Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33314

Akkor lezárnám a témát:

Minden ország hagyjon fel a haditechnika fejlesztésével és mindenki járhat elektromos autóval, ingyen :-)

Előzmény: BarG (33313)
BarG Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33313

Bocsánat, nem belső égésű motorokról beszélek, hanem gázkompresszorokról és gőzturbinákról. Meglepődnétek, hogy egy aprócska ~3000LE turbina milyen picike, egy kamionmotor töredéke méretben. Nekem amolyan közepes méretű, 30-40 000 LE körüli turbinákkal van dolgom, azok már egy kicsit nagyobbak, a felfűtésük, lehűtésük tényleg 6-8-10 órába telik és a procedúra első lépése az olajcirkuláció indítása. Ezt hiányolom az autókból, azt az első percet, amikor az olaj körbeér a kenendő helyeken. Nem kellene több.

Én nem kamionmotort építenék a kisautókba, hanem kiküszöbölném azokat a kenési állapotokat, amik most korlátozzák az élettartamot. Pl alacsony fordulaton tőgáz - amikor olajnyomás minimális, de teljes terhelést kap a mechanika. Még azt sem mondom, hogy ennek minden autóban benne kellene lennie, mert az autók nagy része tényleg szétrozsdál, erkölcsileg elavul, stb... és csak egy részük fut annyit, hogy a motorkopás gondot jelent. De legyen már olyan verzió is, amit akár felár (de nem 1M HUF!) ellenében nagyobb futásra képes azoknak, akik ezt igénylik és megfizetik. Főleg, hogy ez különösebb erőfeszítés nélkül lehetséges.

Előzmény: SLX-350 (33310)
''csiga Creative Commons License 2015.12.03 0 1 33312

Annak már több mint 20 éve, hogy katona voltam, de ha jól emlékszem a T-72 beindítása előtt kellett egy elektromos szivattyút is bekapcsolni pár mp-ig, ami körbenyomta az olajat, hogy utána könnyebben induljon az a majd 40 literes monstrum.  

Ma már nem cél, hogy ne kopjon a motor, ( vagy bármi)  fogyasztók vagyunk, nem kegyeltek...

Előzmény: BarG (33306)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33311

Nem opel corsában képzeltem el, csak európában van ez az értelmetlen méretspórolás, nagy autók, nagy utak, több hely, kevesebb baleset.

Előzmény: SLX-350 (33310)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33310

" .... Azért egy 5000-es diesel nem foglal olyan nagy helyet, .... "

Persze..... de képzelj el egy 5000-es dízelt mondjuk egy Opel Corsa-ban, természetesen teljesítve az Euro 6-ot.... :))

Előzmény: johannes. (33309)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33309

Azért egy 5000-es diesel nem foglal olyan nagy helyet, és még ha kihegyezik nyomatékra is, sokat elmegy, űrtechnika sem kell hozzá, a régi diesellel sem volt gond.

Előzmény: SLX-350 (33308)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33308

" .... a főtengelyről hajtott olajszivattyúval párhuzamosan kapcsolt, villamos hajtású segédszivattyút kellene beépíteni a motorba. ....  Komolyabb gépek az iparban így kerülnek kiépítésre ....  A használt olajminőség pedig egyszerűen nevetséges, alig adalékolt (S, P, Zn nélküli) ásványolaj. .... "

Persze, csak azt ne felejtsed el hogy ezek a motorok nagyjából 10 hengernél és 10 literes lökettérfogatnál kezdődnek és 1500-as fordulatszám tájékán végződnek, természetesen mindenféle katalizátor és részecskeszűrő nélkül. Ha ezen a technológiai alapon szeretnél kicsavarni egy személyautóból szerény 74 kW (nagyjából 100 LE) teljesítményt akkor is egy disznóól méretű motorra lenne szükséged.

" ....  Semmiféle felhasználó-barátságot nem érzek én a mai fejlesztési irányokban! .... "

Tudod hogy a "komolyabb gépek" motorjainak mennyi ideig tart a beindítása? Több óra is lehet!

Gondolj bele: ha 8 óra tájt el szeretnél indulni otthonról akkor esetleg hajnali 4-kor el kell kezdeni az átolajozást.

johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33307

Ez tökéletesen igaz, de sokan még mindig hisznek a mesében, arra hivatkoznak, hogy a technika bonyolódik és nagyobb a valószínűsége a meghibásodásnak, ezt én nem eszem meg.

A helikopterek műszerei miért nem döglenek be olyan hamar, ha egyáltalán elromlanak, csak egy példa az ezerből.

Ahogy te mondod, ezek a megoldások szükségesek, meg nem csökkenteni az autók hengerűrtartalmát, hanem növelni kellene, nyomatékra menni, és 500-1000-es fordulaton elpöfögni 2-3 millió km-et .Józan paraszti ésszel érezhető, hogy ez megvalósítható lenne.

Például a kamionok 4-5 száz lóerővel, sok tonna súllyal 25-30 litert fogyasztanak,arányosan lényegesen kevesebbet, mint a kis szutyok pörgős autók mert nyomatékból megy.

BarG Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33306

Már említettem itt, de megteszem újra:

az autógyártók, ha akarnák, fityókákból megtöbbszörözhetnék a motorjaik élettartamát, mert a technológia évtizedek óta a kezükben van. Egyetlen, a főtengelyről hajtott olajszivattyúval párhuzamosan kapcsolt, villamos hajtású segédszivattyút kellene beépíteni a motorba. Ez még a kiegészítő műszerezéssel, vezérléssel se haladná meg egy komolyabb AC szivattyú költségeit, amire főképp a modernebb dízelekben van sok példa. Beszállítói áron szvsz 50 000 HUF alatt megoldható lenne a dolog. Mégse csinálja szinte senki. (valami Ferrariról hallottam, hogy ilyen, de lehet, hogy ez csak legend) Komolyabb gépek az iparban így kerülnek kiépítésre, 5 év(!) folyamatos üzem után (megfelel kb 2 500 000 km-nek) hézagellenőrzés jön, 10-15 év után kell csak csapágyat cserélni. A használt olajminőség pedig egyszerűen nevetséges, alig adalékolt (S, P, Zn nélküli) ásványolaj. Egy szutyok 1 literes turbós motorba meg lassan űrtechnológiát kell alkalmazni, hogy ne menjen darabokra az élete első 1-2 évében. Semmiféle felhasználó-barátságot nem érzek én a mai fejlesztési irányokban!

oLayos Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33305

" ... Mint SLX is írta, ... "

Bocsi SLX, stevie-13 említette nem Te.:)

... ami amúgy meg igaz.

Előzmény: oLayos (33304)
oLayos Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33304

T combi27!

Mint SLX is írta, amióta ez a publikáció megjelent, azóta megy a vita itt és más fórumokon is. Talán joggal!

Azt írod, " ... Én, és a Mazda Autónál dolgozó ismerőseim is, várja a helyreigazításod a cikkel kapcsolatban ..."

Rengeteg helyreigazítás, helyesbítés várat régóta magára. 

Elemezd pl. ezt:

" ... Mondjuk ha forró nyáron Monte-Carlo-ban bolyongunk az utcákon (képzeletbeni Ferrarink-kal), akkor 88 fokos olajhőmérsékletet mérhetünk ebben az autóban. A legvékonyabb Mobil-1 olajat (0w-20)használva is 5,5 Bar nyomást mérhetünk ilyen körülmények esetén, percenkénti 2000-res főtengely fordulat mellett. ... "

(kiemelve Motorolaj 1-4.-ből)

Értelemezve: tehát 88°C-os 0W-20-as motorolajnál 2000 rpm esetében 5,5 Bar nyomást mérhetünk. Téves!! (1.)

(2,6 bar az óra szerint,s az is csak azért, mivel emelt teljesítményű az említett autó olajszivattyúja)

... de hol is van a Motorolaj 5-10.?

Előzmény: combi27 (33302)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33303

Nem azt mondtam, hogy az egész cikk rossz, csak a korábban itt a fórumban leírtak kapcsán, bizonyos alapvető dolgokat nem említ, illetve félretájékoztat, lehet, hogy a cikk írójának nem ez volt a szándéka, és még az is lehet, hogy sok mindenben egyet is ért velem-velünk, de akkor is felülírásra, helyesbítésre szorulna.

Természetesen egyetértek, hogy az olajcsere fontosságáról inkább kellene vitázni, mint az olaj viszkozitásairól, de ezzel kapcsolatban sem stimmel minden.

A tengerentúlon,ha olvassuk az irodalmat, bizony sok vélemény van a 3 vagy az 5 ezer mérföldes olajcserék szükségleteiről, itt európában meg valaki elhintette a long life olajokról, hogy milyen sokat elmennek.

Ha csak az üzemanyag motorolajjal való "természetes" keveredését vesszük alapul, akkor sem állja meg a helyét az állítás, persze már itthon is sok szerviz tudja, hogy az olaj nem sokat bír 100%-on.

A bizonyításra visszatérve, több 10 ezer felhasználó és több ezer szerelő ( saccolok ), tud olyan tapasztalatokról, ami keresztbe húzza a sok motorolaj irodalom számításait.

Én nem tartanák mindenkit amatőrnek ezek közül, jobban kellene közelíteni az adatoknak a tapasztalatokhoz.

Hozzáteszem az új autókhoz nem tudok hozzászólni, fogalmam sincs az illesztési hézagokról, olajfurat méretekről, és azt sem tudom mi szükség ezekre az irdatlan pontosságokra.

Beszéltem egy esztergályossal aki az Audinak szállít be, ő említette, hogy a komoly tapasztalatai és méregdrága gépei ellenére is egyre nehezebben tud megfelelni az elvárásoknak, olyan anyagot és méreteket kérnek.

Ha ez arányba lenne a megbízhatósággal, akkor megérteném, de mutassatok 1 db. újabb ( mondjuk 2010 -től ) gyártású Audit, ami elmegy hiba nélkül 400 ezret, ahogy a régi japánok stb.

Nem egy vállalkozó ismerős van aki 1 éven belül vitte vissza a kereskedésbe, hogy csesszétek meg.

Tehát nem véletlenül vannak fenntartásaim a sok újkori állításokkal kapcsolatban.

Visszatérve az olajokra:

Annak idején elfogadott volt a 15 ezres olajcsere periódus a Ladákban, csodálkoztunk, hogy 200 ezer km már soknak számított egy ilyen autóban, persze az anyag sem volt olyan jó, de most már tudjuk, hogy 5000-nél kellett volna cserélni, legalább.

Szükség van a komoly mérésekre, de ha nem teszteljük valós körülmények között, akkor nem kapunk megfelelő eredményt.

A ladát vagy a skodát tesztelték a kalahari sivatagban, nem véletlenül, és nem a laboratoriumban.

Előzmény: combi27 (33302)
combi27 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33302

tehát azért nem fogadod el az ott leírtakat mert a te véleményed más..csak úgy más, bizonyíték nélkül...

akkor sztem maradjunk annyiban hogy sokan inkább hisznek egy jól publikált cikknek mint annak amit közbeszól valaki...

Tapasztalataim szerint: egy autónkban se ment tönkre a motor (vagy turbó) azért mert nem "gyári" olajat, vagy "gyári" minőséget tettünk bele... volt ugye a 105-ös Skodától kezdve SAAB 9-5-ig minden...

vagy fogalmazzunk úgy: nem az olaj minősége miatt ment valami "tönkre" hanem mert elhasználódott, elkopott, sok kilométert futott, és ezért... 

Előzmény: johannes. (33301)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33301

Tévedés, nekem semmit nem kell bizonyítanom, és nem is tudnám, nincs annyi pénzem, figyelembe kellene venni a sok felhasználó és szerelő tapasztalatait és elgondondolkodni, utánajárni.

A vw- nél is mindenki nagy mellénnyel volt, eddig.....csak itt az olajoknál nehezebb igazolni a tényeket.

Előzmény: combi27 (33300)
combi27 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33300

Én , és a Mazda Autónál dolgozó ismerősöm is, várja a helyreigazításod a cikkel kapcsolatban..Sajna eddig ilyet SENKITŐL nem kaptam aki fikázza azt a cikket, vagy mondjuk azt amik ide vannak leírva ezzel kapcsolatban..http://www.geree.hu/

Természetesen nem csak "mert azt mondom oszt az úgy van" helyreigazításra gondolok, hanem olyanra amik ténykel, adatokkal, esetleg publikációkkal, elfogadott diplomamunkákkal stb..igazolva van..

mert én is tudom a vakvilágba azt mondani hogy a xar (szerintem) nem büdös... 

Előzmény: johannes. (33287)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33299

Teljesen egyetértek, arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy azok akik, ( és ezekből sok van ), felelőtlenül ajánlgatnak vékony olajakat, régebbi autókba, km futástól, gyári ajánlásokat figyelmen kívűl hagyva, azok  menjenek a jó büdös francba.

A déli sarkon valószínűleg 5w30 at használnék, de itt amelyik 6-7 száz ezret elmegy, abba egybe sem az volt, az éghajlat,a használat nagyon fontos, a gyári kereteken belül.

Sokat megyek,lassan cserés lesz a 10w60, bejön a hideg, meg lehet jövőre ismét a cégessel járok, biztos lecserélem 5w50-re, főleg ha az asszony 2 km re jár dolgozni vele.

Nem a vékony olajok ellen vagyok,hanem a hülyeség ellen.

Egyébként meg ha a 10w60 as olaj megfelelő hidegen,akkor miért ne lenne jó melegen?...a viszkozítása nem fog növekedni...de ha tudtok ilyen olajról,szóljatok,teszek bele 0w80 at. ;-)))

Előzmény: stevie-13 (33298)
stevie-13 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33298

az 5w40-et 5000 km nél cserélnem kellett mert már kattogott a lánc mivel az olaj már nem volt megfelelő.  [...] A megoldás ilyen használat mellett a vastagabb melegoldal, az 5w50 és a10w50 még nem számít túl nagy ugrásnak

Mintha itt egyetlen paramétert néznél, ami ráadásul nem is igazán kritikus (lánc hallható csörgése), és nem gondolnál bele, hogy azért a kenőanyagnak van egy csomó más fontos dolga, amíg körbemegy a motoron.

Értem én, hogy van egy ismerősöd, aki egy "komoly" dízelbe tolja a 20W-50-et, és semmi baja az autójának, de ez csak olyan, mint Winston Churchill, aki 91 évet élt, miközben láncdohányos volt (ráadásul szivarozott), whisky-t reggelizett és egy üveg vörösbort vacsorázott, és az élete is elég stresszes lehetett - de azért az orvosoknak mégis igaza lehet, amikor lebeszélnek erről az életmódról.

Persze mindenki a vékony olajat magyarázza nekik,hogy hamarabb felépül a nyomás, ja csak leállításkor ki is folyik mindenhonnan.

Azért ez nem ilyen egyszerű.

Ha te a saját autód egyszerű, viszonylag alacsony literteljesítményű szívóbenzines motorjához 20W-50-es olajat használsz (ami amúgy a gyári ajánlások között szerepel), akkor ez a te dolgod, a te döntésed.

Amikor másokat leszólsz, amiért nem hisznek a "vastag" olajokban, akkor viszont biztosan nincs igazad.

Itt a topikban mindig is az volt az alapelv, hogy a legfontosabb, minden mást felülíró paraméter a gyári előírás. Ha a gyári ajánlás választási lehetőséget ad, akkor lehet mérlegelni, és akkor több szempont is bejátszhat, de alapvetően a stabilabb olajokat szokás ajánlani, amik valamilyen szintetikus technológiával készülnek. Az más kérdés, hogy ezeknek az olajoknak a viszkozitása is alacsony.

Előzmény: johannes. (33296)
stevie-13 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33297

...nem te állítottál ilyeneket, hacsak nem te írtad a mazdás cikket, ha igen, légyszíves javíts, elég nagy kárt okozott így is, a boltosok és felhasználók körében, a régi szerelőket azért nem sikerült megvezetni....

A mazdás cikket nem közülünk írták.

A cikk állandóan előkerül itt, és rendszeresen kritizáljuk is egyes állításait.

Előzmény: johannes. (33294)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33296

Én is ezt vártam, de velem együtt sok embernek van láncos autója, az enyémbe 5w30- tól 20w50- ig mindent ajánl de éghajlat és felhsználás függvényében.

A 10-15 éves autóknál, amelyiknél a  motorolaj nyomás által feszíti a láncot, a vastagabb olajat ajánlják, pont e miatt.

Napi 20-30 indítás, városi dinamikus vezetéssel, az 5w40-et 5000 km nél cserélnem kellett mert már kattogott a lánc mivel az olaj már nem volt megfelelő.

Lehet,hogy a 10w40 se bírja de mivel vastagabb és melegen is máshogy működik, még 7-8 ezernél sem jelentkezett ez a probléma, és ezzel nem vagyok egyedül.

A megoldás ilyen használat mellett a vastagabb melegoldal, az 5w50 és a10w50 még nem számít túl nagy ugrásnak, most próbálom a 10w60 at, ugyanilyen használat mellett, itt az adatok alapján már nagyobb az eltérés.

Például az 1-es almeráknál sok tulaj megjegyzi,hogy minden indításnál zajos az autó pár másodpercig.

Természetesen ennek semmi jelentősége mert amíg a lánc nem kapja meg a nyomást, addig kerreg, de  vastagabb olajnál ezt nem csinálja, 10w60 nál egyáltalán, még hidegben sem.

Persze mindenki a vékony olajat magyarázza nekik,hogy hamarabb felépül a nyomás, ja csak leállításkor ki is folyik mindenhonnan.

Természetesen, hangsúlyozom, hogy nem is ez számít, hanem a megfelelő időben elvézett olajcsere, én azt mondom 7 ezer km,nem több.

Ha az ember mélyebben beleássa magát, érdekes dolgokat tapasztal :-)

Előzmény: Robi53 (33293)
Robi53 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33295

Hát, ...

A Ford is azt mondja, hogy csinált egy Ford-Castrol Magnatec Professional E 5w-20 anyagot, kifejezetten az EcoBoost motorok számára. Ezeknél ez "az" előírt.

De javasolja minden 2009. utáni benzines motorba is, ahol az 5w-30 volt az előírás (pl. Ford Formula F 5w-30, vagy Castrol Magnatec A5 /vagy A1/ 5w-30.

Előzmény: johannes. (33294)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33294

Hittem, az adatoknak, de mivel hazudnak, már nem hiszek :-)

...nem te állítottál ilyeneket, hacsak nem te írtad a mazdás cikket, ha igen, légyszíves javíts, elég nagy kárt okozott így is, a boltosok és felhasználók körében, a régi szerelőket azért nem sikerült megvezetni....

Előzmény: SLX-350 (33292)
Robi53 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33293

Létezik egy olyan fogalom, hogy "oxidációs vastagodás".

Ez veszélyesebb, mint (pl a dízeleknél a DPF regenerálás által elősegített, a gázolajnak az olajba kerülése okozta) "vékonyodás".

Egyre jobb anyagok jönnek. Az 5w-k jellemzően más technológiával készülnek, mint a 10w-k, és e fejlődés egyik - célzott, és kiemelt - iránya az oxidációs vastagodással szembeni "ellenállás" képessége.

Nem lehet, hogy amikor hasonló körülmények mellett leengeded az 5w-t és a 10w-t, akkor pont azt látod, hogy a 10w-40 anyag kicsit már beteg, az 5w-40 meg tartja magát? És ezért valóban vékonyabbnak látod az 5w-t, de nem ez vékonyabb, hanem a 10w- lett vastagabb?  (pont ennek a kiküszöbölés az egyik fő cél, a független laborok a 6 kiemelt jellemző egyikeként ezt mérik és publikálják, a kenőanyagok nagyon fontos minőségi jellemzője !)

Az 5w és a 10w bizonyosan más karakterisztikájú. Biztos, hogy más görbe mentén éri el a 100 C fokon mérhető viszkozitásértéket. De pont cél, hogy -x, 0, 40, stb C fok hidegállapotokban minél közelebb essen a viszkozitása az üzemmeleg tervezett állapothoz (nagyon messze esik mindegyik, a 0w és az 5w viszkozitása is nagyon-sokszorosa hidegen a 100 C fok 9-10 célértéknek /5w-30-ra gondolva/).

Előzmény: johannes. (33291)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33292

" .. Múltkor is visszakérdeztél, ... "

Egy volt tanárom azt mondta hogy egy jó kérdés már megéri a kettest másrészt (tudomásom szerint) ez még ingyen van és adómentes.

" ... vékonyat mindenbe",-ez így marhaság például ....a 0w40 vagy 5w40 ugyan olyan melegen mint a 10w40, konkrétan ez is baromság ... "

Hol és mikor állítottam én ilyeneket?

" ... tök mindegy az adatok mit mondanak, tévednek. ... "

Ezt értsem úgy hogy nem hiszel semmilyen mérésnek? Ha így látod akkor vedd úgy hogy nem is szóltam..... :)))

Előzmény: johannes. (33290)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33291

Erről van szó,a családba van egy régi ohv vezérlésű felicia is, a boltos erölködött,hogy 5w40 mert az a csúcs, egyrészt benne van a könyvébe,hogy 10w- nél vékonyabbat ne, másrészt, azt milyen illesztésekkel gyártották meg egy új autót, némelyik okostojásnak fingja nincs, olvas egy cikket és szakértő, az ilyet büntetném.

Én sokat próbálgattam az olajakat, leengedéskor pohárba gyűjtöm, kilométerfutásnak megfelelően, fajtánként.

Versenyszerűen közlekedő emberek tapasztalatait hallgatom, és bizony az adatok és a tapasztalat különbözik,nem kicsit.

Előzmény: Robi53 (33289)
johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33290

Múltkor is visszakérdeztél, pedik elég konkrét voltam,,,,,,"vékonyat mindenbe",-ez így marhaság például...,,,,,aztán, a 0w40 vagy 5w40 ugyan olyan melegen mint a 10w40, konkrétan ez is baromság, nincs laborom,hogy miért de vékonyabb,az biztos, tök mindegy az adatok mit mondanak, tévednek.

Előzmény: SLX-350 (33288)
Robi53 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33289

Hát, nem tudom... .

Elég summásan fogalmazol.

Gondolom, ahogy fejlődik a technológia, az anyagok, a megmunkálás, stb., változik a kenéshez szükséges anyagminőség, összetétel (persze a kenési rendszer egyéb alkotóinak változásával együtt).

Valóban egyre "vékonyabb" olajok jönnek, de talán ezek "viselkedése" is úgy változik, hogy a viszkozitás (ez csak egy jellemző) csökkenhet, és persze az illesztések sem biztos, hogy többet kívánnak.

Meg talán az áramlás (a kenés egy másik fontos jellemzője) szerepe, és a kenési kívánalmak ennek útján való kielégíthatősége sem mellékes.

Úgy igazad lehet mindenképpen, hogy egy korábbi motor esetén (minden körülményt figyelembe véve) egyáltalán nem biztos, hogy jó akármilyen klassz, de "vékony" anyaggal próbálkozni, legyen az bármilyen jó egyéb tulajdonságokkal felruházva.

SLX-350 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33288

" ... Iskolája mindenkinek van de tapasztalata kevésnek, akinek van, az egy sem ír ilyen baromságokat. ... "

Konkrétan melyik vagy milyen baromságra gondolsz?

johannes. Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33287

A baj ott kezdődik, hogy a sok okos mindenbe a vékonyat ajánlja, a mazda auto cikkje elsősorban, de viszkozításmérőt nem fogott a kezében soha, és nem nézett utána, hogy nem is olyan túl régi autókba még kárt is tesz hosszú távon.

Iskolája mindenkinek van de tapasztalata kevésnek, akinek van, az egy sem ír ilyen baromságokat.

Előzmény: SLX-350 (33286)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 33286

" .... a legújabbkori olajelőírások nagy része azért kíván 30-as sőt még folyósabb olajokat, hogy a motorgyártók még 2 decit letagadhassanak a fogyasztásból, még 10 grammot a CO2 kibocsátásból. .... "

Tény hogy a SAE kiegészítette a viszkozitási osztályok listáját a XW-16 és a XW-12  kategóriákkal. Legjobb tudomásom szerint a Honda áll a legközelebb ahhoz hogy ajánlja motorjaihoz a 0W-16-os olajat.

Szvsz a Honda éppen nem az a letagadós fajta autógyár.

" ... A motor meg valami mást szeretne.... "

Motorja és üzemállapotja válogatja. Erről majd szvsz akkor lesznek pro vagy kontra érveink ha az első XW-16-os olajjal futó motorok túl lesznek a 200 ezer kilométeren.

Előzmény: BarG (33285)
BarG Creative Commons License 2015.12.02 0 0 33285

Ez a két olaj azért igen messze esik egymástól! Gyanítom, hogy a legújabbkori olajelőírások nagy része azért kíván 30-as sőt még folyósabb olajokat, hogy a motorgyártók még 2 decit letagadhassanak a fogyasztásból, még 10 grammot a CO2 kibocsátásból. A motor meg valami mást szeretne....

Előzmény: johannes. (33282)
BarG Creative Commons License 2015.12.02 0 0 33284

Ó igen, de 6-700Nm-es váltók eddig is voltak, sőt volt hozzájuk olaj is ....

Előzmény: SLX-350 (33283)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 33283

" ... A ZF-nek biztosan lehetősége lett volna úgy irányítani a "fejlesztést", hogy a polcról választ egy kenőanyagot ... "

Ha valamiben biztos vagyok akkor az ennek az ellenkezője. Nem ismerek még egy olyan céget amelyik annyira egyértelműen és következetesen adná meg a kenőanyagokra vonatkozó követelményeit mint a ZF.

Ha egy "X" típusú, 1000 Nm terhelésre és 200 ezer km-es csereciklusra alkalmas tgk váltó helyett elkezdik a 2000 Nm terhelésre és 500 ezer km csereciklusra alkalmas "Y" váltó gyártását akkor a "polcon lévő" kenőanyagok nagy valószínűséggel nem lesznek alkalmasak erre a célra.

Előzmény: BarG (33281)
johannes. Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33282

Ez így is van,bár ez más eset de ismerős kamionos 20w50 el hajtotta a komoly diesel autóját amibe 5w30-at írtak elő, mert ingyen volt,ettől függetlenül én nem raktam volna bele de több száz ezer km van benne,tökéletes a motorja, túl van lihegve ez is.

Előzmény: BarG (33281)
BarG Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33281

Bocs, de szerintem ez túlzás! Mármint az, hogy minden új mechanikai konstrukciónál egy új olajosztályt is létrehoznak, nehogymá' a meglévők jók legyenek. A ZF-nek biztosan lehetősége lett volna úgy irányítani a "fejlesztést", hogy a polcról választ egy kenőanyagot. A profitmaximalizálás csúnya anomáliákat tud létrehozni - a saját cégem is (ja, nem a tulajdonom) produkál hasonlókat.

Előzmény: SLX-350 (33280)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33280

" ... Létezik olyan, hogy pl a ZF olyan szoros együttműködésben fejlesztette ki a mechanikáját egy olajgyártóval, .... "

Szvsz nem csak létezik hanem szinte szükségszerű lépés mivel a ZF ((valamint az autógyárak és a többi főegység gyártó) nem gyárt kenőanyagokat. Az együttműködő partner ilyenkor természetesen lépéselőnyben van de azt nem gondolnám hogy más kenőanyaggyártó termékére normális esetben (a ZF-nél) nem adnák ki a kérdéses jóváhagyást.

Persze léteznek abnormális esetek, amikor X autógyártó csak az Y kenőanyaggyártó termékére hajlandó megadni a jóváhagyást.

Előzmény: BarG (33279)
BarG Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33279

Hi SLX,

Még egy hülye gondolatom támadt. Létezik olyan, hogy pl a ZF olyan szoros együttműködésben fejlesztette ki a mechanikáját egy olajgyártóval, hogy nem is hajlandó más olaját beminősíteni? És így gyakorlatilag összenő a mechanika az olajjal, legalábbis a piacra kerülés utáni pár évben.

Előzmény: SLX-350 (33278)
SLX-350 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33278

Szia Barg,

" .. Ha egy olajgyártó ajánlja az olaját egy célra, az nem egyenértékű a mechanikát gyártó ajánlásával? A motorolajoknál a motorgyártó adja a jóváhagyását az adott olajtermékre? Paramétereknek való megfeleléssel? .... "

A kenőanyagok jóváhagyása, minősítése többféle úton történhet. Az API és az ACEA minősítésekre valamint a gyári jóváhagyások egy kisebb részére a kenőanyag gyártók úgynevezett öntanúsítványt adhatnak ki vagyis saját laborméréseik alapján tanúsítják hogy az adott kenőanyag megfelel az "X" minősítés vagy jóváhagyás követelményeinek.

A gyári jóváhagyások többségénél az autógyár (vagy az adott részegység beszállítója, pl. a ZF) a kenőanyaggyártó által átadott olajminta vizsgálata alapján adja ki a jóváhagyást.

A "Megfelel a ...... jóváhagyás követelményeinek" megfogalmazás mögött esetenként egyszerű megtakarítási szándék állhat: az adott kenőanyag 100%-ban megfelel a jóváhagyásnak de a kenőanyag gyártója nem kíván költeni a hivatalos jóváhagyás megszerzésére.

Előzmény: BarG (33275)
Robi53 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 33277

Pont a Liqui-nél találkoztam én is korábban azzal, hogy az A5 5w-30-as egyik (motorolaj) anyagánál egyértelműen megadta, hogy "megfelel" a Ford wss-m2c913-c ajánlásnak (amire ezek szerint van is Ford certifikáció), de az adatlapon külön feltüntette, hogy "kielégíti" a Ford wss-m2c913-d ajánlás követelményeit is.

Ami igaz is lehet, de ebből arra lehet következtetni, hogy ez a certifikáció (akkor még) nincs meg. De tisztességes üzleti magatartásnak tűnik az elkülönített megjeleneítés.

Előzmény: oLayos (33276)
oLayos Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33276

T BarG!

" ... Ha egy olajgyártó ajánlja az olaját egy célra, az nem egyenértékű a mechanikát gyártó ajánlásával? ... "

Ez mindig vita tárgyát képezi. Olajgyártók állítását nem kérdőjelezem meg, csupán tudomásul veszem, miszerint állításuk szerint egy adott gyártóművi előírásnak a termékük megfelel. Többek között itt így fogalmazódott meg (több más gyártónál megtalálni):

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/de_3687.html?Opendocument&land=DE

... ahol elég egyértelmű és hangsúlyozott az ajánlás. Mindig is bizalmi kérdés marad!

" ... A motorolajoknál a motorgyártó adja a jóváhagyását az adott olajtermékre? ... "

Nem egészen, mivel pl. a Fiat 1.3 Mjet, Opel 1.3 CDTi, Suzuki 1.3 DDIs, stb., ... motor eredetét ismerjük, de motorolaj ajánlások az autó gyártójaként nem ritkán változó. Érdekes világ a marketing, aminek része lehet akár a saját motorolaj szabvány is.

Előzmény: BarG (33275)
BarG Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33275

Kedves oLajos és SLX-350,

Köszönöm a hozzászólásokat. Jövőre fogom elérni a 60e km-t és ki fogom cseréltetni a váltóolajat is. De relatíve kevés az elérhető infó erről a váltóról és a bmw márkaszervizekben is kevéssé bízom, mióta az előző autómba (M57306d2 motorkód) 10W-60-as racing olajat akartak tölteni. Úgy kellett rákiabálnom, hogy azt aztán be ne tegyék. Szóval mindenképpen független forrásból is szeretnék infókat a betehető olajokról. (És hát persze vagyonokat is akarok spórolni a dolgon, mint ahogy egy kisebb szögben látó kollega itt megjegyezte)

Ha egy olajgyártó ajánlja az olaját egy célra, az nem egyenértékű a mechanikát gyártó ajánlásával? A motorolajoknál a motorgyártó adja a jóváhagyását az adott olajtermékre? Paramétereknek való megfeleléssel?

oLayos Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33274

SLX,

" ... Minden bizonnyal mindkét flakonban (BMW vagy ZF) a Petronas Tutela Transmission AS8 lötyög ... "

Mondjuk én ezt nem így tudom, de lényegtelen, ettől még lehet akár.;-)

( összetevők - adatlapok - % )

Előzmény: SLX-350 (33270)
oLayos Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33273

T mantec!

Legyen szép napod!

... lényeg, Te mindennek "kellően" utána nézel: 33230 hsz (csak a legutolsó)

Előzmény: mantec (33272)
mantec Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33272

T oLayos!

"... nem néztem kellően utána ..."

Hát akkor?

Előzmény: oLayos (33271)
oLayos Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33271

Hali!

Jogos, valóban a BMW Oil 8322 2152426 a favorit.

Kicsit bezavart és nem néztem kellően utána, hogy az Audi (Q7 és W12) a ZF 6-os váltóba gyárilag a 8322 0142516 szabványnak megfelelő olajat tölti - első feltöltés - és után viszont cserekor egy szoftver frissítéssel egybekötve a 8322 2152426 szabványnak megfelelő olajat kéri.(kapott dokumentáció alapján)

... a többi olajnál meg valóban a gyártó sorolja fel az OEM szabványok között, de ezt elfogadom, mint több más esetben is. (Motul ATF VI)

Ettől függetlenül, mint írtam is, maradok/maradunk a gyári olajnál és ezt is javasoltam.:)

Előzmény: SLX-350 (33270)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 33270

A ZF (jóváhagyási lista) szerint némiképp eltérő a helyzet....

A BMW Oil 8322 0142516 csak a 6 fokozatú ZF automata váltókhoz alkalmazható, 8 fokozatú ZF váltókhoz pedig - a Lifeguardfluid8-on kívül  - csak a BMW Oil 8322 2152426 használható.

Minden bizonnyal mindkét flakonban (BMW vagy ZF) a Petronas Tutela Transmission AS8 lötyög mivel a ZF jóváhagyási listán ez az egyetlen kereskedelmi nevű termék (a BMW és a ZF sem gyárt olajokat).

Az említett Ravenol, Liqui Moly, stb. ATF-ek a gyártójuk ajánlásával felelnek meg erre a célra de a ZF jóváhagyásával nem rendelkeznek.

http://www.zf.com/global/media/en_zf/lubricantslists/TE-ML_11.pdf

Előzmény: oLayos (33268)
johannes. Creative Commons License 2015.11.29 0 0 33269
oLayos Creative Commons License 2015.11.29 0 0 33268

T BarG!

Ezek a  ZF GA8HP45Z/70Z/90Z 8/1 váltók olyan olajat kívánnak, amelyek rendelkeznek a sok egyéb ajánlás mellett a BMW  83 22 0 142 516,  83 22 2 152 426 specifikációval.

Ezekből a "gyári" sem elszabadult áron kapható. Én az tetetném a helyedbe, meg hozzáértő cserélje, ha csak nem vagy az. Teljes feltöltéshez 8,5 liter kell, de figyelmes leengedés kell, hogy valóban csere legyen.

Teljesség igénye nélkül ugye elsőnek említeném a Lifeguard Fluid 8-at és még a Motul ATF VI, Liqui Molly

Top Tec ATF 1800, Ravenol ATF 8HP Fluid, stb., rendelkezik még az említett gyártóművi előírással (is).

Előzmény: BarG (33265)
combi27 Creative Commons License 2015.11.29 -1 0 33267

miért nem jó bele a gyári olaj? Drága? akinek van pénze lóra, annak legyen zabra is :D

amúgy évjárat, köbcenti, üzemanyag, és motortípus nélkül erre neked nem fog senki válaszolni...de lehet kellhet a váltó típusa és száma is....

Előzmény: BarG (33265)
Mooc01 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 33266

Sziasztok,

Lehet hulye a kerdes, de kerult hozzam egy flakon Eneos olaj aminek a nyakan 2015-03-22 all. Ez vajon a lejarat datuma vagy a gyartase?

BarG Creative Commons License 2015.11.28 0 0 33265

Üdv Mindenki,

BMW 8 fokozatú automatába a gyári olajon kívül van még más megfelelő gyártmány?

MortalWombat Creative Commons License 2015.11.28 0 0 33264

Bocsánat, most olvastam egy kicsit vissza.(Másik márkára emlékeztem.)

A lényeg a 33225-ös beírásban van.

Gondolom, sokkal több infó nincs róla.

Előzmény: MortalWombat (33263)
MortalWombat Creative Commons License 2015.11.28 0 0 33263

Köszönöm gyors válaszod.

Az Eurol olajban meg lehet bízni?

Előzmény: oLayos (33262)
oLayos Creative Commons License 2015.11.28 0 0 33262

T MortalWombat!

SAE 75W-85, API GL-4

... és mellékesen egy Fiat szabány is: 9.55550 - MZ1

Előzmény: MortalWombat (33261)
MortalWombat Creative Commons License 2015.11.28 0 0 33261

Szeretnék segítséget kérni.

Lancia Phedra 2.0 i benzines, manuális váltóba az olajhoz milyen specifikáció van megadva?

Sajnos nem találok róla semmilyen infót.

MW

nézek Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33260

hogy te miket nem találsz...

sose hittem volna, hogy mandarint fogok magyarul böngészni...megint tanultam valamit...köszönöm.

(bár nem nekem szólt)

Előzmény: johannes. (33259)
johannes. Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33259

és gondolom van még egy két olaj ami jó áron, jó minőséget képvisel csak mi nem ismerjük,például ezt itthon is forgalmazza az egyik cég:

http://www.mapo-schmierstoffe.at/de/Motorenoele/PKW?x4910e=hkhqk6r7giigda2r2gdttm6j05

A 0w50-es olajak közül az eneos amit igazán ismernek, pedig már egy jó ideje létezik a 0w60-as is:

http://www.jiamose54168.com/p-01.html

Előzmény: cross_183 (33255)
cross_183 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33258

ez a mannol oldaláról van:

http://mannol.de/imgbank/Image/public/images/bilder_chemie/msds/classic10w40_ren.pdf

Mannol classic 10w-40 renault bevizsgálás, megkapta a jóváhagyást,  de lent az adatokból kiderül 1-2 dolog. Régebben átmazsoláztam az adatokat, most így hirtelen a cink és a TAN furcsa értéke ugrik be. A cink az brutálisan sok. Kb duplája, mint a megszokott.  Versenysportban talán jó érték  lenne, de nem itt. TAN érték nagyon magas. Tisztított, újrafeldolgozott motorolajoknál szokott ez az érték ilyen magasról indulni.

Előzmény: oLayos (33256)
oLayos Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33257

T Mathias23!

" ... Valvoline Maxlife 10W40 motorba és az automataváltóba ezt, Valvoline MaxLife ATF ... "

Nem jellemző a panasz ezekre, ha szimpatikus,  használd.:)

Előzmény: Mathias23 (33254)
oLayos Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33256

T cross_183!

" ... Mannol felejtős szvsz. ... "

Tapasztalat?

Esetleg pontos infók? 

... mert feltűnően sokan keresik, használják. Tény, a nagy autós átlag nem ismeri ezt a topikot.:)

Előzmény: cross_183 (33255)
cross_183 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33255

Egy biztos. Az olcsóbb márkák közül az Eurol tisztességes olajokat gyárt. Orosz olajos fórumokon többek között rengeteg eurol olajat is bevizsgáltattak, és nem volt gond velük, mindig az volt a flakonban, ami rá volt írva. Mannol felejtős szvsz.

Előzmény: johannes. (33249)
Mathias23 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33254

Szia, sziasztok.

Köszönöm a hsz-kat.

10W40-t ajánlották már többen, én erre gondoltam

Valvoline Maxlife 10W40 motorba és az automataváltóba ezt, Valvoline MaxLife ATF

Jó ez az olaj, vélemények?

Eneos Premium, vélemények?

Előzmény: SLX-350 (33231)
Robi53 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 33253

Biztosan nem a borostyán-szín az oka, de olajcsere után, üzemmeleg állapotban, szinte teljesen eltűnt az autómból a dízeles ketyegés - vagy a fülem romlik.

52,5 ekm-nél, az 5. olaj+olajszűrő+légszűrő cserét csináltattam (tehát általában 10-enként, most egy kicsit "túlfutottam", mert 13 ekm lett a 39,5 után).

Eddig mindig a zöld ment, 5 l-es flakonból, márkaszervizben. Most először a borostyán, másik márkaszervizben, és hordóból.

Lehet, hogy változott más is, nem csak a szín?

Vagy kezdjek gyanakodni, hogy mi volt eddig az a szép zöld anyag a flakonban? (vagy menjek a fülészetre? esetleg a pszichiátriára? - ezekre ne reagáljatok !)

Előzmény: SLX-350 (33236)
johannes. Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33252

Rosszul fejeztem ki magam, az igazi versenyautókba más van, de ugye így nevezik az összes motorolajakat kínáló honlapon a meleg oldalon vastag olajakat,  de most itt nem ez a lényeg....meg a kérdés sem ,-)

Előzmény: SLX-350 (33251)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33251

" ... A "verseny" olajak,na ott megint érdekes a felállás .... "

Mit értesz "verseny" olajok alatt?

Előzmény: johannes. (33249)
johannes. Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33250

Most nézem, az eredeti oldalon már sm szerepel az sl helyett:

http://www.eurol.com/en/37-products/649-eurol-maxence-rc-10w-60.html

johannes. Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33249

Engem igazán az zavar,hogy  van millió motorolaj, természetesen mindegyikre az van ráírva, hogy csúcsminőségű, a minősítések megfelelőek, mégis árban óriási a különbség, itt azért kellene egy kis rendet rakni, a hunoil és társairól nem is beszélve, ami persze lehet jó is.

A "verseny" olajak,na ott megint érdekes a felállás, tény, hogy van eltérés közöttük, de vajon az ár tükrözi, vagy csak a szép kannát fizetem meg ?

http://olajshop.hu/eurol-maxence-rc-10w-60-4-liter

http://olajshop.hu/castrol-edge-titanium-fst-10w-60-4-l

http://partnerauto.hu/index.php?route=product/product&path=65_74_76_81_86&product_id=609

http://www.olaj24.hu/T/mobil-1-peak-life-5w-50-motorolaj-4l/908

Robi53 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33248

Én a hozzászólásomban valójában erre az utóbbi (esetenként feltüntetett, más esetekben nyitva hagyott) tényre gondoltam. Csak a "saját" olajomra szűkítve, hatalmas változás követhető az A5/B5 anyagok tekintetében az ACEA 2004, '07, '08, '10 '12 szabványokat végigkövetve - ebben a viszkozitás (SAE szerint) nem is szempont.

Más, engem kevésbé érdeklő teljesítménykategóriák esetén is látok hasonlókat. Ezért nem látom "mindegy"-nek, hogy ez a jellemző egyáltalán meg van-e adva, és ha igen, mi is az.

Más kérdés, hogy könnyű a helyzetem, mert valójában nem SAE és ACEA szerint választok, hanem a Ford WSS-M2C913-d az elvárás, ez meg bizonyosan csak SAE 5w-30, ACEA A5/B5-12 lehet (A5/B5 követelményt is erősen túllicitálva).

Az A1/B1-et az évek szerint végig-követve, azon meg egyáltalán nem csodálkozom, hogy komoly bajok kellett, hogy legyenek a dízelekkel, amikbe akkorriban azt hiszem, wss-m2c913-b, és ezzel együtt ACEA A1/B1-08 szerinti anyag kellett. Az A1/B1-10  (és a wss-m2c913-c) már egy tök más jellemzőkkel bíró cucc, gondolom nem véletlenül.

Előzmény: SLX-350 (33247)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33247

Az persze egy más kérdés ha egy gyártó 2015-ben a 2004-es és/vagy a 2008-as ACEA tesztkövetelményeket veszi alapul..... :((((

Előzmény: mantec (33245)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33246

Az Ax/By minősítésű olajok szulfáthamu tartalma már a 2010-es ACEA követelmények szerint is legalább 0.9 súly %, a Cz minősítésű olajoknál pedig legfeljebb 0.8 súly % volt (és ez 2012-ben sem változott) így a két minősítési kategóriának (az én szerény matematikai képességeim szerint) nem lehet közös halmaza (még ha ez egyes adatlapokon másképp is szerepel).

Előzmény: mantec (33245)
mantec Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33245

T SLX-350!

"... alapos gyanúra ad okot ..."

Mol Dynamic Gold Longlife 5W-30 : ACEA A3/B4-04, C3-04,

Mol Dynamic Star PC 5W-30 : ACEA A5/B5-04, C2-08,

Mol Dynamic Prima 5W-40 : ACEA A3/B4-04, C3-08.

Mire is?

Előzmény: SLX-350 (33244)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33244

Szia Roby,

Bontsuk ketté (vagy inkább ne mossuk össze) a kérdést: a viszkozitási értékektől indultunk, az azok mérésére használatos ASTM eljárások pedig hosszú évek óta kőbe vannak vésve.

Teljesen más kérdés a jóváhagyások és a minősítések köre, az ACEA időnként (eddig 2 évente) valóban felülvizsgálja és esetenként módosítja az egyes minősítésekhez kapcsolódó teszteket.

Az elmúlt évben esedékes felülvizsgálat a mai napig nem történt meg így a dátum nélküli ACEA minősítések minden bizonnyal a 2012-es teszt követelményeknek felelnek meg.

Az már alapos gyanúra ad okot ha pl. egy olaj (az adatlapja szerint) rendelkezik ACEA Ax/By és Cz minősítésekkel is.

Előzmény: Robi53 (33243)
Robi53 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33243

A taglalt "belső" jellemzők nagyon mély elemzésre, összehasonlításra is alapot adhatnak.

Én ennyire mélyre nem tudok tekinteni.

De van ennek egy "külső", felsőbb szintje is.

Van gyártó, aki becsülettel megadja az anyaga minősítéséhez (egyébként elválaszthatatlanul) tartozó "év"-et is. Van, eki ezt - talán ha nem is titkolja, de -  nem annyira publikálja.

A dobozok egy jó részén egyszerűen nem szerepel teljes körűen, hogy (pl.) 5w-30 A5/B5-12, 5w-30 A5/B5-10, stb...

Néha megdöbbenéssel nézek rá webshop publikációkra, ahol éppen fellelem, hogy "yx z-08".

Állatira más cucc tud lenni "ugyanaz" -08, -10, -12 "változatában".

És akkor e mögött van sokszor az a "belső" összefüggésrendszer, ami mérési eljárásokban, és eredményekben (is) tud megtestesülni.

Szóval, a viszkozitás és teljesítményszint jelzése sem ad még egyértelmű eligazítást az anyag tényleges mibenlétére vonatkozóan, nagyon kell az a "szabvány-dátum" hozzá.

Jó nagy káosz van azért ebben a tekintetben a piacon.

Előzmény: SLX-350 (33241)
Cymantrene Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33242

Vagy kezdheted a vizsgálódást a minőségbiztosítási rendszerüknél és az azt auditáló szervezetnél, pont erre vannak.

És persze a piaci vetélytársak is ellenőrzik egymás termékeit.

Előzmény: SLX-350 (33241)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33241

Nem kell mindenhol összeesküvésre gyanakodni... :)))

A legtöbb kenőanyag adatlapjai hozzáférhetőek a neten, ha a (viszkozitás) mérés azonos ASTM szabvány szerint történt - márpedig a V40 és a V100 értékeknél ez a helyzet - akkor az értékek gond nélkül összehasonlíthatóak.

Nem gondolom hogy egyetlen kenőanyag gyártónak is bármiféle érdeke fűződne ahhoz hogy az adatlapokon fals viszkozitási értékeket adjon meg.

Ha mégis gyanakodsz akkor fordulhatsz pl. a Metric laborhoz (http://www.metric.hu/), jó pénzért bármilyen mérést elvégeznek a kedvedért.

Alapos gyanú esetén természetesen célszerű feljelentést tenned a Fogyasztóvédelemnél (http://www.nfh.hu/).

Előzmény: johannes. (33240)
johannes. Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33240

Itt az a gond,hogy a vásárlók nem igazán tudnak utánajárni, hogy megfelelő eljárással végezték a vizsgálatokat.

A meglévő adatok alapján is lutri az egész, nehéz megállapítani, hogy ki csal és ki nem.

Ha vw tudott, itt sem kizárt.

Utólagos ellenőrzéssel kik foglalkoznak az olajaknál?

Előzmény: SLX-350 (33239)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33239

" ... A viszkozitásra vonatkozó adatokat mennyire tekinthetjük pontosnak? ... "

Általában beszélgethetünk a viszkozitásról is.... :))

Normális esetben minden mérési adat mellett (olajoknál jellemzően ASTM számmal jelölve) illik feltüntetni a mérési eljárást is. Ha a mérés azonos ASTM  szabvány szerint történt akkor a mért adatok 1:1-ben összehasonlíthatóak.

Előzmény: johannes. (33238)
johannes. Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33238

TEHÁT AKKOR A FELTŰNTETETT ADATOK ALAPJÁN NEM JUTUNK PONTOS INFORMÁCIÓHOZ.

A viszkozitásra vonatkozó adatkat mennyire tekinthetjük pontosnak?

Előzmény: SLX-350 (33237)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33237

Szia Johannes,

Eszembe jutott a szakállas vicc:

-  Mennyi?

- Nyolc!

- Mi nyolc?

- Mi mennyi?

Egy mérési eredmény szvsz akkor értékelhető ha ismerjük a mérés körülményeit is. A lobbanáspont mérésére alapvetően két módszer - a nyílttéri és a zárttéri - ismeretes és még  ezeken belül is lehetnek eltérések a mérési körülményekben.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Lobban%C3%A1spont

Előzmény: johannes. (33233)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 33236

Szia Robi,

A Magnatec olajok nagyjából 2 évnyi "zöldség" után valóban visszakapták az olajokra általában jellemző borostyánsárga színüket.

Előzmény: Robi53 (33235)
Robi53 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33235

Részben válaszolok is magamnak.

Felleltem a web-en egy idén augusztusi biztonsági adatlapot Magnatec A5 5w-30-ról (igaz, ez nem Professional), ami a "szín"-nél azt mondja, hogy "borostyán".

Emlékeim szerint ez is "zöld" volt korábban.

Szóval, ekkor-tájt változhatott, és lehet, hogy ekkortól már nem jegye a zöld szín ennek az anyagnak.

Előzmény: Robi53 (33234)
Robi53 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33234

Szervusztok,

Vájtfülű, hozzáértő, sokat-látott fórumtársaktól kérdezném:

Castrol Magnatec Professional A5 5w-30 motorolaj milyen színű?

Nem oly rég a flakonos kiszerelés méreg-zöld, olaj-zöld volt.

És ennek az anyagnak megkülönböztető jegye is volt ez a szín.

Ma a hordós kiszerelésű okkeres beütésű arany- vagy méz"sárga" (na, az aranynál és méznél is azért sötétebb sárga)

Állítólag néhány hónapja már ilyen, előtte a hordós is sötétzöld volt.

?

@ SLX-350, véleményed?

johannes. Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33233

Azt mondja az írás :

"A lobbanáspont jó mutatószám lehet az alapolaj minősítéséhez. Minél magasabb ez a hőmérséklet, annál jobb."

Másik írás:

"A szintetikus olaj használatának előnyei: magasabb lobbanáspont."

Castrol 5w40---flash point: 207

Mol 15w40---flash point:    230

Én látok rosszul ?

oLayos Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33232

T Mathias23!

Nem térek el az kiadott manuál ajánlásától:

"Engine

Engine

ENGINE OIL

Check the oil level weekly, or whenever you fill up with fuel.

Ideally the oil level should be checked with the engine hot

and the car resting on level ground.

Oil specification

Petrol engines: 10W/40 engine oil meeting ACEA A2.

Note that for 1.8 petrol engine cars only, ACEA A1 oils can

also be used and that this specification may improve fuel

economy.

Diesel engines: 10W/40 or 15W/40 engine oil meeting both

ACEA A3 and ACEA B3 specifications.

Oils manufactured to the above specifications are suitable for

use in temperatures between -20°C to +30°C (if climatic

temperature falls outside these limits, seek advice from your

dealer)"

Előzmény: Mathias23 (33229)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33231

Szia Mathias,

" .... Rover 75 2.0 CDTi 2005-ös évjárat, milyen motorolajat javasoltok bele? ... "

Jóllehet a motor valóban a BMW-től származik (M47R) de a rendelkezésemre álló infók szerint egyértelműen SAE 10W-40-es ACEA A3/B3 minősítésű motorolaj használatát írták elő (az LL04-es olajok ACEA C3 minősítésűek, így szvsz nem a legjobb megoldást jelentik ehhez a motorhoz).

mantec Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33230

T Mathias23!

"... milyen motorolajat ..."

A motor származására tekintettel BMW LL-04-t teljesítőt.

A teljesség igénye nélkül: idealo.de, kauffer.hu, auto-motor.oel.de ato24.de.

Mathias23 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33229

Sziasztok!

Rover 75 2.0 CDTi 2005-ös évjárat, milyen motorolajat javasoltok bele?

mantec Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33228

T Norbi10.!

"... gondolom ..."

Nem.

Előzmény: Norbi10. (33226)
oLayos Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33227

:))

Jól van na!  ... végül is nem tiltott (talán).;-)

Előzmény: SLX-350 (33225)
Norbi10. Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33226

oLayos  és SLX-350

Köszönöm a választ.

Nem eszei még egy kicsit sem, akkor kipróbálom az 5W40 et hidegen jobb a kenése gondolom.  Mint a 10W40 nek. Viszont nyáron nagy melegbe meg gondolom inkább a 10W40 a jobb. 

Előzmény: oLayos (33224)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33225

Miért, hát nem beszéltünk össze?... :)))

Előzmény: oLayos (33224)
oLayos Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33224

Hali SLX!

... még utóbb lesz aki feltételezi az összebeszélés tényét!:)

Előzmény: SLX-350 (33223)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33223

Szia Norbi,

Ehhez a motorhoz széles skálán, a 0W-30-tól a 10W-50-ig terjed az egész éves használatra javasolt (és megfelelő jóváhagyású) olajok listája. Ha eddig 10W-40-est használtál és nem volt számottevő olajfogyasztás akkor - a télre is tekintettel - szvsz érdemes lépni egy fokot lefelé, az 5W-40-re. Az általad említett két olaj közül ehhez a motorhoz a nagyobb bázisszámú A3/B4-es olaj tűnik jobb megoldásnak.

Előzmény: Norbi10. (33221)
oLayos Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33222

T Norbi10.!

Mind a kettő rendelkezik az előírt VW (ehhez az autóhoz is) gyártóművi előírással, így használható bármelyik.

Ha ennek az olajmárkának ebből a terméksorából választanék, én a másodikat tenném.

Előzmény: Norbi10. (33221)
Norbi10. Creative Commons License 2015.11.25 0 0 33221

Sziasztok! VW golf 4 1.6 16V BCB melyik olajat érdemes beleönteni? Eddig 10W-40 et kapott, és mondták hogy ez nem igazán belevaló, inkább 5W-30/ 5W-40 Egyáltalán szabad beleönteni vékonyabb olajat ha mindig 10W-40 volt benne? 130.000Km van az autóba jelenleg. Megtaláltam a könyvébe milyen az ajánlott.

Két olaj közül melyik legyen?

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-4-literes/201/16950

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-a3-b4-4-literes/48452/16950

akkumlátor Creative Commons License 2015.11.24 0 0 33220

Tiszteletem!

Érdeklődnék, hogy mit tudni manapság a Millers oilsról?

Tényleg csúcs termékek, amik "ütik" a közismert nagyobb márkák termékeit, mint pl Mobil, Castrol,Motul, vagy csak túl van árazva és hájpolva?

Nagyon kíváncsi lennék az itteni szakik véleményére!

Válaszukat előre is köszönöm!

Szép estét!

Fütyülős Creative Commons License 2015.11.24 0 0 33219

Nincs FAP. 

Ilyen árban, de max 8-9 körül van olyan alternatíva, ami sokkal jobb, mint az ELF SXR? durván 10.000km-enként cserélem az olajat. Ha nem lényeges a különbség, akkor marad az ELF, csak most felmerült megint a topicban az olajtéma és ilyenkor mindig elbizonytalanodok, hogy mi lenne a legjobb az autónak.

mantec Creative Commons License 2015.11.24 0 0 33218

T Fütyülős!

"... melyik ..."
Mindhárom motorolaj részecskeszűrő (DPF/FAP) nélküli Renault dízelmotorba való.
Kivéve a kivételek.

A Total egy multinacionális energetikai cég.
A Mannol az SCT csomagoló cég márkaneve.
A két cég nem egy ligában játszik.

"... jobb ..."

Szerinted?

Előzmény: Fütyülős (33216)
stevie-13 Creative Commons License 2015.11.24 0 0 33217

(1.5 dCi 106LE)

Részecskeszűrő (FAP) van?

Előzmény: Fütyülős (33216)
Fütyülős Creative Commons License 2015.11.24 0 0 33216
Előzmény: SLX-350 (33215)
SLX-350 Creative Commons License 2015.11.16 0 0 33215

" .... Ahol MB 229.1 teljesítményszint van előírva, ott alkalmazható-e az MB 229.31/229.51 teljesítményszintű olaj? ... "

Röviden: nem egészen... :(

Az MB motorokkal működő autók egy része (alapvetően a részecskeszűrő nélküli dízelek) elfogadja mindkét (229.x és 229.xy) normát, a részecskeszűrősökhöz természetesen csak 229.31 vagy 229.51-es jóváhagyású olajok használhatóak míg a benzinüzemű motorok nagy részénél kizárólag a nagyobb bázisszámú (229.1-es) 229.3-as és/vagy 229.5-ös jóváhagyású motorolajok használhatóak.

Előzmény: MortalWombat (33198)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33214

T trakeszv6!

200 ezer még nem a világ vége, de cseréltesd azt a vezérlést már ki, vagy add el a vasat. Nagyobb viszkozitás nem lehet a megoldás kulcsa. A gyári szabványról már nem is szólok!

Előzmény: trakeszv6 (33211)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33213

T MortalWombat!

http://castrolmintabolt.hu/webshop/product/castrol-edge-titanium-fst-5w-40-a3-b4-4-literes/48452/7933

... de természetesen ezzel semmi reklámot nem szeretnék nyomatni. 

Előzmény: MortalWombat (33210)
trakeszv6 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33212

elfelejtettem inditáskor,alapjáraton...csörög...

Előzmény: trakeszv6 (33211)
trakeszv6 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33211

üdv az olajguruknak!

Öregebb kocsimban (17éves) csörög a lánc enyhiteni tudom sürübb olajjal a csörgést?vagy csak feleslegesen töltöm bele(tudom az ideális az lenne ha a láncot ,vezérlést kompletten cserélném)

(5W30 helyett 5W40,10W40 vagy5W50, 20W50 lenne)

vagy egyáltalán ez tévhit hogy sürübb olajat rakjak bele(véleményem szerint a kopás végett már mindegynek tartom mivel 200000km felett van a motor)

Kössz a válaszokat........

MortalWombat Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33210

Köszönöm, már kezdem érteni.

Tehát az A3-ast kell keresni.

Előzmény: oLayos (33209)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33209

T MortalWombat!

" ...  egy Edge Titanium FST 5w-40-et ... "

Csak ebbe van ACEA C3 szabványnak megfelelő is. Ezért is írtam ki a teljes megnevezését!:)

Előzmény: MortalWombat (33207)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33208

T combi27!

Igen, írhattam volna sima nem-et.

... de ennél a motornál más modellnél jelenleg a gyártó beajánlja a csökkentett SAPS tartalmú Selenia K P.E. 5W-40-es motorolajat. Ők tudják, én maradnék az alap ACEA A3 ajánlású motorolajnál jelen esetben. Nem tisztem a gyári ajánlások degradálása. Főleg, ha másoknak ajánlok.:)

Előzmény: combi27 (33203)
MortalWombat Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33207

Az előző autómban 2.2 DTI motor volt, abban bevált a Edge Titanium TurboDiesel 5w-40 olaj.

Evidens, hogy ebbe nem azt raknám, hanem egy Edge Titanium FST 5w-40-et.

Nekem ez az olajmárka vált be, azért venném ezt, de nem TD formulában.

Előzmény: oLayos (33206)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33206

T MortalWombat!

" ...  Castrol Edge Titanium ... "

... de melyik?

Ha a Castrol Edge Titanium FST A3/B4  5W-40-et használtál és elégedett voltál vele, akkor azt mondanám, lehet jó választás. (válaszoltam)

Előzmény: MortalWombat (33205)
MortalWombat Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33205

Csak egy kérdés volt részemről.

Arra gondoltam, hogy a DEXOS2 a GM-LL-A/B025-ös "jogutódja", magyarul beletehető minden olyan autóba, amibe GM-es szabvány való.

A 2,0-ás benzines Phedra-ba az MB229.1 az - egyik - előírás, most Castrol Magnatec van benne.

Viszont az előző autómban volt Castrol Edge Titanium olaj, azzal nagyon meg voltam elégedve, és a következő olajcserénél ezt szeretnék beletenni - aminek 229.31/51-es a szintje - hacsak nem ellenjavallt. 

Azért kérdeztem, mert ha ez a specifikáció kizárólag a részecskeszűrős CR Wankelmotorokhoz, vagy CNG-s Atkinson ciklusú benzinmotorokhoz jó, a többit meg gallyra vágja, akkor nem agyalok rajta.

Előzmény: oLayos (33201)
combi27 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33204

Lavinánál jelenleg LEHET hogy nem kapható,  (bár én ki tudtam választani a listából, és az adatlapja le is töltődött).

Két utcával arrébb lakik egy nagyon jó ismerősöm aki "üzletkötő" a Lavinánál, ha összefutok vele és nem felejtem el megkérdezem mi a helyzet a termékkel...

biztos van oka hogy nem forgalmazzák már Magyarországon (több webáruház katalógusában is szerepel "nincs készleten" felirattal), és nem biztos hogy az ára miatt...

Előzmény: oLayos (33200)
combi27 Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33203

nem akar...kérdezte hogy használható e helyette....

egy sima "nem"  is elég lett volna :D

Előzmény: oLayos (33201)
johannes. Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33202

Évek óta követem a fórumot, ti ketten,mantec és olayos állandóan vitáztok, nem akartok nyitni erre egy külön fórumot ?...;-)

Egy biztos, ha ennyi mindenben nem értetek egyet, akkor valószínűsíthető, hogy valamelyikőtök hibázik, nem kicsit, vagy 50-50%...?

Remélem nincs harag...

oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33201

T MortalWombat!

De miért akarsz csökkentett SAPS tartalmú motorolajat használni egy olyan gépbe, amihez nem az van előírva?

Elég nagy a választék az MB229.1 specifikációt teljesítő motorolajokból.

Előzmény: MortalWombat (33198)
oLayos Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33200

T mantec!

" ... Nincs ilyen termék. ... "

Akkor jelenleg Magyarországon nem kapható, de ha valóban nincs ilyen termék a Mobil Super termékcsaládban, akkor sehol se. A kijelentésed általános, nem korlátozott. Beszerezhető vagy nem? Ha igen, akkor viszont van!

(azért csak elvagyunk)

Előzmény: mantec (33199)
mantec Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33199

T oLayos!

"... Lavina ..."
A hivatkozott nyilvántartás elavult.

Mégegyszer röviden:
Nincs ilyen termék.

Előzmény: oLayos (33197)
MortalWombat Creative Commons License 2015.11.15 0 0 33198

Urak!

Csak egy kérdés.

Ahol MB229.1 teljesítményszint van előírva, ott alkalmazható-e az MB 229.31/229.51 teljesítményszintű olaj?

Üdv:MW

oLayos Creative Commons License 2015.11.14 0 0 33197

A link helyesen és legörgetve megtalálod: http://lavina.hu/termeklap/

Előzmény: oLayos (33196)
oLayos Creative Commons License 2015.11.14 0 0 33196

T mantec!

Ellentétben veled én nem minősítem igyekezetedet, de ...

http://mennyiazara.hu/vasarlas/mobil-super-2000-formula-p-10w-40-1-liter

Valóbban több kell.

Még itt is.

... de szerintem nem egymással történő szómenésünkre kíváncsiak az itt megforduló olvtársak.:)

Előzmény: mantec (33195)
mantec Creative Commons License 2015.11.14 0 0 33195

T oLayos!

"... kihagytad ..."

Az ExxonMobil konszern eme termékét nem forgalmazza Mo-on.

Nem létező termékről meg nincs értelme beszélni/írni.

Megható az igyekezet.

De ehhez több kell.

Még itt is.

Előzmény: oLayos (33191)
Ritchie87 Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33194

Akkor te mit ajánlasz bele? Németből hozatok, ha itthon nem kapható.

Előzmény: mantec (33188)
Ritchie87 Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33193

Mindenkinek köszönöm! 

Akkor marad az 5w40, motormosás meg nem kell. 5-7000között le volt eddig is benne cserélve az olaj, 25 éven keresztül. Egy autószerelő győzköd csak a dologgal.

combi27 Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33192

oLayos, 

mantec nem ismeri a "köznyelv" fogalmát... ne is próbáld így bármiről meggyőzni...

gondolom otthon  az ágyban is teljesen "hivatalos" :D 

Előzmény: oLayos (33191)
oLayos Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33191

T mantec!

Nem én állítom, ezt írtam:

" ... de a köznyelvben ... még ha 10W-40-et kérnek is Mobil1 a márka megnevezése ... "

Utalni akartam, hogy legtöbben akár szóban, akár írásban, de így kérik. A Mobil1 beleégett a köztudatba. Nálam soha nem találtál ilyen összefüggést/kapcsolatot.

... és kihagytad a Mobil Super termékcsalád 10W-40-es olajai közül a Mobil Super 2000 Formula P 10W-40-et.

Csak úgy!:)

" ... Illik ... "

Igen, ez ajánlás szintű, a kell pedig előírás lenne.

Előzmény: mantec (33190)
mantec Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33190

T oLayos!

"... igazad van ..."
Hát akkor?

"... 10W-40 ,,, mobil1 ..."
Az EssoMobil konszern - MO-on forgalmazott - Mobil 1 terméksorában nincs 10W-40, 5W-40 viszkozitási osztályba tartozó motorolaj.

A Mobil Super terméksorában létezik:
Mobil Super 2000 X1 5W-40,
Mobil Super 2000 X1 10W-40,
Mobil Super 2000 X1 Diesel 10W-40.

"... kell ..."
Le nem írt állítással vitatkozol.
Minek?

Ismétlem: illik.

Előzmény: oLayos (33189)
oLayos Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33189

T mantec!

" ... "... Mobil1 5W-40 ..."
AZ ExxonMobil konszern az aktuális gyártóművi elfogadással rendelkező motorolaját - Mobil 1 Formula M 5W-40 - nem forgalmazza Mo-on. ... "

Te nem változol.:D

... bár igazad van, de a köznyelvben ... még ha 10W-40-et kérnek is Mobil1 a márka megnevezése. Ez van!

Az meg hogy egy jó állapotú, rendszeresen jó minőségű és nem túlhasznált, kellő detergens és diszpergens adalékolású motorolaj használata mellett minden olajcsere előtt kell e motorbelső tisztító lötyi használata, hát nem vagyunk egy véleményen. Ez is egy ami nem tesz bennünket sablonossá.

Előzmény: mantec (33188)
mantec Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33188

T Ritchie87!

"... mercimbe ..."
Aktuális olajkövetelmény MB 229.5.

Ezt teljesítő motorolajok.

"... Mobil1 5W-40 ..."
AZ ExxonMobil konszern az aktuális gyártóművi elfogadással rendelkező motorolaját - Mobil 1 Formula M 5W-40 - nem forgalmazza Mo-on.

"... híg ..."
A motorolajnak ilyen tulajdonsága nincs.

" ... csak hidegindításnál ..."
Majdnem.

'... motormosás ... belső ..."
Olajcsere előtt illik.

Előzmény: Ritchie87 (33186)
oLayos Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33187

T Ritchie87!

Használd nyugodtan azt a Mobil 5W-40-et, hozzáteszem ezeknél a 10W-40 is tette a dolgát. Nem lesz az túl híg, a mi éghajlatunkon ha viszkozitást nézzük, jó döntés.

Motormosás: nem tudom milyen a motorbelső, így tanácsot is nehéz adni. Feltételezzünk egy közepesen dzsuvás állapotot - bár ha ezt az olajat használtad és időben cserélted nem gondolnám - akkor érdemes egy többlépcsős tisztítással játszani.

Elsőre tennék bele egy olcsó, de nem a gagyi kategóriába tartozó 5W-40 vagy uram bocsáss' 10W-40-es olajat, azt 1000 km használat után megkínálnám belső motortisztítóval - nem írok márkát, nekem is van favoritom - és azt az utasításnak megfelelően meghatározott járatás után leengedném. Ez nálam bevált és így használom. Hozzáteszem saját autóimba nem kellett még használnom!

Előzmény: Ritchie87 (33186)
Ritchie87 Creative Commons License 2015.11.13 0 0 33186

Sziasztok!

1.8 literes 133 ezer km-t futott 190-es mercimbe Mobil1 5w40-es olajat használok. Pár fickó meg akar kövezni, hogy ebbe 10w 40 kell, mert nyáron az túl " híg" . Úgy tudom, csak hidegindítási szerepe van az első számnak. Télen kb fele idő alatt felépül a nyomás, meleg motornál meg nincsbkülönbség.

Még valami motormosásról mi a vélemény? ( belső) Én félek az ilyesmiktől.

johannes. Creative Commons License 2015.11.12 0 0 33185

...illetve mennyit töltsek bele ? erre a célra kevesebb is elég és néha átforgatni vagy töltsem fel, hogy álljon az olajban?...mivel jó pár évig még biztos nem lesz használva...

johannes. Creative Commons License 2015.11.12 0 0 33184

sziasztok!

Autóból kivett de működő motorba szeretnék olajat cserélni, már 2-3 éve benne van és ugye használt olaj, néha átforgatom, de szerintem nem jó ha ennyi ideig benne van.

Milyet tegyek bele erre a célra?...Olcsóbbat vagy inkább valami speckót, hogy ritkábban kelljen cserélni.

mantec Creative Commons License 2015.11.12 0 0 33183

T m.Lajos!

"... javasolt ..."

A minimum követelmény VW 505.00-t teljesítő motorolajok.
Ezekből a legjobbak - PAO alapolaj okán -  a 0W-40-s viszkozitási osztályba tartozók.

idealo.de

Előzmény: m.Lajos (33181)
oLayos Creative Commons License 2015.11.11 0 0 33182

T m.Lajos!

Válaszd az elsőt, kommentár nélkül!

Előzmény: m.Lajos (33181)
m.Lajos Creative Commons License 2015.11.11 0 0 33181

Sziasztok!

Mióta nem írtam volt egy olajcserém, lassan esedékes az új, akkor még nem váltottam, azóta szerelőt is cseréltem, nem csak olajat :)

Két versenyzőre szűkítettem le a kört, ebben kérnék némi utolsó lökést a tapasztaltabbaktól:

Audi A4 1998 1.9 TDI 320 e km jó motorikus állapot

a régebbi posztokban leírt szempontok:

-megbízható márka, ami nekem szimpatikus:)

-jó hideg oldali indítás

-szintetikus

-autómnak nemcsak megfelelő, de jó minőség is, nemcsak valami, ami tudja a szabványt

Mindenki posztját visszaolvasva és némi olvasgatás után ő maradt, amit anno mantec fórumtárs is javasolt a listáján:

Mobil 1 New Life 0W-40

valamint egy böngészéseim során mellé beesett versenyző pedig:

Mobil Super 3000 X1 5W-40

Nem akarom túlspilázni, csak érdekel a véleményetek.

Mindkettővel jól járok ez nem vitás, de ha segítetek a döntésben megköszönöm.

És tényleg köszönöm, ha nem küldtök el a fenébe..:)

Robi53 Creative Commons License 2015.10.29 0 0 33180

Köszi, Mantec

Kb innen indultam én is, amikor kérdeztem.

Előzmény: mantec (33179)
mantec Creative Commons License 2015.10.29 0 0 33179

T Robi53!

"... ACEA 2014 ..."

Ezt és ennyit.

Előzmény: Robi53 (33178)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.28 0 0 33178

Sziasztok,

Mit tudtok az ACEA 2014-ről? Lesz még, vagy már nem is?

Esetleg csak 2015 lesz már?

Arról végképp semmi hírt nem találok, 2014-ről is csak a halasztás tényének bejelentését.

oLayos Creative Commons License 2015.10.27 0 0 33177

T Fishor!

" ... Időben 2 évet kibírnak ezek ... "

Gyártó 1 évet, vagy 15 ezer kilométer írt elő. Amelyik előbb megvalósul.

Tehetsz bele bármilyen csudalöttyöt! Nem a kibírásra kell hajazni.

Előzmény: Fishor (33176)
Fishor Creative Commons License 2015.10.27 0 0 33176

Sziasztok!

Ignis 1,5gs-be akarok olajat venni. 2 közt vacilálok.

Eneos Premium Hyper 5w30

Eneos Sustina 5w30

A Sustina kb. 1,6x annyiba kerül mint a Premium. Ér annyival többet, miben jobb? Leírás alapján azt versenyolajnak írják nagy teljesítményű autókhoz, az én kocsimba ez alapján feleslegesnek tűnik. Évi max 5000km-t megyek.)

Időben 2 évet kibírnak ezek motorkárosodás nélkül?

Üdv: Fishor

gallo Creative Commons License 2015.10.23 0 0 33175

Koszonom szepen.

Előzmény: gsis (33174)
gsis Creative Commons License 2015.10.23 0 0 33174

A feltöltési mennyiség  4.3 liter .

Előzmény: gallo (33172)
zoli07 Creative Commons License 2015.10.23 0 0 33173

Szerintem 4l-nél több úgyse megy bele.

Előzmény: gallo (33172)
gallo Creative Commons License 2015.10.23 0 0 33172

Sziasztok.

VW Caddy 2011 motorkod CAYD motorolaj feltoltesi mennyiseg erdekelne. Gugliztam, de egyelore sikertelenul.

Szervizkonyvben, leirasban nincs. Porsche Budahoz-hoz megyek majd (nem cserere), de ott sem biztos, hogy el akarjak majd arulni :)

Valami tipp?

Koszi

S.66 Creative Commons License 2015.10.21 0 0 33171

Köszönöm a hozzászólást! Elolvastam, amit korábban írtál a hamisítvány témáról, és az igazat megvallva kicsit megnyugodtam. A leírtak alapján én úgy láttam, ez a webshop megbízhatónak tűnik. Azért innen rendelnék elsősorban, mert viszonylag közel van hozzánk az üzlet, és személyesen is át tudom venni a megrendelt árut.  webshop.nyirautotrade.hu A Magnatec 10w40 is jobb áron van, mint amennyiért én korábban vettem. Igaz van pár oldal, amit itt is láttam hozzászólásokban, ahol olcsóbb lenne, de ha a szállítási költséget hozzáadom, akkor közel ugyanannyiba kerül, és én jobban szeretem előbb megnézni azt amit veszek. :)
Még egyszer köszönöm, és remélem nem fogok csalódni! :)

Előzmény: stevie-13 (33169)
combi27 Creative Commons License 2015.10.20 0 0 33170

Most mi van? Gm Dexos2 5w-30 6100 forint ahonnan èn szerzem be (màrkaszerviz, sógor), Saab alkatrèszekre szakosodott webàruhàzban 18-20 ezer között van...ha dràga az a baj , ha olcsó akkor meg az?

Előzmény: S.66 (33167)
stevie-13 Creative Commons License 2015.10.20 0 0 33169

A Ravenolról már megbizonyosodtam, hogy nem hamisítják, többszörösen is le van védve ez ellen.

A hamisított olaj mítosza egy túlfújt lufi.

Hamis olaj valóban létezik, de csak ott terítik, ahol az árumozgás nincs regisztrálva, például nem kapsz számlát. Tipikusan ilyen a Vatera, az OLX meg a többi apróhirdetéses forráson hirdetett termékek.

Ha olyan webshopból rendelsz, ahol van fizikai cím (nemcsak egy postafiók), vonalas telefon (nemcsak egy mobil) és mondjuk egy adószám, ott nemigen futhatsz bele hamisított olajba. 

A hamisított olajokról bővebben értekeztem itt:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128594831&t=9014426

SLX-350 Creative Commons License 2015.10.20 0 0 33168

" .... A Ravenolról már megbizonyosodtam, hogy nem hamisítják, többszörösen is le van védve ez ellen. ... "

A Castrol is megfelelő védelmi jegyeket kapott, az utóbbi másfél évben nem hallottam hamisított Castrol olajokról.

S.66 Creative Commons License 2015.10.20 0 0 33167

Mint ahogy írtam korábban, attól tartok, hogy hamisítványt veszek a Castrolból. Valaki mondja meg, hogy ugyanaz az olaj hogy kerülhet az egyik oldalon 5000 Ft-ba, a másikon meg 8000 Ft-ba? A Ravenolról már megbizonyosodtam, hogy nem hamisítják, többszörösen is le van védve ez ellen. Ugyanazon minősítéseknek felel meg, mint a Magnatec, tehát inkább ezt használnám a továbbiakban. Gondoltam kikérem olyanok véleményét is, akik már régóta foglalkoznak a témával, esetleg használják, és ismerik mindkét márkát.

Előzmény: Vadkeleti (33166)
Vadkeleti Creative Commons License 2015.10.20 0 0 33166

"Egyre több hamisítványról hallani, eddig Castrol Magnatec 10w40-et használtam, de elsősorban az ára miatt, és a minősítéseket figyelembe véve választanám a Ravenol-t."

https://alkatreszek.hu/castrol_10w_40_magnatec_4l_motorolaj/ca_10w_40_magnatec_4l

Tulajdonképpen miért is váltasz?

Előzmény: S.66 (33164)
oLayos Creative Commons License 2015.10.19 0 0 33165

T S.66!

Nem ismerem annyira, hogy véleményezzem, a papír meg sokat elbír. Használják már elegen, nem gondolom, hogy ne felelne meg a felsorolt követelményeknek.

Ez itt újabb, ha gondolod: http://shop.sct-hungary.hu/Ravenol--TSI-10W-40-4L/295/rsz

Előzmény: S.66 (33164)
S.66 Creative Commons License 2015.10.19 0 0 33164

Üdv mindenkinek! Véleményekre lennék kíváncsi a Ravenol márkával kapcsolatban. Ezen az oldalon találtam: Link
Itthon nem annyira ismert, viszont vannak német ismerőseim, akik bátran ajánlották ezt a márkát. Egyre több hamisítványról hallani, eddig Castrol Magnatec 10w40-et használtam, de elsősorban az ára miatt, és a minősítéseket figyelembe véve választanám a Ravenol-t. Esetleg használt már valaki ilyet, vagy tudnátok más alternatívát ajánlani?

csecsenn Creative Commons License 2015.10.18 0 0 33163

Szia oLayos!Köszi!

Előzmény: oLayos (33162)
oLayos Creative Commons License 2015.10.18 0 0 33162

T csecsenn!

Jó minőségű SAE 10W-40-es olajjal használnám. Nekem is van ehhez a márkához kedvenc olajmárkám, de találsz a kínálati palettán sok megfelelő olajat.

API SJ, SL, SM, SN speckókkal rendelkezők legyenek, bár géped gyártásakor még az SG volt talán. A második betű minél hátrébb van, annál valószínűbb, hogy kedvezőbb lesz a motorodnak.

Bár ACEA szabvány csak később jött, de azért ACEA A3 nem baj ha van.

... és ez kapható rogyásig.

Előzmény: csecsenn (33160)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.18 0 0 33161

" ... a dexos2-t ami a jelenlegi GM követelmény mindenre, és szerencsére visszafelé kompatibilis is  ... "

Egész odáig amíg a GM-LL-A/BB-025 volt az eredeti követelmény. A 14 éves Corsámban én azért ragaszkodok az eredetileg előírt ACEA A3/B4 követelményhez.

Előzmény: kisp113 (33157)
csecsenn Creative Commons License 2015.10.18 0 0 33160

Sziasztok: Lada 21043  --------nova 1500-as 1994 es evjárat  94000km .Milyen motorolajat ajánlotok bele?Olyan a motorja mintha most   jott volna ki a gyárbol.Elore is köszönöm a válaszokat:)

oLayos Creative Commons License 2015.10.17 0 0 33159

T Trab.Antal!

Könyv szerint:

Európa

API Service SL vagy SM, ACEA A5 vagy magasabb.

A Hyundai Motor Company által jóváhagyott

motorolajat használjon.

Kérje egy hivatalos HYUNDAI márkaszerviz tanácsát

a részletekkel kapcsolatban.

Kivéve Európa

API Service SM, ILSAC GF-4 vagy magasabb.

Motorolaj *1 *2   

(olajteknő      3,1

szűrő)        0,3

Ajánlásban a Shell Helix termékcsalád szerepel, ami persze nem kizárólagos. Benzinesekhez SAE 0W-40, 5W-20, 5W-30 és 5W-40 viszkozitást sorolnak fel.

Előzmény: Trab.Antal (33153)
Zoliy85 Creative Commons License 2015.10.17 0 0 33158

Köszönöm, remélem nem lesz gond! :)

Előzmény: kisp113 (33157)
kisp113 Creative Commons License 2015.10.17 0 0 33157

Ez egyébként teljesíti a dexos2-t ami a jelenlegi GM követelmény mindenre, és szerencsére visszafelé kompatibilis is - nem bonyolították túl. 

(én is ezt használom a GM benzinesben, ugyan nem turbós)

Előzmény: Zoliy85 (33156)
Zoliy85 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 33156

Igaz en magyar oldalakat nezztem de ott dízelt írnak.. Érdekes..

Előzmény: kisp113 (33155)
kisp113 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 33155

?

"Mobil Super 3000 XE 5W-30 is a synthetic high-performance low ash engine oil designed to help prolong the life and maintain the efficiency of the Exhaust Car Emission Reduction Systems in both diesel and gasoline powered automobiles."

http://www.mobil.com/UK-English/Lubes/PDS/GLXXENPVLMOMobil_Super_3000_XE_5W-30.aspx

Előzmény: Zoliy85 (33154)
Zoliy85 Creative Commons License 2015.10.16 0 0 33154

Sziasztok!

Ma voltam a kocsimmal a SAAB Szervizbe. 9-3 2.0 t 2004-es

Mobil super 3000xe olajat tettek bele a számla alapján.

Ez nem okoz gondot egy benzines kocsinak? Elvileg dízel kocsikba javasolt olaj.

Trab.Antal Creative Commons License 2015.10.15 0 0 33153

Sziasztok,

Egy Hyundai Atos Prime 1.1 (G4HD motorkód), 2004-es gyártás, kb. 75e km, Ti milyen motorolajat tennétek? Ha jól tudom most castrol 10w-40 szintetikus van benne....

Rihi11 Creative Commons License 2015.10.14 0 0 33152

köszönöm a válaszokat!

jól éreztem hogy  nem nagy az eltérés!

oLayos Creative Commons License 2015.10.13 0 0 33151

T Rihi11!

TOTAL LUBRICANTS HUNGARY

QUARTZ 9000 5W40

Szintetikus technológiával készült motorolaj benzin- és dízelüzemű motorokhoz.Védelmet nyújt a motornak a legszélsőségesebb üzemeltetési körülmények között is. Használata PEUGEOT és CITROEN által ajánlott.ACEA A3/B4, API SN/CF, PSA PEUGEOT and CITROEN B71 2296, VW 502.00/505.00, BMW LL-01, MB 229.3, PORSCHE A 40

QUARTZ 9000 ENERGY 5W40

Szintetikus technológiával készült motorolaj benzin- és dízelüzemű motorokhoz. Védelmet nyújt a motornak a legszélsőségesebb üzemeltetési körülmények között is.ACEA A3/B4, API SN/CF, VW 502.00/505.00, BMW LL-01, MB 229.5 (229.3), PORSCHE A 40

... meg az adatlapok alapján más egyéb is. (összetevők)

Szerintük az API besorolás azonos, meg már a friss csomagoláson is.

Előzmény: Rihi11 (33149)
mantec Creative Commons License 2015.10.13 0 0 33150

T Rihi11!

"... különbség ..."

PSA B71 2296

Előzmény: Rihi11 (33149)
Rihi11 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33149

Üdv!

Érdeklődnék hogy mi lehet a különbség a két olaj között.

TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 5W-40

TOTAL QUARTZ 9000 5W40

Boltos szerint azért olcsóbb az energy mert nem olyan jó!

viszont az api besorolása meg jobb az energy-nek.

Nem is értem miért csinál egy gyártó ennyire hasonló olajat.

köszönöm.

mantec Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33148

T kisp113!

"... mi az oka ..."
Az említett normát a VAG - a 2005. január 1-től teljesítendő - Euro IV. kibocsátási norma teljesítésével összefüggésben vezette be.
Az erre való felkészülés elindulásakor létező termelési kapacitások, gyártási költségek nem tették elérhetővé a feladat ilyen megoldását.

De valóban, azóta eltelt 10-15 év.

Előzmény: kisp113 (33143)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33147

Szia, Mantec

"És miből gondolod, hogy a BP konszern Castrol Edge márkanéven forgalmazott 5W-30 és 5W-40 viszkozitási osztályba tartozó motorolajai bármilyen kapcsolatban vannak a tárgyalt szóval?"

Jó kérdés. Valahogy belaragadtam ebbe. Most, hogy kérdésed okán kutakodom, nem találok olyan, egyértelmű kjelentést, hogy ez aztán a szintetikus, legalább Group IV, talán magasabb.

Valóban, csak a "Titanium FST" technológia felmagasztalására bukkanok.

De a - vélhetően - tévedés ellenére, valahogy mégis jogosnak érzem/éreztem a kérdést, hogy két 5w-30 A5, Ford jóváhagyású olaj közül, a Magnatec vagy az Edge Titanium FST az üdvözítő, és miért, milyen körülmények között?

Az általam értelmezhető, a választás alapját adó paraméterekben tök azonosak és megfelelők, a leírások alapján egyformán csuda-jók.

Csakúgy, mint a Mobil, Motul, LiquiM, Shell, stb. 913-c vagy 913-d anyagok.

A "100% Synthetic" fogalom, lehet, hogy a Motul SPECIFIC 913D kapcsán ragadt be : https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/68453/original/Specific_913D_5W-30_%28GB%29.pdf?1380211890

Vagy a Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30 "Premium Full Synthetic Passenger Vehicle Motor Oil" kifejezés okán : http://www.mobil.co.uk/UK-English-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30.aspx

Előzmény: mantec (33141)
stevie-13 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33146

Ez egyben azt is jelenti, hogy nem hülyeség az 5W30/504.00 helyett 0w-30/502.00 olajat használni ha úgyis 15ezren belül

cserélek? (a gépkönyv megengedi az 502.00-t is)

De mióta mondom! :-)

Előzmény: kisp113 (33145)
kisp113 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33145

Ez egyben azt is jelenti, hogy nem hülyeség az 5W30/504.00 helyett 0w-30/502.00 olajat használni ha úgyis 15ezren belül cserélek? (a gépkönyv megengedi az 502.00-t is)

Előzmény: SLX-350 (33144)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33144

Szia Kisp,

" ... mi az oka annak hogy a "csúcs" elvileg PAO alapú sztártermékek (Mobil1 ESP 0w-40, Castrol T. Fst 0w-30/40) nem teljesítenek VW504.00-t? ... "

A VW az 504 00/507 00 jóváhagyást egyértelműen 5W-30-as olajra "komponálta" (vagyis a jóváhagyás követelményei közt az olaj viszkozitási értékei is szerepelnek). Bizonyos jelek szerint inkább annak látom valószínűségét hogy a még újabb (várhatóan a nyár végén megjelenő) modellekhez (ismét) 0W-30-as olaj lesz az előírás.

Előzmény: kisp113 (33143)
kisp113 Creative Commons License 2015.10.12 0 0 33143

Sziasztok!

Kérdezném a szakértőket, hogy mi az oka annak hogy a "csúcs" elvileg PAO alapú sztártermékek (Mobil1 ESP 0w-40, Castrol T. Fst 0w-30/40) nem teljesítenek VW504.00-t?

Sőt, hirtelen nem is tudtam 0W-s 504-et találni.

Az 502.00-val szemben a rugalmas intervallumon (amit egyébkén nem használunk ki, 12-14k körül csere) ezek szerint lehet hogy semmi más előnye nincs az 504.00-nak? 

SLX-350 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 33142

Mantec,

" .. És miből gondolod, hogy a BP konszern Castrol Edge márkanéven forgalmazott 5W-30 és 5W-40 viszkozitási osztályba tartozó motorolajai bármilyen kapcsolatban vannak a tárgyalt szóval? ... "

Te talán úgy gondolod hogy bármilyen más konszern bármilyen néven forgalmazott 5W-30-as vagy 5W-40-es olaja kapcsolatban van a tárgyalt szóval?

Előzmény: mantec (33141)
mantec Creative Commons License 2015.10.11 0 0 33141

T Robi53!

"... szintetikus ..."
És miből gondolod, hogy a BP konszern Castrol Edge márkanéven forgalmazott 5W-30 és 5W-40 viszkozitási osztályba tartozó motorolajai bármilyen kapcsolatban vannak a tárgyalt szóval?

Előzmény: Robi53 (33137)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 33140

Szia, SLX

Köszönöm. Ilyen (ez, vagy ennek ellenkezője) válaszra/javaslatra vártam.

Maradok a Magnatec Prof. 5w-30 A5-nél.

Előzmény: SLX-350 (33139)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.11 0 0 33139

Szia Robi,

Ha nekem lenne ilyen autóm akkor tétovázás nélkül a 913-D jóváhagyású (vagyis korszerűbb követelményeket teljesítő) Magnatec mellett döntenék. Az olaj neve önmagában nem mindig jelent jobbat, többet.

Előzmény: Robi53 (33134)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.10 0 0 33138

Természetesen.

És ezt a jövőben is fenn kívánom tartani, minden szempontból.

1. Működjön, mert nem akarom kiköttetni, és

2. Működjön, mert nem döglött be, és ezt lehetőleg sokáig csinálja

Előzmény: candle (33135)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.10 0 0 33137

Kedves Mntec,

Kb. ezt, néhány kiragadott példa alapján:

• Semi synthetic oil

Semi synthetic oils are cheaper than fully synthetic as they are a mixture of synthetic and mineral oil. Engines requiring semi synthetic oil must use at least semi synthetic oil (not mineral oil) but may benefit from upgrading to fully synthetic oil for increased protection and performance.

• Fully synthetic oil

As the name suggests, fully synthetic oils are purely synthetic with no mineral oil. They offer the highest levels of performance and are an essential requirement for many modern engines (check your handbook if you're unsure of the requirement for your car).

http://www.halfordsautocentres.com/advice/servicing-advice/semi-synthetic-and-fully-synthetic-oil

"Sokan úgy tudják, hogy a fél szintetikus olaj a teljesen ásványi és a teljesen szintetikus keveréke, de ez nagy tévedés. A félszintetikus gyakorlatilag szintén ásványi, de olyan, amely átesett egy hidrogénező finomítási szakaszon, amitől szintetikusszerű tulajdonságokat mutat.

......

Ezt ( a szintetikusat) már laboratóriumban állítják elő, az ásványi kaotikus szerkezetével ellentétben előre megtervezett molekulastruktúrával rendelkezik, hogy kiszámítható és állandó minőséget adhasson. Ez az az alapanyag, amit eleve kenőanyagnak alkottak és nem csupán az adalékok teszik alkalmassá a célra."

http://www.tesztmotor.hu/muhely/ki_mit_tud_motorolaj

Nem ollózgatok többet. Úgy vélem, sok olaj dobozán az áll, hogy "szintetikus", majd az adatlapot olvasgatva néha rá lehet jönni, hogy ásványi alapolajból készült. Amiből persze nem kell arra következtetni, hogy a megadott előírásokat ne teljesítené. Legfeljebb arra, hogy a minimum-követelmények megfogalmazásakor tekintettel voltak az így előírt olaj összes jellemzőjére - ezek között árára is.

De semmiképpen nem jelenti ez azt, hogy nincs - a követelményeket messze kielégítő - más, nála valamilyen szempontok szerint jobb (esetleg drágábban is).

Ilyen kép alakul bennem a Magnatec és Edge viszonylatában.

Előzmény: mantec (33136)
mantec Creative Commons License 2015.10.10 0 0 33136

T Robi53!

"... full szintetikus ..."

Neked mit jelent ez a szóösszetétel?

candle Creative Commons License 2015.10.10 0 0 33135
Volt már szó erről és ha jól emlékszem szempont volt az is, dpf-es a paripa vagy sem. Neked működik a dpf?
Robi53 Creative Commons License 2015.10.10 0 0 33134

Szia, SLX

Köszönöm.

De akkor most melyik a "jobb"?

Mint Candle is írja (köszönöm), és a kézikönyvem is ezt tartalmazza, a 913-c volt nem oly rég az ajánlás.

És jött helyette az új 913-d (úgy érzem, elsődlegesen a dízelekbe, mert benzinesbe talán inkább a 948-b, bár előbbi is jó).

De itt elválni látszik, és a prémium kategóriában megjelenik a 913-c megfelelőségű (tehát a TDCI-be is alkalmas), de Titanium FST technológiájú, full szintetikus Edge Prof. 5w-30 A5. (Valahogy olyan sejtésem van, hogy ez a technológia a Liqui Molly és Motul versenytársa).

A 913-d az "oxidációs vastagodás" tekintetben "jobb", szigorúbb látványosan, mint a 913-c. De nálam talán pont ez játszik kevésbé, mert az elmúlt 1 évben, 10 ekm-enként, 4x cseréltettem olajat (mindig Magnatec Prof. 5w-30 A5).

Fogalmam sincs, érdemes-e áttérnem az ugyan csak 913-c-s, de full szintetikus Edge Prof. 5w-30 A5-re?

Előzmény: SLX-350 (33131)
candle Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33133

Majd az olajos szakik megmondják mikor, de a d-s olaj az elmúlt pár évben érkezett. Addig a ford is a c-s olajat ajánlotta.

Előzmény: Robi53 (33130)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33132
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33131

Szia Robi,

A 2011-től 2015-ig gyártott Ford dízelmotorokhoz a 913-D jóváhagyású olajok ajánlottak.

A Ford (a Castrol választékán belül) alapvetően a Magnatec termékcsaládra alapoz, azaz a Castrol az összes Európában szükséges Ford jóváhagyást Magnatec olajokkal valósítja meg.

Ennek (részben) ellentmondhat hogy a Castrol választékon belül az Edge olajok jelentik a prémium (jellemzően teljesen szintetikus) kategóriát. A Titanium FST (többek közt titánvegyületet is alkalmazó) technológiát jelent amivel csökkenthetőek a fémes érintkezések száma így kisebb mértékű a kopás.

Előzmény: Robi53 (33130)
Robi53 Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33130

Szervusztok,

Tudja valaki, hogy mi a valós különbség a Castrol Magnatec és Castrol Edge termékek között?

A háttér:

Az utóbbi időben úgy láttam, hogy a DPF-es TDCI-mbe leginkább szánt olaj a Magnatec és Magnatec Professional 5w-30 A5. És a Ford Magyarországtól is ez a javaslat jött, a Castol olajválasztó is ezt adja.

Aztán, a napokban, a fordfocus.hu oldalon egy fórumtárs felhívta a figyelmet arra, hogy már létezik egy Edge Professional 5w-30 A5, aminek ráadásul van Ford WSS-M2C913-c jóváhagyása is.

Megnéztem, létezik, és van neki. (újnak tűnő anyag, ennek ellenére nem 913-d, hanem "csak" 913-c)

http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/0CE99479E68B54DB80257DD3004E237F/$File/BPXE-9TSDES.pdf.

Akkor most melyik a célszerűbb, milyen esetben?

(A kezelési útmutatómban még 913-c 5w-30 A5 van, ami gond nélkül "cserélhető", sőt ajánlott cserélni 913-d-re - és akkor ez pl. Magnatec (Professional) 5w-30 A5, Motul Specific 913 d, stb... . Erre bejön egy 913-c-s 5w-30 A5 Edge Titanium FST).

Mit jelent az Edge "Titanium FST" technológiája? Miben térhet el a legtöbb jellemzőben "azonos" Magnatec és Edge Professional?  

stevie-13 Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33129

Nem. A feltöltő nélküli Renault benzin (Otto) motorok olajkövetelménye az RN0700.

...és az RN0710. A két szabvány között egyébként - úgy tűnik - egyedül a HTHS értéke a különbség, és ami 0710, az egyben 0700 is.

http://vexxol.com/en/component/jce/?view=popup&tmpl=component&img=images/RN0700_to_RN0710.jpg&title=

Többet a Renault szabványokról itt.

Ha este hazajön a feleségem, lefényképezem neked a mi kis Renault-nk karbantartási utasítását is, ahol kifejezetten a 0710-et írják minden motorváltozatra, ami nem részecskeszűrős dízel.

Előzmény: mantec (33128)
mantec Creative Commons License 2015.10.09 0 0 33128

T stevie-13!

"... RN0710 ..."

Nem.

A feltöltő nélküli Renault benzin (Otto) motorok olajkövetelménye az RN0700.

Mondom, ismét, előbb felkészülés, azután észosztás.

Előzmény: stevie-13 (33127)
stevie-13 Creative Commons License 2015.10.08 0 1 33127

Ilyen nincs.

Elnézést.

Valóban nem REN0710 hanem RN0710.

Elnézést, ha valakit félrevezettem, átvertem, téves kényszerképzeteimet rákényszerítettem.

De milyen szerencse, hogy itt van Mantec topiktárs, aki ügyel a részletekre!!!!

Előzmény: mantec (33126)
mantec Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33126

T stevie-13!

"... REN0710 ..."

Ilyen nincs.

Előzmény: stevie-13 (33125)
stevie-13 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33125

ELF és elf helyett vmi más opció, mert az ELFnek elég húzós ára van.

Az ELF-nek kifejezetten kellemes ára szokott lenni, csak nem mindegy, hol keresed :-)

Az autódba való ELF olaj neve Evolution 900 SXR 5W-40, és egy ötliteres kanna 7-8 ezer körül simán megkapható.

Ha más olajat választanál, arra figyelj, hogy legyen REN0710 minősítése.

Előzmény: .ISU. (33120)
.ISU. Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33124

Bocsánat még, akkor annyit kérdeznék, hogy a szerelő ELF excellium 5w-40-et töltene bele. Az jó lesz? (Úgy látom A3/B4-es)

köszi

Isu

Előzmény: .ISU. (33123)
.ISU. Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33123

rendben! Köszönöm a segítségeteket!

üdv.

Isu

Előzmény: SLX-350 (33122)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33122

" ... Az aktuális olajkövetelmény RN0700. ... "

Valóban aktuális (2007-től), 2005-ben még ACEA A3/B4 vagy A5/B5 minősítésű motorolajokat írtak elő ehhez a modellhez (az tény hogy az RN 0700 jóváhagyás ACEA A3/B4 vagy A5/B5 minősítésű olajokkal teljesíthető).

Előzmény: mantec (33121)
mantec Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33121

T .ISU.!

Az aktuális olajkövetelmény RN0700.

Eme elfogadással rendelkező motorolajok:

kauffer.hu

olajmarket.hu

olajsziget.hu

olajlicit.hu

idealo.de

Válassz ár-érték tudatod szerint!

Előzmény: .ISU. (33120)
.ISU. Creative Commons License 2015.10.08 0 0 33120

Szia SLX-350!

2005-ös 1,4-es, III-as clióhoz milyen olajat ajánlasz? ELF és elf helyett vmi más opció, mert az ELFnek elég húzós ára van. (230000Km futás - nem fogyaszt olajat)

köszi

Isu

Skodabajnok Creative Commons License 2015.10.03 0 0 33119

Itt van a Skodabajnok !

Keveset fórumozik ...
Keveset szól hozzá ...
Inkább csak olvas ( és néha nevet ) :-)

és mindig vastag betűvel ír :-D

Előzmény: mantec (32842)
duct Creative Commons License 2015.10.02 0 0 33118

Köszi, akkor megpróbálom.....

Előzmény: SLX-350 (33117)
SLX-350 Creative Commons License 2015.10.01 0 0 33117

Szia Duct,

" .. Csak syntetikus olaj jó hozzá vagy fél szintetikus is mehet, illetve ha a kettő keveredik az probléma? A syntetikusra tölthetek félszintetikust, .. "

Különböző minőségű (ásványi, félszintetikus vagy szintetikus) olajok keverékében (a keverési aránytól függetlenül) mindig a leggyengébb összetevő minősége érvényesül.

Előzmény: duct (33116)
duct Creative Commons License 2015.10.01 0 0 33116

Sziasztok!

Egy 1988-as Toyota statlet 1.3(160.000km) benzines-hez keresek motorolajat....utántöltésre Eourol 10w40 turbosync syntetic olajat kaptam a szervízben ami elfogyott...

Csak syntetikus olaj jó hozzá vagy fél szintetikus is mehet, illetve ha a kettő keveredik az probléma? A syntetikusra tölthetek félszintetikust, illetve a márkák közti különbségeknek van jelentősége?

Köszi

''csiga Creative Commons License 2015.09.29 0 0 33115

Érdeklődnék a hozzáértőktől a gyártói olaj specifikációk olajos dobozokon történő jelölése után.

Ebben a grafikonban  látványosan mutatja a gyártók elvárásait pontozva  a különböző előírásai szerinti  motorkopás, iszapképződés, koromképződés, dugattyú gyűrűhorony és környéke tisztaság elleni védelem, katalizátorral szembeni kompatibilitás, oxidatív viszkozitás stabilitást.

https://www.lubrizol.com/apps/relperftool/pc.html

Egyértelmű – számomra – pl a BMW, a PSA, a Renault, a GM Opel stb.  jelölése. Egy szám egyszer fordul elő. Tiszta sor.

A VW  az 505.01-et 1999-ben jóváhagyta,  és 2005-ben módosította. Ok, de az olajok dobozán nincs feltüntetve, hogy melyik 505.01-et teljesítí.

A Mercedes úgyszintén. Az MB229.31 és az MB 229.51-et jóváhagyta 2009-ben, 2012-ben módosította.  Az olajok dobozán nem láttam kötőjellel írt 2009-et, vagy 2012-t. Legalábbis amiket én néztem, azon nem volt.

Biztos van valami kifutási idő, a VW részéről már 10 év azért eltelt, de mégis mi az irányadó protokoll ilyenkor?

A Merci MB 229.51-e pl csak három éve van érvényben.

Aztán ott az ACEA.

Sok olajos  flakonon nem tüntetik fel, hogy az melyik A3/B4 melyik év, igaz 2008 óta nem sokat változott, de a 2007 és az előttiekhez jelentős a különbség. Itt mi az irányadó?

A C3-nál is a nagyobb ugrás 2008-ban van, de  pl csak picit változott 2012-ben.

Ebből kiindulva:

http://www.motorolajkiraly.hu/index.php/motorolaj/olaj/ENEOS_Premium_Hyper_5W40_Motorolaj_1L__/419

nagy valószínűséggel az újabb előírásokat teljesíti, de teljesen biztos nem vagyok pl a Merci előírásának teljesítésében, bár a BMW  LL-04 miatt valószínűleg az is megvan.

Mi a helyzet a többi gyártóval?

mantec Creative Commons License 2015.09.28 0 0 33114

T honfibú!

Az összetétele megegyezik  a Mol Essence Diesel 5W-40-nel.

Előzmény: honfibú (33113)
honfibú Creative Commons License 2015.09.28 0 0 33113

Üdv!

Vélemény erről a motorolajról: Unymal Extra 5W40-es, elméletileg magyar előállítású, és most akciósan kb. 1.200,- Ft-ért kapható literje. Egy alap Skoda Fabia 1,2-be lenne, afféle vasárnapi autó, évente kb. 2,5-3,0 km-t fut.

Köszi a segítséget.

stevie-13 Creative Commons License 2015.09.26 0 0 33112

Eddig nem szenteltem figyelmet ennek az API Group II-III-IV-nek, de ezentúl ezt is nézni fogom.

Tessék, új fétis született. Az alapolaj besorolása.

Mondjuk az autógyárak egyre precízebben megszabják, milyen olajat kérnek az autóik. De az alapolaj besorolása tudtommal egyetlen autónál sem szerepel a gyári kívánságlistán. Alighanem ezért nem tüntetik fel a csomagoláson sem.

Ismerős a mondás: "minden út Rómába vezet"?

:--)

Előzmény: Radyus (33103)
oLayos Creative Commons License 2015.09.26 0 0 33111

T Csaby27!

Konkrétan olyan VW502.00-ás olaj érdekel amelyik ACEA C3 specifikációval rendelkezik, vagy inkább olyan ami nem. Ezek nem olyanok, ezek ACEA A3/B4 előírásnak felelnek meg. Az Edge 5W-40-ből van ACEA C3 is ... én a másikat tenném.

Előzmény: Csaby27 (33108)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.26 0 0 33110

" ... A ZF-nél a termékre koncentrálnak. .... "

Én is a termékekre koncentrálok.

Előzmény: mantec (33109)
mantec Creative Commons License 2015.09.26 0 0 33109

T SLX-350!

"... ZF ..."
Imerik ők az "önálló" INA-t is.
Szeinted milyen lényeges kérdésben dönthet az INA menedzsment a MOL előzetes jóváhagyása nélkül?

A ZF-nél a termékre koncentrálnak.
Én a tényleges irányítási jogosultságra.

Előzmény: SLX-350 (33104)
Csaby27 Creative Commons License 2015.09.26 0 0 33108

Köszi!

Ebből at olajból van ami csak C3-as?

Milyen márka jöhet még szóba?

Előzmény: oLayos (33107)
oLayos Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33107

T Csaby27!

A 150 lovashoz elegendő a VW502.00 gyártóművi ajánlásnak a megléte. Ez ugye az eddig használtnak nem volt!!

Ha 5W-40-re akarsz váltani, akár jó választás lehet a Castrol Edge Titanium FST 5W-40. (márkánál maradva)

Én az A3/B4-et választanám, de ez lehet az én rigolyám.

... persze más márka VW502.00 szabvánnyal rendelkező olaja is lehet kifogástalan választás. Akár a Shell Helix Ultra 5W-40 ... stb.

Természetesen max. 15 ezer és olajcsere. Ha nagyon városi a használat, még előbb.

Előzmény: Csaby27 (33106)
Csaby27 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33106

Sziasztok!
Octavia I 1.8T 150LE, 2002-es évjárat, 196.000 km.
5000 km-en megevett 1L Castrol Magnatec 10W40-es olajat. Ez soknak számít? Illetve szeretnék váltani majd 5W40 full syntetic-re. Ilyen olajfogyasztás mellett is maradjak ennél vagy valami mást javasoltok?
Köszi!

La57 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33105

Igazából az 5w-30 as család érdekelt, mert azt használok két autóban is ,de lehet akkor ott sincs különbség és  az is" hidrogénezett paraffinos desztillátum"

Előzmény: oLayos (33102)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33104

Mantec,

" ... a BP konszern Castrol Magnatec elnevezésű terméksorában .... "

Ha teszem azt egy olyan viszonylag ismert cég mint a ZF ismer önálló Aral, BP és Castrol cégeket akkor te miért ragaszkodsz ehhez a rögeszmédhez?

http://www.zf.com/global/media/de_de/lubricantslists/TE-ML_02.pdf

Előzmény: mantec (33096)
Radyus Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33103

Köszönöm, most már értem. Nagyon nem szép dolog ez így! (Eddig nem szenteltem figyelmet ennek az API Group II-III-IV-nek, de ezentúl ezt is nézni fogom.)

Abban tudnátok még segíteni, hogy (maradjunk a MOL-nál az egyszerűség kedvéért) hol találom meg ezt a besorolást? (A biztonsági adatlapon az összetételnél már látom, hogy HC-s olaj a nagy része, de API Groupot nem látok sem a biztonsági, sem a technikai lapján.)

Előzmény: mantec (33100)
oLayos Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33102

T La57!

Ha a Valvoline Synpower 5W-40-re gondolsz, az hidrogénezett paraffinos desztillátum. (72623-87-1)

Előzmény: La57 (33101)
La57 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33101

A Valvoline synpower -röl nincs valami infód ,valahol mintha azt láttam volna hogy tartalmaz PAO-t,de lehet téves az infóm.

Előzmény: mantec (33100)
mantec Creative Commons License 2015.09.25 0 0 33100

T Radyus!

"... Mol ..."
Dynamic terméksor
- 5W-30 és 5W-40 termékeinél szintetikus motorolaj a megnevezés.
- 10W-40-nél részszintetikus motorolaj a megnevezés.
Többinél nincs alapanyagra utaló kifejezés.

A műszaki adatlapokról kiderül, hogy a "szintetikus" szó nekik API group III, HC alapolajat jelent.
A részszintetikus pedig API group II. és III. alapolajok keverékét.

"... Valvoline ..."
Asland konszern a Valvoline MaxLife terméksoruk műszaki adatlapjain nem nyilatkozik a termékeik érdemi összetételéről.

Előzmény: Radyus (33099)
Radyus Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33099

T oLlayos!

Köszönöm, ez most meglepetésként ért, hiszen eddig ezek alapján különböztettem meg különféle olajakat. :-S (Na, nem mintha egyébként számítana.)

Hogyan lehet akkor megtudni, hogy melyik a teljesen szintetikus? (Sem a műszaki, sem a biztonsági adatlapján nem látok erre vonatkozó információt.)

Már meg sem merem kérdezni, hogy a Valvoline Maxlife 5W-40 és a Mol Essence 5W-40 olajok akkor melyik családba tartoznak? Köszönöm!

Üdv.

Előzmény: oLayos (33097)
Radyus Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33098

Üdv!

Konkrétan a fully synthetic kifejezésből, ami tudtommal mind szabad fordításban, mind pedig az "olajos terminológiában" teljesen szintetikusat olajat, alapolajat takar. (Korábban ezzel a felirattal voltak ellátva a flaknok, most viszont HC szintetikusként hirdetik.)

Köszi!

Előzmény: mantec (33096)
oLayos Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33097

T Radyus!

" ...  Korábban ez teljesen szintetikus olaj volt ... "

Ez eddig is HC volt, csak a csomagolás felirata az EU-ban nem egységes.

Előzmény: Radyus (33095)
mantec Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33096

T Radyus!

"... volt ..."
Miből gondolod, hogy a BP konszern Castrol Magnatec elnevezésű terméksorában valaha is volt egyáltalán teljesen szintetikus alapolajjal készült termék?

Előzmény: Radyus (33095)
Radyus Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33095

Szervusztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy miért van HC szintetikus írva a Magnatec 5W-40 C3 dobozára? Korábban ez teljesen szintetikus olaj volt. Változtattak rajta? (Ha igen, kb mikor?)

Köszi! B.

SLX-350 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33094

Igen, ez esetben valóban az 5W-30-as olajra gondoltam (de a javaslatom így is érvényes).

Előzmény: sasa58 (33093)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33093

Szerintem elírta, 5W-30-at akart.

Előzmény: oLayos (33092)
oLayos Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33092

Szia,

" ... Dexos2-es GTL bázisú 0W-30-as (Shell) ... "

Ez melyik?

Előzmény: SLX-350 (33091)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33091

Szia Sasa,

Én a helyedben tennék egy próbát a Dexos2-es GTL bázisú 0W-30-as (Shell) vagy a PAO bázisú 0W-40-es (pl. Castrol Edge 0W-40) olajjal.

Előzmény: sasa58 (33090)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33090

Na most ennyi tudomány után mit javasoltok a 3 éves, 70 ezret futott 1.6 benzines Astra H-ba?

Eddig 5W-30-as GM olaj volt benne (amit kicsit csipeget), de szeretnék valami jobbat (legjobbat), 60-70% városi használat mellett (ár nem számít).

Előzmény: SLX-350 (33089)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.24 0 0 33089

Valóban úgy fogalmaztam hogy "a GTL nem éri el minden téren a PAO jellemzőit".

Ha szigorúan az alapolajokat vetjük össze (ami ebben a formában egyetlen termékben sem jelenik meg, hisz a motorolajokat kivétel nélkül adalékolják) akkor a (vizsgált) GTL viszkozitási indexe és hidegfolyási képessége egy szemernyivel jobb mint a (vizsgált) PAO alapolajé (csatolt link, 13-ik oldal).

http://www.e-metaventure.com/files/Realities%20of%20GTL%20Base%20Oils--Costs,%20Supplies,%20Pricing,%20Impact.pdf

A teljességhez szvsz hozzátartozik hogy ez egy 2005-ös vizsgálat eredménye, a gyártási technológiák időközben fejlődtek valamint mindkét fajta alapolajból többféle létezik, részben eltérő jellemzőkkel.

Előzmény: mantec (33085)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33088

Kössz.

Előzmény: mantec (33087)
mantec Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33087

T sasa58!

"... esetleg meg is haladja ..."

Ez nincs benne.

"... titulált ..."

Én nem titulálok semmit.

Ami PAO-ból készült az korszerűbb a HC-nál, és a GTL-nél is.

"... API ..."

GM (Opel) motoroknál nem játszik.

Előzmény: sasa58 (33086)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33086

Na jó, alapvetően igazad van, 4x írtam meg a választ, de elszállt.

Ha már hasogatjuk a szőrszálat én a

"... nem éri el minden téren a PAO jellemzőit ..."

megállapításra az alábbi kérdést tettem fel:

a GTL technológiával készült olaj jobb-e bármilyen tulajdonságában (már amit egy egyszerű user megért), mint a PAO alapolajból készültek?

Ebben benne van, hogy egyik-másik tulajdonságában eléri, esetleg meg is haladja.

Bátorkodtam ezt megtenni többek között azért, mert pl.: az általad legjobbnak titulált, PAO alapolajjból készült Mobil 1 ESP 0W-40, csak API SM szintű, míg a GTL technológiával készült Shell Helix Ultra Professional AG 5W-30 pedig API SN.

Előzmény: mantec (33085)
mantec Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33085

T sasa58!

"... jobb-e ..."

Idézet SLX-350 kolléga 33063 hsz-ből:

"... nem éri el minden téren a PAO jellemzőit ..."

Melyik szó feldolgozásához kész segítséget?

Előzmény: sasa58 (33084)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33084

Köszönöm, most már csak azt mondja meg valaki, hogy a GTL technológiával készült olaj jobb-e bármilyen tulajdonságában (már amit egy egyszerű user megért), mint a PAO alapolajból készültek?

Előzmény: mantec (33083)
mantec Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33083

T sasa58!

"... a GTL technológiára nem találtam utalást ..."

Fischer-Tropsch eljárás

A Shell legújabb GTL alapolaj előállítási technológiája.

... gázból lesz olaj ...

Előzmény: sasa58 (33075)
mantec Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33082

T sasa58!

"... dexos2 és API SN ..."

Castrol Edge Titanium Fst 0W-40
Castrol Edge Titanium Fst 0W-30
Total Quartz Ineo Mc3 5W-30
Elf Evolution Full-Tech Msx 5W-30
Omv Bixxol special C3 5W-30
...

Az első kettő PAO alapolajjal készült!

oLayos Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33081

T sasa58!

Aki ezt rendeli, az már a Professional csomagolásút kapja. A régebbi már kifutott termék.

Előzmény: sasa58 (33080)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33080

De ez nem Professional, vagy ez ugyanaz?

Előzmény: oLayos (33079)
oLayos Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33079

T sasa58!

Náluk van: http://www.shellshop.hu/190-motorolajok/215-shell-helix-ultra-ag-5w30-1-liter/

... de talán máshol is fellelhető.

Előzmény: sasa58 (33078)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33078

Köszönöm mindkettőtöknek a felhomályosítást, most már csak az a gondom, hogy sehol nem találtam forgalmazót az országban. (Shell Helix Ultra Professional AG 5W-30)

Előzmény: oLayos (33077)
oLayos Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33077

T sasa58!

" ... a GTL technológiára nem találtam utalást ... "

A Helix Ultra sorozatot a  PurePlus technológiával vezették be/reklámozzák. A PurePlus technológiáról meg többek között azért tesznek említést.

"A Shell PurePlus technológia áttörést jelent a motorolaj-fejlesztésben. Ez egy szabadalmazott, földgázt felhasználó (GTL) eljárás, amely több mint 40 év kutatómunka eredményeképpen jött létre, és amely a természetes gázt kristálytiszta alapolajjá alakítja."

SLX-350 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33076

" ... a GTL technológiára nem találtam utalást ... "

Persze, mivel a marketingesek munkába vették a dolgot és PurePlus néven reklámozzák.

sasa58 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33075

Köszi!

Akkor lefordítom a saját nyelvemre: az 5W-30 dexos2 olajok közül ez a legjobb? Megpróbáltam utánanézni ennek az olajnak, a GTL technológiára nem találtam utalást, viszont API SN, ami alátámaszthatja a megállapításomat. A legtöbb (általam megnézett) dexos 2 "csak" API SM még a legjobbnak kikiáltott PAO alapolajjal készült Mobil 1 ESP 0W-40 is.

Persze ez csak egy laikus okoskodás, a hozzáértők lehet, hogy lehurrognak.

Előzmény: SLX-350 (33074)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.23 0 0 33074

Szia Sasa,

A GTL technológiát jelenleg leginkább a Shell alkalmazza, az ő választékukból a Helix Ultra (Professinal) AG 5W-30 rendelkezik a Dexos2 jóváhagyással.

Előzmény: sasa58 (33072)
luki7 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33073

Webshopokban 4-5000 Ft/liter. Legdrágább 0W-40-es olaj a magyar piacon (300v Chrono testvérével együtt)

Mondjuk én picit olcsóbban szerzem be, de így is húzós.

Ehhez képest a Mobil1 New Life jóval olcsóbb és ha jól értelmezem, az full PAO-s.

Előzmény: oLayos (33071)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33072

"A jelenlegi (nem PAO vagy észter) alapolajok közül a GTL (Gas to liquid, vagyis földgázból készült alapolaj) nyújtja a legjobb minőséget de nem éri el minden téren a PAO jellemzőit."

Tudsz ilyet dexos 2 minősítéssel?

Előzmény: SLX-350 (33063)
oLayos Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33071

T luk7!

" ... ezen az áron ... "

Nem tudom ez mit takar?

... de tényleg nem pénztárca barát.

Előzmény: luki7 (33070)
luki7 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33070

Hát ezen az áron elvártam volna hogy full PAO legyen :(

Előzmény: oLayos (33069)
oLayos Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33069

T luk7!

" ... Ez PAO olaj ... "

Talán 50%-ban. A másik fele pedig mint SLX is írta hidrokrakkolt ásványi olaj. Ettől még minőségi termék ám ez is, nem lehúzni akarom.

Előzmény: luki7 (33064)
oLayos Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33068

:))

"jólnevelt"

Előzmény: SLX-350 (33066)
oLayos Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33067

T Robi53!

"...Én hinnék ennek: ..."

... csak részben!

Előzmény: Robi53 (33065)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33066

Amint tudjuk a papír sok mindent elbír.... :))

A biztonsági adatlapon szereplő "lubricating oils, Hydrotreated neutral oil based" (CAS: 72623-87-1) egy "jólnevelt" hidrokrakk (vagyis félszintetikus) alapolajat takar.

Előzmény: Robi53 (33065)
Robi53 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33065
Előzmény: luki7 (33064)
luki7 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33064

Köszi a választ.

Még egy kérdés: én Motul X-Max 0W-40-et használok. Biztonsági adatlapján a következő két összetevőt említi: "DEC-1-ENE, Trimers Hydrogenated" és "Lubricating oils (Petroleum) C20-50 Hydrogenated neutral".

Ez PAO olaj, vagy nem?

Előzmény: SLX-350 (33063)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.22 0 0 33063

" .. a mai technológiákkal már hasonló értékű alapolajaokat gyártanak hidrokrakkolással vagy egyéb más eljárásokkal. .. "

A jelenlegi (nem PAO vagy észter) alapolajok közül a GTL (Gas to liquid, vagyis földgázból készült alapolaj) nyújtja a legjobb minőséget de nem éri el minden téren a PAO jellemzőit.

Előzmény: luki7 (33060)
luki7 Creative Commons License 2015.09.21 0 0 33062

Elnézést, tényleg rossz példát írtam, rosszul emlékeztem.

Mindenestre régebben egy másik fórumon volt már szó erről, és valóban találtunk olyan 0W-s olajat ami nem PAO-s volt.

Előzmény: oLayos (33061)
oLayos Creative Commons License 2015.09.21 0 0 33061

T luki7!

" ... Azok után hogy már 0W-40 olajnál sem garantált a PAO alapolaj,  ... "

Valóban nem garantált, de ezt nem is állítja senki. 

" ...  semmin sem csodálkozom (pl. Mobil1 New LIfe) ... "

Rossz példa. Egy kiváló motorolaj, amely PAO alapolajból készül. (1-Decene, homopolymer, hydrogenated ... Concentration [wt%] 100 )

Előzmény: luki7 (33060)
luki7 Creative Commons License 2015.09.21 0 0 33060

Azok után hogy már 0W-40 olajnál sem garantált a PAO alapolaj, semmin sem csodálkozom (pl. Mobil1 New LIfe).

Egyáltalán manapság még érdemes ragaszkodni a PAO-hoz? Gondolok itt arra hogy már egyre ritkább, és állítólag a mai technológiákkal már hasonló értékű alapolajaokat gyártanak hidrokrakkolással vagy egyéb más eljárásokkal.

Nem tudom a választ, csak kérdezem...

Előzmény: oLayos (33058)
luki7 Creative Commons License 2015.09.21 0 0 33059

Hát akkor bocsi...:)

Előzmény: oLayos (33058)
oLayos Creative Commons License 2015.09.21 -1 0 33058

T luki7!

Bizony az sem ...

Előzmény: luki7 (33057)
luki7 Creative Commons License 2015.09.21 0 0 33057

Motul X-Clean 5W-40 esetleg?

Előzmény: sasa58 (33055)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33056

Nem valószínű..... :((

Előzmény: sasa58 (33055)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33055

Én arra voltam kíváncsi, hogy PAO alapolajjal készült 5W-s, dexos2-es olaj létezik-e?

Előzmény: SLX-350 (33054)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33054

Hektószám...... az 5W-40-es C3-as olajok szinte kivétel nélkül rendelkeznek a Dexos2 jóváhagyással is.

Előzmény: sasa58 (33053)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33053

Köszi, 5W-s nincsen?

Előzmény: kisp113 (33045)
Adm Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33052

Lehet hogy ez lesz a vége, legalábbis egy próbát megér.

Köszi a segítséget!

Előzmény: SLX-350 (33051)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33051
Előzmény: Adm (33050)
Adm Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33050

Köszönöm, akkor azthiszem maradok a 10w-40-es olajnál. Jól látom, hogy ilyen viszkozitással nem létezik szintetikus alapú olaj? Vagy csak nem voltam elég alapos a keresésnél.

Előzmény: SLX-350 (33048)
szasza0211 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33049

Igen af 40 es valto van bent!

Koszi a segitseget mindenkinek igy sokkal konnyebb keresni!

Es van amelyik nagyon ajanlott ezek kozul vagy teljesen mindegy.

A gyari valtoolaj amugy milyen opeléknél?

Koszi

Előzmény: SLX-350 (33035)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33048

Jól sejtettem, nagyjából ott tartunk ahonnan elindultunk vagyis jelenleg HC (félszintetikus) olajat használsz, a SAE 10W-40-es olaj ehhez a modellhez (az 5W-30 és a 10W-60 között) nagyjából az arany középút, szvsz normál közúti használatra hibátlan megoldás.

A 10W-60-as (PAO bázisú) olajat csak digitális üzemmódban (padlógáz/padlófék) javasolnám.

Előzmény: Adm (33046)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33047

Talált, süllyedt..... :)

Mindkét olaj (100 %-ban) PAO alapolajból készül (és megvan a Dexos2 jóváhagyásuk is).

Előzmény: kisp113 (33045)
Adm Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33046

Húúú, jó kérdés, még tavaly októberben vettem amikor az autót, akkor vettem bele az olajat, őszintén nem nagyon tudom. Ennyit tudtam visszanézni az akkori rendelésemből:

Total Quartz 7000 10W-40 motorolaj, 5lit

• Total Quartz 7000 10W-40 motorolaj, 5lit

Minősítések:

API SL/CF;
    ACEA A3/B4;
    VW 501.01, 505.00;
    MB 229.1;
    PSA B71 2294, B71 2300

Viszkozitás:

SAE 10W-40

Alfa 146 1.8TS 16V (1997) lenne az autó, AR67106 a motorkód.

Előzmény: SLX-350 (33043)
kisp113 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33045
Előzmény: sasa58 (33044)
sasa58 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33044

Sziasztok!

Tudna valaki (Mantec), mondani olyan olajat, ami dexos2 minősítésű és nem hidrokrakkolt olaj, a Mobil ESP 0W-40-en kívül?

SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33043

Szia Adm,

Quartz 7000-ből van vagy egy szekérderéknyi különböző változat, a túlnyomó többségük HC (félszintetikus) alapolajból készül. Te most melyik fajta Quartz 7000-et használod?

Amivel kezdenem kellett volna: milyen autóhoz keresel olajat?

Előzmény: Adm (33042)
Adm Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33042

Köszönöm a gyors választ. Szerencsére nem vagyok Mantec :)

Jelenleg Total Quartz 7000-et használok, ez ásványi alapu, ha jól tudom. Ezekszerint jobban járnék valamilyen szintetikus olajjal?

Előzmény: SLX-350 (33041)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33041

Szia Mantec,

Most milyen (SAE osztályú és milyen alapolajból készült) olajat használsz? Az általad leírt jelenség minden bizonnyal a nyírási veszteségből ered. Szvsz az ugyanazon minőségű alapolajból készült magasabb SAE osztályú olaj nem sokat segít ezen a gondon.

Az természetesen igaz hogy a magasabb SAE osztályú (pl. 10W-60-as) olaj a nyírás során is nagyobb viszkozitási értékű marad mint teszem azt egy 5W-40-es.

Egyetlen apróság(?): kisebb SAE osztályú olajról 10W-60-as olajra váltva (a nagyobb belső súrlódás miatt) érzékelhetően romlik a motor gázreakciója.

Előzmény: Adm (33039)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33040

Mantec,

" ... hogy sikerült ezt az ellentmondást az Asland konszernnek a Valvoline MaxLife ATF termékével feloldania? ... "

Papíron (mint tudjuk a papír sok mindent elbír ... :) ). Szvsz ugyanazon olajnál a Dexron IIIH minősítés valamint a CVT váltókhoz való alkalmasság eleve kérdéseket vet fel.

Előzmény: mantec (33038)
Adm Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33039

Szia SLX-350!

Még régebben kértem töled tanácsot Alfa 146 1.8TS 16V motorjához szükséges olajjal kapcsolatban. Akkor abban maradtunk, hogy a szükséges minősítés az ACEA A3 10W40 és "sportos" használat mellett javasolt a 10W60-as viszkozitású olaj használata. Azt vettem észre, hogy magasabb fordulatszám tartományban hajlamos az autó csipegetni az olajat, ha nem is jelentősen, de látható mértékben. Véleményed szerint érdemes lehet áttérni a 10W60-as olajra, illetve a motor működésének a szempontjából melyik viszkozitású olaj használata lenne a megfelelőbb? Ritkán használom a felsőbb forulatszámtartományokban, de azért ha jobb neki a 10w60-as olaj, természetesen megkapja.

Köszönöm

mantec Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33038

T SLX-350!

"... köszönő viszonyban sincs ..."

És hogy sikerült ezt az ellentmondást az Asland konszernnek a Valvoline MaxLife ATF termékével feloldania?

Előzmény: SLX-350 (33037)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33037

Mantec,

" ... A gépjármű gyártójának követelménye: GM: Dexron III H .... "

Az ötfokozatú (AF23 és AF33) automata váltókhoz GM 1940771 jóváhagyású ATF használatát írták elő ami valójában a Dexron IID minősítésnek felel meg.

A hatfokozatú (AF40-es) automata váltókhoz viszont egyértelműen AW-1 minősítésű ATF-re van szükség (ami valóban megfelel a JWS 3309-nek) de ez köszönő viszonyban sincs a Dexron IIIH minősítéssel.

Előzmény: mantec (33036)
mantec Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33036

T szasza0211!

"... AF-40-6 ..."

A váltó gyártójának követelménye:
Aisin Warner: JWS 3309

Mobil ATF 3309
Castrol ATF Multivehicle
Fuchs Titan ATF 4400
Valvoline MaxLife ATF
Addinol ATF XN Plus

A gépjármű gyártójának követelménye:
GM: Dexron III H

Mobil Synthetic ATF
Castrol Transmax Dex III Multivehicle
Fuchs Titan ATF 5500
Valvoline MaxLife ATF
Addinol ATF XN

Előzmény: szasza0211 (33033)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33035

Szia Szasza,

Minden bizonnyal az Aisin-Warner által gyártott AF40-es váltóról van szó, ha valóban így van akkor 3.00 liter AW-1 minősítésű ATF-re van szükség (aminek a Castrol választékából az ATF Multivehicle felel meg).

A váltó szétszerelése és újra feltöltése esetén 7.00 liter ATF-et nyel be.

Előzmény: szasza0211 (33033)
Robi53 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33034

Most már wss-m2c948-b Ford követelményt kielégítő 5w-20 A5/B5 olajakat kínálnak, és a Ford-val együtt, azt mondják, rakható minden benzines motorba, ahol wss-m2c913-c, vagy 925-b volt a követelmény.

Én nem térnék el az 5w-30 Ford, vagy ennek megfelelő bármilyen más olajtól. Bajt biztosan nem csinál, különben nem szólhatna így az ajánlás. Biztosan tesztelték is. Legfeljebb az a kérdés, milyen állapotú/kopottságú motoron?

Úgy könnyű, hogy ha eszegetni kezdi, akkor csináltasd meg az autót.

Előzmény: lapar (33030)
szasza0211 Creative Commons License 2015.09.18 0 0 33033

Sziasztok! Tudom h nem ide vag a tema, opel vectra c 2005 evj

keresnek automata valto olajat. 1.9 diesel 6seb automata.

Szerelom csak opel szervizben talalt.

Privatban is uzenhet aki esetleg tudna segiteni.

Koszonom szepen!

mantec Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33032

T lapar!

"... kell ..."

A Ford WSS-M2C 925-B olajkövetelménye az EcoBoost motorok követelménye.
Ezzel a motorral a Ford a Focust 2011. 4. hótól szerelte.

oLayos Creative Commons License 2015.09.15 0 1 33031

T lapar!

Amerikában 2001-től kezdte az ottani modelljeibe ajánlani ezt a viszkozitást a Ford. Megy azóta is a vita.

Hozzánk nem oly' régen ért ide ez a hullám. Maga a gyár is elsődlegesen az üzemanyag megtakarítást/környezetvédelmet jelzi elsődleges helyen. 

lapar Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33030

Mostmondja egy ismerősöm, hogy a 2009-es 1,6 benzines Focusába 5W-20-as olaj kell.

Létezik ez? Esőre azt mondtam, hogy ilyen nincs is, de aztán picit keresve rájöttem, hogy van.

A korábbi Focusokba mindig 5W-30-as Ford Formula olaj ment.

sanse79 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33029

koszonom szepen a valaszt...valamiert eddig edesanyam 5w50est toltott bele...megnezem h ezek kozul melyik lesz jo.

Előzmény: oLayos (33028)
oLayos Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33028

T sanse79!

Amelyik teljesíti a gyártó által elvárt Dexos2 minősítés kritériumait. Itt úgy írnám: rendelkezzen ezzel a gyártóművi specifikációval.

... és egy lista mantec ajánlásával: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134161556&t=9014426

Előzmény: sanse79 (33026)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33027

Szia Merays,

A gyártás időpontja a flakon hátulján, alul található, a szavatossági időt a hátsó címke tartalmazza (a magyar nyelvű címke szöveg a többrétegű címke alsó lapján található).

Előzmény: merays (33024)
sanse79 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 33026

sziasztok!

erdeklodni szeretnek, hogyegy opel corsa dbe 1.4 xer melyik a legjobb motorolaj valasztas?

udv

b.

oLayos Creative Commons License 2015.09.14 0 0 33025

T merays!

Bontatlan flakonban 5 év szavatosságot vállal a gyártó. A többi 19-re lapot húzni!

Előzmény: merays (33024)
merays Creative Commons License 2015.09.14 0 0 33024

Sziasztok! Yamaha Ty régi triál gépbe csináltam egy keveréket Castrol power 1 racing 2t full szintetikus motorolajból. Utánna kapcsoltam hogy lehet vagy 5-7 éves is az olaj, de lejárati időt nem találok rajta. Lehet ebből gond? Annyit romolhat a minőség hogy kinyírom a motort, vagy nem kell ilyen szigorúan nézni? Pár órát akarok bohóckodni a géppel, ezért nem rohantam egyből új olajért. Üdv

combi27 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33023

ENEOS-szal nem fogsz melléfogni

Előzmény: ''csiga (33022)
''csiga Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33022

Bocs,  a 4 literest néztem

http://aruhaz.kauffer.hu/index.php?page=details&prod=410

Előzmény: ''csiga (33021)
''csiga Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33021

Értem, köszönöm.

Most akciós  itt a közelemben az Eneos http://aruhaz.kauffer.hu/index.php?page=details&prod=409, gondoltam bevásárolok 1-2 évre valót, ha JÓ. Ezek szerint jó.

A Mobil1 olajokról tudom, hogy jók, az Eneos számomra kevésbé ismert.

Az Ibizába Mobil1 van, valamilyen, nem tudom milyen,  amikor vettük egyből cseréltetve lett.

Előzmény: SLX-350 (33020)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33020

Szia Csipa,

A VW annyira pontosan "körülrajzolta" az 505 01-es jóváhagyás követelményeit (amint a többit is) hogy az ennek megfelelő olajok közt eleve nem lehet számottevő minőségbeli különbség. Szvsz az 507 00-ás (5W-30-as) olajok ebben az esetben kevésbé jó megoldást jelentenének.

Előzmény: ''csiga (33018)
mica-r Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33019

Szerintem a gyári 505.01 a lényeg. Normál chiptuningot elviseli a technika.

Előzmény: ''csiga (33018)
''csiga Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33018

Sziasztok!

Segítséget kérek. 

A családban van egy 2004-es évjáratú AMF motorkodú 1.4 PDTDI  Seat Ibiza 75-ről 100 lóerőre írva. Hamarosan lesz egy 2007-es Polo is, ami majd az 1.4 PDTDI helyett 1.9-es PDTDI  100 lovas motort kap, de az is 130-ra lesz írva.

Így mindjárt kettő hasonló olaj minőséget ( 505.01, részecske szűrő egyikben sincs) igénylő autónk lesz. Mivel írva van mindkettő, gondolom még inkább igényli a magas HTHS-el bíró  olajat.

Amiket én néztem olajok azok a következők:

-Eneos Premium Hyper 5W-40

-Mobil Super 3000 X1 5W-40 

-Mobil 1 ESP Formula 5W-30

Melyiket ajánlanátok, illetve ezen kívűl esetleg mit?

mica-r Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33017

Ráadásul ugyanaz a cikkszám a prémium márkánál rendelve drágább is lehet!

Előzmény: SLX-350 (33016)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33016

Szia Stevie,

" ... Tipikus példa, hogy a karosszériás műhely és a fényező magasabb óradíjon dolgozik, mint a mechanikus vagy az elektromos szerelő. ... "

Ezt még valahogy meg is lehet ideologizálni, azt viszont nem értem amikor egy több márkával forgalmazó szervizben - ahol minden márkát ugyanazok az emberek javítanak ugyanazokon az állásokon, ugyanazon szerszámokkal - márkánként erősen eltérő rezsióradíjakkal számolnak.

Előzmény: stevie-13 (33011)
kspacey Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33015

Ismételten köszönöm :)

Előzmény: oLayos (33013)
kspacey Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33014

Az összes általad leírt dologra tudnék mit mondani, mindig úgy fogalmazol egy kicsit csúsztatva, picit módosítva a korábbiakon, hogy a végtelenségig lehetne folytatni, de el sem kezdem, mert nem akarok vitatkozni, látom nálad a segítő szándékot, egyszerűen maradjunk abban, hogy nem értünk egyet. Abban teljesen igazad van, hogy megkaptam a keresett választ, amit én is megemlítettem és köszönöm még egyszer ezúton is.

Az én hozzászólásom egyébként nem csak neked és főleg nem ellened szólt, elnézét, ha úgy tűnt. Rajtad kívűl mások is azzal kezdtek foglalkozni, hogy miért fáj nekem az árrés, miért veszek új autót stb.

Egyszerűen nem látom értelmét a kérdező motivációit kideríteni szándékozó, azt taglaló vagy kritizáló hozzászólásoknak, hiszen mindez csak teleszemeteli a fórumot. Ilyen szempontból nem te voltál a legrosszabb, így tényleg nem csak neked szólt és remélem nem érezted magad megbántva, mert nem volt ilyen szándékom :)

oLayos Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33013

Én azért írtam a telefonszámot, hogy "megbízható" partnerboltot találj. Azért is írtam: had' ne én és itt ajánljak.

Alapkérdésedben szereplő Ineo ECS 5W-30 kapható náluk és nem földtől elrugaszkodott áron. Vedd meg és kerek lesz a világ.

Én még itt tartok!:)

Előzmény: kspacey (33008)
oLayos Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33012

T stevie-13!

Látom a vér nem válik vízzé.:)

A beszerzési árak, meg az "első kézből" állításokról ne nyissunk itt vitát. Sok igazságot írtál le, amik egymásra épülő következmények, de (már) nem feltétlen kitételek. Qrvul a világ ám!

stevie-13 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 33011

Továbbra sem veszed figyelembe a hordós és a dobozos ár közötti különbséget, úgy hasonlítgatod a bolti árat meg a márkaszerviz beszerzési árát, mint ha azonos termékekről lenne szó.

A mondanivalóm lényege az eladási ár volt, végül is ez az, amivel az ügyfél találkozik. A márkaszervizek többnyire az olaj hivatalos listaárán értékesítik a terméket. Ennyi. Az más kérdés, hogy a hivatalos listaárnak nem sok köze van a netes árakhoz. (Csak a netes rendelés előtt meg mindenki be van tojva, hogy ugye nem fog hamisított terméket kapni.)

a márkaszervizek olcsón veszik az olajat, első kézből tudom, de teljesen ellent is mondana a piac minden törvényének, ha nem így lenne

Hogy ki mennyire első kézből tud valamit, arról szerintem ne nyissunk vitát :-)

Még egyszer: egy márkaszerviz nem feltétlenül ugyanonnan szerzi be az olajat, mint egy árgépen versenyző webshop. A márkaszerviz ügyfelei kevésbé árérzékenyek mint az, aki a neten keresi a legjobb ajánlatot. Cserében a márkaszerviz nagyobb biztonságot kap. Biztonságot az áru eredetével kapcsolatban, biztonságot a raktárkészlettel kapcsolatban, biztonságot a logisztikával kapcsolatban. És utána - ó irgalom, ne hagyj el - erre még ráteszi a saját árrését.

Ha ezt magadtól nem hiszed el, elmondtuk, hogy számos márkaszerviz korrekt árakon dolgozik.

Természetesen semmi nem kötelezi a márkaszervizt sem arra, hogy érvényesítse a 30-50 százalék árrést is tartalmazó importőri listaárat. Viszont sok szerviz meg ebbe az irányba megy.

külön kiemeltem, hogy az olajszűrőn lévő árrés még ok

Miért gondolod, hogy egy olajszűrőn kisebb az árrés, mint a kenőanyagon? Valójában nagyságrendileg ugyanannyiról van szó, csak amíg olajszűrőt nem látsz a neten olcsóbban hirdetve, olajat igen.

az olajat irreálisan drágán adni bunkóság, a rezsióradíj emelését sokkal elfogadhatóbbnak és korrektebbnek tartanám

A rezsi óradíjat azért nem lehet korlátlanul emelni, mert egyes munkaigényes műveletek ára elszállna. Tipikus példa, hogy a karosszériás műhely és a fényező magasabb óradíjon dolgozik, mint a mechanikus vagy az elektromos szerelő. Így viszont nem kell sem öreg autó, sem igazán komoly sérülés ahhoz, hogy egy balesetes autó villámgyorsan beessen a gazdasági totálkár kategóriába. Azaz nem javítható, mert a biztosító nem fizeti ki a teljes szervizköltséget). Viszonylag sok autót ismerek (köztük a feleségemét), amik enyhe karcolással is javíthatatlanok a márkaszervizben. Ahogy emeli a szerviz az óradíjat, úgy válik egyre több autó gazdasági totálkárossá...

eleve nem értem, hogy a tanácsot kérővel az átlag magyar user miért rögtön vitatkozni kezd ill. a kérdéshez szorosan nem tartozó témában miért tart oktatást neki, miért nem egyszerűbb csak simán válaszolni a kérdésre, ahogy ezt egy kolléga itt kedvesen meg is tette

Csak a történelmi hűség kedvvért: a kérdésedre ("milyen olajat?") gyorsan szakszerű választ kaptál a topik más törzstagjaitól.

A 32995-ös hozzászólásban ellenben te magad hoztad fel a márkaszervizek és az árképzés témáját, én már csak arra reagáltam. Arra gondoltam, ha feldobsz egy témát, akkor esetleg érdekel is annak a témának a kifejtése egy olyantól, aki egészen a közelmúltig ezzel foglalkozott (és azért mostanra sem távolodott el olyan nagyon a témától).

Peace.

Előzmény: kspacey (33010)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33010

Úgy nehéz vitatkozni, ha valaki nem figyel a vitapartner érveire.

Továbbra sem veszed figyelembe a hordós és a dobozos ár közötti különbséget, úgy hasonlítgatod a bolti árat meg a márkaszerviz beszerzési árát, mint ha azonos termékekről lenne szó. Ha igaz lenne is, amit írsz (egyébként nem igaz, a márkaszervizek olcsón veszik az olajat, első kézből tudom, de teljesen ellent is mondana a piac minden törvényének, ha nem így lenne), a hordós olaj árelőnye akkor is megmaradna, ugyanis 50% körül van az árkülönbség a két kiszerelés literes ára között.

Ha ezt magadtól nem hiszed el, elmondtuk, hogy számos márkaszerviz korrekt árakon dolgozik.

És a végére hagytam a legjobbat. Az volt a kezdő felvetésem, hogy az olajat irreálisan drágán adni bunkóság, a rezsióradíj emelését sokkal elfogadhatóbbnak és korrektebbnek tartanám. Ráadásul külön kiemeltem, hogy az olajszűrőn lévő árrés még ok. Erre te leírod ezt: "Adhatná olcsóbban (kisebb árréssel) az alkatrészeket, de akkor a rezsi óradíja lenne magasabb." :)))

Úgyhogy azt mondanám, amit a fórumokon gyakran javasolnak mások is. Először olvasni, aztán írni!

Azt egyébként eleve nem értem, hogy a tanácsot kérővel az átlag magyar user miért rögtön vitatkozni kezd ill. a kérdéshez szorosan nem tartozó témában miért tart oktatást neki, miért nem egyszerűbb csak simán válaszolni a kérdésre, ahogy ezt egy kolléga itt kedvesen meg is tette :)

Előzmény: stevie-13 (33009)
stevie-13 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33009

Velem senki nem fogja elhitetni, hogy a szerviz, aki közvetlenül a magyar importőrtől vásárol több száz literes hordókat, nem kapja olcsóbban, mint én a boltban a kis 4 literes műanyag kannát, ami azóta átment minimum egy nagykeren és egy kiskeren.

Pedig az autóalkatrésszel (szinte minden autóalkatrésszel) ez a helyzet.

Bemelegítésként kezdjünk egy olyan sima, kutyaközönséges webshoppal, ahol autógumik ára mellett ott az eredeti listaár is:

http://www.autogumibolt.hu/autogumi/kereses/205_55__16__Mind_teligumi.html

Jól látható, hogy a hivatalos listaár alatt akár 45-50 százalékkal lehet gumikat megvenni, és ebbe még az ingyen kiszállítás is belefér.

Hasonlóan működik ez az autóalkatrészekkel. Itt a fórumon is hemzsegnek azok a "civilek," akik simán tudnak 40% kedvezménnyel vásárolni a Bárdinál, az Unixnál, a Zsunál, vagy a többi nagykernél. Hangsúlyozom, itt civilekre gondolok, azaz nem autószerelőkre vagy más nagybani felhasználókra.

Az olajjal miért lenne más? A nagykerek hivatalos listaárai köszönő viszonyban sincsenek a webshopok áraival. A márkaszervizek viszont nem tudnak beszállítói szerződést kötni a webshopokkal - gyakran az anyamárka írja elő, hogy csak hivatalos forgalmazóval kereskedhetnek, mondjuk a 100% megbízhatóság miatt. Egy garanciális autóba véletlenül betöltött hamis olaj nagyon csúnyán visszaüthet, például egy garis motorcsere formájában. A márkát ért presztízsveszteséget most ne is forintosítsuk.

A márkaszervizes olajárak nagyjából az olajforgalmazók listaárai.

egy Macbook Pro-n 4-6% az árrés

Almát almához hasonlítunk, körtét körtéhez :-)

Az Apple termékeknek magas a brand értéke, mert a gyártó elképesztő összegeket költ marketingre, ellenben kisebb árrést ad, hiszen a viszonteladónak elég kiírni, hogy Apple MacBook kapható, és a más felületeken tolt reklámok miatt elkezdenek megjelenni nála a vevők. Nem mellesleg a 4-6% árrés csak akkor ilyen alacsony, ha egyesével rendelgeted a gépeket. Ha egyszerre megveszel és kifizetsz előre 100 db gépet, akkor az árrés is megnyúlik.

A szerviz annyiban komplexebb, hogy termékeket és szolgáltatásokat egyszerre árul. Az üzleti tervében benne van, hogy az alkatrészeken normális árrést kell elérnie. Adhatná olcsóbban (kisebb árréssel) az alkatrészeket, de akkor a rezsi óradíja lenne magasabb. Ne felejtsük el, egy márkakereskedés működtetése elképesztően tőkeigényes tud lenni. Csak a liszenszdíj havi sokszázezer forint), illetve az importőr maga is úgy lép fel, mint egy köjálba integrált apeh: nem nagyon lehet trükközni sem az adókkal, sem mondjuk a veszélyes anyag kezelésével, mert ugye "a márka imidzse"....

Előzmény: kspacey (33005)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33008

Valóban, de azoknál a cégeknél, amelyek állítólag hivatalos viszonteladói a TOTAL magyar képviseletének és annál az egynél, amelyet ők ajánlottak, nincs. Így ez gondolom szürkeimport lehet. Azért köszönöm, mert én nem találtam meg.

Előzmény: SLX-350 (33007)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33007
Előzmény: SLX-350 (33006)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33006

Úgy sejtem hogy az ennek megfelelő Total olaj nálunk is beszerezhető.

http://www4.total.fr/nordic/auto_lubs/QUARTZ_INEO_FIRST_0W30_ENG.pdf

Előzmény: kspacey (33004)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33005

Én a Volkswagen utolsó éves szervize alkalmából szintén egy márkaszervizt kerestem fel és 12000 Forint volt az olajcsere olajjal plusz a teljes éves szerviz a mobilitás garancia meghosszabbításával együtt, szóval egyetértek, lehetséges értelmes árakon dolgozni. Ehhez képest ijesztőek a gyökér Peugeot 30-40 ezres ajánlatai az első éves szervizre, ami csak olajcseréből áll. Hozzá tartozik az igazsághoz, hogy 108 ezres (!) ajánlatot is kaptam ugyanarra a szervizre, amit végül 12-ért oldottam meg.

Velem senki nem fogja elhitetni, hogy a szerviz, aki közvetlenül a magyar importőrtől vásárol több száz literes hordókat, nem kapja olcsóbban, mint én a boltban a kis 4 literes műanyag kannát, ami azóta átment minimum egy nagykeren és egy kiskeren.

Egyébként a te példád is jól mutatja, hogy nem az a baj, ha kicsit drágább a márkaszerviz, azt bárki lenyeli, de ne dupla meg háromszoros ára legyen az olajnak, amikor egy Macbook Pro-n 4-6% az árrés a mai világban :)

Előzmény: combi27 (33003)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33004

Nagyon köszönöm, ez végre válasz volt a kérdésemre. Sajnos itthon csak az általad említett 5W-30-as PSA 2290-es olajokat lehet kapni, de az INEO ECS ezek közül szerintem teljesen szintetikus és elég magasra is van pozícionálva, ha jól értem.

A 0W30-as, PSA 2312-es olajat, az INEO FIRST-öt itthon nem forgalmazza senki. Ezek szerint te a helyemben beszereznéd valahogy inkább ezt vagy elég jó már az INEO ECS is?

Köszi.

Előzmény: SLX-350 (33002)
combi27 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33003

a 6500 Forintos olajat 20000-ért

Pont most voltam olajcserén "márkaszervízben", és Shell Helix Ultráért (5w-30) fizettem 12900 forintot  számlásan ( 4 literért , plusz a szűrő 2300 forint)) ...Webshopban  10200 plusz posta az olaj, a szűrő boltban is ennyi....sztem tudják a szervizek közel annyiért adni az olajat mint amennyiért én is meg tudom venni...

Márkaszervíz azért zárójeles mert a SAAB-nak elvileg nincs hivatalos márkaszervize mióta megszűnt..de a régi szervizébe vittem, ahol is a tulaj még mindig ugyan az mint annó mikor márkaszervizként üzemelt , és jelenleg is kiemelten SAAB-okkal foglalkoznak.. (saabszerviz.hu)

Előzmény: stevie-13 (32996)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33002

Szia Kspacey,

Ehhez a modellhez a PSA 2290-es (5W-30-as, jellemzően HC vagyis "félszintetikus") olajok mellett a PSA 2312-es jóváhagyású 0W-30-as (többnyire teljesen szintetikus) motorolajok is alkalmazhatóak. Ha nekem ilyen autóm lenne akkor én ez utóbbiak közül választanék.

Előzmény: kspacey (33000)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33001

Ja, és köszönöm szépen a számot.

Előzmény: oLayos (32998)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 33000

Az autó értékvesztése ellen nem tudsz tenni, ha új autót vásárolsz, ennek ez az ára. A márkaszerviz esetén sem tudsz tenni a rezsióradíj ellen, mert annak meg az az ára. Az új autó azért drágább mert új, a márkaszerviz meg azért mert ott a gyári technológia, ezeket tehát korrekt dolog megfizettetni. Ugyanazt a terméket viszont miért venném meg drágábban? Ha van alternatíva, miért ne élnék vele?

Remélem így már érted.

Azt azért még hozzáteszem, hogy az én autómnak eddig nem volt értékvesztése. Olcsóbban vettem meg újonnan (egy millióval a mostani listaára alatt), mint amennyiért most árulnak ugyanilyet egy évesen, alacsonyabb felszereltséggel a használtautón. Az előző autóm egy Volkswagen volt, azt két évesen adtam el annyiért, amennyiért vettem újonnan. Szóval akkor veszek új autót, ha valami nagyon jó egyedi ajánlatot kapok, de ez részletkérdés, a lényegen nem változtat.

Szóval most, hogy már mindenki mindenről kioktatott, mindenre rákérdezett, esetleg egy válasz is fog érkezni a kérdésemre? :)

Előre is nagyon köszönöm.

Előzmény: Vadkeleti (32997)
kspacey Creative Commons License 2015.09.11 0 0 32999

Ajánlottak. Egyet.

Előzmény: oLayos (32998)
oLayos Creative Commons License 2015.09.11 0 0 32998

T kspacey!

Hívd fel a +36-23 507535-ös telefonszámot és ajánlani fognak megbízható partner viszonteladót. Had' ne tegyem én!

Előzmény: kspacey (32993)
Vadkeleti Creative Commons License 2015.09.10 0 0 32997

Valamit csak nem értek. A márkaszervizes olaj árát sokallod ( én is sokallanám, de én 15 éves autóval járok, így nem érint a dolog), viszont a napi kb. 1000Ft-os értékvesztést meg simán benyeled.

Előzmény: kspacey (32995)
stevie-13 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 32996

a 6500 Forintos olajat 20000-ért már nem vagyok hajlandó. Ezt mondtam is nekik, javasoltam, hogy érjék be egy 50% árréssel és tudunk üzletet kötni, de hajthatatlanok voltak :) Sosem értettem ezt a hozzáállást, több értelme lenne a munkadíjon keresni, nem azon a terméken, ami a boltban is ugyanaz (és akkor arról nem beszéltünk, hogy ők hordóban veszik, én meg kis kannában, ha ugyanannyiért adnák is megérné bőven).

A helyzet az, bármilyen furcsa is, hogy a szervizek egy része nem tudja annyiért beszerezni az olajat, amennyiért te egy webes boltban.

Ha ragadtál már be mobilszolgáltatónál hűségszerződésbe, akkor tudod, miről beszélek.

Előzmény: kspacey (32995)
kspacey Creative Commons License 2015.09.10 0 0 32995

Az én autómra 5 év garancia van. Szerencsére az EU-ban vagyunk, így a garanciához márkaszervizbe sem kell menni, csak igazolni kell tudni a munka és az alkatrészek, kenőanyagok gyári előírásoknak való megfelelését. Az előbbit nehéz igazolni, ezért maradok a márkaszerviznél, de az olajhoz adnak papírt ill. letölthető a gyártók oldaláról. Egyébként nem vagyok szarrágó, olajat sem vennék, ha értelmes kereteken belül maradnának. A 2000 Forintos olajszűrőt nem viszem, pedig a szerviz azt is engedné, megveszem tőlük 4500-ért, de a 6500 Forintos olajat 20000-ért már nem vagyok hajlandó. Ezt mondtam is nekik, javasoltam, hogy érjék be egy 50% árréssel és tudunk üzletet kötni, de hajthatatlanok voltak :)

Sosem értettem ezt a hozzáállást, több értelme lenne a munkadíjon keresni, nem azon a terméken, ami a boltban is ugyanaz (és akkor arról nem beszéltünk, hogy ők hordóban veszik, én meg kis kannában, ha ugyanannyiért adnák is megérné bőven). Az éttermekben sem értem, hogy miért az üveges pián kaszálnak, miért nem a saját maguk által készített ételen, hiszen az egyik könnyen kiderül és vérlázító, a másikat annyiért adják amennyiért akarják.

Előzmény: Vadkeleti (32994)
Vadkeleti Creative Commons License 2015.09.10 0 0 32994

Kérdésre kérdéssel. Mit mondanak a további garanciáról a márkaszervizben, ha te viszed az olajat? Ha jól tudom 2 év garanciát vállalnak rá, Peugeot 301 eXXtra finanszírozásnál + 2 évet. 

Előzmény: kspacey (32991)
kspacey Creative Commons License 2015.09.10 0 0 32993

Szerintem félreérthettél. Az ár/érték arányra való rákérdezés semmiképpen nem jelenti azt, hogy bármin is rugózni szeretnék és főleg nem jelenti azt, hogy olcsóbb olajat szeretnék rakni bele. Olyasmire gondolok, hogy mondjuk annak ellenére érdemesebb egy másik márkájú olajat beletenni, hogy a Peugeot a Total-t ajánlja, mert a másik annyival jobb. Vagy arra, hogy érdemes esetleg beszerezni az INEO FIRST olajat külföldről, amit itthon nem lehet kapni, de a Total oldala ajánlja bele. Mondhatnék más példát is, de nem értek hozzá, tehát továbbra is várnám a javaslatokat.

Előzmény: nézek (32992)
nézek Creative Commons License 2015.09.09 0 0 32992

költői kérdés lenne..

egy ilyen jó kocsinál az olaj ár/érték arányán  rugózni..?

Előzmény: kspacey (32991)
kspacey Creative Commons License 2015.09.09 0 0 32991

Sziasztok,

Két kérdést szeretnék feltenni.

Az egyik, hogy Peugeot 301 1.2 VTi 2TR autómba TOTAL INEO ECS 5W30-ra gondoltam (most egy éves, ezért aktuális a dolog). Jó döntés-e, tudtok-e valami jobbat, jobb ár/érték arányút ajánlani?

A másik, hogy a Kovács Autóalkatrész, a Filter ABC és az Olajmező webshop jó áron adja őket. Megbízható források ezek, ajánljátok őket? Van esetleg olyan webshop ami biztosan megbízható ezek vagy akár mások közül? Nagyon tartok a hamis olajtól.

Köszönöm a válaszokat előre is és elnézést, hogy nem olvastam vissza, de gondoltam túl sok 301-es még nem szaladgál...

mica-r Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32990

Akkor az nem rendesen lett meghúzva...

Egyszer (legalább első alkalommal) érdemes lenne megnézni hogy mennyi erővel javasolt meghúzni a szűrőt. Gyakorlatilag semelyik fajtát nem kell "agyonhúzni"

Előzmény: saincz (32989)
saincz Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32989

"... viszont könnyen okozhatja egy no-name, gyengébb minőségő olajszűrő. A visszafolyást gátló gumi nem jól teszi a dolgát. Vagy túl erősen meghúztátok és a fenéklemez deformálódott, a membrán nem tud kellően nekifeszülni. (nem ritka szerelési hiba)"

Na,ez mindkettő előfordulhat,mert olcsóbb kategóriás a szűrő,és meg is lett húzva rendesen...:(

Akkor megpróbálom csak azt cserélni egyenlőre.

Köszönöm a tippet!

Előzmény: oLayos (32984)
silversat3 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32988

Udv az Uraknak!

Velemenyt szeretnek kerni toletek, hogy valaki ismeri e, van e valami velemenye a Lang altal forgalmazott Vatoil (holland) olajjal kapcsolatban!?

Valtoolajat vettem, 75w-80-ast, szintetikus.

Nem az a kerdes, hogy az automba jo lesz e, hanem pozitiv, vagy negativ vallaszokra lennek kivancsi.

Thx

oLayos Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32987

T combi27!

" ... elavult olajat nem igazán tudtam beletölteni ... "

Speciel nem is erre gondoltam, de mivel múltbéli történés már, ne vesztegessünk rá több szót.

Vita generálása nem áll szándékomba.

Előzmény: combi27 (32986)
combi27 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32986

Ott az Opelnél lehetett már más oka is!

Sztem egy Opel Ascona B-nél 1978-as évjáratnál , már elavult olajat nem igazán tudtam beletölteni 2002-ben...

"Teszkós" olaj nincs

Igen, mivel a Teszkó nem olajfinomító, ahogy pl a GM és a többi autókonszern sem...ergo ilyen alapon gyártói olaj sincs....

Már speciel nem emlékszem hogy milyen ACEA besorolást vettem a "TEszkós" helyett, de 10w-40 volt (mint a Teszkós) és sztem ACEA A3/B3 volt mindkettő...

Előzmény: oLayos (32985)
oLayos Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32985

T combi27!

"Teszkós" olaj nincs, csupán alsó hangon árult, sok esetben már elavult minősítéssel bíró olajok. Ott az Opelnél lehetett már más oka is!

... de természetesen nem szokásom ismeretlen "tudású" olajok ajánlása. 

Kicsit túlragozott ez is, mint a hamisított Castrol! Biztos van, mint más márkáknál is előfordulhat,  de nem a bóvlipiacon kell megvenni. 

Előzmény: combi27 (32981)
oLayos Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32984

T sainz!

Mivel a Yaris (is) nagyon jól el van a 10W-40, meg az 5W-40, de még 0W-xx olajjal is, így nem valószínű, hogy a váltás miatt hallasz indításkor rövid, eddig nem hallott surlódó hangot. Az is lehet, hogy az olajcserével nincs is összefüggésbe, de ne zárjuk ki ...

... viszont könnyen okozhatja egy no-name, gyengébb minőségő olajszűrő. A visszafolyást gátló gumi nem jól teszi a dolgát. Vagy túl erősen meghúztátok és a fenéklemez deformálódott, a membrán nem tud kellően nekifeszülni. (nem ritka szerelési hiba)

Ilyenkor kell rövid idő, mire a szivattyú feltölti a hiányt. Még szerencsés a helyzeted, mert a Yarisban (is) függőlegesen van a csészés szűrő.

Előzmény: saincz (32982)
stevie-13 Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32983

Total Classic az 5w-40 is,csak az Auchan-ban vásároltam.Az eredetisége nem tudom mennyire 100%-os...

A francia tulajdonú Auchan-ban a francia tulajdonú Total olaja valószínűleg eredeti lesz :-)

Ez a hamis olaj para valahogy bent ragadt a fejekben, pedig ez csak egy messze túlfújt lufi.

Előzmény: saincz (32982)
saincz Creative Commons License 2015.09.04 0 0 32982

Total Classic az 5w-40 is,csak az Auchan-ban vásároltam.Az eredetisége nem tudom mennyire 100%-os...

Előzmény: combi27 (32981)
combi27 Creative Commons License 2015.09.03 0 1 32981

gyanús hogy nem írtad hogy az 5w-40 milyen márkájú...ezek szerint "Auchan" márkájú...sztem dobd ki a francba belőle...Annó a 26 éves Opelomba "Teszkósat" tettem, majd a friss olajcsere után egyből 100km autópálya 140-160-as tempóval..Budaörsnél alapjáraton már nem volt olajnyomásom (világított a lámpa, plusz az olajnyomás mérő műszer is 0-hoz közelített)..Kibasztam belőle a francba, és tettem bele "normális " belevaló márkásat...

sztem ne sajnált a kocsidtól a belevaló minőségi olajat 8-10 ezer forintért...

Előzmény: saincz (32980)
saincz Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32980

Köszönöm a választ!

Én is így gondoltam,csak aggaszt ez a hang...

Lehet rossz az olaj?Auchan-os vásárlás...

Előzmény: combi27 (32973)
combi27 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32979

egyszerűsítve hogy érthető legyen:

API az amerikai autókhoz való "szabvány" 

az ACEA pedig az európaiakhoz :D

Előzmény: lapar (32977)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32978

" ... az itt nem gond, hogy ez "csak" API CF? .... "

A legkevésbé sem. Ez esetben az API minősítésnek nagyjából annyi a jelentősége hogy egy korsó sör mellé adnak-e hozzá söralátétet vagy sem. :))

Előzmény: lapar (32977)
lapar Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32977

Ja, és akkor az itt nem gond, hogy ez "csak" API CF?

Előzmény: lapar (32976)
lapar Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32976

Köszi!

Akkor pl. ez megfelelne:

http://the-filtershop.com/Motorolaj-TOTAL-QUARTZ-INEO-MC3-5W30-5-L

A fiat Scudonk is ezt a márkát kapta (5W-40 Total Quart 9000), szerettük :-)

A linkelt olajnak van Kia-Hyundai minősítése is, ezek mennyire fontosak, érdemes odafigyelni rájuk?

Az emltett Total Quartz-nak is megvolt a PSA ajánlása.

Előzmény: SLX-350 (32975)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32975

Szia Lapar,

A részecskeszűrős (DPF) modellekhez egyértelműen (és csak) ACEA C3 minősítésű olaj szükséges, itt az API minősítés "nem játszik".

Előzmény: lapar (32974)
lapar Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32974

Üdv az uraknak!

Kia Sportage 2.0 CRDI-hez keresnék olajat. (2008)

A dolgot bonyolítja, hogy van W.G.T., és V.G.T. motor, és ez utóbbi lehet CPF, vagy anélküli.

Mindhez más olajat írnak. Az enyém nagy valószinüséggel V.G.T. CPF-fel szerelt, amihez ACEA C3 olajat írnak. A CPF nélkülihez API CH-4, és ACEA B4, vagy jobb.

Kérdésem,hogy az ACEA C3-nak is van-e API minősítése, és ha igen, akkor abból is kell-e a CH, vagy esetleg jó a CF is. (nem írja a manual)

combi27 Creative Commons License 2015.09.03 0 0 32973

5w-40 és a 10w-40 nyári (kb 20-30 fokos) viszkozítása közel megegyezik..plusz a hideg oldali csökkentésével semmi baja nem lesz a motornak...

Előzmény: saincz (32972)
saincz Creative Commons License 2015.09.02 0 0 32972

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne,hogy:van egy Toyota Yaris,amibe eddig az utóbbi 40e km alatt 10W-40-es Total Classic olaj került.Legutóbbi cserénél ugyanolyan tipusú,de 5W-40 lett bele öntve.Indításnál néha furcsa hangot hallani egy pillanatra.Mintha szárazan járna fél-egy fordulatot.Lehet,hogy kár volt a hígabb olajra áttérni...?

Masinoy Creative Commons License 2015.09.02 0 0 32971

Köszönöm az abszolút mértékben kimerítő választ! :)

Előzmény: mantec (32970)
mantec Creative Commons License 2015.09.02 0 0 32970

T Masinoy!

VW 507 00-t teljesítő, és Mo-on kapható motorolajok:

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 olajwebshop.hu
BP Visco 7000 5W-30 olajshop.hu
Castrol Edge Fst 5W-30 olajshop.hu
Aral Supertronic Longlife III 5W-30 olajshop.hu
Shell Helix Ultra ECT 5W-30 shellshop.hu
Shell Helix Ultra AV-L 5W-30 autolaj.hu
Total Quartz INEO VW 504-507 5W-30 olajborze.hu
Elf Evolution Full-Tech LLX 5W-30 olajszallito.com
eni i-Sint 5W-30 kauffer.hu
Texaco Havoline Ultra V 5W-30 olajborze.hu
Q8 Formula V Long Life 5W-30 filterabc.hu
Mol Dynamic Gold Longlife 5W-30 olajsziget.hu
Ömv Bixxol Special V7 5W-30 premiumolaj.hu
Ömv Bixxol Special up 5W-30 premiumolaj.hu
Repsol Elite Longlife 50700/50400 5W-30 olajwebshop.hu
Motul Specific 504 00-507 00 5W-30 olajszaki.hu
Selénia Multipower VW 5W-30 olaj24.hu
Statoil LazerWay LL 5W-30 statoil-motorolaj.hu
Addinol Giga Light MV 0530 LL 5W-30 kenoanyagkereskedes.hu
Addinol Mega Light MV 0539 LE 5W-30 kenoanyagkereskedes.hu
Fuchs TITAN GT1 PRO C-3 5W-30 olajshop.hu
Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 goldolaj.hu
comma X-Flow V 5W-30 olajshop.hu
Valvoline SynPower XL-III 5W-30

Gulf Formula GVT 5W-30 kauffer.hu

Vapsoil VW 507 00 5W-30 autoolaj.hu
Meguin Compatible VW 5W-30 mogauto.hu
Mannol Energy Combi LL 5W-30 kauffer.hu
Millers Oil EE Longlife 5W-30 olajshop.hu
Motor Gold Longlife III 5W-30 kauffer.hu
Eurol Syntence 5W-30 olajdokk.hu

Előzmény: Masinoy (32968)
SLX-350 Creative Commons License 2015.09.01 0 0 32969

" ... 2006-os évjáratú VW Golf V. 2.0 PDTDI-hez keresünk motorolajat ... "

Márkától függetlenül a lényeg az 505 01-es (vagy 507 00-ás) jóváhagyás.

Előzmény: Masinoy (32968)
Masinoy Creative Commons License 2015.09.01 0 0 32968

Sziasztok!2006-os évjáratú VW Golf V. 2.0 PDTDI-hez keresünk motorolajat,mit javasoltok?

Ez:http://autoolaj.hu/olajok/mobil-superpdtdi-3000-xe-5w-30-5-liter-motorolaj

vagy ez:http://www.eneos-olaj.hu/termekeink/motorolajok/49-5w30eneospremium-hypermotorolaj?

MortalWombat Creative Commons License 2015.08.24 0 1 32967

Most letöröltem egy pár izzadságcseppet a homlokomról.

Köszönöm válaszod!

Előzmény: SLX-350 (32966)
SLX-350 Creative Commons License 2015.08.24 0 1 32966

" ... károsíthatja-e a motort az Edge olaj? .. "

Semmiképp sem mivel a te autódhoz (egyik alternatívaként) min. API SL minősítésű motorolaj használatát írták elő az Edge Turbo Diesel 5W-40 pedig API SN minősítésű,

Előzmény: MortalWombat (32965)
MortalWombat Creative Commons License 2015.08.24 0 0 32965

Egy kis segítséget kérnék.

Lancia Phedra 2,0i benzines autómban Castrol Magnatec 5W-40-es olaj van.

Megnéztem otthon az olajszintet, és rá kellett töltenem egy pár decit.

Ellenben csak Castrol Edge Titanium FST Turbo Diesel volt otthon, de az is 5W-40-es.

Tudom, hogy az Edge DEXOS-2-es besorolású, ami tudtommal jó benineshez is (ha jól tudom, akkor a GM-LL-A25 és B25-ös "jogutódja", márpedig az A25-ös a benzinest jelenti)

A kérdés az lenne, hogy károsíthatja-e a motort az Edge olaj?

Választ előre is köszönöm.

MW

csaracs Creative Commons License 2015.08.18 0 0 32964

Köszönöm a segítséget!!

Előzmény: Motoroil (32963)
Motoroil Creative Commons License 2015.08.17 0 0 32963

Szia!

Keresgélj az MB229.3 jóváhagyással rendelkező olajak közt.

Rengeteget fogsz találni, jó áron.

7 Liter kell a cseréhez majd.

Megfelelhet akár egy MB229.1 es jóváhagyással rendelkező 10w40 es olaj is.

Pl.: Eni I-sint 5w40

Castrol Magnatec 5w30 A3/B4

Mobil Super 2000 x1 Diesel 10w40

stb.....

Üdv!

Előzmény: csaracs (32960)
Pezo2 Creative Commons License 2015.08.17 0 0 32962

Üdv

Lehet volt már kérdés, vagy téma, de nem szeretnék több száz hozzászólást végigböngészni, így inkább írnék.

Van valakinek esetleg infója arról,  hogy    DAEWOO KALOS 1.4 .    5-ös Manuális váltóba milyen olaj kell, vagyis gyárilag mit ajánl.  GL-4,? Gl-5? , viszkozitás.

Előre is köszönöm a válaszokat.

pajaci Creative Commons License 2015.08.17 0 0 32961

Urak!

20éves Renault Laguna 2000ccm, 8 szelep, 8 körüli kompresszió, 3500km éves futás az is 500m-es szakaszokból javarészt.

Ebbe mit öntsek?

Előre is köszönöm!

csaracs Creative Commons License 2015.08.17 0 0 32960

Sziasztok!

Most testvérem autója miatt kérném a segítségeteket. Egy Mercedes-Benz C250 (150LE) 1996-os TD-ről van szó.

Olajat szeretnénk cserélni, de sajnos nem találtam hozzá service manualt a neten..

Milyen olajat rakjunk bele?

nézek Creative Commons License 2015.08.13 0 0 32959

látom te figyelsz.... 

...nem véletlen, hogy így, és ezt írtam...

Előzmény: oLayos (32957)
zsb10 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 32958

Mivel önálló hozzászólás, nem válasz valakinek, így értelmeztem.Lehet, hogy rosszul.

Előzmény: oLayos (32957)
oLayos Creative Commons License 2015.08.13 0 0 32957

T zsb10!

" ... Hol veszel Magyarországon 0W-20-as Sustinát? ... "

... de hol írta, hogy Sustinát rendelt/hoztak?

... vagy azt, hogy honnan rendelte?

Előzmény: zsb10 (32955)
mantec Creative Commons License 2015.08.13 0 0 32956

T zsb10!

Nagy megtiszteltetés, hogy több mint nyolc (8) hónap után hozzászólt egy általad korábban nem látogatott topichoz.

Előzmény: zsb10 (32955)
zsb10 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 32955

Hol veszel Magyarországon 0W-20-as Sustinát?

Egy linknek örülnék:)

Előzmény: nézek (32954)
nézek Creative Commons License 2015.08.11 0 0 32954

Kimondottan Japán nemzeti olaj, japán autókba..mondjuk az Eneos Premium Ultra 0W20 API:SM

Az Eneos Sustina 0W20, az API SN ...

Tegnap hozta a futár az öt litert, már csak cserélni kell..

...de ebben a melegben?

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 0 32953

Szia SLX-350!

Köszönöm a hozzászólást, igen, ez a lényege amit írtál, csak én elég rosszul fogalmaztam meg. Bocsi, és köszi!

Előzmény: SLX-350 (32952)
SLX-350 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 32952

Szia Pisti,

" ... a Millersnek van egy olyan technológiája ami már úgy van gyártva, hogy ezek az adalékok már a gyártáskor belekerülnek ... "

Ezt nem egészen értem..... legjobb tudomásom szerint minden kenőanyagba a gyártás során kerülnek be az adalékok (hogy a technológiába mi hogy kerül bele és hogyan gyártják?() az persze egy más kérdés).

Előzmény: Törölt nick (32951)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.11 0 0 32951

Sziasztok!

Egy másik topikban már írtam a Millers olajjal való tapasztalataimmal kapcsolatban. 

"külföldi fórumokon olvastam, hogy a Millersnek van egy olyan technológiája ami már úgy van gyártva, hogy ezek az adalékok már a gyártáskor belekerülnek. Ki is próbáltam és meglepően tapasztaltam, hogy működik. Ár-érték arányban ez volt a legjobb választás. Egy Opelem van és kopogott a hidrotőke, majd olajcsere után (5w40) ez teljesen megszűnt."

Szeretném lecserélni a váltóolajat is a kocsiban, hiszen már 200e km van benne és egy kicsit akad. Van esetleg valakinek tapasztalata a Millers váltóolajokkal? A forgalmazó az úgynevezett Nano technológiás prémium váltóolajat ajánlotta, és elérhető áron is adják. Szeretem minél jobban körbejárni a kérdést ha új terméket vásárolok. A külföldi fórumokon viszont inkább a tuningolt váltókról volt szó és az ottani tapasztalatokról, hogy teljesen akadásmentes lesz a váltó, kisebb a súrlódás és ezáltal a kopás is. Valamint azt is olvastam, hogy egy nagy versenyváltó gyártó cég is csak ezt az olajat ajánlja. Nektek mi a véleményetek?

Előre is köszönöm a segítséget!

P.

+én Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32950

Igen megtaláltam, a Castrol boltban most akcióznak is, ingyen munkadíjjal.

thx

Előzmény: mantec (32948)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32949

Fasza, h Mo-on pl ezt sem lehet kapni:

Castrol Edge Professional H 0W-20 Honda

Előzmény: mantec (32948)
mantec Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32948
Előzmény: +én (32944)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32947

14600/liter? Ne már...

én olyan 6000/l-ről tudok...

Persze az is sok.

Előzmény: +én (32946)
+én Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32946

Thx

Megkérdeztem, ott (14.600.-/L)*6

:(

Egyébként Castrol olaj... A Castrol fejlesztette a Hondának.

Előzmény: Wicked Belzebub (32945)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32945

Szerintem márkaszervizen kívül sehol :(

Előzmény: +én (32944)
+én Creative Commons License 2015.08.10 0 0 32944

Helló,

Tud segíteni valaki abban, hogy ezt az olajat hol lehet beszerezni? (04L-es is ok, sőt!)

honda/hfe-c2-0w30

Előzmény: Wicked Belzebub (32803)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.08.07 0 0 32943

Tegnap nagy olajbevásárláson voltam , az üzletes eladta a valvoline olajat szintetikusnak , itton  aneten utánaolvasva kiderűlt hogy csak rész szintetikus.  amúgy a használati utmutatóban azt írja hogy a fáradt olajat ne öntsem a lefolyóba. Hát hogy tudnám odaönteni mikor belekeverem a benzinbe  aztán füst lesz belőle . 

combi27 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 32942

persze, bizonyítani semmit nem tud, csak a szája jár és trollkodik , ez azt hiszem most már nyilvánvaló..kapja is a tiltást tőlem, nincs kedvem feleslegesen "megpróbálom megmagyarázni hogy a döglött ló alszik" dolgokat olvasgatni 

és igen az a tartalomjegyzék nekem is bejött :D

Előzmény: SLX-350 (32941)
SLX-350 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 32941

Mantec,

Értem..... de inkább mégsem értem.... kategórikusan tagadsz valamit (vagy inkább mindent) de nem teszel mellé indoklást. Világos.... vagy mégsem?

Előzmény: mantec (32939)
FRANKYE Creative Commons License 2015.08.03 0 0 32940

A "Tribológia tartalomjegyzék" jegyzék volt életem leghasznosabb olvasmánya. :) 

Előzmény: mantec (32937)
mantec Creative Commons License 2015.08.03 0 0 32939

T gsis!

"... cáfolat ..."

Ha nem volt egyértelmű az előző hsz-ből:

Leírom  l a s s a n:

Ilyen nem fogsz kapni.

Előzmény: gsis (32938)
gsis Creative Commons License 2015.08.02 0 2 32938

Konkrét cáfolatot kérünk  Mantec , nen csúsztatást , abból már volt elég az elmúlt időben !!

Előzmény: mantec (32937)
mantec Creative Commons License 2015.08.02 -1 0 32937

T combi27!

"... várom ... oktatóanyagod ..."
A feladat nem a te képzésed, meggyőzésed.
Csak tájékoztatlak, ha már nagy butaságot írtál.
Akkor is csak az általad félrevezetettek érdekében.

Előzmény: combi27 (32936)
combi27 Creative Commons License 2015.07.30 0 0 32936

T. Mantec...

Itt reagálnék egy pofátlanul más topikba (SAAB) írt válaszodra, nem is értem miért oda kellett biggyesztened amit elkezdtünk az Opel Corsa C-ben...de  végül is ez a motorolajokkal kapcsolatos topik :D

T combi27!

A hivatkozott anyagból  az ambíció látszik, de dilettantizmus és tárgyi tévedések, felkészületlenség halmaza.

Irodalomnak nevezni barokkos túlzás.

Összehasonlításnak:

kenéstechnika jegyzet

Valasek: Tribológia tartalomjegyzék

A tribológiai kutatások új eredményei

Nekem is megvannak az "Autószerelés szerkezettana és szerelési ismeretek" című szakmunkásképző iskola könyvei egytől egyig a 70-es évek végéből :D

Kb annyit ér mint azok a linkek amiket adtál.

Történelmi olvasmánynak pont megfelelnek a 12-20-30 éves dolgok...

Várom szíves oktatóanyagod ITT, EBBEN  A TOPIKBAN, hogy ezek a cikkek vajon hol tartalmazzák a fent állított szavaid.Szíves engedelmeddel majd továbbítom véleményezésre a a cikk írójához :D

a cikkek:

http://www.mazda-auto.hu/motorolaj-1-4-viszkozitas-0w-5w-10w-kenes-lubrikacio-suruseg.html

http://www.mazda-auto.hu/motorolaj-oil-viszkozitas-mazda-0w-5w-10w.html

Pillanatragasz Creative Commons License 2015.07.29 0 1 32935

a motor robogó oldalon  olyan otthon érzem magamat ..rám se b@sznak :) :) :)  Amúgy tényleg megy a motor 70 nel  ha csontig húzom .  Én sem akarom Kispistát megszólni , viszont ha őt zavarják a beírásaim van egy gomb csak megnyomja s többet nem lát :)  Amúgy kösz a választ.

Előzmény: combi27 (32934)
combi27 Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32934

én csak válaszoltam egy ide feltett kérdésre :D most bunkó tirpák módon le kellett volna oltanom?

Előzmény: kisp113 (32933)
kisp113 Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32933
Előzmény: combi27 (32932)
combi27 Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32932

tuningolva max akkor lehet ha legalább 70-80-at megy..enélkül nem fogyaszthatna ennyit...

Előzmény: Pillanatragasz (32931)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32931

Ez csak egy Honda Bali robogó 49 köbcentis  lehet van tunningolva mert sport kipuffogó van rajta  ...

Előzmény: combi27 (32930)
combi27 Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32930

attól függ milyen robogó :D  egy gyári 50-es kétütemű szüttyögő 3 liternél többet nem fogyaszt. 80-as meg max 5..ha már "tuningolva" van simán benyel ennél többet is.Simsonnal annó eljártam 2.5-3 liter között :D

Öcsémnek volt egy 80-as kétüteműje, tuning henger-karbi-kipufogó, végsebesség 130-140 között, fogyasztása  8-10 liter/100km  között ha tényleg sportosan mentél vele.

Nekem volt annó egy Puch Cobra GT50-esem (nem robogó, de 50ccm-es 6 sebességes vízhűtéses kétütemű), sz@rrá volt tuningolva, alattam ment 110-et (120kg voltam-vagyok)  9 literes tankja volt, 70km húzósabb meenet után "tartalékra" kellett tenni ami azt jelentette hogy a maga 68ccm-ével kb 8-9 litert evett 100-on....igaz pörgött 13500-at :D

Előzmény: Pillanatragasz (32929)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.07.29 0 0 32929

115 km en fogyasztott a motrom 5.8 liter benyát, 33 lejjel tankoltam tele, szóval anyít fogyaszt mint egy autó, de igy is buszjegy árba közlekedek. Kicsít azért mérgesít a fogyasztás  mégis csak egy robogó..

combi27 Creative Commons License 2015.07.28 0 0 32928

ajánlom az Opel Corsa C fórumot, érdemes benézned :D

Előzmény: SLX-350 (32927)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.27 0 0 32927

Mantec,

Megható érzés ismét jelét látni túlcsorduló jóindulatodnak.

Előzmény: mantec (32926)
mantec Creative Commons License 2015.07.27 0 0 32926

T SLX-350!

Az olajválasztót, meg külső cég tartja karban.

Már ismerem.

Előzmény: SLX-350 (32925)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32925

Mantec,

" ... a Castrol Hungária Kft által ellátott hálózat értékesítési végpontjain a termék  most nem látható. ..... "

Ennek az az egyetlen oka van hogy a Castrol netes olajkiválasztó a kereskedelmi választékban kapható olajokat tartalmazza a WSS-M2C950-A jóváhagyású olaj pedig jelenleg csak a márkaszervizek választékában található meg.

Előzmény: mantec (32922)
a8lang Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32924

Egységesíteném az olajakat az összes autónál.

Mivel az audiba castrol edge LL 5w30 kell, gondoltam a többi autóba is jó lehet.

Belerakhatom ezt:

2011 Infiniti G37  Cabrio  3.7v6 

2009 Hummer H2  6.2v8

autókba?

Jelenleg a h2-ben mobil1 van 0w40-es de 5w30 is mehet bele az olajsapka meg a könyve szerint.

Az infinitibe meg a német márkaszervíz rakott bele valamit.

Castrol kereső nem hozott eredményt. Ha pl 370z-t írok be amiben ugyanaz a motor akkor hozza hozzá az edge 5w30-at, de a h2-nél semmi.

Gondolom ha a mobil1 jó neki akkor az edge5w30 fst is jó lehet.

stevie-13 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32923

Korábban már foglalkoztam vele, de nem igazán sikerült választ kapnom. Hátha azóta tisztult valamit

A helyzet a következő: akik ebben a topikban láttak már autót, meg autók motorját, meg olajat, azok sem tudnak annál jobb tanácsot adni annál, hogy a gyári előírás szerint olajat kell használni.

Azt, hogy a te autódhoz pontosan mi az előírás, egyrészt a karbantartási füzeted tartalmazza, másrészt - ha nagyon biztos akarsz lenni a dolgodban - a FORD ETIS rendszere.

Az ETIS rendszert a Ford éppen azért hozta létre, hogy a karbantartás a legtökéletesebb legyen. Az autód VIN száma (gyakorlatilag ez az alvázszám) alapján a kezelő a konkrétan a te autódhoz tartozó minden karbantartás időzítését és anyagigényét látja a képernyőn. Azt is látja, milyen olajat kell tölteni az autóba.

Mielőtt megint túlpörögnéd a témát, kérdezz rá a márkaszervizedben. Amikor rendszerszintű változás történik, az végigfut az egész adatbázison,. Azaz ha megjelenik egy új olajszabvány, és az jó az autódhoz, akkor most már azt is ki fogja hozni a rendszer.

De ez tudottan nem egy DPF-barát motorolaj.

Már írtam: a gyárak tudják, mit csinálnak. A Volvo saját nagy dízelmotorjaihoz egy A5-ös olaj "az" előírás. A részecskeszűrősökbe is. Ellentétben sok más márkával, a Volvo motorok részecskeszűrői még extrém nagy futásteljesítmény után is teljesen problémamentesek.

Előzmény: Robi53 (32912)
mantec Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32922

T Robi53!

A Ford WSS-M2C950-A a következő motoroknál követelmény:

2014. 10. hónaptól gyártott
focus
2.0 TDCi 150 LE T7D.
ST 2.0 TDCi 185 LE T8DA

mondeo
2.0 TDCi 150 LE T7D.
2.0 TDCi 180 LE T8C.

2015. 02. hónaptól
fiesta
1.5 TDCi 75 LE XUJA
1.5 TDCi 95 LE XVJ.

A Ford WSS-M2C950-A-t teljesítő motorolaj:
Castrol Magnatec 0W-30 D
Castrol Magnatec Professional 0W-30 D

Sajnos a Castrol Hungária Kft által ellátott hálózat értékesítési végpontjain a termék  most nem látható.

De lehet rendelni angliából, ebay-ről. idealo.de-ről.

Castrol magyar weboldala sem ismeri az olajat, az olajkeresője az autókat sem.

Robi53 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32921

Mindkettő esetében 0 az "aftertreatment compatibility".

Két másik szempont szerint a d-s jobb, mint c-s.

De pl a hivatkozott PSA ajánlás szerinti érték a 0 helyett 7.

Előzmény: candle (32919)
Robi53 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32920

Sok helyen sokféle leírást találni, most, felvetésed alapján, éppen erre akadtam rá:

"Adding oil: If you are unable to find an oilthat meets the specification defined byWSS-M2C913-D or WSS-M2C950-A, you must use SAE 5W-30 or SAE 0W-30 thatmeets the specification defined by ACEAA5/B5."

Ez is egy Mondeo 1.6 TDCI "owners manual" szemelvény.

Korábban egy hozzászólásomban már idéztem hasonlót.

Előzmény: SLX-350 (32914)
candle Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32919

Ha összehasonlítjuk a c és a d specifikációt, akkor a d dpf barátibb. (És ha jól értelmezem a grafikont.)

Előzmény: Motoroil (32918)
Motoroil Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32918

Szia!

Utolsó soraidban gondolom a Mobil Super 3000 x1 Formula FE-re gondolsz.

Én már többször is ezt töltöttem a S-maxba.

Amúgy a Mobil az kimondottan ajánlja ezt az olajat a a garanciaidőn belüli cserékhez is! (Ezt azt hiszem valamikor anno olvastam a mobil oldalán)

Márkaszervizekben max azért nem használják, mert más cégekkel állapodtak meg. Szerviz függő.

Itt a pécsi Ford kereskedésben Castrolt öntenek, Pesten a Petrányiban, ahol átnézettem az autót a vételkor, ott Shell-t láttam kitéve nem kis mennyiségben, meg volt pár promós plakát is.

Üdv!

Robi53 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32917

Az ajánlásokat és szabványokat szemléletesen bemutató web-es alkalmazás "aftertreatment compatibility" nulla értéke alátámasztani látszik a sok-helyütt olvasható megállapítást, hogy a magas SAPS és a DPF nehezen összeillők.

http://www.lubrizol.com/apps/relperftool/pc.html#

Amúgy a WSS-M2C913-d minden más szempont szerint egy láthatóan jó anyag, de pl. a PSA B71 2312-je (ez is 0w-30 C2-t jelent, mint Ford wss-m2c950-a) e szempont szerint is jobb. (A lubrizol-on wss-m2c950-a még nem szerepel, de meg lennék lepve, ha lényegesen eltérne PSA ajánlástól)

Előzmény: candle (32913)
mantec Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32916

T gsis!

"... jómagam se ..."
Nem is nálad lóg ki a "lóláb".

Hanem
Cyberslider-nál.
Ő már 2006. óta "figyelte" a topicot.
2015.06.10-én kérdezett.
Azóta ismét "figyel".

Ilyen még: Polly.pudli-pötty, Angolo, skodabajnok, suzuki samuraj, csaracs, Zava a kezd ...

Szóval nem tegnap kezdte az üzemeltető a halott felhasználók újra felhasználását látszólagos forgalom generálására.

Előzmény: gsis (32911)
Nick_X14XE Creative Commons License 2015.07.26 0 2 32915

"amit ez a topik generál, egészen elhanyagolható bevételi forrás."

De akkor még ott lenne a munkadíj, hogy vki éveken át egy csapat hozzászólót létrehozzon, esetenként 800 vagy 3000! koherens hozzászólással egyéb topicokban, Facebook-profillal, posztokkal, fényképekkel, többszáz "kamu-ismerőssel".

Szánalmas fantazmagória.

Előzmény: stevie-13 (32909)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32914

Szia Robi,

" .... az elsődleges ajánlás a Ford WSS-M2C-950-a ajánlásnak megfelelő 0w-30-as olaj, és másodlagosként elfogadottnak van feltüntetve az előbb 913-d szerinti 5w-30 A5. .... "

Ez azért tűnik meglepőnek mert tudomásom szerint a WSS-M2C950-A jóváhagyásnak nincs semmilyen visszamenőleges kompatibilitása vagyis az új dízelmotorokhoz csak a 0W-30-as 950-A jóváhagyású motorolajok használhatóak.

candle Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32913

"De ez tudottan nem egy DPF-barát motorolaj."

Ezt miből gondolod?

Robi53 Creative Commons License 2015.07.26 0 0 32912

Szervusztok,

Korábban már foglalkoztam vele, de nem igazán sikerült választ kapnom.

Hátha azóta tisztult valamit:

2014. áprilisi gyártású Ford Focus 1.6 TDCI (115 LE) autóról van szó, s mint ilyen, DPF-es.

Az ajánlott olaj az 5w-30 A1 vagy A5, mely feleljen meg legalább a Ford WSS-M2C913-c ajánlásnak. Azóta kijött a WSS-M2C913-d ajánlás, mely egyértelműen az 5w-30 A5-öt jelöli ki (azon belül persze biztosan van néhány speckó további elvárás is), felülről kompatibilis -c-vel, és sok gyártó sok terméke rendelkezik is ezzel a Ford jóváhagyással.

De ez tudottan nem egy DPF-barát motorolaj.

Van 1.6 TDCI Duratorq motor az új Mondeo sorozatban is. Ott pedig, érdekes módon, az elsődleges ajánlás a Ford WSS-M2C-950-a ajánlásnak megfelelő 0w-30-as olaj, és másodlagosként elfogadottnak van feltüntetve az előbb 913-d szerinti 5w-30 A5. Ilyen Ford 950-a ajánlásnak való megfelelőséget csak a Castrol  Magnatec 0w-30 D olajról mondanak ki (illetve mond ki magáról).

Nincs leírva az adatlapon, de azért azonosítható, hogy ez egy C2 olaj, ennek megfelelő 0,78 % szulfáthamu értékkel.

Más 1.6 TDCI Duratorq motor van a Mondeoban, mint a Focusban?

Mert a facelift utáni (tehát 2015-ös) Focus 1.6 TDCI-be továbbra is a 913-d 5w-30 A5 az ajánlott.

Csak érdekesség, hogy létezik egy gyártónak egy olaja, ami (igazoltan) 913-d megfelelőségű, 5w-30 A5-ös, ennek ellenére a szulfáthamuról 0,8 %-ot mond. Ezt a gyártmányt viszont nem-igen használják Ford márkaszervizben.

gsis Creative Commons License 2015.07.25 0 1 32911

Mantec !  Elárulom , jómagam se kérdeztem , és szóltam hozzá a topicban ,  mostanában , de naponta olvasom , és

átnézem . Szerintem többen vannak így .A hallgatás oka témahiány , de a folyamatos figyeléssel próbálok okulni

a fórumos beírásokból .

.

Előzmény: mantec (32904)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32910

honda balim tankja  93 km alatt  lefogyott az első csíkig  aztán jön  a piros  szóval ha 6 literes a tank és pappíron 4,5 öt kéne fogyasszon 100 km en akkor én most komoly bajban vagyok megint . teljesen nyakig töltöttem a tankot  most megint meg kéne hogy tudjam meg a pontos fogyasztását 

stevie-13 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32909

A jobb oldalt "futó" reklámok eladhatósága, illetve ára függ az oldal nézettségétől ?

Minden bizonnyal. Nyilván meg van trükközve egy kicsit, a puszta megjelenés is fizetős lehet, de igazából az átkattintás után csörren meg a kassza. 

Viszont az Index Fórum a médiapiacon nem önálló termék, hanem az Index egyik aloldala. Kb mint egy cikk.

Ebben a topikban a kezdetek, vagyis a 2000-es alapítás óta cakk-pakk 2300 ember szólt hozzá. (Statisztika a fejléc alatt.) Ha esetleg van is olyan topiklakó, aki csak olvas, de sohasem ír, egy nap alatt akkor is összesen pár tucat alkalommal töltődnek be a hirdetések.

Az Index napi forgalma már 2007-ben is napi félmillió felhasználó (UU, Unique User) és csaknem 15 millió (!) oldalletöltés volt.

http://www.median.hu/object.9a316f77-418f-428d-985f-99e9551f5de7.ivy

Azóta ez a szám jelentősen növekedhetett, már csak a mobilnet elterjedése miatt is.

A 2007-es 15 millió oldalletöltéshez viszonyítva az a napi pár tucat, amit ez a topik generál, egészen elhanyagolható bevételi forrás.

Előzmény: rvf400 (32907)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32908

Mantec,

" ... Csak önmagatokat csapjátok be. .... "

Szerintem inkább ne firtassuk hogy ki kit hogyan és miért csap be. Én nem csinálok problémát ebből a kérdésből: ha valaki kérdez és én tudok rá válaszolni akkor válaszolok, ha nem tudok válaszolni (vagy nem is kérdeznek) akkor pedig nem válaszolok.

rvf400 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32907

off

A jobb oldalt "futó" reklámok eladhatósága, illetve ára függ az oldal nézettségétől ?

on

Előzmény: stevie-13 (32906)
stevie-13 Creative Commons License 2015.07.25 0 1 32906

Azt hiszitek, hogy létezik olyan felhasználó a valóságban, aki 2012 május-tól októberig hétszer (7) hozzászól, majd három (3) év és két (2) hónap szünet után - az eddig soha nem használt topicot felfedezve - kérdést tesz fel?

Mint írtam, én magam is ilyen felhasználó vagyok a Prohardver vagy a Mobilaréna fórumain.

Itt a prohardveres profilom (ki kell nagyítani a részletekhez):

Lehet látni, hogy 2009 óta vagyok tag, ennyi idő alatt 35 + 5 hozzászólást sikerült írnom. Az utolsó hozzászólásom jó pár hónapos, és feltehetően akkor írok oda legközelebb, amikor új telefonom/laptopom lesz.

Miközben odaát is megvannak azok az arcok, akik naponta ott lógnak, a magamfajta egyszeri problémamegoldást keresők bizony ritkán írnak.

Szerintem ez teljesen normális.

candle Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32905

Vagy benéztem és tudatlan vagyok, vagy nem értelek. Dejoke eljutott odáig, hogy elf-et vesz. Az elf-nek van köze a castrol/bp vonalhoz?

Ha nincs és slx válasza után mégis a csigazabálók sza.ját veszi dejoke, akkor slx-et ki kell rúgni, mert a neki fenntartott és üzemeltett topicba berepülő sült galambot sem képes a saját cége ölére ültetni.

Vagy a te logikád nem stimmel.

mantec Creative Commons License 2015.07.25 0 0 32904

T stevie-13, SLX-350, oLayos!

"... dejoke ..."
Azt hiszitek, hogy létezik olyan felhasználó a valóságban, aki 2012 május-tól októberig hétszer (7) hozzászól, majd három (3) év és két (2) hónap szünet után - az eddig soha nem használt topicot felfedezve - kérdést tesz fel?
Csak önmagatokat csapjátok be.

oLayos Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32903

A pécsi bolt a hibát kijavította!

Előzmény: oLayos (32902)
oLayos Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32902

T dejoke!

Alapból egy ilyen webshopba feltételekkel vásárolnék. Ilyen alapvető hiba egy tájékoztatóba nem lehet!

http://mannol.hu/index.php?route=product/product&path=76_33_61&product_id=56

... de ha ezt az olajat veszed meg - adatlapja alapján is megfelel az autódba - akkor inkább hinnék nekik.

http://shop.sct-hungary.hu/O-E-M--Renault-Nissan-5W-40-SN-CF-4L/3054/rsz

Természetesen nem rábeszélni akarlak. Nekem is vannak elképzeléseim.

Előzmény: dejoke (32901)
dejoke Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32901

Köszönöm szépen a választ SLX-350, stevie-13.

Meggyőztetek az ELF-et fogom venni.

Az auto a 2007/8 havi, nem részecskeszűrős a legalapabb diesel(ha jó tudom) 135e km-el.

További szép napot.

Előzmény: SLX-350 (32899)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32900

Szia Mull,

" .... ezek a marha melegek mostanában, ilyen idoben bbiztosanjobb volna a sűrűbb olaj. ... "

Az tény hogy a nagyobb SAE jelzőszámokkal rendelkező motorolajok magasabb hőmérsékleten valamivel jobban képesek eltömíteni a kopottabb motorok megnövekedett illesztési hézagait, a hőtűrőképesség viszont alapvetően az alapolaj minőségétől (ásványi, hidrokrakk vagy teljesen szintetikus) függ.

Előzmény: Mull (32891)
SLX-350 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32899

Szia Dejoke,

A megfelelő motorolaj kiválasztásához ismerni kellene hogy az autód mikori évjáratú illetve van-e benne részecskeszűrő. A részecskeszűrő nélküli modellekhez RN 0710 (ami nagyjából megfelel az ACEA A3/B4-nek) a részecskeszűrősökhöz pedig RN 0720 (ami nagyjából megfelel az ACEA C4-nek) jóváhagyású motorolaj szükséges.

Az általad kinézett olaj - amennyi infót találtam róla - ACEA A3/B3 minősítésű vagyis a részecskeszűrő nélküli modellhez úgy ahogy, a részecskeszűrőshöz pedig egyáltalán nem felel meg.

Előzmény: dejoke (32897)
stevie-13 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32898

Tulajdonosa lettem egy 1.5dci(50kw) Dacia logan mcv-nek. Érdeklődnék, hogy ezaz olaj megfelelő lenne e a motornak:

http://mannol.hu/index.php?route=product/product&path=76_33_61&product_id=72

Erről az olajról a linken nem találtam semmi infót, csak az árat. Így pedig nem lehet eldönteni.

Először azt kell tisztázni, hogy az autód részecskeszűrős-e.

Ha nem részecskeszűrős, akkor ez a gyári olaj:

http://www.formula3000.hu/shop/5w40-evolution-evolution-p-81.html

Ha nem is Elf-et használsz, az olajnak legyen RN0710 jóváhagyása.

Ha részecskeszűrős az autó, akkor pedig ez a gyári javaslat:

http://www.formula3000.hu/shop/5w30-evolution-fulltech-solaris-p-5479.html

Ilyenkor a jóváhagyás jele RN0720.

A linkek csak az olaj miatt vannak, egyáltalán nem biztos, hogy itt a legolcsóbbak vagy valami. Keress rá.

Előzmény: dejoke (32897)
dejoke Creative Commons License 2015.07.24 0 0 32897

Jó reggelt,

Tulajdonosa lettem egy 1.5dci(50kw) Dacia logan mcv-nek. 

Érdeklődnék, hogy ezaz olaj megfelelő lenne e a motornak:

http://mannol.hu/index.php?route=product/product&path=76_33_61&product_id=72

Eddig swift-et hajtottam évente(kb 10ezer km) cseréltem bent az ugyanilyen márkáju olajat és elégedett voltam vele.

Ha a Dáliába is évente cserélném(kb 10ezer km) a fent említett olajat az megfelelő lenne??

Van tapasztalatotok dieselbe ilyen márkáju olajjal?

Köszönöm a válaszokat.

C20NE Creative Commons License 2015.07.23 0 1 32896

Biztos abból vett egy 200literes hordóval és szeretne már kifordulni belőle... :-)))

Előzmény: stevie-13 (32895)
stevie-13 Creative Commons License 2015.07.23 0 0 32895

2001-es Ford KA-ba  agyári olaj 5w-30. Van benne kb 120 ezer km. A szerelő szerint 10w-40-et tegyek bele, mert régi kopott motor. Mindenki más a gyárit javasolja.

Mi is ;-)

Amúgy mi újság?

(Stevie_w)

Előzmény: sendrew01 (32863)
stevie-13 Creative Commons License 2015.07.23 0 0 32894

Szerintetek ha 10w40 helyett 10w50-es olajat használok,  annak van valami hátránya is, vagy csak jobban bírja a meleget?

Az alapvető elv: minden autóba csak a gyárilag előírt vagy jóváhagyott olajokat!

A viszkozitás - talán a látszólag (!) viszonylag egyszerű értelmezhetősége miatt - kitüntetett figyelemmel bír az olajválasztáskor, de a legfontosabb a gyári előírásoknak megfelelni. 

Az autógyárak sok esetben nagyon precízen, saját követelményrendszerrel definiálják a használható olajokat (VW-csoport, Mercedes, BMW, újabban más márkák is, pl. Renault, stb), máskor csak ACEA és/vagy API szintekkel, és ezeket szűkítik tovább viszkozitás alapján.

Szóval a 10W-50-nél lényegesebb kérdés, hogy az autódnak mik az előírásai, és a szóban forgó olaj ebből mit teljesít....

Előzmény: Mull (32889)
stevie-13 Creative Commons License 2015.07.23 0 0 32893

Meg ezek a marha melegek mostanában, ilyen idoben biztosan jobb volna a sűrűbb olaj. Kéne ezekről valami viszkozitási grafikon  hőmérséklet függvényében...

Az megvan, hogy a motoron belül, ahol az olaj elvégzi a kenési feladatit, milyen üzemi hőmérsékletek vannak?

Ezeken a 35-40 fokos külső hőmérsékleteken egy jól méretezett és jól karbantartott hűtőrendszer még meg tudja tartani a motort az optimális üzemi hőmérsékleten. (Amikor a mutató "középen" áll, a hűtőfolyadékod hőmérséklete 80 és 100 fok között van.)

C20NE Creative Commons License 2015.07.23 0 0 32892

Na ez az az eset amikor lebeszéllek róla! Vedd meg a belevalót hacsak nincs nyomós okod eltérni tőle! Sokkal többe kerülhet később.

A hideg oldalon nem lenne különbség hiszen mindkettő 10w-s, de melegen sűrűbb lenne.

Mull Creative Commons License 2015.07.23