Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15640

A Bora a leírás szerint 1-1,5 évig hatásos a kiszórástól számítva, értelemszerűen ismételni kell. Azon kívül nem tudom, gombaölő vegyszert használtál? Pl. a nagy adagú, földbe szivárgó rezes lemosó vagy állománykezelő permet szépen képes kinyírni a Trifendert meg a Borát is. Szerintem biztos van logikus oka, ha nem hatott nálad egy olyan gomba, ami másutt meg igen.

Előzmény: Csarli1 (15639)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15639

Megkerestem a számlát 2009 nyarán használtam, tehát már kellet volna eredménynek lenni.

Amikor talajmarózom a sorokat, akkor a madarak majd meg fulladnak a pajoroktól, mert van amelyiknek 2-3 db van a csőrében. A figyelmedet megint elkerülte, hogy szántást írtam, ami ugye ültetés előtt szokott lenni. Szeptemberbe szántottam és márciusba ültettem. Az első 3 évben viszont pajormentes volt a terület. Te tényleg azt hiszed, hogy egyszer védekezel ellenük és nincs többé pajor? Ez naivság. Egyedüli megoldás, olyan alany használata, amit nem szeretnek a pajorok.

 

Előzmény: Törölt nick (15638)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15638

Dejszen leírtam, hogy a Bora legjobb esteben is 2-3 év alatt hat cserebogárpajor ellen, amennyi  a lárva életciklusa, mert az idősebb egyedek könnyebben túlélik, ez a nagyobb rovarokra általában igaz. Tehát ha te telepítettél gyümölcsöst, akkor az előtt kellett volna fertőtleníteni a talajt, és nem akkor, meg utána, de az is kérdéses, hogy a minden második ekenyom elég hatásos-e, vagy hogy nem került-e túl mélyre a talajfertőtlenítő. (Mert meleg időben a pajorok már nincsenek olyan mélyen.) Egyébként én is azt tapasztaltam, hogy a Basudin (amikor én kémiai talajfertőtlenítést alkalmaztam, akkor még volt) csak ideig-óráig jó, meg hellyel-közzel. De mindenképp le fogon tesztelni a Borát rendesen, remélem, addigra lesz fényképező is, amivel dokumentálhatom.

Egyébként, a Borától függetlenül, mikor visszaköltöztünk a mostani földünkre, ásónyomonként akár 5-10 pajor is kifordult a földből, szóval átérzem a helyzetedet. :)

Előzmény: Csarli1 (15637)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15637

Itt vannak a képek amiket ígértem. Ezeken jól látszik a cserebogárpajorok kártétele, pedig ültetésnél minden második ekefogást megszórtunk talajfertőtlenítővel és mivel előhántolóval dolgoztunk így 65-70 cm mélyre került a szer. Azóta kipróbáltam az általad említett szerek mindegyikét és ez az eredmény. Most úgy néz ki nyerésre állok a pajorokkal szemben, mert a Farold 40 Daygont valamiért nem szeretik, és ugyanez látszik beigazolódni Korponai cseresznye alanyoknál is. Az iskolába lerakott Korponai alanyoknál szinte nem találtam egyet sem ami pajor kártétel miatt pusztult volna ki. Vagy nem szeretik ezeket a fajtákat, vagy halálra röhögték magukat az itthon forgalmazott pajor tápoktól.  

 

  

 

Azért ilyen fáim is vannak és hála Istennek ezekből lényegesen több van.  

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (15632)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15636

A Dimilin valóban hatásos, egyszer felszámoltam egyedül azzal egy gyapjaslepke-inváziót, hatékonyan csökkenti minimálisra a nyüvek számát a trágyában, és szerencsétlen rózsabogár-pajorokat is rendesen kiirtotta a trágyakupacban, amikor régebben bepermeteztem, és ami azt illeti, akkor nem volt lótücsök sem. Ugyebár minden növekedő és vedlő rovart megöl, amit ér, ezért javasolják pl. liszteske ellen is a felszívódó szer mellé. Gondolom, akkor a talaj felső rétegében élő hernyókat is megöli - épp csak kicsit drága sajnos.

Előzmény: Antisystem (15635)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15635

Nincs mit. És kérdés, hogy mekkora területről beszélünk, attól ugye nagymértékben függenek a lehetőségek. Ha nagyobbról, akkor azt mondanám, keress olyan gazdaboltot, amit növényvédelmi szakmérnök vezet, és próbálj Kentaurt (I. kat, növényorvosi vényre) organizálni.Ha kicsiről, akkor lehet próbálkozni az említett szabadforgalmú cuccokkal mint a Force vagy bio cuccokkal mint a Bora, vagy van fantázia a Dimilin (kémia, kitinszintézis-gátló) meg a Dipel (bio, hernyót fertőző baci) ilyen célra való használatában is, csak kevés a tapasztalat. A másik, hogy az ember becsávázza a vetőmagot, mondjuk Mospilannal... Én mondjuk azt szoktam csinálni ha meg akarok védeni magot-palántát, hogy amellé a gombaölő mellé, amivel úgyis belocsolom palántadőlés meg más gyökérbajok ellen, teszek 0,4 Mospilant is. 

 

ÜdV

Előzmény: pacsepa (15628)
Gingko Blowjoba Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15634

Sziasztok!

 

Szeretném megkérdezni, hogy érdemes-e a paradicsomot Dithane és Orthocid keverékével permetezni? Elég az egyik, vagy jobb hatású kombinálva? Tudom, hogy egyik sem felszívódó, csak kontakt. Eddig csak rézzel voltak permetezve.

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15633

Egyébként a Bora ezt a gombát tartalmazza: LINK
Annyi bizonyos, hogy nálam idén még nem tapasztaltam talajlakó kártételt a kezelt területeken, hacsak nem a lótücsköt, de az ellen nem véd. Azt nem tudom, hogy sárgarépalégy ellen hat.e egyáltalán, mert azok csak rövid ideig érintkeznek a talajjal, mindenesetre azok sincsenek, holott előző években voltak.

Elképzelhető, hogy a te talajodban élősködik egy másik gombafajta, ami elfojtja, ezt nem tudhatom, laboratóriumi talajvizsgálatra volna szükség hozzá.

Előzmény: Törölt nick (15632)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15632

Mondom, jövőre kipróbálom a Borát teszt-szerűen, edénybe gyűjtött földön és pajorokon, bár nálam igencsak megfogyatkoztak már korábban a művelés hatására, nem tudom, találok-e. A Force viszont kémiai szer, piretroid, csak akkor nem hat, ha esetleg rezisztenssé váltak a károkozók ellene.

Előzmény: Csarli1 (15631)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15631

Akkor már inkább a ráolvasás. Az is ér annyit, mint ezek a szerek. Délután teszek fel képet, hogy legyen már fogalmad mit tudnak pajorok művelni az ültetvénybe, és mit érnek ezek az általad reklámozott szerek. 

Előzmény: Törölt nick (15630)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15630

Talajfertőtleníteni érdemes. Ha kémiai szert akarsz, akkor pl. Force 1.5 G, a biológiai szerek közül meg elvileg a Bora WP hatásos ilyenek ellen. A kémiai védekezés mindenképp gyorsabb, a biológiai kíméletesebb.

Előzmény: pacsepa (15628)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 15629

A fonálféreg nem mindig, sőt, inkább csak a gubacsos vagy szétrohadt gyökerek szoktak látszani. Persze attól függ, milyen fonálféregről van szó. De ha egy rózsasorban csak ez az egy halt ki, akkor talán nem is ez a probléma - különben rövidesen a többi is követi -, persze azért vizsgáld meg a gyökerét.

Előzmény: tunderlala-3 (15627)
pacsepa Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15628

Koszonom a valaszt!

Tehat meglehet, megvannak a tettesek. Mit vessek be ellenuk?

Előzmény: Antisystem (15608)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15627

ájáj, eszerint a régi helyébe 15 évig ne is ültessek rózsát.

 

kiásom a napokban a régit, megnézem a gyökerét, látok-e rajta valamit...

 

fonalféreg, az látszik a talajban, nem?

 

amúgy tavaly azt hittem, hogy vakond van az előkertben, aztán kiderült, hogy lótetű garázdálkodik ott, a rózsaágyáson is többször áthaladt, most jut eszembe... egyik éjjel sikerült elemlámpa fényénél elkapni... a kiscsajom tartotta a lámpát, én meg ástam ezerrel... szomszédok nem kicsit röhögtek:D de onnantól megszűntek a "vakondtúrások"... az is lehet, hogy elvágta a gyökerét szegény rózsának... nem?

Előzmény: Törölt nick (15622)
gergerg Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15626

Gazdaságos vagy sem, az van itthon bőven. A közelben van egy mg bolt, próbáltam venni, de mikor én megyek hozzájuk, valami miatt mindig zárva vannak. A multkor nyitva voltak, de csak wuxal kalcium volt nekik, annyit meg nem adok érte. Webáruházas damisollal ugyan ott vagyok, ha meg messzebbre megyek érte, megint. A paprikáknak viszont már rég kellett volna, így lombtrágya formájában ezzel oltanám a tüzet.

 

  Ma vettem Garri bio szerves tápoldatot, ami írása szerint gilisztahumusz vizes oldata. Erről van valami véleményed? Nem nagyon akarnak nőni a paprikáim és virágozni sem nagyon. NPK-ban biztos nincs hiány.

Előzmény: Antisystem (15625)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15625

Nézd, a Ca pezsgőtabletták többnyire Ca-karbonátból és valamilyen szilárd szerves savból (borkősav, citromsav, aszkorbinsav, stb) állnak, amiből oldás közben széndioxid, és az adott sav Ca sója jön létre. tehát igen, fel. Csak hát baromi gazdaságtalan, ha azzal akarsz locsolni, és nem két cserép virágról van szó. Akkor már jobban jársz, ha ecet meg mész reagáltatásával gyártasz Ca-acetátot, az occsóbb...  én már komolyan elfilóztam, hogy amikor 3-4 évente szétkapom a bojlert, és kiszedek belőle több kilónyi vízkövet, azt kellene így hasznosítani ecetben oldással, abban van Ca, Mg, Fe, Mn...

 

ÜdV

Előzmény: gergerg (15624)
gergerg Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15624

Szerintetek a kalcium pezsgőtabletta kalciumtartalmát fel tudják venni a növények?

tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15623

megnézem majd, köszönöm

 

most lent vagyunk anyósoméknál... tele van lepkekabócával minden... zugig:((((

Előzmény: Törölt nick (15622)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15622

Linkeltem egy cikket, az leírja nagy vonalakban.

Előzmény: tunderlala-3 (15621)
tunderlala-3 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15621

igen, feltétlenül megvizsgálom, ha valami gyanúsat látok, majd lefotózom

 

ennek a "talajuntság"-nak majd utánanézek, mi ez, látom erről beszélgettek éppen...

Előzmény: Antisystem (15607)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15620

A Bora számomra is új, nem is néztem még annyira utána, de a Trifender gombájának hatékonyságát azért már sok helyen vizsgálták. link

Előzmény: Antisystem (15618)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15619

Jelenleg Magyarországon hivatalosan nincs olyan szer engedélyezve, ami hatékony lenne a cserebogárpajorokra    

A klórpirifosz kiirtja őket,  a klórpirifosz-granulátum, a Kentaur engedélyokiratában "talajlakó kártevők" van, amibe beleérthetó a pajor meg a mocskospajor is:)) Sőt, neveítve is van benne:

"A készítményt talajlakó kártevők (drótférgek, cserebogár lárvák) és kukoricabarkó ellen..."

 

ÜdV

 

Előzmény: Csarli1 (15611)
Antisystem Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15618

Szivesen. Egyébként én úgy vagyok vele, hogy szeretem azokat a biológiai cuccokat, aminek pontosan tisztázott a hatásmódja, tehát mondjuk a Mycostopot, ami streptomyceseket juttat a talajba, amik ott elszaporodva streptomycin-szerű antibiotikumokat termelnek, amik elpusztítják a patogén gombákat/bacikat. Ahogy mondjuk a Madex-et is, tiszta sor, betegíti az almamolyt, ráadásul olyan csapat fejleszti, amelyik folyamatosan monitoroz és variál a használt vírostörzzsel, hogy megelőzze a rezisztenciát. Vagy a hasonló elven működő szúnyogírtókat, ha nem Magyarországról van szó, ahol akkor kezdenek permetezni, ha már rég kikeltek azok a lárvák azokban a pocsolyákban:( 

 

Na, a Trifender meg a Bora az nekem úgy tűnik, hogy inkább empirikus tapasztalatokkal rendelkező "alternatív kertmedicina". Szóval egyesek dícsérik, mások meg szidják, feltehetően azért, mert nem tisztázott még kellőképpen a talaj, a nedvesség, a pH, a hőmérséklet, a rezisztencia, és mindenféle egyéb összefüggések. Szóval olyan, mint az embernél a mindenféle táplálékkiegészítők...

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (15612)
gaabre Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15617

Apropó talajlakó kártevők.

Sok embernek fogalma sincs róla, hogy a metszetlen kajszibarack fáinak PS baktérium általi azonnali kihalása tökéletesen a fonálférgeknek köszönhető.

Előzmény: Antisystem (15610)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15616

Ja de egyébként ha valóba szakszerűen alkalmaztad, akkor miért akartad a Trifendert talajuntság ellen használni, amikor egyértelműen nem megfelelő technológia ahhoz? :)

Előzmény: Csarli1 (15614)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15615

A Trifender által tartalmazott gombáról számos külföldi tanulmány szól még jóval a Trifender előtti időkből is, valamint a természetbben is megtalálható. A Borának így még nem néztem utána, de gyanítom, hogy hasonló a tényállás.

Azon kívül nekem elég, hogy látványosan egészségesebbek a paradicsomok Trifenderrel. Igen, volt permetezett és permetezetlen kontrollcsoportom is, azonos feltételekkel és azonos fajtával. A Borát idén használom először, de tervezem, hogy jovő tavasszal gyűjtök apró pajorokat két nagy, földdel telített üvegedénybe és letesztelem a hatásosságát.

Előzmény: Csarli1 (15614)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15614

„a két szer szakszerű használata” ez valószínű, hogy elkerülte a figyelmedet.

„Egyrészt a Bora a teljes hatását három év alatt fejti ki” Szerintem még 100 év is kevés neki, mert ez csak pénzrablás. Mikor szóvá tettem, hogy nincs hatása, akkor az volt a válasz, nem megfelelő technológiát használtam. Ez a szokásos szöveg mikor valami sz…t árulnak, és a gazda szóvá teszi.

„ Harmadrészt az ugyan bizonyított, hogy a Trifender gátol sok káros talajlakó gombát,” Hol a bizonyíték, ami független akreditált laboratóriumból származik, saját vizsgálat nem mérvadó, mert a cigány szerint is az ő lova a világon a legjobb. 

Előzmény: Törölt nick (15612)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15613

Talajuntságról bővebben a Gazdabolt.hu-n. Óh, itt még látom a fonálférgeket is az általános talajuntság leírásánál, igen. Tehát a gombák csak az egyik tényező a sok közül, minden esetben. A Trifender és a Bora egymás utáni, megfelelő választó idővel történő használata a baktériumokra lehet képes redukálni a problémát, na meg az ottmaradt éreganyagokra, úgyhogy mindenképp sok év a talajuntság megszüntetése. De ez vegyszerekkel is minimum 2 év. 

Előzmény: Törölt nick (15612)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15612

Egyrészt a Bora a teljes hatását három év alatt fejti ki nagyon pajoros talajon, mert az idősebbekre már nem hatásos, de a fiatalokra igen. Másrészt a Trifenderrel együtt alkalmazva a Trifender kinyírja a Borát is. Harmadrészt az ugyan bizonyított, hogy a Trifender gátol sok káros talajlakó gombát, de azt hiszem, olyan kutatások még nem voltak, hogy a komplett talajuntságot megszüneti-e seperc alatt. Már csak azért is, mert annak nem csak gombák az okozói, sőt, hanem iinkább a mindenféle mikrooganizmusok, így gombák és baktériumok által termelt anyagok is, amit a Trifender nem képes eltüntetni. De attól még például fitoftóra ellen igen hatásos, ezt tapasztaltam: az egyáltalán nem ellenálló fajtákat a segítségével olyan szintre lehet hozni, mint a tolerás paradicsomfajtákat.

Antisystem: Köszönöm, hasznos így együtt látni (nekem rózsám nincs, csak csipkebogyóm), noha én kórokozót írtam, nem károkozót, szóval nem ezekre gondoltam. :) Ezekre írtam a Borát.

Előzmény: Csarli1 (15611)
Csarli1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 15611

„Ha rovarokat, cserebogárpajorokat, mocskos pajorokat, fonálférgeket stb. akarsz kiirtani, akkor Bora WP.” Te tényleg ennyire naiv vagy, vagy hiszel még a mesékbe? Ez egy sze..t, a Trifenderrel együtt. Nekem 350 000 Ft-ba került a két szer szakszerű használata. A pajorok viszont köszönték szépen jól voltak a kezelés után is, és az újratelepített fáim is pusztultak a talajuntság miatt, pedig a Trifender „állítólag” megöli a káros talajlakó gombákt.   

Jelenleg Magyarországon hivatalosan nincs olyan szer engedélyezve, ami hatékony lenne a cserebogárpajorokra    

Előzmény: Törölt nick (15604)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!