Keresés

Részletes keresés

pomika Creative Commons License 2008.11.08 0 0 2756
Sziasztok!

Bekrepált a mosógépünk, kiszedtem belőle a működő kis szivattyút. Ötleteket szeretnék, hol és mire lehet használni még ???? Előre is köszi Tamás
dudibá Creative Commons License 2008.11.03 0 0 2755
Sziasztok!
Bíztatás kéne...
Rákoscsabára költöztünk pár éve. Volt egy kiszáradt kút. Ástam benne másfél métert...
Kijött egyszerre kb 200 l víz. Gondoltam ha mélyítjük, több víz jön össze. MEnt még bele másfél gyűrű...
Fizettem érte..
De lassan gyűlik...
mondjuk 400 l víz 24 óra alatt. Nagyon lassan pótlódik...
LEsz ez jobb? mert így csak pénzkidobás volt.
Többet nem akarok költeni.
Mi van ha akkor sem lesz jó?
Ha huzatom kitisztulhatnak az "erek"?
barobi Creative Commons License 2008.10.29 0 0 2754

Szia!

Köszönöm a segítséget!

Üdv:barobi

Előzmény: BTM (2753)
BTM Creative Commons License 2008.10.28 0 0 2753
Itt szerintem elég jól megtalálhatóak az alapvető tudnivalók az ilyen kérdésekről. Ha mégsem kapsz választ a kérdésedre, akkor bocs.
Előzmény: barobi (2742)
Tomka18 Creative Commons License 2008.10.28 0 0 2752
A kolegám is igy járt, hogy belement a szivócső. Eggyik kútfúró ismerősének szolt, és az egy spirált nyomott a csőbe, és amikor érezte a leesett csövet akkor még tekert rajta, és kihúzta, jött vele eggyütt a cső is.
Előzmény: db2002 (2750)
pomika Creative Commons License 2008.10.27 0 0 2751
Velem is előfordult már hogy beleesett a fúrt kútba a csövem. Sokmindennel próbálkozdtam, a kampón nem marad fönnt a cső. Fogtam két laposvasat (vékonyat) középen összecsavaroztam, így kaptam egy vasból ollót. Két végére madzagot kötöttem lyukak segítségével, a másik végét befelé kampósra (ollóra hasonlatosan) flexeltem. Ahol összecsavaroztam, oda is tettem madzagot.
Így kéz lett a szerkezet, egy ollós kampó. Középső madzaggal lehet nyitni - zárni a mélyben a kampót. Ugyan a beakasztást látni nem lehet, ezért időbe tellett, de szinte simán felhoztam a szívócsövemet.
Megvan még egy az izé, ha visszaküldöd, elküldhetem postán.
Zsadányi Tamás fiat500f@citromail.hu
Előzmény: db2002 (2750)
db2002 Creative Commons License 2008.10.23 0 0 2750
Sziasztok,

Egy kis S.O.S. kérdésem lenne: olyan ügyes voltam, hogy a 9 méteres fúrt kutamba belecsúszott a szívóscső... Van valami módszer amivel ki lehet halászni?

Slag végére kötött kampóval nem volt szerencsém :-((

Köszönöm előre is!
Math-uska Creative Commons License 2008.10.23 0 0 2749
A pincében fúrhatsz, ha befér a fúró, ill. a kút főlé is építhetsz.
Előzmény: Donfefe (2748)
Donfefe Creative Commons License 2008.10.22 0 0 2748
Sziasztok !


Azt szeretném kérdezni, hogy családi ház mellé milyen közel lehet kutat fúrni ? Nem messze tőlünk van fúrt kút, ami 30 méter mély, ( gondolom nálunk is ilyen mély lenne)
A talaj agyag, ill. homok (szikla, ill. kő nincs), a vízkivétel nem lenne extrém sok, csak locsolgatás. (Ezt csak azért kérdezem, hogy nehogy megsüllyedjen a ház )
A választ előre is köszönöm..
Zapod Creative Commons License 2008.10.22 0 0 2747

Szereljenek vízórát a vödörre. :)))

Megnézem melyik megy be magán kertbe.

Előzmény: földmérnök (2746)
földmérnök Creative Commons License 2008.10.20 0 0 2746

Valamelyik vízügyi igazgatóság előbb tud választ adni a témában! Egyébként elvileg mindegyik kúthoz kellene vízjogi engedély! Van város, ahol környezetterhelési díjat szednek azoktól, akiknél fúrt vagy ásott kút van és használják!

1-2 éven belül terveznek foglalkozni a témával, leginkább a rendszerezéssel, nyilvántartással, használattal (ami pénzbe kerül majd és valószínű feltétel lesz a vízjogi engedély. Ha van akkor jó, ha nincs, akkor felszólítás majd kemény bűntetés)

Előzmény: barobi (2742)
H3x Creative Commons License 2008.10.20 0 0 2745
Hello Mcgaiver!

Még most sem érsz rá válaszolni?

Közben még 1 kérdés.
Iszapolás közben a béléscső lenyomásakor biztos, hogy nem fog leválni a geotextília?

Üdv,

H3x
Előzmény: Mcgaiver (2737)
ribizli69 Creative Commons License 2008.10.19 0 0 2744

Sziasztok Sorstársak!

Lelkes amatőr csapatunk szeretne segítséget kérni tapasztalt kútásóktól. 

Saját kertünkben elkezdtünk kutat fúrni,kézi fúróval. Eljutottunk 17 m-ig  de innen egyszerűen nem jutunk tovább mert annyira kemény és ragadós agyagréteget fogtunk hogy a mostani fúrófejjel becsődöltünk.Ha tudtok küldjetek fúrófejekről képeket vagy leírásokat! SOS!!   Előre is köszi!

zotya1983 Creative Commons License 2008.10.15 0 0 2743
Ha rámhalgatsz nem csinálsz semmit csak megásod /ásatod/. Van nálunk 4.hónapja 2 kút engedély csak dobálják vissza minden honnan mert nem az ő hatáskörükben tartozik.
Előzmény: barobi (2742)
barobi Creative Commons License 2008.10.15 0 0 2742

Sziasztok!

 

Szeretnék egy talajvízes fúrt kutat készíttetni évi 500 m3-t nem meghaladó vízkivételre. A vízszint most kb. 2,5 méteren van a telken.

A jogszabály szerint a JEGYZŐ hatáskörébe tartozik, ha jól értelmezem, de sehol nem találom, hogy milyen dokumentációt kell hozzá benyújtani.

Tudna ebben valaki segíteni?

Jól gondolom, hogy ez nem vízjogi engedélyhez kötött?

 

Köszönettel: barobi  

De_nysz Creative Commons License 2008.10.09 0 0 2741
Itt Szabolcs sz. b. m-ben 63-as átmérőjú kútból, honda szivattíűval 4-500 l/min tudunk csinálni! Ez azért nem gyenge teljesítmény. (persze ez az 500 l sokmindentöl függ...)
Pláne az ilyen filléres kútfúróktol is. Akiket személy szerint nagyon utálok:@
Nagyon sok után dolgozunk! 10 év az csak 10 év..:)
kisrobert Creative Commons License 2008.10.05 0 0 2740
Alapvetően igazad van. A felszíni szivattyúk 10 méternél (gyakorlatban 7-9 méternél) mélyebbről egyszerű szívócsővel nem képesek a vízoszlopot felemelni - mivel az szétesik.

De mivel a búvárszivattyú egy elég új találmány, ezért a régi időkből van egy-két furfangos szerkezet, amely felszíni szivattyú létére képes vizet felhozni (pl. mamutszivattyú, inerciaszivattyú, stb.). De ezek egyrészt kereskedelemben nemigen kaphatók (ha mégis akkor drágák), másrészt hatásfokuk elég alacsony.

De ettől függetlenül a technika mai állása szerint akkora lyukat kell fúrni, hogy egy búvár leférjen.
(3"-os búvárszivattyúk már kereskedelemben is kaphatók, de 4"-ból sokkal nagyobb a választék.)
Előzmény: De_nysz (2739)
De_nysz Creative Commons License 2008.10.05 0 0 2739
h3X!

A szivattyú lehet akkora mint egy ház! lehet a teljesítménye akár 30 kW! Akkor sem fogja neked felhozni 20 méterröl a vizet! minden szivattyú 9 méterig veszi fel a vizet...
de viszon 8-9 méterröl is csak már annyit csinál mint amikor mi elfordulunk pisilni.:)

EZ A FIZIKA TÖRVÉNYE! Mélybúvár szivattyút ajánlok, aminek ára 0-tol a csillagos ég!
De ha megadod a pontos paramétereket, akkor segíthetek!

Üdv: 1 kútfúrómester Szabolcsbol!
kalóczy Creative Commons License 2008.09.29 0 0 2738
Bocs, hogy nem olvastam végig a topikot, lehet, hogy már írta valaki:
Egy ismerősöm mesélte, hogy a fúrt kutjából büdös víz jön föl, az ásott kut vize viszont tiszta, bőséges, ahol csatornázva van, még mosásra, mosogatásra is használják. Inni már nem mernék belőle.
Sziasztok.
Mcgaiver Creative Commons License 2008.09.28 0 0 2737

üdv

Bocsika, nagyon elvagyok most a magam bajával, remélem lesz a héten szusszanásnyi időm, segítek ahol tudok

Előzmény: H3x (2736)
H3x Creative Commons License 2008.09.28 0 0 2736
Mcgaiver!

Jól eltűntél!

Még pár kérdés. Aki tud válaszolni ne tartsa vissza

- hogyan lehet biztosítani fúráskor a furat egyenességét (száraz és öblítéses fúrásnál)?
- 20m-en levő nyugvó vízszint esetén milyen paraméterekkel rendelkező
kompresszor kell a kompresszorozáshoz?
- a kompresszorozást minden esetben egy termelőcső belsejében levezetett
kompresszorcsővel végzik? És ekkor akár 20m nyugvó vízszint esetén is fel kell
jönnie a víznek a felszínre a termelőcsövön keresztül?
- öblítéses technikával most lehet kavicsban is fúrni, vagy sem? Mert van aki ezt
mondja, van aki meg azt. Vagyis pl. hidroszeres szerkezettel + bentonittal?
- bentonithoz hol lehet hozzájutni?
- Tudnátok adni itthoni elérhetőséget olyan felszíni szivattyúra, amivel akár 20m-ről
is fel lehet hozni a vizet? Mekkora a min. béléscső, ami egy ilyennek kell? És milyen
hatásfokkal dolgozik?

Előre is köszi a segítséget mindenkinek.
H3x Creative Commons License 2008.09.23 0 0 2735
Mcgaiver!

A rajzot efelejtetted?
Vagy megint eltűntél?
Előzmény: Mcgaiver (2730)
H3x Creative Commons License 2008.09.18 0 0 2734
geotextilia: mint írtam, ahol most tartok már nem sóder van, hanem kb. 0-4-es homok, vagy talán még finomabb. Eléggé jól tömít is, mert 3-4l vizet is felhoztam az iszapolóval egy menetben.
Szóval ilyen szemcseméretnél is használhatok geotextiliát?
Előzmény: Mcgaiver (2732)
H3x Creative Commons License 2008.09.18 0 0 2733
Hello!

Arra gondoltam, hogy maga az iszapolás letolás hogyan is megy konkrétan?
Leengedem az iszapolót, fel-le mozgatással (rángatással) megtöltöm amennyire tudom, majd a csövet próbálom lefelé tolni és utána húzom fel az iszapolót,k vagy felhúzás közben, esetleg utána kell a csövet tolni?
A legcélszerűbb gondolom a rángatással egyidejű lenyomás lenne. Lehet, hogy ez egyedül nem fog menni?
Előzmény: Mcgaiver (2732)
Mcgaiver Creative Commons License 2008.09.18 0 0 2732

üdv

A geotextiliáról, nyugodtan szürőzz vele,főleg sóderben tuti hogy jó lesz .

iszapolóról, hogy ne akadjon be a 160-as illesztéseinél,  KÉSZITS TÁVTARTÓT  mivel a 125-ös belső átmérője 118 mm, és te 100 mm es csőből készíted, az iszapoló külső falára heggesz fel  4-5 db  5 mm es húzott anyagot (mind a két végére 6 cm hosszban ) majd a végeit köszörüld le  1 cm hosszban

Iszapolásról:  tudnon kell a  125-ös csöved hosszát, mert az iszapolóra rá kell mérned a hosszát, jelöld meg a kötelet ( én fehér szigetelő szalaggal szoktam, mert jól látszik) onnan fogod tudni hogy mennyi hordalék van a csőben, hogy mennyire van távol a jelölésed a csőtől ( ha toldod a csövet rá kell mérned a kötélre)

Minnél kevesebb hordalék van a csőben annál könnyeb tolni a csövet lefelé

a lényeg hogy ne ütögesd , csak tekerve told

Előzmény: H3x (2731)
H3x Creative Commons License 2008.09.18 0 0 2731
Hello Mcgaiver!

Köszi az eddigi segítséget!
Sajnos lenne még pár kérdésem, ha nem baj. Szájbarágós típus vagyok. 8-(

Régebben szóbakerült itt, vagy a másik fórumban a geotextilia, de akkor az volt a válasz, hogy nem jó, mert eltömődik. Ezek szerint mégis csak jó?
Ez a perforálás nem gyengíti meg nagyon a csövet azon a 2m-en? A lefelé nyomás még ok, de a forgatásnál nem fog eltörni?
Az iszapolás, lefelé nyomás/forgatás helyes technikájáról írnál pár gondolatot?
Ami még nem egészen kerek, az az iszapoló helyes kialakítása, hogy pl. felhúzásnál a cső felső pereme ne akadjon bele a béléscső összetételekbe, stb.

Még 1x nagyon köszönöm a segítséget. Remélem sikerülni fog a mutatvány.
Előzmény: Mcgaiver (2730)
Mcgaiver Creative Commons License 2008.09.17 0 0 2730

üdv

A 125-ös cső perforálásáról, az aljára rá kell melegiteni, saját anyagából egy 15 cm es darabot ( ezzel tudod meg erősíteni )korona mintára vagdosd be, majd szegecseld meg.

Mivel a kerülete KB: 40 cm 8cm-vágás-5 cm- es kihagyás 8 cm vágás- 5 cm-es  kihagyás 8 cm vágás.

a vágást én 2,3-as korongal csinálom, 3 cm távolságra egymástól.

 bőven elég 2 m er hosszúságban.

Szűrőzés:  én geotextiliát használok  (gazdaboltokban kertészetekben tudsz venni)

meg kell csiszolni a csövet (dúrva csiszoló vászonnal) az 5 cm es felületet

 és ezen a részen tudod felragaztani  ( palmafix el) még ajánlatos meg drótozni 20 cm - en ként,  a forgatás miatt

Csőbilincsről: arra az egy alkalomra megfelel a fából, mivel méternként kell majd feljebb emelned ne variáld elég ha csavarral húzod meg

a csövet meg nemtudod lezárni, hiszen akkor nemtudnál iszapolni)))))))

 

A lábszelepet megrajzolom, a lányaimat megkérem hogy rakják fel

( mert előbb megjavitok egy MIG- et mint a képeket felrakjam)

 addig is lesz mit csinálnod

Előzmény: H3x (2728)
H3x Creative Commons License 2008.09.17 0 0 2729
Arra gondoltam még, hogy a 125-ös cső végére valahogy ráerősítek egy fém gyűrűt, hátha úgy kisebb az esélye, hogy eltörik a vége.
Ezzel a "fúrási" módszerrel a 125-ös végét nem fogom tudni ledugózni, legfeljebb a sűrű cementleves megoldás jöhet szóba, vagy ha elérem az agyagot, mert akkor gondolom nem is szükséges.
Szerintetek a kb. 17m mélyen levő víz még lehet talajvíz?
Ha véletlenül arra vetemednék, hogy átfúrom a lenti agyagréteget - már ha leérek addig -, mit tanácsoltok, hogy zárjam ki a felette levő vízréteget?
A talajvíz szint alatti vízadókat sem szabad "összenyitni"? Vagyis mindig csak a legalsó vízadó adhat vizet a kútba?
H3x Creative Commons License 2008.09.16 0 0 2728
Hello McGaiver!
Megköszönnék egy rajzot a szelepről.
Csőbilincsnek szerintem megfelel a GTA390 képén látható fából készült megoldás is, csak a gyors rögzítést, oldást kell megoldani valaohogy.
A szegecselés OK.
A perforálásról és a szűrőzésről írhatnál bővebben.
Gondolom a flexel (1mm-es koronggal) vágott rések megfelelnek, csak kérdés, hogy milyen sűrűn. Nem fogja egyébként ez a perforálás nagyon meggyengíteni a csövet (tekergetés, lefelé ütögtés...).
A szűrőzésre ezek szerint nem kavicsszűrőzést gondoltál, hanem valamilyen hálót, kútszövetet?
A görbületről csak annyit, hogy mint említettem, egy 1,5m-es 133-as vascső már nem ment át rajta. Remélem igazad lesz és a 125-ös cső átmegy.
Előzmény: Mcgaiver (2727)
Mcgaiver Creative Commons License 2008.09.16 0 0 2727

üdv

Szerintem mielött leraknád a 120-as csövet be kellene perforálni, szürőzni (ha nem tudod meg írom)

Lazán belefér a 160-as ba még ha a gumiházat sem vágod le, ha bevagdososod a 125 öst nemszámít a görbület.

csőbilincset kell készítened amivel megtudod forgatni a csövet hogy lejjeb tudd tolni, iszapolás közben.

A bilincsre kell hegeszteni két 50 cm es csövet, amivel forgathatod.

Ajánlatos a 125 ös csöveket szegecselni, különben nemtudod forgatni.

szerintem a 100-as csőből lehet hozzá iszapolót készíteni

(max 60 cm hosszú legyen, alján visszacsapó szeleppel, nem kell semmiféle dugattyú

az iszapoló tetejére egy A alaku fül, amibe a kötelet rögzited)

ha lesz  egy kis időm, teszek fel rajzot az alsó szelepről ha szükséged van rá

Előzmény: H3x (2725)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!