Keresés

Részletes keresés

Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118953

Ilyesmit rakott fel később a regisztrált szerelő. Ha van ilyen elképzelhető hogy belekötik. Bár kellett földelőszondát is kiépíteni.

 

Előzmény: Pillanatragasz (118951)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.16 -1 0 118952

"Az "okosba" kifejezés nem mindig takar szabály, vagy szabvány be nem tartását. "

 

Van rengeteg olyan eset is, amikor a szakember nem ismeri rendesen a saját szakmájára vonatkozó szabványokat és "okosba" (szívességből/aggódva) csinál meg valamit, amit amúgy nem tilt semmi a világon :)

 

Ezért is jó lenne, ha a villanyszerelők ingyenesen férhetnének hozzá a rájuk vonatkozó szabványokhoz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118950)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118951

Itt Romániában ha fölcsavarozol egy direkt készre szerelt  építkezési szekrényt  a mérőóra mellé . Ebbe bekötik.

 

Előzmény: Lógás Hugó (118947)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.16 -1 0 118950

"Az előírás azt is rögzíti hogy az a kijövő kábel mibe van belekötve. FI relé védőföld"

 

Ez a laikusok egyik tipikus tévedése (amit egyes pénzéhes villanyszerelők táplálnak ;). A villanyórából kijövő vezetékek mehetnek akár egy 1000 forintos műanyag kötődobozba, amiben nincs más, mint 2 darab komolyabb (pl.fővezetéki) csoki. A szóba jöhető lehetőségek közül ez a legegyszerűbb/legolcsóbb, ám teljesen szabványos megoldás.

 

"Az ilyen  " adok egy huszast csináljuk meg okosba" dolgot soha nem alkalmaznám..."

 

Az "okosba" kifejezés nem mindig takar szabály, vagy szabvány be nem tartását.  Sok esetben egyiket sem a kettőből. Persze egy laikust egy szakember könnyen becsap azzal, hogy  elhiteti bele, hogy ő most éppen szabályt szeg, ha ezzel extra pénzt tud kicsalni belőle, pl kacsingatva csinál olyan "extra szívességet", ami valójában nemhogy nem szabálytalan de talán még hivatalosan fel is van sorolva munkaköri kötelességei között ;)

Előzmény: Lógás Hugó (118947)
Jahno Creative Commons License 2021.01.16 -2 0 118949

Eddig meg azzal volt a bajod, ha valaki okoskodik. Oszt közben ki is derült, hogy megy nélküle is, nahát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118941)
cosomega Creative Commons License 2021.01.16 -1 0 118948

kecske, te ilyen országban szeretnél élni:

 

"Inkább szeretnék én is olyan országban élni, ahol legalább egy picivel több jut a józan észnek, mint a korrupciónak."

 

A következő hsz.-edben korrupcióra szólítod fel a kérdezőt:

 

"ha véletlenül elejtesz mellettük 20e Ft-ot, akkor (nem hivatalosan, 10 perc alatt) fel tudtak volna szerelni a villanyóra mellé egy kis műanyag dobozt 2-3 db csokival és összekötni a villanyórával"

 

Neked ez nem jelent problémát, nem érzed mi baja van ezzel másnak.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118941)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118947

Az előírás azt is rögzíti hogy az a kijövő kábel mibe van belekötve. FI relé védőföld ...stb Szabvány doboz.

Pont ezért nem köthették be az üres vezetéket. Tehát nem tehet szívességet.

 

Az ilyen  " adok egy huszast csináljuk meg okosba" dolgot soha nem alkalmaznám...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118945)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118946

A kezemben volt a 2m kábel leblankolva, másik vége szigetelve....

Megértettem az okokat. Korrektek voltak.

Amúgy nagyon helyes hogy szigorú szabályok vannak. Ha régen is ez lett volna nem kerülök ilyen helyzetbe.

A  többit a plombálásról leírták itt alattam. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118943)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.16 -1 0 118945

"Amúgy próbálkoztam hogy kössenek rá egy kétméteres kábelt, de nem mentek bele."

 

Előírások rögzítik, hogy egy villanyórából milyen típusú és vastagságú vezeték jöhet ki (pl alapesetben 10 mm2 keresztmetszetű MKH vezetékek), tehát hiába mutogatsz neki egy 0.5 mm2-es saárga kínai hosszabbítót :)

 

Ezért okos dolog, ha egy szakember készíti elő a "terepet" az áramszolgáltató/regisztrált szerelő megérkezése ELŐTT.  Mert akkor esetedben előre oda van készítve (sőt, részben össze/felis van szerelve) a megfelelő anyag, ami az áramszolgáltató embere számára a szívességet másfél óra helyett másfél percre csökkenti :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118943)
tfe_tng Creative Commons License 2021.01.16 -1 1 118944

Az olvasás továbbra sem erősséged... 

 

> A szerelő lejelentette, közben ugye covid lezárások (Április) közben be lett jelentve az amperbővítés.

> Július 1-re kötötték be az új mérőt és már csak azt plombálták.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118943)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.16 -1 0 118943

"Az a plomba már soha nem lett visszarakva. :)"

 

Jelentsd be a szolgáltatónak ÍRÁSBAN és legyen erről valami visszaigazolásod, hogy te szóltál.

Sokan csak röhögnek azon, hogy "a hülyék elfelejtették leplombálni", aztán 10 év múlva garnitúra/főnök/szabály váltás a szolgáltatónál, ellenőrzik az órádat és megpróbálnak kiszámlázni neked egy millió forintnyi áramlopást, akkor kevésbé leszel vidám :)

 

"Amúgy próbálkoztam hogy kössenek rá egy kétméteres kábelt, de nem mentek bele."

 

Nem kötelességük (sőt, elvileg nem is szabadna nekik).

Szívességet tenni meg ezer ok miatt nem tudtak/akartak, az is lehet, hogy csak egyszerűen nem volt náluk megfelelő anyag, villanyszerelő bótba elszaladni viszont idejük nem volt (a z aznap elvégzett feladatok felsorolásában egy villanyóra bevizsgálása lehet a szokásosnál tíz perccel több, de másfél órával több már nem).

Előzmény: Lógás Hugó (118942)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118942

Az a plomba már soha nem lett visszarakva. :)

A szerelő lejelentette, közben ugye covid lezárások (Április) közben be lett jelentve az amperbővítés.

Július 1-re kötötték be az új mérőt és már csak azt plombálták.

Addig nyitva volt.....

 

Amúgy próbálkoztam hogy kössenek rá egy kétméteres kábelt, de nem mentek bele. Különben is örültem hogy nem dobták le az oszlopról a kábelt. Hivatalosan azt kellett volna csinálniuk.

Amúgy már nem lehet summantani, mivel mindent a legapróbb részletekig dokumentálniuk kell fotókkal. Annyi fért bele hogy a jegyzőkönyvbe valami vezeték beégés javítást írtak. Így nem kellett fizetni kiszállást....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118941)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118941

"Ők csak a mérőóráig jogosultak hozzányúlni."

 

Szerencsés esetben elképzelhető, hogy ha véletlenül elejtesz mellettük 20e Ft-ot, akkor (nem hivatalosan, 10 perc alatt) fel tudtak volna szerelni a villanyóra mellé egy kis műanyag dobozt 2-3 db csokival és összekötni a villanyórával.  És akkor nem kellett volna utánuk még regisztrált szerelőt is hívni, majd újra az áramszolgáltatót, hogy zárja le a plombákat, mert a kis doboz után már be tudta volna fejezni a házat egy mezei villanyszerelő is.

Előzmény: Lógás Hugó (118938)
Cfonya Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118940

- áramszolgáltató emberének miért nincs engedélye plombát bontani? -

Tehát van.

- még sincs joga megjavítani -

Így van, nincs. Az egy szolgáltatás, ami felelősséggel jár, és ezt a felelősséget úgy 60 év óta a szolgáltató nem kívánja vállalni. Amellett lehet, hogy az alapítólevelében sincs ilyen felsorolva. Engedélyt szolgáltatásra kapott (ha a modern viszonyokat nézzük, nem a pártállami hivatalt), de alighanem nem kért épületvillamossági szerelésre.

 

Előzmény: _cvisoma_ (118937)
C20NE Creative Commons License 2021.01.16 0 0 118939

Pedig egyszerű, van egy jogi határ ameddig a hálózat üzemeltetőjének a felelőssége és ahonnan a szerződő félé a fogyasztóé.

Előzmény: _cvisoma_ (118937)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.15 0 1 118938

Az Eonosok felbontották a plombát kikötötték az életveszélyes kábelt majd visszaplombálták az órát. Ők ennél többet nem tehettek. Igazság szerint le kellett volna kötniük az oszlopról. Ki vállalta volna a felelősséget ha leég a ház?

Ők csak a mérőóráig jogosultak hozzányúlni.

A regisztrált szerelő kijött felszerelt egy dobozt, FI relével, kismegszakítóval, levert egy földelést, és bekötötte a mérőbe az egészet.

Aztán arra egy négyes elosztó lett rákötve és hosszabbítókon ment az áram amíg kész nem lett az új hálózat a házban.

Majd kb két hónap múlva az új mérő.

Az első héten pedig a szomszédtól kaptunk áramot.

 

 

Előzmény: _cvisoma_ (118937)
_cvisoma_ Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118937

Már sokadjára olvasok ilyesmit, és nem tudok napirendre térni felette:

 

Ki kellett hívni az áramszolgáltató embereit.

...

és hívjak egy plombabontási engedéllyel rendelkező szerelőt

 

Az áramszolgáltató emberének miért nincs engedélye plombát bontani? Pont neki? Manapság, amikor az áram szinte létszükséglet (főleg télen, amikor minden korszerű fűtési mód áramot igényel, de nyáron is a hűtő/fagyasztók miatt), hogy néz már az ki, hogy ott a szolgáltató szakembere, látja mi a probléma, még sincs joga megjavítani, hanem kajtassak még pluszba másik szerelőt, aki majd franc tudja mennyi idő múlva tud kijönni...

 

Nálunk gázzal volt ilyesmi sztori, a mérőcserét végző szakik találtak valami problémát a kinti csatlakozásnál, de ők nem nyúlhattak hozzá, hanem Pestről hívtak szirénás szerelőt. Sajna a részleteket nem tudom és nem is nagyon értettem, mert nem voltam itthon, de azon is ki voltam kicsit akadva, főleg hogy 3Xezret is kiszámláztak a műveletre. A gáznál nem érvényes az, hogy az óra előtti rész a szolgáltatóé?

Előzmény: Lógás Hugó (118929)
Cfonya Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118936

Hát erre mondtam, hogy sokakkal elszaladt a ló. Valamivel jobb vezetékkel sem lett volna ráfizetéses a dolog.

Bár épületvillamossági anyagokat, csövet, vezetéket a gyári munkás tudott lopni, nem a szolgáltatós. :D

Előzmény: Lógás Hugó (118935)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118935

Én azt nem értettem hogy aki annyira ért az elektromossághoz hogy tudja melyik vezetékre kell kötni a dobozban annak nem adja ki az esze hogy ez a kábel erre alkalmatlan. Nem tudott lopni valahonnan 5 méter elektromos kábelt?

Mondjuk nem tudom hogyha leég a ház emiatt, elővették volna azt aki már pár éve az óracserénél ezt a kábelt visszakötötte az új órába és leplombálta.

Amúgy itt nagyon korrekt EON szerelők voltak. Ennél az incidensnél is, meg amikor az új mérőhelyet a 3x16 ampert bekötötték.

Még a szomszéd vezetékét is megigazították az oszlopon.

Előzmény: Cfonya (118932)
Törölt nick Creative Commons License 2021.01.15 0 0 118934

A 10 Amperes bekötések korában még más volt a világ...

Előzmény: Atis57 (118931)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118933

Ó dehogy nem ismerem :)    68-as vagyok

A tv szerelőnk a kékes tévénkre csinált távkapcsolót. kb 6 méter 0,6 vagy 0,8 as vékonyszigetelésű összetekert vezeték a végén egy bakelit nyomógombos kapcsolóval. Természetesen 220 volttal. kb 10 évesen szétszedtem meg is rázott ahogy kell. Szerencsém volt.....

A megpatkolt bizti alap volt hogy bírja a hegesztőt.. :) Nem én, hanem apámék..

Amúgy pedig szallagkábel. :)

Előzmény: Atis57 (118931)
Cfonya Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118932

Ez régen így volt, egyesek a saját cégüknek tekintették az áramszolgáltatót. De ez ugye nem a szolgáltatót minősíti, hanem azt a pár embert, aki egyrészt saját hitbizományának tekintette a környéket, másrészt bármi emberi és szakmai aljasságra képes volt. Sokakat elkapott a gépszíj régen, elvakultak a lehetőségektől, ha óvatosan csak kiegészítették volna a fizetést, akkor nyugdíjig űzhették volna az ipart, de a túlzásokba azért néhányan belebuktak. Itt is lehetett volna azt csinálni, mint amit én láttam, mért fővezetéknek, négy szürke kétésfeles volt összeforrasztva a két végén egy fázisnak, és így még az is teljesült, hogy megvolt a szabályos 10 mm2. :)

Jelen esetben még az is lehet, hogy tényleg annyira tudatlan volt a szakmához, hogy neki nem hiányzott a fogyasztói elosztótábla fogalma...

 

Olyan is volt, hogy a nyolcvanasokban egy kuncsaftnál mondtam, hogy elindítanám én ezt a kapcsolóórát, mire közölte, hogy ha akarom, indítsam, de majd holnap szól a Jóskának, az megállítja megint... :D

Előzmény: arenarock (118930)
Atis57 Creative Commons License 2021.01.15 0 0 118931

Szia!

 Ez már valódi Kinai Technológia !

 

Persze nem ismered a 60-70 s évek "fusi"vezetékeit. -Csengővezeték ,-Tv szalagkábel.

Ez utóbbi falon kivűl kékfejű szöggel rögzitve !(ingyé van a falfűtés!)

Előzmény: Lógás Hugó (118929)
arenarock Creative Commons License 2021.01.15 0 0 118930

Ezt nem hi szem el! Ez már tényleg a hihetetlen kategória...

Előzmény: Lógás Hugó (118929)
Lógás Hugó Creative Commons License 2021.01.15 0 1 118929

Üdv.

Az EON általi helyes bekötéshez....

Vásároltunk egy családi házat, amit kb 10 éve nem laktak. Amúgy rendben volt a ház csak fürdőszobát kellet csinálni, meszelni, meg lamináltat lerakni hogy gyorsan be tudjunk költözni.

Persze millió dolgot fel kell újítani, szép lassan csináljuk is.

Szép lassan költöztünk, újítottunk....stb Egyre több elektromos cucc került a házba. Elkezdett a mikro szarakodni.

Aztán belenéztem az egyik dobozba és ott megláttam egy olyan kábelt (lásd lentebb ) amit úgy gondoltam akárhova megy semmi keresnivalója nincs egy elektromos kötődobozban. Kivágtam, és ezzel a házban meg is szűnt az áram.

Előbb hívtam egy sima villanyszerelőt, sehol nem találtuk az áramot. Még ezen a kivágott kábelen sem.

Mivel a háznak nem volt saját kismegszakítója, csak a leplombált EON megszakító (ahonnan továbbmenő dobozt sehol nem találtunk)

Ki kellett hívni az áramszolgáltató embereit.

Amikor leszedték a plombát és a bakelit lapot a mérővel csak annyit mondtak...

Azt a k...va....

A mérőóra mért kábel helyére a lenti kábel volt bekötve.

 

 

Fekete-fehér a nulla, a színes a fázis. :)   3x4-es 0,6-os telefonkábel  (ezt felismerem mert ez a szakmám)

 

Majd eltünt a falban. Erről ment az egész ház. Szerencsére rendesek voltak nem dobták le az oszlopról a kábelt.

Megegyeztünk hogy lekötik az óránál, és hívjak egy plombabontási engedéllyel rendelkező szerelőt. Mindez húsvét előtt, a nagy covid lezárások idején :)

Szerencsére egy hétig voltunk csak áram nélkül. 90000 ft-ért csináltak egy biztonságos FI relés dobozt.

 

A Mérőóra új volt, tehát pár éve amikor cserélték, a szolgáltató embere kötötte be majd plombálta.

Ha nem lett volna sürgős biztos utána megyek, mert le is éghetett volna a ház..

A szerelő azt mondta a mérőcseréket általában alvállalkozók csinálták.

Azóta oszloptól-konnektorig minden vadi új.

-laller- Creative Commons License 2021.01.15 0 0 118928

Pont azért nem akartam terhelni tovább a topikot, mert gyakorlatilag pár perc alatt megjött a mentő ötlet. Szerintem a csőgörénnyel menni fog.

Amúgy kb 15 cm vastag a hab, nem megközelíthető. A vezeték be van lógatva egy ponton a lakásba, iránya nagyjából látszik (illetve tudom, hol hozták fel).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (118925)
Atis57 Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118927

Szia! 

A----Magyarbólytól "lefelé -Lapáncsa,Kislippó,Illocska  stb

 

B---Bácsszentgyörgy ,Gara,Bácsborsód,  Kunbaja   stb

 

C--- Tiszanagyfalu, Szabolcs,Timár  s végig  a határig  1-1 trafókörzetet kivéve.

Előzmény: Törölt nick (118926)
Törölt nick Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118926

Hol is konkrétan?

Előzmény: Atis57 (118923)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.01.15 -1 0 118925

Jobb lenne,, ha lerajzolnád, vagy sokkal részletesebben leírnád, mert ennyi szövegnek lehet kb 10 különböző megfejtése. Ha egyértelmű lenne a dolog, akkor kapnál egy rakás használható tanácsot, így viszont a sokadik UTÓLAGOS módosításod és kiegészítő információd miatt a neked segíteni próbálók bele fognak fáradni az örökös újratervezésbe.

Csak három a számos kérdésből, amit homályban hagytál:

- a szigetelő hab vastagsága?

- a hab felett 5 centivel van egy (pl.beton)mennyezet, vagy 5 méter padlástér, ahol felülről oda is tudsz menni?

- a meglévő vezeték rá van dobva a hab tetejére, vagy annak idején csak le lett dobva a mennyezetre és rá lett fújva a hab (tehát nem is tudod a PONTOS helyét)?

- satöbbi, satöbbi

Előzmény: -laller- (118917)
-laller- Creative Commons License 2021.01.15 0 0 118924

Sajnos nem férek hozzá-

Előzmény: Törölt nick (118922)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!