Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

pom-pom77 2014.07.12 20:48:03 © 164542

Köszi az okosságot ,de amatőr-nek nehogy  áruld.

Előzmény: Spenót (164541)
Spenót 2014.07.12 20:41:58 Creative Commons License 164541

Módszertani videók szerint gyorsulás is van, de ez inkább hosszú távon jön ki. Sneci aszongya, ő 4:30-asokat fut vele. Nem tudom, hogy mennyi az elméleti határ és van-e, de a rövidebb lépéshossz biztosan nem a sebességet segíti. Megnéznék egy Chi sprintversenyt 100-on :)

Megvettem a Chi könyvet. Majd elmondom az okosságokat....

Előzmény: pom-pom77 (164540)
pom-pom77 2014.07.12 20:32:58 © 164540

Megnéztem a videót.Igen valóban úgy tűnik,hogy kisebb a sérülésveszély.És talán gazdaságosabb is a  mozgás és ezzel  több energiát  megspórol a futó.Vajon ezzel  a technikával gyorsabban  is lehet futni?Talán hosszútávon. Michael Johnson  hátradőlve futott,és verhetetlen volt 400-on. Hát nem tudom? Érdemes-e változtatnom a pom-pompás módszeres tervem  alapján  jól bevált, tudományosan is  alátámasztott  technikámon változtatni. Alszom rá egyet-kettőt.

Előzmény: Spenót (164538)
pom-pom77 2014.07.12 17:38:18 © 164539

Nem igazán tetszik,hogy már ott tartasz, hogy mindenféle táplálkozási trükköt bedobsz, csakhogy leverhess engem. Nem elég nekem a fizikális sérülésem, még mentálisan is padlóra küldesz?

Előzmény: amatőr (164537)
Spenót 2014.07.12 16:47:18 Creative Commons License 164538

Ez a muksó jól elmutogatja a lényeget.

https://www.youtube.com/watch?v=rkUqkdPQHis

Azt mondja, hogy úgy gördülj, hogy a lábfejed soha nem kerül a csípőd elé, vagyis fuss magad alatt. Na, ezt fogom én most gyakorolni. Majd lefotózom a véres arcomat, amit így a lejtőn fogok előállítani. :)

Amúgy ahogy elmutogatja, tök logikusnak tűnik...

Előzmény: pom-pom77 (164536)
amatőr 2014.07.12 16:37:08 © 164537

pom-pom,

szolidarítok veled, még ha remélhetőleg nem is a sérülés szintjén, de pl. most egy hétig a svéd diétát műveltem, az asztalos változatát, így tuttira felgyorsultam (vagy az anyagcserém).

Szóval fogunk mi még ketten kocogni a szigetfutáson, hajrá! :)

pom-pom77 2014.07.12 16:33:07 © 164536

Köszi megnéztem a chi futást. Nem tudok annyira angolul,hogy megértsem teljesen.Pedig 6 évet dolgoztam (igaz Olasz hajón) külföldön.Azt látom,hogy előrébb kell dőlni a felső testtel futás közben .Én azt hiszem alapból úgy futok,de ez ösztönös.Nem is tudom igazán,hogy tudnék-e változtatni a futástechnikámon.És  szerintem a 3 hónap  futómúltammal  beidegződtek a rossz mozdulatok.Érdekel a hosszabb táv is.Talán a 10 km.  Életem  első 8 km-en futottam 39.35-öt,bár lehet igazad van,és a félmaratonon is tudnám tartani ezt sebességet.Főleg ha megvannak már az alapok.A 2 lábam már megvan hozzá.

Előzmény: Spenót (164531)
pom-pom77 2014.07.12 16:23:08 © 164535

Akkor 14 éve már semmilyen labdajátékot nem csinálsz?

Előzmény: viktor a takarító (164530)
pom-pom77 2014.07.12 16:19:24 © 164534

Köszi a jó tanácsokat.Jelenleg  Sanct Bernhard zöldkagylót szedek.Előtte béres porcerő fortét.Nem akarok  prejudikálni,megvárom Tállay kezelőorvosom véleményét augusztus elején.Biztosra veszem,hogy nem a porckopás a baj.Ráadásul a bal lábam szarakodik.És csak a jobb lábamban állapított meg enyhe kopást,mégse az fáj.Akkor lehetne ráfogni ,hogy attól nyilall.  A kezelődokim  be is  mutatkozott a porcomnak mind a 2 térdemben,akkor már annak higgyek aki csak sima röntgenen nézte a rajzolatát.  

Előzmény: viktor a takarító (164530)
amatőr 2014.07.12 16:19:09 © 164533

A válasz:
Sneci a lejtőn fut.

Előzmény: Spenót (164532)
Spenót 2014.07.12 16:00:34 Creative Commons License 164532

Sneci itt vagy?

Lenne egy kérdésem. Ez a videó (  ) egészen jól mutatja a normális és a Chi futás közti különbséget.

Mondtad, hogy a gyorsuláshoz jobban előrehajolsz, de mit csinálsz lejtőn?

Nekem az enyhe lejtőn is problémás, hogy vagy kinyújtom előre a lábamat, hosszúkat lépek, ezzel fékezek és rongálom a térdemet vagy lelassítok arra a sebességre, amivel még megy az apró és gördülő lépés.

Te mit csinálsz lejtőn?

Spenót 2014.07.12 15:23:29 Creative Commons License 164531

Téged amúgy tényleg csak az 5000 méteres száguldás érdekel a futással kapcsolatban?

Csak azért kérdem, mert igen nagy az esély arra, hogy ha fel is turbóznak annyira, hogy újra tudj futni, pont nem lesz számodra egészséges ez a tempó. Tényleg nem rádumálni akarlak a hosszabb, de lassabb távokra, csak én mindig igyexem a problémáimmal kapcsolatban vészterveket is készíteni...

Ha tényleg az motivál, hogy leverd a fiatalabbakat, akkor ezt más távon is megteheted. Ha ilyen gyors tudsz lenni 5km-en, akkor pl. félmaratonon is verheted a fiatalokat egy jó kis alapozás után... persze, előbb gyógyulj meg. Gondolkozz el azon, hogy mi lesz a gyógyulás után. Ne kövesd el újra ugyanazt a hibát a szent cél érdekében!

Nézd meg te is pl.  chi futást. Hókuszpókusznak tűnik, de a térdem hálás érte. Igazán jó anyagot még nem találtam róla sajnos...

Előzmény: pom-pom77 (164529)
viktor a takarító 2014.07.12 15:13:00 © 164530
AA porckopástól lehet futni, gyorsan is, csak fáj. Leginkább utána, vagy 15-17 km-től. Nálam legalábbis. Artrózisosak a térdeim, a jobb lateralis meniscus maradványait egy focisérülés után szedték ki 15 éves koromban. Később elhagytam a motorom, de nem rèszegen, hanem menet közben. Ekkor kicsit kilapult és deformálódott a térdsapka...a jobb, mi más. Mivel a gyógytornát elhanyagoltam, a belső combfeszítőm lesorvadt, oszt nem tartja eléggé az izületet. Emiatt a fellágyult porcfelszín nyomás alá került tartós mozgás után, és marhára fájt. De mo.dom, csak 17-től. Nyújtásra persze enyhült. Pár éve még a Pécs Harkányon csak bebicegni tudtam. De a rövid távok mentek. Végül is, 14 éve futni is azért kezdtem, mert megboldogult "Csépai doki a Sportban eltiltott minden mozgástól. Akkor megbeszéltük, hogy mégsem minden csak a sok irányváltásos sportok...a heti 5*2 Ora fociból akkor lett 40perc, elhagytam a kosarat, squasht épp csak kezdtem volna, de jött helyette a futás, és az állandó porcépítők. Na meg sokáig egy Genu 575 a megmaradt focihoz. Megijesztett nagyon a doki, mivel a csontok végéről totál lekopott a porc, atöbbi morzsalékosan keringett a kevés ízületi folyadékban. Ezzel akkor 4:30-as ezreket is tudtam, pár hete volt egy 6:58-as 1700-m. Szóval porckopással sok mindent lehet még, csak figyelni kell, és nem csak a sebészekre, hanem tapasztalt laikusokra, akiktől tudom, hogy a jó cmbfeszítő tartja a térdet, a nyújtás segít a porcfájdalmon is, és hogy a Béres-Bartos dokik által 20 éve még kinevetett cápaporc és hasonló anyagok (kollagén nagy kell meg sok C vitamin a felszívódáshoz a porcerősítők mellé) mégis csak használnak, sőt a Condrasulf kúra helyett is jók lettek...
Előzmény: pom-pom77 (164529)
pom-pom77 2014.07.12 12:36:20 © 164529

Még mindig fosom a szót. Amennyiben igaz a főorvos úr diagnózisa ( már olyan mérvű a porckopásom,hogy injekció kúrára szorul) akkor én egy orvosi csoda  is vagyok,hogy ennyi idő alatt futom az 5.000 métert ilyen térdekkel.Vagy lehet,hogy a 3 hónapos futópályafutásom során ment tönkre a meniscusom?Vagy a fiam futott a szigeten? Vagy most mi  van?Vagy nincs mi van?

pom-pom77 2014.07.12 12:22:48 © 164528

Ezt még hadd írjam le.

A orvosok diagnózisokat állítanak fel a betegekről jót is rosszat is.  Mi beteg meg csak jó diagnózist állítunk ki a dokikról.Ezért van az,hogy van akinél be kell jelentkezni (mert kurva hosszú a várólistája) van akihez meg a kutya sem megy nála nincs előjegyzés 

Előzmény: Alpári Gnác (164521)
pom-pom77 2014.07.12 11:56:14 © 164527

Köszönöm alapos minden részletre kiterjedő  segítőszándékú leveled. Annak ellenére,hogy  néhol kicseng egy-két   pikírt  megjegyzés. Valószínű igazatok volt,és a sérülést a túlzott,és alapokat nélkülöző  eredmény hajszolás miatt szedtem össze. Nyilván egzakt kimutatni nem lehet,hogy ez most az állandó erőből futás, a tenisz vagy mindkettő együttes hatása miatt alakult ki a sérülés. Okos ember más kárán tanul. Sokan mégsem hallgatunk a bölcs emberek szavára. „mert én fasza gyerek vagyok ,baj csak másokat érhet” .Te is írod,hogy többen közülünk átlépett ajánlott edzésterveken. És többen is  beleestetek abba a hibába,hogy  nem pontosan tartottátok be az ajánlott terhelésnövelést. És ,ha ehhez még  hozzáveszem,hogy a hobbifútok csak elenyésző százaléka van itt a topikon,akkor az amatőrfutók  futók 99%-a a saját szakállára fut.

Nem a kezelőorvosomnál voltam,mert nem győztem kivárni  az 1 hónapot. Nála be kell jelentkezni,mert sokan várnak hozzá. Az állatorvosom porcleválásra gyanakodott ,ebbéli aggodalmam  jutatott a rendelőbe. Ennél az dokinál l nem kellett bejelentkezni. Vajon miért?Gondolom az orvosoknak nálad azért van respektjük, mint írod  mert téged még egy sem akart félrekezelni. Most nem sorolom fel,hány szakorvos állított fel nekem rossz diagnózist,mert hosszú lenne a lista.”A látótérbe hozott porcfelszíneken eltérés nem igazolható” ez volt Knoll ellenvéleménye a radiológus zárójelentésére .Azt is mondta a radiológusom (1 évvel ezelőtt),hogy előbb-utóbb  térdprotézis kell,akár pótolják a szalagot akár nem. 23 éve amikor elszakadt a keresztszalagom Béres doktor állapította meg. A biztonság kedvéért ( nem volt biztos a diagnózisban  mert a másik lábamban  lazák voltak a szalagok) beutalt MR-re. A radiológus  jelentése fatális tévedés volt,mert nem állapította meg LCA szakadást. Ezt megelőzően egy másik ortopédsebésznél voltam ,aki meniscust állapított .Ki  is írta a beutalót. Szkeptikus ember lévén mentem el utána Béreshez. Elhiszem,hogy a dokik lelket öntenek a betegbe ( lásd radiológusom),de azért homlokegyenest nem mondanak  mást mint a valóság. Márpedig Knoll ájuldozott,hogy ő  még ilyet nem látott. Nem is kerülhetett volna sor az LCA pótlásra ,ha már olyan stádiumban van a porcállományom,ha injekció kúrára lenne szükségem. A  főorvos meg sem kérdezte,hogy megerőltettem-e a lábam. És,ha nem erőltettem meg a lábam („csupán porckopásom van”)   akkor nem állja meg a helyét,hogy nektek lett igazatok, akkor nem a túlzott terheléstől sérültem le. Mert ugye a porckopás az egy nagyon lassú folyamat eredménye és  a nyilalló  érzés az nem az egyik napról  a másikra alakul ki ami  már a gyaloglásnál is fájna. Elhiszem ,hogy a manuális vizsgálat során utalhattak a tünetek porckopásra is. Bár akármerre tekergette a lábam,nem volt egy kicsi fájdalmam sem. Járásnál sincs,csak futás vagy lépcsőzősnél érzem. Nem értem miért zárta ki,hogy bármiféle  gyulladásom is lehet .Azt is elhiszem,hogy 57 évesen nem sokan  olyan férfi keresi fel a rendelőt ,aki 23.23  alatt futja az 5km-t  kevesebb mint 3 hónapos futómúlttal ,heti 3-4x futással  3-4x tenisszel  a lábában és ezért eszébe se jut arra gondolni,hogy megerőltettem a lábam.  Ennek ellenére slendrián dolognak tartom,hogy a csupán a manuális vizsgálatra  egy használhatatlan röntgenre  és sztereotípiára  hagyatkozva  állít fel  egy diagnózist. Volt már nekem ilyen problémám 9 évvel ezelőtt a jobb lábamban. Akkor szinte minden nap teniszeztem. Több ortopédsebésznél voltam,nem láttak ortopédproblémát. Végül a reumatológián kötöttem ki. Nem tudom már milyen gyulladást állapított meg. Igaz akkor arra hivatkozott,hogy ez azért van mert nincs meg  a keresztszalagom. Ezért nagyobb nyomás helyezkedik az ízületekre.   Donát írt fel . Rendbejött 1-2 hónap alatt.

Most sem csináltak labort. Annyira nem nagy a baj. Nem hiszem,hogy az én két szép szememért  (mert nem tudok futni/teniszezni )ilyet elvégeznének. Amikor vannak olyan emberek akik nemcsak menni de még jönni sem tudnak.!!!!

Adnék egy jó tanácsot. Remélem sose kell majd igénybe venned. Amennyiben bármilyen egészségügyi problémával kerülsz dokihoz. Akkor légy szkeptikus és legalább 3 orvoshoz menj el. És ,ha 3-ból 2 mondja ugyanazt  még akkor sem tuti a diagnózis.

Végezetül hadd vonjam le a végső konklúziót:  Argentína minden idők legjobb labdarugója góljával verik el a Németeket. Azt hiszem úgy hívják,hogy  Lionel Messi

Lassú Nyíl 2014.07.12 10:06:08 © 164526

Kicsit pontosítva Alpár Ignác kijelentését: megfelelő alapok, eszközök és tapasztalatok nélküli természetgyógyászhoz / akupunkturászhoz nem menj... persze, akkor kérdés lehet, hogy az ilyenek hogy keletkeznek? :-D Szerintem: a megfelelő előképzettség után tanulás egy mester mellett.

Előzmény: Spenót (164522)
Spenót 2014.07.12 09:56:57 Creative Commons License 164525

Akkor rendesen pályát tévesztettem. :)

Juhász még lehetek...

Előzmény: Lassú Nyíl (164524)
Lassú Nyíl 2014.07.12 09:45:20 © 164524

Neked pisszhológusnak kéne menni, vagy juhásznak :-D

Előzmény: Spenót (164517)
viktor a takarító 2014.07.12 09:40:41 © 164523
Ja, nevelőapámon is csontkovács segített. Volt gerincsérve, műtét, lékelés, meg minden. Azt évek múlva hegesedés nyomta a gerincvelőt, járni se tudott már szinte, műteni meg nem lehett a tüdeje miatt. Akkor talált valami ukrán dokira, aki ezzel foglalkozott (valami Szaharian, kiejtve...). Egy hónapig járt oda, ahol eleinte egy masszőr csak lazította a vázizmokat. Aztán az utolsó kezelésen a doki megrántotta párszor, és hirtelen minden ok lett. Azóta 10+ telt el, és semmi baja a sérvének...
Előzmény: Spenót (164522)
Spenót 2014.07.12 08:03:01 Creative Commons License 164522

"természetgyógyászhoz, akupunktúra-mágushoz ne menj, mert az nettó csalás."

Ezzel vitatkoznék pöttyet. Saját tapasztalatból...

Nekem ugye gerincsérvet diagnosztizáltak. A dolog úgy kezdődött, hogy lezsibbadt az egyik lábam. Már arra sem emléxem, hogy melyik, de nem volt vicces, mert folyton zsibbadt. Ülve is, állva is, mindenhogy. Röntgenen kimutatták, hogy összecsúszott a mittoménhányadik csigolyám a szomszédjával. Ki még nem szakadt a zselé, de műtétet javasoltak, mert nyomja az ideget és tuti ki fog szakadni.

Erről sok rémtörténetet hallottam és nem akartam a műtétet. Csontkovács, természetgyógyász vonalra nem vagyok fogékony, emiatt kerestem egy olyan doktori címmel rendelkező valakit, akiben tudtam bízni és másoknak már segített.

Ez a jelenlegi doki, akihez járok. Elmentem hozzá és az első az volt, hogy röntgent kért. Sebész.

Utána megrecsegtetett itt-ott, amitől első alkalommal 20 centivel lejjebb tudtam hajolni (mondta, hogy ne örüljek, mert el fog múlni) tűket szurkált belém miközben hason feküdtem. Ettől úgy ellazultam, hogy elaludtam. Egy idegen helyen, tűkkel a hátamban....

Szóval, érdekes volt mindenképpen és néhány kezelés után elkezdett múlni a zsibbadás.

Azóta sem zsibbadt a lábam. Ellenőrző röntgenem nincs, mert tök felesleges úgy röntgent csináltatni, hogy semmi baja a gerincemnek. Ha néha érzem, hogy túl merev a gerincem, akkor van egy gyakorlat, ami kilazít. Ha ez sem segít, akkor elmegyek a dokihoz egy ropogtatós/döfködős kezelésre.

Szóval, biztos sok a kókler és az önjelölt mágus köztük, de nekem sikerült egy olyat találnom, aki először "rendes" orvosi egyetemre járt, majd átképezte magát ebbe az alternatív irányba is.

Amerikában egyetemen képzik a kiropraktorokat. Az is kuruzslás? (jártam mondjuk ilyennél is, de csak enyhültek anno a tüneteim)

Alpári Gnác 2014.07.12 02:13:51 © 164521

Az utolsó prognózisom az volt, hogy nem az a kérdés, hogy megsérülsz-e, hanem hogy mikor.

Hidd el, hogy nem a "na én megmondtam" káröröme miatt szólalok meg ismét, miért örülnék bárki bajának?

Hanem azért, mert a legtöbben átmentek már egy sokkal konzervatívabb edzésmódszerrel is sérüléseken, egyszerűen azért, mert már nagyon erősnek éreztük magunkat és túlmentünk az ajánlott terhelésnövelésen.

Szóval faszságot diagnosztizált.Szerintem gyulladás.

Az orvos védelmében csak annyit, hogy neked egy sérült térded van, ő meg lát naponta ilyenből 20-at. Ettől még persze megint lehet, hogy neked van igazad, mint korábban is, amikor leszögezted, hogy neked a teljesen abszurd edzésmunkától nem lesz semmi bajod.

Ugyebár eddig sem érdekelt más véleménye, most is addig fogsz menni, amíg valaki ki nem mutatja a gyulladást, csak egy gyulladás nem olyan, hogy valaminek úgy támad kedve és spontán begyullad, hanem annak általában oka van.

És mivel a radikális és igen túlhúzott terhelés-váltás volt az előzmény, ha egyáltalán tényleg gyulladás, akkor is kérdéses, nem az váltotta-e ki?

Általánosságban elmondható egyébként, hogy ha lehet, olyan betegséget válasszon magának az ember, ami gyakori. Egyszerűen azért, mert az orvosok azt tudják kezelni, amivel már találkoztak.

Nem véletlen, hogy csak Dr. House tudott olyan betegségeket diagnosztizálni, amikből összesen 2 volt ismert korábban. Majd hozzád is betör egy orvosi stáb, és megtalálja a patkánymérget a mosogató alatt és ha voltál az elmúlt 40 évben a Húsvét szigeten, akkor ott megcsíphetett egy éppen most felfedezett pók, ami olyan toxint termel, hogy pont a térded gyullad be:)

Annak pedig ne tulajdoníts túlzott jelentőséget, hogy a doktorod az egekig magasztalta a porcot a térdedben, ez elfogadott kezelési metódus, a páciens érezze, hogy ő tulajdonképpen nagyon jól van, gyógyuljon gyorsabban.

Ettől még lehettek korodnak megfelelő porcelváltozásaid, de esetleg az átlagosnál sokkal jobban nézett ki az a porc.

Kíváncsi vagyok az augusztusi eredményre, de eddig laborvizsgálatot csináltattak neked? Ha igen, mit?

Mert a Houseban is mindennapos, hogy össze-vissza kezelik a beteget, leállítják a szívét, miegymás anélkül, hogy egyetlen labort kérnének.

Márpedig a labor a gyulladást ki tudja mutatni. 2 nap alatt.

Most hallottam egy történetet (első kézből), ami arról szólt, hogy a beteg bement a háziorvoshoz, hogy ő fullad. Adott neki beutalót a kardiológiára (manapság a kardiológiai beutaló kórházfüggően 1-2 hónap), de ott nem találtak semmit, de ők végre kértek labort.

A laboron kiderült, hogy sokkal nagyobb a baj, nem írom meg, mi, de nagy.

Viszont amikor a laborban kiderült, azonnal kezdtek telefonálni, de a kezelőorvost péntek délután 2-kor már nyilván nem lehetett elérni. Vidéki szakrendelő, olyankor ott már csak a portás van...

Tehát hónapokig húzták az idióta OEP-rendszer miatt és aki végre feketén-fehéren megmondta, mi a baj, hát azt már nem fogadta senki, mert már elmentek füvet nyírni...

Ez két hónappal korábban kiderült volna, ha már a háziorvos is kér labort.

És ennél a betegségnél két hónap élet-halál kérdése lehet.

Most megint javaslok valamit, ha nem jön be az orvosi kezelés, amit nyilván nem fogadsz meg: természetgyógyászhoz, akupunktúra-mágushoz ne menj, mert az nettó csalás.

Ezt mondom én, egy 6 éve hobbifutó, aki valószínűleg nem lenne képes 25 perces szigetkörre (ez nem teljesen igaz, szerintem menne, csak az pont nem érdekel), de orvosnál még sosem voltam sportsérüléssel (meg nagyon mással sem, hacsak a jogosítvány nem számít orvosi kezelésnek), amit összeszedtem, azt kikezeltem otthon és mindegyik az én hibám volt és még tudom is, hogy mikor mit rontottam el.

Igaz, én nem vagyok tökéletes, például nem diagnosztizálom magam halálos biztonsággal.

Spenót 2014.07.11 23:23:36 Creative Commons License 164520

+ érzésre hihetetlen jók ezek a Maffetone edzések.

Emléxem régről, hogy mennyire le tudtam magam fárasztani a futásaimmal. Ezzel a módszerrel csak egy kis jóleső zsibogás van bennem és minden nap futhatnékom van. Ilyen még akkor sem volt, amikor a maratonra készültem. A leghosszabb hónapom akkor 277 km-es volt. Ezen a héten eddig 44km-t futottam és van még egy 18-20 hátra egyben.... Ezzel km-re nagyon ott vagyok az akkori teljesítményem közelében.

Az nagy különbség, hogy sokkal kevésbé vagyok fáradt (persze lassabb a tempó is és más stílusban is futok valamelyest) A regenerálódást sokkal jobbnak érzem.

Írja is Maffetone, hogy az ilyen edzések után úgy kell érezzük, mintha lazán neki tudnánk vágni még egyszer a távnak. Ez is fura lehet olyannak, aki azt szokta meg, hogy kicsavarja magát egy edzésen...

Nekem bőven van rá egy évem, hogy kiderüljön, hogy nálam mire képes ez a módszer. Soha nem voltam igazán gyors. Ha ezzel tényleg sikerülne jövő ilyenkor (vagy akár később) újra egy félmaraton 5perces km-ekkel, akkor betojnék örömömben. :)

Ja, még valami. Én csak a maraton előtt voltam olyan formában, hogy bármikor tudtam félmaratont futni edzésen. Hihetetlen nekem is, hogy most is kezdek ehhez közelíteni, pedig csak március vége óta futok újra. Persze, marha lassan megyek, de pl. múlt szombaton, amikor a cipőt kipróbáltam, akkor tényleg ment volna a 4. kör is... Elég jó érzés ez most nekem :)

Előzmény: pucros (164518)
Spenót 2014.07.11 23:08:16 Creative Commons License 164519

Miki lementett anyagaiban (https://onedrive.live.com/?cid=6520ff87932545ec&id=6520FF87932545EC%21296) van egy összefoglaló a módszerről.

(a 600 oldallal egyéb elfoglaltságaim miatt és a bőven mesélős amerikai stílus miatt lassan haladok)

Itt a számítás lényege:

Az aerob képesség fejlesztésére ajánlott pulzus meghatározására a 180-életkor formula szolgál.

Pl. az én esetemben 180-36=144. Ez a célzóna felső határát jelenti, az alsó határ ennél 10-zel kevesebb. Esetemben tehát az edzések aktív (bemelegítés és levezetés közötti) részét a 134-144 sávban helyes eltölteni.

- Kezdők (2 évnél kevesebb rendszeres edzésháttér), túledzéssel, sérüléssel, egyéb betegséggel, évente több, mint két megfázással, allergiával küzdők a célzónát vigyék lejjebb 5-tel.

- Magas szinten, több éve versenyző és folyamatosan fejlődő sportolók vigyék feljebb 5-tel.

- 16 év alattiak a 155-165-ös sávban gyakoroljanak.

- 60 év felettiek, jó egészségi állapot esetén, a célzónát maximum 10-zel feljebb vihetik.

Ezexerint te is feljebb viheted 5-tel.

Elsőre tényleg hihetetlenül lassú lehet ez annak, aki nem ezt szokta meg. Pont a mai futás alatt gondolkodtam azon, hogy jókor kezdtem-e el én ez alapján edzeni... Pont necces így, hogy a MárNemNike-ra készülök....

Szerintem edzett, rendszeresen sportolóknak inkább a téli alapozó időszakban érdemes belevágni, mert ilyenkor a meleg miatt is magasabb a pulzus és annak, aki eleve egy magasabb pulzusra van kalibrálva szenvedés lehet és lassabban mutat eredményt. Biztos erről is el van rejtve valami a könyvben...

Engem nehéz lenne edzettséggel gyanúsítani jelenleg, de pl. ma a hűvösebb időben az esőben már azon kellett küzdenem sokszor, hogy fölvigyem a pulzusomat a megfelelő zónába. Elég hozzá egy enyhe lejtő és már 125 a pulzusom. (a térdem kímélése miatt nem futok ekkor sem gyorsan) 

Tényleg nagyon ki vagyok váncsi arra, hogy jövő ilyenkor milyen sebességgel fogok futni.

A könyvben olyat ír emberünk, hogy aszongya:

"Master athletes often outrace younger athletes, despite having a lower maximum

oxygen uptake (VO2max). But improvement over time also means that athletes who begin serious training relatively late, such as in their thirties or
forties, can perform their best even in their fifties and sixties. And, athletes beyond age sixty and seventy can still achieve remarkable feats, and
sometimes still outrace some twenty- and thirty-year-olds."

Ezek alapján még lazán futhatok újra 5 percesekkel egyszer félmaratont vagy akár sokkal jobbat is...

A ChiRunning dolgot is olvasgatom, mert úgy gondolom, hogy a térdemnek ez nagyon hasznos... Egyszercsak összeáll a nekem való módszer. Maffetone pulzussal, térdkímélő stílusban futok majd, mint a nyúl :)

Asszem már linkeltem, de itt egy rövidített angolnyelvű változat a módszerről:

http://content.bandzoogle.com/users/cippianhotmail/files/Want_Speed_Slow_Down_2007.pdf

A Google translator (https://translate.google.hu/) is egész értelmesen lefordítja németeseknek :)

Előzmény: pucros (164518)
pucros 2014.07.11 22:12:52 Creative Commons License 164518

Spenót, érdekelne a Maffetone kalkuláció magamra. Ha elolvastad a hatszáz oldalt, tudnál segíteni ebben?

Néztem a weboldalát, aszerint nekem csak 180-életkor lenne az instrukció, ami sajnos 133.

Azért vagyok bizonytalan, mert amúgy a maximális pulzusom a közmondásos 220-életkor helyett kihajtva tényszerűen 199. Laborban 180-at tartós terhelésre engedélyeztek. Nincs utalás arra, hogy VO2max és hasonlók alapján is lehet korrigálni?

Na meg nem is nézek ki negyvenhétnek, inkább olyan harminc körülinek saccolnak:)

Előzmény: Spenót (164484)
Spenót 2014.07.11 21:10:26 Creative Commons License 164517

Az ilyen (mármint az előző) hozzászólások hatására terjed el ismert emberekről, hogy meleg :-) 

Előzmény: Lassú Nyíl (164515)
Spenót 2014.07.11 21:08:44 Creative Commons License 164516

Ez most csak 9km volt, de jobban esett, mint kellett volna. Volt olyan rész, hogy nem láttam a pulzust az órámon a felhőszakadásban. A rosszul bekötött új cipő miatt kezdődő vízhólyag is szétment a vizes zoknitól és véres lett. Szóval, jó volt :-) 

Előzmény: pom-pom77 (164514)
Lassú Nyíl 2014.07.11 19:21:30 © 164515

Rossz az, aki rosszra gondol... láss csudát: popsii :-)

Előzmény: pom-pom77 (164511)
pom-pom77 2014.07.11 19:16:36 © 164514

Érési késésed miatt ezt elnézem neked.Mennyi lesz volt ma a távod?

Előzmény: Spenót (164513)
Spenót 2014.07.11 19:05:34 Creative Commons License 164513

Az enyhe diszlexiám miatt átsuhantam az eredetin. Bocs, hogy téged nyilvánítottalak humorosnak! :-) 

Na, megyek futni, mer' jól esik...

Előzmény: pom-pom77 (164512)