Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2021.09.05 0 1 67117

Menj el egyszer a Kaposszentjakabi kolostorromhoz. Ott látható, hogy próbálták újabb és újabb falazásokkal megoldani már a középkorban is a problémát.

Nem sikerült. Csúszik az agyagos hegyoldal.

Egy vas betonkoszorú akkor is stabil, ha egy-két helyen laza alatta a talaj, mert egy egészet alkot a stabil részekkel.

Előzmény: Töck Jenő (67116)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.09.04 -2 0 67116

"agyagos hegyoldalakban talán az egyetlen megoldás, ami a süllyedés ellen megvédheti a falakat"

 

Ez biztos?

Előzmény: vlacko (67115)
vlacko Creative Commons License 2021.09.04 -1 0 67115

Igen. Nekem azzal nem lenne bajom egyáltalán, ha renoválásnál az alapozásokhoz vasbetont használnának. Az egy stabil, megbízható technológia, évezredekig fennmarad a föld alatt, és pld. agyagos hegyoldalakban talán az egyetlen megoldás, ami a süllyedés ellen megvédheti a falakat... De ki ne látszódjon.

Előzmény: casiopeanet (67114)
casiopeanet Creative Commons License 2021.09.03 0 0 67114

Lehet, de ha már beton muszaj akkor ne legyen szoci korszakos, és ne látszódjon 

Előzmény: Törölt nick (67108)
casiopeanet Creative Commons License 2021.09.03 0 0 67113

Füzér rendben van de nálam kissé elütnek a gótikus elemektől ezek a mesebeli bútorok, lócák, székek. ja és a disneyes kapu. 

amúgy ok a vár :)))

Előzmény: Törölt nick (67112)
Törölt nick Creative Commons License 2021.09.02 -2 0 67112

Apropó, Füzér.

Nekem nagyon tetszik, nem érdekelnek a fanyalgók. Fikázni mindenki tud. Olyat amit a füzéri polgármester viszont csak nagyon kevesen. (Volt alkalmam 2x is beszélgetni vele. )

 

Írtam erről egy egész epizódot a zempléni cikkben, "Citromdíjra válasz a Savanyú szőlő" címen

 

Még valami, saját magam idézném:

Füzért sokan ócsárolják, pedig nem kéne. Hol az eredeti vár, kérdezik. Ilyenkor megkérdezném hogy melyikre tetszik gondolni?

Melyik évszázadra?

És azt tetszik-e tudni hogy a 30-as években gróf Károlyi Mihály már 2000 pengős költséggel volt kénytelen megmenteni az éppen leomlóban lévő kápolnát? Ennek tükrében se nyúljunk hozzá?

 

Tavalyelőtt ősz:

(erről is írtam, külön:

Regélő várak és éledő falvak útján a zempléni Rákóczi-túrán )

 

 

 

Előzmény: 2xkiss (67106)
Törölt nick Creative Commons License 2021.09.02 -1 0 67111

Ezeket én is észrevettem, és igazat is adok neked. Pláne, mert első alkalommal ha jól emlékszem még miattam durcizott be. :-)

 

Ugyanakkor valóban el kell ismerni hogy a kis dolgaival együtt is ő volt a fórummotor.

Előzmény: Zizi6785 (67109)
Shingen Creative Commons License 2021.09.02 0 1 67110

De abból szempontból kár hogy lelépett, mert így ez a forum alig megy.

Meg sok hasznos infoval is szolgált, annak ellenére ahogy mondod voltak dolgai. :)

Előzmény: Zizi6785 (67109)
Zizi6785 Creative Commons License 2021.09.02 0 2 67109


Nem járok már ide, de véletlenül észrevettem az említésemet.
Azért szóltam be Várbarátnak, mert többször is felszólította a nagyérdeműt, hogy ne politizáljon! Különösen az egyik oldalt tiltotta, miközben ő meg fullba nyomta a kretént a másik oldalon.

De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ez már a második távozása volt, az első nem tudom, miért volt, de akkor még én indítottam petíciót, hogy visszahívjuk.
Vissza is jött, de néha teljesen elborult az agya, ivott, vagy nem tudom mi. Az biztos, hogy bármelyik Szádváros képen feltűnik, a dobozos sör ott figyel a közelében.

Ezzel együtt nekem nem volt különösebb bajom vele, kedveltem az írásait, humorát. De sajnos egy primadonna.

Előzmény: Törölt nick (67100)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.31 -1 0 67108

Mások a célok, a funkció, és a lehetőségek.

 

Fölösleges okoskodás ez így.

Előzmény: Shingen (67107)
Shingen Creative Commons License 2021.08.31 0 0 67107

Ez szakszerűbb falazás, mint diósgyőrben a zsalukő+beton. :)

Előzmény: casiopeanet (67098)
2xkiss Creative Commons License 2021.08.31 0 1 67106

Olvastam már tőled sok mindent, máshol is.

 

Ez évben még zempléni terveink vannak, nem láttuk még se Fűzért, se Regécet a megújítása

óta. Boldogkő meg útba esik. Ha úgy alakul, jó lenne eljutni Szádvárra is, megnézni a változásokat.

Nem volt még lépcső, mikor legutóbb voltunk. Meg persze Diósgyőr is .

 

Jövőre, - ahogy a vírushelyzet engedi - Szlovákia keletibb, ill középső része.

Régi vágyam a Szepesi vár, és ha sikerül, ami még útba esik. Addig még majd olvasok.

Jó lenne egyszer a Kárpátaljára is kijutni. Tervben ott van.

 

 

Előzmény: Törölt nick (67105)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.30 -1 0 67105

Mely vidékek érdekelnek leginkább?

 

A zempléni Rákóczi-túra eredeti célja a Rákóczi birtokok és várak bemutatása volt, nyomvonalvezetése is eszerint lett kialakítva 1935-ben. 

 

Érintette Sárospatakot, Komlóska-Pusztavárat, Regécet, Amadévárat és Füzért. A nagy álmok szerint Munkácstól Zboróig tervezték, volt is rá némi esély de 1945-ben elszállt.

 

Ezt régebben írtam, de a lényegen nem változtat, ma is aktuális, kivéve Regéc állapotát, mert az jelentősen megújult.

Turista Magazin - Életre szóló élmény a zempléni Rákóczi-túra

Előzmény: 2xkiss (67104)
2xkiss Creative Commons License 2021.08.30 0 0 67104

Én is emlékszem olyanra, hogy a mai Szlovák-Gömörből lejöttek aratni gépekkel hozzánk, majd

mikor végeztek, a mieink mentek viszont.

 

A fotóidon az egyik "kedvenc" váram van, persze a tájegység miatt is kedvelem.

Az elmúlt években 3x jártam benne, - de még csak 4 éve kezdtem.

Ez az év még kimaradt, de talán az őszbe bele fog férni, - remélem.

 

Talán ezen topik hatására kezdtem el az amatőr várlátogatásaimat, találtam benne segítséget,

és adott ötleteket. 

Előzmény: Törölt nick (67103)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.30 -1 0 67103

Egyetértek a szavaiddal, ilyen részletességig azonban nem kutattam ezt a témát (származás, Petőfi), mert soha nem is tartottam annyira fontosnak. 

Az utolsó mondatomban volt a lényeg. Aki annak vallja magát...

Hozzátenném egészen a XIX. századig nem is volt igazán fontos a nemzetiségi téma senkinek, utána is csupán egy-egy hangos kisebbségnek, minden nemzetnek akadtak sajnos ráérő, egybites hangadói akik végül szétzilálták ezt a tökéletes földrajzi és gazdasági egységet amit Kárpát-medencének és azon belül is Magyarországnak hívtunk.

(analógia pl Jugoszlávia, nagyjából a lakosság 5%-a szétverte a 22 milliós országot, melyet azóta is siratnak akik még benne éltek, még az úgymond "győztesek" is, pl a horvátok! Horvátokkal beszélgettem erről, nem egy, nem kettő csak legyint a mai államalakulatra.) 

Az itt élő nemzetiségek nagyon nagy többségének esze ágában nem volt elszakadni. Az átlagemberek, a parasztság, a városi polgárság nagyon rosszul járt Trianonnal, a határon túl rekedtek éppen úgy mint akik itt maradtak. Tökéletesen működő gazdasági régiókat vertek szét, vágtak ketté, pl Palócföldet, a palócok és a tótok szerves egységet alkottak, pont nem érdekelt senkit a származás, napi szinten kereskedtek, egymásból éltek. (Jó palócok, tót atyafiak)

 

Még emlékszem olyanra is a 80-as évekből hogy szlovák kombájnok jöttek le aratni a 21-es úton Hatvan felé, mert ők már végeztek, itt meg nem volt elég vágókapacitás.

 

Jellemző (igaz) anekdota:

Erdély

A székely Mózes bácsi románokat dolgoztatott a földjén, akik 1918-ban beállítottak hozzá hogy mostantól itt már minden az övék, Mózes bácsi nem parancsol nekik.

Mózes bácsi megkérdezi tőlük románul  hogy mégis mi bajuk van őnekik vele, meg az egésszel ami eddig volt?

Erre a románok magyarul mondják egymásnak nevetgélve, hogy 

-"nézd má' az öreget, a mi nyelvünkön beszél hozzánk, a fene gondóta volna hogy érti?"

 

A nemzetiségek 80%-a értette a magyar nyelvet, 50-60 %-a ezt is használta a hétköznapokban is.

 

Magyarország szétverése a nagyhatalmak bűne, akik felhasználták erre a nemzetiségek hangadóit.  

 

On

Ez a vár viszont jól járt a tótokkal, szerintem nálunk még úgy nézne ki mint az első képen, 1921-ben:

(érdekesség: a 80-as évekre már leomlott az az ablak amely 1921-ben még megvolt)

 

 

Előzmény: 2xkiss (67102)
2xkiss Creative Commons License 2021.08.30 0 1 67102

off:

 

Alapjaiban egyetértek a te nézeteiddel, ezt szeretném előre bocsátani.

 

 

A származások kérdése szerintem összetettebb, mint azt utólag, -különböző okok miatt,

és célból, - leegyszerűsítve beállítják.

 

Hunyadinak lehettek román ősei, de ha azoknak esetleg kun ősei voltak, akkor milyen

származású volt ? A szerbek is magukénak érzik, nemcsak a magyarok és románok.

 

A Kossuth család szláv- szlovák származása egyértelműnek tűnik, de a birtokszerző ős

honnan jött, milyen származású volt ? Esetleg magyar -vagy más származású várjobbágy ?

 

Petőfi ugyan alföldi gyerek, de az ősei felföldiek és evangélikusok és beszéltek tótul.

Az anyja jobban, mint magyarul. 

De honnan kerültek a Petrovits ősök oda, és a protestáns vallás elterjedése előtt milyen

felekezetűek voltak ?  Lehettek horvátok, vagy szerbek, vagy más É-i vagy K-i szlávok ?

 

Petőfi pedig kiállt magyarságáért, ahogy írod,  - annak vallotta magát.

 

Egyébként én híve vagyok, - és CSAK hiszem kérdése, -hogy ő a Kiskunságban,  de 

Szabadszálláson született. Ennek a változatnak is megvannak a komoly, nyomós érvei,

és legalább annyira esélyes, mint Félegyháza, vagy Kiskőrös.

Csak Szabadszállás utólag bűnös várossá lett Petőfi kapcsán, a későbbi követválasztásos

események miatt.

Kétségtelen, hogy Kiskőrösön keresztelték meg, mert itt volt evangélikus templom, és itt volt

lelkész az, akinél korábban az anyja szolgált még lánykorában. 

De Kiskőrös soha nem volt a Kiskunság része.   stb.  stb.

 

 

Amúgy természetes, hogy részben közös történelmünk van más nemzetekkel - és közös

történelmi emlékeink - VÁRAINK.

 

És nem, nem vagyunk bűnösök, - mert kollektívan nem nyomtunk el senkit, az akkor még,

- mai értelemben nem is létező, - nemzetek közül.

 

Más társadalom, más jellemzők. A beszélt nyelv a legkevésbé volt mérvadó, főleg a

gyakori többnyelvűség mellett. A tájegységhez, egy valláshoz, a rendi osztályhoz való

tartozás alapján határozták meg magukat az emberek,  nem a mai nemzetfogalom alapján.

 

Ma is azok vagyunk, akinek valljuk magunkat, - bárkik is voltak az őseink.

 

on:

 

Jó a topik, szeretem olvasni, s látni az új képeket olyan helyekről, ahol én is jártam már. 

És köszönet érte, hogy vannak, akik aktívan fórumoznak ebben a témában. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (67097)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.30 0 0 67101

"Nagyon Várbarátnak zizi szólt be anno."

Részletkérdés. A jelen szándékot nem befolyásolja.

Előzmény: Törölt nick (67100)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.30 -1 0 67100

Nagyon Várbarátnak zizi szólt be anno.

Előzmény: Töck Jenő (67099)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.30 0 0 67099

Nagyon kilóg a lóláb. És nem először. Minden módon támadja Magyarországot. Hol többé, hol kevésbé feltűnően. Nem értettem, hogy Nagyon Várbarátnak mi volt a baja. Most már értem. Az a baj, hogy e mögött a szándék mögött nem a javítás, hanem a rombolás áll.

Előzmény: Törölt nick (67096)
casiopeanet Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67098

Ne háborúzatok,

Szlovák paradicsom Kláštorisko kolostor nem nagy dolog de itt megy kicsit a munka a falazás majd meglátjuk hogy itt hová jutunk mirre mennek :) 

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 -1 0 67097

Köszönöm a segítséget.

 

Igen, akkoriban a szlovákok is magyarok szerettek volna lenni, sőt, rengeteg román is annak vallotta magát. A ruszinok népszavazást követeltek, mert ők Rákóczi-népe.

Ha népszavazást tartanak az elcsatolt területeken akkor nincsen trianon.

Pontosan tudták ezt a politikusok is, ezért nem lett sehol népszavazás, csak Sopronban. Ahol a német is magyarnak akart maradni. Hát nem érdekes?

 

Petőfi egyébként szerintem szerb származású volt. (alföldi gyerek)

Kossuth viszont szlovák. Ő annyira magyar akart lenni hogy ezzel rontott el mindent. 

 

Rákóczi anyai ágon horvát. És? Küldetéses ember, megmentette a magyarságot. 

Zrínyiek, Frangepánok horvátok, magyar nemesnek és egyben horvátnak tartották magukat. A magyarságért harcoltak.

Hunyadi származását tekintve román. Magyar nemesnek tartotta magát, éppen úgy mint az apja János, vagy éppen Rákóczi.

 

Magyar az aki annak vallja magát.

A többi csak elmélet.

Előzmény: Törölt nick (67094)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67096

Jenő. Jenő..

analógia alapján...

Vadász, vadász...

Te még azt hiszed, hogy a név kötelezz.... latinul nem írom...

Előzmény: Töck Jenő (67095)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67095

Ne erőlködj, elrontottad a sorrendet. Próbálkozz új néven.

Előzmény: Törölt nick (67094)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67094

Igen.. nehéz volt abban a közegben....

https://hu.wikipedia.org/wiki/Benyovszky_M%C3%B3ric_(utaz%C3%B3)

Persze akkor a nemzetiség századrangu volt..

 

https://www.avorospostakocsi.hu/2013/05/10/mennyire-volt-magyar-petofi/

De az is szlovák származásának elmismásolására való törekvését mutatja, hogy evangélikusságát is próbálta eltitkolni, sőt adott esetben eltagadni, ugyanis a korban az evangélikusok a többségében szlovákok voltak

Igazából jobban tudott szlovákúl mint magyarúl....de meg akart felelni...

Pedig itt minden jó volt...akkor miért....?

https://korkep.sk/cikkek/tortenelem/2019/11/04/ludovit-stur-es-a-szlovak-nemzet-autonomiatorekvesei/

Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67093

Legalább jól csinálnád, nem ilyen undorítóan...

Előzmény: Törölt nick (67088)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67092

"Rég (párt)i ember vagy ..mégsem tanulsz.."

Ezt a DK egyik főpropagandistája mondja...

Én nem voltam és nem is vagyok egyik pártnak sem a tagja, de szoktam borotválkozni.

Előzmény: Törölt nick (67090)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 -1 0 67091

A szlovákok lélekszáma i.sz. 1000 körül 50 000 fő.

1918-ban több mint 2.5 millió. Tényleg, mit műveltünk velük? 

Területileg, és népességben rengeteget gyarapodtak, míg a magyarság a XV. századi bő 80%-os etnikai többségből 47%-ra csökkent a XX. századra. 

Plusz: a tót kisnemesek leginkább magyarnak tartották magukat, Rákóczi seregében vállvetve harcolt tót ruszin és magyar.

A szlovákok 1920-ban is sokkal inkább húztak Magyarországhoz mint a csehekhez. az 1918-as cseh bevonulás után már visszasírták "Uhorskot", népszavazási kezdeményezéseiket azonban letörték.

A jelszavuk ez volt:

"Többet szenvedtünk a csehektől két év alatt mint a magyaroktól ezer év alatt"

Ennyit erről.

 

Előzmény: Törölt nick (67088)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67090

Vadász, vadász....

Rég (párt)i ember vagy ..mégsem tanulsz..

Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67089

Új név, régi stílus?

Előzmény: Törölt nick (67088)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.29 0 0 67088

Jól tette...

Amit a szlovákokkal csináltunk ezer évig...

Na ez a minimum...

Már Árpád is átcseszte őket a ..fűvel vízzel...

 

És itthon ez a dicső múlt...

A történelem nem felejt...

Előzmény: ujbubo (67085)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!