Keresés

Részletes keresés

hivi Creative Commons License 2015.04.25 0 0 40806

Létezhet, hogy péntek este nem sokkal 11 előtt valamilyen mozdonyos mozgás volt a ráckevein Soroksár, Hősök terénél?

Gondos Arpad Creative Commons License 2015.04.24 0 1 40805

Kamaraerdő környéke 1943, törökbálinti HÉV.

S-Te-Fan Creative Commons License 2015.04.21 0 0 40804

Sziasztok!

Szeretnék érdeklődni, hogy a 825-613-826-s kisegységgel hogy állnak és Csepelről utána melyik kisegységet viszik el?

SZALAROAA Creative Commons License 2015.04.16 0 0 40803
Előzmény: A-dani (40802)
A-dani Creative Commons License 2015.04.16 0 0 40802

http://www.bkk.hu/apps//bkkinfo/iframe.php?id=10463

H5-ön gubanc, egyik vészmadár spanom már arról ír, hogy beomlott vagy beomlani készül az alagút, de nyugtassatok meg, hogy ismét csak túloz, nem először tenné.

Áprilisi Dusán Creative Commons License 2015.04.11 0 0 40801

Ma hajnalban 1:40-kor láttam HÉV szállítást Bobóval az Örsön Cinkota felé. Ez rendszeres időpont? Eddig nem tudtam róla. Két szerelvényt cibált a dízel.

paca664 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 40800

Az utastájékoztatás nem űrtudomány, de a felmerülő problémákat sem érdemes annyival letudni, hogy "nem kell ennél többet foglalkozni a dologgal". Ha magunktól esetleg nem tudunk rájönni a megoldásra, az internet és a párezer forintos repjegyek/vonatjegyek világában bocsánatos bűnnek tartom hogy a bezzegprágai/bezzegsvájci/bezzegnémet példákat tanulmányozva merítsünk ihletet. Máris tovább fogunk ugrani azon, hogy "akkor az sem fogja érdekelni".

Bár nyilván nekem sokkal kevesebb tapasztalatom van utasok élőszavas tájékoztatásában, de rám még egy sem sértődött meg, ellenben többen megköszönték a tájékoztatást. Igaz, még ha fel is hívtam a figyelmüket a szöveges tájékozatóra, azt igyekeztem udvariasan tenni.

Előzmény: John Howard (40791)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 40799

Aki nem "annyira" birka, az felmegy a lépcsőfeljárónál, látja hogy nem jön a villamos és lemegy. Akiben egy légkalapács láttán nem merül fel hogy esetleg el kellene olvasni a táblát, azon már tényleg nem lehet segíteni.

Előzmény: kihúzóvágány (40798)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.08 0 0 40798

Szerintem meg az a birka, aki ilyenkor nem tesz korlátot/zárószalagot a lépcsöfeljárathoz, hiszen az aluljáróból nem feltétlen látszik, hogy fent milyen munkák (milyen rendezetlen állapotok) vannak.

Előzmény: A-dani (40797)
A-dani Creative Commons License 2015.04.08 0 0 40797

Van ,akinek semmi sem elég. Akár most is megfigyelhető a villamosfelújítás idején a körúton. Vágány felszedve előtte és utána a megállónak, bazi nagy sárga munkagépek dolgoznak ,meg lapátol is ott sok ember, ki van írva hatalmas lóbaszó betűkkel ,hogy hol a pótlóbusz megállója most már hülyebiztosra tervezve a trendszert is is van kordonozva a megálló, de mindez hasztalan, feljön a birka a Nyugatinál az aluljáróból a megállóba és ott várja a villamost. 

Rüby 2143 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 40796

Bocs, a buszoknál jobb oldalt akartam írni, de a bal oldalra is raknak néha táblát, ezt az teszi lehetővé, hogy a buszvezető magasabban ül a szélvédő aljához képest, így más szögben lát ki, így a tábla nem zavaró.

Előzmény: Rüby 2143 (40795)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.04.08 0 0 40795

A buszokon a járművezető nem középen ül, ott elfér a tábla a bal oldalon, ráadásul a vezető szemmagasságához képest a szélvédő alja lejjebb van, mint a HÉV esetében.

Nappal nincs kivilágítva a kocsi, de a külső természetes fényforrás által jól láthatóan meg van világítva a menetiránytábla.A konkrét eset pedig sötétben történt ha jól sejtem.

Előzmény: v_peti (40779)
Csmg Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40794

Nézőpont kérdése, mert ha nem világít az utastér világítás, akkor nyilván utasokat sem szállít. Sötétben meg akkor tökmindegy mi van kiírva, ennyi erővel tehervonat is jöhetne, azon sincs felirat, hogy utasokat nem szállít.

Előzmény: pici aranyos böllér (40768)
Fradista Utazó Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40793

Itt alapvetően két tényezőt látok:

1. Teljesen természetes (még ha a közlekedési dolgozók, meg a fanatikus fórumozók ezt nem is fogják elfogadni sosem), hogy egy olyan megállóban, ahonnét csak egyfelé mennek járatok (és minden járat azonos megállási rendben közlekedik), az utas nem nézi meg, hogy milyen járat jön. Ez nem feltétlenül helyes viselkedés, de ettől még az utas ilyen. Bevallom őszintén, amikor éveken át minden reggel egy olyan megállóban szálltam fel a buszra, ahol csak egyféle járat közlekedett, nem sűrűn néztem rá a táblára (akkor még táblás buszok jártak ott), hogy ez hányas busz. Két hete Bielefeldben láttam egy idősebb urat "szaladni" a "Bitte nicht einsteigen"-be közlekedő villamos után (ez, nem szó szerint, de ugyanazt jelenti, mint Budapesten a "nem szállít utasokat"). Ez van, az utas már csak ilyen. Ez persze az utast nem jogosítja fel, hogy panaszkodjon, ha a járat nem áll meg neki, ugyanakkor a közlekedési dolgozó viszont helyes, ha nem úgy kezeli, hogy "hülye utas, hát miért nem nézted meg, mi van kiírva".

2. A HÉV-eken a célkijelzés eléggé kis betűkkel van írva. Nem mondom, hogy ez bárkinek is a hibája, vagy, ha mégis, az illető már tán évtizedek óta nyugdíjban van, vagy meg is halt (arra gondolok, aki ekkora ablakot tervezett a célfilm elé valamikor a 70-es években), de ettől még tény. Aki nem lát jól, annak egy mozgó, meg nem álló vonaton azért nem feltétlenül sikerül elolvasnia a feliratot.

_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40792

"Nade ha egyszer nem érdekli, hogy mi van odaírva (mert most is ki van írva a szélvédő fölött), akkor az sem fogja érdekelni, ha nyolc különböző helyre elhelyezett táblán írod ki neki!"

Azért ennyire nem rossz a helyzet, bár valóban lehangoló egy-egy zavarnál egyenként megértetni az emberekkel. De szerencsére nem mindegyikkel kell.

John Howard Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40791

Nade ha egyszer nem érdekli, hogy mi van odaírva (mert most is ki van írva a szélvédő fölött), akkor az sem fogja érdekelni, ha nyolc különböző helyre elhelyezett táblán írod ki neki! Mivel a tájékoztatás (=tábla, célfilm, kijelző) ott van, innen kezdve - szerintem - nem kell ennél többet foglalkozni a dologgal, hacsak azt nem vezetik be, hogy minden egyes utashoz külön odamegy egy-egy zavaros, és a fülébe súgja, hogy ez a vonat most "nem szállít utasokat".

Tapasztalat, ha az utast élőszóban tájékoztatom ugyan, de utána közlöm, hogy "egyébként ki van írva", akkor megsértődik, kioktatásnak veszi. Pedig hát önállóan is elolvashatná, miért én olvassam fel neki? Még a "nyóckerben" talán van rá indok...

Előzmény: _Nyuszi (40790)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40790

A gond alapvetően az, hogy egy gázolásnál, siklásnál a hazatérő rezsivonaton nem látszik, hogy nem szállít utast, mert a vonat homlokán a felirat nem olvasható sötétben, illetve az emberek egy jelentős részét (azaz majdnem mindenkit) nem érdekel, hogy mi van odaírva.

Érdemes ezzel foglalkozni, mert:

- gyakorlatilag mindegyik utas ignorálja a feliratot, ha a célállomás alapvetően mindegy neki;

- olcsón orvosolható probléma egy menetidő-csökkentéshez képest;

- az emberek örülnek, ha a zavart jól kezeli a cég (jobban, mint ha az egyébként gyorsan haladó HÉV mégsem jön).

Most itt tartunk. Egyik ötletnek írtam a mágneses táblát a HÉV elejére, amiből kiderül, hogy nem visz utast (igen, jöhet az utas oldalról és hátulról is; ők így jártak).

Előzmény: Dash 9 (40789)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40789

... akkor most én éretettem félre valamit?

Eddig én azzal kapcsolatban írtam, hogy a figyelmetlen egyének mindenre fel akarnak szállni ami zöld és sínen jön. Hiába van kiírva, hogy: Utasokat nem szállít, vagy az, hogy: Szolgálati vonat, stb. Erre jött az, hogy nagyobb betű, felirat, tábla, fényreklám, stb.

Most ehhez hogyan jön az operatív probláma? Én az operatív probléma alatt pl. a balesetet következtében keletkezett késéseket, járat kimaradásokat értem.

Előzmény: _Nyuszi (40788)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40788

Ha az operatív problémák kezelése magas szinten áll egy cégnél, az jobb az embereknek (ügyfelek, utasok etc.), mintha tartósan egy hangyányit magasabb az általános színvonal, de az operatív problémák kezelése a béke feneke alatt van.

Persze, fontos lenne, hogy a Rv-i vonalon legyen zónázó üzem, meg 30 perc alatt be lehessen érni és ne lopják le hetente a rezet az égből (ez egyrészt anyagi, másrészt üzembiztonsági kérdés is), hogy a gödöllői vonalon is megvalósuljon egy olyan KÖFI üzem, mint a szentendrein vagy a csepelin, de ezek a projektek a saját útjukat járják, és ha nem gyártasz táblákat vagy nem foglalkozol más low budget megoldásokkal ezen a téren, akkor sem lesz több pénz a gödöllői vagy a ráckevei üzemre, vagy új járművekre (vagy magasperonra, vagy akármire).

Viszont az embereknek jól esne, ha lenne változás az on jellegű operatív problémák kezelésében.

Előzmény: Dash 9 (40781)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.05 0 0 40787

"A buszokon is alul van! Na meg a vezető szeme magasabban van, azaz nemigazán takar ki a látómezejéből semmit."

Azért takar az a buszon is, volt is ebből (vagy legalábbis erre fogva) esemény. Meg kell nézni, hogy lehet-e vele együtt élni. Ha nem lehet, akkor más megoldást kell találni (erre írtam pl. a mágneses táblát).

Előzmény: v_peti (40778)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40786

?

Előzmény: kihúzóvágány (40784)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40785

Ja, jártak. Elég régen. És nem nyugdíjasok akartak felszállni.

Előzmény: kihúzóvágány (40783)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40784

És mindkettő az utasokért van!

Előzmény: Dash 9 (40781)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40783

Azon a vonalon a Tigrisek jártak személyvonatban, sőt még gyorsvonatként is! (Legfeljebb akkor csodálkoznék, ha egy-két teherkocsit vontató Tigrisre is fel akart volna szállni valaki.)

Előzmény: Dash 9 (40782)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40782

"Mi a helyzet fényes nappal? Akkor nincs kivilágítva a kocsi."

Akkor meg az, hogy zöld és sínen jön. Saját tapasztalat: Mf. Reptéren a Tigrisre is fel akartak szálni 94-ben.

Előzmény: v_peti (40779)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40781

"Amikor ilyen kiélezett a verseny az egyéni közlekedéssel, akkor már régen meg kellett volna csinálni!"

Szerintem a menetidő faragása sokkal fontosabb lenne. Több utast is hozna.

"A buszokon is alul van! Na meg a vezető szeme magasabban van, azaz nemigazán takar ki a látómezejéből semmit."

Szerintem meg igen. A busz az busz, a HÉV meg HÉV.

Előzmény: v_peti (40778)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40780

"Persze, én is szeretnék egy olyan világban élni, ahol pályaszám alapján tudja az utas, hogy nem a fordájában van a szerelvény és egyből kapcsol, de sajnos nem olyan világban élünk."

Nem kell pályaszám alapján tudnia, sem a fordát ismernie, csak a menetiránytáblát olvassa el.

"Hiába várod hogy jobb legyen az alapanyag, nem lesz jobb."

Sajnos manapság az a menő, hogy: Jogom van hülyének lenni! Csak akkor azon nem szabad csodálkozni, hogy ha hülyeként is kezelnek.

"De kétlem, hogy az utastájékoztatásra szánt (BKK-s?) pénz a pályafelújítás keretéből menne."

Ha visszakeresünk a pénz elosztásának a gyökereihez, akkor egy helyre lyukadunk ki. Tehát egy zsbből megy az egész.

Előzmény: _Nyuszi (40777)
v_peti Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40779

Ekkor még nem is olvasható a tábla. Felkapcsolt világítás esetén meg aztán főleg fel kell szállni, mert ugye a táblát, még ha pirosan világít, akkor sem olvassák el (nem akarok általánosítani, de sajnos ez a jellemző), a világító utastér meg egyértelműen (?) közlekedő vonatra utal. "Néhány utas olyan mint a bogár, a fényre jön. Épp csak repülni nem tud."

Mi a helyzet fényes nappal? Akkor nincs kivilágítva a kocsi.

Előzmény: Rüby 2143 (40757)
v_peti Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40778

Ez jó! Remélem a politikusoknak is elmondod! Komolyra véve: hidd el, hogy a lehetőségekhez mérten van utastájékoztatás. Lehetne minden megállóba hangostájékoztatást telepíteni, de ettől sokkal fontosabb dolgok vannak, amiket meg kell csinálni.

Amikor ilyen kiélezett a verseny az egyéni közlekedéssel, akkor már régen meg kellett volna csinálni!

Van ilyen menetirány tábla a járművön! Ha egy plusz táblát kiteszel a szélvédő mögé, akkor az a vezető kilátását akadályozza, mert ugye egy 10X10 cm-es táblának nem sok értelme lenne. Aztán ha az a tábla miatt lenne mondjuk egy elsodrás, akkor meg az lenne a baj.

A buszokon is alul van! Na meg a vezető szeme magasabban van, azaz nemigazán takar ki a látómezejéből semmit.

Előzmény: Dash 9 (40774)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40777

Persze, én is szeretnék egy olyan világban élni, ahol pályaszám alapján tudja az utas, hogy nem a fordájában van a szerelvény és egyből kapcsol, de sajnos nem olyan világban élünk.

Egy körúti op. pótlásnál leterelni az embereket a villamosról kicsit olyan érzés, mint amikor enyhe emelkedőn felfelé tolod a vizet egy ablakmosó-szerű cuccal: a nagy részét eltávolítod (kitolod), de ahogy hátranézel, megint valahogy odakerült, újra foglalkoznod kell vele.

Ilyen ez a játék, ez az a biomassza, aminek a szállítására felesküdtetek, ezzel kell dolgozni, erre kell méretezni. És persze _nyúlván a te anyukádat, mert két hete mondják a vágányzárt, de ő nem fogta fel, pedig naponta jár arra, igen. Sajnos. :(

Hiába várod hogy jobb legyen az alapanyag, nem lesz jobb. :( És ha a BKV elkezdi nevelni az embereket, abból az jön le, hogy a BKV a hülye, mert nem alkalmazkodik. Szolgáltatni kell, azon a színvonalon, ahogy elvárják. (Igen, a semmiért cserébe. :( )

A láthatóságot korábban felhoztam én is. - ha ez tényleg gond, akkor legyen mágneses és kerüljön kívülről a kasznira, nekem mindegy. De lássuk be, hogy a mostani nem jó, nem elég. :(

", de ettől sokkal fontosabb dolgok vannak, amiket meg kell csinálni."

Ezek a dolgok nem mehetnek párhuzamosan? Ha lézerfény világítaná a peronra az áthaladó járműből (folyamatosan számolva a pillanatnyi helyzetét, hogy a felirat állandó maradjon), hogy "Ne szállj fel, mert nem szállít utast", az is jó megoldás lenne, de _nyúlván drága, persze. Viszont a táblás megoldás működik máshol is. Felőlem egyébként lehetne külső hangszóró is, mint a Volvo buszokon (ez is drága erre a flottára), akármi. De kétlem, hogy az utastájékoztatásra szánt (BKK-s?) pénz a pályafelújítás keretéből menne. :)

A-dani Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40776

Bp-n belül ez így van máshol is, villamosnál és buszoknál is, ki nézi pl. Rákosfalvától a menetrendet, kimegy a megállóba pláne nappal mondván úgyis max. 10 percen belül jön valami busz vagy hév és az Örsig minden jó. Nagykörúton a villamosnál pláne.  Be lehetne minden megállóban mondani, hogy ez a járat ez és ez és eddig megy (az M2-n pl. be is mondja minden megállóban, hogy "ez az M2-es metró a Déli pu felé" angolul is. HÉV-en is bemondhatná a vezér megállónként ,hogy pl. ez a H8-as HÉV Gödöllő felé, de sztem felesleges.

kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40775

Először is: lesd el azt a módszert, ami az angol/amerikai vaúton bevett szokás: a mozdonyon(gőzmozdonyon is) hatalmas, messziről olvasható számokkal ki van írva a járat száma, és ki is van világítva (ez még némelyik Rákóczi úti buszon is megvalósításra vár.)

Másodszor: nem az utasokat kellene leszólni (hiszen, mint egyik olvtárs beírta, értük és az általuk befizetett pénzből működik a közlekedési vállalat), hanem hozz létre és működtess olyan tájékoztatást, amelyik az elvárható mértékben szolgálja, és ezáltal emeli is az utasok utazási kulturáját (mert az országban tíz millió potenciális utas van, hogy némelyik Neked csalódást okoz, azért a többit ne hagyd cserben).

Előzmény: zlaci88 (40773)
Dash 9 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40774

Az a baj, hogy belső (BP-n belül) szakaszon, pl.  munkanapokon sokan kimennek a megállóba úgy, hogy mindjárt jön a HÉV, nem pedig a menetrend alapján. Nekik, te tehetsz bármit az ablakba, a vonat elejére, akkor is csodálkozni fog, hogy miért nem állt meg, miért nem nyitott ajtót! Nap mint nap vannak még így is olyanok, akik nem látják az átszállásos táblát (gödöllői, csömöri vonal) a szélvédőnél és a hangosbemondást sem Cinkotánál, csodálkoznak mikor szólok, hogy másik vonat megy az Örs felé. (és akkor még jó, ha nem szitkozódnak, hogy miért kell átszálnia)

"De ne felejtsük már el, hogy nem magunknak (magatoknak) vonatozunk (vonatoztok), hanem az utasokért vagyunk (vagytok)."

Ez jó! Remélem a politikusoknak is elmondod! Komolyra véve: hidd el, hogy a lehetőségekhez mérten van utastájékoztatás. Lehetne minden megállóba hangostájékoztatást telepíteni, de ettől sokkal fontosabb dolgok vannak, amiket meg kell csinálni.

"Tábla lehetne a műszaknál, a járművön, a szolgálati helyeken, a helyszínelőknél, akárhol. Ha olyan helyen meg lehet állni borítékot feladni/levenni, ahol menetrend szerint nincs megálló vonat, akkor férjen bele az is, hogy egy "UTASOKAT NEM SZÁLLÍT" tábla erről a szolgálati helyről felkerül a járműre. Aztán egy menetrend szerinti vonat majd visszaviszi."

Van ilyen menetirány tábla a járművön! Ha egy plusz táblát kiteszel a szélvédő mögé, akkor az a vezető kilátását akadályozza, mert ugye egy 10X10 cm-es táblának nem sok értelme lenne. Aztán ha az a tábla miatt lenne mondjuk egy elsodrás, akkor meg az lenne a baj.

Az embereknek újra meg kellene tanulniuk tájékozódni! Sajnos manapság az a módi, hogy az egyénnek magától nem kell figyelni semmire, mindenre hívják fel a figyelmét!

Előzmény: _Nyuszi (40771)
zlaci88 Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40773

"Ha sok ember nem olvassa azt ott fent, az nem egyedi eset, hanem valami gond van a tájékoztatással, rendszer szinten."

Akkor a nagyvasúton is baj van ott sem olvassuk,hogy hova megy a vonat csak állunk mint a birkák? Már amelyiken ugye ki van írva előre. Mert a legtöbb vonaton még mindig nincs kiírva semmi pláne nem a mozdonyra....

A drága kedves utasok utazási kultúrája lassan a béka segge alatt van. 

Előzmény: _Nyuszi (40771)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40772

Kistarcsán hangosbemondó?

Mikor hallottad utoljára?

Előzmény: körtefainda (40770)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40771

Ha sok ember nem olvassa azt ott fent, az nem egyedi eset, hanem valami gond van a tájékoztatással, rendszer szinten.

A villamosnál fehér alapon naaagy piros X van az ablakban, amikor próbáznak. Persze tudom, az villamos, ez meg komoly vasút, meg a próbához előre felkészül az ember, persze. De nehezen tudom elhinni, hogy valamiféle vonatkozó tábla nem fér el a vezetőálláson (igen, még egy dolog, ami az átadás-átvétel részét képezi és sosem kell, de eltűnik, meg úgyis csak azzal falazzák ki a lábtérben a huzat útját), ha pl. a gumilapok felkerülhettek. Értem én, hogy a gumilap műszaki igény, hiszen az kell, mert csak. De ne felejtsük már el, hogy nem magunknak (magatoknak) vonatozunk (vonatoztok), hanem az utasokért vagyunk (vagytok).

Tábla lehetne a műszaknál, a járművön, a szolgálati helyeken, a helyszínelőknél, akárhol. Ha olyan helyen meg lehet állni borítékot feladni/levenni, ahol menetrend szerint nincs megálló vonat, akkor férjen bele az is, hogy egy "UTASOKAT NEM SZÁLLÍT" tábla erről a szolgálati helyről felkerül a járműre. Aztán egy menetrend szerinti vonat majd visszaviszi.

Előzmény: körtefainda (40769)
körtefainda Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40770

Ebben igazad van. De ott a felirat is: "Utasokat nem szállít" / "Különvonat" , illetve állomáson a hangosbemondó. Az is tájékoztat ha nem rendes vonat halad át az állomáson. 

Előzmény: kihúzóvágány (40759)
körtefainda Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40769

Okoska, persze. Azért kell nézni mert ez tájékoztatja az utasokat. Arról hogy valaki lusta felnézni egy pillanatra nem a BKV tehet.

Előzmény: GARFIELD (40766)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2015.04.04 0 0 40768

Ez eleg szomoru.

Előzmény: Csmg (40761)
GARFIELD Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40767

Eleolvastad már valaha a metrónál, hogy hová megy? Ha nem nézed az alagutat, netán valakivel beszélgetsz, akkor honnan tudod, hogy Déli felé megy majd a metró?

Ja mert más felé nem mehet?

Ott állsz egy hideg állomáson és jön a hév a menetrendi időben, akkor miért nézegesse az utas a táblát??? Mire felfogja, hogy fékezés nélkül áthaladt, már tovább is ment. Kivilágítva.

Nem érdekel mindenkit a zöld vonat, van akinek csak egyszerű közlekedési eszköz A-ból B-be. Fel sem néz, ha jön, mert minek???? Fel kell szállni rá aztán kész.

GARFIELD Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40766

Annyira szeretem ezt az okoska féle hozzáállást. A hülye bunkó utas, meg olvas a megállóban, nyomkodja a telefonját, és nem stíröli sötétben a nem kivilágított iránytáblát. MERT MINEK????

Ha egy felé megy a vonat akkor miért kellene nézegetni? 

Előzmény: körtefainda (40754)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40765

Nem akartam gyanúsítani senkit (ha így is lehetett érteni, elnézést kérek), de nyilvánvalóan szolgálati titok kivételével az Örs vezér téren szolgálatot teljesítő forgalmista tudja (megtudakolhatja a Cinkotán szolgálatban levő diszpécsertől), hogy miképp történhetett, és szakszavak nélkül elmondhatja az érdeklődőnek. Ehhez kontaktus teremése és empátiakészség kell. Egyébként ha már az Örs vezér téren van az utas, eső után köpönyeg.

De nyilvánvalóan igény van az értelmes tájékoztatásra, és ha nem rest a szolgálatban levő személyzet, meg is teheti/teszi.

Előzmény: Csmg (40763)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40764

Ha a célállomás konstans, senki sem nézi a vonat homlokát. A nagykörúton a Kalef felé sem, a szentendrei vonalon befelé sem, sőt, a csepeli héven sem (nekem is egy hete esett le, hogy mindkét végállomás szerepel és nem kell tekerni a végállomáson).

Célszerűbb lenne busztábla méretű táblákat tartani a szolgálati helyeken, amit az ablakba ki lehet tenni (és ezzel csökkentve a látóteret, igen), (esetleg 45°-ban ferdén, mint ahogy a buszoknál régen volt divat), talán ez figyelemfelhívóbb lenne, mint az amúgy is kicsi és rosszul megvilágított felirat, aminek a tartalma általában konstans.

---------------

Nem azt mondom, hogy az utasok hozzáállása példaértékű, hiszen egyértelműen rossz, hogy nem olvassák el. Azt mondom, hogy az, hogy zavarnál sem olvassák a célfilmet (vagy ahogy a HÉV alágazat éppen nevezi), nem egyedi eset, hanem tömegjelenség, amire már lehet méretezni a közlekedésben és szükség is lenne. Az, hogy "oda van írva, nem igaz, hogy nem látja", nem megoldás, arra számtalan példa volt már (és lesz is még, sajnos).

Csmg Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40763

A diszpécsernek igen, de ő nem az Örsön van, hanem Cinkotán és mivel a rendkívüli vonatnak köze nincs az Örsön csücsülő forgalmi szolgálattevőhöz, előfordulhat, hogy nem is tud róla.

"Vagy csak nem akarja megmondani a tisztességes választ?"

Kicsit erős, hogy gyanúsítgatunk, inkább a 40749. hozzászólást kell alapul venni. Nem várható el az utastól a szakszavak ismeret, de ez pont ilyen esetekben rengeteg félreértést szokott okozni.

Előzmény: kihúzóvágány (40753)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40762

Másik vonal, másik nap:

Persze, a 10 perces taktban öt percet "késő" "forgalmi" vonatra meg még véletlenül se szálljon fel, mert biztos az a próbavonat, hiszen szombat van, ugye?

Azért ez nem ilyen kerek, csak az érkezés és a menetrend összevetése nem sokat mond, pont a késések miatt.

:-(

Előzmény: pici aranyos böllér (40751)
Csmg Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40761

Halkan megsúgom a futár beépítéséig a tátrák is így működtek.

Előzmény: pici aranyos böllér (40760)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40760

Amit el kell ismerni, hogy a HÉV motorvonatainak egyik bosszantó hibája -gyártás óta-, hogy a menetiránytábla világítása csak akkor működik, ha az utastérvilágítás is fel van kapcsolva.

Azt a szentsegit... Nem mondod, hogy ezt a hibat a gyartas ota nem sikerult orvosolni?! Ez nem kicsit durva.

kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.03 0 0 40759

Most melléfogtál az atomfizikával.

Egyébként sem kellene a színtévesztőkkel(szinvakokkal) sem kitolni.

Előzmény: körtefainda (40756)
Meshian Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40758

Csak érdeklődésképpen...Mikor és ki lett megkérdezve Örs Vezér téren, hogy volt-e valami rendkívüli vonat?

Előzmény: GARFIELD (40747)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.04.02 0 1 40757

Hm, szarkazmus szagot érzek.

A "Szolgálati vonat" felirat már nem létezik, helyette "Utasokat nem szállít" felirat van, és fehér betűkből áll, piros háttérrel. Elég feltűnő.

Amit el kell ismerni, hogy a HÉV motorvonatainak egyik bosszantó hibája -gyártás óta-, hogy a menetiránytábla világítása csak akkor működik, ha az utastérvilágítás is fel van kapcsolva. Tehát lekapcsolt utastérvilágítással még inkább lehetetlen sötétben az iránytáblát elolvasni. Kérdés, hogy az emberek mit várnak. Nehéz megfelelni, főleg egy rendkívüli helyzetben, egy balesetes vonat továbbításakor. Mire gondoljon a járművezető? Melyik utas tud olvasni? Lekapcsolt világítás se mindenki számára egyértelmű, ugyanúgy fel akarnak szállni. Ekkor még nem is olvasható a tábla. Felkapcsolt világítás esetén meg aztán főleg fel kell szállni, mert ugye a táblát, még ha pirosan világít, akkor sem olvassák el (nem akarok általánosítani, de sajnos ez a jellemző), a világító utastér meg egyértelműen (?) közlekedő vonatra utal. "Néhány utas olyan mint a bogár, a fényre jön. Épp csak repülni nem tud."

A másik fele a dolognak pedig az, hogy megfelelő (sőt, bármilyen) infrastrukturális háttér hiányában a vonali megállóhelyeken nem lehet az "előre nem tervezett" rendkívüli helyzetekről (baleset, fekve maradás) tájékoztatni az utasokat. Nyilván, ha pl Gödöllőn fekve marad a vonat, akkor senki nem tud kiszaladni mondjuk Szentjakabra, meg minden megállóba, hogy szóljon az utasoknak. A rendkívüli helyzetről azonban minden állomáson tudnak, hiszen hallják a rádiózást, és az ott várakozókat tájékoztatják. A tapasztalat az, baleset vagy rendkívüli körülmény elhárításán és intézkedésen felül mindig próbálnak (!) gondoskodni a kimaradó vonatok pótlásáról. Az utas ebből csak annyit érzékel, hogy a vonat nem akkor jön amikor kéne. Jogos a felháborodása, de jellemző hogy semmi megértést nem tanúsít. Az sem elvárható, hogy lásson a dolgok mögé. De, miközben valahol máshol pl egy félbevágott részeg haldoklik egy vonat alatt, addig a vonal többi részén a lehetőségekhez képest (vágányzár, egyvágányozás, netán pótlóbusz) igyekeznek fenntartani a közlekedést. Mindezek után az a dolgozó (is), aki emiatt túlórázik, kapja az utastól a kurva anyázást...

Lehetne ezt még hosszasan részletezni, de részemről ez is sok volt szerintem.

Előzmény: kihúzóvágány (40745)
körtefainda Creative Commons License 2015.04.02 0 1 40756

Ha nem tudod olvasni, a szín akkor is segít, vörös alapon fehér felirat: utasokat nem szállít. Fehér alapon fekete felirat: rendes vonat. Nem atomfizika. 

Előzmény: kihúzóvágány (40755)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40755

Légy szíves, tanulmányozd, mennyire olvashatóak azok a menetirány-táblák!

körtefainda Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40754

Most komolyan az  utastér világításon van leakadva mindenki? A menetiránytáblát kellene figyelni - aminek az világítása az utastér világítással együtt működik - , és olvasni tudni, vagy legalább alap színeket felismerni, ahelyett hogy telefonálgatunk jobbra balra, meg feljelentgetünk.

kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40753

A vihar nem egy pohár vízben, hanem a diszpécser fejében van: neki minden (rendes és renkívüli) vonatról tudnia kell (kellene)! Akkor hogy történhet bármi is a tudta nélkül!? Vagy csak nem akarja megmondani a tisztességes választ?

Előzmény: Csmg (40748)
GARFIELD Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40752

Óra 12-re volt kiírva menetrend szerint. Pontosan meg is érkezett, majd haladt tovább fékezés nélkül. Öt percen belül nem érkezett másik szerelvény, és nem volt kedve 50-ig fagyoskodni a megállóban. 

Az utas honnan tudja, hogy mi az a vonat? Ha a bkv sem tudja????

Előzmény: pici aranyos böllér (40751)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40751

Nem kell felhivnia senkit, eleg megnezni a menetrend tablat, es ha abban az idopontban nincs feltuntetve vonat, akkor nincs mirol beszelni.

Előzmény: GARFIELD (40750)
GARFIELD Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40750

Miért, kit hívjon fel???? 

Ki tudja megmondani, hogy ez nem forgalmi vonat???? 

Előzmény: zeli89 (40749)
zeli89 Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40749

Ha felhívja a Bkv-t akkor mennyi az esély rá hogy Bözsike akivel beszél épp tudni fogja hogy milyen vonatmozgások voltak, adott időben, az adott vonalon? Semmi... Épp ezért persze hogy hülyeséget fog neki mondani.

Ha pedig Cinkotára tartott a vonat akkor szerintem az Örsön jó eséllyel nem tudtak róla. De pl ha én forgalmista lennék és odajönne egy utas hogy: "volt e valami plusz vonat mostanában?" , akkor nem arra gondolnék hogy a szolgálati, vagy épp próbavonat érdekli, hanem arra hogy utasszállító vonat volt e pluszban. Persze hogy azt fogom neki mondani hogy nem, nem volt.

Csmg Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40748

Ha jön közben a menetrendben feltüntetett a megfelelő időben, akkor nem mindegy hány vonat halad át 2 forgalmi járat között az állomáson? Mert szerintem igen. Vihar egy kanál vízben.

GARFIELD Creative Commons License 2015.04.02 0 1 40747

Sokkal inkább szomorú, hogy nem tájékoztatják az utasokat. Az ismerős felhívta a bkv-t ahol szintén lehülyézték, az Örs vezér téren azt mondták neki, hogy nem volt semmi extra vonat. A világítás meg ment a vonaton...

Azt tán még megmagyarázhatnád, hogy az utas a hülye. Ez olyan vasutas hozzáállás...

Előzmény: Rüby 2143 (40744)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.02 0 1 40746

Azonkívűl szerényen megkérdezem, meg szokta-e figyelni az olvtárs, hogy milyen távolságról lehet egyértelműen elolvasni az útirány-táblát, és mennyire különbözik a "szolgálati vonat" felirata a menetrend szerinti vonatok menetirány-táblájától?

kihúzóvágány Creative Commons License 2015.04.02 0 0 40745

Ha az utastéri világítás le van kapcsolva, akkor nem lesz annyira megtévesztő az utasok számára (igaz, akkor nem lehet a naiv, egyébként vonatra váró utasokon poénkodni).

Rüby 2143 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 40744

Szerintem is az volt az, csak addig nem akartam leírni, míg nem tudtam hogy melyik irányba ment.

Azért ez elég szomorú, hogy bizonyos utasok, ahelyett hogy elolvasnák a menetiránytáblát, rögtön összeesküvés-elméleteket gyártanak, és telefonon jelentgetnek...

Előzmény: Bazsi75 (40743)
Bazsi75 Creative Commons License 2015.04.01 0 0 40743

Valószínűleg az este 7 körül Gödöllőn eseményezett vonatot látta, mert azt abban az időben vitték Cinkotára.

Előzmény: GARFIELD (40742)
GARFIELD Creative Commons License 2015.04.01 0 0 40742

Büdipest irányába.

Előzmény: Rüby 2143 (40739)
A-dani Creative Commons License 2015.03.31 0 0 40741

http://iho.hu/hir/nem-vart-fordulat-elkaptunk-egy-idei-fordulast-nagyiccenel-150331

Szerelvényfordítás volt, sikerült is belefutni, fotózni is.

Megjegyzem vasárnap este volt egy HÉV szállítás is Kőbánya-Teher felé menő vágányon, de arról nincs értékelhető kép, a metróból hazafelé láttam.

ChGeri Creative Commons License 2015.03.31 0 0 40740

Nem mindegy, ha a hölgy a peronon állt? :) Csak nem engedték már fel egy próbavonatra.

Szóval a történetben minden stimmel, de

vagy nem nem állt meg

vagy nem HÉV

vagy nem nő

Előzmény: Rüby 2143 (40739)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.03.31 0 0 40739

Melyik irányba ment a vonat?

Előzmény: GARFIELD (40731)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40738

Lehet: csakhogy a kalauznak kell szólni legkésőbb az előző megállóig; illetve a megállóban kell integetni, illetve sötétedés után lámpával jelezni (a negyven évvel ezelőtti utazási szabályzat szerint).

Egyébként Tölgyes és Tölgyes-alsó is ilyen megálló volt, ma újra Szentjakab néven ismerjük.

Előzmény: JakiHUN (40735)
John Howard Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40737

Megnyugodtam... :-)

Előzmény: JakiHUN (40735)
John Howard Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40736

Hát de annak is legalább húsz éve!

Előzmény: kihúzóvágány (40734)
JakiHUN Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40735

Nem lehet.

Előzmény: John Howard (40733)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40734

Angyalisziget valamikor feltételes megállóként volt meghirdetve; ott tényleg jelezni kellett. De Kistarcsán?

Előzmény: John Howard (40732)
John Howard Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40733

Most egy kicsit elbizonytalanodtam (k...a rég utaztam HÉV-en): kell jelezni?

Előzmény: John Howard (40732)
John Howard Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40732

A HÉV-en is jelezni kell leszállás előtt? Vazze, ez új... :-o

Értem én, hogy ő fel akart szállni, csak a magyarázat akkor sem stimmel...

Előzmény: GARFIELD (40731)
GARFIELD Creative Commons License 2015.03.30 0 0 40731

Tegnap este hív egy barátném morogva(20.20-kor), hogy Kistarcsán a hév fékezés nélkül áthaladt. Felhívta a bkv-t, erre közölték vele, hogy olyan nincs(!) és biztos nem jelzett időben. ( a megállóban bmg???)

Ez így hogy????

M.VIII Creative Commons License 2015.03.27 0 3 40730

Vasárnap Kudlik Juli műsora látható Nagyiccén. Mellény kötelező!

Gondos Arpad Creative Commons License 2015.03.27 0 0 40729

A német íbéjen megvehetőek.

M.VIII Creative Commons License 2015.03.25 0 0 40728

Óvatosan fogalmazva vicces...inkább a qrvaronda jobban illik rá... (már értem, miért nem jut almazöld a 825-re...)

Előzmény: Rüby 2143 (40727)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.03.23 0 0 40727

Inkább vicces, mint szép...

Előzmény: Ep128 (40720)
Ep128 Creative Commons License 2015.03.22 0 0 40726

Demonstrálhattad volna 1 képpel... :-)

Előzmény: dani1988 (40725)
dani1988 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 40725

1111-756-1112 ismét forgalomban van, nagyon szép, igényes munka lett!!

zeli89 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 40724

Mire a metrót és a HÉV-et összekötik addigra már az Alstom szerelvények is a kohóban lesznek. Plusz ha netán össze is kötik akkor úgy is új szerelvényekre lesz szükség a metrónál és a HÉV-nél is.

Az persze már csak az én külön véleményem. hogy az arculat a legkevesebb, egyelőre örüljünk hogy még mennek ezek a szerelvények. :)

Gondolom arról szól a dolog, hogy már külsőre is látszódjon, hogy ez egy csodálatosan felújított szerelvény.  Csak hát attól még nem lesz fiatalabb, sem a szerkezet, sem a technika. De legalább jó pénzért megcsinálják, hogy legyen. Csak az árából lehet másik három szerelvényt fellehetne újítani mindenféle puccos újítás nélkül.

Félre értés ne essék, jó dolog hogy próbálnak újítani, szebbé, jobbá tenni valamit, csak ezt kb 20 évvel ez előtt kellett volna. :)

Előzmény: axeleda (40722)
denfa Creative Commons License 2015.03.18 0 0 40723

"Marad zöld-fehér, de több lesz benne a fehér és a zöld világosabb lesz"

(forrás: IHO)

Előzmény: Bazsi75 (40719)
axeleda Creative Commons License 2015.03.18 0 0 40722

Viszont jobban hasonlít majd az Alstomokra!

Annak tudatában, hogy muszáj egyszer beolvadnia a HÉV-eknek a metróhálózatba és egységesebb arculatot kell használniuk. Hogy aztán a 3-mas metró kocsijai vagy az új kisföldalattik milyenek lesznek, már jó kérdés.

Előzmény: zeli89 (40721)
zeli89 Creative Commons License 2015.03.18 0 0 40721

Az praktikus színösszeállítás, tudva hogy a BKV-nál milyen gyakran mossák a kocsikat :D Kb mint a 2-es 4-es metrón a fehér. Azt sem gondolta át szerintem aki ezt a színt választotta. :D

Ep128 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 40720

Nocsak... Most már kellene róla látni 1 képet. :-)

Bazsi75 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 40719

Marad zöld-fehér, de több lesz benne a fehér és a zöld világosabb lesz

Előzmény: Ep128 (40718)
Ep128 Creative Commons License 2015.03.14 0 0 40718

Hanem...? Rózsaszín alapon lila pöttyös..? :-D

Előzmény: Alex Fridman (40717)
Alex Fridman Creative Commons License 2015.03.14 0 0 40717

Még gyerek voltam amikor elkezdték kb. Nem zöld lesz, ez talán nem titok.

Ep128 Creative Commons License 2015.03.12 0 0 40716

Igen, lassan napra pontosan 1 éves hír...

De nekem is azt mondta egy BKK -s forrásom, hogy lassanként készen van, de első körben a légkondi kimarad belőle. (Miért pont az...? :-) )

Előzmény: axeleda (40713)
axeleda Creative Commons License 2015.03.12 0 0 40715

Az jó :) Mert a tavalyi nagy hír óta semmit sem találtam róla, hogy megy vagy elakadt, lefújták, el se kezdték.... Akkor mégiscsak lesz majd valami!

Előzmény: _Nyuszi (40714)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.03.12 0 0 40714

Nekem azt mondták a BKK-nál, hogy halad, csak lassan.

Előzmény: axeleda (40713)
axeleda Creative Commons License 2015.03.12 0 0 40713
Dash 9 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 40712

Én azt vallom, hogy a nem "kapirgálás", hanem komolyabb felújítás az olyan, mint anno a Hungaroring imh. - Mogyoród közötti volt a bal vágányon.

Előzmény: 1014 (40710)
ICS MÁNIÁS Creative Commons License 2015.03.07 0 0 40711

Úgy néz ki mára rájöttek, hogy egyszerűbb a Batyis oldalon forgatni a Szentendreieket is. A tartalék vonat állt az A peronon. Az utasok még örültek is hogy van mozgólépcső, nem kell kutyagolni. 

Előzmény: Zahnrad (40708)
1014 Creative Commons License 2015.03.06 0 0 40710

Földig felszedtek mindent, új ágyazat, hegesztett sinek. (Cinkota és Ilonatelep között)

Előzmény: Dash 9 (40704)
Peti661 Creative Commons License 2015.03.05 0 0 40709

Én két dologra tippelnék. Egyrészt a Szentendre irányú peronnál a Margit-hídi lejárónál alapból ki van téve a "Szentendre" feliratú tábla, ezért aki esetleg nem tudja, hogy mi a helyzet, az is könnyebben megtalálja (bár ugye kint vannak az ideiglenes utastájékoztató táblák, de biztos ami biztos).

A másik pedig, hogy annak a peronnak két lejárata is van, így aki Szentendrére megy, annak nem kell körbemennie, hanem egyszerűen a pótlóbusz megállójánál levő lejárón le tud menni a hévhez.

Előzmény: Zahnrad (40708)
Zahnrad Creative Commons License 2015.03.04 0 0 40708

A H5-ös HÉV felújítása kapcsán csak olyan gondolat gyötör engemet, hogy a nagyobb forgalmú Szentendrei vonatok miért a mozgólépcső nélküli vágányon állnak meg a Margit-hídnál? Komolyan érdekel a műszaki magyarázat, ha van

krdlr Creative Commons License 2015.02.28 0 1 40707

Megvan úgy fest: http://csepel.info/?p=40078

krdlr Creative Commons License 2015.02.28 0 0 40706

Lehet tudni mi történt?
(Ha jól látom nem is a gyorsforgalmin mennek, hanem a Gubacsi hídon át, jelentősen megnövelve a menetidőt.)

Előzmény: További magyar hang (40705)
További magyar hang Creative Commons License 2015.02.28 0 0 40705

Tényállás a csepeli HÉV-en, teljesvonali pótlás kezdődik, most.

Dash 9 Creative Commons License 2015.02.18 0 0 40704

Komoly felújítás, vagy kapirgálás? Mert kapirgálás pár éve.

Előzmény: 1014 (40699)
További magyar hang Creative Commons License 2015.02.15 0 0 40703

Reggel volt egy kis tényállás a ráckevei HÉV-en Pe. és Vágóhíd között kábellopás miatt. Ott senkinek nem tűnt föl, hogy nem túl szakszerűen szedik (tépik?) le a kábelt?

GARFIELD Creative Commons License 2015.02.08 0 0 40702

Csak úgy :)

_Nyuszi Creative Commons License 2015.02.08 0 0 40701

Iszapzsáknál/vízzsáknál ez számít? :) Fél év után is ki tud alakulni, szerintem.

Előzmény: 1014 (40700)
1014 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 40700

És, ha még be is illeszteném...

1014 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 40699

Sziasztok, a Boráros téri váltóról jut eszembe két mostanában készült képem. Mit gondoltok, hány éve volt utoljára felújítva itt a vágány? 

Fickó bácsi Creative Commons License 2015.02.05 0 0 40698

Ott az M2-Gödöllői HÉV összekötés projekt, meg a döcögő "ötös metró" projekt. És persze mellette jó nagy távolságra a realitás; addig amig a "terepasztal fiúk" álmodoznak, valahogy még eldöcög a rendszer...

Előzmény: eric35 (40697)
eric35 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 40697

Tehát "Gondoljuk újra a HÉV-et!" projekt kell...

Csak az új gazda ne a MÁV legyen...

Előzmény: 9312255016 (40696)
9312255016 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 40696

olvass vissza egy kicsit..
itt már nem csak a járműveket kell cserélni, hanem a pályákat fel kéne újítani, feszültséggel átállni, biztber, stb tehát infrastrukturálisan is az egészet át kell értékelni-gondolni, de ezekhez vajmi kevés a békávé, tehát legelsősorban új gazda kéne, aki foglalkozik is a témával :-)

Előzmény: eric35 (40695)
eric35 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 40695

Egy érdekes kérdésem volna.

Lassan ideje lenne már lecserélni a HÉV szerelvényeit.

De mire lehetne lecserélni?

Mert úgy tudom, meglehetősen egyedi járművek dolgoznak ezen a hálózaton (speciel én máshol még nem láttam hozzájuk hasonlót). 

Az első motorvonatokat a BHÉV gyártotta saját magának, aztán a MÁV Dunakeszi Járműjavítója...de ebben nem vagyok biztos. Aztán jött a keletnémet LEW... De utánuk mi jöhet? 

zeli89 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 40694

A váltók előtt Boráros tér felé eddig is volt egy 20-as lassú jel. Gondolom az évek óta ott tátongó gödör miatt, amiből valamikor majd épület lesz. A váltókon van kitérőirányban 10-es lassú jel ha jól sejtem.

A Szabadkikőtő utáni 30-asnak pedig nem sok köze van a korábbi vágányzárhoz, mivel az azért volt mert a végállomáson cserélték a síneket. (meg biztos más oka is volt) ( Ezzel az erővel a Boráros téri váltókörzet jelenlegi állapotát is fellehetne hozni hogy azt miért nem látták előre a vágányzár idején. ) Szerintem ott síntörés lehetett, mert ha megnézed akkor van egy betoldás a sínszálban. De szép állapotú ott a pálya tény hogy nem ártana kezdeni vele valamit. Csak hát sajnos amíg valami nem igényel sürgős beavatkozást addig nem az a jellemző, hogy hozzá nyúlnának. Kitesznek egy lassú jelet aztán majd valamikor megcsinálják.

Előzmény: S-Te-Fan (40689)
BPO-537 BX-51-61 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40693

Nem csak a Duna felőlin. Oda viszont a másiknál is lassabban megy be. Kifelé pedig fordítva. Legutóbbi infóim szerint a váltón van 10-es. A váltót elhagyva egyébként mindig gyorsítani szoktak, mert kezd tarthatatlanná válni a menetrend. Kéne már egy jelentős felújítás. Talán majd 5-10 év múlva, vagy majd a nagyon gáz szakaszokon csak.

Előzmény: JakiHUN (40691)
További magyar hang Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40692

A váltók a végletekig elkoptak.

JakiHUN Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40691

Nem, ez 1-2 hónapja sokkal sokkal lassabb lett, és csak a Duna felőli vágányon. Teljesen laikusként valami pályahiba lehet.

(Régebben kényelmes tempóban biciklizve tartottam a hév sebességét a Boráros térnél, tegnap simán lehagytam.)

Előzmény: Ocelot17 (40690)
Ocelot17 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40690

Mert 1978ban(?) egyszer túlszaladt az ütközőbakon, és azóta jobb félni, mint megijedni. :-/

S-Te-Fan Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40689

A csepeli hév miért megy 10-20km/h-val a Boráros tér előtti váltónál?

További magyar hang Creative Commons License 2015.02.03 0 0 40688

A múltkori karbantartás a csepeli HÉV-en annyira jól sikerült, hogy immáron kinőtt egy 30-as lassújel Szabadkikötőtől Csepel, vá. fele.

D F T Creative Commons License 2015.01.28 0 0 40687

Miért lenne BKV-s megoldás. A MÁV-nál is van ilyen. Működik a fény- és félsorompó, de ki van tűzve a 15-ös lassúmenet.

Előzmény: 9312255016 (40684)
Ep128 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 40686
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 40685

Békáson is nevetséges, hogy egy fény- és félsorompóval fedezett útátjáróban 15-rel megy a vonat...

Előzmény: 9312255016 (40684)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.26 -1 0 40684

le kell venni mindkét irányból 10km/h -ra !! :-)) olyan bkv-s lenne ez a megoldás!!

Előzmény: Ep128 (40683)
Ep128 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 40683

Na, közben kiderült... "Természetesen" megint a BKV telep (fedezetlen9 kijárata a hunyó, ami ugyi a kijárati ívben szinte teljesen beláthatatlan helyen van. (Hogy oda miért nem találtak ki még egy vörös jelzőt a ki-be mászkáló BKV -s kocsiknak, rejtély. Gondolom majd most... :-P )

Úgy tűnik, senki nem volt hunyó, hiszen a szerelvény megkapta a szabad jelzést, ennek megfelelően hajtott ki a BK megállóból. A telepről kiguruló furgon vezetője pedig nem láthatta az ív miatt a közeledő szerelvényt.

Előzmény: Ep128 (40682)
Ep128 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 40682

Kalászon a HÉV elkaszált egy BKV-s furgont... Egyvágányozás... (Rejtély, ezt hogy követték el...)

xxxel. Creative Commons License 2015.01.25 0 0 40681

Főműhelyben "várakozik"

Előzmény: Brookers (40679)
Brookers Creative Commons License 2015.01.25 0 0 40680

Bocs,a kép lemaradt :

Előzmény: Brookers (40679)
Brookers Creative Commons License 2015.01.25 0 0 40679

Érdeklődnék hogy a MIX/A 825-613-826 hév egységgel mi a helyzet mostanában?

Ha valakinek valami infója van, kérem ne habozzon megosztani itt a fórumon :)

A kép illusztráció:

toberci98 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 40678

Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget. 

Üknagyapám Farkas István az 1913-as években Cinkotán lakott és hév motorvezető volt. Szeretnék többet tudni róla hogy mettől meddig dolgozott ott illetve bármi egyéb dolgot meg még ezeket az információkat hol tudnám meg tudni?

Illetve jó lenne róla egy képet is találni nem volt régen esetleg csoportkép vagy ilyesmi. 

Örülnék ha tudnátok segíteni.

És köszönöm előre is!

Rüby 2143 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 40677

Témába vág:
Néhány gödöllői szerelvényen már megjelentek a 2015-ös bemondások, angolul is. Ezzel az erőltetett angollal és a magyar nevek angol kiejtésével ismét sikerült a bkk-nak alulmúlnia önmagát...

Előzmény: zeli89 (40673)
zeli89 Creative Commons License 2015.01.21 0 0 40676

Akár. :) Bár szerintem ha tudja a kedves utas hogy melyik hév vagy metró állomás az szintén jól esik neki. És akkor már nem nagyon lehet belekötni. :)

Előzmény: _Nyuszi (40675)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.21 0 0 40675

Inkább csak újra kéne venni a "HÉV-állomás" hangot, hogy jobban érthető legyen.

krdlr Creative Commons License 2015.01.21 0 0 40674

Nekem az akkor még Csepeli Hévnek is hívott H7-es HÉV bemondása maradt meg ebben a témában: "A lágymányosi hídi megállóhelyre érkeztünk."

zeli89 Creative Commons License 2015.01.21 0 0 40673

Erre nem lehet mit mondani :D

Az fel sem merül a jól iskolázottakban hogy nemes egyszerűséggel csak annyit mondjon be hogy: átszállhatnak a H7-es HÉV-re, M2-es metróra és így tovább. Sokkal értelmesebben is hangzik plusz nem keverik össze az emberek.

(A gyakran HÉV állomásnak nevezett "megállók" meg sok esetben nem állomások csak megállóhelyek. Nem oly régen még a hév szerelvényein is így került bemondásra. )

Előzmény: Brookers (40672)
Brookers Creative Commons License 2015.01.21 0 0 40672
A-dani Creative Commons License 2015.01.13 0 0 40671

Becsky András egy újabb nagyszerű ontopik videót hozott ma:

http://www.youtube.com/attribution_link?a=mZS03SkMZ7Q&u=%2Fwatch%3Fv%3DZrwJfdCYSVI%26feature%3Dshare

Érdekesség van bőven. Csömöri vonal M0 nélkül, Árpádföldön még meglévő kitérővágány, Mátyáföld Imre utcánál és Nagyiccén megvannak az iparvágányok. Megvan a kocsma is, amiről a megálló kapta a nevét. Rákosfalván még nincs kínai étterem a túloldalon, csak a benzinkút. A megálló felől nincs autókereskedés. Örsön még nincs Árkád, és valamiért a sínek között is volt beton (miért?).

hmsoft Creative Commons License 2015.01.13 0 0 40670

pont adottak egy siklásnál

A dolog erőteljesen sebességfüggő, meg az adott helyzetben attól is függ, hogy a forgóváz egyes elemei mibe ütköztek bele a siklás helyén. Ha jól emlékszem, abban az útátjáróban nemigen szoktak száguldozni. Hogy mi volt a sebességérték, nem tudhatjuk, mert az írás szerint nem működött a regisztrálóberendezés. De a pályaállapotokból is feltételezhetjük, hogy alacsony volt. A siklás helyét ábrázoló képen látjuk, hogy a jobb oldali aljvégek mellett valami végigszántotta az ottlévő, talajjal erőteljesen keveredett (szennyezett) zúzottkövet. A két kockakő mögött leginkább talaj-zúzottkő keverék van. Aljvégbe éppenséggel beleakadhatott a fedél is, meg miután az leszakadt, a szabaddá vált, és a terhelés hatására valamennyire biztosan kilógó rugóvég is. Ha aljvégbe akadt bele, akkor az aljvégeken lennének nyomok (a beton elég merev, tehát koncentrált erőhatásra a sarkokról szinte biztos, hogy lepattannak kisebb-nagyobb darabok). Aljvégekről sajnos nincs közeli kép. De mintha a "szántás" sávja kifejezetten az aljvégek mellett menne a helyszíni kép szerint. Ott viszont a talajjal kevert zúzottkő nem az a közeg, amibe komolyabban bele tudna akadni egy vastag rugó.

nem is ott vártam volna, hanem valamely élén

Én hirtelenjében két verziót tudok elképzelni. Az egyik, hogy a fedél eltalálta az első kockakövet, és ennek hatására nyílt ki teljesen (és tépte el a harmadik csavart). Ekkor, ha a sebesség nem nagy, a fedél először a kő felé néző szélével találja el a követ, aztán ahogy lenyílik teljesen, a kő oldalát nyomja tovább előre, miközben beleáll a talajjal kevert zúzottkőbe, a kő elé. A lenyílás során a belső oldalával érinti a kő oldalát. A belső oldalon, ha jól látom, van egy kiálló gyűrű (a rugóvég ebbe megy bele üzemszerű helyzetben). Viszont a gyűrűvel a kő már egy elég nagy felületen érintkezik, mindenképpen túl nagy felületen ahhoz, hogy a kő komoly nyomot hagyjon rajta. Aztán még bele is nyomódik a talajba, ahol a friss karcolásnyomokat a talaj eltüntetheti. Hasonló a helyzet az első érintkezési ponttal, a fedélnek a kő felé néző szélével: az is egy legalább pár négyzetcentiméternyi felület, tehát messze nem pontszerű. Nem biztos, hogy marad rajta olyan nyom, ami még a talajba fúródás után is markánsan látszik.

A másik variáció a "beékelődős". Amikor a fedél legalább részben felsiklik a kőre, és ott szakad el a csavar, a siklás közbeni súrlódás erőhatása miatt. Itt végképp nem pontszerűen éri az erőhatás, hanem leginkább azon a felületen, amit a többi útátjáró már szépen ledörzsölt. És csak egy plusz dörzsölési nyom keletkezik, amely eltűnik a többi között.

Speciálisabb eset, az első kettő kombinációja, amikor a fedél úgy nyílik ki, hogy még épp a kövön van, tehát felsiklással kezd, de nagyon hamar, a kő felületén elakad. Egy "rúdugró-figura" következhet be, vagyis az egyik szél a kövön marad, a másik (3. csavar felőli) szél viszont belenyom a forgóvázkeretbe, megemeli, és kiemeli a pályáról. Ez lehet önmagában egy siklási ok, viszont ha pont így történt, akkor a forgóvázkeret alsó felületén, a 3. csavar helye környékén, kellene hogy legyen valami karcolásnyom. A forgóvázkeret nem állt bele a földbe, tehát nagyobb eséllyel találnánk meg a nyomot, ha lenne. De szerintem ott ilyen nincs.

hm

Előzmény: 9312255016 (40669)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.13 0 0 40669

"viszonylag nagy erőhatások szükségesek" - pont adottak egy siklásnál :)
"komolyabb nyomok a fenék felületén nem várhatók," - nem is ott vártam volna, hanem valamely élén

Előzmény: hmsoft (40668)
hmsoft Creative Commons License 2015.01.12 0 0 40668

Van olyan tulajdonsága is, hogy tud mindenfelé tekeregni

Van, csakhogy egy hordrugó tekergéséhez viszonylag nagy erőhatások szükségesek. Még egy hosszú, forgóváz-szekrénykapcsolatban alkalmazott flexicoil rugónál is. Márpedig ez itt egy aránylag alacsony sebességtartományú jármű meglehetősen rövid és vastag ágyrugója.

Továbbá nézd meg a 6. ábrát, ami a "Fellelt állapot" főcím alatt fut, és nincs benne a rugó

Javasoljuk a főcím módosítását? (A hossztartót mutató ábra a fedél csavarjaira koncentrál, és a vizsgálat szempontjából kevésbé fontosnak értékelt elemeket ki is vehették, hogy ne zavarják a látványt.)

Én azt akartam mondani, hogy az 5. ábrán, a 7.ábrán semmi ütésnyom nincs azon a szélen

Egy vastagfalú acélöntvény az a fedél. Ütéstől származó, komolyabb nyomok a fenék felületén nem várhatók, mert ott az anyag igen erős. A csavarok biztosítását szolgáló tüskék befűzésére való bordák például eltörhetnek, ha alaposan megütöd egy kalapáccsal, hiszen ott jóval vékonyabb az anyag. Na de a fenéken nem tudsz előidézni olyat, hogy pl. behorpadjon. Akkor már rég kettétörne az egész fedél.

hm

Előzmény: 9312255016 (40667)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.12 0 0 40667

"a rugó csak akkor tud kiesni, ha a hossztartó alatt megvan a kellő hely."
Van olyan tulajdonsága is, hogy tud mindenfelé tekeregni, szóval ha például leér az alja és megakad, akár ki is rángathatta valami.
Továbbá nézd meg a 6. ábrát, ami a "Fellelt állapot" főcím alatt fut, és nincs benne a rugó :-)
A többi mind evidens következtetés a leírásból, fogalmam sincs mire szerettél volna célozni vele!
Én azt akartam mondani, hogy az 5. ábrán, a 7.ábrán semmi ütésnyom nincs azon a szélen ahol "elakadt és kiemelte a fvat", csak a vizsgálóbizottság által is fellelt kopásnyom, márpedig ha elakadt, akkor ott valami csúnyán kellett volna hogy sérüljön (szerintem, de lehet hogy tévedek)

Előzmény: hmsoft (40666)
hmsoft Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40666

ez is érdekes, mert a vizsgálatban például a rugóról egy árva szó sem esik

Nézd meg a vizsgálati jelentés 4. ábráját. Ha a fedelet eltávolítod, a rugó csak akkor tud kiesni, ha a hossztartó alatt megvan a kellő hely. Mivel a jármű nem borult fel, kétlem, hogy ez a hely rendelkezésre állt, tehát a rugó ottmaradt a hosszartó belsejében.

>én nem hiszek abban, hogyha az "első csavar"  tartja, akkor akkorát tudna billenteni a fvzon a kockakő...
>ha a hátsó, akkor meg kéne legyen valami sérülés a peremén

A 3. ábra és a felette lévő leírás alapján a kisegység 3. kocsijának (motor) a menetirány szerinti első forgóváza siklott mindkét tengelyével. A vonat Reckeve felé indult. A kifordult kockakő menetirány szerint a jobb oldalon volt, és a jármű helyzete, meg a nyomok alapján, a sínről a forgóváz jobbra lépett le. Az 1.7.1. alatt azt írja a jelentés, hogy az 5. kerékhez tartozó fedél szakadt le. Ha feltételezzük, hogy a vezetőállás felől megy a számozás, akkor az 1,2 az első forgóváz vezetőállás felé néző tengelyének a két oldala, a 3,4 a másik tengely, az 5,6 a hátsó forgóváz vezetőálláshoz közelebbi tengelye, a 7,8 pedig a távolabbi. Menetirány szerint a vezetőállás nézett hátrafelé, tehát a menetirányhoz képest az első forgóváz hátsó tengelyéhez tartozó fedélről beszéljünk, azon belül is a (menetirány szerint) jobb oldaliról. Tehát a 4. ábra pont jó helyzetben ábrázolja a forgóvázat. A 6. ábrán, ha belenézünk a "lyukba", akkor azt látjuk, hogy a lengőkar balra néz (itt most fejjel lefelé látunk mindent). Tehát balra van a forgóváz hossztartó vége. A 3. számú csavar a bal oldalon található. Akkor viszont az van, hogy a 4. ábra helyzetében (ami a menetirány szerint pont jó) a lelógó fedélvég a jobb oldali. Vagyis ha a menetirány "balról jobbra", akkor a 10. ábra épp jó helyzetben mutatja a fedelet. Azaz a hátsó csavar volt ép, és előre lógott le a fedél. Az 5. ábrán ott vannak a súrlódás-kopás, és ütésnyomok a jobb oldalon, ahol az anyagkopás történt.

A siklást megelőző, Ráckeve-Vágóhíd menet során a lelógó fedél "húzott" állapotban közlekedett. Végigkaristolva minden útátjárót és egyéb, belógó tárgyat, szép fokozatosan megszabadult a peremén lévő anyagtól, tehát a fedél eredetileg sík fenekének az egyik (a menet során hátrafelé néző) része lekerekített-szerűvé vált. Amint a kisegység Vágóhídon menetirányt váltott, ez a lekerekített terület nézett előre. Az előző menet(ek) során, a megmaradt a 3. csavart húzva-kihajlítva, a hordrugó mindinkább kitüremkedett a hossztartó belsejéből, és egyre jobban lenyomta a fedélnek a lekerekített részét. Így a kisegység Vágóhív-Ráckeve menete(i) során egyre valószínűbbé vált, hogy a fedél valamibe bele fog akadni. Egy darabig a ledörzsölt anyag miatti lekerekítettség segítette abban a fedelet, hogy ne akadjon be (mert úgymond "áramvonalasította"), de a rugó meg ennek éppen az ellenében dolgozott.

Meg kellett volna vizsgálni a kerekeket és a pályát is alaposabban

Hogy ezt mennyire tették meg, nem tudjuk. Persze ilyen alapon a járműszekrény és a forgóvázkeret deformációját is nekiállhattak volna kimérni. Hiszen akár azok is okozhatnak terheléskülönbséget, és hozzájárulhatnak a sikláshoz.

hm

Előzmény: 9312255016 (40665)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40665

ez is érdekes, mert a vizsgálatban például a rugóról egy árva szó sem esik :) hogy megtalálták volna vagy bármi..
én nem hiszek abban, hogyha az "első csavar"  tartja, akkor akkorát tudna billenteni a fvzon a kockakő, hogy az egy siklást okozna..persze bármi lehet
ha a hátsó, akkor meg kéne legyen valami sérülés a peremén, de a képeken ilyet nem láttam!
Meg kellett volna vizsgálni a kerekeket és a pályát is alaposabban

Előzmény: hmsoft (40664)
hmsoft Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40664

A kockakő ül a helyén (a földön), jön a forgóváz, amelynek a hossztartójáról ferdén lelóg a fedél. A kő nem akar lejjebb kerülni, a hossztartó nem akar feljebb kerülni, akkor először a fedél ékelődik a kő és a hossztartó közé, ennek hatására felfelé mozdul, összébb nyomja a rugót, ugyanakkor a kő a rugóval terhelt fedelet egyre kevésbé akarja továbbengedni. És a csavar lesz az, ami enged. Ez van akkor, ha a menetirány szerinti első csavar tartotta a helyén a fedelet. Ha viszont a menetirány szerinti hátsó, akkor a fedél a kő felé volt lenyílva. Ha a kő jobban kiállt a síkból, mint a többi útátjáróban, akkor a fedél nem tudott rá felsiklani, hanem a peremével beleütközött. És ezért szakadt le a csavar. Az eredmény mindkét esetben az lesz, hogy a fedél ottmarad a kőnél, a rugó teljesen tehermentesül, és előállhat egy erőteljes kerékterhelés-kiegyenlítetlenség. Egyébként meg a szabaddá váló, alsó rugóvég is beakadhatott innentől kezdve mindenbe, ami az útjában állt, és ez is okozhatott olyan erőket, amelyek az ekkor már amúgyis instabilan futó forgóvázat még el is akarták fordítani valamerre. Ami szépen rájátszott az instabil futásra.

hm

Előzmény: 9312255016 (40663)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40663

jó-jó, de hogy tud a fedél felülni a kockakőre, és egyben beékelődni is a fedél alá?  

Előzmény: hmsoft (40661)
M.VIII Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40662

Az a 20 tonna mindjárt csak 9, ha a tengelyterhelést nézzük, abból még lejön a fele arra a kerékre, mínusz a fityegő rugótányér miatt miatti nyomóerő hiány is. 

Előzmény: 9312255016 (40658)
hmsoft Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40661

Nem lötyögött, hiszen a rugó folyamatosan nyomta felülről. Aztán jött az akadály, amelyre a fedél felült. Ekkor rugóerő ellenében felfelé mozdult a lelógó sarok, és a véghelyzet az lett volna, hogy visszanyomódik addig, amely helyzetben a három csavar tartaná. Ennél tovább (sőt, pontosan eddig) nem kellett hogy eljusson, hiszen akkor már a hibátlan állapotú forgóváz is hozzáérne a kockakőhöz. Tehát inkább csak annyi történt, hogy az akadály hirtelen feljebb nyomta a rugó végét a fedélen keresztül. Amíg ez be nem következett, addig volt egy, a helyén lévő rugónk (a kerékpár másik oldalán), meg egy lazább rugónk, a sérült fedél felett. A lazább rugó miatt a kerékterhelés-különbség folyamatosan fennállt - hogy mekkora volt, az nyilván megközelíthető egy számítással (a fedél helyzetére következtetni lehet abból, hogy az útátjáró-burkolatokhoz hozzáért, és nem is akárhogy, ha annyi anyag lekopott róla). Mindenesetre pl. a 33% különbség eléréséhez vélhetően sokkal kevesebb kellett, mint üzemszerű járműlengések esetén. Szóval a kockakő felnyomta a fedelet, de ezzel együtt, ahogy beékelődött a fedél alá, akadályozta is a forgóváz haladását, így a helyén maradt csavaron keletkezett valami jó nagy erőhatás. Az pedig elszakadt. Ekkor a fedél ottmaradt a kockakőnél, a forgóváz haladt tovább, a rugó pedig teljesen tehermentesült, ezáltal kialakult egy elég nagy kerékterhelés-különbség. Hogy ez mire volt elég, arra talán lehetne kísérleteket végezni, tehát fogjuk és teljesen tehermentesítjük az egyik rugót, majd addig-addig adagolunk oldalirányú erőket (pályahibák és mások formájában), amíg meggyőződünk róla, hogy tényleg kisiklott. Aztán az adagolt erőhatást összevetjük azzal, amit egy átlagosan lerohadt HÉV-infrastruktúra átlagosan lerohadt útátjárója egyébként is nap mint nap művel.

hm

Előzmény: 9312255016 (40660)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40660

hát ezt értem, de!
Itt is írták és a jelentésben is az áll hogy kiemelte az alkatrész a fvat.
Az pedig nem lehetséges amit te írsz : "rugótartó elem erőteljes felütközése az útátjáró kockakövén, pillanatszerűen eljuttathatta a 33%-os állapotig a forgóvázon belüli,",
mert itt alapvetően egy lötyögő-fityegő izéről van szó, tehát ha ezt alulról valami erőhatás éri, legfeljebb visszacsapódik a helyére ,ahol volt, ennek el kellett akadnia,egy oltári nagyot rántva a kocsin, ha úgy történt ahogy az eset leírásából adódik! V nem?

Előzmény: hmsoft (40659)
hmsoft Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40659

Nem kellett kiemelnie a rugótartó elemnek az egész kocsit, hiszen a másik forgóvázon ott nyugodott a kocsi tömegének a fele. Sőt, még ennyi sem szükséges. Ha a kerékpár tehermentesül, minimális oldalirányú erő (akár a kúszásból eredő, amúgyis meglévő erő) hatására be fog következni a nyomkarimának a sínfejre történő "felmászása", és előáll a siklás. De még ennyi sem kell. A szokásos kerékprofil-sínprofil kapcsolatból számolható, hogy egy kb. 33%-os kerékterhelés-változás előidézheti azt az állapotot, amelyből elindul a nyomkarima felkapaszkodása a sínfejre. A rugótartó elem erőteljes felütközése az útátjáró kockakövén, pillanatszerűen eljuttathatta a 33%-os állapotig a forgóvázon belüli, egyik (vagy mindkét) kerékpárt. Sőt, ennél tovább is. Ha ehhez hozzájárult az útátjáró nem tökéletes pályaállapota, a kocsi valamilyen, előző (akár kellően kicsi) pályahibából, gyorsulásból-lassulásból eredő lengése, akkor máris megvolt a bőségesen elegendő oldalirányú erő, ami megtette a magáét. Ami pedig a rugótartó elem deformációját illeti, az nem is volt, hiszen "mindössze" elkopott az egyik sarka, de az is csak amiatt, mert a siklás előtt már végigszántotta oda-vissza az összes útbaeső útátjárót és más, a sínfej környékéig felérő, pályamenti dolgot.

hm

Előzmény: 9312255016 (40658)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40658

mindenesetre érdekes, hogy a kupak -ami elvileg egy oltári nagy pofont kapott, mert ki kellett emeljen hirtelenjében cirka 20tonnát  -csak némi horzsolás és bemélyedés van rajta, ráadásul ha lelógott az ábra szerint, és úgy "akadt el" valamiben, akkor hogyhogy nem deformálódott az a szegély ?:-D Nekem a képek alapján ez inkább a siklás következménye, mint oka, mert mondjuk átugrott sínen, egyből "bebicsaklott" a sín-kockakő közé, leért a kupak, csúnya pofont kapott, leszakadt, rántotta magával a kockaköveket is.. persze csak egy alternatív megítélés, nem értek az ilyesmihez!
Na de még mindig nem írtak az okosok ,hogy mi történt a tímárnál ..

Előzmény: _Nyuszi (40657)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40657

Tényleg furcsa. Talán nem is így volt, talán foglalkoztak vele... Szerintem a balesetvizsgálók értik a dolgukat. Legalábbis a vágóhídi siklás anyagában említett urak...

(Kerék: ha az ORE-kapta rámegy, akkor OK, nem? Vagy biztos van valami sablon a HÉV profilokra is...)

Előzmény: 9312255016 (40655)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.10 0 0 40656

Olvass vissza, és megtudod, hogy mikor és hol siklott ki.

Előzmény: pici aranyos böllér (40654)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.09 0 0 40655

értem, bár közel sem mindent.. furcsa h a kerekekkel nem nagyon foglalkoztak :-)
Na de akkor mi a hasonlóság ? ehhez a vizsgálat szerint egy laza kupak és egy magas átjáró kellett, a tímár előtt befele nincs átjáró

Előzmény: _Nyuszi (40653)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2015.01.09 0 0 40654

Most akkor ha jol ertettem, kisiklott egy HEV? Vagy most mi van???

Előzmény: _Nyuszi (40653)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.08 0 0 40653

Na jó, de most akkor értetted, hogy miről van szó (én igen), vagy nem? :)

Előzmény: 9312255016 (40649)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.08 0 0 40652

Nem ismertem be semmit, csak érthetetlenül , lényeges infók nélkül van leírva , szerettem volna pontosítani..
De lemegyek a szintedre :"jólértesült" hozzászólásod szerint nyílegyenes pályán történt a siklás, pedig a híradóban azt mondták 40-50 métert gurult így a cucc, tehát előtte bőven ívben volt :-) Külön bocsánat tőled, ha a hírek félreértesülés végett rossz infót adtak le :-)

Előzmény: Csmg (40650)
Unatkozó rendszergazda Creative Commons License 2015.01.08 0 0 40651
Csmg Creative Commons License 2015.01.08 0 0 40650

Az külön tetszik, hogy mindenkit okoskodva leoltottál, aztán beismered, hogy lövésed sincs a járműszerkezethez...

9312255016 Creative Commons License 2015.01.08 0 0 40649

hogy mi ???

milyen rugónak a tányérja , honnét esett ki ? meg mi az hogy a rugó emel ki forgóvázat , ezt írd már le magyarabbul kérlek!

Előzmény: M.VIII (40646)
Rüby 2143 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40648

Állítólag ez is valami hasonló, de a tavalyelőtti siklásnál nem a rugótányér tört el, hanem az azt tartó csavarok.

Előzmény: M.VIII (40646)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40647

Hát majd azért csak tartsuk nyitva a szemünket.

Előzmény: 9312255016 (40645)
M.VIII Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40646

Tavalyelőtt a Beöthy utcánál is volt egy siklás. Eltört a rugótányér, a kilökődő rugó meg kiemelte a forgóvázat. 

9312255016 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40645

szép logika :) ugyan sok kőze van egymáshoz a kettőnek ! :D

ide ugyse irnak semmit az eredményről, várhatunk akár újévig :)

Előzmény: _Nyuszi (40643)
dani1988 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40644

Nekem az is gyanús, h ez az egység csak pár napja van ismét forgalomban felújítását követően...

_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40643

Folytatva a logikát: ugyanezen vonat előtti vonat siklás nélkül átment a tímár utcai megálló vágányain. Kicsi a valószínűsége a pályahibának.

Sztem várjuk meg azoknak a döntését, akik részt vesznek a vizsgálatban.

Előzmény: 9312255016 (40642)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40642

ugyanez a jármű 2perccel korábban 60km/ val  "száguldott" fila-árpád közti ívekben, ott még jó volt, de tímárnál nem ? kicsi az esélye a járműhibának

Előzmény: _Nyuszi (40640)
_karika Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40641

3 éve lett felújítva az a szakasz. Én nem értem, hogy történhetett...

A csatlakozó szakaszokon elég sok süppedés van.

Előzmény: farago.dani17 (40639)
_Nyuszi Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40640

A tengelytöréstől elkezdve bármi lehetett, ami csak és kizárólag járműhiba, ideális pályán is bekövetkezne.

Egyáltalán nem biztos, hogy a pálya állapotának köze volt hozzá. De majd reméljük, kiderül. :)

Előzmény: farago.dani17 (40639)
farago.dani17 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40639

3 éve lett felújítva az a szakasz. Én nem értem, hogy történhetett...

9312255016 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40638

te aztán már csak tudod ! a hévnél nincs 1 m egyenes pálya sem :-)

Előzmény: Csmg (40637)
Csmg Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40637

Ezek egyike sem okoz siklást nyíl egyenes szakaszon, főleg kis sebességnél. Valószínű egyéb műszaki hiba lehetett.

Előzmény: 9312255016 (40636)
9312255016 Creative Commons License 2015.01.07 0 0 40636

kopott sín, nyomkarima kopás és megfelelő terhelés, egy kis hideg+ vízzsákok : nem nehéz elkêpzelni :)

Előzmény: Ep128 (40635)
Ep128 Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40635

De ezt (épp ott) vajon hogyan...? Ráadásul 5. kocsi... Ha nem volt valami idegen test a pályán, (avagy nem tört sín) akkor nem értem.

Előzmény: dani1988 (40633)
dani1988 Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40634

Jajj, ezt nem feltétlenül így akartam beszúrni.... 

dani1988 Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40633

Kisiklott a HÉV a Tímár utcánál

Pótlóbusz jár a Batthyány és a Szentlélek tér közt. Tovább »

forrás: Index.hu

Peci Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40632

15 perce autóztam arra. Néztem is, hogy mi van. Ha jól láttam a végpont felőli vége. 774-es talán. 

Előzmény: j.norbert (40631)
j.norbert Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40631

Nagyegység siklott Tímár utcánál. Utolsó egység pótkocsija, ha jól láttam.

v_peti Creative Commons License 2015.01.06 0 0 40630

Vannak ilyenek, ezek, amelyek a BKV-áttekintőtérképein szerepelnek.

Ilyennek vehetjük az összes metrót és hévet, valamint a körirányú villamosokat (1, 3, 4-6), valamint a 200E buszjáratot és a turisták kedvéért a 16-ost és a siklót. Meg még pár járatot.

Előzmény: "Szabi" (40626)
kihúzóvágány Creative Commons License 2015.01.02 0 0 40629

Erőltetett a példád: az átszállási lehetőségek bemondásának ott van igazán jelentősége, ahol az utasnak döntenie kell az adott megálló elérésekor: leszáll-e az adott megállóban a felsorolt járatok egyikére átszállás érdekében, vagy továbbutazik? A Széll Kálmán térnél ez a döntés nem áll fenn: mindenképpen le kell szállni.

Természetesn kívánatos a jó tájékoztatás: sajnos ott sem valósul meg, ahol képernyőre írja a következő megállók nevét: ott az alatta levő sorban írhatná az összes átszállási lehetőséget, de nem írja...

Előzmény: Unatkozó rendszergazda (40625)
"Szabi" Creative Commons License 2015.01.02 0 0 40628

Pedig valahol meg lehetne húzni a határt. A 4-6-os villamoson naponta többen utaznak, minta a földalattin, vagy a 4-es metrón, a villamost mégsem mondja be. A 16-os buszok és a 200E busz pedig a turisták számára is fontos lehet. Itt van például ez a térkép: http://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/turisztikai_tkp.pdf Lehetne az is, hogy ami ezen van azt bemondja, a többit nem.

Előzmény: _Nyuszi (40627)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.30 0 0 40627

Hja, meg kinek mi a fontos viszonylat, ugye.

A 8-as fontos? Idén ősszel mentem vele először. 5-össel csak addig néhányszor, amíg az egyik barátnőm Palotán lakott.. Nehéz meghúzni a határt, és sose lesz jó.

Így - ahogy most van - tisztább.

Előzmény: "Szabi" (40626)
"Szabi" Creative Commons License 2014.12.30 0 0 40626

Szerintem kellenének kiemelt járatok, amik valamilyen okból, pl. nagy forgalmúak, vagy turisztikai szempontból fontosak. Pl. a 4-es, 6-os, vagy az 1-es villamos és a 16-os busz. Ezeket bemondhatná és még hozzátehetné más járatokra is átszállhatnak. Szerintem a több villamos és autóbuszvonal van annyira jelentős, mint például a földalatti. Így nem menne el túlzottan sok idő a bemondással, de azért a jelentősebb átszállási lehetőségről tájékoztatva lennének az utasok. De ez már talán inkább máshova tartozik.

Előzmény: zeli89 (40623)
Unatkozó rendszergazda Creative Commons License 2014.12.29 0 0 40625

Igen, és pl. 15-öt meg egy teljes perc is megvan. Na ennyi idő biztos nincs a 4-6-oson a Széna tér és a SzK tér között. A megállóban még nem fejezné be a járatok felsorolását, plusz a VÁ szöveg is kell, angolul is. Ez csak egy példa volt.

Előzmény: hivi (40624)
hivi Creative Commons License 2014.12.29 0 0 40624

7-8 számot felsorolni kb. 30 másodperc.

Előzmény: zeli89 (40623)
zeli89 Creative Commons License 2014.12.29 0 0 40623

Akkor egy forgalmasabb átszállási pontnál még sorolná a lehetőségeket mikor már rég átszálltál egy másik járatra.

Jó dolog az utastájékoztatás, meg kell is, de szerintem nem kell eltúlozni az infókat. Az utasok többsége így sem képes két dolgot megjegyezni. Ha elárasztjuk őket információkkal akkor a végén elvész a lényeg. (Mellesleg én pl lehet hülyét kapnék ha egy olyan járaton utaznék ahol akad pár átszállási lehetőség és minden megállóban félórát magyarázna a néni.)

Előzmény: hivi (40621)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.28 0 0 40622

Miután az utazóközönség egy emberként követelte, hogy ne sorolja fel az összes járatot? Öngyilkosság.

Előzmény: hivi (40621)
hivi Creative Commons License 2014.12.28 0 0 40621

Én is végállomásnak hallottam az elején. 

Szerintem egységesen be lehetne vezetni azt, hogy pl. azt mondaná a 66-oson:

Soroksár, Hősök tere. Átszállási lehetőség a következő HÉV-re: H6-os, a következő buszokra: 66E-s, 135-s, 166-os. Ez lehetne egy sablonszöveg mind a metrón, mind a HÉV-en, mind a villamoson és a buszokon is.

Előzmény: John Howard (40620)
John Howard Creative Commons License 2014.12.27 0 0 40620

"Az hogy valaki a HÉV-állomást végállomásnak hallja, szubjektív dolog."

Ha valaki annak hallja, az tényleg szubjektív. De ha (szinte) mindenki annak hallja, akkor azon már érdemes elgondolkodni. És - miután ez itt is, más topikon is visszatérő téma - a tapasztalat szerint nem egyedi "félrehallásról" van szó. Lehet, változtatni lenne érdemes. Bár most már lassan eljut az utazóközönség a "lesz@rom-állapotba", és egyszerűen ignorálja a hévállomás-végállomás bemondáspárt. Igen, az utóbbit is...

Előzmény: v_peti (40619)
v_peti Creative Commons License 2014.12.27 0 0 40619

Az hogy valaki a HÉV-állomást végállomásnak hallja, szubjektív dolog.

Tényleg úgy érthető! Volt, hogy meg is ijedtem, hogy üzemzavar vagy rendkívüli esemény van (mint pl. egy tüntetés), de mivel láttam, hogy nem szállt le mindenki, sőt fel is szálltak, ezért rájöttem, hogy mit akar mondani. Na de miért metróállomást és hévállomást mond; miért nem Mx-et és Hx-et? Egy metróállomásokkal sűrűn teleszőtt vonalon (pl. V4-6) sokkal célszerűbb ez a megoldás.

Előzmény: hivi (40589)
paca664 Creative Commons License 2014.12.26 0 0 40618

1999-ben mindennapos látvány volt a Nagysándor J. utcai felüljáró támfalomlása miatt.

Előzmény: Rudolf Daumann (40612)
Ep128 Creative Commons License 2014.12.24 0 0 40617

Szóval mégis...? :-) Na, ez jó hír! (Valami "így áll éppen" -féle kép érdekelne... ;-) )

Előzmény: _Nyuszi (40616)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.23 0 0 40616

Sztem épül az.

:)

Előzmény: Ep128 (40615)
Ep128 Creative Commons License 2014.12.23 0 0 40615

De! :-D

Anno elkezdték, szétdobták az egész szerelvényt, majd megállt a meló és azóta (tudtommal, utolsó infóm szerint) nem történt semmi. Állítólag anyagiak híján, ami elég elképzelhetetlen...  (Csak felmérték előtte, hogy mi kell hozzá, mennyibe kerül, stb. :-) )

Előzmény: Zahnrad (40613)
szf72 Creative Commons License 2014.12.22 0 0 40614

Pesterzsébet-felső, Egyvágányozás kábellopás miatt.:((

Előzmény: Rudolf Daumann (40612)
Zahnrad Creative Commons License 2014.12.22 0 0 40613

Volt valami városi buszüléses, légkondísíással egybekötött tervcél, amit beszállítói források is megerősítettek, nem ez az?

Előzmény: Ep128 (40608)
Rudolf Daumann Creative Commons License 2014.12.22 0 0 40612

Egy kis mai:

paca664 Creative Commons License 2014.12.17 0 0 40611

Itt látszik Közvágóhíd 1996-ban, kikötött III. vágánnyal.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FBxlssNb69A#t=701

Előzmény: paca664 (40515)
S-Te-Fan Creative Commons License 2014.12.15 0 0 40610

Neeee :( Akkor visszakapja a régi fényezést :(

Előzmény: Rüby 2143 (40607)
Archosing Creative Commons License 2014.12.15 0 0 40609

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék: hol találhatok LEW MX és MXA jellegrajzokat? Elsősorban, a kocsik belsejét mutató jellegrajzok érdekelnének. Előre is köszönöm!

Ep128 Creative Commons License 2014.12.13 0 0 40608

Néhány havonta megkérdezem:

Az 1131 766 1132-es egységgel mi a terv...? Tudooooom, félre van rakva megkopasztva. :-D Na de meddig még...? Meg mi lesz belőle végül? "Hagyományos" felújítást kap, vagy végül mégis modern proto lesz, vagy össze sem rakják többet...? :-) (Nem hiányzik a vonalról, hogy ilyen régen kiesett a sorból?)

Rüby 2143 Creative Commons License 2014.12.13 0 0 40607

Cinkotán van a főműhely mellett.

Előzmény: S-Te-Fan (40606)
S-Te-Fan Creative Commons License 2014.12.13 0 0 40606

Sziasztok!

Vkit tud vmit a 825-613-826-s MIX/A kisegységről?

katagex Creative Commons License 2014.12.11 0 0 40605

Köszönöm szépen!

Előzmény: _Nyuszi (40601)
Ep128 Creative Commons License 2014.12.09 0 0 40604

... hogy aztán fél órára rá ISMÉT kiadják a vágányzár utasítást, amit úgy 1 órával később újfent feloldottak. (A BKK progi kijelzi nekem, innen tudok a második esetről. Az elsőt láttam is. Mármint a sötét, nyílt pályán veszteglő szerelvényt.)

Előzmény: EMD sound is music (40603)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.12.09 0 0 40603

Felsővezeték-szakadás Békásmegyer és Budakalász között 15:42-kor. Előre nem látott vagányzár felvéve Bm-Bk között a jobb vágányra 15:54-kor, lemondva 19:18-kor.

Előzmény: Ep128 (40602)
Ep128 Creative Commons License 2014.12.09 0 0 40602

Embörök! :-)

Mi a lópikula van a Szentendrei HÉV -el Budakalász felé...? Ma már másodszor áll be a forgalom és 1 vágányozunk Békás után!

_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.08 0 0 40601
Előzmény: katagex (40598)
zeli89 Creative Commons License 2014.12.07 0 0 40600

Kellemesebben is hangzik az utastájékoztatás :) (legalábbis szerintem jobb azt hallani hogy "xy utca következik" , minthogy rám "kiabál" a nő hogy következő megálló: aztán lágy hangon elmondja az utca nevét. De lehet csak szerintem bugyuta megoldás ez :) )

Előzmény: _Nyuszi (40596)
M.VIII Creative Commons License 2014.12.07 0 0 40599

Remélem a tulajnak megy a vaskos számla...

Előzmény: További magyar hang (40597)
katagex Creative Commons License 2014.12.07 0 0 40598

Helló 

HÉV F.1, F.2, E.1, E.2 utasításra lenne szükségem, honnan tudom letölteni, a keresőkbe sehol se találom, és csak valami ezer éve megszűnt oldalakról kapok linket. 

Vagy ha valakinek megvan el tudná küldeni? 

Előre is köszönöm 

További magyar hang Creative Commons License 2014.12.07 0 0 40597

http://www.origo.hu/itthon/20141207-ismet-jar-a-hev-a-hajnali-baleset-utan.html

"Egy, a pályán veszteglő személyautónak ütközött egy menterend szerint HÉV-járat Tökölön, a Csépi úti átjáróban, de személyi sérülés nem történt a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint"

_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.06 0 0 40596

Oké, csak a Combinókon nincs Futár. :)

Előzmény: zeli89 (40595)
zeli89 Creative Commons License 2014.12.06 0 0 40595

Az addig oké. Meg tudom hogy az éjszakain is csak azért mondja el mert gps alapú a rendszer és nem tesz különbséget, hogy most nappal vagy este jár arra az adott busz. De értelmesebb lenne akkor már hozzá tenni hogy melyik metró, vagy hév vonal. Mint ahogy a Combino-n mondták be anno. Vagy talán most is.

Előzmény: _Nyuszi (40594)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.06 0 0 40594

De ha egyszer úgy hívják a megállót, hogy "Corvin negyed M", akkor mit mondjon? :(

Legalább következetes.

Előzmény: zeli89 (40593)
zeli89 Creative Commons License 2014.12.06 0 0 40593

Ez olyan mint ahogy a 979-es éjszakai járaton a Hősök terétől egészen  Covin-negyen-ig minden egyes megállóban bemondja hogy metró állomás. Az már nem baj hogy nem lehet áttszállni és a kedves utas azt sem tudja hogy melyik metróra tudna átszállni. Mondjuk a bkk-t nem feltétlen a logikus gondolkodás jellemzi. De majd jó pénzért biztos megcsinálják hogy értelmesen mondja be a néni a megállókat. :)

Előzmény: Rüby 2143 (40587)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40592

"- Ott a sok busz és néhány villamos. Arra nem lehet átszállni????  "

Ki mondta, hogy nem? :)

(Ennek történelmi okai vannak, Budapest lakossága kérte, hogy ne soroljon fel mindent, ekkor született a mostani stílus, ti. csak a fontosabbakat mondja be.)

Előzmény: 1014 (40591)
1014 Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40591

A Thököly-Hungária sarok is Zugló vasútállomás. (zug lóvasút állomás :-) )

Szerintem nagyon idióták a bemondások. Persze, hogy nem sorolnak fel mindent, de....

Örsre beérve valami ilyen van: "Örs vezér tere. Átszállhatnak a metróra. Végállomás". Namármost: 

- A végállomás mindenkit érint a vonaton, a metró nem. Az kiegészítő info.

- Ott a sok busz és néhány villamos. Arra nem lehet átszállni????  

1014 Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40590

Mi történt vele? 

Előzmény: FVV-1100 (40582)
hivi Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40589

Több buszmegállónak bekerült a nevébe, hogy "H", pl. a 66-oson is végig mondja. Legérdekesebb a 135-ösön, ahol egymás után kétszer is Soroksár, Hősök tere HÉV állomás következik, ebből most egy terelés miatt valóban kimegy a Templom utcából a HÉV mellé, de a megállót azt egyszer mondja be, ugyanakkor a délpesti és az Erzsébet utca között kettőször is elmondja, hogy terelés miatt más útvonalon közlekedik. (A terelés több hónapos).

Az hogy valaki a HÉV-állomást végállomásnak hallja, szubjektív dolog. 

Pont az említett 66-os buszon jó, hogy monda, hogy hévállomás, illetve metróállomás. A busznak több Határ út megállója van, és segít elkülöníteni, hogy hol is kell a metróra átszállni.

M.VIII Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40588

Itt a naplementés-hidas szezon:

Rüby 2143 Creative Commons License 2014.12.05 0 0 40587

Identitászavar (enyhe kifejezés) a bkk-t jellemzi, amikor a 44-es busz bemondja hogy Mátyásföld Repülőtér HÉV-állomás (sok utas úgy érti hogy végállomás és pánikszerűen leszáll), a vonaton meg bemondja hogy a következő megálló Cinkota.

Engem nem csak szakmai szempontból zavar, ami a leginkább felháborító az az hogy a bkk nem hajlandó változtatni ezen. Azon, hogy a HÉV-pótló busz is bemondja hogy "HÉV-állomás", meg hogy ez tényleg megtévesztően hangzik. Igényesebb lenne pl "Átszállhatnak a H8 HÉV-re." Azt bezzeg elmondja szépen, hogy "Átszállhatnak helyközi és távolsági autóbuszokra." Mondhatná azt is, hogy "Buszmegálló". Nem érkezett hozzájuk elég panasz ezek szerint. Vagy nem érdekli őket.

Előzmény: További magyar hang (40586)
További magyar hang Creative Commons License 2014.12.04 0 0 40586

Van egy kis identitászavar a csepeli HÉV-en:

a vonat a Szabadkikötő megállóhelyre érkezik, de a Szabadkikötő állomáson áthalad. :)

dani1988 Creative Commons License 2014.12.04 0 0 40585

1139-770-1140 megújulva festékszagúan ismét utasokat szállít :)

M.VIII Creative Commons License 2014.12.01 0 0 40584

Na, ezek szerint sikerült. Szombaton a biztonságiak még viccelődtek is azzal, hogy ha kisiklana a saru miatt, akkor legalább nem trafálná el a miattam arrébb parkoltatott autóikat (megkértem őket, hogy eme beállítás miatt egy picit álljanak már át a másik oldalra) ....falra festették az ördögöt?

Előzmény: FVV-1100 (40582)
Bozonth Creative Commons License 2014.12.01 0 0 40583

Kerepes - Gödöllő között pótlás, időjárás miatt.

FVV-1100 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 40582

Nakérem!

A 920-as kocsi sínre került Csömörön,remények szerint az éj leple alatt haza is ér.

Ezúton is köszönet a HÉV-es kollégáknak,akik végigfagyoskodták velünk az emelést és közben elláttak minket is némi szakértelemmel!

Dash 9 Creative Commons License 2014.12.01 0 0 40581

https://www.facebook.com/bkkbudapest/photos/a.144090215649475.26046.124585274266636/783444398380717/?type=1&theater

JakiHUN Creative Commons License 2014.12.01 0 0 40580

Csepelen pótlás indul.

_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40579

Igen, ahogy a HÉV kisegységeket is nagyegységgé csatolod.

De attól, hogy két-két tw-t csatolsz és lesz négyes egységed, - mostani szerelvénykibocsátást alapul véve - nem csatolsz többet, mintha két HÉV kisegységből csinálnál nagyegységet. Szerintem.

Előzmény: M.VIII (40578)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40578

Csúcsban mehet a négyes. :D

Előzmény: _Nyuszi (40577)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40577

Miért kéne? Két tw egy egység és kész. Elővárosi forgalomban (sic!) ez bevett sztem.

Előzmény: M.VIII (40576)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40576

Dehogynem. 

Előzmény: _Nyuszi (40575)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40575

Nem kell sűrűbben csatolni őket, mint most a kisegységeket nagyegységre, nem?

Előzmény: M.VIII (40574)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40574

No, akkor számoljunk: egy kisegység pótlására minimum 2 tw kéne. Legyen csúcsban 2 perces a 6 helyett, az x3. Tehát szükségünk lesz a 14 kisegység helyett 84 darab tw-re. Most menj be csepelre, add elő ezt az ötletet a műszaknak. Szerintem hazáig zavarnak. Hát ki a bánat fog levizsgálgatni, mozgatni, csatolgatni ennyi vonatot, ilyen sűrűn? :D

Előzmény: A-dani (40541)
További magyar hang Creative Commons License 2014.11.28 0 0 40573

Értem, köszönöm. Az általam említettekre mikor kerül sor várhatóan?

Előzmény: Bazsi75 (40566)
kihúzóvágány Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40572

Majd, ha annyival mehet, mint ugyanennek a vonalnak a szabadkikötői részén.

Előzmény: John Howard (40570)
Bazsi75 Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40571

Maradt minden a régiben.

Előzmény: John Howard (40570)
John Howard Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40570

A csepeli részen maradt a merev vezetékfelfüggesztés, vagy áttértek az "engedékenyebb" lengő felfüggesztésre (mint amilyen a villamosoknál is van)? Mert az gondolni sem merem, hogy végre feszített hosszláncos lenne, mint a többi HÉV-en, vagy ugyanennek a vonalnak a szabadkikötői részén...

Előzmény: Bazsi75 (40566)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40569

köszi :)

Előzmény: Rudolf Daumann (40568)
Rudolf Daumann Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40568

2.

Előzmény: zeli89 (40567)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40567

A HÉV szerelvényein van valamiféle biztonsági berendezés amely pl egy vörös jelző meghaladása esetén befékezi a vonatot? Vagy mindössze éberségi van csak?

Bazsi75 Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40566

Csepelen a városi részen felsővezeték csere, Csepel állomáson az ívben síncsere, téli felsővezeték szabályozás.

Boráros téren nincs zajvédelmi korlátozás, kopnak a váltók.

Előzmény: További magyar hang (40565)
További magyar hang Creative Commons License 2014.11.27 0 0 40565

A múltkori csepeli HÉV karbantartásnak mi akart lenni a látszatja?

Sikerült pont a kevésbé tönkrement ívet cserélni a Kvassay-híd és a Lágymányosi-híd között, a másikon maradt a 40-es lassújel.

Illetve a Boráros tér előtti váltókra kinőtt 10-es ugye csak zajvédelmi?

hivi Creative Commons License 2014.11.26 0 0 40564
A "gerincvonalon' nem csak a H6os hév járja. Ha eggyüttesen nézük a 66/23 + Volánbusz + 166 járatokkal, akkor Pesterzsébetrõl és Soroksárról is napközben is max 3-4 percen belül jön valami. Bonn hasonló külsõ kerületében 15 percenként közlekedõ busz mellett egy szintén 15 percenként közlekedõ villamos az alternativa.
Előzmény: pici aranyos böllér (40562)
9312255016 Creative Commons License 2014.11.26 0 0 40563

pedig van pár.. 

Előzmény: pici aranyos böllér (40562)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.26 0 0 40562

Sok olyan kerület van még Budapesten ahol nem a legjobb a közlekedés.

Azert valljuk be, hogy Pesterzsebet es Soroksar esete a rackevei HEV-vel pelda nelkuli. Van Budapesten belul meg olyan kerulet, amelynek a legjelentosebb gerincvonalan ilyen ritka a kozlekedes? En egyetlen peldat sem tudok. Ahol az utasforgalom buszt/villamost indokol, ott sehol nincs fel orankent jaro HEV vagy metro. En egyetlen ilyen helyrol sem tudok.

Azok a kerületek ahol csak buszjáratok vannak hasonló cipőben járnak. Hiába sűrűbb a követés adott esetben, de fél nap mire elérsz A-ból B-be.

Ez mar egy mas jellegu problema, aminek igazabol semmi koze ahhoz, amirol most mi beszelgetunk.

Sajnos nem lehet mindenhol megoldani hogy pikk-pakk bejusson az ember a városba.

Tudom, hogy nem lehet mindenhol megoldani, de itt speciel meg lehetne...

Előzmény: zeli89 (40559)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.26 0 0 40561

Nem ezt írtam.

Nem, hat persze hogy nem. Azert ennyire ne nezzuk mar hulyenek egymast.

Előzmény: Törölt nick (40558)
hivi Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40560
Az Aból Bbe való gyorsabb eljutást javitaná a sürités. De a gyorsabb eljutást az is segiti, ha átszálásos utazás esetèn optimális idõ áll rendelkezésre az átszálláshoz, valamint ha az A pont a HÉv egyik állomása, akkor a tervezett indulási idõ a vonat menetrendszerinti indulási ideje.

A városon belül a részben párhuzamos buszközlekedés további alternativákat nyujt.
Előzmény: hivi (40534)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40559

"Ha a nem a helyes valasz, akkor arra kerek valaszt, hogy mi indokolja azt, hogy Pesterzsebet es Soroksar lakossagat jobban szopassuk mint Budapest tobbi reszet."

Erre próbáltam reagálni.

Sok olyan kerület van még Budapesten ahol nem a legjobb a közlekedés. Ez attól még nem szopatás. Ez van... Nem kell szeretni de nincs más egyelőre. Mellesleg van más alternatíva nem csak a HÉV jár. Azok a kerületek ahol csak buszjáratok vannak hasonló cipőben járnak. Hiába sűrűbb a követés adott esetben, de fél nap mire elérsz A-ból B-be. Sajnos nem lehet mindenhol megoldani hogy pikk-pakk bejusson az ember a városba. Arra még várnunk kell egy jó pár évet. Addig meg el kell fogadni hogy bizony vannak kerületek ahol macerásabb a belvárosba jutás.

Előzmény: pici aranyos böllér (40556)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40558

Ez kezd egy olyan beszélgetés lenni - nem nevezném vitának - amiben mindenki a saját nagyon jó álláspontját mondja, majd egy idő után az egyik fél elkezdi a másik meggyőzése helyett az állításait becsmérelni...

Szeretnélek megtisztelni azzal, hogy nem reagálok többet. Nem ezt írtam.

Előzmény: pici aranyos böllér (40557)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40557

A te célfüggvényed, a nem akarok várni, azonnal el akarok jutni bármikor bárhonnan bárhová gyorsan. Na, ehhez csak az autót tudom ajánlani.

OK, akkor mondd ki konkretan. Az osszes villamosvonalon jarassunk HEV befogado kepessegu szerelvenyeket Rackevei HEV suruseggel, es akinek ez nem tetszik, az nyilvan azonnal akar eljutni barhonnan barhova gyorsan, ezert inkabb uljon autoba.

Előzmény: Törölt nick (40555)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40556

Szerintem te is érzed melyik a helyes válasz. A kettő teljesen más kategória, más vonalvezetés, más utazási igények.

Mitol lenne mas? Mindketto sugar iranyu es pest peremkeruleteit erinti, nagyjabol hasonlo utasszammal, ugyhogy teljesen jogos a parhuzam. Es igen, persze hogy tudom, melyik a helyes valasz, koltoi kerdes volt.

Az meg hogy úgy és olyan formában közlekedik a Ráckevei HÉV ahogy, az nem szopatás csupán, így álmodta meg valaki.

Ez most valami bomba erv akar lenni? ;-)

Nem kell feltétlen villamosnak lennie ahhoz hogy kicsit komfortosabb legyen. Valamivel sűrűbb követés, ugyanilyen befogadóképességű szerelvények.

Par evvel ezelott a mainal is ritkabb volt a kovetes, ugyhogy a mostani menetrend mar egy kegyelmi allapot az eddigiekhez kepest. Ennel surubben soha a budos eletben nem fogjak jaratni a HEV-et.

Előzmény: zeli89 (40552)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40555

A te célfüggvényed, a nem akarok várni, azonnal el akarok jutni bármikor bárhonnan bárhová gyorsan. Na, ehhez csak az autót tudom ajánlani.

Előzmény: pici aranyos böllér (40554)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40554

OK, válaszd az autót.

Bamulatos a problemamegoldo kepesseged.

Előzmény: Törölt nick (40550)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40553

", így álmodta meg valaki."

Meglep, ha azt mondom, hogy nem így álmodta meg az a valaki? :-)

Éppen a minap nézegettem Kálvin tér HÉV végállomás biztber. terveit, ami ugyanannak a koncepciónak a része, mint a ráckevei HÉV gatyába rázása. - az eredmény mindannyiunk előtt ismert. :(

Előzmény: zeli89 (40552)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40552

"En a HEV kontra villamos vitaban a Fovaroson beluli kozlekedesi viszonyokrol beszeltem kezdettol fogva. Tehat, hogy peldaul Pestlorinc vagy Kispest lakossaga vajon nyerne-e azzal, ha oda is HEV-et jaratnank a villamos helyett, a Rackevei HEV-vel nagyjabol megegyezo kovetessel."

Szerintem te is érzed melyik a helyes válasz. A kettő teljesen más kategória, más vonalvezetés, más utazási igények. Ne keverjük a kettőt.

Az meg hogy úgy és olyan formában közlekedik a Ráckevei HÉV ahogy, az nem szopatás csupán, így álmodta meg valaki. Nem kell feltétlen villamosnak lennie ahhoz hogy kicsit komfortosabb legyen. Valamivel sűrűbb követés, ugyanilyen befogadóképességű szerelvények. Legalább a város határon belül. Azt meg el kell fogadni hogy városhatáron kívülre nem járnak olyan sűrűn a szerelvények. Az meg hogy nem járnak sűrűn a vonatok valószínűleg nem véletlen van. Bizonyára figyelembe vették az utasforgalmat amikor a menetrendet készítették.

Előzmény: pici aranyos böllér (40548)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40551

Egyet kihagytűl szerint: Soroksárig villamos a HÉV-vel vegyesen... annak lenne talán leginkább értelme, de elnézve a 20 percenként járó 66-os buszt, nem biztos, hogy erre lenne igény.

Törölt nick Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40550

OK, válaszd az autót.

Előzmény: pici aranyos böllér (40540)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.25 0 0 40549

Nyilvan a suru megallokiosztasu belso szakasz kiiktatasa lenne celszeru azoknak akik az aglomeraciobol jonnek, tehat az 1-es vagy a 3-as pont a nyero. Ezek kozul a Csepeli HEV-vel torteno osszekotes rengeteg uj palya epitesevel jarna, ugyhogy ezt rogton el is vethetjuk, bar tudom, hogy van egy ilyen hivatalos terv is, de ennyit az eletben nem fognak a kevei HEV-re aldozni, az fix. Ugyhogy marad az 1-es pont: a MAV-ba integralas. Ennek a legkezenfekvobb modja szerintem a kovetkezo: Millenniumtelepnel a terkep szerint 800-900 meternyi uj palya epitesevel megoldhato a rakotes a MAV-ra, es diesel uzemben mehetnek is a vonatok Rackeve es Tokol felol egyenesen a Keletibe, a varos kozepebe, Millenniumtelepen belul maximum ket megallassal (Hatar ut, Ferencvarosi pu.). Aztan persze kesobb, ha van ra keret, be lehet vezetni Kevere is a nagyvasuti feszultseget.

Mindez a Csepel szigetieknek elkepeszto elony lenne, gondolom nem kell ecsetelnem hogy miert. A HEV mai belso szakaszan elok meg a mai felorankent jaro HEV helyett kapnanak egy surun kozlekedo gyorsvillamos vonalat, ami szinten bemenne a varosba, vegig a Dunaparton. Jol jarna az aglo is, es jol jarna a pesti kulvaros is. Ma viszont mindket csoport szopik.

pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40548

De egyebkent sem arrol van most szo, amirol en eredetileg beszeltem.

En a HEV kontra villamos vitaban a Fovaroson beluli kozlekedesi viszonyokrol beszeltem kezdettol fogva. Tehat, hogy peldaul Pestlorinc vagy Kispest lakossaga vajon nyerne-e azzal, ha oda is HEV-et jaratnank a villamos helyett, a Rackevei HEV-vel nagyjabol megegyezo kovetessel.

Igen, vagy nem. Ez itt a kerdes, erre kerek valaszokat, indoklassal.

Ha a nem a helyes valasz, akkor arra kerek valaszt, hogy mi indokolja azt, hogy Pesterzsebet es Soroksar lakossagat jobban szopassuk mint Budapest tobbi reszet.

Tokol, Rackeve.

A dolognak ezzel az oldalaval eddig egyaltalan nem foglalkoztam, de ugy latom, ti csak ezzel foglalkoztok, a pesti kulvarosokkal kevesbe. De akkor leirom errol is a velemenyemet.

1. Elso lehetoseg: a varoshataron kivul eso szakaszt a MAV-ba integralni.

2. Masodik lehetoseg: mehet a villamos tovabb Rackevere, surubb kovetessel. Latom, ezt tobben lehurrogtatok, meg mielott felvetettem volna. Mondjuk szerintem sem ez a legjobb megoldas, de vegulis annyira nem is rossz.

3. Harmadik lehetoseg: a kulso szakaszt osszekotni a Csepeli HEV-vel.

Előzmény: pici aranyos böllér (40547)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40547

Ja, es a hozzaszolasod legszebb gyongyszeme:

Vagy végigülnéd az órás utat a villamos széken, ne adj' isten, kis kapacitású jármű esetén végigállnád azt?

Ahhoz, hogy ertsem egyaltalan a kerdes felveteset, legy szives deffiniald, hogy egeszen pontosan mit ertunk villamos szek alatt. Tehat hogy melyek azok a parameterei, amely alapjan elesen elkulonitheto egy HEV-en talalhato ulestol. Valamint azt is magyarazd el, hogy mennyivel jobb nagy kapacitasu de ritkan jaro szerelvenyen allni, mint surun jaro kis kapacitasu jarmuvon.

Előzmény: D. Belloq (40544)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40546

"ogikus" az Logikus akart lenni.

Előzmény: pici aranyos böllér (40545)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40545

Továbbá a csekély forgalmú H6-os héven pont nincs szükség gyakori vonatokra, míg a nagy forgalom a H7-es vonalon sűrű követést indokol.

A H6-oson nincs szukseg gyakori vonatokra, de a villamosehoz kepest ketszer-haromszor akkora kapacitasu szerelvenyekre igen. ogikus.

Vagy az M2 helyett is végig lehetne szalajtani a Rákóczi úton 1 azaz egy darab buszkonvojt?

Igen, a te logikad szerint bizonyara.

Előzmény: D. Belloq (40544)
D. Belloq Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40544

Böff: Pont az. A villamos nagy tömegeket mozgat meg, ám rövidebb távokra van tervezve. Az elővárosi vonat nagyobb távolságokra is kényelmes, ám el tudja szállítani a napi egy-két alkalommal jelentkező nagy utasmennyiségeket is. Vagy végigülnéd az órás utat a villamos széken, ne adj' isten, kis kapacitású jármű esetén végigállnád azt?

Továbbá a csekély forgalmú H6-os héven pont nincs szükség gyakori vonatokra, míg a nagy forgalom a H7-es vonalon sűrű követést indokol. Vagy az M2 helyett is végig lehetne szalajtani a Rákóczi úton 1 azaz egy darab buszkonvojt?

Előzmény: pici aranyos böllér (40542)
A-dani Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40543

Az egyik 40 km hosszú, inkább elővárosi vonat, ott mehetne zónázó, sebesvonat stb. mint régen akkor utasvonzó lehetne.

A Csepeli meg alig 9 km hosszú, és mindkét oldalt átszállás szempontjából lyukba megy, nem épp átszálló és úticél egyik végállomása sem. Integrálva a villamoshálózatra viszont már mehetne forgalmas csomópontokra, addig is, ameddig megszületik az ötös metró és integrálva lesz abba.

Előzmény: pici aranyos böllér (40542)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40542

Most oszinten, mi abban a logika, hogy a csekely forgalmu soroksari agon nagyvasut jellegu jarmu kozlekedjen, es a nagysagrendekkel nagyobb forgalmu csepeli vonalon villamos?

Előzmény: A-dani (40541)
A-dani Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40541

Oda nem is kéne villamos, a kevei inkább elővárosi vasútvonal kéne legyen, nagyvasúti rendszer, és pl. Flirtek vagy hasonló motorkocsik.

Villamos az a csepeli lehetne, az inkább ahhoz áll közelebb, már csak azért is, mert villamosüzemre áttérve ott elég volna a TW6000 ill. könnyen össze lehetne kötni a 2-es vonallal és máris lenne egy átszállásmentes hosszú vonal, ami a belvároson át megy és forgalmas csomópontokon megáll (Fővám tér, Kossuth tér, Jászai).

Előzmény: paca664 (40528)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40540

Jól figyelj: min. 2700mm szekrényszélesség, és punk-tum!

Nekem hot teljesen mindegy a szekreny szelesseg, csak ne kelljen fel 7 utan fel orankent jaro vonalakhoz igazodnom ha a varosban kozlekedek, mert akkor inkabb az autot valasztom.

Előzmény: M.VIII (40536)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40539

Jajj. Ha van egy gerincvonalam, ahol nem 5 percenként, hanem 30 percenként járnak viszonylag nagyobb kapacitású vonatok, akkor arra kell igazítani a ráhordó / elosztó hálózatot.

Akkor miert nem jaratunk az osszes budapesti villamosvonalon HEV-szerelvenyekkel megegyezo kapacitasu jarmuveket, fel oras kovetesekkel? A te logikad szerint ez teljesen jo lenne.

Előzmény: Törölt nick (40533)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40538

A sûrû követés nem axonos a gyors eljutás biztosításával.

Te egy adott vonal menetidejerol beszelsz. En meg eljutasi ido alatt azt ertettem, hogy a varos A pontjabol a varos B pontjaba mennyi ido alatt jutok el. Azt hittem, ez egyertelmu. Szandekosan nem menetidot irtam, hogy ne legyen felreertheto.

Előzmény: hivi (40534)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40537

Arról nem beszélve, hogy sűrűbb, és több jármű=drágább üzemeltetés, karbantartás, nem beszélve a beszerzésről. 20 vonata van kevének, helyette kéne 40-50 tw vagy hasonló lom. A jövő természetesen egyik sem, hanem egy normális, nagyvasúti jellegű, vagy metró jellegű (ötös metró? Hm?) elővárosi vonat.

Előzmény: pici aranyos böllér (40529)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40536

Jól figyelj: min. 2700mm szekrényszélesség, és punk-tum!

M.VIII Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40535

Volt már vita olyanról, hogy oda is jók a tewék...

Előzmény: paca664 (40528)
hivi Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40534
A sûrû követés nem axonos a gyors eljutás biztosításával. Persze a a ráckevei vonalon lehetne úgy süriteni, hogy az egyik szerelvény ne akadályozza a másikat, hiszen a megállásrend közel azonos. A reggeli csúcsban Soroksártól befelé már fel sem lehet férni.

Azonban a dologhoz hozzátartozik, hogy van alternativa a 66/23as buszokkal, igy tkp. 5 percenként a csúcsban be lehet jutni a belvárosba. Emellett a Hõsök teréröl és Pesterzsébetröl a reggeli csúcsban 2 percenként indulnak a Volánbuszok...
Előzmény: pici aranyos böllér (40530)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40533

Jajj. Ha van egy gerincvonalam, ahol nem 5 percenként, hanem 30 percenként járnak viszonylag nagyobb kapacitású vonatok, akkor arra kell igazítani a ráhordó / elosztó hálózatot. A példánál maradva, Vácon ehhez csatlakozik a busz, Bp-en meg nem az fog érdekelni, hogy elérem-e a 6-os villamos F5-ös járatát...

Előzmény: pici aranyos böllér (40532)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40532

Szvsz. az eljutási időd nem fog csökkeni a sűrűbb követéssel, legfeljebb jó pesti polgár módjára viselkedhetsz tovább, hogy "kiálltam a megállóba, már jöhetne végre" bármilyen menetrend normális tanulmányozása nélkül.

Jaj. Amit irsz, az akkor lenne igaz, ha az emberek kizarolag az egyik HEV-megallotol a masikig utaznanak, mindenfele atszallas meg csatlakozas nelkul.

Ráckeve és Vác lakói között a Budapesttől mért vasúti utazási távolság alapján elég könnyen lehet párhuzamot vonni

Igen, konnyen lehet parhuzamot vonni, de minek, hisz en nem errol beszeltem, hanem a varoson beluli kozlekedesrol.

Előzmény: Törölt nick (40531)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40531

Szvsz. az eljutási időd nem fog csökkeni a sűrűbb követéssel, legfeljebb jó pesti polgár módjára viselkedhetsz tovább, hogy "kiálltam a megállóba, már jöhetne végre" bármilyen menetrend normális tanulmányozása nélkül.

Ráckeve és Vác lakói között a Budapesttől mért vasúti utazási távolság alapján elég könnyen lehet párhuzamot vonni: Ráckevéről nem jó ezek szerint, ha fél óránként tudok bejutni Bp-re, Vácról tökéletes.

Vácról rossz a bejutás, mert ritkán jár a vonat? OK, de 25 perc alatt itt van Bp-en óránként és 45 perc alatt félóránként.

Ehelyett szerinted inkább 5 percenként utazhassak 'kevére 72 perc alatt? Csábítóan hangzik...

Előzmény: pici aranyos böllér (40530)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40530

Hetkoznapokon a Budapesten beluli szakaszon csucsidoben negyedorankent jar ma a HEV, napkozben 20 percenkent, este fel 7 utan fel orankent, fel 10 utan pedig orankent. Ez egy varosi kotottpalyas vonalnal nagyon szereny. Pont ezert lenne indokolt inkabb kisebb kapacitasu jarmuveket surubben inditani. Ugyanis a varoson beluli kotottpalya legfobb celja elvileg a gyors eljutas. De az ilyen ritka kovetes pont nem a gyors celbaerest segiti elo.

pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40529

Elmondom húszezerszer is, én egy TW 6000-el nem mennék le Ráckevére, ahol Szigetszentmiklósig tömve van a vonat, és Tökölnél kezd szellős lenni az utastér.

Megmondom, hogy melyik esetben lesz tomve a vonat Szigetszentmiklosig. Akkor, hogyha olyan kovetesi idot vezetnek be, amely mellett tomott lesz a villamos. ELLENBEN: ha olyan kovetesi idot alkalmaznak, amely mellett nem lesz tomegnyomor, akkor nem lesz tomegnyomor. Ilyen egyszeru.

Az, hogy tomegnyomor van-e vagy nincs, nem az uzemmodtol es nem a jarmu befogadokepessegetol fugg. Hanem a jarmu befogadokepessegetol ILLETOLEG a kovetesi surusegtol EGYUTTESEN FUGG.

Előzmény: M.VIII (40514)
paca664 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40528

Ki mondta neked, hogy a villamos = tömegnyomor? Meg általában azt hogy hogy kevei villamos legyen?

Előzmény: M.VIII (40523)
paca664 Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40527

Egészen eddig úgy tudtam, hogy ismerem. De te biztos többet ültél velük egy asztalnál, így meghajlok a tapasztalataid előtt...

Előzmény: Csmg (40521)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40526

Kedves topiklakók!

Egy eléggé szakbarbár kérdéssel fordulnék hozzátok! Tudja-e közületek valaki (vagy ismerős ismerősének az ismerőse...), hogy mely HÉV vonalak lettek először felszerelve URH adóvevőkkel a '80-as évek elején (1981-1985 között) és az akkoriban honosított Stornophone 900-as motorkocsi rádió ill. Stornophone 4000-es kézirádió típusok mikor lettek beszereze ill. később selejtezve? Érdekelne továbbá bármilyen infó erről az első szériás rádióhálózatról (mely azt hiszem először a szentendrei vonalon lett kísérleti jelleggel üzembe állítva).

Az infókat előre is köszönöm!

E-mail címem publikus, ha valaki oda írna a közös helyett.

További magyar hang Creative Commons License 2014.11.24 0 0 40525

Ennek a HÉV-járatnak kb. addig volt értelme, mint a telkes járatoknak. A nyolcvanas évek végéig - kilencvenes évek közepéig, amíg az volt a felfogás, hogy szabadidőben irány a telek, de saját jármű híján csak addig, amíg a tömegközlekedés még kényelmesen el tud vinni. Aztán ahogy jött a motorizáció, meg a "hobbikert" a konyhakert helyett, az egyéb más, nívósabb foglalkozás, úgy zuhant ezen járatoknak a kihasználtsága. Én még bőven jártam arrafelé akkor, amikor még volt utas Szigetmajorban, az Egyetemi tangazdaságban, Angyaliszigeten, a Horgásztanyáknál, de sajnos az MVIII-asokról már lemaradtam. :(

Előzmény: siófoki35 (40502)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.23 0 0 40524

A létesítését nem tudom, de üzemeltetés címén a villamosos nem sok jóra számíthat, ellentétben a HÉV-es (nagyvasúti) biztberrel. (Ismerve az egyik cég hírét, aki ezzel foglalkozik, van egy tippem egyébként az árszínvonalra is.)

Előzmény: paca664 (40517)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.23 0 0 40523

Jó, akkor ahol kicsi a forgalom, tegyünk be konzervdobozokat, elég az is oda, mi?? De: a villamosnál jellemzően kis távolságokat utaznak az emberek, sűrűn cserélődik az utastömeg (van egy átlagszám, hogy mennyit utaznak egy villamoson), és ott talán nem olyan probléma a heringjárat. De ha valaki az agglomerációból utazik, fél órát, vagy annál többet, az ne nyomorogjon már ilyen elméletek miatt, a jó isten verje már meg! Elég lesz a városban nyomorogni, hát utazzunk Szigetszentmiklós-gyárteleptől egy tökig kisámfázott tetű 2400 széles kis szarban, mert elég az oda??? Busz analógia: A városi járművek sok ajtóval, kevés ülőhellyel rendelkeznek, mert az ott átlagban utazással eltöltött iső kevés. Távolsági busz: Kevés ajtó, sok ülőhely a KÉNYELEM miatt, hiszen több időt tölt ott az ember. Sajna manapság városi jellegű szarokkal rakják tele az agglomerációs vonalakat...hogy értsd: Aki messzire utazik ki a városból, az hadd üljön már le egy kényelmes, tág utasterű járműben, ne csak az a 12 utas, aki volt olyan szerencsés, hogy elsőnek érkezett. Ez a BKK koncepció új HÉV utastérrel is csak az ülőhelyek számának csökkentésével számol. Majd kapaszkodunk állva, milyen jó is az! 

Előzmény: paca664 (40516)
Csmg Creative Commons License 2014.11.23 0 0 40522

Hagyjuk ezt a szöveget, a körúton is többen utaznak, mint mondjuk Pécs felé, mégse villamos van Pécsre, nem kellene ilyen idióta összehasonlításokba belemenni. Mindegyiknek megvan a maga funkciója és az ahhoz szükséges infrastruktúra igénye.

A HÉV maradjon csak meg a jelenlegi infrával, min. 80km/h-ra alkalmas pályával és járművel, a jármű meg kicsit legyen tram-train jellegű dinamikusabb, mint mondjuk a jelenlegi járműpark. Utaskomfortja meg elővárosi jellegű.

A csepeli HÉV-en meg lehet gondolkodni, hogy mit szeretnénk vele hosszútávon kezdeni.

Csmg Creative Commons License 2014.11.23 0 0 40521

Ha kicsit is ismernéd a Stadlert mint gyártót, akkor tudnád, hogy rugalmasságban élen jár az össze többi gyártóhoz képest.

Előzmény: paca664 (40518)
9312255016 Creative Commons License 2014.11.23 0 0 40520

még jó hogy nem utasszám függvénye a vasúti.besorolás, sok mellkévonal válna villamossá :D

siófoki35 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40519

paca664 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40518

Az biztos hogy gyartani gyart, az mar kevesbe hogy mindezt a legolcsobban es "legrugalmasabban" tenne.

Előzmény: A-dani (40508)
paca664 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40517

Es egy villamosos vegallomasi "biztber" ara hogy aranylik a vasutiehoz?

Előzmény: _Nyuszi (40506)
paca664 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40516

Lehet komoly nagyvasutasdit jatszani, csak amig a "jatekvasut" 50-es villamoson ketszer annyian utaznak mint a kevein, racionalis alapja a dolognak nincs.

Előzmény: M.VIII (40514)
paca664 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40515

(nem tudom megnyitni a videot, igy valaszolok)

- utolso idokben mar semmi

- (igen)

- eredendoen haromvaganyos volt, amibol a 90-es evek vegere a III. Ki lett kotve, mivel igy eleg volt ket kiterot uzemben hagyni. 2000 korul bontottak el az akkori II.-t es kotottek vissza a III-at, ami azota II-kent ismert. Igy kozos lett a kettonek a peron.

- kb. 2000-2002 kozott

Előzmény: siófoki35 (40502)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40514

És ez legalább pont arra jó hogy a közúttal szemben elsőbbsége van mindenhol, ezáltal gyorsabb. Ez egy villamosról nem annyira mondható el.

Na pont ezért NEM KELL a csepeli és a többi HÉV helyett, a kutya úristeni már....!!! NAGY BEFOGADÓKÉPESSÉGŰ, (nem konzervdoboz téwé, amiből 6987 darab kell a kapacitás megőrzése, növelése miatt), nagyvasúti jellegű vagy metró jellegű járművek kellenek a jövőben, 2700, vagy nagyobb szekrényszélességgel a kényelmes utastér kialakítás miatt. Elmondom húszezerszer is, én egy TW 6000-el nem mennék le Ráckevére, ahol Szigetszentmiklósig tömve van a vonat, és Tökölnél kezd szellős lenni az utastér. És mindenhol elsőbbséget élvez, egy átguruló konzervdoboz miatt ne kapjon már lámpát, könyörgök!

Előzmény: zeli89 (40509)
Zolcsi67 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40513

Mármint ezt Kihúzóvágány topictársnak címezve :-)

Fradista Utazó reakciója jogos :-)

Előzmény: Zolcsi67 (40512)
Zolcsi67 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40512

Csupán fogalmazásbeli a probléma, helyes szórenddel: "amikor villamossá lett a HÉV, Törökbálint helyett Budaörs vasútállomás volt a végállomása..."

Előzmény: Fradista Utazó (40511)
Fradista Utazó Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40511

Láthatóan fogalmad sincs a törökbálinti HÉV történetéről, szóval szerintem ne erőltesd ezt a témát ;-))

kihúzóvágány Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40510

Amikor villamossá lett a törökbálinti HÉV-vonal, akkor Budaörs vasútállomásnál volt a végállomása (még legalább tíz évig).

zeli89 Creative Commons License 2014.11.21 0 0 40509

"itt is megoldható volna, hiszen az egész vonal paraméterei, hosszúság és vonalvezetés minden villamosnak felel meg inkább mint egy vasútvonalnak."

Csak épp közúton nem megy. De ezzel az erővel a többi HÉV vonalat is lelehetne butítani. Azért ne akarjuk a HÉV vonalakat nagyvasúthoz hasonlítani. Kisebbek az állomás távolságok, de nem olyan sűrűek mint a villamosoknál. Így is úgy is szép összeg lesz ha hozzányúlnak, akkor már nem a bizt.beren kell spórolni. Szerintem inkább arra kellene törekedni hogy gyorsabb legyen...

A "játszunk vasutasdit" kicsit erős. Minden csak nem játék... És ez legalább pont arra jó hogy a közúttal szemben elsőbbsége van mindenhol, ezáltal gyorsabb. Ez egy villamosról nem annyira mondható el.

A-dani Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40508

A Stadler elég rugalmasan áll hozzá a vásárlói igényekhez nem kizárt, hogy meg tudná oldani, hogy olyat Flirtet gyártson, ami kétáramnemű.

Új villamos végállomáshoz lehet, hogy kell valami bizt. ber, de ha nem erőltetik a HÉV szerű, játszunk vasutasdit szintű bohóckodást, akkor olcsóbban is megoldható. Anno a  törökbálinti HÉV-nél is áttértek villamosüzemre mikor kamaraerdőig visszavágták (ami nagy marhaság volt, hiszen Budaörsig is elég lett volna, ha már muszáj), itt is megoldható volna, hiszen az egész vonal paraméterei, hosszúság és vonalvezetés minden villamosnak felel meg inkább mint egy vasútvonalnak.

Előzmény: Sir Gombóc (40507)
Sir Gombóc Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40507

Miért is? A 160 az egy kellemes mellékhatása a beépített teljesítménynek, aminek az igazi előnye azonban a sűrű megállásoknál jön ki.

De van más is a palettán, nem csak Flirt.

Előzmény: 9312255016 (40494)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40506

Szerintem nem építhetsz új villamos végállomást biztber nélkül, azaz ha továbbviszed, valami kelleni fog oda (ergó az ára is kelleni fog hozzá).

Előzmény: A-dani (40505)
A-dani Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40505

Megoldható az ,hogy a villamos mindig elsőbbséget kapjon automatice a lámpáknál, ill. az is bevált dolog nyugatabbra, hogy megmarad az andráskeresztes átjáró meg a fénysorompó egyesátjáróknál ott azon a szakaszon vasúti pályává minősítve a villamosvonalat. De pl. egy esetleges hosszabbítás Csepelnél menyivel kevesebb macerával járna ha villamosként épülne, bizt. ber nélkül?

Előzmény: M.VIII (40503)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40504

Miért kellene?

Előzmény: 9312255016 (40501)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40503

közlekedési lámpákkal biztosított átjárók.

Meg a nagy pali f@szát, azt! Jóember, végre van valami, ami MEGY, hát lassítsuk be azzal, hogy holmi gumikerekű fostaligák és puhatestűek miatt álljon a lámpánál? Én sok helyen a villamost is úgy alakítanám, hogy ha jön, akkor senki sehova! Nem ám, hogy majd állunk két retekláda miatt Közvágóhíd előtt, mert ők kitalálták, hogy át akarnak hajtani a soroksáriról a vodafon székházhoz...jól nézünk ki. Amúgy sokszor kifejtettem a véleményemet a csepeli HÉV lebutításával kapcsolatban, részemről ellenzem.

Előzmény: A-dani (40497)
siófoki35 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40502

-ennek a vonatnak mi volt az értelme?

-jééé voltak utasok a horgásztanyánál :D

- mikor épült át 2 vágányossá a vágóhídi végállomás?

- mikor és miért tértek át a kék-sárga állomásnév tábláról a fehér alapon kékre?

Előzmény: A-dani (40499)
9312255016 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40501

80 ra már vb is kellene... drága a bkvnak :)

Előzmény: zeli89 (40496)
9312255016 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40500

flirtről vagy hasonló jellegű járgányról volt szó :) hagyjuk..

Előzmény: Törölt nick (40495)
A-dani Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40499

(Index fórummotor nem érti a https-t még mindig)

Előzmény: A-dani (40498)
A-dani Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40498

Ha már a HÉV szóba került, nemrég került fel Becsky Andrástól egy újabb videó, mikor még mert a HÉV nagyot álmodni.

https://www.youtube.com/watch?v=ObZDfLigRCk

Azóta hová tűntek a Ráckevei ágról a sebesvonatok? Úgy jártak mint a teherszállítás, jól működött, praktikus is volt, népszerű is volt hát meg kellett szüntetni.

A-dani Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40497

Ahhoz gondolkodni kéne, pl. ha a BKK a MÁV-al összeállva közösen rendelne még pár Flirtet a MÁV által rendelt 42 mellé, hogy pl. azzal oldja meg a Ráckevei HÉV-en a közlekedést addig is, ameddig eldöntik mi legyen vele, meg lesz ötös metró, majd egyszer valamikor. Aztán ha már nem el lehet adni majd a MÁV-nak, pár motorkocsi biztos elkel náluk majd a jövőben is.

Persze vagy kétáramnemű Flirt kell vagy áttéríteni a 25 KV-ra a vonalat. A Ráckevei HÉV amúgy is inkább elővárosi vasútvonalhoz áll közelebb.

A Csepeli viszont inkább a villamoshoz minden paraméterében ,azt villamosüzemre lenne érdemes átállítani 600V feszültség és villamosüzemhez hasonlóan egyszerűsített bizt. ber, látra közlekedéssel és közlekedési lámpákkal biztosított átjárók. Nem kell vasutasdit sem játszani menesztéssel meg térközökkel. 2 vagy csúcsban 3 összecsatolt TW6000-es villamossal meg is lehetne oldani a járműkérdést, a TW-k max. sebessége 80,  ott jobban ki lennének használva mint Pesterzsébeten a 30-as lassújeleken botorkálásnál, ill. itt lenne hely magasperont is építeni hozzájuk és nem lenne gond a lépcsőzéssel sem, ezért nem szeretik pl. a 3-as vonalon őket.

Előzmény: zeli89 (40491)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40496

Nincs ebben semmi megalázó. Csupán kisebb teljesítmény kell, és az is valószínű hogy nem 25 kV-ról menne. Mondjuk ha megújulna a pálya akkor simán lehetne helyenként 80-at engedélyezni, szerintem. Persze beleér a kezem a bilibe és felébredek :D Mert ugye elképzelni sok mindent lehet. :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40495
9312255016 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40494

jól megaláznád a gyártót, 160 helyett 60, +30-40 es lassújelek mindenütt :-) nem nagyon lenne az kihasználva, nem erre való

Előzmény: zeli89 (40491)
Ep128 Creative Commons License 2014.11.20 0 0 40493

Igen, én is kíváncsi lennék, kik vitték el és hová...

Előzmény: KPK-299 (40492)
KPK-299 Creative Commons License 2014.11.19 0 0 40492

Akkor nem csak én szúrtam ki, hogy eltűnt a helyéről.

Előzmény: Toncika (40483)
zeli89 Creative Commons License 2014.11.19 0 0 40491

Emiatt kérdeztem. Egy Flirt féle motorvonatot simán eltudnék képzelni a HÉV vonalakon. És ha az űrszelvény nem nagy akadály akkor nem kell pöcsölni azzal hogy milyen járművet kellene beszerezni. Persze sajnos úgysem az lesz az elsődleges hogy melyik lenne jó, hanem hogy kinek melyikhez fűződik anyagi érdeke...

Előzmény: Sir Gombóc (40489)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 40490

Az űrszelvények között van különbség, de felszíni szakaszon marginális. A kerékprofil érdekesebb kérdés.

Előzmény: zeli89 (40486)
Sir Gombóc Creative Commons License 2014.11.17 0 0 40489

. ha mégis akkor meg az lenne némileg probléma hogy a megvélő peronhoz passzoló magasságú járműveket kellene gyártani,

Ez nem igazán probléma. Pl. a Flirtnek, Desirónak is van magaspadlós változata.

pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.17 0 0 40488

De ez csak a HÉV-re igaz.

Előzmény: pici aranyos böllér (40487)
pici aranyos böllér Creative Commons License 2014.11.17 0 0 40487

Igen, van különbség, a HÉV-es űrszelvény zöld.

zeli89 Creative Commons License 2014.11.17 0 0 40486

Jogos...

Én arra gondoltam hogy ezekhez a járművekhez passzoló peronmagasságot értelmetlen kiépíteni. Mert ma már az új járművek többsége alacsony padlós, meg miegymás. És lássuk be hogy ha még nem futnak 40 évet ezek a gépek akkor nem sok értelme lenne a peronokhoz nyúlni. ha mégis akkor meg az lenne némileg probléma hogy a megvélő peronhoz passzoló magasságú járműveket kellene gyártani, vagy átépíteni a peronokat. Tudom így is úgy is nagy beruházás azon már nem múlik semmi, de talán egyszerűbb akkor variálni a peronokkal amikor már megvan hogy milyenek lesznek az új szerelvények.

Egyébként van különbség a MÁV-os és HÉV-es űrszelvény között?

Előzmény: _Nyuszi (40484)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.16 0 0 40485

Kaposvár állomás V. vágány "peronja" SK+0 szinttel.

A balesetben megsérült és kiszögelt 19 sz. kitérő miatt a vonatok a páratlan oldalról csak a IV. vagy V. vágányra tudtak bejárni.
Forrás: http://www.kbsz.hu/dokumentumok/2013-296-5.pdf

Előzmény: _Nyuszi (40484)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.11.15 0 0 40484

"Nem hiszem hogy most kellene magas peronban gondolkodni."

Miért? Az új járművek beszerzésénél hátrány a magas peron? :o

"Ezzel az erővel anno a MÁV állomásainak peronját is megemelhették volna a kocsik padlómagasságáig."

Nem kell feltétlenül padlómagasságig emelni (főleg, hogy a Start járművei esetén beesnének az utasok a peron és a jármű közé), de az SK+15 szint eléggé gáz. A MÁV egyébként régóta SK+55 peronokat épít, azaz fejlődik. A HÉV-nél a legújabb peronok milyen magasak?

"Akkor nem ez volt az elsődleges. Igény biztos lett volna rá."

Most sem elsődleges, de kell róla beszélni.

Előzmény: zeli89 (40482)
Toncika Creative Commons License 2014.11.15 0 0 40483

Félig-meddig off, de sajnos nem tudom hol járhatnék utána.
Valaki esetleg nem tudja véletlenül,hogy mi lett/lesz a sorsa a korábban a Szentendrei Múzeum hátsó udvarán álló Csepel sorsa?Hosszú idő után áprilisban eltűnt, de semmi infót nem találtam róla,hogy hová is vitték.

zeli89 Creative Commons License 2014.11.09 0 0 40482

Nem hiszem hogy most kellene magas peronban gondolkodni. Ha majd valamikor, évek múlva új szerelvények lesznek akkor meg a magas peron lesz a baj. Ezzel az erővel anno a MÁV állomásainak peronját is megemelhették volna a kocsik padlómagasságáig. De ha ott feltudtak "mászni" a szerelvényekre akkor itt miért ne tudtak volna. Akkor nem ez volt az elsődleges. Igény biztos lett volna rá.

"Na meg ugye, akkor még az is általános axióma volt ,hogy szolgáltatni szívesség és nem illik kritizálni a BKV-t, vasutat, taxist stb. ha valami nem megy flottul. Mostanában nőtt csak fel az a generáció, akiknek már nem lehet lenyomni a torkán ezt ill. a kormánynak/rendőrnek/tanárnak/főnöknek stb. mindig igaza van axiómát sem."

Igen... és már kicsit át is estek a ló túloldalára... Akkor legalább valamilyen szinten tisztelték ezeket a dolgozókat. Most örülsz ha nem úgy néznek rád mint egy darab *zarra. Mára már nagy divat lett felnyomni mindenkit. "Szerencsére" ebben már az internet is segít. Persze amikor a kedves utas nem törődik az utazási feltételek betartásával az nem probléma, de ha egy dolgozó hibázik akkor az már egyből 10 fórumon jelenik meg egyszerre.

Nem kell mindent elfogadni, de nem is kell egyből, ész nélkül fikázni. A jó dolgokat könnyű megszokni. Mint pl alacsony padlós járművek. De nem kell rögtön anyázni csak mert pl nem minden busz, villamos járat alacsony padlós. Előbb gondolkodni kell, hogy: "jahh... hogy lehetne több járat alacsony padlós ha nincs pénze a közlekedési vállalatnak..." De ez sajnos sokaknál nincs meg. Csak az elvárás... Pedig itt is elkél a kompromisszum készség, még ha nehezére is esik sokaknak.

Előzmény: A-dani (40471)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.07 0 0 40481

Az is helytálló, amit JakiHUN ír.

Előzmény: ChGeri (40480)
ChGeri Creative Commons License 2014.11.07 0 0 40480

A hozzászólók arra gyanakszanak, amit M.VIII ír...

Előzmény: JakiHUN (40477)
v_peti Creative Commons License 2014.11.07 0 0 40479

Amíg nem volt ennyi autó, és egy 40 km-es vonatjegy (20 Ft) , vagy 10 villamosjegy (2 Ft/db) ára volt egy liter benzin (1982 körül), és autót nem vehettél részletre, csak KP-ban, és akkor is éveket kellett rá várnod, addig tényleg örült az ember, ha utazhatott. Na meg ehhez a szocialista szemlélet (gondoskodó állam) is hozzájárult.

Előzmény: A-dani (40471)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.06 0 0 40478

Hát körülbelül. És ha nem ezzel a színezéssel jön vissza, akkor pláne nem lehet megisméteni. 

Előzmény: JakiHUN (40477)
JakiHUN Creative Commons License 2014.11.06 0 0 40477

Szerintem arra gondolt a kép készítője, hogy

-Ritka, hogy csúcsidőn kívül, nem csatolva közlekedjen szóló MIX/A

-Ha ilyen történik is, nem biztos, hogy a retró fényezésűt kiadják

-Ha ki is adják, nem biztos, hogy megfelelő forgalmit jár a képhez

-Ritka, hogy retró festésű MIX/A-t szállítanak

Ezek együtt olyan ritkán fordulnak elő, hogy nagy nyugodtsággal lehet mondani, hogy megismételhetetlen.

Előzmény: ChGeri (40475)
M.VIII Creative Commons License 2014.11.06 0 0 40476

Hát ilyen színben kicsi az esély rá. 

Előzmény: ChGeri (40475)
ChGeri Creative Commons License 2014.11.06 0 0 40475

Tudja valaki ennek a "soha többet"-nek a miértjét?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=460768540731618&set=a.460768237398315.1073741926.100003954276503&type=1&theater

_Nyuszi Creative Commons License 2014.10.31 0 0 40474

Ööö... Nem.

(A kordontól egyébként látják, de takarni szokás. Előbb-utóbb, máshol. Filánál mondjuk ebben nem vagyok biztos, múltkor sem takarták le.)

Előzmény: sszu (40473)
sszu Creative Commons License 2014.10.31 0 0 40473

http://index.hu/belfold/budapest/2014/10/31/gazolt_a_szentendrei_hev/

A félbevágott testet nem szokás elkordonozni legalább a másik vágány felől, hogy ne lássa mindenki?

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.30 0 0 40472
Mást is írtam! Légyszíves nem csak kiragadni az első mondatott.
Előzmény: EMD sound is music (40470)
A-dani Creative Commons License 2014.10.30 0 0 40471

Akkoriban az volt a szemlélet, hogy ez van ill. ilyen és kész szokd meg vagy ne használd. Lásd. pl miért nem építenek magasperont és akkor szintben beszállhatnánk a HÉV-re, vagy miért nem alacsonypadlós a busz. De pl. ugyanez megvolt a bicikliknél is, hogy miért nem csinálnak elemes biciklilámpát, dinamó helyett és akkor nem éreznéd azt, hogy behúzott fékkel tekersz. Mert nem, ilyen és kész. Na meg ugye, akkor még az is általános axióma volt ,hogy szolgáltatni szívesség és nem illik kritizálni a BKV-t, vasutat, taxist stb. ha valami nem megy flottul. Mostanában nőtt csak fel az a generáció, akiknek már nem lehet lenyomni a torkán ezt ill. a kormánynak/rendőrnek/tanárnak/főnöknek stb. mindig igaza van axiómát sem.

Előzmény: M.VIII (40466)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.10.30 0 0 40470

Azért mert!

Na brááávóó! Az érvelés magasiskolája! XD

Előzmény: Törölt nick (40458)
ikarus435 Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40469

Szabadkikötő-Soroksári út-Fradi-Kőfelső-Királyvágány-Törökőr-Örs Vezér tere-Cinkota

Előzmény: Jim87 (40467)
M.VIII Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40468

Bárcsak a DÜWAG gyártott volna nekünk vonatot, és nem a Hans Beimler kombinát. Kár itt hasonlítgatni, ezt dobta a gép. Talán szerencsésebben alakul a történelmünk, lehetett volna nyugati gyártású vonatunk. Olvastam az MIX programról, a BHÉV nem kis erőfeszítésébe került létrehozni a típust. Minden elismerésem azoké, akik tervezték, építették. Szerettek volna még egy sorozatot, de a nagy cégek nem vállalták, helyette az elektronikát szállító keletnémet cég rukkolt elő saját vonatával. Hát, utazz vissza az időben, és akadályozd meg.

Előzmény: 9312255016 (40465)
Jim87 Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40467

A Csepelről átszállított hév szerelvények pontosan milyen útvonalon érkeznek meg Cinkotára?

M.VIII Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40466

Azért az átkosban az emberek nagy részének fingja nem volt arról, hogy lehetnének akár ilyen igényei is. Hülye példa, de Amerikában már a háború előtt volt felmosó mop, gyerekkoromban a nyolcvanas években csak a vödör/rongy kombót ismertük, de partvisra tekerve már-már hoztuk azt a szintet.

Előzmény: valya con dios (40461)
9312255016 Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40465

A Tw 6000 legalább járműnek nevezhető, ellenben a héves szutykokkal :)

Előzmény: valya con dios (40464)
valya con dios Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40464

WTF? Arról beszélek, hogy ehhez az alacsony padlómagassághoz már hozzá lehetne építeni egy olyan peront, amivel szintben lehetne beszállni. Értem?

Előzmény: kihúzóvágány (40462)
A-dani Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40463

Valószínűleg elküldik nyugdíjba az állomás nagy részét, valóban kevesebb ember kell, elmegy nyugdíjba sok ember, akik amúgy is közel vannak a nyugdíjkorhatárhoz, nem vesznek fel helyettük mást, a fiatalabb szakikat meg át lehet képezni,

Előzmény: Csmg (40453)
kihúzóvágány Creative Commons License 2014.10.29 0 0 40462

Nem helytálló a vélekedés, hogy nem volt igény és nem gondoltak az alacsony padlóra: igenis, a huszas-harmincas évek fordulójától, a középbejáratú villamoskocsik, majd a győri pótkocsik és a Stuka (TM) illetve utódja, az UV villamoskocsik tervezésénél szempont volt az alacsony padló, illetve az alacsony belépési magasság. Ugyanilyen okból a középbejáratú HÉV pótkocsik (PXV) és motorkocsik (MVIII) tervezésénél, üzembeállításánál szempont volt. Vessétek össze az ugyanebben az időben épített svájci kocsikkal (LEB középbejáratú kocsija).

Azután következett az MIX, ahogyan írtátok.

Előzmény: valya con dios (40461)
valya con dios Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40461

Huszonvalahány éve mindenhol M IX és M X vonatok járnak, és úgy tűnik, járni is fognak még egy ideig. Logikus lépés lenne a peronok emelése. Ha viszont TW6000-ezni akarsz, akkor ahhoz is lehet magasperont építeni.

"Az az érdekes, hogy 100 évig megvoltunk eme igény nélkül, aztán jött az alacsonypadlós mánia." - persze, minek utána nem is gondoltuk, hogy ilyen igény létezhet. Az alacsonypadlósság az nem valami retardált "mánia", hanem jogos igény. Jó lenne ezt megérteni, és 127 év után végre abbahagyni a mászást, amivel "olyan jól megvoltunk". Röhejes.

Előzmény: M.VIII (40460)
M.VIII Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40460

Még mindig kényelmesebb felszállni rájuk, mint a szuper TW 6000-re...lépcsős bohóckodás? Az az érdekes, hogy 100 évig megvoltunk eme igény nélkül, aztán jött az alacsonypadlós mánia. Nyilvánvalóan vannak, akiknek ez nagyon fontos (kerekesszékesek, babakocsisok, idősek), de az utazók zöme 127 éve mászik a járművekre. Mellesleg az M.VIII megjelenése előtt tényleg mászni kellett a szó szoros értelmében (a Tigrisre is rendszeresen próbálkoznak), jóval méter feletti padlómagasságok miatt. Erre jó megoldás a magasperon, de hát anno erre valamiért nem gondoltak. Az MIX tervezésekor inkább azzal igyekeztek kis belépőmagasságot elérni, hogy csökkentették a kerékátmérőt. Egyébként a Batthyány téren érdemes megfigyelni a peron magasságát, valamivel magasabb az átlagnál, és könnyebb fellépni a vonatra, mint máshol.

Előzmény: valya con dios (40459)
valya con dios Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40459

Mondjuk a komfortérzeten már az is javítana, ha magasabb peronok lennének, szintben lehetne beszállni és nem kéne ez a lépcsős bohóckodás.

Előzmény: kihúzóvágány (40444)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40458

Azért mert! Igaz a feladatukat ellátják, mint vaskeréken futó fémdoboz, de 2014-ben ez már nagyon kevés! 

Előzmény: EMD sound is music (40446)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40457

Na, láttunk már olyan (pl.) BKV villamost, ami 7-8 évig (!) állt félredobva, mint alkatrész bánya, aztán egyszer csak ott "próbafutott" az orrom előtt és ma is villamos! :-) Vannak ilyen furcsaságok, szerintem a 25-ös Traxx -ból is lesz még gép! (De ettől függetlenül igazad van és én is kíváncsi leszek, hogy pl. a körúti hernyók meddig bírják majd... :-) )

Előzmény: Dash 9 (40452)
Dash 9 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40456

Annyira nem vagyok benfentes. Friss kollégák mondták.

Előzmény: czzf50 (40455)
czzf50 Creative Commons License 2014.10.28 0 0 40455

Emig -> Keres -> 480 025 -> nem kell mindent elhinni, kedves Dash 9

Előzmény: Dash 9 (40452)
LoviGabi Creative Commons License 2014.10.27 0 0 40454

A Fehér útról is 'elment' jó pár műszakos (csak páran tudtak átkerülni hozzánk a Kőérbe), mert az Alstom is teljesen más szellemű jármű, karbantartásilag...

Előzmény: Csmg (40453)
Csmg Creative Commons License 2014.10.27 0 0 40453

Azért mert Hungáriából is ment a műszak, csak elvétve maradt pár ember. És az új járművekhez nem 80% lakatos a műszakosok aránya, hanem 80% elektromos szakember.

Előzmény: _Nyuszi (40449)
Dash 9 Creative Commons License 2014.10.27 0 0 40452

Az új járműveknél az is lényeg, hogy a karbantartási ciklusok jóval kitolódnak. Nem kell olyan sűrűn vizsgálni őket, így kevesebb ember is elég. Sőt, ha van esze a cégnek (és persze pénze) akkor X évi karbantartással rendeli meg az új járműveket, mint anno a MÁV Start az első 60 Flirt motorvonatokat. (Kíváncsi leszek, hogy a most vásároltak mikorra fognak leépülni, mert azok már nem 30 éves karbantartással lettek véve. Ugye a 25-ös Traxx is alkatrészbánya már)

Alex Fridman Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40451

Aki nyugdíj előtt van az megy, de aki fiatal az nem biztos. A cég szociálisan érzékeny.

Annak a jó aki több szálon tud mozogni nemde?

Előzmény: TWdoktor (40450)
TWdoktor Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40450

Azért, mert amíg garanciális, úgysem nyúlhat hozzá, utána meg nem ért hozzá, mert ez nem pneumatikus kontaktoros, légfékes izé, hanem digitális, inverteres, aszinkron motoros csúcsmodell.

Előzmény: _Nyuszi (40449)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40449

Miért menne a jelenlegi műszak? Ugyanmár...

Előzmény: EMD sound is music (40448)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40448

Tölts el két műszakot bármelyik kocsiszínben és megtudod.

Mi a probléma? Az, hogy dolgozni kell velük? Vagy esetleg jöhetnek a korszerűbb járművek, a jelenlegi szerelőgárda meg mehet? Valószínű, hogy a műszakos dolgozók döntő többsége csendben örül annak, hogy még ezek a járgányok vannak, újak érkezése esetén ugyanis az ő munkahelyüknek is befellegzene...

Félreértés ne essék, én is szívesebben vezetnék kényelmesebb, magasabb nívójú járművet, de egyelőre ezek vannak.

Előzmény: _Nyuszi (40447)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40447

"Ugyan miért?"

Tölts el két műszakot bármelyik kocsiszínben és megtudod.

Előzmény: EMD sound is music (40446)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.10.26 0 0 40446

Ugyan miért? Tökéletesen jól helytállnak abban a szerepkörben, amelyre szánták őket. Az idő természetesen már eljárt felettük, korszerűtlenek, de az idejüket eddig becsülettel leszolgálták, nem lesajnálást és becsmérlést érdemelnek, hanem épp ellenkezőleg. Fölösleges beléjük az utastéri légkondícionáló, meg a WiFi, fölösleges átfurkálni ezeket az öreg járműszekrényeket, nem erre találták ki őket. Új járművek kellenek, előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz a generációváltás.

Előzmény: Törölt nick (40441)
Rüby 2143 Creative Commons License 2014.10.23 0 0 40445

Az lehet, de a kukáig is saját erőből menne el és ha nem vágod szét rendesen, képes visszajönni. :D

Előzmény: Törölt nick (40441)
kihúzóvágány Creative Commons License 2014.10.23 0 0 40444

Új korában ezekben a kocsikban (pontosabban az alapul szolgáló MIX-ben) volt ilyen kapaszkodó oszlop minden ajtónál (és a hannoveri TW6000 prototipus kocsiknál is). Visszatér.

Előzmény: Ep128 (40443)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.23 0 0 40443

... na, előkotortam. :-D

Előzmény: Ep128 (40442)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.23 0 0 40442

Láttam anno erről "fantázia képeket", milyenek lennének. "Ihaj-csuhaj" pihe-puha ülések, légkondi, LED -es utastájékoztatás, modern beltér, stb. De ezek közül mire nem alkalmas...? :-) Szerintem csak tervezés, alapanyag, meló és pénz kérdése. (Ok, persze a "mi éri meg" az egy másik kérdés...)

Előzmény: EMD sound is music (40440)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.22 0 0 40441
Kukába való járművek!
Előzmény: EMD sound is music (40440)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.10.22 0 0 40440

Min akadt meg a project...?

A BKK által megálmodottak nincsenek köszönőviszonyban a valósággal. Értsd : a HÉV jelenlegi járműparkja nem alkalmas a korábban tervbe vett átalakításra.

Előzmény: Ep128 (40431)
dani1988 Creative Commons License 2014.10.21 0 0 40439

1135-768-1136 igazán szépre sikeredett mind kívül, mind belül! 

NZA Creative Commons License 2014.10.21 0 0 40438

Hát ezek hiánypótló felvételek... Köszönöm!

Előzmény: Gondos Arpad (40436)
paca664 Creative Commons License 2014.10.21 0 0 40437

Értékes képek! Ezeket is Neustiftnél tárolták? A nyíregyi járművek egy része mintha ott lett volna a felújítás előtt.

Előzmény: Gondos Arpad (40435)
Gondos Arpad Creative Commons License 2014.10.19 0 0 40436

A lemaradt képek Deggendorfból.

Gondos Arpad Creative Commons License 2014.10.19 0 0 40435

Deggendorf, Németország: elhurcolt BHÉV járművek felújítás latt és próbajáratok.

Másik hazai vonatkozása is volt ennek a hajógyárnak, a nyírvidéki vasútnak (NYVKV) is itt újították fel a menekített-elhurcolt járműveit.

Bazsi75 Creative Commons License 2014.10.19 0 0 40434

Nem hinném, hogy úgy álltak neki, hogy nem tudták, mibe fog ez kerülni...

Hahaha

Előzmény: Ep128 (40433)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.19 0 0 40433

Na de már a Bibliából is tudjuk, hogy "... tornyot csak az építsen, aki előtte költségvetést készített, van e rá pénze." :-) Nem hinném, hogy úgy álltak neki, hogy nem tudták, mibe fog ez kerülni... Valami más (is) lehet a háttérben.

Előzmény: a Zsóti (40432)
a Zsóti Creative Commons License 2014.10.18 0 0 40432

Valószínűleg ugyanaz kellene hozzá, mint ami a háborúhoz kell.

Előzmény: Ep128 (40431)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.17 0 0 40431

Min akadt meg a project...? (Felújítani így is - úgy is fel kell, akár modernizálják, akár nem.)

Előzmény: EMD sound is music (40430)
EMD sound is music Creative Commons License 2014.10.17 0 0 40430

1131 766 1132 -es szerelvény hogy áll mostanság

Ugyanúgy, ahogy jó ideje már. Szentendre, csarnok ötödik vágányán a kerekein.

mikorra lesz készen...?

A dolgok jelenlegi állása szerint soha.

Előzmény: Ep128 (40428)
krikori Creative Commons License 2014.10.16 0 0 40429

Nagyon köszönöm, kérhetek hozzá egy ügyiratszámot is a kibocsátó szervvel együtt?

Howard úrnak is köszönöm az észrevételt, igen, a háromkötetesen már átrágtam magam.

Előzmény: Komlósfecskés (40424)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.16 0 0 40428

Esetleg tudja valaki, hogy a sokat emlegetett 1131 766 1132 -es szerelvény hogy áll mostanság, mikorra lesz készen...? (Vagy már elkészült és csak én nem fogtam ki eddig? :-) )

kihúzóvágány Creative Commons License 2014.10.16 0 0 40427

A mai Filatorigát mh. A régi teher- és személypályaudvar is Filatorigát névre hallgatott.

Előzmény: paca664 (40419)
Rüby 2143 Creative Commons License 2014.10.15 0 0 40426

Nem írt akkora hülyeséget, nyilván valami ilyen vonatra gondolt, nem HÉVre:

http://iho.hu/hir/erkeznek-a-szigetvonatok-130801

http://iho.hu/hir/szines-mint-a-sziget-130804

Ez pedig lehet 400 méteres. És senki nem mondta hogy Filatorigátnál áll meg, olvasd el a cikkeket.

Előzmény: JakiHUN (40421)
Ep128 Creative Commons License 2014.10.15 0 0 40425

Sebtében lekapott, dokumentum jellegű fotó ma, Lenfonónál.

Komlósfecskés Creative Commons License 2014.10.15 0 0 40424

Előzmény: krikori (40422)
John Howard Creative Commons License 2014.10.15 0 0 40423

A "háromkötetesben" emlékeim szerint mindez benne van, igaz, csak úgy 1986-87-ig. Bár gyanítom, hogy 1949-től már csak együtt, mint BHÉV (illetve '52-'56 között MÁV-BEV), 1968-tól meg mint BKV; tehát nincs különszedve benne vonalanként.

Előzmény: krikori (40422)
krikori Creative Commons License 2014.10.15 0 0 40422

Üdvözletem Urak!

Segítséget szeretnék kérni, a szentendrei HÉV áru- és személyszállítási teljesítményeihez, kezdetektől 1990-ig. Van néhány részadatom különböző tanulmányokból, cikkekből, de 1965 után semmi. A BKV évkönyvekben meg csak összesített HÉV adatok vannak. Ha valaki tud szakirodalmat, könyvet, linket megadni sokat jelentene.

Előre is köszönöm!

JakiHUN Creative Commons License 2014.10.14 0 0 40421

"De persze az én ismereteim a legnyagobb igyekezet mellett is csak felületesek lehetnek, ezért egy ilyen megbecsült szaktekintély barátságos hangvételű helyreigazításának hatására seperc alatt kártyavárként omlik össze bennem minden, amit biztosnak hittem..."

Azt hiszem, ezt a mondatot bekeretezem, és kirakom a falra. :)

Ha arról a középperonról van szó, amire én gondolok, oda hogy tud a hév zavarása nélkül beállni és utast leadni egy 400 méteres vonat? Gyorsan kell leszállni?

Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2014.10.14 0 0 40420

A fentrol.hu alábbi képén is jól látszik, hogy nyoma sincs annak a bizonyos peronnak, és mint tudjuk, a teherpályaudvar sem ott volt. Igaz, ez egy 51 éves felvétel... :-)

paca664 Creative Commons License 2014.10.14 0 0 40419

Mindig tanul valami az ember. Eddig úgy tudtam hogy Filatorigát mh. az 1978-as nyomvonalkorrekcióval épült meg, de most bizonytalan lettem. Meg a betonozott középperon két végénél lévő szelvénykarók értékei között is 400 méter körüli érték mutatkozik, ezt erősíti a milermeter is és az általam ismert helyszínrajz is. De persze az én ismereteim a legnyagobb igyekezet mellett is csak felületesek lehetnek, ezért egy ilyen megbecsült szaktekintély barátságos hangvételű helyreigazításának hatására seperc alatt kártyavárként omlik össze bennem minden, amit biztosnak hittem...

Előzmény: hévvezér (40415)
Toncika Creative Commons License 2014.10.09 0 0 40418

De nem is mondott ilyet...

Előzmény: a Zsóti (40417)
a Zsóti Creative Commons License 2014.10.06 0 0 40417

Nem beszélt hülyeséget. Segítség: Nyugat-Európából nem egy nagyegységnyi HÉV, mint különvonat hozza a Sziget fesztiválra érkezőket.

Előzmény: hévvezér (40415)
C50 Creative Commons License 2014.10.05 0 0 40416

https://www.antikvarium.hu/book.php?ID=586853&oldal=bongeszo&utm_source=ertesito_email&utm_medium=e-mail&utm_campaign=ertesito_konyv

hévvezér Creative Commons License 2014.10.05 0 0 40415

Paca! Ez a peron már kb 50 éve ott van,még a teher időkből maradt! Azt a hülyeséget,hogy 400 m-es szerelvények vannak,honnan veszed? Segítség:egy nagyegység 110m hosszú!

Előzmény: paca664 (40412)
alkotasu Creative Commons License 2014.10.03 0 0 40414
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.01 0 0 40413
paca664 Creative Commons License 2014.09.30 0 0 40412

Milyen véletlen hogy a megépítése után kinőtt a közelében egy jelentős zenei fesztivál, ahova éppen 400 méter körüli vonatokkal hozzák a részegedni vágyó közönséget. Nekik ez a szükségperon, évente egyszer tökéletes volna.

Előzmény: _Nyuszi (40410)
M.VIII Creative Commons License 2014.09.24 0 0 40411

Köszi, sejtettem, hogy valami komolyabb dolog lehet.

Előzmény: Bazsi75 (40408)
_Nyuszi Creative Commons License 2014.09.24 0 0 40410

Jó kérdés. Talán a szükségperon a legjobb válasz rá.

Valszeg egyidős a Mozaik utcai felüljáróval (az pedig azóta van, mióta Filatorigát tpu-t elkerülik a személyszállító vonatok).

Előzmény: v_peti (40409)
v_peti Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40409

Mi az a hosszú középperon Kaszásdülő környékén?  Ritkán járok arra, eddig azt hittem, hogy régen az volt az állomás, na deaz jóval hosszabb, egy állomási peronnál.

Bazsi75 Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40408

Gépháznál hossztartósodrony szakadás

Előzmény: M.VIII (40406)
További magyar hang Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40407

Rejtélyes "műszaki ok", többet én sem tudok. :)

Előzmény: M.VIII (40406)
M.VIII Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40406

No de mi? Kábellopás? Leégett egy vonat? Bizber? :)

Előzmény: További magyar hang (40404)
Tomi1979 Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40405
További magyar hang Creative Commons License 2014.09.23 0 0 40404

Tényállás a csepeli HÉV-en, pótlás már több mint egy órája.

Balage^ Creative Commons License 2014.09.21 0 0 40403

Volt egy hév szerelvény a mai villamosnapon a Budafoki Kocsiszínben, gondoltam feltöltöm nektek. :) Itt született, ezért hozták ide. Annyit tudok, hogy a vasúti síneken hozták át, esetleg ha valakinek vannak az utaztatásról képei azt szívesen megnézném. :)

_Nyuszi Creative Commons License 2014.09.21 0 0 40402

Sajnos a foglalkoztatás szabályai nem teszik lehetővé, hogy csak csúcson kívül vagy csak hétvégén gyakoroljanak.

Egyrészt a járművezetők egy része alkalmas csak munkamódszer-átadónak, másrészt a felügyelet alatt vezetőknek le kell dolgozniuk a havi kötelező órájukat. Gyakorlatilag lehetetlen úgy összehozni a módszerátadók és a jelöltek beosztását, hogy csak csúcson kívül vezessenek. (Egyébként munkanap este pl. a Szentendrei HÉV-en vannak annyian néha, mint csúcsban...)

Szóval alapvetően megfelelő - és nyilván kényelmesebb - egy kisebb forgalmú időszak a gyakorlásra (főleg az első pár szolgálatban), de sajnos erre szerintem még elméleti lehetőség sincs, de gyakorlati biztosan nem.

Előzmény: Peti661 (40393)
Alex Fridman Creative Commons License 2014.09.21 0 0 40401

Üdvözlet! Nincs rálátásod a miértekre. Az okokra. Igazat megvallva, hidegen hagyja őket, hogy csúcs van vagy nincs csúcs. Az kéne még, hogy azon is izguljon. Elég szemmel tartani MINDENT, még titeket is ott hátul amikor felmásztok a kocsikba vagy épp le. Előbbi hévvel kell menni és odaérsz ahova szeretnél és nem kell szaladni sem az utolsó olyan hév után amivel odaérsz az úti célodhoz. Csak a szaladó emberekből összejön a késés. Ha meg valaki rossz oldalon nyit ajtót hát boccs ez van, nem direkt csinálja, meg fogja tanulni. Óvjuk védjük őket? Előbb utóbb maguk lesznek arra a ~110 méterre és ~1000 emberre.

Mi is nyomathatnánk, hogy átszaladtok előttünk, sípra oda sem bagóztok és lehetne sorolni. Fel kellene fogni a csöpp agyakkal, hogy nem áll meg mint a szög, de itt be is fejeztem. :) Tovább szép napot mindenkinek!

zlaci88 Creative Commons License 2014.09.21 0 0 40400

Már futáros hang van és őt nem érdekli,hogy mi állomás és mi nem. Egyik állomásnál sem mondja már be,hogy állomás. Egyszeri utasoknak ez nem fontos és ők így gondolkoznak.

Előzmény: További magyar hang (40398)
ckg471 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 40399

A szentendrei állomás környékét érdemes megvizsgálni, összevetni Google műholdképpel, utcaképpel. :)

Előzmény: Csa80 (40391)
További magyar hang Creative Commons License 2014.09.20 0 0 40398

Ma utaztam Gödöllő fele, "A vonat Gödöllőig közlekedik" , nem állomás már? Vagy sosem volt a csepelihez hasonló "Csepel, végállomásig" bemondás?

Peti661 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 40397

Bennem alapvetően kettő, az igazat megvallva egyébként viszonylag kisebb jelentőségű dolog merült így fel. Az egyik a menetrendszerűség: utaskénti tapasztalataim alapján a vonalon egyébként is nehezen tartható a menetrend, főleg akkor mikor több az utas, és érthető okokból, egy kevésbé tapasztalt, kevésbé dinamikusan vezető járművezető nehezebben tudja tartani. Persze az is igaz, hogy mivel a csúcsidőben kisebbek a követési idők, ezért ez kevésbé hangsúlyos, de azért az is nagy tömeget tud okozni, ha mondjuk a reggelente megszokott folyamatos öt perces követésből lesz egy 5-9-2-5 perces. A másik dolog, ami miatt végül elküldtem még az előző hozzászólást, az leginkább a kisebb vezetési hibákra vonatkozik, példának okáért a rossz oldali ajtónyitásra.

Ellenben természetesen nem szeretnék itt folytonos vitákat generálni, főleg, mert alapvetően a másik oldal érvelése is érthető.

Előzmény: Dash 9 (40396)
Dash 9 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 40396

Üdv!

Miért probléma, hogy a csúcsban is vezetnek? "Teher alatt nő a pálma!"

kovacs.zoltan126p Creative Commons License 2014.09.19 0 0 40395

Sziasztok Hév járművezetőtől kérdezném aki a Ráckevei vonalon vezet hogy,átlagosan mennyit kell vezetni,hogy épül fel a munka rend, és hogy mennyit lehet keresni nettóba.Én is a Ráckevei vonalon fogok vezetni ha sikerül a vizsgám.Előre is köszönöm az infókat.

9312255016 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 40394

Mi közöd hozzá ?

Peti661 Creative Commons License 2014.09.17 0 0 40393

Üdv mindenkinek!

Ha szabad kérdeznem, az miért jó az utazóközönségnek, hogy a Szentendrei HÉV-en a tanuló járművezetők rögtön a csúcsidőszakban teszik próbára HÉV-vezetői képességüket? Alapvetően nem a gyakorlás tényével van a bajom, hanem hogy ezt miért kell feltétlenül a délelőtti/délutáni csúcsforgalomban tenni, és miért nem ugyanolyan megfelelő akár egy kisebb utasforgalmú időszak, akár egy hétvége.

toberci98 Creative Commons License 2014.09.10 0 0 40392

Sziasztok kérnék egy kis segítséget. 

Ükapám Farkas István az 1913-as években Cinkotán lakott és hév motorvezető volt a munkája szeretnék többet tudni róla hogy mettől meddig dolgozott ott illetve hogy ezeket az információkat hol tudnám meg tudni?

Azt se tudom ebben az időben hova tartozott a hév még önálló volt vagy a beszkárté volt nemtom.

Örülnék ha tudnátok segíteni.

És köszönöm előre is!

Csa80 Creative Commons License 2014.09.08 0 0 40391

Üdv

Tudom vannak itt is olyanok akik szeretik nézegetni, milyen is volt a régi hév közlekedés. Én gyerekkoromba sokat játszottam Filatorigát pályaudvaron, vagy a Hajógyárhoz bevezető út HÉV kereszteződés sorompójánál. De a lényeg találtam egy nagyon jó oldalt

fentrol.hu  régi légi felvételek az országról. Pazar a hév szempontjából is.

dani1988 Creative Commons License 2014.09.07 0 0 40390

dani1988 Creative Commons License 2014.09.07 0 0 40389

Neten akadtam rá, ha volt már, akkor elnézést! 1981 elvileg a dátum.

További magyar hang Creative Commons License 2014.08.29 0 0 40388

Gödöllői HÉV, Sashalom körül

Előzmény: v_peti (40387)
v_peti Creative Commons License 2014.08.29 0 0 40387

http://index.hu/urbanista/2014/08/19/lattad_mar_a_pesti_ceruzakeritest/

A cikk szerint ez HÉV mellett van. Na de melyik HÉV-nek, melyik állomása/megállója környékén?

v_peti Creative Commons License 2014.08.29 0 0 40386

Kb. az ezredfordulókor utaztam egyszer ott, és akkor úgy nyomta, hogy attól féltem, hogy leugrunk a sínekről...

Előzmény: ChGeri (40385)
ChGeri Creative Commons License 2014.08.28 0 0 40385

Üveghangon tolja neki, b'meg!! Ilyenre csak nagyon-nagyon régről emlékszem a gödöllőiről.

Előzmény: További magyar hang (40384)
További magyar hang Creative Commons License 2014.08.28 0 0 40384

Amikor még merték tiporni a HÉV-et (és a pályaállapotok is engedték)

https://www.youtube.com/watch?v=muC7-80Vq9Q

Sir Gombóc Creative Commons License 2014.08.27 0 0 40383

40297 sz. hozzászólás.

Előzmény: paca664 (40381)
siófoki35 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 40382

ez a régi Aquincum állomás? Nagy kár hogy le kellett bontani az útszélesítés miatt :( :(

Előzmény: paca664 (40381)
paca664 Creative Commons License 2014.08.27 0 0 40381
paca664 Creative Commons License 2014.08.26 0 0 40380

Margit híd felszín használható hossza jelenlegi állapotban mennyi lehet? Régi kiadású menetrendfüggelékem van, de azzal nem sokra megyek mivel időközben a bakot párszor áthelyezték. Köszönöm. 

FVV-1100 Creative Commons License 2014.08.26 0 0 40379

Kellően kezdő volt,azt meg kell hagyni!
A tényleges vezér pedig tényleg ki volt dőlve,remélem mihamarabb rendbejön lelkileg!

Előzmény: Brookers (40378)
Brookers Creative Commons License 2014.08.25 0 0 40378
Topánka utca Creative Commons License 2014.08.24 0 0 40377

Most gázolt a HÉV Kistarcsánál.

Nem részletezném, hogy a vezér milyen állapotban szállt ki a vonatból...

Dash 9 Creative Commons License 2014.08.22 0 0 40376

Elsősorban a pályát kellene mindenhol teljesen felújítani. A sok rázkódás sem embernek, sem gépnek nem tesz jót. (halkan jegyzem meg, 80 km/h-ra)

Utána lehetne az új járműbeszerzéssel foglalkozni. De ha a felújításról beszélünk, akkor első sorban azt preferálnám, ami az üzemeltető zsebének is kedvez, ez pedig az ellenállások kiváltása szabályzott elektronikával, valamint a visszatápláló dinamikus fék. Ezek után lehetne klíma, stb.

Előzmény: kihúzóvágány (40365)
siófoki35 Creative Commons License 2014.08.22 0 0 40375

igen de ha a batyin tele engedik a hévet, akkor a Margit hídnál már nem lesz hely.... :)

Előzmény: Ep128 (40374)
Ep128 Creative Commons License 2014.08.21 0 0 40374

Igen, ez évek óta "így" megy, hogy a Margit hídnál JÓL, a Batyin meg szánalmasan terelik a tömeget. :-P A hídnál normális ütemben le lehet jutni a Batyin 3/4 óra alatt sem. Ok, több ember, ez érthető, de... Akik hamarabb lejutottak tavaly, mesélték, hogy bőőőőven lehetett volna még leengedni embereket, amikor már senkit nem engedtek le. Szóval ott erősen túlzó volt az óvatosság, aminek a következménye az volt, hogy a Batyi előtt kisgyerekes anyukák is egy ÓRÁT álltak a bejáratnál a TÖMEGBEN! Szóval a Batyin ezt nagyon nem így kellene augusztus 20 -án! (Épp ezért mentem idén a Margit hídhoz és ott valóban minden tökéletesen rendben és gyorsan zajlott!)

Előzmény: siófoki35 (40373)
siófoki35 Creative Commons License 2014.08.21 0 0 40373

tegnap tűzijáték után nagyon jól működött a H5 forgalomirányatás. A Margit hídnál egyszerre csak annyi embert engedtek le a megállóba, amennyi elfért a peronon, így nem nyomtuk be egymást a hév elé :) DE csak a Szépvölgyiig jutottunk, mert a Tímár u-nál az előztő héven valaki rosszul lett (elájult a tömegben). A forgalomirányítók nem haboztak, annak kiürülése után azonnal elindították a bal vágányon a forgalmat. Így a befelé jövők szívtak, de legalább a kifelé tartó tömegeket gyorsan és biztonságosan el tudták vinni. 

zlaci88 Creative Commons License 2014.08.21 0 0 40372

Nagyon szép képek!

Előzmény: NZA (40371)
NZA Creative Commons License 2014.08.20 0 0 40371
Előzmény: NZA (40370)
NZA Creative Commons License 2014.08.16 0 0 40370
Bazsi75 Creative Commons License 2014.08.15 0 0 40369
zeli89 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40368

Jó dolog ez, hogy modernizáljuk a szerelvényeket, csak ezt nem kellene minden áron erőltetni, és nem arra használni hogy akkor majd később kell újat venni. Be kell látni hogy nem mindegyik járművet érdemes vagy ésszerű modernizálni. Arról nem beszélve hogy a lényegen nem változtat. Attól nem lesz fiatalabb a szerelvény. Ezzel az erővel az ezeréves szerelvényeket is csak modernizálni kellett volna aztán futnak amíg szét nem rohad, vagy törik a kocsiszekrény. Persze megvalósítható, sok minden akár az egyedi ajtónyitás is, csak rohadt sok meló, és a végére többe kerül a leves mint a hús.

M.VIII Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40367

Amíg a vezetőállásba behúz a cúg, a kétoldali fűtőtest csak lokálisan melegít, nyáron meg lehet benne rohadni, a szélvédő páramentesítése a nullával egyenlő, beázik, szarok az ablaktörlők, addig ne álmodozzunk már egyedi nyitásról, kérem szépen...szerencsétlen járművezetők munkakörülményein kéne  javítani...nem beszélve a bkk (direkt kis betűvel!) kirakat szerelvényéről, ami ugye sose lesz készen. Egyedi nyitás helyett rostálják már meg azt a nyomorult pályát a ráckevein, mert az utazási komfort a béka segge alatt van, nem beszélve a törő áramszedőkről, ami a rettenetes pályahibák miatt van. Hiába van egyedi nyitás, ha úgy pattog a vonat, mint kecskesz@r a betonon...

Igen, régen az volt az egyedi nyitás, hogy csak lelégtelenítették az ajtókat. Ez a rokon S-bahn vonatoknál is így működött. Sőt, jó pár éve utaztam Bécsben metrón, ott is így működött, bár ott nem tartom indokoltnak.

Ilyen gépet lehetne sűrűbben a vonalra hozni:

BaGira-79 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40366

Mert nem kicsi átalakítással jár, nem beszélve az engedélyeztetésről, vizsgáztatásról stb. :-(

De a legérdekesebb az, hogy mivel ezt valószínűleg csak ún J2-es nagyjavítások alkalmával lehetne elvégezni, ami pedig nem olyan sűrűn fordul elő, hogy a teljes jármű-parkot előbb fel tudjuk szerelni 1edi ajtónyitással, mint hogy végleg kiöregednének. :-)

kihúzóvágány Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40365

Nem értek egyet: ez a használati érték javítás lényegében (autó)villamossági szereléssel, kis eszközigénnyel sokat javítana az utazási komforton is, még akkor is, ha maga a szerkezet (alváz) anyaga már több mint 40 éves. Egyébként ez 40-50 éve is igény volt, akkor a szelektív ajtónyitás kézzel működött, csak olyan erő kellett hozzá, hogy inkább levegő nyitja - no nem egyenként, hanem az összeset. Lényegében ezek a HÉV kocsik egykorúak a hannoveri villamosokkal, azokon is a kezdeti idegenkedés után most már egész jól használják az utasok a szelektív ajtónyitást. És ennyi modernizálás miért nem fér bele a rendszeres karbantartás-felújítás munkamenetébe?

Előzmény: zeli89 (40362)
zeli89 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40364

Sőt a Földalattin is. De azért az kisebb mértékű fejlesztés.

Előzmény: A-dani (40363)
A-dani Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40363

Én se tartom elsődlegesnek, bár ugye a 3-as metrón is belesufnituningozták a villogókat az ajtók fölé, pedig anélkül is elvoltak vagy 30 évig.

Előzmény: zeli89 (40362)
zeli89 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40362

Ha nem az ajtón akkor az ablakon jönnek be repülő jószágok. De ez már csak ilyen.

Véleményem szerint nem az egyedi ajtónyitás meg egyéb okosság a legfontosabb ezeknél a szerelvényeknél. Örüljünk hogy még mennek. És nem hinném hogy el kellene várni ilyen dolgokat amit az újabb szerelvények tudnak. Több évtizeden keresztül jó volt így, akkor legyen jó most is. Nem hiszem hogy egy nem éppen fiatalnak számító konstrukció esetében az ilyen mértékű átalakítások lennének a legfontosabbak. Majd ha valaha lesznek új szerelvének akkor lehet agyalni hogy mi lenne jó bele meg mi nem. De ott gyanítom alapból lesz légkondi meg egyéb csodák. Addig meg azt a kevés pénzt nem ilyen, (véleményem szerint felesleges dolgokra) kellene költeni. Meglenne annak a helye így is.

Szerintem nem csak én látom úgy hogy elkészül ez az egy szerelvény, aztán a többi marad úgy ahogy van. (De legalább a BKK fényesítheti magát, hogy: "felújítottuk, megcsináltuk, és most az önök szolgálatába adjuk" ) Csak mindig azt felejtik el hozzátenni hogy nem ők hanem a szakemberek csinálták meg és újították fel. Ennyit igazán megérdemelnének az illetékesek.

Előzmény: A-dani (40357)
9312255016 Creative Commons License 2014.08.14 0 0 40361

a jvezetők örömére :-)"az 1000 odacsukás időszaka"

Előzmény: BaGira-79 (40360)
BaGira-79 Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40360

Nem "opció". Végállomáson k5elező ún. fűtési időszakban.

Előzmény: A-dani (40357)
BaGira-79 Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40359

Kisebb gond is nagyobb annál.

Előzmény: kihúzóvágány (40358)
kihúzóvágány Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40358

Negyven év alatt már rég meg kellett volna oldani az összes szerelvényen.

Előzmény: zeli89 (40356)
A-dani Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40357

Télen a jobb vezérek szokták is csukni az ajtókat, a végállomáson. Van olyan opció, hogy becsukja ugyan az ajtót, de kézzel nyithatóak, így ha kevesen szállnak fel akkor nem lesz mind nyitva és nem hűl ki az utastér. Nyáron nem használják ,ahogy eddig láttam ott tárva nyitva, jól bevonzza a szúnyogokat, így utazáskör a társasjáték sem marad igazi közösséget összekovácsoló erő csapkodni a dögöket. :)

Előzmény: zeli89 (40356)
zeli89 Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40356

Igen ezzel tisztában vagyok. Meg gondoltam hogy a többi vonalon nem egy olyan állomás, megállóhely van ahol alacsony az utasforgalom. De nem hinném hogy az az egy kis egység megváltaná a világot ha egyedi ajtónyitásos lenne. Mert a többin ugyan úgy nyílna az összes ajtó. Mellesleg szerintem a HÉV szerelvényeken egész kellemes idő szokott lenni télen.

Előzmény: kihúzóvágány (40355)
kihúzóvágány Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40355

Ugyanezek a szerelvények járnak Gödöllő/Ráckeve/Szentendre felé is, és kinyitják az összes ajtót akkor is, ha kint -20C fok van, és hajnalban vagy este 11-kor csak néhány utas akar az adott megállóban fel/leszállni.

Előzmény: zeli89 (40354)
zeli89 Creative Commons License 2014.08.13 0 0 40354

Kérdés, hogy mennyi értelme lenne?

Én ugyan csak a csepeli vonalon szoktam utazni javarészt, de itt egy két napszakot leszámítva szinte mindegyik ajtó elég kihasznált.

Előzmény: kihúzóvágány (40349)
siófoki35 Creative Commons License 2014.08.13