Keresés

Részletes keresés

Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.25 0 0 1712

"Kezdőbetegséges" kérdésem lenne, keret-átméretezéssel kapcsolatban.

 

Tavasszal (vagy legalábbis jövőre) megpróbálkoznék mégis ezzel az Egységes keretmérettel is, 1-2 kaptár erejéig. Ennek a mérete 32.5 centi magas, a meglévő állomány viszont a 18 centi magas félkeretes fészken fog telelni. A két félkeret magasságú fészek a köztes 1 centivel együtt is 37 centi magas, magyarán még ha tennék kerettartó lécet a kaptár falára félúton, akkor sem tudok két félkeretet betenni az Egységes méretű fészekfiókba, ha pedig csak egy keretsort teszek át, akkor elég sok üres hely marad alatta.

 

Két, hasonló megoldásra gondoltam, ehhez kérnék véleményt a "nem-kezdőktől" :)

 

Ha átteszek 5-6 félkeretet (méhekkel-fiasítással-stb., mindenestül az egész családot) egy Egységes méretű fészekbe, a fészek két szélére (vagy egyéb, megfelelőbb helyre) tennék 1-1 Egységes keretet (műlépezve), a félkeretes szakasz alá pedig valami magasítást (afféle csökkenthető szélességű, 14.5 centi magas akadályt-kiegészítést), akkor a méhek kiépítik-e a nagyobb, műlépes kereteket, illetve az anya átmegy-e azokra is petézni?

A másik megoldás ehhez hasonló, csak mondjuk nem a meglévő családokból próbálnám meg így megoldani, hanem vennék 1-2 családot Hunor kereten (ami 27 centi magas, így kevesebb magasítás kellene alájuk - vagy elég lenne egy vakkeret-szerű toldalékot tenni a keretek aljára -, meg talán könnyebben elfogadnák a kicsivel magasabb kereteket kiépítésre), és azokat szoktatnám át az Egységesre. Ha pedig már átjárnak a másik keretekre, fedik és kezelik azokat is, illetve kerül oda is pete, akkor apránként kicserélném a Hunor (vagy fél) kereteket az Egységesre.

 

Járható-e ez az út, vagy fölösleges pepecselni ilyesmivel? Elvileg időm volna rá.

Kempingez Creative Commons License 2014.08.22 0 0 1711

Mi, lesz elgendő?

Előzmény: MG Petimester (1710)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.22 0 0 1710

Gondoljátok ,hogy ez elegendő lesz a munkásfiasitás 19 napos keléséhez?

Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.21 0 0 1709

Hasonlót olvastam az "Egységes" keretméretről is (ami ugyebár kb. 40 cm széles, 30 cm magas lépméret), mondván, az magasabb, mint a Hunor keretmérete (40 cm széles, kb. 25 cm magas lépméret), de alacsonyabb a NB méretnél (40 cm széles, kb. 34,5 cm magas lépméret), és télire pont elegendő mézet raktároznak bele... annál sem kell anyarács elvileg... akkor az mégsem hülyeség? Vagy ez még mindig a "kezdőbetegségem" jele? :)

Előzmény: Kempingez (1708)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.21 0 0 1708

Péntek szerint: az elforgatot keretek a magas mézkoszorú célját szolgálják. A fészket hasonlóan a rakodós technológiához, nem pergette. A magas mézkoszorú lehetővé teszi, a feletetés nélküli megfelelő mennyiségű telelő élelmet.

 

Az anyarács nélküli termelést, az anya műlépekkel való korlátozásával, a méztér elválasztót csak a bőséges hordás beindulása után távolította el, továbbá a kijáróknak a napfelé kell nézni. 

 

Ez utóbbi, szerintem nem minden esetben valósítható meg.

Elgondolkodtam azon, hogy akkor már biztosabb az anyarács.  

 

 

MG Petimester Creative Commons License 2014.08.21 0 0 1707

"Csapdosnak felém óriás kezek
 Pedig nem csípek, csak ha bántotok
 Higgyétek el, szelíd kis méh vagyok"

LudasMatyí Creative Commons License 2014.08.20 0 0 1706

Bárki,aki engem kérdez a méhészetről,és komolyabban érdekli a dolog,annak csakis javasolni szoktam hogy vágjon bele!De csakis mértékkel,és tanuljon,olvasson mellette rengeteget!Mindig elmondom hogy ne a pénz legyen az első amit a méhészetben lásson,mert akkor szart sem ér az egész!Ezt csak szívvel-lélekkel lehet jól csinálni!

MG Petimester Creative Commons License 2014.08.20 0 0 1705

Szép nap ez a mai is ,megosztom veled.                                                                                                             "Lágyan ringatózó hattyúk hada,
 nyakukat nyújtják, ha repül a falat.
 Hal is van benn, éppen elég,
 a horgászok is kedvüket lelék.

 Messze távol vitorlások versengenek,
 vízibiciklisek a partközelben tekernek.
 Úszni vágyók minden évben egyszer
 parttól partig úsznak vagy ezren"

Előzmény: Törölt nick (1702)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.20 0 0 1704

Szia, azon az állásponton vagyok, hogy feltétlen IGEN. Kicsi korban már megbarátkozni vele, tehát a tinédzser kor elött. Nem bosszantani kívánom ezzel azon méh-barátokat akik más állaásponton vannak, csupán meggyöződésem,hogy ez nem a "mézgyártásról" szól már réges régen. A mai tiszta és valóban gyógyászati tisztaságú pl. méz értéke kimagaslóan értékesebb akár mekora menyiségű pl. tömegterméknél. De más okai is lehetnek amik miatt érdemes és tanulságos elfoglaltság. Ezt csak szeretettel képes az ember csinálni hosszútávon és állandó férfias kihívást és felelőségteljeséget kíván. Emlékszem ,mikor Édesapám már jó 80-felett mosolyogva nézte ,hogy a kisunokája gugolva a buksiját kétkézzel támasztava figyeli a tályoló méheket. " - Te is ilyen voltál ..nem is olyan régen.." -.. és otthagyott minket. Belátom, hogy nem voltak neki sem conténerjei és 1-2 alkalom kivételével nem is hurcoltuk a kaptárakat, mint a "nagyok", de attol még jó és szép gyümölcsök teremtek a környéken, pedig hát permeteztek a kiskertekben. A költés rotthadásokat és meszeséget pedig csak elbeszélésekből ismerjük, mikor tilalom híre eljut az elöbbi miatt. Ez nem hívalkodás, csupán párbeszéd a tapasztalatokról és így érdemes csupán értelmmezni szövegkörnyezetében.Remélem nem ingereltem vele senkit sem. Sok sikert kivánok az ifjaknak. üdv.

Előzmény: Törölt nick (1702)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.20 0 0 1703

Nem!

DE! Se le nem, beszélem rólla. Se nem biztatom hogy tegye. 

 

Sok pénz, idő, és szintén sok tanulás. Aztán hogy megmarad, vagy kihullik a szakmából az a  tehetség, és nem kevés szerencse kérdése.

Itt saját fa..zal, kell verni a csalánt :-)

Előzmény: Törölt nick (1702)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.20 0 0 1702

Ajánljátok embereknek, hogy fogjon neki a méhészetnek?

Kempingez Creative Commons License 2014.08.19 0 0 1701

 Pontosan nem emlékszem, hogy mivel indokolta Péntek az elforgatást, de majd utánna olvasok. 

A meleg építményűben, viszont szép szimetrikus a lépeken a mézkoszorú, a virágpor és a fiasítás elhelyezése. De még addig nem jutottam, hogy elforgassam 90 fokkal is a kereteket. Talán majd jövőre.

 

A keskeny konténert valaki már feltalálta,  "Pille" néven volt cikk rólla egy régi Méhészet újságban. Sajna kölcsön adtam, és ott ragadt. Így csak saccolom hogy  1997- 2004  között valamikor. 

A lényege hogy összetolható volt két oldalról szállításkor, a folyosó ilyenkor gyakorlatilag "megszűnt". Utánfutóra rámpán, csörlővel húzta fel a gazda. Több konkrétumra, nem emlékszem. Talán mások tudnak ebben segíteni.

 

 

Előzmény: FvT (1700)
FvT Creative Commons License 2014.08.19 0 0 1700

Gondolom ezt inkább nekem címezted. valóban, szerencsésebb mondjuk NB keretekkel dolgozni.

Bár a dadant nem speciális, esetleg nálunk nem annyira elterjedt.

Talán az speciális, hogy el van forgatva 90 fokkal.

Ha valaki tudja, sejti, írja le , hogy ennek mi a célja, illetve előnyös -e( Péntek is elfordította a NB-t)

 

Hát az igazság az, hogy amikor vettem, a kollégának ilyenek voltak, és nagyon dicsérte , univerzálisnak tartotta , minden célra . Akkor gőzöm se volt mi ez.

 

Már írtam, hogy konténert tervezek, kicsit, könnyen mozgathatót kb 20 családosat.

Nekem itt különösen jól jön, hogy keskeny a keret( 30 cm) így a kaptár is. Egy sorba azonos hossz mellett többet tudok építeni.

 

Amúgy igaz amit írsz , csak a baj van a sok mérettel.

Talán külföldön (nyugaton)  egységesebb ez.

Előzmény: Kempingez (1699)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.19 0 0 1699

Az elfordítást kizárólag a fias keretekre gondoltam, a  kevesebb pocsékolás miatt.

De egyébként jobb, ha elterjedtebb keret méretet használunk, és akkor nics probléma. NB, 1/2 NB, és esetleg még a Hunor, ezek a legnagyobb számban elterjedt keret fajták hazánkban.

Mindenképpen előnyösebb ezek közül választani, mint a ritka vagy egyedi méretűeket. Azokkal csak a gond szaporodik, a jövőre nézve is. Sem eladni, sem venni nem lesz könnyű. Nem mellesleg, hogy mindenből speciális kell, ami mindíg drágább.

Ha csak, párdarab ilyen kaptárad,van, szerintem jobb nem foglalkozni vele .

Előzmény: Cirkusz01 (1697)
FvT Creative Commons License 2014.08.19 0 0 1698

Köszi. Valóban, pár fokkal felfelé állnak, jogos.

Előzmény: Cirkusz01 (1697)
Cirkusz01 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 1697

A kereteket ne forgasd. Ahogy eredetileg álltak úgy vágd ,szabd őket. Ugyanis a lép alapra nem pontosan merőlegesen épülnek a sejtek .Kissé felfelé állnak.

Amikor én szabtam  őket akkor szeggel körbe rögzítettem a lépeket.Elég stabilok lettek.Most selejtezem az utolsókat ebből  szériából.Nyugodtan lehet őket pergetni.

 Üdv

Előzmény: FvT (1694)
FvT Creative Commons License 2014.08.17 0 0 1696

Jó, ez így okés, köszönöm a választ.

Előzmény: Kempingez (1695)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.17 0 0 1695

A fészekben nem gond, ha 90 Fokkal fordítod. A forgófészkesben sem jelent gondot. Tavasszal, nyáron, éppítetéssel már folyamatosan cserélheted kifele az átszabottakat.

FvT Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1694

Ha elfordítom, nem sok vágási hulladék lesz. 30x43,5 a keret méretem ( NB 42x36)

vagy csak a NB magasságából vágok, és elfordítom, vagy szélességéből 12 cm, és marad 7-8 cm kiépítetlen alul.

Melyik a jobb?

Előzmény: Kempingez (1692)
FvT Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1693

Köszönöm a választ, ilyesmire gondoltam én is. gondolom, hogy sérülékeny, ez nem pörgethető, igaz nem is szándékozom.

Az nem probléma, hogy 90fokkal el fog fordulni a lép? Tavasszal hoznám, ha ez jelent valamit , esetleg ha van, a mézkoszorú helyzete változik.

 

Előzmény: Kempingez (1692)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1692

A fészek lépeket kivágod a keretből, és beszabod a sajátodba. Ezeket természetesen,  majd, lekell cserélni mert nem túl stabilak a drótozás hiányából eredően.  Én a drótozatlan üres keretbe, zsineg körbetekerésével rögzítettem a beleszabott fias lépet. A méhek a zsineget lerágják, de addigra már be is ragasztják a lépeket. A méretre szabás trutyis munka mert, folyik a méz meg a vágási vonalba eső fiasítás is roncsolódik.

Szerencsére csak pár szabadon épített fias lépet mentenem meg így, nem egy családot vagy állományt.   

Előzmény: FvT (1691)
FvT Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1691

Más.

Állított dadant keretek vannak a kaptárakban.

Ha pl veszek pár családot , de azok NB kereten vannak, hogyan tudom a honosítani?

Előzmény: Kempingez (1690)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1690

Telphelyen belül nincs jelentősége, főleg ha az ő állományából vásárolsz méheket. Mind addig míg nincs máshonan méhed, és egy helyre vándoroltok. Mert ellenkező esetben már, kész konfliktus forrás, egy esetleges fertőzés. Láttam már rá példát, hogy évtizedes barátságok, mentek tönkre hasonló szituációban. 

Előzmény: Törölt nick (1689)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1689

Nen kölcsön szerszámokkal. Hanem közösen csinálnánk. Úgy hogy az ő méhei mellé odapakolnánk az enyémet és mikor munka van veluk akkor megyek vele és csináljuk együtt. Én segitek neki az ő méheinél ő meg foglalkozik az én méheimmel és közben tanít.  Van saját autó a későbbiekre. Meg magosítós utánfutó. De mikor beindul a méhészet számomra akkor vennék egy tehetautót.  Egészségügyi okból? Há lehet hogy tőle veszek méheket azt az ugyan oyan mintha foglalkozna továbbra is a sajájával.

Kempingez Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1688

 A régi baraszti bölcsellet szerint. Pénzt, pipát, asszonyt kölcsönadni nem tanácsos. A méhészeti eszközök is, ide sorolhatók. Egyszer, a méh egészségügyi okok miatt,  mivel a fertőzések terjedését segítené. Másodszor meg mivan akkor, ha pont egyszerre kellene nektek is, meg a tulajnak is. Nyilván nem várhatod el tőlle hogy, veszteséget szenvedjen, mert kölcsön adta neked a pergetőjét. Olyat hallottam már hogy vettek furettót, közösen. Persze, közös lónak túrós a háta. Ennek sem lett más a vége.

Hacsak nincs valaki jó barátod, akki ideiglenesen szünetelteti éppen a méhészkedést. A következő 1-2 évben. Több ilyen is van hogy belekezd, de távolra kényszerül munkálya miatt, de eladni még nem akarja,az újrakezdés reményében. 

De kölcsön szerszámok esetén is, kellenek, kaptárak, méhek, keretek, műlép, cukor, méhanya, 1-2 év után már telephely, vándorlási költségek, saját autó nélkül meg ma már elképzelhetetlen, a vándor méhészkedés. Ámbár még a régi öregek még kismotorral is megoldották. Vándorláskor az felfért,a teherautó platójára. Vagy a kerékpár. Mert hát ugye a vándortanyáról is be kellett menni a faluba, néhanapján vízért, élelmért. Az öregek még akár lombsátorban is elvoltak, ha nem tellett vándorbódéra. Manapság inkább már, lakókocsit használunk. Szóval kell itt sok minden, csak néhány kiragadott példát említettem. 

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1687

Tudom hogy 3 évig nem lenne belőle hasznom.mert mikor megvan minden felszerelés onnantól lehet hasznot belőle. De első évben a méhész ismerősöm szerszámaival lenne dolgozva vele. Nem csak a pénzt látom. Nekem ehhez van kedvem. Jobban szeretnék ezzel foglalkozni mint esztergálással.

Jam Clerk Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1686

Év elején engem is megkérdezett a "főméhészünk", hogy mik a terveim, hogy tetszik, stb. Akkor még úgy voltam vele, hogy persze, miért ne, 100-150 családot kezelve már valószínűleg el tudom tartani a saját családomat is, szóval fejlesszünk, nyomjuk, pár év, és átállok erre én is, ide nekem is a milliókat, könnyű ez.

Év közben aztán szépen kezdett letisztulni a dollárjel a szemem elől, jelenleg ott tartok, hogy amíg van egy "normális" állásom, havi (és elfogadható) fix fizetéssel, addig inkább csak addig nyújtózkodom, amíg a takaróm ér, és maradok a 20-30 családos "hobbiméhészkedésnél" munkahely mellett, megfelelő méhlegelő esetén társulva egy hasonlóan gondolkodó barátommal. Ketten talán bőven el tudunk pepecselni azzal az 50-60 családdal így is, mellékes bevételnek tökéletes lehet, meg tán futja belőle arra, amire kell. Mert egyelőre nekem-nekünk is csak a pénz folyik bele, hol ez, hol az kell, még amaz, meg emez is... "lakva ismerszik meg az ember", meg ezek szerint a méhészkedés is.

Előzmény: LudasMatyí (1685)
LudasMatyí Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1685

Ha csak a milliókat látod magad előtt,akkor gyorsan felejtsd inkább el a méhészetet!Soksok évnyi kőkemény munka,és tanulás kell,mire méhész lesz valakiből!Ja,és az első években inkább viszi a millióid,mint hozza! Ezt csak szívvel lehet csinálni!Aki csak a pénzt látja benne,az elbukik!Nem lebeszélni akarlak erről a nagyon szép,és nehéz szakmáról,de jó pár évig itt pénzt nem veszel ki a méhészetből!

Előzmény: Törölt nick (1679)
Kempingez Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1684

-" Régen sem voltak íródeákok a családi méhészek." 

 

Nem, de olvasni azért tudtak. Sőt esetünkben a kérdező, nem hobbi méhészkedésre készül, ebből akar élni!

 

-"A területi felelős meg vigyáz rád jobban mint gondolnád"

 

Aha, évente egy alkalommal, ha vándorolnál kétszer meglátogat esetleg.

 

-"Az abszúrd, hogy a kezdő kopogtat és kér mentális segitséget"

 

Ez pedig a legtöbb esetben, mégis így van! 

Nem feltétlen lesz visszautasítva, mert rokon, jó barát, jó szomszéd, vagy annak gyereke stb. 

 A méhésznek meg jól jön, estleg az a kis segítség. Vagy éppen az új tanítvány kapcsolatai, egy újjabb méhlegelő lehetőségére. stb.

 

-"kizárt ,hogy konkurenciát jelentsen"

 

Miért is nem? Csak pár évnek kell eltelnie, ez csak a pénz, tudás és szándék kérdése.

 

-"Konténereket fúrikázztattnak a szagg-emberek és mézgyárosok sípákolva ,hogy e.ü. bajt okozol maj egy kezdő rajjal vagy 2 családdal amit napi szinten többször is sassolni fogsz."

 

Eggen persze, majd a nagyok lemondanak a vándorlásról, a haszonról stb. mert a szomszéd Pistike  5 méhcsaládjának egyikében találtak nyúlóst?

Ahogyan azt, Móricka képzeli.

 

 

 

 

 

Előzmény: MG Petimester (1683)
MG Petimester Creative Commons License 2014.08.16 0 0 1683

Szia, úgy gondolom,hogy egy állságos csúsztatás az ,hogy egyre több méhész van...és bezzeg 10-20 ével ezelött meg más helyzet lett volna. Megitélésem szerint egyre kevesebb méhész van és sajnos egyre több családal, ahogy látom és gondolom. A méhcsaládok száma nőt és a méhészek lényegesen kevesebbek lettek. Az elosztás csúszott el nagyon "beteg" rendszerben, szerintem. Konténereket fúrikázztattnak a szagg-emberek és mézgyárosok sípákolva ,hogy e.ü. bajt okozol maj egy kezdő rajjal vagy 2 családdal amit napi szinten többször is sassolni fogsz.A területi felelős meg vigyáz rád jobban mint gondolnád,hiszen az a dolga. Tehát a nyavaja ha betörne ,és minden valószínűsége meg is van rá ,akkor ki fog zokogni nagyobbat? A családi négy vagy öt családos valódi tradicionális méhész, vagy a "gyáros" ? Pedig idáig minden "csodaszerekre" rezisztencia volt a válasz,sajnos. Az abszúrd, hogy a kezdő kopogtat és kér mentális segitséget, kizárt ,hogy konkurenciát jelentsen bár mikor is a nagynak és elutasítást kap legtöbb esetben.Végül is tehetsz egy próbát. Vegyél száraz collos fenyődeszkát és a baráti körödön belül csináljatok egy 15 keret férőhelyes fekvő kaptárt alsó kijáróval. Keretanyagot hársból apróbénzért kapsz majd és azt is ösze tudjátok üttni. Bedrótozod és akkor segít-e majd egy régi gyakorlott belépezni? Reméljük,hogy igen. Fogsz kapni egy rajt? Valamint 2 keretel megsegít majd,hogy megerősödjenek a beteleltetésre (persze jövőre) ?? Ez itt a kérdés szerintem. A mai srácok meg anyit olvasnak szagg-irodalmat,hogy csak az tudja akinek van gyereke mostanság. Régen sem voltak íródeákok a családi méhészek.Nyilván fontos az is már a méretek miatt is, és úgy egyébbségek miatt . A kitartás lesz a nagyobb kihívás majd és természetesen a cucok költségei. Szív. üdv. és bíztatni szeretnélek, négy srácomból mind a négy szeret méhek közt lenni,hol kisebb...hol nagyobb lelkesedésel persze.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!