Keresés

Részletes keresés

Csarli1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15614

„a két szer szakszerű használata” ez valószínű, hogy elkerülte a figyelmedet.

„Egyrészt a Bora a teljes hatását három év alatt fejti ki” Szerintem még 100 év is kevés neki, mert ez csak pénzrablás. Mikor szóvá tettem, hogy nincs hatása, akkor az volt a válasz, nem megfelelő technológiát használtam. Ez a szokásos szöveg mikor valami sz…t árulnak, és a gazda szóvá teszi.

„ Harmadrészt az ugyan bizonyított, hogy a Trifender gátol sok káros talajlakó gombát,” Hol a bizonyíték, ami független akreditált laboratóriumból származik, saját vizsgálat nem mérvadó, mert a cigány szerint is az ő lova a világon a legjobb. 

Előzmény: Törölt nick (15612)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15613

Talajuntságról bővebben a Gazdabolt.hu-n. Óh, itt még látom a fonálférgeket is az általános talajuntság leírásánál, igen. Tehát a gombák csak az egyik tényező a sok közül, minden esetben. A Trifender és a Bora egymás utáni, megfelelő választó idővel történő használata a baktériumokra lehet képes redukálni a problémát, na meg az ottmaradt éreganyagokra, úgyhogy mindenképp sok év a talajuntság megszüntetése. De ez vegyszerekkel is minimum 2 év. 

Előzmény: Törölt nick (15612)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15612

Egyrészt a Bora a teljes hatását három év alatt fejti ki nagyon pajoros talajon, mert az idősebbekre már nem hatásos, de a fiatalokra igen. Másrészt a Trifenderrel együtt alkalmazva a Trifender kinyírja a Borát is. Harmadrészt az ugyan bizonyított, hogy a Trifender gátol sok káros talajlakó gombát, de azt hiszem, olyan kutatások még nem voltak, hogy a komplett talajuntságot megszüneti-e seperc alatt. Már csak azért is, mert annak nem csak gombák az okozói, sőt, hanem iinkább a mindenféle mikrooganizmusok, így gombák és baktériumok által termelt anyagok is, amit a Trifender nem képes eltüntetni. De attól még például fitoftóra ellen igen hatásos, ezt tapasztaltam: az egyáltalán nem ellenálló fajtákat a segítségével olyan szintre lehet hozni, mint a tolerás paradicsomfajtákat.

Antisystem: Köszönöm, hasznos így együtt látni (nekem rózsám nincs, csak csipkebogyóm), noha én kórokozót írtam, nem károkozót, szóval nem ezekre gondoltam. :) Ezekre írtam a Borát.

Előzmény: Csarli1 (15611)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15611

„Ha rovarokat, cserebogárpajorokat, mocskos pajorokat, fonálférgeket stb. akarsz kiirtani, akkor Bora WP.” Te tényleg ennyire naiv vagy, vagy hiszel még a mesékbe? Ez egy sze..t, a Trifenderrel együtt. Nekem 350 000 Ft-ba került a két szer szakszerű használata. A pajorok viszont köszönték szépen jól voltak a kezelés után is, és az újratelepített fáim is pusztultak a talajuntság miatt, pedig a Trifender „állítólag” megöli a káros talajlakó gombákt.   

Jelenleg Magyarországon hivatalosan nincs olyan szer engedélyezve, ami hatékony lenne a cserebogárpajorokra    

Előzmény: Törölt nick (15604)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15610

 - szerintem, de javítsatok ki, ha nem így volna - a csipkebogyó alanyon lévő rózsa aligha tud talajban lévő kórokozótól megpusztulni.

Kérlek:))

 

Talajlakó kártevők

  • Fonálférgek
    • Réti gyökér-fonálféreg (Pratylenchus neglectus)
    • Gyümölcsfa gyökér-fonálféreg (Pratylenchus penetrans)
    • Dohánygyökér-fonálféreg (Paratylenchus projectus)
    • Roppant tűfonálféreg (Longidorus macrosoma)
    • Óriási tűfonálféreg (Paralongidorus maximus)
    • Gyümölcsfa károsító tűfonálféreg (Xiphinema pachtaicum)
  • Ízeltlábúak
    • Pajorok, cserebogarak (Melolonthideae lárva)
    • Drótférgek (pattanóbogarak Elaterideae lárva)

http://markrose.eu/f2_3_nov_vedelem.php

 

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (15604)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15609

Ja, szerintem sajnos elképzelhető.

 

ÜdV

Előzmény: cross_183 (15599)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15608

Szia!

 

Szerintem valami bagolypille-féle hernyója lehet, él vagy 1500 faja Európában, és tekintélyes részük kertészeti kártevő. Egy jó részének a talajban él és telel a hernyója, mondjuk legközismertebb a vetési bagolypille lárvája a mocskospajor, de van belőlük még jónéhány féle.

És igen, ezek felzabálhatnak mindent, vetőmagot (ha nincs vastagon csávázva), gyökeret, szár alját, répát, burgonyát, amit találnak...

 

 

ÜdV

 

Előzmény: pacsepa (15602)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15607

Amikor kiásod, nézd meg a gyökérzetét is, fontos infó lehet.

 

ÜdV

Előzmény: tunderlala-3 (15605)
szicsu1007 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15606

Megpróbálom, csak most sok az "ennivaló" (paradicsom, körte, szőlő, alma)

Előzmény: Antisystem (15588)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15605

fogalmam sincs, mi történhetett vele, betegségnek semmi nyomát nem láttam rajta... egyik napról a másikra recsegősre száradt:O

Előzmény: Törölt nick (15604)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15604

Legegyszerűbb, ha inkább addig vetsz valami egynyárit a helyére, és következő évben teszel rózsát oda. Egyébként - szerintem, de javítsatok ki, ha nem így volna - a csipkebogyó alanyon lévő rózsa aligha tud talajban lévő kórokozótól megpusztulni. Ha rovarokat, cserebogárpajorokat, mocskospajorokat, fonálférgeket stb. akarsz kiirtani, akkor Bora WP.

Előzmény: tunderlala-3 (15597)
Codename Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15603

Ha a gesztenyelevél szélei 'rozsdafoltosak', azt gomba okozza. Ha aknák vannak a levélerek

között, és emiatt nyárra beszárad a levél, azt az aknázómoly. Általában mindkettő jelentkezik tavasszal.

Érdemes rákeresni googleval, komplett leírások vannak ebben a témában.

Sajnos minden évben le kell permetezni, amint írtam elsősorban május elején. Ilyenkor már késő.

Ha nagy már a fa, motoros permetezővel lehet csak elérni.

Sok vesződség, de nekem pl. az egész házamra mély árnyékot ad, így nyáron nem kell klíma, úgyhogy megéri :-).

Előzmény: flinki5 (15568)
pacsepa Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15602

Szia Antisystem!

 

Már két éve, hogy a veteményesemmel szenvedek. Fogtam eddig rossz időre, vetőmagra stb.

Végig gondolva és olvasva a talajfertőtlenítésre írottakat felrémlett, hogy a tavaszi ásáskor is és mostanában is rengeteg 1,5-2 cm hosszúságú olajzöld kukacot találtam a termőföld felső 10 cm-ében. Tavasszal lazán összeszedtem egy marékkal és beszórtam a halaimnak, de ez csak a jéghegycsúcsa volt.

 

Mi lehet ez? Összefüggésben lehet-e azzal, hogy pl. a borsó és a saláta szinte nem is kelt ki, noha locsolva + trágyázva van a terület? Esetleg van-e közük a silány retek terméshez?

A beszórt borsószemek visszakapirgálva hiányoznak.

Érdekes, mert lótetűvel az idén nem nagyon találkoztam, ellentétben az elmúlt évekhez, amikor is ők is a gyanúsítottak közé tartoztak.

 

Köszi a választ!

Előzmény: Antisystem (15598)
beetee Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15601

Kipróbálhatod a Trifendert is, töményebben.

Jóindulatú talajlakó gombakultúra, elnyomja, elpusztítja a fuzárium, fitoftóra, stb... fajokat.

Veteményesben sokaknak használ, és bevált...

 

Előzmény: tunderlala-3 (15600)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15600

biztos nem vetésforgózok, oda nekem rózsa kell:)) most van egy "lyuk" a rózsasoron

 

fel nem használt bontatlan actara és topas van még itthon... vagy inkább amiket ajánlottál?

Előzmény: Antisystem (15598)
cross_183 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15599

Egyébként a talaj gombáknál maradva. Ha most probléma van a fóliában pl a dinnyével, uborkával -feltehetően fuzárium-, akkor jövőre pl a burgonyával is probléma lehet ugyanabban a földben? Mert az is érzékeny a fuzáriumra.

Előzmény: Antisystem (15598)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15598

Ahogy szoktad, fogod a permezetőszert, és belocsolod - annyi az eltérés, hogy itt beforgathatod és újra belocsolhatod. Komolyabb szer, mint a formalin vagy a metilbromid, vagy az IPAM nem kiskertbe való... de legegyszerűbb, ha az ember ragaszkodik a klasszikus vetésforgóhoz, magyarán egy kipusztult növény helyébe soha nem hozzá hasonlót ültet. Rovarölőnek szabadforgalmú a Force, ami egy gázosodó pirethroid, gombaölőnek meg jó mellé mondjuk a Dithane vagy ilyesmi...

 

ÜdV

Előzmény: tunderlala-3 (15597)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15597

talajfertőtlenítést, azt hogy kell csinálni?

 

idén minden előzmény nélkül elhalálozott az egyik 12 éves rózsatövem, tavasszal elkezdett kihajtani, aztán meghalt.

újat akarok ültetni a helyére ősszel, de arra gondoltam, ha esetleg valami betegsége volt, nehogy az új is így járjon.

 

mondjuk a két oldalán 1-1 méterre a másik két rózsának kutya baja, úgyhogy nem tudom, feltétlenül szükséges-e ez, de ha nem jár túl nagy macerával, akkor megcsinálom, jobb félni, mint megijedni....

akérsoká Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15596

Segítsen nekem valaki, hogy miért ilyenek a borostyán levelei. Ezek a levelek alul vannak, de felül is kezdődik középen a sárgulás és után ilyen lesz.

tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15595

ja, én úgy értettem, csak egy árokpartnyi területen, ott is pár fára "lokalizálódva" vannak:))

Előzmény: Törölt nick (15592)
akérsoká Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15594

Másképpen kell nekem is ültetni az biztos. A te kerted nagyon tetszik. A "Kert-növények-minden téma jöhet" topikban kérdezek tőled a liatriszok felől.

Előzmény: tunderlala-3 (15586)
beetee Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15593

Nem, nem. Egész Európában... ;)

Előzmény: Törölt nick (15592)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15592

Mármint az egész erdőben? :DDD

Előzmény: tunderlala-3 (15590)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15591

tegnap elfogyott a 300 literes esővíztartályból az utolsó csepp víz is.:(

 

pedig semmi másnak nem adok belőle, csak 4 kényeskét locsolok abból, 2 tő rhodi és 2 tő magnólia, nekik tartogatom, és mégis kifogyott... ennyire régen nem esett eső.:((((

 

már 3-5 centis repedések vannak a kertben, attól félek, a kutyák a lábukat törik ki bennük...

tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15590

ha ott ennyire egy kupacban vannak, akkor könnyű lenne őket onnan lenőni... nehogy visszamenjenek a kertbe.

 

itt nincsenek hála istennek (kop-kop!) :)

Előzmény: Törölt nick (15589)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15589

Énnálam a ház előtt az akácosban fürtökbenlógnak szinte a lepkekabócák az ágakon. Éjjel, mikor a kecskéknek szedek utolsó adag lombot, a fejlámpa fényénél jól látom, hogy egy kupacban több tucat sorakozik egy vékonyka ágon.

A kertben permeteztem még tavasszal meg nyár elején Decis-szel meg Actarával, a gyümölcsfákat is, és a kertemben most nincsenek, noha tavaly még voltak. Lekopogom azért. :) De szerintem az elején kell elkapni és éppen olyan időben, amikor érzékenyek a permetszerre, aztán úgy néz ki, hogy év közben már nem nagyon települgetnek arrébb, mert már jó ideje nem rovarirtóztam, és mégsincsenek.

Előzmény: tunderlala-3 (15585)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15588

A neonikotin addig jó, amíg lárvaállapotban vannak, ha már ilyen röpképes "tündérkék", akkor kell mellé mindig valami taglózó cucc is, a gazdabolt.hu -sok Decist ajánlanak mellé, szerintem a Karate vagy a Cyperkill/Sherpa ugyanúgy megteszi...

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (15581)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15587

Nincs mit:) Egyébként nem biztos, hogy jövőre lesz, idén szerintem a palántázás környéki időszakban való extrém csapadékos időjárás teremtett szinte mindenhol - ahol nem figyeltek oda rá tudatosan - pangó vizet, és hajlamosított így a talajlakó, gyökeret károsító gombák elszaporodására. Tudod, utólag nagyon okos tud lenni az ember, ha most visszarepülnék április végére, és látnám a május-júniusi időjárást, akkor emelt ágyásba palántáznék, ami elvezeti a víz feleslegét, és kész... jó eséllyel megúsznám az egészet. Mert ráadásul a paprikának van egy nagy élettani különcködése, hogy ugye először gyökérzetet növeszt, és utána kezd csak lombos részeket... namost, ha időnként kap vizet - mondjuk másnaponta locsolva, , vagy időnként esik - akkora gyökér - keresve a vizet, ahogy kell - lefele fog növekedni, a talaj védettebb, állandóbb hőmérsékletű mélyebb rétegei felé... ha meg állandóan kap vizet, akkor szétfut a felső 2-3 centiben... na idén pont ez történt... aztán a rá jövő nagy kánikula meg felforrósította ezt a felső 2-3 cm-t, és szépen előfőzte - szó szerint:( - a gyökereket, megkönnyítve ezzel a kártevő talajlakók megtelepedését. Szóval mondhatjuk azt, hogy idén a paprikapalántának extrém rossz időjárás volt, amit persze, ha tudott volna előre az ember, akkor kivédi, gondoskodva a fölös víz elvezetéséról, a kánikula bejöttével a talaj zöldmulcsos takarásával csökkentve annak átmelegedését, ilyesmi... node ki tudta...

 

ÜdV

Előzmény: albertjani (15583)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15586

nekem is nagyon tetszenek a dúsan, sűrűn beültetett un. angolos ágyások, be is ültettem a rózsaágyást hasonlóan tavaly, de aztán rájöttem, hogy a mi kemény agyagtalajunkon ez így nem lesz jó, mert itt én csak kapálással tudok gazolni, a sűrű ágyásban pedig képtelenség kapálni... meg a rózsákat is nehézkes volt úgy télire betakarni.

 

arra is gondoltam, hogy pontosan a gombafertőzés miatt sem túl jó, ha túl sűrű az ágyás, nem szellőznek úgy a rózsák, jobban befüllednek... úgyhogy nálam már csak levendulák, liliomok és liatrisok vannak  rózsák közt, meg pár tavasszal nyíló hagymás, azok visszahúzódnak, mire nőnek a rózsák.

 

ez a huminit jó ötlet lehet, biztosan használ majd nekik, ha olyan rossz a talaj. én ültetőgödörbe szoktam ültetni minden növényt talajcserével, meg a rózsaágyást elég sokszor megkapálom, mert a teteje az eső és a locsolás miatt is simára tömörödik, a vizet sem szívja úgy fel... így a viszonylag sok kapálástól meg a  talajcserétől ott elfogadhatónak mondható a talaj, nem olyan betonkemény, mint máshol.

Előzmény: akérsoká (15584)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 15585

nem döglenek tőle???:((

 

valami más szer ami hatásos lehet? actara? az se viszi?

Előzmény: szicsu1007 (15581)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!