Keresés

Részletes keresés

donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.13 -5 0 51220

Sirokon tudnátok javasolni valami emberi szállást, ami kerül vészesen sokba? Nem fontos az ellátás - a legtöbb helyen úgy sincs- csak kulturált legyen :)

 

Hobó, te meg nekiálltál a Rákóczi pirosnak? Nem úgy volt, hogy az valamiféle topic túra lesz ősszel? :P

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 -1 4 51219

A Kéktúrák és a Szent István Vándorlás (1938) útvonalai

 

Folytattam a Kéktúrák régi útvonalait feldolgozó honlap adatainak szerkesztését, így az OKT Velem / Írott-kő - Sümeg - Kab-hegy szakasz van teljesen kész (Úrkút / Csalános (Csollányos)-völgyig az 1989-ig változott útvonalak vannak egyelőre fent):

 

Honlap itt

 

Érdekességek a Balatonhenye - Nagyvázsony - Úrkút szakaszon:

- Tanulságosak a Balatonhenyéről kivezető illetve a Nagyvázsonyba bevezető szakaszok változásai

- A Csicsői-erdőben, a Hamuház (egykori erdésztelep, ma rét és forrás) környékén többször változott a nyomvonal

- A Kab-hegyre felvezető ágnak két változata volt régebben - persze nem egy időben

- A Kab.hegyen 1962 körül kezdték építeni a TV-adót, így érdekes kanyarok alakultak itt ki

- A Kab-hegyről régebben erdőben (nyiladékokon és erdei utakon) vitt le a jelzés, szinte egészen Úrkútig, 2001-ben a jelzést rátették a betonútra

- Úrkúton az őskasrszt környékét is rendesen "bejárta" a Kék az idők folyamán

- Érdekes a Csollányos-völgybe levezető ágnak megváltozása 1984-ben

 

ASzent István Vándorlás (1938) nem követte a mai Kéktúra nyomvonalát, hanem Balatonhenyéről a következő útvonalon érte el Zircet:

Balatonhenye - Halom-hegy - Zádorvár - Nagy-Gella - Balatonfüred - Tamás-hegy - Péter-hegy - Csopak - Csákány-hegy - Lovas - Alsóörs - Csere-hegyi (Horthy)-kilátó - Balatonalmádi / Vörösberény - Szentkirályszabadja - Veszprém - Jutaspuszta - Papod - Lókút - Zirc. Így a Halom-hegy - Balatonalmádi - Malom-völgy szakasszal mintegy "előfutára" lett a mai Balaton-felvidéki / Balatoni Kéktúrának.

 

A honlapnak elkészítettem egy GIS Felhő / GIS Cloud változatát:

 

GIS Cloud honlap itt

 

Itt az évszámok már nem helyjelzőkkel vannak jelezve, hanem a vonalszakaszok attritútum adatival (nevek) vannak definiálva. A vonalakat minden egyes elágazásnál / csomópontnál elvágtam, így a későbbi fejlesztés során lehetőség lesz különböző lekérdezésekre (ezzel azért még dolgozni kell...).

 

Ide a következő Alaprétegeket raktam be (egyelőre):

- Turistautak.hu (domborzattal)

- OpenStreetMap

- Google Hybrid

- Bing Satellite

 

Egy darabig együtt fejlesztem a két honlapot, míg el nem jutok a végeleges megoldásig (MapServer).

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 -1 1 51218

Elkezdtem összeszedni pár képet a Rákóczi Piros túra legszebb részeiről, de be kellett látnom hogy ezt így nem lehet, mert már félútig 15+ fotónál tartottam, és csak a legszebbeket válogattam.

Ez a túra nem intézhető el ennyivel! :-)

 

De azért megpróbálom... találomra:

Sárospatak Rákóczi-vár és a Comenius Főiskola épülete

Hazánk egyik legépebben megmaradt vára, és az egyik legszebb főiskolai épülete, amely közelebbről rengeteg apró részletében még csodásabb

az épülő Regéci vár, azt már meg sem merem említeni hogy a Tátra is feltűnt, ezután lassan már csak az lesz említésre méltó ha nem gyün elő! :-)

Regéci naplemente a Zemplén 700-as tömbje felé tekintva a várból lefelé jövet, majd napfelkelte háttérben a várral

kilátás a Sólyom-bérc 706 méteres szikláiról nyugat felé, majd nem sokkal később az Amadévár romjaitól kelet felé a Milic-csoport hegyere, és az egész Eperjes-Tokaji hegyvidékre

a Gönci Pálos kolostorrom díszítőelemei (kár lenne veszni hagyni őket...) és a végcél a Füzéri vár, ahol végszóra a GPS is kikapcsolt, a fényképező is lemerült, és a busz is elment, maradt a stoppolás... :-)

egy érdekesség mikor elővettem a GPS-t el kellett mosolyodnom:

Jól dolgoztatok fiúk! Das stimmt! Pünktlich 25km! :-) (Sárospatak-Regéc Tábor-hegy)

 

Előzmény: Pulmy (51212)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 0 0 51217

Ez nagyon jó összefoglaló, köszönöm szépen a választ Gyula!

 

A térképeiden azt látom hogy amíg létezett addig mindig Hollóházától a Szurok-hegyig tartott ez a "különc" kis kék jelzés.

 

Rövid ideig elgondolkoztam azon is hogy lehet hogy volt olyan kósza ötlet hogy Telkibányáig vigyék el a kéktúrát, de ennek nem lett volna túl sok értelme. A térképeiden jól látszik hogy nem volt folytonos a jelzés, az akkori végpont a Milic volt.

Előzmény: Törölt nick (51216)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 0 3 51216

Hollóháza - Hálaisten-tető - Szurok-hegy (Kék sáv)

 

A ZEMPLÉNI-HEGYSÉG TURISTATÉRKÉPE (1976, © KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT)

 

(Az 1960-as kiadáson csak a Hálaisten-tető - Szurok-hegy szakaszon van Kék sáv. Az OKT végpontja a Nagy-Mlic)

 

 

 

A ZEMPLÉNI-HEGYSÉG TURISTATÉRKÉPE - ÉSZAKI RÉSZ (1982, © KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT)

 

(Itt még megvlt a jelzés, az OKT végpontja a Nagy-Milic)

 

 

 

A ZEMPLÉNI-HEGYSÉG TURISTATÉRKÉPE - ÉSZAKI RÉSZ (1989-90, © KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT)

 

(Itt már Kék háromszög a jelzés,, de - érdekes nyomdahiba miatt - az útvonal Rákóczi túra feletti szakaszán a Szurok-hegy felé a K jelzés is megtalálható. Az OKT végpontja lekerült Hollóházára)

 

 

 

A ZEMPLÉNI-HEGYSÉG TURISTATÉRKÉPE - ÉSZAKI RÉSZ (1992, © KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT)

 

(Itt már nyoma sincs Kék sávnak: Piros kereszt és Sárga háromszög váltotta fel a sávjelzést. Az OKT végpontja Hollóháza.

 

 

 

ÉRDEKESSÉG: a régebbi kivágatok / térképek a főtérképen tartalmazták a Nagy-Milic környékét (és az államhatáron túli teületeket), 1982-ben nyoma sincs az ország legészakibb pontjának, 1989-ben pedig már egy kis melléktérképen ismét megjlenik az északi "csücsök".

Előzmény: Törölt nick (51211)
HEV Creative Commons License 2015.07.13 0 0 51215

2007-ben  ilyen volt a vár megközelítési rendszere. Most csak a PL az élő jelzés.

 

Előzmény: HEV (51214)
HEV Creative Commons License 2015.07.13 0 0 51214

Ez egy egyedi mázolmány volt a meredek nyiladékban akik az emléktáblát tették a várfalba azok festették.

Az egyébként nem út és a természetjárók nem is használják mivel a felső végén az erős talaj errózió miatt a vár sáncai az É-i oldalon erősen pusztulnak. Ezért festettem fel a PL jelzést ami Kereki és Balatoföldvár között vezet.

A gerincen az Alman-tetőn volt egykor sima piros sáv jelzés ami B.Földvárról vezetett a várhoz de a vadaskert miatt ez megszűnt.

 

Az egykori kék sáv jelzések is megtalálhatók még a Böre-vár alatti erdészeti út km kövein pld. ilyenek.

 

 

 

Előzmény: Pulmy (51213)
Pulmy Creative Commons License 2015.07.13 -2 0 51213

Kösz,gondoltam,hogy régen ez lehetett a jelzés,de miért sárga alapon. A fehér festék elfogyott volna? Egyébként az összes régi le van festve,ez az egy maradt meg a legmeredekebb részen. 

Előzmény: Güsziológus (51210)
Pulmy Creative Commons License 2015.07.13 -2 0 51212

  Biztos szép túra volt,legalábbis a  környezet garancia rá.

 

Előzmény: Törölt nick (51211)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 0 1 51211

Köszi.

Tegnap én is alaposan meglepődtem mikor Hollóháza előtt (Telkibánya felől, nem a Milic felől!) kék sáv jelzésekre bukkantam!

Egyértelmű jelzések voltak, kb 30-40 évesek, bükkfán festve, remélem garass benéz majd és választ ad arra a kérdésemre hogy ezek hogyan kerülhettek oda?

Hollóházán túl is terveztek még kék folytatást? Esetleg valamiféle egykori regionális útvonal volt?

 

 

A Pányoki-kút és Hollóháza közti szakaszon láttam ezeket az egykori kék sáv jelzéseket.

Előzmény: Pulmy (51209)
Güsziológus Creative Commons License 2015.07.13 -6 0 51210

Mielőtt az M7-es autópálya kettévágta a Balatonföldvár és a "vár" közötti útvonalat Földvárról KÉK ill. PIROS vezetett a várhoz.

Anno fényképeztem olyat, hogy a két jel együtt egy fán.

 

HEV biztos többet tud, de a P- nem véletlen.

Előzmény: Pulmy (51209)
Pulmy Creative Commons License 2015.07.13 -1 1 51209

   Tegnap egy ilyen kósza, nem szokványos jelet találtam ,ráadásul ott ahol semmi keresnivalója. A közelben 10 km-es körben nincs P-. Ráadásul sárga alapon :D

 

  Hobo gyűjteményébe  

 

    A Kereki-Fehérkő Várához felvezető meredek útvonalon. Ez már nem jelzett út,lehet,hogy régebben ilyenek voltak itt a jelzések. Erről Hev biztosan többet tud. 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 -1 1 51208

 

:-))

Lenyűgöző útvonal!

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 -1 0 51207
Előzmény: Törölt nick (51206)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.13 -1 0 51206

Ebben nekem az volt kapásból a szimpatikus, hogy a reggel hat órás székelésnél lehet az alattunk- illetve fölöttünk mászó kollegáknak integetni! :)

Előzmény: Güsziológus (51204)
donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.13 -4 0 51205

ha gyakorlott via ferrátázós lennék simán aludnék benne; mondom ezt innen a gép elől bátran :) Életre szóló élmény lehet az biztos, persze tériszonyosok hátrányban vannak :)

Előzmény: Güsziológus (51204)
Güsziológus Creative Commons License 2015.07.13 -7 0 51204
donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.13 -5 0 51203

Bakonykútipusztánál valóban "mókás" a helyzet, még GPS-szel is sikerült majdnem elkavarni. Számomra is rejtély kicsit, hogy miért viszik be a jelet egy félig összedőlt ház mellett majd fák között szlalomozva, ha máshogy is el lehetne menni, bár biztos a tulajdonviszonyok játszanak itt is szerepet. Utána viszont a letérést a hegyről GPS-nél nagyon nehéz lehet megtalálni, illetve miután átvágtuk magunkat a sűrűn növényzeten amolyan búj-búj zöld ág módban, a jobbra, fel a dombra vezető út sincs egyértelműen jelezve, és megy egy másik is, csak az nem felfelé...
A Bogrács-hegy az külön történet, műszer nélkül szinte esélytelen, de pihenő pad az van :) Amikor mi mentünk, májusban, akkor pont festették a a Bogrács-hegy és a Víztározó közötti szakaszt- lehet tovább is- szóval mi jórészt fehér jelzéseket követtünk, persze a GPS mutatta az irányt. Anno a Gaja- szurdok bejáratánál mi is nehezen találtuk a folytatást, mert egy fa ága pont elért a kerítésig, azt a látszatot keltve, hogy arra nincs is semmi, pedig arra kell menni és utána jön az említett csalános, illetve a mosolygós jelzés, ami vicces, csak nem derül kik belőle, hogy utána bal hajtű kanyar jön, így mi elmentünk egyenesen, majd miután nem leltünk jelet, végül visszafordultunk és akkor láttam meg a dombon fent a jelet... Utána pedig a letérés még a létrás rész előtt a látszólag dzsindzsába..hát érdekes, de legalább kalandos, bár az utat tényleg nem látni :)

Előzmény: qentar (51197)
HEV Creative Commons License 2015.07.13 -1 0 51202

- több éves térképet elindulás előtt a változásokkal aktualizálni kell. A Fehérvárcsurgói terelés már elég régi.

Az idén pedig szinte eldobható némely szakaszon a régi papírtérkép annyi a változás.

- Csali - Fenyő  távolsága a változás után 11 km lett.

- júliusban a vegetáció a maximumon van.

Előzmény: olahtamas (51199)
HEV Creative Commons License 2015.07.13 0 0 51201

Jó látni, hogy még áll!

Előzmény: Pulmy (51200)
Pulmy Creative Commons License 2015.07.13 -1 0 51200

Egy kép a tegnapi talpalásról. Két kérdés hozzá _Hev-nek nem ér válaszolni- Bocs

 

 

  Könnyebb kérdés- milyen fa látható?

   Nehezebbik- hol van?   

 

 

olahtamas Creative Commons License 2015.07.13 0 1 51199

Valóban egy nehezen észrevehető pont, még novemberben is alig látszott:
http://mapillary.com/map/im/jIdzYNkK-Z9di8ZVGgDjMA

És a következő jelzések sem láthatóak az ösvény kezdetéről:
http://mapillary.com/map/im/5i5DJQLz545aekyXsPXZNg

A "téglatest formájú verem" környékén én is néztem,
hogy vajon mennyi lesz ebből majd nyárelején látható:
http://mapillary.com/map/im/i0FaV0BTxWukEl5-R9pI6Q

Az atlasz és a füzet, még a változtatások előtt lettek kiadva,
így mostanában nagyon oda kell figyelni, ha az ember valahova készül.
Reméljük a "projekt" lezárulásával lesz új mindkettőből.

Előzmény: qentar (51197)
rozaa Creative Commons License 2015.07.13 0 0 51198

Lásd 50978 sz. hsz. térképkivágata.

Előzmény: Törölt nick (51196)
qentar Creative Commons License 2015.07.12 -2 1 51197

Bakonykúti > Bodajk irány

 

Pár észrevétel a szakaszhoz, a jelzettség egyelőre átlag alatti.

  • Bakonykútipusztánál nem jöttünk rá, hogy hol kéne kerülni, így a lovak mellett mentünk fel inkább, az úton. A ciszternára egy fehér alap fel van ugyan festve, de az a masszív bozótba vezet. Ha legalább a kék sávot belehúzták volna, egyértelműbb lenne.
  • Pár száz méterrel később, a dombtetőn, a fenyők között is igencsak keresni kell a jeleket, pedig fa az akad.
  • Fehérvárcsurgónál, a gát után, a kukoricás mellett ismét csak úgy érzésre lehet menni. Nem annyira vészes, de elbizonytalanít.
  • A Gaja-völgyi natúrpark kapuján belépve rögtön balra - a jel nagyon el van dugva, és az út inkább jobbra visz. Jön a méteres csalános, a rövid nadrágosok megszívják. :)
  • És aztán jött a piros sáv és háromszög, és most látom a tuhun, hogy a 2013-as OKT-atlasz térképe már nem aktuális... Ezt vittük, és nem értettük, mi van... A mellékelt képen jelzett helyen bátran kell követni a jelet. Úgy néz ki, hogy két lépés múlva az út közepén van egy szabályos, majd' két méter mély, téglatest formájú verem(???), és mellette kell tovább menni a semmibe, egy szinte nem létező ösvényen. A földet kell nézni, ott látszik, hol van kitaposva, mert egyébként dzsungel szép hosszan. Nem volt kedvem lefotózni, pedig tanulságosan néz ki.
  • A pecsételőfüzetben jelzett 9,7 km a GPS mérése szerint 13 km a Becsali és a Fenyő büfé között. Ebben volt egy pár száz méteres eltévedés, de így is szép kövér különbség.

 

Egyébként jó kis könnyű szakasz :)

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.12 0 0 51196

Köszi!

 

Bár még fogalmam sincs hol vn ez a hely, mindjárt utánanézek....

Előzmény: rozaa (51194)
rozaa Creative Commons License 2015.07.11 -1 0 51195
rozaa Creative Commons License 2015.07.11 0 1 51194

Jazzkedvelőnek, meg mindenki másnak a Lugos-patak mentén lévő villanypásztor-elkerülő út fellelési helye.

Alg Creative Commons License 2015.07.09 -1 0 51193

Köszönöm mindenkinek, még végiggondolom párszor a lehetőségeimet... (úgy néz ki több járható út is van)

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.09 -1 0 51192

Ja, feszíteni tudni kell, és akkor nem viszi azt sehova. :)

Előzmény: jzp2107 (51187)
HEV Creative Commons License 2015.07.09 0 0 51191

Kösznöm.

Előzmény: jzp2107 (51190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!