Keresés

Részletes keresés

Zitka Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1936

Mondjuk én nem vagyok mérvadó, mert abszolút hobbykertész színvonalon űzöm az ipart :-), minden évben van 10-15 tő paradicsomom, általában többféle. Az egyik évben szorgalmasan hónaljaztam, de nem vettem észre, hogy jobb lett volna a termés, mint a köv. évben, mikor szinte rájuk se néztem. Nem a termésmaximalizálás a célom, a kiskertem amolyan biodiverzitási projekt. :-DDDDD

Ontopik ügyben: idén éppen kumatot ültettem (saját palántanevelésből, magról), tavalyelőtt San Marzanot, mindig van újabb kísérelteznivaló.

 

Amikor nem csíptem ki a hónaljhajtásokat, sokszor körbe kellett karóznom a tövet (plusz a nagykarót), mert ezek is jól megvastagodtak, és meg kellett őket támasztani. SZépen termettek ezek az oldalhajtások is.

Előzmény: alcsapalcsa (1934)
Tibeth Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1935

Ámulattal olvaslak titeket.

Én is vettem néhány extra magot méregdrágán, s hogy jó legyen, komposztba ültettem.

Úgy nőtt ki, mint a fű.

Most fogom a fejem, mert rájöttem, tavaly a befőzésnél a "cefrét" is a komposztba dobtam, meg a növényszárakat ősszel.

 

Remélem, nem a felejtős koktélparit hagytam meg:-(

 

 

Én azt hallottam, hogy az alsó hajtásokat kell lecsípni.

alcsapalcsa Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1934
nos pontosan arra gondoltam. elképzelhető, hogy nem ez a neve, bár ma vmi szakirodalmat olvastam a neten és ott is talán ezt a szót használták. mindenesetre a nálunk honos szlengben, így hívják. :)
Előzmény: Zitka (1933)
Zitka Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1933

A kacsolás alatt a paradicsomnál a hónaljazást érted?

 

Mert a szőlőnél OK, ott tényleg kapaszkodó kacsok vannak... De paradicsomnál...?

Előzmény: alcsapalcsa (1931)
alcsapalcsa Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1932
A lemaradt képek... ezt is megtanultuk ma:)
BC-Tiger ill. ParaFa
Black Prince - TigerellaParadicsom Fa

BC-Romus ill. Zöldnémet
Black Cherry - RomusGerman Green

és a nagy más BR
Big Rainbow
alcsapalcsa Creative Commons License 2009.06.19 0 0 1931
nos idén kezdtem bele nagy paradicsom háborúmba... :) kb 40féle paradicsomot palántáztam és ültettem ki. mivel most kezdtem a tudáshalmozást, így valszeg sok hibával sikerül az első évem... kezdve azzal, hogy igen későn jöttem rá a determinált és nem determinált különbségére, illetve a kacsolás hihetetlen lélekemelő voltára. ma azt is megtudtam, hogy a determináltakat nem kell kacsolni, bár ha ezt korábban tudom, akkor jobban összpontosítok a palánták megjelölésére.:)

mindenesetre a sok bénázás késői kiültetés, (szerintem sokszor rossz kacsolás) után, most kb így néz ki: (néhány kép)

Black Prince - Tigerella
mind a kettő magyar mag (Budapesti Kertimag Vetőmagkereskedelmi zRt.) van olyan tő amelyik hatalmas, vannak amik csenevészek.. fogalmam sincs miért, de mindegy. Fekete és csíkos, de gondolom ezt nem kell mondanom. a fotón látszik a csíkos, kis kedvencem...

A paradicsom fát kaptam. hatalmasra nő, ez már látszik. fogalmam sincs mi lehet a hivatalos neve, de a levele nagyon egyedi, a többihez képest.

A 3. kép Black Cherry (fekete) és Romus (sárga) a bal sarokban talán egy kis sárga minivel. a sárga mini mostmár rájöttem bokrosra nő, sokat harcoltam a kacsokkal, de mostmár hagyom :) túlélt engem, így behódolok a kívánságai alatt. [BC-Livingstone Seed Co. Romus-Garafarm Kft. MiniSárga-Rédei Kertimag zRt.(talán)]

a következő egy amerikai Aunt Ruby's German Green (zöld-Livingstone Seed Co.) ez is hatalmas a többihez képest.

utolsó kép a BigRainbow néven futó csoda, azért töltöttem fel, mert hatalmas virágai, olyanok mint egy mini napraforgó, illetve egy ideig olyan volt, mintha nem futna tovább és a tetején ezzel a csoda virággal befejezné pályafutását, de most úgy tűnik beindult.


majd ha több bogyóm lesz, lehet még feltöltök néhány képet :) a többiről is.


néhány kérdés: vki meséljen már erről a kacsolásról, mikor, mennyit, miért stb...
Altamir Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1929
Il1321-et kellene inkább kérdezned, ő már egészen járatos a biotermesztésben. Amúgy a gombaölőszerek szerencsére nem nagyon veszélyesek, így az sem baj, ha levéded őket. Én csak reménykedem, hogy nem korán fertőződnek meg a paradicsomaim.
Előzmény: BöPö (1928)
BöPö Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1928
Köszönöm! És Te hogyan kezeled paradicsomvész esetén? (Ha nagyon nem muszáj én sem permeteznék)
Előzmény: Altamir (1926)
Altamir Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1927
A cikkben lévő hivatkozás Azért a fertőzött leveleket leszedheted, hátha még sem használ.:o)
Előzmény: BöPö (1925)
Altamir Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1926
A neten talált. (Én bioparival próbálkozom, de, vannak még hiányosságaim...)


Növényvédelem kérdés:
A paradicsomvész elleni védekezésről szeretnék információhoz jutni.
Köszönöm.
dr. Némethy Zsuzsanna szakértő válasza (Növényvédelem témakör):
A paradicsomvész betegségét egy peronoszpóra gomba okozza. A betegségről, a járványok kialakulásáról és a védekezés lehetőségeiről részletes cikket olvashat a cikkeink között, a következőre kattintva:
http://www.agraroldal.hu/paradicsom-burgonya-fitoftora_cikk.html
Ha elolvasás után még kérdése van, szívesen válaszolok.
Üdvözlettel: dr. Némethy zsuzsanna
Villányi Emil szakértő válasza (Növényvédelem témakör):
Ez peronoszpóra féle gombabetegség, nagyon hasonló ebből adódóan, mint a szőlő peronoszpórája. Tehát ha meleg az idő és csapadék is van (eső,vagy öntözés) akkor kialakul ez a veszélyes betegség. Védekezés: palántakortól-kötődésig Amistar 0.1%-os oldat és/vagy Ridomil Plus 0.4%, bogyófejlődés alatt Ridomil Plus 0.4%, vagy Ridomil MZ 0.25%-os oldatával kell permetezni.
Előzmény: BöPö (1925)
BöPö Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1925
Valószínüleg paradicsomvész ütötte fel a fejét,3-4 tő fertőződött meg.Mit ajánlotok mivel permetezzek?? Már tele vannak apró parikkal...
CBNora Creative Commons License 2009.06.12 0 0 1922
Ugyanúgy kell kezelni, mint bármelyik másik paradicsomot. Sok fajta van, azt kell tudni, hogy folytonnövő, vagy determinált fajta-e, ettől függően vagy kell kacsolni, vagy nem.
Az egyes fajtáknak a betegségekkel szembeni érzékenysége is elég különböző.
Előzmény: Törölt nick (1918)
libapék Creative Commons License 2009.06.12 0 0 1921
a trágyalé pont megfelelő neki. :-D
amúgy meg nem tudom. nekem 2 tő "berner rose" van. dézsában az erkélyen.
locsolni kell, mint állat.... nagyjából ennyi.
és korábban(bimbós állapotban és azelőtt) megszórtam acrobattal, sanmite-val, aliette-vel. nagyjából ennyi.

Előzmény: Törölt nick (1918)
libapék Creative Commons License 2009.06.12 0 0 1920
komolyan mondtam.
nem véletlenül van várakozási ideje a permetszereknek.
ha tehát folyamatosan rézzel telíted a palántádat, az szépen belemegy a termésbe és szépen megeszed.
valószínüleg nem komoly mennyiség, de ha ehetsz rézmentes parit is, akkor minek direkt rezezni?

nálam eddig tökéletesen bevált a hagyományos vegyszeres protokoll.
étkezési növényen nem kísérleteznék ilyennel. amúgy elvileg! működhet a dolog, ha nem zománcozott rézdrótot használt...
Előzmény: somosd (1919)
somosd Creative Commons License 2009.06.11 0 0 1919
Komolyan kérdeztem, gondoltam van valamilyen valóságtartalma annak amit lelkendezve mesélt nekem. Egyébként mi a helyzet a mérgezéssel, ennyire komoly a dolog? Kösz
Előzmény: libapék (1916)
beetee Creative Commons License 2009.06.11 0 0 1917
Arzénnel? ;)
Előzmény: libapék (1916)
libapék Creative Commons License 2009.06.11 0 0 1916
és a rézmérgezés ellen hogy védekezik az a valaki?
Előzmény: somosd (1911)
magdimama Creative Commons License 2009.06.10 0 0 1915
nagyon szépen köszönöm:))
Előzmény: Altamir (1914)
Altamir Creative Commons License 2009.06.10 0 0 1914
Gratulálok, ez már lassan érni fog.:-))
Előzmény: magdimama (1912)
magdimama Creative Commons License 2009.06.09 0 0 1913
elnézést kérek hogy bele kontárkodtam topicba de énnagyon szerettem volna képeket,kinél hogy növexik növény,még egyszer ezer bocs!!!
magdimama Creative Commons License 2009.06.09 0 0 1912
bele olvasgattam topikba és vártam fotokat ki hol tart de nem igazán láttam,ami útmutatasul szolgálna,hogy kb most hol kellene tartani növekedésben,én februárban vetettem magvakat,és most itt tartok.
somosd Creative Commons License 2009.06.08 0 0 1911
Ma mesélte valaki, hogy úgy védekezik a paradicsom betegségei ellen, hogy palánta korban egy rézdrótot átfűz a paradicsom szárán és nem kell védekezzen a paradicsom betegségekkel szemben. Ki hallott már erről a módszerről? Esetleg van valamilyen tapasztalata már valakinek, mit kell még tudni erről a módszerről? köszönöm a választ
Altamir Creative Commons License 2009.06.03 0 0 1910
A segítségedet köszönöm, a figyelmetlenségemért elnézésedet kérem.
Előzmény: il1321 (1909)
il1321 Creative Commons License 2009.06.03 0 0 1909
A 1894- ben leírtam mindent:)
Trágyázásra: A csalánlé kb egy hetes áztatás (a kb egy hét az 6-8 nap:)
Permetezés 1 nap.
Előzmény: Altamir (1908)
Altamir Creative Commons License 2009.06.03 0 0 1908
Hány napig kell áztatni ?
Előzmény: il1321 (1906)
libapék Creative Commons License 2009.06.03 0 0 1907
Köszi a válaszokat.
Előzmény: Altamir (1905)
il1321 Creative Commons License 2009.06.03 0 0 1906

ahogy levágom a csalánt, úgy zölden. Egy 10 liters műanyag vödörbe amennyi fér lazán, és azt öntöm föl vízzel. Főzni nem kell.

Ha van sok csalán, akkor áztatáshoz lehet nagyobb edény is, ha trágyának kell erjeszteni.

Előzmény: Altamir (1904)
Altamir Creative Commons License 2009.06.02 0 0 1905
Amennyiben kitöröd a hónaljhajtást, akkor a főhajtásokon szebb termésed lesz. Mostanában hallottam, hogy van aki a 10-15 cm-es hónaljhajtást dugványozza, és az is legyökeresedik, és idővel terem is.
Előzmény: libapék (1901)
Altamir Creative Commons License 2009.06.02 0 0 1904
Köszönöm szépen a válaszod. A csalánlé elkészítésekor zölden teszed a vízbe a csalánt, vagy szárítva, esetleg főzöd is ? Mennyi csalánt teszel mennyi vízbe ?
Előzmény: il1321 (1894)
Zitka Creative Commons License 2009.06.02 0 0 1903
Ha van időm, és kedvem, akkor kicsípem. Ha nincs, akkor otthagyom. Főleg, ha már ilyen előrehaladott állapotban van. Legfeljebb kell hozzá még egy segédkaró, ha túl sok paradicsom lenne rajta.
Előzmény: libapék (1901)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!