Keresés

Részletes keresés

mauzi Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15906

Szia,

 

a tünetek nyár elején kezdődtek. Előtte műtrágyázás nem volt. Amikor az első, nagyobb területű foltok megjelentek, vízhiányra gyanakodtam, ezért (az öntözőrendszer szokásos "dózisán" felül) kézzel jobban megöntöztem a területet. Az öntözés rontott a helyzeten. (utána csavarhúzóval végeztem "szurkálásos" vizsgálatot, és valójában nem volt vízhiányos a terület)

 

Ezek után jött az Amistar kúra, érdemleges eredmény nélkül.

 

Azóta nézem a foltokat, amik összességében szaporodnak. Eleinte csak a füves terület egyes részein voltak, azóta szinte a 2/3 rész érintett, de az érintett területek összefüggőek, tehát a foltok csoportosan helyezkednek el, és máshol meg szintén összefüggő területeken hibátlan a fű.

 

Most ősszel volt egy NPK műtrágyázás, de egyelőre nem látom a párhuzamot. Ahol rossz, ott előtte is rossz volt, ahol viszont jó, ott szép zöld lett az NPK-tól.

 

Előzmény: alfi13 (15905)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15905

Hogy kezdődtek a tünetek? Nem használtál valami műtrágyát a tünetek megjelenése előtt?

Előzmény: mauzi (15904)
mauzi Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15904

Sziasztok,

 

ezzel már futottunk pár kört a "füves" topicban. Első reakció mindenkinek a gombásodás volt, de miután kifújtam pár puttony Amistar-t, és semmi nem javult, kezdek eltanácstalanodni. Lehet, hogy mégsem gombásodás? Vagy, Amistar helyett Dithane kellene, esetleg tényleg csak az Amistar + Dithane + Bumper kombó lenne hatásos? És, ha mégsem gombásodás, akkor vajon mi?

Talajban lakó kártevőnek lehet-e ilyen tünete?

 

Köszönöm!

 

 

 

 

 

 

triunguis Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15903

Köszi Antisystem!

Antisystem Creative Commons License 2013.10.07 0 0 15902

Nézd, szerintem a valószínű, hogy a valamivel kisebb szemcseméret azonos permetezési paraméterek mellett valamivel jobb lefedettséget adhat, de itt nincs olyan összefüggés mint a különböző típusú réznél a szemcseméret és a perzselési hajlam között.

A fő előnye a granulált formulációnak a porhoz képest, hogy nem porzik, tehát könnyebben, biztonséágosabban kezelhető, nem lélegzed be, ilyesmi. Meg kevésbé higroszkópos, tehát a tárolás alatt nem áll össze nehezen szuszpendálódó rögökké... 

Szóval ha a Dithane WP-t veted össze a Dithane DG-vel, akkor a példa a Champion WP és a Champion WG összevetése - abból is van épp mindkettő, és ott sem a perzselési hajlam különbözik (az mindkettőnél alacsony-közepes), hanem a könnyebb kezelhetőség és a jobb tárolhatóság.

 

ÜdV

Előzmény: triunguis (15901)
triunguis Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15901

Sziasztok!

 

Antisystem

 

Ha már a Dithane szóba került.

 

Szerinted a Dithane DG neotech jobb hatásfokú mint az M45? A kisebb szemcseméret és az újraeloszlási képesség a különbség?

 

Ugyanezért jobb mondjuk a Champion-nál a Neoram, vagy a Cuprocafarro/szemcseméret/?

 

Köszi!

 

Üdv

Antisystem Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15900

Nézd, pl. a Quadris folyékony is meg szabadforgalmú is, de szerintem alapvetően téves úton teccel járni, a permetszer ugyanis nem elsősorban esztétikai kérdés. Nem véletlenül alakult ki az a gyakorlat a szőlészetben, hogy a vegetáció első felében használunk felszívódó szereket, és közvetlen a fürtzáródás előtt átállunk a réz-kén kombóra  és különös ok nélkül az megy végig a szüret előtti hónapig.

A felszívódó ugyanis nem hagy foltot, de belekerül a szőlő belsejébe, onnan a mustba, lehet jókat csodálkozni hogy mitől nem forr a must, valamint, hogy mi van benne... na, ehhez képest a réz meg a kén megtapad a gyümölcs héján, és ha nem jön elég eső, ami lemossa, akkor na ya, ott marad a foltja szüretig. De nem jut a bogyó belsejébe semmi, simán lemosható a fürtről egy slaggal, és a mustba legfeljebb réz meg kén kerül nyomokban - bár a zöme a törkölyön marad - , ami mindkettő létfontosságú elem az emberi szervezet számára is.

(a fürtöt meg azért kell rezes-kénes oldattal lemosni közvetlen a záródása előtt, mert ez nem felszívódik, nem lebomlik, hanem végig ott marad a fürt belsejében, és védi a fürtöt a belülről kezdődő rothadásokkal szemben akkor is, amikor kívülről már nem lehet hatóanyagot bejuttatni...)

 

ÜdV

Előzmény: Kulicz (15897)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15899

Folyékony szer ami jó a peronoszpórára az a Bravo 500, csak az a probléma hogy II.-es kategóriába tartozik mint az Antracol. De van még  ami még jó a peronoszpórára és a lisztharmatra is ez a Caprio Top és a Shavit igaz ezek por alakuak de nem hagynak látható nyomokat a szőlőn. De tudnák még egy dolgot ajánlani ha Championt nem elemi kénel pl Thiovital hanem valami kénhejesítővel Pl Topaz 100-al akkor nem hagy nyomokat a szőlőn. A réztartalmú meg a kéntartalmú szerek keverésekor előfordulhat hogy egy feketés színű foltos  bevonat keletkezik a szőlő. Teljessen ne hagyd el a réztartamú permetezést mert a szőlő veszők fejlősését jótékonyan befolyáasolja a réz.

Előzmény: Kulicz (15898)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15898

Az általad javasolt Antrcolt és az Eclairt nem ismerem, köszönöm a tanácsot, utána fogok nézni!

Előzmény: alfi13 (15890)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15897

Köszönöm a válaszokat, mindenkinek. Igazából én Dithane-t az első permetezéseknél szoktam használni, így még az 56 nap évi sem okozott gondot. A réz tartalmú szereket kell elfelejtenem, ill. sajnos tapasztalataim szerint a Thiovit Jet és a Kumulus is komoly mértékben a bogyókra tapad és esőtől sem mosódik le. Talán folyékony szerekben kéne gondolkodnom, mint pl. a Topas, v. a Systhane. Peronosz, ill. szürkerothadás ellen milyen folyékony szereket javasolnátok?

pacsepa Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15896

Idén változott!

A régebben vásárolt szereken még a régi ÉVI van rajta! Még az interneten is sok helyen a régi van! Kategóriákkal is variáltak.

III. kategóriában már csak 250g-os kiszerelés van.

Előzmény: Csarli1 (15893)
Antisystem Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15895

.

Antisystem Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15894

Tényleg 56 nap lett tavaly óta:(

http://www.nebih.gov.hu/data/cms/148/633/DithaneM_45_felulvizsg_20120615.pdf

(5. oldal)

 

ÜdV

Előzmény: Csarli1 (15893)
Csarli1 Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15893

Ebbe biztos vagy? Mikori szert használsz és milyen formulát, mert alma szőlő 30 nap.

A többi kultúrában ennél kevesebb.

Előzmény: pacsepa (15892)
pacsepa Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15892

A Dithane-nál az ÉVI-re oda kell figyelni! 56 nap!

Előzmény: alfi13 (15890)
pacsepa Creative Commons License 2013.10.06 0 0 15891

Dithane-nál az ÉVI-re nagyon oda kell figyelni!

Előzmény: alfi13 (15890)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15890

Ha a réz helyett rézhelyetesítőt használsz pl Dithanet vagy Antracolt vagy akombinált hatású Eclairt ezek nem hagynak nyomot a szőlőn. Szerintem a kén sem hagy nyomot azt használhatod persze az Eclair esetén nem kell.

Előzmény: Kulicz (15889)
Kulicz Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15889

Jól látható a még éretlen Hamburgi muskotály szemeken a június végi Championos permetezés nyomai. Ezek a vegyszermaradványok nem mosódnak le, szüretig a fürtön maradnak.

 

 

Mi lehetne a megoldás?

Kulicz Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15888

Kedves barátaim, a következő problémám van: régóta foglalkozom csemegeszőlő termesztéssel-gyűjtéssel, s az utóbbi néhány évben a termés nagy részét /szerény mértékben/ értékesítem is. A hagyományos fajtákat, melyek nem rezisztensek, a szokásos növényvédőszerekkel permetezem, melyek komoly nyomot hagynak a fürtökön. Van-e javaslatotok konkrét permetszerekre, melyek a leggyakoribb szőlőbetegségekre /peronoszpóra, lisztharmat, botritisz/ hatékonyak, de nem hagynak olyan jól látható nyomot a fürtökön, mint például az egyébként kiváló, hagyományos  réz-és kén készítmények?

-ikszipszilonze- Creative Commons License 2013.10.05 0 0 15887

sziasztok!

 

szeretnem felkesziteni a cserjeket, bukszusokat, tujakat, rozsakat a telre. kerdes, hogy ezt milyen tappal tehetnem meg. gondolom alacsony nitrogen tartalmunak kell lennie. a kalium ugyanugy mukodik ezeknel is, mint pl. a funel? van valami ajanlas? valami 4-5 honapos lenne az idealis, igy ha november elejen kijuttatom, marcius vegen mar kaphatjak is a tavaszindito tragyajukat.

Ali-bá Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15886

Erről jut eszembe, én meg oltottam egy oszlopalmát "Páfrány 48"-nak és azóta se jelentkezett. Lassan itt a lombhullás, lehetne vinni a fát. Persze az Email címe nem publikus. Azt írta annó, hogy értesítsem, de hogyan? Ha valaki eléri szóljon neki!

Előzmény: alfi13 (15884)
rozsi71 Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15885

Sziasztok!

 

Bocs, ha offolok, de talán itt jó helyen járok. Pár napja azt vettem észre, hogy a sorban egy-két tuja sárgul. Jobban szemügyre vettem, és azt láttam, hogy a törzsön a kéreg több helyen hosszanti irányban szét van nyílva. A legdurvább a helyzet a törvénél, fölfelé haladva egyre kisebbek a nyílások. Mi lehet ez? Gondolom ez nem normális.

Mit tudnék tenni?

 

 

  

 

Köszi.

 

alfi13 Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15884

Köszönöm a viszajelzésedet annak ellenére hogy éngem nem érint a dolog de ezekböl a viszajelzésekböl lehet igyzán tanulni. Sajnos nagyon sokan beugranak kérdeznek mi próbálunk segíteni de utána eltünik a ködbe. Pedig még a hatástalan kezelésből is lehet tapasztalatokat szerezni.

Előzmény: -ikszipszilonze- (15883)
-ikszipszilonze- Creative Commons License 2013.10.01 0 0 15883

sziasztok!

 

igertem, hogy a julius elejen jelentkezo paprika level feketedessel kapcsolatban visszajelzek (lasd elozmeny hozzaszolasom amire most reply -t nyomtam). Gergely (gerqerg) kerttars javaslatara foszforban gazdag mutragyat juttattam ki kulon az erintett paprikaknak, es ez megoldotta a problemat, olyan formaban, hogy a paprika fekete levelei ugyan csak kis mertekben javultak, viszont eroteljes levelfejlodesbe kezdett a paprika es azok mar teljesen egeszsegesek voltak. gondolom a gyokerzet fejlodeset sikerult annyira katalizalni, hogy sikerult felvenni a foldbol a tapanyagot.

 

a vegeredmeny pedig gazdag, jo minosegu paprika volt.

Előzmény: -ikszipszilonze- (15064)
szlaci_s70 Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15882

Szia! Köszi.

Pókháló jellegű tüneteket nem látok.

Én gombára gondoltam a száron lévő fekete foltok miatt.

 

Érdekes, hogy többnyire a 2éves hajtások barnulnak, az idein nem látszik semmi tünet.

 

L.

 

 

Előzmény: Vandras (15872)
artamira Creative Commons License 2013.09.29 0 0 15881

A klorózis tüneteinek  megszüntetése elég hosszú folyamat. A vasat a növények a savas, de legalább is semeleges közeli talaból tudják könnyen  felvenni és nehezen tudják  ha  lúgos, meszes a talaj, ezért fontos savanyítani is a talajt a vasazás mellett. Savanyú tőzeg talajba ásásával, vagy magnéziumos keserűsó talajba juttatásával, illetve az istálló trágyának is van savanyító hatása.  I

Előzmény: Ali-bá (15880)
Ali-bá Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15880

Tavaly összel bőségesen adtam neki istállótrágyát és lehet, hogy használni is fog, mert bár egész nyáron mutatkoztak a klorózis jelei a folyamatos vaskelátos permetezés ellenére, mostanra mintha enyhült volna a hiány, több sápadt hajtás vége, új növedéke kizöldült, normális színű leveleket hozott. A talaj sárga agyagos, kőbabákkal,  közeli tavaszi talajvízzel. A kémhatását nem tudom. A házikert egy kisebb, laposabb része.

Előzmény: alfi13 (15879)
alfi13 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15879

Én a vasgálicon kivül ha egy beteg fám akad akkor megásom a fa koronájának a vonaláig és istállótrágyát ások be. Milyen a talaj ahol a fa van savas vagy lugos? Mivel a vashiány jelei mutatkoznak akkor ugy gondolom Lugos lehet jól gondolom?

Előzmény: Ali-bá (15878)
Ali-bá Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15878

Vasgálicot már tavaly jó mélyen beástam, de nem sokat segített. Mást tudsz ajánlani?

Előzmény: alfi13 (15877)
alfi13 Creative Commons License 2013.09.28 0 0 15877

Én most a gyökérzónába jutatnák vasat. Tavaszra biztossan eljutna a gyökerekig és a fa jobban tudná hasznosítani.

Előzmény: Ali-bá (15875)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!