Keresés

Részletes keresés

Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.15 0 0 1663

Csak egy ötlet, aztán vagy jó, vagy nem.

 

Ha van méhész ismerősöd, nem lenne egyszerűbb, ha az első évet az ő állományával együtt húznád le? Például ahogy én is, "csatlakozol" hozzá pár kaptár erejéig, akár úgy, hogy veszel tavasszal 3-4 családot, és lerakjátok az övéi mellé, akár úgy, hogy kineveztek ugyanennyit az övéből, és ha 1 év múlva is megmarad az érdeklődésed, még mindig meg tudod tőle venni kaptárastul és külön tudsz menni.

 

Ha akkor is érdekel, addig lesz időd beszerezni ezt-azt (füstölő, ruha, miegyéb, ami kell), meg eltanulni tőle, amit tudsz. Az sem hátrány, hogy így neki sem kellene "külön utakra járni" (1-2 alkalommal még belefér, de lehet, hogy heti rendszerességgel már egy idő után terhes lesz ilyen kicsi állomány miatt egy "rendes" méhésznek kétfelé mozognia).

Előzmény: Törölt nick (1652)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.15 0 0 1662

Tudom, ezt nem illik, de kénytelen vagyok szóvá tenni, mert már nagyon kezd zavarni.

 

Megoldható lenne úgy írni a hozzászólásaidat, hogy ne csak többszöri átolvasás után legyen valami tippem arról, mit is szerettél volna írni? Ez az ötletszerű írásjel-használat, a rendszeres betűkihagyás meg úgy általában a fogalmazási módod nagyon roncsolja az "üzenetet". Vagy én is abból induljak ki, hogy "ez a cél is" ?

 

Elnézést, ha megsértettelek.

Előzmény: MG Petimester (1660)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.15 0 0 1661

xDDD....  ,-)))  ...böbrőgi Úram.   u.i. méé nem 4-5 üveg ? ..az már "Meckit"..is  felűlmúló mennyiség ??   xDDD

Előzmény: LudasMatyí (1653)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.15 0 0 1660

xDD..hiszen aból indulhatunk ki ,hogy ez a cél is ?? Gondohatná az ember  ..?  Egyre több a "mennyíségi" ..és egyre kevesebb a "kezdő"... izzéé..lehetősége..?? Még azz se, szeritem és tapsztalataim szerint. Bár ebben az esetben és infom szerint igazotok is lehetne.  xDDD.     ,-)))  üdv.   u.i. nem vagytok semmi....  ,-)))

Előzmény: Destroyah2 (1658)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.15 0 0 1659

Ez is egy válasz, sőt még őszinte is. Bár így az indoklások mellőzésével, nem gondolnám, hogy bárki azt mondaná rá hogy oké, nem fogok méhészkedni.

Igen telített a szakma, mondhatnánk hogy egymásba ér a .....  kaptársorunk. Meg Dunát lehetne már, méhészekből rekeszteni. ..... 

Előzmény: Destroyah2 (1658)
Destroyah2 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1658

egyáltalán ne kezdj neki.....

Előzmény: Törölt nick (1655)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1657

Most még ne vegyél méheket, Szerezz könyveket, olvass minél töbet. Halaszd tavaszra a vásárlást. Így már némi fogalmad is lesz a méhekről. Továbbá gyakorlott méhésszel menj, kiválasztani leendő méhcsaládjaid. Igaz tavaszon drágábbak, ez nem véletlen. Ha jó családot, veszel azt kétfelé szedheted akác után. Továbbá még esetleg, némi kóstolót is pergethetel. Nem a beteleléssel kell kezdened. 

Olvass szakirodalmat, és magad is rájöhetsz hogy miért is volna jobb tavaszon kezdeni.

Előzmény: Törölt nick (1652)
FvT Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1656

Szerintem ne foglalkozz vele. Közvetlenül ne érje őket.

Mivel a röp körzeten belül sok házikert van, mindenkivel nem tudod levajazni a permetezést.

Illetve lemézezni.....

 

Csak egy javaslat. kerítsd kőrbe a kaptárakat, kb 2 m magas zárt kerítéssel, vagy sűrű rachel háló is megteszi.Ez felkényszeríti őket , magasabban repülnek majd.

Én megjártam, gondoltam hátrafelé a kertekben nem számít. Aztán amikor komolyabban hordtak sokszor belém, és egyszer-egyszer a szomszédba is bele ütköztek , szúrás lett a vége. kerüld el ha tudod.

Előzmény: Törölt nick (1654)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1655

Teljesen kezdő vagyok. Szóval szerontetek mikor érdemesebb elkezdeni a méhészetet? Ilyenkor ősszel vegyek 3-4 családot vagy tavasszal? Most kéne vennem 50-60 kg cukrot minimum az legalabb 10 ezer forint. Tabasszal ezt megsporolnam de viszont akkor drágábban árulják majd a méheket mert akkorra azok már majd kitelelt méhek lesznek. Ismerősöm eljár ide majd megtanitani mindent, segit mindenben. De mikor kezdjek hozzá inkább most vagy tavasszal?  És melyik kaptárt válasszam a fekvő kaptárt vagy álló kaptárt? A fekvő kaptár szimpatikusabb.  Jelenleg sok méhész filmet és videót nézek. És könyveknek is nekikezdek. Melyik könyvet ajánlanátok legjobban?   Bocs a helyesirasert telefonrol irok.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1654

Nagyon szeretnék foglalkozni ezzel a szakmával.   De hiába permetelnek ezek este ha több mint 1 kmre elrepül akkor talál máshol sok permetszert a környéken. Mivel nem csak 2-3 szomszéd veszéjezteti akkor őket.  De vannak az ilyen szerek valami hatással a méhekre?  Az erdős részek miatt megtudna élni itt jó pár család. De az ilyen permetezések miatt félek én.  

Előzmény: LudasMatyí (1653)
LudasMatyí Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1653

Szevasz!

Kezd el nyugodtan ezt a szép szakmát!

Elrepül az sokkal többre mint 1 km...

Az erdős részt szeretni fogják...a szomszédok gyümölcsöseit is...

Az utóbbi problémádra gyógyszer lehet 1-1 üveg ajándék méz a szomszédoknak..mond meg nekik hogy este permetezzenek,és lehetőleg méhkímélő szerrel..

Előzmény: Törölt nick (1652)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.14 0 0 1652

Üdv. El akarom kezdeni a méhészetet a kertemben 3-4 családdal. Van méhész aki megtanít mindenre.  Kérdésem lenne, hogy azt hallottam hogy a méh 1 km-re is elrepül. Van sok erdős rész a környéken kb 50 méterrel arrébb kezdődik. Csak ha átjárnak a szomszédokba a gyümölcsfákra meg virágokra meg szőlőre akkor mi van? Azé mi van mert a szomszédok állandóan permetelik az éppen permetezni való dolgot. Krumplit. Fákat. Szőlőt... Mindent permeteznek. Ez árt améheimnek? Vagy ez nem lenne probléma?   Kösz.

asztalosmano Creative Commons License 2014.08.07 0 0 1651

Kedves méhészek!

Új vagyok a fórumon, lehet hogy már volt szó a témáról, de ameddig visszaolvastam, nem.

A kérdésem, hogy habkaptárat ki hogyan takarít, fertőtlenít, mielőtt egy használt kaptárba új családot telepítene be? Köszönöm ha válaszol valaki.

 

MG Petimester Creative Commons License 2014.08.07 0 0 1650
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.07 0 0 1649
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.06 0 0 1648

Természetesen. üdv.

Előzmény: Kempingez (1647)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.06 0 0 1647

MG Petimester! Nem értelek, régen ismert tényeket állítol úgy be, mint új és forradalmi jelentősséggű felismeréseket. Közben valami, 28 évre hivatkozol.  Meg hogy lassan szivárognak ki dolgok. ???

Szerintem senki nem vitatja, hogy lehet így atkát gyéríteni. Némileg. 

 

De kizártnak tartom, hogy kizárólagos védekezésnek megfeleljen! Rész megoldások nem érdekelnek! 

 

Részemről érdektelen továbbá, ez a téma! 

 Mert nem alapozhatok, hókusz- pókusz bizonytalan dolgokra! Sem az állományom nem akarom kockáztatni, hülyeségek miatt. 

Ted a tieddel amit akarsz, amig nem veszélyeztetel vele másokat ennyi. Én nem kisérleti telep vagyok, hanem  termelő méhész. Ettől függ az életem!

Verje mindenki a saját micsodáját csalánnal ahogyan akarja.

Én nem látok itt semmiféle, összeesküvést.

Na meg különben is a, a lőtéri döglött kutya esete!

MG Petimester Creative Commons License 2014.08.06 0 0 1646

Amit írtál a NB 15 keretről az szerintem is ül.  ,-))  Ennél a méretnél.

Előzmény: MG Petimester (1645)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.06 0 0 1645

xDD..Ok-ok...De elszóltad magad !  xDD..."- herefias akkor is szaporodik.."   - stb. Ott van az az "is" szócskád..Nekem ez is elég.  ,-))) Régi harcos vagy,.. és tudod ezt. Mégis csak a herésben kezd és oda 1-el többet petézik.  Most figyelj csak, lécci. Tudunk herefias fertőzésről ami huszon feletti atkával volt megfertőzve !! Ez dokumentált is...Ilyen munkásal még nem találkoztam sehol a (beszámolok alapján sem)...hmm... Szerintem nagyon sokat számíthat ,hogy két nappal tovább fedett a herefias. Vagy nem ? üdv.

Előzmény: Kempingez (1640)
FvT Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1644

Igen , értem.

Egyszerű konténert szeretnék, hátsó kezelésűt.A 15, ill 16 keret kezelhető hátsóként?

A 1,5 m széles összfelületből is kevesebbet venne el a 10 keret, mint a 16 .

 

Két részre osztottam a hozzászólást, természetesen rakodóként funkcionálna. Kizárólag helykihasználás miatt .

Bár amit láttam legutóbb konténert, ott a 9 NB fészek után volt 4 hizlalt félkeret , gondolom ezt hordják meg először, és csak utána felső mézteret ( ha igaz, hogy hátra szívesebben hordanak) .És persze , ha van mit hordani......

Akár működhetne így is.

Előzmény: Kempingez (1643)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1643

Péntek Lajos kizárólag, 15 keretet javasolt esetleg 16-ot! Egyrészt mert ennyi elég, másrészt mert így egymásmellé is pakolhatod. Mert kényelmesen elérhető a végéről is minden keret. Továbbá így kerek az egéssz technológia, és arányos a kaptár. 

A hátsó mézkamra a poén benne, miért kellene a tetejére fiók? Az már rakodó, ha már rakodó akkor miért ne alacsonykeretes legyen, jelenleg ennek most jó a szakmai megítélése. 

A Péntek Lajos könyvéhez nehéz hozzájutni, de ha véletlen hozzájutol, és elolvasod akkor világos lesz hogy egy 20 keretes melegépítményűt nem lehet tőlle származtatni. Ragaszkodott a 15-höz! Egyébként pont ennyi az össz lépfelülete a 2 fiókos hunornak, és az alacsonykeretesnek 3 fiókon. Továbbá természetesen az NB- 15-nek, csak normál helyzetű keretekkel.

Előzmény: FvT (1642)
FvT Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1642

Az Én kaptárjaim is pontosan így működnek, örülök, hogy leírtad, mert nem igazán találtam erről eddig szakirodalmat . És sajnos, ahogy olvasom, nem is igazán fogok....

Amikor vettem őket, tavasszal, az eladó dadantként ismertette , és valóban a keretméret 30x43,5.

Viszont nekem is állítva van , melegépítményes, hátsó mézkamrás. 20 keret . A bal hosszú oldalon egy középső kijáró, és egy felső. Így használható hidegként is, valamint leválasztható egy anyanevelő.

Én az alsó meleget használtam.

Nekem hátrány, hogy nem lehet sorolni, helyet kell hagyni a kezeléshez a kaptárak között .

Lehet van más hátránya is, ehhez még szakmailag analfabéta vagyok, hogy felismerjem.

Érdekes, hogy valaki készített Péntek féle mintára dadant-blatt keret mérettel is.

 

Alább említettem, hogy konténerben gondolkodok, viszont kisebb 20 családost szeretnék,( akár ebből többet) ahogy tervezem, trénerrel , vagy kis 3,5 -es kocsival szállíthatót . Kérdezném tőled, hogy ez a kaptár ezzel a keretmérettel, működhet úgy, hogy a fészek ugyan így állított keret, és fölötte egy fél méztér, ami ezek szerint 30x21 lenne.

Így két sor magas lenne a konténer ( a viszonylag keskeny felépítés miatt , egy oldalra nyíló kb 1,5-1,6m)

viszont a keskeny kaptárszélesség miatt az adott hosszba több férne, kb 10 db

Előzmény: Kempingez (1633)
kacagógerle Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1641

Sziasztok!

NB 3 vagy 4 keretes kézi pergetőt vennék. Ha valakinek van eladó ide is írhat, folyamatosan olvasom a topikot.

Köszi!

Kempingez Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1640

"Normális körülmények között a Varroa csak a herésben petézne" 

Hát nem! Sajnos ez nem így van! Az atka ha még, vagy már nincs herefias akkor is szaporodik a munkásfiasításban.

Szeretem a barna sört, de ha nincs azért jólesik a világos sör is. :-)

 

Mivel gondolod rávenni az atkát, hogy ne petézzen munkás fiasba? 

Szóval, mivel én nem szoktam a herefiasítást eltávolítani, gondolom így mindíg az aktuális normális természetes arányban van jelen a családokban. Évszaknak, és az anya minőségének megfelelően.

 

De zsákutca ez az egéssz teória. Ugyan, is nem állhat fel az egyensúlyi állapot.  

Mivel ázsiai méhatkáról beszélünk, idegen élősködő. Ilyen röpke pár évtized alatt nem jöhetet létre természetes alkalmazkodás, illetve védekezés a méheink részéről.

Előzmény: MG Petimester (1639)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1639

Szia, valóban így lehet... "- Jobban ki tud benne fejlődni az atka!"....    - stb. A 12 napos fedett munkás fiasban be bújt Varroa 5 utódot hagy magaután 12 nap alatt és ebből egy érett, tehát kifejlet jön létre, a többi csak késöbb lesz ivarérett. A herrésben, ami 14 fedet napot jelent (rossz esetben 15 nap), 6 Varóra és 2 kifejlett utód. (!!).. A dupla vagy tripla fertőzödés esetén ugye ez meg is háromszorozódhat ??... hmm... Ezért rettegünk a sok herefiasítástól és akkor most (nem a rajzásra figyelve)... A Varroa azon a napon mászik be a sejtbe amikor fedett lesz a fiasítás. lezárják ! Az első nap 1 petét rak ami mindig hím ivaru, másnap egy nőivaru jön és utána csak női petéket rak le. Attól függ, hogy here vagy munkás a mennyiség. Tehát tudja ,hogy a munkásba 5-kell a herésbe meg 6 petét raknia.  De,... honnan tudja ??? Ez itt a kérdés. Vannak sejtések már amik 28 év tapasztalatok után akár hiteltérdemlőek is lehetnek számunkra. Legalább is jó alapok. Kár nagyon,hogy kevés információ szivárog ki oly sok évtized után is.  Szív. üdv.                          u.i. Normális körülmények között a Varroa csak a herésben petézne szerintem és ahogy gondolom. Ezt el is lehet érni egy kis odafigyelésel szerintem. Vagy legalább is kipróbálni...   ,-))

Előzmény: LudasMatyí (1629)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1638

Igen van ez a vastagodás, az OSB- lapok változó minőségének is betudható.  A teljesen vízálló OSB állítólag nem alkalmas kaptárakhoz, mert állítólag káros kigőzölgése van. Ámbár , kicsit ez nekem gyanús mert lakóházak építésére hogyan volna akkor alkalmas. Ez a vastagodás az első széria esetén évek múlva, míg a másidik száriánál már az első év után tapasztaltam, de ez amint írtam, semmiféle komolyabb gondot nem okoz az én konstrukcióm esetén. Igaz ugyan, hogy ezt anno én sem láthatam előre. 

 A zöld fórumon "találkoztam" egy méhésszel, akki szinte majdnem ugyanilyen OSB fekvőket készített magának. A részletmegoldások természetesen azért nem eggyeztek, az illető viszont lesem festette, igaz ő az állományát fedett hellyen tartja. Provizórikus szín féleség alatt. Nem is vándorol. De megelégedéssel használja sok sok éve. 

Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1637

Köszönöm a tapasztalati tájékoztatást, az oldalirányú dagadásról eddig nem tudtam (ahova eddig használtam OSB-t, ott ez nem jött elő, kaptárat meg végképp nem csináltam ilyesmiből).

Az eddigi tetőink is túlnyúltak az oldalfalak síkján, bár nem sokkal, kb. 3-5 centi lehet minden irányban. Ez rakodásnál még nem okozott problémát, illetve nem ez volt a gond, hanem hogy a házilag készített idei fiókok túl nagy százaléka lett olyan, ahol a méhek ki tudtak bújni, vagy nem feküdtek föl egymásra rendesen, a "lábak" szorultak, nem csusszantak a helyükre, stb.

Ezért keresem azt a megoldást, amelyiknél a lehető legkevesebb mozgási-dagadási lehetősége van a kaptár (fiók) falának. Az ár annyiban másodlagos kérdés, hogy amit így összehoztunk, az is kb. 1.000 Ft/fiókra jön ki, ha készen vesszük őket, azok vásárláskor egységesek lesznek ugyan, de 1.400 Ft körül vannak, és nincs még konkrét tapasztalatunk vele, szóval ha ki tudnék ötölni olyan megoldást, amelyik stabil, rendesen zár, viszonylag tartós, és fiókonként 1.400-on belül megáll az ára, akkor legalább lenne alternatíva.

Előzmény: Kempingez (1635)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1636

 Egy félkeretes rakodó esetén, minimálisan is (1 alj, 3 fiók, 1 menekülőtér, 1 tető) 5 pár él, az élen illeszkedő felülettel kell számolni. A fekvőnél ilyen nincs! A tető síklapjára merőlegesen illeszkednek az oldalak felső élei, a saját konstrukcióm esetén. Így az oldalak esetleges hasasodása sem jelent illeszkedési gondot! Továbbá a víz sem folyik rá. Mert a tető szélesebb, rakodónál ez inkább több gondot okozna, szállításnál mint hasznot. Mivel magas a kaptár, a "kalapos" tető eresze, csak a legfelső éleknek nyújtana védelmet. 

Továbbá mechanikai sérüléseknek is kivannak téve a fiókok, illeszkedő felületei. Ez ugye ,megint csak nincs a fekvőnél.

Látok rá megoldást, de az már rengeteg munkát, és plussz anyagköltséget,továbbá speciális gépeket igényelne. Lényegében akkor már jobb ha, deszkából készül a kaptár. 

 

Az OSB alkalmazásának az okai, részemről a következők voltak. (Fekvőkaptár!)

 

A fenyődeszka macerás beszerzési lehetőségei, időigényes válogatás, változó minőség, nagy víztartalom. Magas ár. 

Szárítási idő (cm/év), Gyalultatás, vagy saját gép beszerzése, sok hulladék amely csak tűzre jó. Nútolás, felsőmaró gép, (lehet körfűrésszel is de macerás). Táblásítás.

Na, ezek a fenti dolgok nincsennek OSB esetén.

 

Nem beszélve arról, illetve mégis de ez a rész már csak egy kis személyes morfondír,  hogy amikor kezdtem a kaptárakat építeni, és méhészkedni. Rengeteg idegeskedtem a fakereskedésekben, a b.nkó sajátzsebre dolgozó alkalmazottak hozzáállása miatt. Nem nézték jószemmel, hogy válogatom az anyagot, azt sem hogy csak kismennyiségeket vásároltam. 2-3 kaptárhoz szűkös anyagiak miatt. 

Megesett, hogy vettem egy bizonyos helyen negyed köbméter, hulladék deszkát. Az alkalmazott borravalót várt, persze nem kapott. Legközelebb már kisem akart szolgálni, leakarta tagadni hogy van készletük. Persze tudtam hogy van, mert előtte telefonon érdeklődtem a cég irodáján. Na amikor ezen túl voltunk, hogy mégis csak van fa, akkor meg kitalálta hogy nem szabad válogatni. Persze nem hagytam magam.

 

Nagy keservesen kiválogattam, talán ha volt egy negyed köbméternyi. Közben a közelben tébláboló munkások gúnyos megjegyzései is elviselve. Mert az illető hölgy, még nekik is panaszkodott, hogy mit képzelek én hogy vásárolni akarok, na meg még válogatok is.

Majd később egy asztalos jóismerősöm homályosított fel. Hogy az illető anyagkiadó hölgyeknél, tételnagyságtól függetlenül kötelező a borravaló. Sőt anélkül még akkor se próbálkozzak, ha csak egy szál deszkát akarok venni.....

Soha többet nem mentem hozzájuk. 

Ha ez a nyolvanas években történik, de nem, ez már úgy 96-97 környékén volt.

természetesen ez a cég már rég nincs. 

Kempingez Creative Commons License 2014.08.05 0 0 1635

Értem de nem lesz jó, vastagságában rengeteget tud "dagadni. Rakodók készítése is megoldható, de nem így!

A rakodóknál sok  illesztést mind komolyabban kellene védeni vízellen és mechanikailag is, tehát fabetétezni vagy, lemez élvédelemmel. Továbbá a csorgóvíz ellen is, túllógó tető kellene. Ha a szokásos tetőt használod, az összes víz a falakon folyik le. Majd holnap részletesebben kifejtem. De szerintem így is érthetőés Felejtős. 

Van meg oldás de .... lehet hogy nem lesz a végén olcsóbb, illetve egyszerűbb.

Előzmény: Jam Clerk (1634)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.04 0 0 1634

Olyasmin gondolkodom, hogy két vékonyabb OSB-lapból illeszteném össze a fiókok falait (alacsonykeretes rakodókaptárakhoz), mondjuk egy 6-os és egy 10-es méretű, egyforma lapból kiszabott valamit képzelj el, a külső lenne a 6-os, a belső pedig a 10-es (ilyesmi módszerrel az első-hátsó falaknál ki is lehetne alakítani a kerettartó perem 1 centijét is). A fal két "rétege" nem fedné egymást teljesen, hanem a külső 6-os lap fél centivel föl lenne tolva, mint a 10-es (ennyivel lenne magasabban a felső pereme, mint a belső réteg pereme, illetve a fiók alján a külső réteg ennyivel hamarabb fogyna el, mint a belső), és mivel az OSB talán kevésbé érzékeny a pára miatti dagadásra, főleg 40-50 centis távoknál, ezért úgy vélem, jobban illeszkedne így a két fiók egymásra, se a méhek nem jönnek ki, se a szél nem megy be. Viszont még ekkor is "csak" 16 mm vastagságú lenne a kaptár fala, ami könnyebb, mint a sima deszka 20+ mm-es fala.

Rosszul gondolom?

Ha nem írtam érthetően, holnap megpróbálom vázlatosan lerajzolni, hogyan gondolom. Ha nem sikerül a rajzolás, akkor majd egy hét múlva, addig nem leszek netközelben.

Előzmény: Kempingez (1632)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!