Keresés

Részletes keresés

MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 67
Az még xarabb...
Mondjuk én kicsit máshogy gondolkodom a nagy többségnél, én nem feltétlenül az államot hibáztatom az ilyen döntéseknél. Mindig úgy kezdődik, hogy a "nagyon találékony, okos magyarok" túlfeszítik a húrt. Egyik ismerősöm tavaly egy kb. 15 millás telekre építkezett, 100 m2-nél nagyobb házat épített és vitt ~5 milláról számlát. "Minden saját munka meg kapott, kéz alatt vett anyag." Hát persze, hogy az ilyenek kiverik a biztosítékot.

Amúgy nekem a 70 % - 20 % bontott anagy teljes homály. A 70 %-ból engednek még el 20 %-ot (össz. 56 %-ról számla), vagy egyszerűen még -20 % (össz. 50 %-ról számla).
A másik kérdéses pont nálam, hogy ugye vehetsz Te nem bontott anyagot, hanem a szomszédtól neki kimaradt cementet, deszkát, csempét, akármit. Na, ez eddig a számlás igazolással esett egy kategóriába. Ezután vajon "számlát ér", vagy ez is a 30 %-ba esik?
Előzmény: Axióma (66)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 66

Sot, kozalkalmazottiban meg rosszabb, a teljes hitel+ szocpolrol (-20% bontott). En nagyon remelem hogy ezt nem teljesen kell (normal AFA-s szla) erteni, mert akkor akar neki se kezdjunk, remenytelen - ld. az eddigi eseteinket, meg ha nem is foglalkozunk a "minositett"-tel.

 

Haromszor sem sikerult betenni, hatha ide: Norcee, itt talalod meg de csak xls es ki kell hamozni hogy mi micsoda: http://sztproba.inf.elte.hu/~axioma/hazepites_arajanlat.xls . A terv.doksi is van szkennelve, de azt inkabb csak maganban ha az is erdekel.

Előzmény: MZ/Y (65)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 65
Hitelnek nem lesz feltétele a 70 % számla? (Szerintem igen.) Mert akkor gáz a sok önerő.
Előzmény: Norcee (64)
Norcee Creative Commons License 2005.02.04 0 0 64

Illeték: Sajnos nem jár vissza. A Segítség Illetékfizetek forumban ha rákerestek a hsz-eimre elolvashatjátok a kálváriánkat, és a happy endet is. :)

 

Axióma!

Nagyon kiváncsi vagyok a részletes költégtervetekre! Ha van rá valami mód, oszd meg velem/velünk.

 

Mi ott tartunk, hogy van egy telkünk meg egy engedélyeztetés alatt álló építési engedélyünk, meg a férjem nagyban számolja a költségtervet. Házunk 90m2 alapterület, meg megemelt tetőtér így szintén 90m2. Összeségében 3 és fél szoba.

Építkezni egyénileg fogunk, mert a sógorunk kőmüves a férjem meg ezermester (csóró egyetemista korában építkezéseken nyomta a melót).

Egyelőre nekünk 100 000Ft/m2-re se jön ki a költség, hát majd kiderül.

 

Nagyon örülök, hogy indult ez a topik, jó lenne megosztani egymással a tapasztalatokat.

 

Hitel tekintetében mi is közalkalmazottiban utazunk.

MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 63
Semmi baj. :o)
Csak jobb, ha utánanéznek, nehogy a végén hiányozzon az a pénz.
Egyébként elég faramuci helyzet, ha nem azonnal akarsz kezdeni. Vagy bevállalod a 4 évet aztán fizetsz duplán, vagy befizeted a 10%-ot és búcsút mondhatsz neki.
Előzmény: Axióma (62)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 62
Oooopsz, nem neztem hogy mire volt valasz... bocsanat!
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 61
39., 41. hozzászólás, az illetéket akarják visszaigényelni.
Előzmény: Axióma (60)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 60
(Nem is az illetéket akarja, hanem az adót. Illetékelésnél csak 1 db-ot számíthatsz egy másikba, és az a mostani eladásából lett lefedve, úgyhogy szóba se került.)
Előzmény: MZ/Y (58)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 59

én sík terpen vettem telket, ha távolabbról nézzük, akkor dombtetőn. Igy talajvíz probléma nincs. Persze ha a telek végében csörgedezik a patak, esetleg nádas is van a telek szélén, hát akkor valóban jó kérdés, hogy milyen alap kell majd oda.

 

Én a talajmechanikai vizsgálat helyett inkább érdeklődnék a szomszédoknál, a faluban a kocsmánál, hogy ki mit tud arról a környékről.

 

Egyébként nem egy házat láttam már, hogy egy domb aljába építették, aztán utólag derült ki, hogy a talajvízzel gond van. Igy a ház és a domb alja közé egy 1,5 mély árkot kellett ásni, aminek az alját kaviccsal öntöttek ki, bele kijukasztott béléscsövet, ami így a leszivárgó talajvizet el tudja vezetni.

 

Igy a 7 millás telekről látatlanban azt tudom mondani, hogy nem szabad akármit megvenni, meg kell nézni egy csomó másik telket is. Én végülis egész máshol vettem telket, mint ahol előszőr elképzeltem, lehet, hogy nem vezet oda autópálya meg mittudoménmi, de valószínűsítem, hogy nem fog semmi meglepetés sem érni az építkezéskor.

 

Ha esetleg a későbbiekben rámpottyan 30-40 milla fölösleges pénz, akkor mindjárt más hozzáállással tudnék telket vásárolni + rája házat építtetni.

Előzmény: Bogie (53)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.04 0 0 58
Szerintem nem lehet visszaigényelni, de kérdezd meg a Segítség, illetékfizetek! topikban.
Előzmény: Törölt nick (41)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 57

Hát ez jó hír, akkor csak 1,5M. A testvér viszont ezek szerint mégse, ha egyenes ági, bár szerintem neki eleve volt a saját lakása + egy régebbi amit befizetett és visszaigényelt. És csak a fél házra járt mert pár hónappal esküvő előtt volt így a férje nem volt rokon, vagy lehet hogy ezt azóta megbulizták, csak addig jutottam hogy problémáztak vele.

Előzmény: Törölt nick (44)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 56

Az Illetékhivatalnál nem bíznék már a húzódásban. 3 egészen konkrét ügylet egészen jelenkorból: 1. hugomék vettek Pomázon házat tavaly nyár elején, októberben már fizették (volna, ha nem írják el egyikük vmi adatát, így kaptak még 2 hónapot). 2. mi vettük a telket szintén nyáron de végén Pomázon, mi azt hiszem decemberben fizettünk 3. a lakásunkat eladtuk úgy, hogy még bent lakunk. Foglalós első szerződés októberben, tegnapelőtt már csengetett a postás és itt kereste a vevőket... (szerencsére a szomszéd lépcsőházban laknak).

 

Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 55
Szerencsére, ahhoz túl jó a fizetésünk (éppen), hogy ők körbe röhögjenek, ha a szociális helyzetünkre hivatkozunk...
Előzmény: Törölt nick (51)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 54
Na, most a telek, amit kerülgetünk 7 millió lenne, ha sikerül lealkudni. A közművet majd ahogy haladnak, akkor kell fizetni, várhatóan +1 millió. Nagyon nem szeretném, ha a 700 ezerből valami magasabbat kreálnának, mert már így is brutális.
Előzmény: Törölt nick (52)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 53

Talajvíz és talajvíz között is van különbség, mert ugye a savtartalma, szulfát és egyebek, amiket még emlegetnek, határozza meg, hogy mennyire gáz. Persze, ahol a ház közelében sincs talajvíz, az más. Ugyanakkor a tartóréteg mélysége is fontos lehet, mert ha a felszín nem bírja el a ház súlyát, akkor bizony le kell menni és akkor abból pince lesz, ha akarod, ha nem, mert még mindig több értelme van, mint az egészed kiönteni betonnal.

 

Az első leckéket még most veszem:) Már majdnem van telkünk. Nem akarom elkiabálni. Tényleg nem egyszerű mindent figyelembe venni. Pontosabban mindent nem is lehet figyelembe venni, de a legfontosabbakat mindenképpen érdemes szem előtt tartani. Főleg az olyanokat, amik nem csak az elképzeléseinket, de a zsebünket is nagyon befolyásolják.

Előzmény: Törölt nick (50)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 52
150.000 volt a telek közművel együtt, erre őnáluk a 10% 33000 Ft volt.
Ezt sikerült lealkudni 23000-re.
Az illetékhivatal nem a telek tényleges vételárát veszi figyelembe, hanem a piaci értéket.
Előzmény: Bogie (49)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 51
szociális indokokra lehet általában hivatkozni, hogy kérsz kedvezményt vagy részletfizetést meg mittudoménmi. Ha ügyes vagy, akkor tényleg lehet húzni egy ideig.
Előzmény: Bogie (49)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 50

ja hát igen, én ezekkel nem számoltam. Telket szerintem nem szabad csak hipp-hopp vásárolni. Ha van valahol egy eladó telek, akkor alaposan utána kell nézni, hogy ki mit tud annak a történetéről. Ha valami gáz van, akkor errózió, talajvíz v. mittudoménmi, akkor azt nem szabad megvenni. Nem egy rémtörténetet hallottam már, hogy olyan a talaj, hogy a normál alap 10 év alatt valamiért elmálik, vagy egész egyszerűen a szeméttelepet befedték 1 m földdel, aztán arra parcelláztak meg ilyesmik.

 

Akármennyire is jó, ha van pince, én nem terveztettem. Mert iszonyú plussz költség.

 

A ház bruttó alapterülete valamivel több mint 100 m2. + terasz, persze az biztos rá fog dobni még egy valag pénzt, mert azt mondják, hogy isten ments az később megcsinálni.

Előzmény: Bogie (34)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 49
Mi az, hogy irreálisnak tartottad???? A 10% az 10%. Mi lehet azon irreális? Vagy ők nem vették figyelembe, hogy mennyiért vetted a telket? Mi alapján állapítottak meg mást?
Előzmény: Törölt nick (48)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 48
Hát nekem is pár hónap (kb 4-6) múlva megjött a levél meg a csekk. Irreálisnak tartottam az összeget, ezért fellebbeztem. A fellebbezést kb 1 évig (!) bírálták (vagy ültek rajta). Összességében kb a telekvásárlástól számított 16 hónap múlva fizettem az illetéket.
Előzmény: Bogie (46)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 47
biztos hogy nem. A tervet azért csináltattam meg, hogy tudjak terepet rendezni, keríteni meg ilyesmik. Szerintem 2-3 év múlva kezdek neki. Addig pedig ha lesz egy kis pénz, akkor bevezettetem a vizet, az áramot, megcsináltatom a kerítést, esetleg alapozom, vagy csinálok valami kamrát vagy valami melléképületet, fát ültetek meg ilyesmik.
Előzmény: Bogie (33)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 46

Mindenki ezzel jön, hogy ó mikor kell majd azt befizetni. A múltkoriban kb. 4 éve, amikor a lakást vásároltuk nekünk 3-4 hónapon belül ott volt a levél és csengethettük a százezreket.

 

 

Előzmény: Törölt nick (41)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 45
ja, és nem kell, hogy a saját neveden legyen, az a lényeg, hogy családtag (azt hiszem egyenes ági rokon)
Előzmény: Törölt nick (44)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 44
Nem lakáscél kell, hanem INGATLAN (szja trv-ben benne van, hogy mit is takar)
tehát vehetsz telket, beszállhatsz anyagilag a tesód használt lakás vásárlásába, megtámogathatod a szüleidet zsével, ha éppen új házat vesznek és még számtalan lehetőség van
Előzmény: Axióma (42)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 43

Mint topic gazda, hadd nyugtassalak meg, hogy nem OFF :), legfeljebb a házépítés költségeit jó tágan értelmezzük, mivel azt a házat valamire építeni kell és az is pénzbe kerül (sajnos).

 

Az építési telek vásárlása önmagában lakáscélú felhasználásnak minősül, függetlenül a beépítés időpontjától.

 

Mintha már 25% lenne az adókulcs, de lehet, hogy te még a 20%-os időszakban értékesítetted...

 

 

 

 

Előzmény: Axióma (42)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 42

Azt tudom, hgoy vegeredmenyben nem kell fizetnem, de most lesz 1,5M ami nincs lefedve (eladasi - veteli - uj telek). Lehet, hogy kicsit kevesebb, nem tudom hogy mikortol nezik azt, hogy hany eve van nalam (foleg most hogy hitellel vettek es fenntartas is volt...). De azert a 1,5M 20%-a eleg sok befizetni, meg hat OK hogy telket vettunk de az nem csak akkor lesz lakascel ha mar van hasznalatba veteli? Ezeknek meg nem neztem utana.

--- De ez itt off ugyhogy majd majusig meg remelem kiderul... azert koszi a segitseget.

 

Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 41
Vissza lehet igényelni, hogy milyen formán, azt nem tudom.
Persze kamat nem jár az után, ameddig ők gazdálkodtak a pénzzel!

Mi is minden esetben befizettük az illetéket (inkább befizetjü, majd visszaigényeljü, mint később sokkal többet kelljen)

Nekem 1,5 évembe került mire sikerült befizetnem a telekvásárlás után az illetéket.
Ha visszafelé is ilyen ütemben működik....
Előzmény: Bogie (39)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.04 0 0 40
Én is igy gondoltam, csak nem tudtam normálisabban fogalmazni
Előzmény: Bogie (38)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 39

A késedelmi kamatot most nézegettük mi is, ez a mindenkori MNB alapkamat kétszerese. Tudtommal az adó esetében, ha valaki befizeti, utólag visszaigényelheti.

 

Tudtok valamit az telekilleték kapcsán a visszaigényelhetőségről? Arra gondolok, hogy ha valaki nem akarja bevállalni a 4 évet, de mégis valami csoda folytán mégis elkészül a palota 4 éven belül, akkor visszaigényelheti-e a "feleslegesen" befizetett 10%-os illetéket?

 

Azt már tudom, hogy az illeték nagyjából dupláját kell befizetni, ha mégsem teljesíti valaki a beépítési kötelezettséget.

Előzmény: Törölt nick (37)
Bogie Creative Commons License 2005.02.04 0 0 38

Az adó, mindig a keletkező jövedelem után számítandó, vagyis az eladási ár - vételár- amortizáció után.

 

Amennyiben a lakás eladása 12 hónapon belül történik a telek, ház, másik lakás vásárlása után, akkor az lakáscélú felhasználásnak minősül, illetve akkor is, ha a vásárlás a lakás eladását követő 48 hónapon belül történik.

Előzmény: Törölt nick (36)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!