Keresés

Részletes keresés

Ironed Creative Commons License 2014.03.11 0 0 13819

Valóban nem hosszabbodik meg, de ha egyik helyen táppénzen vagy a másik helyen nehezen fogsz legálisan kezdeni, dolgozni...

Előzmény: DFran (13814)
Ironed Creative Commons License 2014.03.11 0 0 13818

:-)

Előzmény: zsanna (13816)
Krisz39 Creative Commons License 2014.03.09 0 0 13817

Üdv! Párom regisztrált munkanélküli és aktív korúak ellátásában részesült. Az éves felülvizsgálat során kiderült,hogy be van jelentve egy olyan céghez ahol 2 napot dolgozott szeptemberben és a segélyt megvonták tőle plusz vissza kell fizetni 218000 ft-ot a jogtalan felvétel miatt, mivel állítólag jelenleg is munkaviszonyban áll. Regisztrált a magyarország.hu-ra és kiderült, hogy "papíron" szeptember 27-től munkaviszonyban áll. Hogyan lehetséges ez? Munkaszerződést nem írt alá. Gondolom támogatást vettek fel utána, de még a 2 napi bérét sem fizették ki. Az apeh oldaláról letöltött dokumentumból kiderül, hogy minimálbérrel van bejelentve. Mit lehet ilyenkor tenni? Hová fordulhatunk segítségért?
Előre is köszönöm a válaszokat!

zsanna Creative Commons License 2014.03.06 0 0 13816

Itt nem kell a mese. Tudjuk, hogy miért kérdezed: nem akarsz dolgozni a felmondási idő alatt.

Előzmény: DFran (13814)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.06 0 0 13815

nem hosszabbodik meg

Előzmény: DFran (13814)
DFran Creative Commons License 2014.03.06 0 0 13814

Kedves Szakértő!

Segítségét szeretném kérni. Beadtam a felmondásom, melyre megkaptam a főnököm hivatalos papír alapú válaszát, megjelölte dátum szerint az utolsó munkában töltött napot, nem tekint el a felmondási időm részétől, le kell töltenem, a szabadságaimat se adja ki természetben, hanem megváltja, az irataimat és a fizetésem az utolsó munkában töltött nap után adja ki 5 munkanappal. A hivatalos válasz levelet átvettem, minden iratból van 1-1 eredeti példányom. Még van bőven idő vissza a felmondási időmből. Mi történik akkor, ha megbetegszem ez idő alatt, munkaképtelenné válok és nem tudok emiatt bemenni dolgozni? Meghosszabbodik-e ilyen esetben a felmondási időm? Azért kérdezem mindezt, mert a munkahely váltás azzal jár, hogy átmeneti idő nélkül kezdek egy új munkahelyen, az időveszteség várhatóan rossz fényt vetne rám, de sajnos a betegség nem akkor jön, mikor nekünk alkalmas...

Köszönöm előre is mihamarabbi válaszát!

Üdv

tanca1 Creative Commons License 2014.03.05 0 0 13813

Kedves Fórumozók!

 

Lenne egy kérdésem, amihez a segítségeteket szeretném kérni.

Pedagógus munkakörben dolgozom, az éves szabadságom (alap+pót+gyerekek után járó) 50 nap.

Jelenleg főiskolára járók, levelező tagozaton.

Azt szeretném megkérdezni, hogy a tanulmányi szabadság pontosan mit is jelent?

A kérésemre az adott napokon a szabi(amikorra kérem) az 50 napból vonódik le, vagy az még az 50 nap felett járna e?

 

Üdv, tanca!

Elm Creative Commons License 2014.03.03 0 0 13812

Kedves hozzáértők,

 

az álláskeresési járadékot az elmúlt 4 negyedév alatt befizetett járulék átlagából számítják. Mi van akkor, ha valaki az elmúlt 4 negyedévből másfél hónapot dolgozott, a többin gyesen volt? A munka alatti időszak után nyilván fizettek járulékot utána, de feltételezem a gyes alatt nem kellett ezt fizetnie a munkáltatónak, hiszen fizetésnélküli szabadságon volt. Ekkor a minimumot fogja kapni a 90 napra?

melós2013 Creative Commons License 2014.03.02 0 0 13811

   Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

Kérdésem hogy ezt a bíróságok miért nem alkalmazzák?

 

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

Ha a munkavállaló különleges testi adottsága vagy betegsége mellett a munkakörét attól, hogy a felelősségi körébe eső ok miatt milyen mértékű munkaképesség-csökkenés maradéktalanul el tudta látni, a munkáltatót teljes kártérítési felelősség terheli, függetlenül következett be.  Így a bíróság a munkáltató teljes mértékű kártérítési felelősségét állapította meg abban az esetben, amikor a munkakörét ellátni képes dolgozó a még magasabb vérnyomás betegsége  miatt  elvesztette gépjárművezetői engedélyét.

 

Sajnos a bíróságok csak az okozott balesetért betegségért ítélnek meg kártérítést. Az állapotrosszabbítás okozásakor nem ítélnek meg kártérítést. Mivel magyarázhatók ezek?

Mployee Creative Commons License 2014.02.28 0 0 13810

Sziasztok!

 

Jelenleg munkát keresek...

Voltam egy állásinterjún, ahol közölték, hogy először csak tanulmányi szerződéskötés történik 3 hónapra.

Ez gondolom azért van, mert ha nem jön be a meló, vagy nem találnak eléggé rátermettnek akkor nem kell a papírmunkával annyit vacakolni ( bejelentés, kijelentés stb )

Mit lehet tudni az ilyen tanulmányi szerződésről és van e értelme ebbe bele menni?

A fizetés jutalékos rendszerben van, elképzelhető, hogy emiatt majd vállalkozóit kell kiváltanom?

 

Előre is köszi a válaszokat!

Dittenke Creative Commons License 2014.02.28 0 0 13809

Kedves Fórumozók!Ha a munkáltatóm kirendel másik munkáltatóhoz,mit kell a kirendelésnek tartalmaznia?Ha valaki tudna egy mintát küldeni,megköszönném.

zsanna Creative Commons License 2014.02.24 0 0 13808

Gondolom van, mert azt írta: ".. nyugdijas dolgozó..."

De természetesen nem árt a pontosítás :-))

Előzmény: Pötyi71 (13806)
napocskám Creative Commons License 2014.02.24 0 0 13807

Köszönöm a választ, Pötyi. További szép napot!

Pötyi71 Creative Commons License 2014.02.24 0 0 13806

szerintem csak akkor jár, ha van adóalapja. 

Előzmény: napocskám (13805)
napocskám Creative Commons License 2014.02.24 0 0 13805

Kedves mindenki!

Segítségeteket kérem a következő ügyben. Egy öregségi nyugdíjas dolgozónak jár-e a súlyosan fogyatékosság miatti adójóváírás. A jogosultsága meg van rá. Köszönöm a választ.

shopping basket Creative Commons License 2014.02.21 0 0 13804

Kedves András80!

 

Újra elküldöm ezt a hozzászólást, mert kíváncsi vagyok a véleményére.

Közben, kicsit megkésve ugyan, de feladtuk a levelet a görög munkáltatónak, aki elfelejette a párom munkabérét kifizetni. A tértivevény visszajött, tehát átvették a levelünket.

Most mennyi időt érdemes/kell várni, mielőtt közjegyzőhöz fordulunk? Kb. mi a díja ennek a dolognak (európai fizetési meghagyás)?

Köszönöm!

melós2013 Creative Commons License 2014.02.20 0 0 13803

Tisztelt Ügyvédek! Munkaügyi peres eljárásban személyiségi jogaim megsértése miatt, indult egy kártérítési per, aminek lényege az hogy munkáltatóm olyan lejárató rágalmakat  tett személyemre a perben elismert cselekedetét. Mivel ez az eset egészségileg annyira megviselt a korábban  meglévő magas vérnyomásomat még magasabb vérnyomás értékeim lettek, szív-érrendszeri betegségek angina, stresszes betegségeim. Az ügyben a bíróság elrendelte az Igazságügyi orvosszakértő véleményét. A vélemény azt állapította meg hogy a meglévő magas vérnyomás betegségemnek állapotrosszabbító szerepe volt a stresszes állapot előidézte a még magasabb vérnyomást, kialakult a szív-érrendszeri betegség, ami betegségekben javulás nem várható. Kérdésem az hogy ezt hogyan kell értelmezni? E állapotromlás szerepéért ami szerintem gyorsító folyamatot jelent, felelős e a munkáltatóm? Ha igen a teljes okozott kártérítéssel? A szakvélemény alapján az hogy betegségeimben javulás nem várható, ez véglegesnek számít e?Rokkantsági ellátott vagyok végleges megállapítással. Kérdezem jogosan igénylem e munkáltatómtól az elvárható átlagkereset és a rokkantsági ellátmányom közti különbözetét a fenti esetben? Jól tudom azt hogy az állapot rosszabbításért is felelős a munkáltató? Köszönöm a válaszokat.

PoliBili3 Creative Commons License 2014.02.20 0 0 13802

Ha te dolgozni akarsz tovább akkor neked miért kéne aláírni a közös megegyezést? Mondjon föl ő és akkor megillet a végkielégítés meg a felmondási idő is aminek az időtartamára fizetést kell adjon.

Ha aláírtál egy közös megegyezést az bajos, ugyanis az is megszüntette a jogviszonyod és ha nincs benne kikötve végkielégítés akkor az sem jár. Olyan nincs, hogy a munkáltató fölmond közös megegyezéssel. Tévedésben vagy ugyanis a közös megegyezéssel megszüntetett munkaviszony is a jogviszonyod megszűnését eredményezte azzal a nappal amikor aláírtad. Nem kellett volna belemenned, meg kellett volna várnod,hogy ő mondjon föl és azt minden esetben írásban kell megtegye.

Tehát ha azt mondta neked, hogy felmond majd eléd tesz egy közös megegyezéses papírt akkor félrevezetett. Ugyanis felmondás nem vonható össze a közös megegyezéssel.

Előzmény: Mayus01 (13800)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.20 0 0 13801

a felmondás alatt közös megegyezést értesz?

Előzmény: Mayus01 (13800)
Mayus01 Creative Commons License 2014.02.20 0 0 13800

Üdvözletem!

 

Az alábbiakkal kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Több mint másfél éve dolgozom a munkahelyemen, mint vezérigazgatói asszisztens. Tavaly év közepén leváltották a vezérigazgatónkat, és az új szép apránként hozza magával az embereit, ami megszokott dolog sajnos. Az, hogy mióta ő lett az igazgató, mindennapos lett a túlóra, és elvárja hogy a 8,5 óra helyett 13at is dolgoz akár, azzal sajnos nem tudunk mit kezdeni, örüljünk hogy van munkahelyünk, persze mondanom se kell, hogy nincs kifizetve és "lecsúsztatni" sem lehet.

Másfél hónapja közölte velem, hogy felmond nekem, jön ide a helyemre a volt titkárnője, szóban egész jól meg is egyeztünk ha lehet így fogalmazni hogy elvesztem az állásom, vártam hogy kezembe kapjam a közös megegyezést.

Az új kolléganő a 3. napján közölte, hogy ez neki nem fog menni, mert borzasztó sokat kell dolgozni itt, de azért még marad egy kis ideig, de max egy hónap és nem tovább.

2 hétre rá, hogy megtudtam nem tart rám igényt, nagy nehezen kaptam végre papírt a kezembe, hogy írjam alá, de egyáltalán nem azt tartalmazta, amit megbeszéltem vele. Kértem tőle, hogy beszéljünk erről, mert nem tartotta magát a megbeszéltekhez, és ezt én ebben a formában nem vagyok hajlandó aláírni. Elzavart, velem abszolút nem volt hajlandó kommunikálni, egy másik igazgatón keresztül ment át neki az infó, hogy mit kifogásolok rajta. Végül a 3. héten kaptam egy újabb közös megegyezéses felmondást, amit úgy gondoltam hogy ennél jobban nem jöhettem volna ki az egészből, így alá írtam. Igen ám, de a drága felettesem, a mai napig nem írta alá a felmondásom (mivel ugye nem talált még másik embert a helyemre), magyarul lógok a levegőbe, és fogalmam sincs mi lesz velem.

Kérdem én, ez így teljesen normális? Addig amíg nincs aláírt felmondásom, addig felmondás sincs, vagy a szóbeli annak számít? Mert a cég ügyvédje azt mondta, hogy addig amíg nincs írásos verzió, addig nincs felmondás se.

És ehhez szeretnék még egy feltételes kérdést is feltenni. Ha kiderül azalatt az idő alatt amíg nincs aláírt felmondásom, hogy várandós vagyok, akkor véd engem bármilyen formában a munka törvénykönyve?? Tehát például onnantól, hogy megtudom biztosan az áldott állapotom, elmegyek betegállományba, akkor így kijátszható a  felmondás?

Így is elég hosszúra sikeredett, pedig sokkal kacifántosabb az egész ügy, tudnék még mit mesélni róla, hogy hol nem követi a papír formát... Olyan szinten kihasznál minden munkavállalót, és burkoltan ugyan, de zsarol, hogy én ilyennel még nem találkoztam.

Ha tudnának/tudnátok nekem ebben segíteni, nagyon megköszönném!

Szép estét kívánok!

András80 Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13799

köszönöm!

Előzmény: zsanna (13797)
Kisfiatal Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13798

Üdv !

 

Információra, tanácsra lenne szükségem :) A helyzet a következő: a cégünknél évek óta húzódott egy per munkaidő témában. A lényege az, hogy a cég nem számolt el, nem tekintett munkaidőnek minden bent töltött időt, így az nem is lett fizetve. A szakszervezet perelt, és 2011ben az ő javukra döntött a legfelsőbb bíróság, és a cégnek visszamenőleg is fizetnie kell. De a cég nem fizetett eddig, most vannak új infok, új vezérigazgató lett, aki le akarja zárni az ügyet, és fizetne. Személyenként többszázezres nagyságrendekről hallani. 

Nos a lényeg, hogy én részben infohiány, részben mert nem is hittem benne(nem fizetett a cég, időközben többen visszaléptek), nem pereltem, viszont éveken át dolgoztam olyan munkaidő-beosztásban, amire most a legtöbbet fizetné a cég. A szakszervezeten keresztül ment ez a per egyébként, de én nem vagyok tag.  Közben hallottam, hogy csak 3 évre visszamenőleg lehet érvényesíteni a kifizetést, állítólag ezért is húzta a cég, hogy ha lesznek új belépők a perbe, kevesebbet kelljen fizetni. Szóval akkor én mondjuk 2011 márciusáig tudnám érvényesíteni(ha mondjuk most márciustól megindítom az ügyet) ? És ha mondjuk belevágok, akkor az elejéről kell felépíteni a pert, vagy erre a korábbi ítéletre alapozva lehetséges egy peren kívüli megegyezés ? Természetesen nem biztos hogy megéri, mert 2011 aug-tól már fizették ezt az időt, és ha igaz a visszamenőleg 3 év, akkor csak egy 3-4 hónap elmaradt bére után futhatnék, ez egyébként nagyságerndileg havi 20e ft netto, plusz a kamatok(ezt hogyan számolják ?) 

Szóval, mi lenne célszerű, hagyni az egészet a francba, vagy megpróbálni ? 

zsanna Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13797

Nem lehet trükközni. Ugyanúgy kell számfejteni, mint a bért (na, talán az 1,5 % munkaerőpiaci járulékot nem kell vonni belőle- ez jogosítana a munkanélküli ellátásra),  a levonások (szja, nyugdijjárulék, kétféle egészségbizt. járulék) az emberkét terheli, a szochót meg a munkáltató fizeti.

Erre a bizonyos költséghányad-nyilatkozatra kell figyelni. Ez mondjuk a munkáltató érdeke is, hiszen a szochót ő is a csökkentett alap után fizeti.

Ja, még valami eszembe jutott ezzel a költség-nyilatkozattal kapcsolatban.  Ha valahol már nyilatkoztatták az adott évben, akkor az összes többi helyen csak ugyanazt nyilatkozhatja: ha az első helyen a 10 % költségátalányt jelölte, akkor egész évben mindenhol azt kell jelölni. Ha meg a tételes költség-elszámolást, a 10 %-nál magasabb költséghányaddal, akkor mindenhol ugyanígy kell nyilatkozni.

Ha ez az első ilyen nyilatkozata ebben az évben, akkor jól gondolja meg, hogy mit jelöl, mert ez az egész évre kihatással lesz, már ha máshol is kell nyilatkoznia....

Én speciel a 10 %-os átalányt javaslom, és a számlák gyűjtögetését év közben, aztán év végén a bevallásnál lehet választani, hogy melyik a jobb.

Előzmény: András80 (13796)
András80 Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13796

Köszönöm a választ. Munkáltatói oldalon ez hogy néz ki? 

A "konkrét" példa: ismerős ismerősének az ismerőse létesítene megbízási jogviszonyt, a kérdést úgy értem, hogy a munkáltató intézi a munkáltatói járulékokat (és nincsenek trükközési lehetőségek), vagy erre a munkavállalónak "figyelni" kell, vagy szerződésben ki kell kötni?

Előzmény: zsanna (13794)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13795

adóban, járulékban nem vagyok penge, de szerencsére itt van nekünk zsanna:)

Előzmény: András80 (13791)
zsanna Creative Commons License 2014.02.19 0 0 13794

Megbízási szerződés esetén először is kell tenned egy ún. "költségnyilatkozatot". Ez azt jelenti, hogy megbízási díj esetén az adójogszabályok elismerik, hogy költségeid lehetnek a megbízás teljesítése során, és ezt honorálja is. Nyilatkozhatsz úgy, hogy max. 50 % a költséghányadod, de nyilatkozhatsz úgy is, hogy a 10 % költségátalánnyal élsz. Adót is járulékot ugyanúgy kell fizetni belőle, mint a munkaviszonynál, de nem a teljes összeg után, hanem a csak a költséghányaddal csökkentett összeg után.

És egy kicsit erről a költséghányadról: ha tudsz a nevedre szóló számlákat gyűjteni,sokat, melyek a tevékenységgel kapcsolatosak, akkor érdemes a költséghányados megoldást választani, de akkor előre be kell lőni a százalékot. és ha csak kevesebb a számlád, akkor azt büntetik.  De ha tudod, hogy lesz vagy 40-50 %-nyi számlád, akkor azért érdemes legalább a 30 %-os költséghányadról nyilatkoznod.

Ha bizonytalan vagy, akkor válaszd a 10 %-os költségátalányt, de közben azért gyűjtögess számlákat. Mert ha a számla több lesz, mint 10 %, akkor az éves adóbevallásodban a tételes költségelszámolást alkalmazhatod - függetlenül az évközi nyilatkozattól. (Figyelem: fordítva viszont nem működik! Ha tételesről nyilatkoztál, akkor év végén nem lehet a 10 %-os átalányt választani.)

Nem tudom, érhető voltam-e? Kérdezz nyugodtan, ha valami homályban maradt.

Előzmény: András80 (13791)
Replay Creative Commons License 2014.02.18 0 0 13793

Majd talán jön valaki, aki ért hozzá és megválaszolja a kérdésed, de én laikusként azt gondolom, hogy ott valamit nagyon rosszul értelmeznek. Még ha pénzbeli ellátás nem is járna a hétvégére (de miért ne járna, a táppénz naptári napokra jár), miért kellene ledolgoznod utólag a hétvégét, amikor beteg voltál.

A betegállománynál nem hétfőtől-péntekig aztán újra hétfőtől-péntekig ír ki az orvos, hanem folyamatosan. Hacsak nem írta rá a doki az első keresőképes napnak azt a szombatot, amikor dolgoznod kellett volna.

 

Előzmény: piroska 11 (13787)
caterina3 Creative Commons License 2014.02.18 0 0 13792

Jó! :-))

Előzmény: Törölt nick (13790)
András80 Creative Commons License 2014.02.18 0 0 13791

Most én kérdeznék :)

Főállású munkaviszony, mellé 4 órás részmunkaidőnek megfelelő megbízási szerződés más munkáltatónál. A járulékok, szja a megbízási szerződésnél hogy alakulnak? köszi!

Előzmény: Törölt nick (13790)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.18 0 0 13790

nincs átfedés

ne beszélgessünk erről két topicban, mert megzavarodok a figyelésben:)

Előzmény: caterina3 (13789)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!