Keresés

Részletes keresés

MZ/Y Creative Commons License 2005.02.06 0 0 106
Nézzük: ktg-vetés (21)-önerő(5)-szocpo(2.4)=13.6 m hitel
Kapsz ennyi hitelt. Viszed a végén a számlákat (17) + 4-re azt mondod, saját magad csináltad.
Erre azt mondja a bank: önerő(5)+hitel(13.6)=18.6 m-d volt, amiből ki tudtad fizetni a 17-et. Arra meg nem adnak szocpol-t, hogy "azt én csináltam". Arra meg plána, hogy "nem is én, hanem a Jószi, csak számla nélkül".
Hidd el: az önerőt le kell fedned, a hitelt le kell fedned (és utána jön a szocpol). Kiadással. Ami nyilván nem lehet a saját munkád, mert magadnak nem fizetsz.
Egy kis mozgásteret ad a bontott anyag (talán szomszédtól vett anyag is), de a saját munka nem jó.

A 70% egy hasraütéses határ (bár írtam, hogy szerintem elfogadható), valami határt akartak szabni a feketegazdaságnak.
Előzmény: Axióma (104)
Norcee Creative Commons License 2005.02.06 0 0 105

Axióma!

Férjem gondosan áttanulmányozta az általad feltett költségtervet, mégegyszer nagyon köszi érte. Hamarosan bejelentkezik, ha a topikgazda nem tartja offnak (Topikgazda belefér?), és leírja, hogy melyek azok a tételek, ami szerinte nagy szivatás.

Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 104

Akkor amit én kihámoztam a te korábbi bejegyzéseidből: szerinted úgy kell működnie, hogy ha a ház építése kerül 21-be, de ebből én mondjuk 4-et sk. csinálok, akkor leadok egy 21M-s költségvetést, amiben van 5M önerő, akkor előre bele kell írnom azt is, hgy 4M-t sk ingyen csinálom és nem kérek rá semmit, csak hitel+szocpol=12M és ebből befejezem. A banknak meg viszek 17 számlát, vagyis a teljes önerő+hitel+szocpol, és ez nem lehet kevesebb mint a 21*0,7. Jól értem? De akkor milyen alapon van a 70%, több ingyen munkát nem szerezhetek?

Én eddig még csak azt hallottam, hogy hitel=ktgvetés-önerő-szocpol. Így persze ha van sk. munka akkor annak az árát te megkapod, de hát ez azért (ha tényleg ez történik) nagyon meglepő se lenne, pláne ha nem szó szerint sk. hanem rokon-ismerős akinek nyilván kölcsönösség alapon valamilyen formában ezt "kifizeted" - más kérdés hogy inkább feketén dolgoztatva be nem vallott pénz szokott elfogyni oda.

Most már csak az a kérdés, hogy a bankok hogyan vélekednek minderről, hiszen ezen fog múlni... neked már folyamatban van és úgy, ahogy fent írtam? Ha igen, melyik bank?

Előzmény: MZ/Y (101)
Bogie Creative Commons License 2005.02.05 0 0 103

A 3. pontban olyasmire gondoltam, hogy a tervben szerepel az elektromos garázskapu, az ilyenolyan külső vakolat, a tetőtéri vendék szobák és egyéb csemegék, ami irtó fontosak, de nem annyira, hogy a ház ne lenne nélkülük használható.

 

Most nézegetem a folyósítás feltételeit, de nem teljesen egyértelmű...

Előzmény: MZ/Y (102)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 102
1. Passz. Hitelfajtája és bankja válogatja.
2. Val'szeg a bank is előír valamit, de ott van pl. a 4 éves beépítési kötelezettség is (illeték),
3. Nyilván a teljes házra, mert a hitel lakáscélú és egy tetőig kész ház nyilván nem lakható. Ha arra gondolsz, hogy most csak alsó szint, valamikor tetőtér beépítés, az megy, de ne kérdezd, hogy. :o)
4. Úgy rémlik, hogy Te elköltöd a 40%-ot, a bank is odaadja a hitel 40%-át. Újabb 20-at költessz, megint ad a bank 20-at. Saját építkezésnél legalábbis így emlékszem.
Előzmény: Bogie (100)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 101
Az önerőt (a saját pénzedet) el kell költened teljes egészében ahhoz, hogy szocpol-t igényelhess. (Ezt idéztem.) Nem mondhatod rá, hogy saját munka, mert az nem kiadás. Lentebb pedig leírtam a saját pédámon, miért nem elég a 70 %.

De beírom a Te példáddal is:
21 millás a házad. Te vinni akarsz 70 %-ról számlát. Az 14.7 milla.
Az eladott lakásod árából marad 4.8 milla. Tehát kell még 16.2. Ebből 2 gyerekre szocpol 2.4, tehát felveszel 13.8 hitelt.
Beballagsz a bankba, hogy akarod a hitelt és a szocpol-t. Beadod a ktg-vetést 21 milláról. Utólag meg bemutatsz 14.7 milláról számlát, mondván, a többi saját munka. Erre azt mondják, 4.8+13.8= 18.6 milla. Ennyi pénzed volt, a házra meg költöttél 14.7-et - mire is vennéd fel a szocpol-t? Még maradt is a 18.6-14.7 alapján 1.9 millád.
Tehát a saját munka ilyen esetben nem járható, sőt! Marad egyetlen kibúvónak a bontott anyag (szomszédtól vett, ha még jó), de azzal nehezen tudsz ennyit játszani.

A saját munka akkor jó, ha van nem nyilvántartott pénzed.
A 21 millás háznál van 8.6 millád, de csak 2.3-at "vallassz be". Beadod a ktg-vetést a 21-ről, felveszel 10 milla hitelt + 2.4 szocpol-t (ez össz 14.7) és a végén viszed a 14.7-ről a számlát, mondván, a többi a Te saját munkád volt. A valóságban nem, de a 14.7 milla fölötti résznél nem kell áfát fizetned, mert nem kell igazolnod az elköltést - hisz az a pénzed "nincs".
Előzmény: Axióma (99)
Bogie Creative Commons License 2005.02.05 0 0 100

Ha nem baj, kérlek benneteket, menjünk vissza ennek a hitelesdinek a legelejére.

 

Szóval. Adott egy telek, adott egy terv, valamint a hozzátartozó költségvetés. Ugye jól tudom, hogy felvehető hitel a majdan elkészülő ház terhére, mégpedig úgy, hogy a bank jelzálogjogot jegyeztet be az ingatlanra?

 

Mondjuk a példa okáért legyen egy 30 milliós költségvetéső ház.

  1. Mennyi önerő kell ehhez?
  2. Van-e valami időhatár, ami alatt be kell fejezni az építkezést?
  3. Csak a ház 100%-os készültségére lehet felvenni hitelt vagy kisebbre is?
  4. Mi a szokások menet?Az önrészt ki kell köhögni teljes mértékben és csak azután folyósítja a bank a saját részét?
Előzmény: MZ/Y (98)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 99
Biztos vagy benne, hogy az onerot azt 100%-osan szamlaval kell lefedni? Ezt en sehol nem ertettem ki a szabalyozasbol. (Fgtl hogy van-e hitel vagy nem.) Kesz vagy annyira amiben benne van az onero, 70%-rol szamlat is vittel, a 30%-rol meg szlahelyettesito is jo, lehet sajat munka is ilyen - ekkor kapod a szocpolt. Persze szigoruan csak SZVSZ de nem latok olyat amiert nem igy kene lennie. Persze a vegso szot ugyis a bank fogja kimondani akitol igenyeled...
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 98
Azért nem jó a 70 %, mert:
A ház mondjuk 19.4 milla (lakás 16.6, szocpol 2.4, áfa-vissza 0.4 milla).
70 % számla: 13.58 milla.
Ezek után azt mondják: szocpol és áfa-vissza (ez mondjuk rád már nem fog vonatkozni) nem jár, mert csak a saját pénzem felhasználása után járnak és nekem ugye van 16.6 millám. Hiába mondom, hogy de én saját munkával hozzátettem még 5 millát, arra nem adnak szocpol-t, hisz magamnak nem fizetek -> nem ktg.
Előzmény: Axióma (97)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 97

Akkor mar csak azt nem ertem, ha szerinted is igy van, akkor miert irtad, hogy pl. nekem gyakorlatilag mindenrol kell szamla... vagy akar neked, mert lakasbol van.

A (bevallott) eroforras mindegy, hogy honnan van, az ep.ktsg resze, de nem kell 100% fedni hanem 70% (minusz bontott). Vagy meg mindig nem ertelek.

Előzmény: MZ/Y (94)
Bogie Creative Commons License 2005.02.05 0 0 96

A gáz az, hogy azok sem 5-6 milliós telkek. Az amelyik viszonylag sík terepen van már 7 millió és fölötte. Ami pedig 5,5-6,5 milliós pedig olyan meredek, hogy ha elgurul a gyerek labdája, akkor Vácra kell érte menni... Szóval amennyivel olcsóbb, az el is megy a földmunkákra. Ami bennünket visszatart a távolság mellett, az az erdőn keresztül vezető út, amin kívül nincs más megközelítése a telkeknek. Vagyis, ha az erdei út behavazódik, akkor se ki, se be.

 

Egyébként teljesen igazad van, sajnos az összközműves telkek 8 milliónál kezdődnek. Ez azt jelenti, hogy valami kis faluban van a telek, ha nem is túl messze Budapesttől. Ha valami infrastruktúrában gazdagabb helyet nézeget az ember, pl. Dunakeszi (15 percre a Duna Plázától), a telek árak már az egekben. Friss gyűjtés, ma reggel láttunk egy 808 nm telket a Tóvárosban 17 millióért. Nagyon szépen rendezett környék, de oda még a telek árán kívül 25-30 milliót be kellene talicskázni. Ami nekem nagyon soknak tűnik. Természetesen, nem mindenki ilyen csóringer. 2-3 év alatt nagyon szépen kiépült a park, úgy kellett az államat visszatenni a helyére.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (85)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 95
Ahhh, már én is keverem...
És igen, vonatkozna minden önerőre mozgósítható forrásra.
Előzmény: MZ/Y (94)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 94
A saját munkád nem fizeted meg -> nem szerepelteted a ktg-vetésben. Ezt nem lehet, mert van max. méltányolható összeg adott helyen épült/adott méretű házra és az ugye nem megy, hogy a ktg-vetésben szerepel 21 milla anyag, munkadíj meg semmi, mert mindent Te csinálsz. (Ugyanis a méltányolható összeg nem azt jelenti, neked mennyibe kerül, hanem mennyit ér.*)
Tehát a ktg-vetés úgy néz ki, hogy felsorolsz minden anyagot és munkát (ennek így bele kell férnia a méltányolható ktg-be), a végén meg viszel számlát anyagról meg valamennyi munkáról, a többiről meg leadsz papírt, hogy Te csináltad. És a "Te csináltad" nem lehet több 30 %-nál.

A zárójeles mondatodra:
12/2001. Kr. 4. §
A közvetlen támogatás nyújtásának feltétele továbbá, hogy az igénylő a rendelkezésére álló anyagi eszközöket az építési költség (vételár) kiegyenlítésére használja fel. Az igénylő rendelkezésére álló anyagi eszközként kell számításba venni a támogatás nyújtásáról szóló szerződés megkötését megelőző 5 éven belül értékesített lakásának az eladási árát is, csökkentve az azt terhelő és visszafizetett önkormányzati és munkáltatói támogatás, valamint a kiegyenlített lakáscélú hitelintézeti kölcsön összegével.
És igen, vonatkozna minden önerőre. Csak azt nehéz ellenőrizni, hogy van-e pénzed bankban, dunyhában, akárhol, úgyhogy legalább a lakáseladás bevételét megfogják.

* Nyilván itt nem fognak 10-20 % "tévedést" észrevenni, de ha a 21 millás ktg-vetésből egy 300 m2-es ház épülne, az már bukás. :o)
Előzmény: Axióma (93)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 93
Hat, nem tudom.
Egyreszt akkor elojon hogy ha a sajat munkamat nem fizetik meg, akkor az ne szamitson az ep.ktsg-be es szocpol-hatarba sem.
Masreszt meg _szerintem_ az ep.ktsg 70%-at de legalabb a hitel-szocpolt le kell fedni, ami nem zarja ki azt, hogy a hitel-szocpolt lefedem (80%-ban), de elkoltottem az onerot - ezt plane nem is ugy szoktak nezni, hanem az elso szemlen amit becsulnek.
(Egyebkent ami te mondasz akkor nem csak a lakast eladokra vonatkozna, hanem minden onerore, hiszen _elvileg_ egy fillered se maradhatna az epitkezes utan; mindegy hogy a zsebedbol vagy lakasbol raktad bele, de a teljes rendelkezesre allo penzed kell benne legyen. Akkor meg mihez kepest van barki masnal a 70%?)
Persze kivancsi vagyok hogy a bankok hogyan fognak hozzaallni, en mindenesetre nem csak azert nem osztom az allaspontodat, mert rosszabb lenne nekem, hanem mert mashogy velem az osszefuggeseket fennallni.
Előzmény: MZ/Y (92)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 92
(Bejelentkezés: aki lusta bejelentkezni, meg is érdemli. Mivel nem nagy dolog, megteszik. De majd kiderül.)

Szocpol-nál nem az adómegúszás miatt kell a számla.
Szocpol feltétele, hogy az összes rendelkezésre álló pénzed felhasználd. Tehát az 4.8 milla önerődről és a 16 milla szocpol+hiteledről is kell számla. És itt bizony gyak. 100 %-ról. Ugyanis nem mondhatod, hogy csak 15 milláról hozok számlát, mert a többit sk csináltam. Ekkor megkérdeznék: akkor miért is akarsz Te felvenni 13.6 hitelt a 2.4 szocpol mellé?

Leírom a mi példánkat, mert az jobban érthető (nincs hitel):
Eladtuk a lakást 16.6 milláért. Erre jön a 2.4 milla szocpol meg a 400 e áfa-vissza. Ez összesen 19.4 milla. Erről mind számlát kell hoznunk, mert ha csak mondjuk 18-ról hoznánk, akkor azt mondják: volt 16.6 millánk az eladásból, 400 e az áfa-visszából, akkor csak 1 milla szocpol-t adnak (van egyáltalán rész-szocpol?), mert 18 milla ktg-ünk volt. Nem mondhatjuk, hogy de hát volt 1.4 milla saját munka, mert magunknak ugye nem fizetünk -> mire is adja az állam a lóvét.
Előzmény: Axióma (90)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 91
Ja csak a lenyeget nem emeltem ki: az eladasi ar persze kotelezo onero, de az az ep.ktsg resze tehat csak a 70% (-nak a 80%-a) kell hogy lefedve legyen. A teljes fedes az szja miatt kell, ott nincs kibuvo meg %, de ott meg ugye mas az alap.
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 90
Akkor lehet, hogy en nem ertelek teged...
Tehat nezzuk mondjuk a mi esetunket. Eladtuk 9,8-ert a lakast, vettunk (papiron) 5-ert a telket. A lakas anno kerult 3,3-ba, tehat mint szja-elszamolas csak 6,5-rol kell szamla, de abbol 5 a telek, tehat 1,5M.
A szocpol miatt viszont a 21M koruli hazbol lesz nalunk 4,8 onero (eladasi ar minusz telek), mondjuk 16 a szocpol+afa. Tehat vegeredmenyben ezt a 16*0,8-at kell lefedni, es ez boven fedezi azt a 1,5-et (nem kulon kell), ami az apeh fele azert kell, hogy ne kelljen szja-znom.
A teljes ep.ktg*0,8 csak akkor van, ha vmiert ennyi a teljes hitel+szocpol (koztisztvis., kieg. ing.fedezet miatt), de ha barmennyi onerod van akkor ennel csak kevesebb lehet.
Tovabbra is csak szerintem!
Ha nem igy ertetted, akkor hogyan azt, hogy az eladott lakas miatt azt az egeszet kell lefedned?

((Az elsonel meg nem ebben vitatkozunk, az persze hogy kitolti, de van akinek nem fontos hogy reszt vegyen ilyen hiteles izekben, viszont _neked_ sokkal olcsobb lenne neked oket valasztani, mint egy olyat aki feliratkozott.))
Előzmény: MZ/Y (89)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 89
Az első részben nem értünk egyet: aki komolyan gondolja, hogy támogatott hiteles, szocpol-os munkákat is végezne, az veszi a "fáradságot", hogy kitöltse azt az 1 (2?) nyomtatványt.
A második részt meg nem értem. :o)
apeh fele az eladott lakasnak csak a jovedelmet kell elszamolni, mig a szocpol miatt a bevetelt kell belevenni a teljes (telek+epitesi) koltsegbe. A ketto kozti kulonbseget nem kell lefedned, ami minimum a vasarlasi osszeg (+ugyv.ktg-ek ha volt szla rola), ha tobb mint 5 eve volt nalad akkor meg kevesebb.
Az eladási ár és a jövedelem közti különbségre gondolsz? Mert szocpol-nál az nem érdekes, ahogy Te is írod a mondat elején: ...szocpol miatt a bevetelt kell belevenni a teljes (telek+epitesi) koltsegbe...
Előzmény: Axióma (88)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 88
Pont ez a baj... marmint hogy messze nem mindenki fog feljelentkezni, akivel az egyszeri epitteto kapcsolatba kerul. Most akkor mit csinalsz, ha valahol akcios ablakot talalsz ami pont jo lenne neked? 1. megveszed, remeled hogy az apeh azt mondja majd rola hogy elfogadja, es koppansz nagyot ha nem 2. elobb probalsz papirt szerezni az apeh-tol hogy a ceg megbizhato (la. 8 nap, nem biztos hogy belefer). Persze a ceg meg nem fogja torni magat erted, mert lesz masik vevoje is.

Masik: apeh fele az eladott lakasnak csak a jovedelmet kell elszamolni, mig a szocpol miatt a bevetelt kell belevenni a teljes (telek+epitesi) koltsegbe. A ketto kozti kulonbseget nem kell lefedned, ami minimum a vasarlasi osszeg (+ugyv.ktg-ek ha volt szla rola), ha tobb mint 5 eve volt nalad akkor meg kevesebb. En legalabbis igy ertettem a szabalyozast - nalunk is alig lesz kulonbseg a ketto kozott, de lesz.
Előzmény: MZ/Y (83)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 87
Mi a másik eset vagyunk. Eladtunk egy lakást és ugye annak az árát, a szocpol-t és az áfa-visszát mind számlával kell lefedni.
Persze ha lenne több pénzünk, az mehetne számla nélküli munkára, de nincs. :o) Az lesz a kérdés, hogy a ~20 milla áfá-san elég lesz-e.
Előzmény: Norcee (86)
Norcee Creative Commons License 2005.02.05 0 0 86
Miért kell 100%-ról számla?
Előzmény: MZ/Y (83)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.05 0 0 85

szerintem ez a Katalinpuszta még határeset, innen még be lehet járni Pestre, ennél közelebb úgysem fogsz találni frissen parcellázott telket 5-6 milláért. Még szeméttelepre építettet sem.

 

Én két évvel ezelőtt vettem a telkemet, kb. ugyanilyen távolságra, 1,5 milláért, persze nem ennyire felkapott körzetben. Körbeautóztam Bp környéki összes települést, és néztem az épp eladó telkeket. Egy gondzatlan telket vettem meg, amin egy ház 10 évvel azelőtt összedölt, természetesen autópálya még se közelben, se távolban. Esetleg 10-15 év múlva, addig meg busszal meg vonattal jár be az ember Bp-re munkába.

 

Egyébként itt a Börzsöny lábánál nem vennék telket. Októbertól-márciusg, Ködös, nyirkos, fagyos környék...

Előzmény: Bogie (75)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 84
Most jó üzlet lehet Szlovákiából fát hozni.
Előzmény: Bogie (82)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 83
Nekünk gyakorlatilag 100 %-ról kell számla, úgyhogy megértem a gondod. :)
Az apeh-os listára lassan mindenki felkerül, aki érdekelt. Aki nem veszi a fáradtságot, annál el lehet gondolkodni az egyéb hozzáállásán is.
Előzmény: Axióma (81)
Bogie Creative Commons License 2005.02.05 0 0 82

Honnan gondolod a beszállítást? Az EU-n belül a vásárlás helyén kell kifizetni az Áfát, ami igaz, hogy kevesebb, mint nálunk, de max. 5-6%-ról van szó. Áfa visszatérítés nincs.

 

Esetleg valami igazi nehéz építő anyag jöhet szóba, falazóanyagra, gerendákra gondolok. Ezeket Romániából, Ukrajnából esetleg érdemes beszerezni, de szerintem csak nagy mennyiségben (egy háznyi anyag nem biztos, hogy megérné).

 

Egyébként meg nem hinném, hogy az APEH-nek lehet ellenvetése egy például olasz gyártó/kereskedő számláját elfogadni, ha az megfelelően van kiállítva. Szerintem ez annyira EU ellenes, hogy csak na, mivel ezzel kizárják az EUs versenyzőket, azt meg nem szereti az EU.

 

Bár, az is igaz, hogy ezektől a számoktól, amiket itt számolgattok, meg másoktól is hallok, eleve égnek áll a hajam és eszemben sincs, hogy kiugorjak Velencébe csillárt venni! (Meg egyébként is, ha 3-4 millióm lenne egy csillárra, akkor el is tudnám intézni, hogy az APEH kipipálja a számláját.)

 

 

Előzmény: Axióma (78)
Axióma Creative Commons License 2005.02.05 0 0 81
A baj (nalam) inkabb azzal van, hogy tobb mint 70% lesz a hitel+szocpol, es igy azt kell 80%-ban lefednem... de azt elfogadom, hogy az az 56% az kb. realis es anyagbol meg kotelezoen szakemberekkel vegeztetendo munkabol is kijon. Bar meg mindig kerdes, hogy minden csavar eladoja bejelentkezik-e az apeh-hez, de ez a masik fele mar csak a feltetelnek. Jelenleg - nevek alapjan - nagyon ugy tunik, hogy inkabb csak a kesz lakasok eladoi vettek a faradsagot hogy regisztraljanak. Egyebkent ha legalabb egy telefonszam vagy webcim vagy egyeb kontakt is fent lehetne, akkor azt mondhatom hogy onnan valasztok, ez minden szereplonek jo lenne (apeh tudja hogy megkapja a penzt, vallalkozo reklamot kap, en meg egy listat ahonnan konnyebben elerek tobb ceget mint hirdetes/szajhagyomany utjan es lehet "versenyeztetni").
Előzmény: MZ/Y (80)
MZ/Y Creative Commons License 2005.02.05 0 0 80
Az ex-kollégám nyilván a régi szabály szerint építkezett.
Én azt mondom, hogy sokan túllépték azt a határt, amire még az állam azt mondhatta: határeset.
Vitt össz. 5 millió körül számlát. Azt mindenki tudja, hogy annál az anyag sokkal több volt.
Egyébként azt hiszem, nem irreális a 70-30 %. Egy 20 millás háznál saját munkaként 6 millát fogadnak el. Az kb. a teljes munkadíj. És ugye az elég ritka, hogy valaki az alapozástól az utolsó csavarig mindent meg tud csinálni (mindenhez ért).

Olyan ez, mint a román cukor behozatala. Mi kint voltunk 3-an, hoztunk 50 kg-ot a család 4 részének: mi, anyámék, anyósomék, sógoromék. Az "okos, találékony magyarok" meg hoztak fejenként napi 400 kg-ot (egyéb szabályok alapján annyit lehetett), "saját célra", mire az állam bekeményített és most lehet hozni 5 kg-ot.
Előzmény: Axióma (78)
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 79
Elgondolkodtam itt magamban ezen a sajat munkaval epitett dolgon. Ugy gondolom, hogy ez nem zarhato ki teljesen az epitesbol (a 20% csak anyagra szol elvileg!), tehat ket megoldas lehetseges:
1. Amit en sk epitek, az nem epitesi koltseg. Ekkor viszont igenis lehet a becsult epitesi koltsegnel 30%-kal alacsonyabb a tenyleges (ktgvetes), ez elony a szocpol-hatarokba beleferesnel, masfelol viszont csokkenti a felveheto hitelt, hiszen elvileg azt nem kell kifizetned sem, de igy semmilyen mertekben szamlaval lefedni sem.
2. Amit en sk epitek, az az epitesi koltseg resze, amit nekem nem (vagy elvi szinten "magamnak munkadijkent") kell kifizetni. Ekkor ugyan az ep.ktg. nem csokken, viszont ezt a penzt elvileg effektive ki kene tudni nyerni hitelbol (termeszetesen ugy, hogy nem viszek szamlat, mert nincs mirol). Ez ugyan kicsit fura abban az ertelemben, hogy a kedv. hitel az onnantol jar, ha mar a sajat penzed elfogyott, de ez kozben termelodik (mint mondjuk akkor is ha dolgozol vagy mondjuk kozben nyersz a lotton, orokolsz, ...).
Viszont mind a ket valtozat eredmenye, hogy szamla nelkul noveled a haz erteket, csokkenti a bemutatando mennyiseget (elvi koltseghez kepest %-osan is).
Vegulis mind a kettonek van elonye, de akkor a bankok dontsek el hogy melyik, es utana ne mind a kettobol a rosszabbik reszet koveteljek rajtunk.
Esetleg van valami - vedheto - harmadik megkozelites szerintetek? Ki lehet illetekes az ertelmezesben, az apeh? Lehet hogy megerne megereszteni nekik egy emailt...
Axióma Creative Commons License 2005.02.04 0 0 78
A kollegad nem az uj, 4 napja ervenyes feltetelekkel vette meg fel a hitelt... bar elvileg mar regota benne van a rendeletben a szamlakkal igazolas, de eddig csak a (szocpol+afa)*1,54-et neztek mindenhol komolyan, a tobbi valtozo volt (otp pl. csak ennyit). Azert altalaban a tobbirol vagy nagy reszerol kellett valami helyettesito irat akkor is (magankezbol vettel anyagot, vagy sajatkezuleg csinaltad). Az uj dolog pont az, hogy 1. meg van szabva, hogy mennyi es milyen cimen lehet nem szamlas 2. olyan adjon szamlat aki befizeti utana az afa-t. [Jut eszembe, ezek szerint most akkor hitelnel egyaltalan nem lehet kulfoldrol vasarolni, hiszen ok nem lesznek a listaban? Nem mintha tudnek jo helyet de mar csak az afa-tartalom miatt is lehet, hogy az olcson szallithato draga holmit meg meg is erne.]
Előzmény: MZ/Y (73)
Norcee Creative Commons License 2005.02.04 0 0 77

Mi eleve az önkormányzattól vettünk telket, a budapest környékiekhez képest nevetségesen olcsón (1150Ft/m2 Mórahalom), és vállaltuk, hogy a szerződésben a 4 éven belüli beépítést. Építészünk szerint, ha már kész az alja, és van rá lakhatási, akkor teljesítve van a beépítési kötelezettség, eredtileg ezért is találta ki ezt a kétütemű dolgot.

 

Meg, mint lentebb számoltátok, tulajdonképpen a tetőtér beépítés már semmi, főleg, hogy vízen, villanyon, fűtésen kivül mindent a férjem csinálna.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!