Keresés

Részletes keresés

viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2142
azt azért nem szívesen raknék bele. :)

ahogy néztem, magnézium, cink, szabad nitrogén, b vitamin, ami fontos. a tápsó + ásványvíz jó kombónak tűnik.

a cuccnak amúgy dupla csomagoláson keresztül is durva b vitamin szaga van. valszeg az lehet a legfontosabb. :)
Előzmény: KRISZ2007. (2140)
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2141
ámen! :)
Előzmény: KRISZ2007. (2139)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2140
Hm. Az összetevői alapján, akár pétisót, vagy valami növénytápszert is lehetne beletenni. Azokban még több vitamin is van, meg nyomelemek.
Előzmény: viztamas (2136)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2139
Nah-nah!!! Nem kell mindjárt a gubát villogtatni. Ha a bornál nem kell adózni, meg bejelentgetni, akkor a sörnél se kelljen! Punk-tum!
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2138
ja. mondjuk én még fizetnék is be jövedéki adót, ha csak annyi kéne, de az 1 milka kicsit sok így a semmire.

nehogy azt hidd, hogy a vpop vadászik az emberekre, de ha bejelentést kapnak, kötelesek kimenni. mindenkinek akadhat egy jó szomszédja sajnos. :(

igen, 200 literig adómentes, azután minimális. volt ezelőtt sok évvel. :)
Előzmény: DanielOrtega (2137)
DanielOrtega Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2137
Azon felül meg jön az ÁNTSZ és megnézné hogy a konyhád megfelelő-e :) meg raktár meg meg meg. Jövedéki adó hektoliterre balling fokonkét 630Ft, hamarosan csődbe mennék :) egy-két duplabak és szevasz :) Mondjuk lehet ahogy mi csináljuk, úgy a jó és nincs semmi hivatalos izé-bizé papírmunka, hanem csak lemegyek a pinyóba aztán darálok és főzök. Mondjuk a Vogel is valami egyszerűsített nyomtatványról ír, kitöltöd, hány liter , balling fok, kiszámolod és befizeted. 400 liter alatt azt hiszem Németo.-ban kedvezményes adót kell fizetni.
Előzmény: viztamas (2135)
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2136
élesztővel kapcsolatban a legtöbb leírásban azt olvastam, hogy adnak hozzá tápsót.

én ma vettem a borászati boltban vitamon combit.

tápsó

325 ft 40g több mint 100 liter starterhez elég.

a trüb seprőt jelent, a starterre nem sikerült rájönnöm.
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2135
ez így igaz. mondjuk lehet otthon is sört főzni, ha befizeted az 1000000 ft jövedéki biztosítékot (évi 20000 hektoliter alatt, a fölött 40 milla), plusz a jövedéki adót. :)

szóval lehet, csak a hivatalos utat járva nem éri meg.

valami szaktekintélyt megnyerni nagyon jó ötlet lenne.
Előzmény: DanielOrtega (2133)
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2134
én is pont erre gondoltam. akár többmindent is ki lehetne csikarni. azt mindenképen jó lenne elérni, hogy a pálinka mellett vizsgálják felül a házi sörfőzés és gyümölcsbor készítését is.

amúgy:

http://www.facebook.com/pages/Legyen-legalis-a-hazi-sorfozes/133098313371081

:)

én annyit tudok amúgy , hogy magánember nem kérvényezhet törvénymódosítást. de levelet lehet írni a minisztériumnak, amire kötelesek válaszolni.
Előzmény: Tibeer (2132)
DanielOrtega Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2133
Sört sem csinálhatsz otthon, sőt főzésre alkalmas edényt se (gondolom ez a fazékra nem vonatkozik kicsit nagyobb volumenben gondolkodnak) A lényeg, hogy alkoholt nem lehet otthon előállítani, X hektoliterfok szőlőből készült boron kívül, gyümölcsbort sem. Borosok kivívták már maguknak, most jön a pálinka. De ha már beszélnek róla akkor lehessen már sört is, azt úgyis kevesebben csinálnának mert pepecs.
Egyébként a csakajosör- ös srác mondta, hogy ők tervezgetik ezt a többi blogos emberrel, és a dukátusos ember is mondta, hogy ő is tervezi valami kérvény benyújtását. Csakhát 3 ember ugye nem elég.
Tibeer javaslata jó, szerveződni kellene, ők is mi is. Aztán még beszélhetek a suliban a tanárnőmmel erről, hátha tudna segíteni. Eléggé elismert a szakmában.
Tibeer Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2132
A járható útja az lenne, ha valamilyen szövetségbe tömörülnénk. Ez persze (majdnem) mindenkinek rosszul cseng. Szövetségként könnyebben lehet elérni valamit az FVM-ben. Nekem van ott pár ismerősöm, ha kicsit rendeződtek az események, majd megkérdezem, mit gondolnak.
Előzmény: KRISZ2007. (2128)
chef22 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2131

Engem érdekel a pálinkafőzés is:-)!

 

Én úgy tudom, hogy házisört készíthetsz, de csak saját fogyasztásra, és nem eladásra. Legalábbis a Dukátus-nál azt írják. De jobban nem értek hozzá.

Vagy kereskedelmi mennyiséget szeretnél előállítani?

Előzmény: KRISZ2007. (2128)
Tibeer Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2130

Nem tudok mindent ezzel kapcsolatban, de...

A kevés sörlé azért kell, mert sokkot kapnak az élesztők vagy mi. Egy következő adag hozzáadásával tovább stimulálod a szaporodásra őket. A keserű sörlé meg azért jó, mert a komló visszaszorítja a bacik szaporodását.

A táptalajra kikenés Petri csészére értettem. Ez azért jó, mert önálló, jól elkülöníthető telepek lesznek. Annyit látsz szabad szemmel is, hogy egyformák-e. Mind drapp színű. A színesek nem jót jelentenek. Innen aztán az egyik szimpatikus telepet tovább tudod szaporítani, a korábban leírt módszerrel. Így tudsz startert is csinálni.

Az első két nap (akár három is) túl nagy aktivitást nem várnék. Valószínűleg az élesztők már jó ideje ott csücsülnek az üveg alján.

Én így már kinyertem 6-8 féle élesztőt. A zömével már fermentáltam is sört. Nagyon finomak lettek. Különösen jól sikerült a belga Rochefort élesztője, de a Duvel is jól szuperál.

Előzmény: krulis (2124)
chef22 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2129

Még szeretnék legalább egy barnát csinálni, aztán kipróbálom a vegyes tecnikát, hogy belekóstoljak a főzésbe, aztán meglátjuk:-). Addig még tanulok meg tapasztalok. És ha kell kérdezek:-)!

 

Előzmény: KRISZ2007. (2127)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2128
Most olvasom az Origón, hogy az új kormány engedélyezni fogja a pálinkafőzést. Most kellene lépnünk, és kérvényezni, hogy akkor már engedélyezzék a házi sör készítést is. Ért ehhez valaki? Valami aláírásgyűjtés elég, vagy komolyabb kell?
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2127
Zsír!
Kíváncsi leszek, mikor térsz át all grain főzésre?!
Előzmény: chef22 (2126)
chef22 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2126

 

Az első söröm :-)!

Majdnem olyan finom, mint amilyen jól néz ki, már csak tökéletesíteni kell! 

 

 

KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2125
Talán mintha pezsegne egy kicsit, és talán egy kicsit több az élesztő az alján. Persze lehet, hogy csak így akarom látni.
Mi van a szárított élesztő felszaporításával? Ugyan így lehet? Mennyiből?
Előzmény: Tibeer (2122)
krulis Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2124
Így a saját palackunkból is ki tudjuk nyerni az élesztőt, bár az élesztőmosás talán egyszerűbb. Én is kísérleteztem ilyesmivel régen de nem mertem élesben kipróbálni. Rosszul is csináltam, nem figyeltem ennyire a steril körülményekre és rögtön nyakon öntöttem két deci cukros vízzel. :)

Kérdéseim:
Miért kell neki kevés sörlevet adni és azt is fokozatosan?
A táptalajra kitevés mit jelent, mikroszkóp alatt megnézed?

Előzmény: Tibeer (2122)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2123
Remélem sikerül. Bár nincs ráírva az üvegre, csak annyi, hogy szűretlen. Az élesztő is ott van az alján, de mi van ha pasztőrözött? Mármint tudom, hogy akkor nem indul be. De honnan a fenéből tudjam, hogy milyen. Onnan, hogy nem indul be? Tegnap csináltam egyet, és eddig semmi változást nem látok rajta. Van még egy üveggel. Azt inkább átöntöm valami kis üvegbe, mert ez olyan sötét, hogy semmit nem látok rajta.
Ugyanígy lehetne pl. muntons gold szárított élesztőt is felszaporítani? Tehát mondjuk a tizedét kivenni a zacsiból, és ugyanígy startert csinálni belőle?
Előzmény: Tibeer (2122)
Tibeer Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2122

Sziasztok! Nem nagy tudomány a palackból élesztő kinyerés, csak eléggé sterilen kell dolgozni vele. Az üvegnél fontos, hogy minél frisebb legyen. Ha valahol a szavidő végén van, akkor kisebb sikerrel kecsegtet.

Először sterilezd le az üveg nyakát. A legjobb, ha beszerzel 70%-os alkoholt. Azt rásprézed vékonyan, majd meggyújtod. Inkább mosogató felett, mehogy baleset legyen. A sörnyitót is hasonló krízisnek vesd alá. A felnyitás után óvatosan öntsd le a tetejét, minél kevesebb sör maradjon, de az élesztő nagyobbik fele maradjon benn. Ha jó hidegre hűtöd, könnyebb.

Kevés, 2-3 ml sterilizált keserűmalátát adjo hozzá. Szintén sterilizált alufóliával zárd le. Lehet 20-28 fok körüli hőmérsékleten. Többször jól rázd össze az alját, minél több levegő menjen bele.

Két nap múlva steril edénybe tedd, és 10-15 ml keserűmalátalével öntsd fel. Keverés, levegőbevitel. Következő nap még 15-20 ml malátalév, keverés stb. Mindig gondosan zárd vissza steril alufóliával.

Én ezután még ki szoktam kenni táptalajra, megnézni mennyire életképes, illetve szennyezett, de ez már nem olyan fontos.

Ugye nem is volt bonyi :-)

Előzmény: viztamas (2119)
krulis Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2121
Falusi pince lenne, de az a gond ezzel, hogy az ale élesztőnek 18-22 fok körül lenne ideális, 12-15 fokon szerintem be sem indulna. Egyenlőre jó ez a lezárt nagyvödör, benne az erjesztőtartály és a jégaku, 22 fok alatt vagyok még úgy is, hogy nincs szigetelés. 40 fokban már izgalmasabb lesz, de szerintem több akuval és a szigeteléssel tartható.

Egy hungarocell doboz volt a másik ötletem. Győrben volt tavaly egy kísérlet. Májusban beletettek egy jégtömböt egy 30 centi vastag hungarocell dobozba, kitették a főtérre és egy hónap múlva megvolt még a 85 százaléka.

Gondolkodtam azon is, hogy nyáron majd lagert főzök, 10 liter elfér a hűtőben is, de aztán elvetettem az ötletet.

Nyáron én sem szoktam főzni, most hogy visszaálltam 10 literre gondoltam csak megoldom. Az 50 literes projektemet viszont őszre halasztottam.
Előzmény: BoBoYSA (2120)
BoBoYSA Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2120

Próbálj keresni valamai falusi pincét, ahol befogadnak: 12-15 C t azok tudnak tartani. (Nem mintha már az is nem volna sok.)

Az ászokolást meg hűtőszekrényben. Persze itt is sok a 6 C de ez van.

Nem véletlenül mondtam, hogy a mutatvány egy 50 literes adagnál kezdődik.

 

A hűtőgépek kitalálása előtt, csak a pince volt a megoldás. Nyáron nem is főztek sört. Márciusban leáltak. Ezért márciusi sör. Nyáron meg malátáztak, meg ilyesmi.

Üdv

B

Előzmény: krulis (2114)
viztamas Creative Commons License 2010.06.08 0 0 2119
Tibeer a tudója ennek, ha jól hallottam. :) amúgy én is pont ezen töröm az agyam. találtam pár dolgot.

http://www.homebrewersassociation.org/attachments/0000/1235/MAzym07_YeastStarter.pdf

még nem tudtam végigolvasni. :( oxigén kell neki, ezért rázogatni kell gyakran. és nagyon kell figyelni a sterilizásra.

sztem melegben kell tartani, ahol szaporodni tud.

meg azon gondolkoztam még, hogy a sörgyárakban is max. 4 alkalommal használják újra az élesztőt, utána degenerálódik. de lehet, hogy az már a negyedjére felhasznált, ami az üvegben van. :)

a startert hogy mondják magyarul? az nem a kovász, ugye? a trüb lenne az?
Előzmény: KRISZ2007. (2118)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2118
Hogy is van ez a sörös üveg aljáról felszaporítható élesztő csinálás? Konkrétan vettünk két üveg Hacker&Pschorr Anno 1417 szűretlen sört. Ott pislog az aljában az élesztő. Addig értem, hogy óvatosan leöntöm róla a sört, és ami az üvegben marad felöntöm cukros vízzel, vagy sörlével. De hogyan tovább? Amúgy hagytam sörlevet a tegnapi főzésből (3%-os ezért tettem bele cukrot) és betettem a hűtőbe. Szóval, hogyan kell töltögetni, mennyi időnként, és hidegben tartsam, vagy melegben?
Előzmény: krulis (2117)
krulis Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2117
Lehet, hogy ennek a 22 - 25 foknak lesz valami hasonló hatása.
Előzmény: KRISZ2007. (2116)
KRISZ2007. Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2116
Érdekes, hogy a Stella alsó erjesztésű és mégis gyümölcsös. Na, valami ilyet szeretnék.
viztamas Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2115
bp-i vagyok.
Előzmény: Tibeer (2107)
krulis Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2114
Én mindenképpen 22 alatt szeretném tartani, lehet az élesztőm sajátossága, de édeskés lesz tőle a sör, azt nem szeretem.
Előzmény: KRISZ2007. (2112)
krulis Creative Commons License 2010.06.07 0 0 2113
Ok, félreértettem:) Kicsit furcsáltam is, hogy milyen benzint számoltál bele.:)
Előzmény: KRISZ2007. (2111)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!