülcs(?) volt...

most hirtelen nem vágnám ki mert akkor nagyon üres lesz az a rész meg az árnyéka hűsíti a kertet.

lehet-e még valami olyan formát kialakítani amin nem sok de normális termés lesz?

gondolkodom a továbbiakon is és foglalkoztat a szuperorsos forma az új fáknálmert amit olvastam nekem ideális volna-földről művelhető,alig igényel metszést,gyorsan terem- de tényleg ilyen egyszerű-e vagy egyáltalán közületek csinál-e valaki ilyet?

nem piacra akarok termelni csak néhány olyan gyümölcsfát amiről egy-egy kosárka termést jóízűen megeszünk...

nálam mindenki csak jobban érthet hozzá úgyhogy mindenki tanácsát megköszönöm...

Péter_33 Creative Commons License 2016.03.20 0 0 2960

Üdv Ali-bà! Vàza koronat terveztem neki eddig probaltam affelé nevelgetni...

Előzmény: Ali-bá (2959)
Ali-bá Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2959

Szívesen válaszolok, de előbb válassz korona formát, mert az ém szempontjaim egészen mások lehetnek, mint a tied.   http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Gyumolcstermesztesi_alapismeretek/ch09s04.html

Előzmény: Péter_33 (2958)
Péter_33 Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2958

Üdv Ali-bà! Nèmi tanàccsal tudna szolgalni a metszessel kapcsolatban? Tragyazast megoldom ahogy irtak.

Előzmény: Péter_33 (2954)
BAttila1964 Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2957

Most.

Előzmény: shae-lynn (2956)
shae-lynn Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2956

Sziasztok!

 

Szabadgyökerű fákat ültettem 2 hete. Alma, körte, meggy fákat.

Kérdésem: most kell-e metszenem ezeket a fákat, vagy várjak vele és csak jövőre?

simon53 Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2955

A fa tápanyag hiányos, ráférne egy trágyázás. A törzs körül ki kell tányérozni , nyáron kapálni és locsolni. A törzs vékony az oldalhajtásokhoz képest ezért erősíteni kell, mert az oldalhajtások vastagsága megelőzi.

 

Tehát én a konkurenseket megszüntetném, lehet hogy az álsudarat ( 2. felülről) hagynám meg hogy lejjebb is kihajtson és a gyenge metszés helyett erősen vágnám ( max 1/3-a maradjon a hosszból)

Előzmény: Péter_33 (2954)
Péter_33 Creative Commons License 2016.03.19 0 0 2954

Üdvözletem! A három éves kajszi fámmal kapcsolatban kérdeznék, mit is kezdjek a tavalyi hosszú hajtásokkal, ezekt visszametszem gyengén külső rügyre?  A villás ág legvégén van csak pár virágrügy. A fa belsejében van sok tavalyi termődárda, amik tavaly virágzottak idén egy sem, de a végük elszáradt, ezeket ki kell metszeni?

Lactarius Curtis Creative Commons License 2016.03.17 0 0 2953

először metszés, utána lemosózás

Előzmény: erik erik (2952)
erik erik Creative Commons License 2016.03.17 0 0 2952

üdvözlet

engem az érdekelne ha ebben a jó időben  csinálnék egy lemosó permetezést bordóilével

utána is metszhetek?

pl. almafákat,meg nektarint

van alma amivel végeztem, meg szőlővel meg meggyel, de egyszerre megszóróm öket

és utána metszek, az nem problémás esetleg?

 

 

Lactarius Curtis Creative Commons License 2016.03.16 0 0 2951

Ritkítanám (a belsejét), ill. a földre szinte lelógó ágat vágnám le.

Előzmény: Mtz 550E (2950)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!