Keresés

Részletes keresés

BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.23 0 0 457

Mi ez a borászkodó hang?

Elismerem, hogy a bor Isten ajándéka, a sörkészítés viszont részesedés a teremtésben.

A borhoz elegendő egészséges érett szőlő, egy 100 l -nél kisebb hordó, egy pince és türelem. Elkészül magától, elrontani sem lehet. Az másfajta embereknek való.

Üdv

B

Előzmény: TU001 (456)
TU001 Creative Commons License 2009.06.22 0 0 456

Hali!

sztem jobban jársz, ha felkutatsz 1 rewndes borfokolót. én vagy 1300 Ft-ért vettem.

közben elgondolkoztam a borkészítésen. vaterán tök olcsón lehet venni hozzá a cuccokat. már csak 1 pince kell. jövőre belevágok :)

BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.22 0 0 455

Nem sok helyen árulnak Balling fokolót (sörlé sűrűségmérőt). Interneten persze amatőr boltokban Bécsben és másutt. Pesten csak a LOMBIK kft-ről tudok, a Király utca Lövölde tér felé eső részén (Korán bezárnak).

Az ára meg elég húzós. Pár éve is 5-6 eFt volt.

Üdv
B

Előzmény: KRISZ2007 (454)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.21 0 0 454
Találtam egy mustfokolót, de sajnos csak 10-től mér, úgyhogy csináltam egy fokolót. Először a leírás alapján csináltam egyet kémcsőből (Jager-es ;) ) és egyet szívószálból. Működött is mindkettő, de az a baj velük, hogy kb 1 cm-en belül volt a 0 és a 10 fok.
Viszont találtam egy régi szeszfokolót, aminek letörött a tetejéből kb 1-2 cm. Tettem még bele ólmot, csináltam bele új skálát, beragasztottam pisztollyal, és kész a tuti fokoló. 0-12-ig mér. Most már értem, hogy miért olyan pufi a fokolók alja és vékony az antennája.
Ha már megvan lefokoltam vele a punnyadt sörömet, mely 2,5%-ot mutat. Ha a kezdő extrakt 12 körül volt, akkor ha jól számolom, 4,75 alkoholfok van benne. Mondjuk érezni is lehet rajta az alkoholos utóízt. Szerintem ez nem olyan rossz.
Még egy öröm: a becukrozott punnydék flakonja elkezdett aktívan keménykedni. Már csak egy kicsit lehet benyomni az oldalát. Ennek örömére a többibe is tettem.
krulis Creative Commons License 2009.06.19 0 0 453
benéztem...:)
Előzmény: KRISZ2007 (452)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.19 0 0 452
Bocs. Nem 15 deka komlót tettem bele, hanem 1,5 dekát. Szerintem lehetne akár keserűbb is.
Előzmény: krulis (450)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.19 0 0 451
Nem gondoltam, hogy ilyen gyorsan erjedhet. A Vogel könyvet vettem alapul aszerint egy hét után kell lefejteni. Na mindegy. Egy pohárba tettem cukrot meg annyi vizet ami ellepi. Betettem a mikróba felforraltam, és amikor feloldódott beleöntöttem kettőbe. Meglátjuk mi lesz belőle. Rosszabb nem lesz az tuti.
Fokolót nem tudtam venni, mert amikor sörfokolót kértem, néztek rám a gazdaboltban, mintha repjegyet kértem volna a Marsra. De a jövő héten mindenképpen veszek egyet.

Az erjedési hőmérséklet 22c volt. Szerintem az lehetett a baj, hogy volt vagy 30c mikor belekevertem az élesztőt.Gondolom, ezért habzott fel annyira hamar.
Amúgy az élesztőt úgy kaptam egy ismerősömtől, aki egy ismerősétől kérte. ;)
A furi az volt még a dologban, hogy a magas hőmérséklet ellenére, nem feljött a tetejére, mint egy felsőerjedésű, hanem harmadik napra úgy leült az aljára, mintha odaszögezték volna.

Lehet, hogy megpróbálom ezt a házi cukorfokolót. Már csak kíváncsiságból. Köszi az ötletet.
Előzmény: BoBoYSA (449)
krulis Creative Commons License 2009.06.19 0 0 450
Jó ez a házi cukorfok mérő!:)

15deka komló 10 liter sörhöz kicsit soknak tűnik, általában 100 gramm körül szoktam 20 literhez. Persze ettől még nem lesz rossz, csak tényleg kell neki egy kis idő , amíg összeérnek az ízek, főleg ha aromakomlóról van szó.

Milyen élesztőt használtál?
BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.19 0 0 449

Nemcsak hogy három nap alatt, hanem akár 24 óra alatt is leerjedhet szobahőmérsékleten. A gyümölcsös ízt is ez adja. Egyrész máskor erjeszd alacsonyabb hőmérsékleten, a mostanit meg (ahogy azt Krulis teljesen jól javasolta) egy kis kanál cukorral üvegenként próbáld megmenteni. 

Az erjesztési folyamat figyelemmel kíséréséhez  elengedhetetlen  a cukorfok mérő. Ha nincs rá kereted, vagy lehetőséged,  akkor Öveges professzor módszerével: végy egy üvegcsövet, és dugd be az alját, (még jobb egy kémcső) és tegyél annyi sörétet, vagy kavicsot az aljába, hogy tiszta vízben éppen csak kilógjon a vége, és úgy álljon a vízben, mint a horgászoknak az úszója. Tegyél egy kockás papír a csőbe, és jelöld meg a vízszintet. Aztán csinálj 10% -os cukoroldatot. (100g azaz tíz deka cukor felöntve vízzel úgy, hogy az egész végül egy liter legyen.) Ebbe is állítsd bele. Ekkor a cső jobban kiáll belőle, mert az oldat sűrűbb. Ezt is jelöld meg. Aztán osztd be egyenlő távolságokra a papírt. Ezzel az egyszerű eszközzel látod ahogy fogy a cukor erjedésor. Rajzold fel az erjedési görbét. Mindeképpen mérd az erjedő sörlé hőmérsékletét, hogy kifigyeld azt az optimumot, ahol az élesztő szeret dolgozni. Se gyorsan, se lassan.

A komlóval meg érdekes játék a több időpontban való adagolás, de ha a véleményemre hallgatsz, azt néhány sikeres főzet után érdemes csak elkezdeni, amikor az alapok már standardizálódtak.

Üdv

B

Előzmény: KRISZ2007 (448)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.18 0 0 448
A cukros dolgot megpróbálom. Hátha.
Idő meg van bőven.
A komló herbáriás, 1.5dkg-t raktam a 10l sörhöz. Még a kiszóródott gyantát is beletettem. Három részletben. 1/3 elején, 1/3 45 perc múlva 1/3 75 perc múlva.
Előzmény: krulis (447)
krulis Creative Commons License 2009.06.18 0 0 447
Simán előfordulhat, hogy három nap alatt megerjedt, legutóbb nekem is ennyi idő alatt végzett. Meleg is volt, élesztőt is kapott dögivel, szóval ez nem egyedi eset. Ha ragadt a kezed tőle akkor a cukorfokkal sem lehetett nagy probléma.

Nem lehet, hogy az történt, hogy 3 nap alatt teljesen megerjedt, ezért a palackokban már nincs erjedés, merthogy már nincs mit erjeszteni? Próbáld meg, hogy az egyikbe teszel egy kávéskanál kristálycukrot, ha szobahőmérsékleten 2-3 nap múlva lesz benne bubi, akkor ez volt a gond.

A fűszeres íz a komló miatt is lehet, ha nem sajnáltad belőle. Az előzővel jártam úgy, kellett 5-6 hét mire "kisimult" az íze.

Szóval a leírásod alapján annyira nem tűnik reménytelennek a dolog...
Előzmény: KRISZ2007 (445)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.18 0 0 446
Ja, igen. Cukrot nem érzek az ízén, szóval leerjedhetett teljesen. Na, de 3 nap alatt?! Lehet, hogy túl kevés volt a cukorfoka, pedig rendesen ragadt a kezem tőle.
Majd legközelebb jobb lesz. Addigra beszerzem a hiányzó eszközöket.
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.18 0 0 445
Már főztem. 3 hete. Most ászokolódik a hűtőben. Nagyon úgy tűnik, hogy nem lett jó.
Hibák a főzésnél: A malátazsákban (mert abban főztem) sem a főzéskor sem a másláskor nem lehet kevergetni, csak nyomkodni. Így rosszabb a kihozatal. A hőfokokat jól sikerült tartani. A komlófőzés is jól sikerült, szépen összeállt a kicsapódott fehérje. Sajnos nincs fokolóm, úgyhogy fogalmam sem volt hogy mennyi az extrakt. Az élesztő starter szépen felfutott, és még aznap estére kb. 5cm habhegy borította a sörlevet. Nagyon jó gyümölcsös illata volt. Másnap viszont csökkent a habzás és harmadnapra teljesen eltűnt. Már ekkor gondoltam, hogy valami nincs rendben. Gyorsan átfejtettem 2l-es palackokba. Itt is hibáztam. Nem találtam csak nagyon vastag tömlőt, ami éppen belefért a flakon szájába, ezért néhány másodperc alatt telement. Kicsit habzott is, gondolom, a kis szénsava már itt el is távozott.
Gondoltam, hogy majd az utóerjedés felbubizza. Nagyon úgy tűnik, hogy nem így lett. Még mindig ugyanolyan puhák a flakonok. Az íze, leginkább szűretlen búzasörre emlékeztet, valami beazonosíthatatlan fűszeres utóízzel. Semmi bubi. Mintha agyon pangott volna. A keserűsége szerintem pont jó. Habár jobban szeretném, ha hosszabban tartana, mert jelenleg olyan hirtelen jön és távozik.
Örültem volna, ha első nekifutásra sikerül, de azért nem adom fel.
Előzmény: krulis (444)
krulis Creative Commons License 2009.06.18 0 0 444
Mikor főzöl Krisz? Én erősen gondolkodom egy vasárnapi akción, majd szerintem attól függ mennyire sikerül józan fejjel lefeküdni szombaton.:) Találtam egy receptet, amivel guiness-hez hasonlót lehet előállítani.
Előzmény: KRISZ2007 (443)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.17 0 0 443
Régebben főztem sörre hasonlító valamit. Malátakávéból, komlóból, cukorból és élesztőből készült.
Fekete volt, keserű habzott, de nagyon, futott mint valami pezsgő.
De legalább sikerült megcsinálni.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy az első "igazi" sörfőzésem milyen eredménnyel zárul.
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.16 0 0 442
Persze, biztos valami atomerőmű hűtővizéből főzték. ;)
Te meg sugárzol a boldogságtól. De atomerős.
Előzmény: TU001 (441)
TU001 Creative Commons License 2009.06.16 0 0 441
ja én vmi lengyel sört ittam tavaj. 9%-os volt. abból is elég volt 1 üveggel :)
Tycho Brache Creative Commons License 2009.06.16 0 0 440
Cseh és szlovák sörökre jellemzően a Balling fokot írják.
Előzmény: krulis (439)
krulis Creative Commons License 2009.06.16 0 0 439
Meg szerettem volna már kérdezni itt, hogy a szlovák söröket mi alapján fokolják. Ezek szerint az alapján, hogy milyen Balling foktól indul az erjesztés? Volt már pár ismerős, aki nagy lelkesen mesélte, hogy 10%-os sört ivott, de abból elég volt egy is.:)
Előzmény: BoBoYSA (438)
BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.16 0 0 438

A vízkeménységet és PH-t  a magam részéről nem ragoznám tovább.

Fajsúlymérés:
Házi szinten minden úszó fajsúlymérő (nem ez a szabatos neve) jó, ami 1.00 g/cm3 és 1.05 g/cm3között mér. Ez megfelel 0-13 Balling (Baumé, Brix) foknak. Ezek lényegében cukorfokok. Borral nem foglalkozom, de ránéztem az interneten, és árulnak olyat, ami 0 és 25 térfogat százalék  cukorfok között mér. A sörnél ugye nem csupán cukrot, hanem erjesztés előtti szárazanyag tartalmat mérünk, ami nem fog mind leerjedni (a fermentációtól függően), de ez ne befolyásoljon. Sőt az erjesztés végén figyelembe lehetne venni a keletkezett alkohol fajsúly csökkentő hatását, de nem érdemes nagyon túlkomplikálni a kérdést. A gyakorlat számára két dolog fontos: mekkora értékből indulok azaz mekkora szárazanyagtartalomból (cukorfokból) azaz 10 vagy  11 vagy 12 B-s söröm lesz-e.

A másik ennél is fontosabb, az erjesztés vezetés, azaz grafikont kell felvenni naponta, és nézni, hogy mikor indult meg az erjedés (fogy a cukor) és mikor fejeződik be. Ellaposodik a grafikon, nem fogy tovább. Folyamatosan vezetni kell a külső és sörlé hőmérsékletét is. Ebből nagy tapasztalotkra lehet szert tenni a későbbiekhez.

A fajsúlymérőknél egyébként figyelmbe kell venni a hőmérsékeleti korrekciót, ami azt jelenti, hogy durván plusz-minusz 10 C fok eltérés a fokolón feltüntetett (általában 20 C fok) értéktől, durván plusz -minusz 0,5 Baling fok eltérést okoz. (A meleg oldat hígabb).

Üdv

B

Előzmény: KRISZ2007 (437)
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.16 0 0 437
A borászatnál használt MUSTFOKOLÓ jó a sörlé cukorfokának a mérésére? Mert végképp cukorfokot mérünk, vagy nem jól gondolom?
KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.15 0 0 436
Ááááááááááááááááá!!!!!!!!!!!!!!!!
Hagy mit el nem adnak?! Ez már nem hobby!

A városunk túlsó végén is volt egy olyan söröző, ahol házi sört csapoltak, meg persze ott is készítették. Sajnos abbahagyták már néhány éve az üzemeltetését. Mi lehet vele? Ha legalább olyan sört tudnék egyszer főzni ... ;)
Előzmény: TU001 (435)
TU001 Creative Commons License 2009.06.15 0 0 435

hé ezt nézzétek meg:

http://www.onlineapro.hu/aprohirdetes-hajdusamsonban__--Uzlet-muhely-iroda-telephely-10013-reszletek-7b0f657e79696156.html# lol :D

egyébként hol lehet venni ilyen PH-s papírt meg mésztejet? esetleg tejsavat? köszi

krulis Creative Commons License 2009.06.12 0 0 434
Üdv!

Változó keménységnek a karbonátos keménységet nevezzük? Mert akkor a sörlé forralásakor ez eltűnik, tehát csak a cefrézésnél, másolásnál lesz fontos az állandó és a változó keménység aránya, vagyis a ph.

Ezért világos a sör pilzenben, ahol ha pörkölt malátát adnának a cefréhez nagyon lemenne a ph és ezért fekete dublinban, ahol a pörkölt maláta kell ahhoz, hogy meglegyen a karbonátos - nem karbonátos arány.

Persze a dubliniak is főzhetnek világos sört, de ahhoz a cefrének kisebb kell legyen a karbonátos keménysége (mésztej, tejsav). Ha a pilseni vízből szeretnénk sötét sört csinálni, akkor viszont emelni kell a ph-t, pl. krétaport kell hozzáadni (CaCo3) ami növeli az állandó keménységet (CA) és a változó/karbonátos keménységet is (Co3), csak az utóbbit nagyobb mértékben.

Tehát akkor forralás után csak az állandó keménység marad, ami persze befolyásolja még a sör ízét, pl magas szulfáttartalomtól keserűbb lesz.

Ez egyrészt összhangban van azzal amit írtál, másrészt kicsit vitatkozok is vele, persze a hülyeségírás jogát fenntartom. Én úgy tudom tehát, hogy a karbonátos-nem karbonátos mennyiség aránya a cefrézést, másolást befolyásolja, az állandó keménység összetevői (szulfát, nátrium, magnézium, kálcium) pedig a sör karakterisztikáját alakítják ki. Ha valamelyikből túl sok van a vízben, akkor kell lágyítani valamilyen módszerrel.

Ezek az megfelelő tartományok:
kálcium : 50-150 mg/l, magnézium 10-30, szulfát : 50-350, nátrium : 0-150

Lágyításhoz létezik még egy módszer, ioncserélt vízzel kell keverni.
Előzmény: BoBoYSA (433)
BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.12 0 0 433

A szerves savak adagolása (pl tejsav) valójában az a célt szogáljam, hogy a víz keménységét úgy alakítsa át, hogy a nem karbonátos keménység a karbonátos keménység kb 3x legyen. Ezzel együtt lesavanyodik a víz.

A sörfőzés során  pH az beállna a helyére, ha nem volna tele a víz karbonáttal.

(Lényegében két keménység van. Az egyik az állandó keménység, a másik a változó keménység. Ha túl magas az össz keménység mértéke akkor az károsan befolyásolja több ponton a sörkészítést. (De különösen fontos ezen belül a változó keménység mennyisége, és az állandókeménységhez viszonyított aránya.) 

Namost a változó keménységtől a legegyszerűbben kb fél-egy órás forralással meg lehet szabadulni, de ez nagyon energiaigényes (és csak egy részétől).

A másik módszer, sav adagolása pl.: kénsav, foszforsav, tejsav ekkor a karbonát kipezseg széndioxiddá. Amit ki kell űzni. Ezzel a módszerrel az össz keménység nem változik.

A harmadik házi módszer, az oltott mésztej adagolása, ami Ca karbonát csapadék formájában leül a fazék aljára. Kevés néhány gramm kell csak. Itt csak egy fontos dolog van, hogy a pH-t ellenőrizni kell, hogy nehogy lúgos maradjon. Ha lúgos, akkor fel kell önteni vízzel, amiből megint kiszedi a karbonátot, és elfogy a mész. Ülepíteni kell és másnap lehet használni. (persze az sem baj, ha valmennyi karbonát marad.)

Ipari keretek között van mód (de persze házilag is csak minek) ioncsrélő műgyantákkal lágyítani a vizet. Főleg, ha az össz keménységen akarunk változtatni.

Összefoglalva. Nem is annyira az enzim és az élesztő működés pH optimumának beállítása miatt (bár azokat is befolyásolja  a pH), hanem a karbonát keménység megszüntetésére savaznak. És valószínűleg a legjobb megoldás a mésztej.

Nem vagyok biztos benne, de olcsó söröknél a jellegzetes savanyú íz szerintem a savazással való vizlágyításból ered.

Üdv

Előzmény: krulis (431)
TU001 Creative Commons License 2009.06.10 0 0 432

itt van még 1 kis olvasnivaló. Krulis ezt is próbáltam ímélben küldeni, de nem fér bele. ha vki letölti, akinek van freemailes fiókja, elküldheti óriáslevélben

jó szórakozást

http://thepiratebay.org/torrent/4945530

krulis Creative Commons License 2009.06.10 0 0 431
A ph állítást egyenlőre nem szeretném elhagyni, 20 liter sörön valahogy nehezemre esik kísérletezni. :) 3 centi ph csíkkal és pár csepp tejsavval nagyjából le lehet hozni az ideális sáv környékére, pontos beállításra szerintem sem kell törekedni.

Utánnaszámoltam, így általában 70% körüli eredményt érek el, vagyis az elméletileg kioldható cukornak ennyi részét oldom ki, ami házi körülmények között jó közepesnek minődül. A qbrew nevű progival lehet ezekez számolgatni. Na most az a kérdés, hogy ha pl 6.5 felett cefrézek, akkor az mennyit ront az enzimes bontáson. Tudsz erről valamit? Ha csak pár százalékot, akkor el lehetne hagyni.

A töményre főzésen viszont elkezdtem agyalni... A forralóm nehezen bírkózik meg a 24 literrel, viszont ha csak 15 liter töményet főznék és felhigítanám... Van még mit fejleszteni a technológián.:)
Előzmény: BoBoYSA (429)
TU001 Creative Commons License 2009.06.10 0 0 430

szivesen. jó szórakozást hozzá! :)

az én kedvencem a Steffl meg a szűretlen búzasörök, azok közül is az Ilzer mer az óccsó :)

csak már nem árulják a teszkóban és nem találtam más helyen.

nem szeretem ha túl komlós, mert nagyon keserű. azt se szeretem, ha erős maláta íze van, mint pl a barna söröknek mert azoktól fáj a fejem. csak legyen pont jó. mint a Steffl :)

Előzmény: KRISZ2007 (428)
BoBoYSA Creative Commons License 2009.06.10 0 0 429

A jó házi sör íze mindíg más. Nekem az ízlik leginkább, ha valmilyen Belgára emlékeztet.

A pH beállítással, és a vízlágyítással én nem vesződnék annyit. Eleve drága beruházás olyan kézi pH mérőt beszerezni amire igazán lehet támaszkodni. A megfelelő idikátor papír sem olcsó.

TU001 394 receptje szerintem jó arányokat mond. Egyébként nem isten ellen való vétek forralt vízzel beállítani az erjedés előtt a térfogatot, ha túl tömény, vagy egy pár tízdeka cukorral sűríteni, ha híg. Bár a töményebb sörrel kevesebb a veszély. Hallottam olyanról, hogy nagy gyárak technológiai okból töményebbre főznek, és a végén tulajdonképpen szódával állítják be palackozás előtt a végső koncentrációt.

Üdv

B

KRISZ2007 Creative Commons License 2009.06.09 0 0 428
Azt hittem, hogy tőled töltöttem, de eszerint nem. Pedig lejött rendesen, kicsomagoltam és bele is olvastam. Frankó. (Bár még végig nem olvastam.) Köszi a feltöltést.
Előzmény: TU001 (423)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!