Keresés

Részletes keresés

Antreg Creative Commons License 2016.10.13 0 0 17277

"érdekes ötvözet: az egyik az ábrán is látható Al-Au, ami lila"

 

Nem okoz nehézséget az aranyat aluminiummal keverni? 

Előzmény: naox (17275)
vlacko Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17276

A liláról én is láttam egy ismertetőt a spektrumon. Elég komoly pénzt áldozott rá egy szingapúri (vagy thaiföldi?) ötvős, mire rájött, hogyan készítsen ékszert belőle.

Előzmény: naox (17275)
naox Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17275

létezik két érdekes ötvözet: az egyik az ábrán is látható Al-Au, ami lila, a másik az indiummal vagy galliummal ötvözött arany, ami szürkédskék:

https://en.wikipedia.org/wiki/Colored_gold

És ezek valódi ötvözetek, azaz olvadt állapotban is színesek, és ilyen színben világítanak. (Korábban ugye fémnek csak fehér-szürke-sárga-vörös színei léteztek.)

A "kék arany" az igazi kék halál. Igényes áramkörök mentek tönkre azért, mert az aranyozott IC lábak és a forraszban lévő indium egymásba diffundált hosszú évek alatt, és a rideg ötvözet végül elrepedt. Az ilyen hibahelyeken aztán valakinek feltűnt a kék szín.

Sajna mindkét ötvözet annyira rideg, hogy önmagában nem lehet belőlük ékszert készíteni, csak ilyen berakás szerű dolgokat szoktak belőlük újabban gyártani.

Előzmény: vlacko (17271)
Bela_Vak Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17274

A kepalairas szerint feluletkezelt, valami oxiddal vonjak be

Előzmény: vlacko (17271)
pk1 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17273

Úgy látom, sok forrás szerint ezüstszínű a cézium, más források szerint meg sárgás. Lehet, hogy mindkettőnek igaza van, ha különböző kristályszerkezetről van szó.

Előzmény: vlacko (17264)
pk1 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17272

A cézium ezüstös színű. Vékony oxidréteg, ilyesmi miatt látszhat sárgának.

Előzmény: vlacko (17264)
vlacko Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17271

A lent látható black és blue gold az felületkezelt vajon, vagy ötvözet?

Előzmény: Bela_Vak (17270)
Bela_Vak Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17270

Szerintem ez egy viszonylag jo abra ugyanerrol:

http://www.webexhibits.org/causesofcolor/9.html

 

Kemiaban valahogy nem sokat tanul az ember a savszerkezetekrol, aztan csak kesobb jon ra, hogy mi van.

Előzmény: naox (17268)
vlacko Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17269

Köszi a magyarázatot, nagyon király!

Előzmény: naox (17267)
naox Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17268

háppersze, hogy van róla wikipedia szócikk:

https://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_quantum_chemistry

(a vége felé van róla szó)

Előzmény: naox (17267)
naox Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17267

persze, nincs benne, csak gyakran emlegetik.

A sárga színt valami olyasmi okozza, hogy a "valahány d--> valahány s" átmenet energiája az UV tartományba esik a legtöbb fémnél, így nincs a fémeknek látható elnyelése, az aranynál az s pályák a nagy sűrűségű magban relativisztikusan kontrahálódnak, a d-s energiakülönbség belecsúszik a kékbe, ezért látjuk a visszavert fényt sárgának.

Valahol biztosan szép szabatosan le van írva.

A sztori tanulsága az, hogy néha tök közismert, látszólag egyszerű tények magyarázata is tud nagyon elvadultan bonyolult lenni.

Előzmény: vlacko (17266)
vlacko Creative Commons License 2016.10.12 0 0 17266

Ezt az ikerparadoxont nem találom a cikkben. Mire gondolsz?

Előzmény: naox (17265)
naox Creative Commons License 2016.10.11 0 0 17265

Halványan, de az. A rubídium ezüstszínű.

És igen, tényleg az ikerparadoxon a magyarázat a színre.

Az viszont nem igaz, hogy őrült drága. Közkeletű tévedés (én is ezt hittem egész máig). A CsCl kilója 70 USD körül van 100 kilós tételben.

Előzmény: vlacko (17264)
vlacko Creative Commons License 2016.10.11 0 0 17264
Antisystem Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17263

Csak egy tipp, hogy miben van:

http://www.limeaway.com/products/

 

ÜdV

 

ps: ezen túl herbicidként van regisztrálva.

Előzmény: naox (17262)
naox Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17262

ez melyik kérdésemre a válasz?

Előzmény: Antisystem (17261)
Antisystem Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17261
Előzmény: naox (17260)
naox Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17260

-mit fertőtlenítenek vele?

-mit értesz pzotív hatás alatt? (Erősen savas, maró az oldata, nincs semmi "pozitív" hatása.)

-MIlyen hatásspektrumra gondolsz? Nem igazán fertőtlenít, csak marha savas, de "hatásspektruma" aligha van.

-Körmöt ha tömény, akkor megmarja, ha híg, akkor nem.

-Mi az a tartamhatás?

-Milyen mechanizmust szeretnél megérteni?

Előzmény: otlac (17258)
Enantioszelektív Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17259

karbamid- kénsav addukt. Két  nem túl bonyolult "ezer éve" ismert vegyület mely vizes oldatban szétesik kénsavra és karbamidra.  Nagy hígításban (hígabb mint 1% mondjuk) valószínűleg teljesen ártalmatlan. Kérdés hogy milyen koncentrációban van jelen az oldatban. Kb. híg kénsav bőrre gyakorolt hatásával egyenértékű, a karbamid meg teljesen szelíd.  Utóbbit pl. szarvasmarhákkal is etetik N forrásként a jobb tejtermelés érdekében, sőt bőrápolók is tartalmazzák.

Előzmény: otlac (17258)
otlac Creative Commons License 2016.09.22 0 0 17258

Szervusztok!

 

Az alábbi anyaggal kapcsolatban lenne kérdésem:

Monokarbamid-dihidrogén-szulfát  CAS:21351-39-3

 

Ezt egy fertőtlenítő szer tartalmazza,

- milyen pozitív hatása van, ha hígított formában bőrrel érintkezik?

- mi a hatásspektruma?

- körömmel érintkezve, milyen rekciókat vált ki?

- lehet-e tartamhatása?

- illetve bármilyen infó, ami segíthet a hatásmechanizmusát megérteni.

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

naox Creative Commons License 2016.09.21 0 0 17257

Az íszapban/agyagban nincsenek csak úgy szerves szilikonvegyületek. Szennyezést akarsz eltávolítani? VAgy mennyiséget mérni?

Előzmény: HUN. gyerek (17256)
HUN. gyerek Creative Commons License 2016.09.20 0 0 17256

Sziasztok!

 

Már rég voltam itt. Tudnátok nekem segíteni? :)

 

Arra szeretnék rájönni hogy különböző agyagfélékből, iszapból hogy lehetne kivonni a szerves szilikonvegyületeket. Pl: mint a dimetil polisziloxánhoz hasonló vegyületek. Csinált már ehhez hasonlót valaki? :)

 

Üdv; Zsolti

leveste Creative Commons License 2016.09.16 0 0 17255

Azért gond a kristályvíz, mert forr. 

A kazán 4 cm magas, fröcsköl belőle a fortyogó oxálsavas víz. 

A másik ok, hogy akkumulátoros a táplálás, és komoly energia kell a víz elpárologtatásához.

Egy gramm dihidrátot teszünk a tégelybe egyszerre, 30 sec ideig tart a víz elforralása, újabb 30 a tényleges szublimálás. 

Fele idő, energia megspórolható lenne. 

 

Előzmény: naox (17254)
naox Creative Commons License 2016.09.15 0 0 17254

Miért gond a kristályvíz? HA kristályvizes sót használsz, akkor az a szublimáltatóban megolvad (100 fok körül), elpárolog a víz, ekkor újra megszilárdul, majd szublimál (140-150 fokon). Ha a megolvadás nem gond, akkor használd a kristályvizest. HA gond, akkor terítsd ki egy edénybe, és melegítsd lassan pl. rezsón (kertben) úgy, hogy ne olvadjon meg. 80 fok fölött el fogja veszteni a kristályvizét, és egy kevés el fog szublimálni, de ezen a hőmérsékleten ez nem komoly veszteség, a kert meg kibírja.

Azt, hogy micsoda a szennyezés az oxálsavban természetesen nem tudja senki. LEginkább por, rozsda, mocsok, ami belepotyogott, miközben rakosgatták ide-oda. Az anyagok nagyon nagy hányada nem szublimál, éppen a szublimálással lehet az sok anyagot megtisztítani. Az anyagod alighanem minimum 99% tisztaságú, ha néhány grammot használsz kaptáranként, akkor az a pár milligramm szennyezés aligha zavar, pláne, hogy nagy része el se párolog.

Előzmény: leveste (17253)
leveste Creative Commons License 2016.09.15 0 0 17253

Köszönöm a válaszokat, naox , rózsa89! 

 

Méhészettel foglalkozom, oda kell az oxálsav, a kaptárba szublimáljuk be. Atkairtás a cél. 

 

Nekem a száraz oxálsav vásárlása lenne a célravezető, sajna a Chemolkernél csak dihidrát van. 

Bár a vákuumos eljárás is járható út, de ha lehet kapni,  mondjuk Pesten, miért vesződjön az ember :)

A másik, ami miatt kerülni kellene a Chemolkeres oxálsavat, hogy marad utána a szublimáló alján valamilyen szürke por. 

Szerintetek a szublimálás során minden kosz ott marad a tégelyben, vagy valamennyi távozik is? 

Ha távozik, akkor az belekerülhet, és bele is kerül a mézbe! 

Levente 

Előzmény: naox (17231)
naox Creative Commons License 2016.09.14 0 0 17252

"nem hiszem el hogy azok kevésbé ártalmasak a májra nézve"

Ez nem hit kérdése. A diklór-metán egy relatíve biztonságos halogénezett oldószer, kb. ez az egyetlen. A CCl4 egy iszonyú méreg, és jogos, hogy ahol lehet, ott kerülni kell.

"egy évben a világban 16 vagy 1,6 t (...) szén-tetraklorid kerül ki a légtérbe"

Alighanem sokezerszerese. Sajnos. A légkör CCl4 tartalmát 100ppt körülinek mondják, ez olyan 2,5 millió tonna. És csak kb. 100 éve használjuk.

Előzmény: rózsa89 (17251)
rózsa89 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 17251

Én is párszor használtam laborban a tartalék-készletből... És milyen érdekes, tényleg minden laborban van belőle dugi. :D
Egyszer ipari szennyvízben mértem jodidot és a KBr, HCl közeg, KBrO3 mérőoldatos titrálás volt a legalkalmasabb ehhez, szerves fázisú indikálással (kezdetben a szerves fázis lilul a jódkiválás miatt, majd lassan eltűnik az elemi jód és halványul a szerves fázis, a végpont a "halvány ametiszt szín" :D - Erdey L. Bevezetés a térfogatos analízisbe c könyven le van írva részletesen, amikor csináltam tudtam mi zajlik pontosan, de már évek óta nem foglalkoztam ezzel így nem emlékszem mi keletkezik a végpontban... Talán BrI?
De a lényeg, hogy mivel ez egy szennyvíz volt, próbálkoztam mindenféle oldószerrel a titrálásnál, de mind makacs emulziót képzett, egyedül a CCl4 vált be! Az is képzett némi emulziót, de még mindig a legkönnyebben az vált el így ehhez azt használtam.

Egyébként szerintem nem akkora gáz a CCl4, nyilván nem egészséges de amikor 1,2-diklór-etánban pancsoltunk meg diklór-metánban egész nap (ami jobban párolog) nem hiszem el hogy azok kevésbé ártalmasak a májra nézve... az összes halogénezett majdnem ugyanaz, kerülni kell az expozíciót egyformán.

(Egyik kollégám érdekességképpen mesélte, hogy egy évben a világban 16 vagy 1,6 t (nem emlékszem melyik adatot mondta, az egyiket a kettő közül) szén-tetraklorid kerül ki a légtérbe... nem tudom vajon tényleg CCl4-ra vonatkozik, vagy CCl4-dal egyenértékű halogénezettre?)

Üdv :)

Előzmény: Antisystem (17241)
naox Creative Commons License 2016.09.14 0 0 17250

üzemanyagcella+inverter+el. motor hatásfoka max 20-30%-kal lesz jobb, mint a benzinmotoré. Az előny a kb. nulla szervízigény és a szép élettartam  lehet. (Meg ugye ammóniát önmagában nem tudsz belsőégésűben elégetni.)

Egy autó 200km-es hatótávval teljesen használható, piacképes városi autó, pláne, ha egy perc alatt tankolható. Ehhez ammóniából 100 literes tartály bőven elég. Ekkora ma is sok LPG-s autóban van gond nélkül.

Ammónia forró üzemanyag-cellában nem gond, ma is vannak készen ilyenek, sőt kínából lehet is rendelni. Sőt, ezek fordított üzemben ammónia-szintézisre is képesek. Azaz az ammónia már ma is épeszű akksi-helyettesítő, csak szar a ciklikus hatásfoka. Nagyon.

Előzmény: vlacko (17249)
vlacko Creative Commons License 2016.09.14 0 0 17249

Persze üzemanyagcellában, jobb hatásfokkal lehet, hogy nem reménytelen. De van ilyen üzemanyagcella?

Előzmény: vlacko (17248)
vlacko Creative Commons License 2016.09.14 0 0 17248

Az ammónia égéshőjét tekintve attól tartok, az ammóniahajtású autó nem férne el a garázsban.

Előzmény: naox (17244)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!