Keresés

Részletes keresés

Johnny Five Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137181

Ezért nem javasoltam a klónozást. Ott ugyanis a teljes lemezt kéne csont nélkül átvinni, ami ugye... élből lehetetlen lesz, a sok (és egyre több!) bad sector miatt. Azt ha félpályánál lelövöd a klónozót (mert mondjuk a tizennegyenedik rossz szektoros fejrángás után kiírja neked, hogy a hátralévő idő kb másfél év) akkor 0 byte lemezképet mentettél, nem egy felet.

 

És ezért érdemes a párszáz kbyte-os (és fontos!) doksikkal kezdeni a dolgot. Ugyanis ott ezer fájl esetén öt-tíz hibás szektor 990-995 megmentett fájlt jelent, ami jó eredmény.

A filmeket meg hátrahagyni a francba. Ha megy-megy, ha nem megy-nem megy jeligére.

Előzmény: Jahno (137179)
Jahno Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137180

Ezt meglesem, bár elsőre nem tippelném, hogy a sima DOS verzió lekezeli a 3 terás NTFS kötetet, nem próbálja meg értelmezni, csak másol egy másik ugyanilyenre.

Előzmény: Törölt nick (137175)
Jahno Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137179

Az viszont nem szektort másol, hanem filerendszert. És alatta ott az OS, ami összedől, valamint a filerendszeren nem egészen sorban vannak az adatok így még a fejet is rángatja, ha úgy nem olvas, akkor megáll a vérbe vagy elkékül, de azt em lehet, hogy ha egy 20 gigás videó közepén sérült 2 szektor, akkor a maradék 19.9x giga megmarad és használható, hanem a teljes file kuka.

Előzmény: Johnny Five (137176)
Johnny Five Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137178

Eggen... épp csak ezek a már egyszer megküzdött, és a megfelelő helyen rossz-szá nyilvánított szektorok esetében működnek. Mert hát honnan is tudná a szoft, hogy a lemezen épp most egy frissen elhalálozott szektor következik? Sehonnan. Akkor nem is fogja kihagyni, ergo belefut a késbe. Aztán persze bejelöli és a továbbiakban már valóban nem foglalkozik vele.

 

Én igazából erre gondoltam:

 

http://www.atola.com/products/insight/bad-sector-recovery.html

 

However, it is possible to send a special command to the hard drive that specifically instructs it to disable error checking and correction algorithms while reading data. The command is called Read Long and was introduced into ATA/ATAPI standard since its first release back in 1994. It allowed reading the raw data + ECC field from a sector and returning it to the host PC as is, without any error checking or correction attempt. The command was dropped from the ATA/ATAPI-4 standard in 1998; however, most hard drive manufacturers kept supporting it.

Valamikor régen, a DOS-os időkben eljátszottam a direkt ATA-kezeléssel, de mivel jött a W95, a turbo pascal meg ment - a direkt vezérlőhozzáféréssel együtt -, így letettem róla.

Szóval ha ilyesmit kapcsol be bármelyik klónozó, az nyerhet. A többieknek feltehetően szívás van.

Előzmény: Törölt nick (137175)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137177

K.nagy "poén"...

Dell-től le akartam tölteni egy 500MB-os .cab fájlt, hogy átnézzem, mi van benne, mert a leírása nem igazán értelmes.

Lejött kb. 300, majd véget ért a letöltés, mintha minden rendben lenne. Dupla klikkre persze nem nyílik meg.

Újra próbáltam, akkor sem jött.

Lerángattam a routerre, onnan próbálom áttölteni pscp (PuTTy scp), illetve cygwin-es scp segítségével. Előbbi következetesen 85%-nál, utóbbi 99%-nál megakad és nem mozdul tovább.

Cygwin-est megpróbáltam úgy is, hogy outputnak a /dev/null-t adtam meg, úgy gond nélkül átjött.

Na ezt magyarázza meg valaki!

Második nekifutásra, ezzel már átjött a diszkre is, igaz, x.cab néven... Mintha a nevével lenne baj, holott ez képtelenség. :)

Johnny Five Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137176

"Aztán ismerek egy bizonyos Norton Commander-t,de az még a 90-es évek,úgy tudom az a

Total Commander őse."

 

Róla van szó, természetesen. Illetve hát a Total Commander-ről.

Tudod, én még akkor kezdtem a számítástechnikát, és így ivódott belém. Aztán félrekapcsoltam itt a nagy nortonozás közben.

Szóval elnézést, ha félreérthető voltam.

Előzmény: bela300 (137169)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137175

Például az emlegetett Ghost is paraméterezhető parancssorban, a hibás szektorok kihagyására. Ghost.exe van DOS és Win32 változatban.

 

De láttam már máshol is, komolyabb klónozó programoknál ez alap, diskeditoroknál is szokott lenni ilyen opció. Runtime DiskExplorer például.

Előzmény: Jahno (137174)
Jahno Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137174

Winben milyen programmal oldanád meg, ami végigmegy és opciósan nem reszel a hibás részeken, hanem átugorja? Lövéésem nincs róla mit lehetne.

Előzmény: Törölt nick (137172)
kisbetu Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137173

Csak annyi, hogy ha windóz alatt akarsz szektorszinten másolni, akkor telepítened kell egy akárhonnan beszerzendő propgramot, plusz a futó rendszer alatt meg kell oldanod, hogy hozzáférjen a lemezhez.

 

Linugznál meg a dd az alaptelepítés része, bármelyik live rendszert letöltöd, bootolod, kimásolja neked a fel nem mountolt merevlemezt.

Előzmény: Törölt nick (137172)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137172

DD-paranccsal szektorszintű másolatot tudsz készíteni, ami Windowsban is megoldható, semmivel nem vagy vele előrébb.

 

A SMART-kiolvasás Linuxos változatával sem.

 

Ez hardveres probléma, csodaprogramok nem segítenek rajta. Ritka eset, amikor Windowsban eltűnik valami, Linux esetleg látja, de itt nem az a gond.

Előzmény: bela300 (137168)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137171

TPM mire való normális esetben?

Diszk titkosításhoz nyújthat segítséget, bizonyos esetekben jelszavak tárolása (??? ehhez mi kell, mert a böngészők, csak úgy, maguktól, nem pakolják a TPM chipre), valami egyéb? 

gepesz Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137170

Én pedig a Norton kutat. :-)

Előzmény: bela300 (137169)
bela300 Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137169

Ne haragudj,de Norton mi?Ismerek Norton antivírust,de nyilván nem arról van szó.Aztán ismerek egy bizonyos Norton Commander-t,de az még a 90-es évek,úgy tudom az a

Total Commander őse.És most már ismerek egy Norton Ghost nevú programot,de azzal kapcsolatban meg azt írtad az elején hogy "meg sem próbálkoznék a ghost-tal, vagy hasonló lemezkép-mentővel".Szóval?

Előzmény: Johnny Five (137161)
bela300 Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137168

Vissza olvasva az eddigi termést jöttem rá hogy e felett mennyire elsiklottam.Erről a DD-ről írnál egy kicsit bővebben?Ha jól értem (amit máshol olvastam róla) ez is egy lemezkép készítő program,csak ez linux-os?Vagy miben más még a többihez képest?Ill. itt is megkérdezném hogy milyen szintű linuxos tudás kell a program kezeléséhez?

 

Összehasonlítva a mindig jön új s még újabb által tanácsolt smartctl művelettel,miben más a kettő?Jól értem hogy a smartctl csak dignosztizál,a cc pedig magát a mentést végzi?Ebben az esetben működhet az hogy előbb lefuttatjuk a smartctl-t,majd ha az még kecsegtet némi reménnyel akkor utána a cc-t?

 

Na meg biztos hülye kérdés (de mivel tényleg hülye mégis muszáj megkérdezni hogy biztosra menjek),de a cc-hez fel is kell rakni a linuxot ugye?Vagy azt is el lehet indítani egy boot pendrive-ról is?

Előzmény: Jahno (137106)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137167

Ha valaki csak simán elindít egy Ghost vagy hasonló programot, partíciót lemezképbe, az lényegében csak a fájlrendszert tömöríti össze, a lapozó- és hibernációs fájl kihagyásával. Fő különbség egy ZIP/RAR programhoz képest, hogy visszaállításkor helyreteszi a bootszektort is, valamint nincsenek számára olvashatatlan fájlok, jogosultsági korlátozások, visz mindent.

 

A Ghost esetében ilyenkor paraméterrel lehet kényszeríteni a szektorszintű másolást.

 

HDD --> HDD klónozáskor a szektorszintű másolás alapértelmezett, ehhez a céleszköznek pontosan ugyanolyan, vagy nagyobb méretűnek kell lennie, és baromi lassan megy.

 

Sajnos fogalmam sincs, hogy a modernebb, fizikailag egy, esetleg két(főleg ez utóbbi) tányérból álló hdd-k esetén mindez hogy működik.

 

Lényegtelen, a klónozó program csak ugyanazt látja, amit a diskeditorban is látunk. 512 byte méretű szektorok, sorban, egymás után. Legelső (0.) az MBR-szektor és így tovább, ezeket kell sorban átmásolni.

 

Az sincs megkülönböztetve, hogy egy track 63 szektor, nincs ma már jelentősége. Pláne, mióta az első partíció kezdetét sem lehet a klasszikus módon, a 2. track kezdetére tenni, mivel az SSD-k, illetve Advanced Format HDD-k is 4k blokkon érzik jól magukat (8 szektor), ezért legalább 8x8 = 64 szektor eltolás szükséges. Vagy ennek többszöröse.

 

Az meg már a firmware magánügye, hogy a szektorokat fizikailag hová rendezi, de általában a lemez szélén kezdi. Ez kitűnik a kerületi sebességből is, ami folyamatosan csökken, ahogy halad befelé a fej:

 

 

De a fenti kép soha nem bizonyítja, hogy egytányéros lenne, mert kéttányérosnál is meg tudják így oldani, hogy a kiosztás váltogat a tányérok között, így halad folyamatosan befelé.

 

Alábbi kép láthatóan más szektorelrendezésre utal, de mint említettem, ez nem minden többtányérosnál ütközik ki ilyen szépen:

 

Előzmény: Törölt nick (137162)
didyman Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137166

Parkolja. De ezt minden leállításkor megteszi, csak akkor nem olyan feltűnő, ha az egész gép vele együtt áll le.

Előzmény: Johnny Five (137165)
Johnny Five Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137165

Ez igaz, de ha a rendszer belefut egy friss hibás blokkba, ott mindenképp ordenáré fejrángatás lesz. Próbáltam ilyen vinyóval: némi tiktakolás-ciripelés után úgy csapta alaphelyzetbe a fejet, hogy hátborzongató volt hallani. :)

Előzmény: Törölt nick (137162)
didyman Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137164

Minden esetben sokkal jobb ötlet lemezképet gyártani, de ehhez a mechanika mozgásának nincs köze, helyesebben elenyésző esetben van (ha a sávraállás problémás, ott már fej tetejére álláskor is az lesz). Sokkal lényegesebb, hogy minél rövidebb idő alatt legyen egy másolat, amit aztán úgy lehet próbálni javítani-masszírozni, hogy visszavonható legyen, és ne az eleve sérült lemez állapota romoljon tovább.

Előzmény: Törölt nick (137162)
didyman Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137163

És a SMART-nak mi köze ahhoz, hogy a lemez elérhető? Semmi. Az USB-s külső rackeknél is "él" a SMART, legfeljebb a vezérlő batyik továbbítani azt, ez régieknél jellemző volt még, újabbak mind SMART-képesek. De biztosan nem ettől fog menni vagy nem menni a lemez.

Előzmény: lxt (137144)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.29 0 0 137162

Régi vinyóknál azért lehetett benne ráció, hogy a döglődő hardvert ne fájl szinten buzerálják.

Egy klónozó szoftver blokkról blokkra, trackről, trackre, cilinderről cilinderre mászott végig a diszken, minimális fejmozgással. Az átvitt adat mennyiség ugyan nagyobb, de a minimális fejmozgás egy mechanikai hibás hardver esetében nem elhanyagolható előny.

Sajnos fogalmam sincs, hogy a modernebb, fizikailag egy, esetleg két(főleg ez utóbbi) tányérból álló hdd-k esetén mindez hogy működik.

Előzmény: Johnny Five (137161)
Johnny Five Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137161

"Nekem eszembe sem jutna, hogy gyengélkedő HDD-t defraggal gyilkoljak"

 

Pont ugyanilyen okból meg sem próbálkoznék a ghost-tal, vagy hasonló lemezkép-mentővel, hiszen az többtíz-száz gigányi olvasást jelentene, ami alatt egészen biztosan beleáll a földbe a vinyó és vele az egész mentési procedúra.

Akkor már inkább Norton:

1. Munkakönyvtárak átmásolása (1-10 Gb)

2. Doksik (1 Gb)

3. Filmek (xx-xxx Gb)

4. Egyéb.

Előzmény: Törölt nick (137134)
Jahno Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137160

Én őt tudom még: http://kralik.hu/

 

PH-s ember lehet Hóember lesz, ezen már jó eséllyel nem fog segíteni. Egyszerűbb problémákban utazik.

Előzmény: bela300 (137150)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137159

Miután csak a selftest futtatásáról volt szó, tízes skálán úgy 2-3 körül.

Meg kell írni pl a cd-t, megtalálni a diszk nevét (többnyire /dev/sda) és kicsit tanulmányozni a "smartctl --help" kimenetét.

 

Előzmény: bela300 (137158)
bela300 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137158

Azért tegyük el jövő hétre,amikor majd megkérdezem  barátomat hogy mennyire ért a linux-hoz.Tényleg,mennyire kell hozzá?Lehet hülye kérdés de egy 10-es skálán kb. hova tennéd?

Előzmény: Törölt nick (137156)
bela300 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137157

Mellesleg a pcforum-on egy elég biztosnak tűnő választ adtak arra hogy mi lehet a baja a lemeznek.Hozzá teszem,na nem mintha itt ettől csupa gyökeresen eltérő véleményt olvastam volna,csak amilyen tendenciáról beszélt és amennyire a lemezem életfájára ismertem közben miközben olvastam a sorait ez eddig a legmeggyőzőbb volt a sérülés pontos milyenségére vonatkozóan. Idézem:

 

"Nem írtad ugyan, de gondolom egy ST3000DM001 - ről van szó. Ezek szerint te is beleszaladtál, ebben az évben már kb. 20db járt nálam - mind a három terás, mind a 2 terás modell egy idő után erősen hajlamos lesz a badszektorosodásra. Egyes jólinformáltak szerint a fejek rideg anyagából pattannak le pici szilánkok amik először csak pár hibát okoznak - aztán rohamosan felgyorsul az egész folyamat (mind nálad). A belső szűrő ezen nem segít. (bár én azért ezen egy kicsit kételkedek)"

 

Ha valakinél ez esetleg módosítja azt a tanácsot amit tud adni nekem (mert hisz is annak akit idéztem),az kérem ne tartsa magában.Köszönöm.Meg persze lehet nem egyetérteni is vele,és azt se.

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137156

Ha még nem láttál linuxot akkor felejtős. Ez a grml egy hibaelhárításra kitalált disztribúció. 

Egy olyan live rendszer, amin telepítve vannak a diagnosztikai segédprogramok stb.

De elég fapados.

 

Előzmény: bela300 (137155)
bela300 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137155

Persze,belül van ill. volt a lemez.Csak egy a baj,látod milyen hülye vagyok a számítástechnikához.Linux-nál ezt szorozd be legalább 50-nel.Életemben nem találkoztam még linux-szal,annyit tudok róla hogy az is egy op rendszer.Bár ez végül is lehet nem volna akadály,mert a barátom szerintem találkozott már linux-szal.

 

Azon a bizonyos linuxra ajánlott dolgon amúgy mit kell érteni?Hogy gyakorlatilag írok egy linuxos boot cd-t majd mintha fel akarnám telepíteni előtte elindítanák róla egy bizonyos smartctl-t?Jól értem kb.?És az mit csinálna pontosabban,már ha tudna még bármit is a lemezzel?Csak diagnosztizálna,vagy javítana,vagy lemezképet,szóval miből állna a működése?

Előzmény: Törölt nick (137153)
Garfield007 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137154

liksoft-ra emlékeztem

http://hdd-mentes.hu/

de már ő sem az olcsó kategória.

Előzmény: bela300 (137150)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137153

Rákeresve nekem úgy tűnik, gépben tudnak self testet futtatni.

Ha nálad nem és belül van... a korábban említett linuxos eljárást kipróbálnám, ha azzal sem megy, én feladnám.

(A tesztelési kísérleteket)

Előzmény: bela300 (137151)
bela300 Creative Commons License 2015.08.28 0 0 137152

Na ezt szerencsére pofon egyszerűnek hangzik kivitelezni,mert egy barátomnak pont van is egy ilyen mobil rack-je.Jövő héten meg is próbáljuk (hétvégén nincs otthon).Köszi neked is a tippet.

 

Bár a többiektől azért megkérdezném akik az elejétől olvasták a problémámat hogy ez tényleg segíthet rajtam?

Előzmény: lxt (137144)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!