Keresés

Részletes keresés

Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 770

Részlet nem jöhet, talán egy kép is elég bizonyíték a nyakkendőre, rajta a jelvénnyel -

vagy az akkori leggyakoribb hajviseletre

Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 769

S OS -erősen úgy tűnik, hogy csak azt hiszem, tudok képet beilleszteni ide - kis segírség elkelne -köszi!

Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 768

 

 

Az ígért képa nyakkendővel és rajta a jelvénnyel- részlet egy 50 évvel ezelőtti tablóból.

Más iskolák akkoriban is előírtak matrózblúzt -nem is egy- nekünk ez jutott, ing, nyakkendő.

 

 

krampács Creative Commons License 2012.06.01 0 0 767

Úgy emlékszem a szalagavatónk  valami nagyon egyszerű kis  összejövetel volt, persze egyenruhában kellett lennün

Az rémlik, hogy a József Attila dísztermében tartottuk, ahogy korábban a tánciskolai délutánokat is.

Bálra egyáltalán nem emlékszem, azaz a kertészek gólyabálján többször is előfordultunk a barátnőmmel, de Kaffkás bulik mintha nem is lettek volna...(((

Mi  1000 helyről jöttünk össze, nem is voltunk anno egy jól osszekovácsolódott osztály, talán ezért nem voltak emlékezetes események. No,meg nagyon sokan voltunk, 52 fővel indult az osztály.

Előzmény: Annimami (766)
Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 766

Ha nem velük cseréltünk osztályt április 1-én, akkor biztos nem emlékezett ránk elsős lányokra-

lekötötte az érettségire való készülés!

Mi úgy látszik 1962-ben nem tudtuk, hogy Máhr Klára szemét szúrja a tabló.

Készült, csak kitenni tiltotta meg - ezzel ő megkülönböztette magát más, a tanítványokból

kirakati "árut" csináló iskolaigazgatóktól -tüntetően. A Fényes Elek közgázsuliba járt egy barátnőm,

ott ez nem volt gond, a Kötéren mindenki megnézhette valamelyik kirakatban az ottani végzősöket.

Nektek volt szépen megszervezett, jó hangulatú szalagavató bálotok? Ha igen, boldogok lehettetek.

Ott voltak már a meghívott vendégek, felsorakozott az összes osztály teljes díszben. Máhr Klára

a maga merev stílusában ünnepi beszédbe fogott - és mi nem voltunk az elvárása szerint kellően némák és

fegyelmezettek. Megszakította a saját beszédét, néma csend lett, és lefújta, betiltotta a bál megtartását!

A mi időnkben sokan jártak hozzánk Érdről és egyéb aglomerációs településekről.

Képzelhetitek, milyen szájízzel távoztak az ezért felutazott rokonok, udvarlók -

de nekünk kerületieknek ugyanígy aránytalan büntetésnek tűnt -és   csendben morogva szétszéledtünk.

 

 

krampács Creative Commons License 2012.06.01 0 0 765

Közben rájöttem, hogy elsős korodban együtt jártál az én negyedikes bátyámmal,aki a D.-ben érettségizett 1959-ben.

A József Attila is őrizte a szigorú rendet még akkoriban, és ez szó szerint értendő.  Ellensúlyozandó az egyházi szellem maradványait, néhány igazi pártkatona is tanított a gimiben.

Az osztályunknak/évfolyamunknak nincs tablója.  Az ig.nő erről lett híres...

Előzmény: Annimami (764)
Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 764

Ez fantasztikus!!!! Köszönöm a jelvényt!!!!Most elkezdem gyorsan megszerkeszteni

a meghívót az 50. találkozóra - csuda jó fej vagy!!! Kezdem magam itthon érezni köztetek.

Én is segítek bárkinek, bármiben, amiben tudok.

Én is bevallom őszintén, igenis szerettem a Kaffkába járni, lenyűgözött az épület engem is-

a szigor pedig, hogy így fejezzem ki, nekünk nem volt új, hiszen 1950-58-ig általános iskolásnak lenni

szép kis hazánkban eléggé emlékezetes. Az egyen köpeny kapható volt az Úttörő Áruházban,

azon még külön könyökvédő fekete klott anyagból házilag kötelezően megvarrva, ugyanolyan

legombolható fehér gallér, mint a Kaffkában.

Az említett férfinyakkendő az bizony az volt, rá tűztük jó időben a jelvényt,

mert a svájcisapkát azért tavaszal nem kellett hordani. olyan gyűrött volt, amilyen csak lehetett a

lóden anyag tömött táskába préselve egészen a legközelebbi sarokig - a kapu előtt már késő volt feltenni,

ott már lehettek ellenőrzések szúrópróba szerűen.

Legközelebb megpróbálok feltenni egy tablóképrészletet, ahol jól látszik a hivatalos, nyakkendős

egyening sifonból vagy kartonból, már nem vagyok biztos benne.

 

krampács Creative Commons License 2012.06.01 0 0 763

A mi időnkben rajzterem sem volt, a  diszterem és a tornaterem volt csak használható számukra.

 Persze a diszteremben nem fértünk el,- évfolyamonként 8-9 osztály tanult az iskolában.

Előzmény: Törölt nick (762)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.01 0 0 762

A kapolna a rajzterem alatt volt/van ha jol emlekszem. Bent en sem voltam csak beneztem egyszer egyszer az ajton. es gyonyoru :)

Az epulet szerintem gyonyoru, en imadtam. Foleg mert mikor odajartam akkor lett felujitva teljesen. (97ben vegeztem akkor ugy hivtak hogy "Az Isteni Megvaltorol Nevezett Noverek Kaffka Margit Gimnaziuma" ez kerult az erettsegi bizonyitvanyba is, jo volt kitoltogetni a jelentkezesi lapokat nem fert ki sehova olyan hosszu a nev)

 

Előzmény: krampács (760)
krampács Creative Commons License 2012.06.01 0 0 761

Előzmény: krampács (760)
krampács Creative Commons License 2012.06.01 0 0 760

Úgy volt, - Te elballagtál, mikor az osztályunk az elsőt fejezte be.

A Villányi 5.-7-ben a gépészektől óvott az ig.nő a teljes tanári karral együtt....nem volt szabad az I. emeleten járkálni, pedig ott az egyetemi hallgatók közül is kevesen fordultak meg . De azért egy-egy percre csak megállt a gimnazista a  tornaterem ablakánál, lestü ka kosaras fiúk edzését....)))

A szigor amolyan zárdai volt, de az egyenruhánk is. A Fortepan néhány  régi fényképén látni a férfinyakkendőt, de azt hiszem azt elődeink hétköznap is hordták.

Van egy ismerős  aki a 40-es években, az államosítás előtt járt a Margitba.  Ha alkalmam lesz jöbő héten, majd kérdezek tőle pár dolgot. Legfőképp azt, hol van a kápolna, ahol mi sohasem jártunk ?

 

 

Előzmény: Annimami (759)
Annimami Creative Commons License 2012.06.01 0 0 759

Gondolom úgy jártunk együtt egy évig, hogy te elsős voltál, mikor én negyedikes.Vagy ha nem,

akkor is van néhány variáció.

Az lehet még érdekes, hogy elsőben mi nem fértünk be a Kaffka épületébe, és egy évig

a fiúkkal jártunk a "Jóskába"

No nem együtt, valahol eldugva a negyediken, ha jól emlékszem. Április elsején valaki kitalálta,

hogy cseréljünk osztályt egy "jóskás"osztállyal. Úgy is lett, kuncogva vártuk a hatást -

de sajnos annak a férfi tanárnak, aki hozzánk jött be, nem volt túl fejlett humorérzéke -

olyan patáliát rendezett, hogy igazgatói intő lett belőle -

legalábbis nekünk lányoknak Máhr Klárától.

Bár vidám emlék lenne, de akkoriban nagyon vaskalapos rendnek kellett lenni -

ti fiatalok ezt már el sem tudjátok képzelni! Talán ezért is lettünk ilyen összetartók -

a barátságok, jó programok csak iskolán kívül szerveződhettek. Bent csend, rend, fegyelem,

még szünetben is folyósófelügyelő tanár vigyázott ránk. Még a 60-as években kezdődő "házibulik"

egy része is úgy zajlott, hogy legalább az egyik szülő otthon volt - képzelem, mi a véleményetek erről!!!

 

Előzmény: krampács (758)
krampács Creative Commons License 2012.05.31 0 0 758

Kérlek, gyere  vissza és írj még akkor is, ha esetleg napokig csönd van a topicban !

Egy évig mi együtt jártunk a gimnáziumba,  - az említetett filmben szereplő egyik lányt ismertem is a kosárlabda edzésről, de

igazából érdekesebb volt, hogy kik jártak akkoriban a József Attilába ?...)))

Néhányan, akik aztán később neves szinészek lettek...))

Előzmény: Annimami (757)
Annimami Creative Commons License 2012.05.31 0 0 757

Kedves Fiatalok, volt Kaffkások!

Nem akartam megállítani a párbeszédet köztetek -folytassátok, ígérem, nem zavarok többé.

Egyébként egész életemben gyerekekkel, fiatalokkal foglalkoztam, nem vagyok olyan "őskőzet",

mint gondolnátok. Azt hittem, esetleg érdekel titeket a  Kaffka előbbi története is -de megértem, ha nem!

Még annyit üzennék valakinek, aki felsorolta az őt tanító tanárok nevét, hogy Grega nem Zoltánné, hanem Béláné volt -

minden értelemben csak "volt", régen meghalt, méghozzá önkezűleg. Az egyik osztálytársnőm valahogy

rokonságba keveredett vele - onnan tudom.

Akkor folytassátok, nem venném alelkemre, ha zavartam volna!!!!

 

Annimami Creative Commons License 2012.05.28 0 0 756

Olvasgatva a bejegyzéseket, úgy látom, olyan régen senki nem járt a Kaffkába,

mint mi: 1958-tól 1962-ig. Most éppen az 50. találkozót szervezzük -konkrétan én,

akit kineveztek a"lányok" tiszteletbeli osztályfőnöknek.Szerencsére összetartó a társaság,

így nincs nagyon nehéz dolgom. Egy jubileumi pps-t szeretnék készíteni az 50. találkozóra.

Magáról az épületről kívül, belül, a kirándulásainkról, a ballagásról sikerült összegyűjtenünk

egész jó állapotú 50-54 éves képeket(!). Egyedül a jelvényről nincs használható képem,

mert mi nem tettük fel a tablónkra 1962-ben.

Ha valaki fel tudna tenni képet a "kaffkás" jelvényről, megköszönném.

Meséljetek különféle anekdotákat, érdekességeket a ti időtökben történt különös eseményekről!

Mi pl. statisztáltunk a "Fűre lépni szabad" című film forgatásán a ballagási ünnepség jelenetben.

Nem a Kaffkában, hanem a József Attila Gimnázium udvarán forgatták - élveztük, pedig fárasztó volt

a tűző napon órákig álldogálni fegyelmezett sorokban, amíg újra és újra felvették Tordi Géza

jelenetét Polonyi Gyöngyivel.

Szóval szívesen beszélgetnék olyanokkal, akik hasonló, vagy előbbi évfolyamon végeztek -

csak az a gond, hogy a mi korosztályunk közül kevesen interneteznek. Kár.

Előzmény: Wiliamson (755)
Wiliamson Creative Commons License 2012.05.28 0 0 755

 

  Az "áldozat" szót nem véletlenül tettem idézőjelbe.

 

  Egyetértek Önnel. Minden szempontból helyes lépés volt

  az Egyháznak visszaadni a Gimnáziumot.

 

  A köpönyegforgatást (értsd: Hoffmann Rózsa) azonban nem díjazom.

Előzmény: Annimami (754)
Annimami Creative Commons License 2012.05.27 0 0 754

Ugye nem felejtkezel el arról, hogy a Kaffka Margit Általános Leánygimnázium

 - a Szent Margit Gimnázium bezárása után jött létre -

amint  ezt olvasni lehet a Szent Margit honlapján, sőt a Kaffka történetét leíró forrásokból is:

 

"A Szent Margit Gimnáziumot 1948-ban államosítják és XI. ker. Szent Margit Leánygimnázium lesz.

1950-ben deportálják a nővéreket az épületből.

1951-ben áthelyezik a gimnáziumot, és az Agráregyetem veszi át az épületet.

A Martos Flóra Gimnázium, a Szlovák Gimnázium, végül a Kaffka Margit Gimnázium működik az épületben.

1996. augusztus elsején kapja vissza a rend az épületet.  Ekkor indul újra a Szent Margit Gimnázium."

 

Csak a tárgyilagosság kedvéért - a tyúk, vagy a tojás volt-e előbb, ki az áldozata kinek - politikai szinezet nélkül is

el lehet ezen gondolkodni

Előzmény: Wiliamson (753)
Wiliamson Creative Commons License 2012.05.24 0 0 753

 

Ha annyira "elvhűek" vagyunk, akkor nem kell annyira

mereven ragaszkodni egy pozícióhoz, mely (állítólagos..)

elveinkkel homlokegyenest ellenkező.

 

Hoffmann Rózsa pályafutására tehát nincs mentség.

 

Az ügynek pedig külön pikantériája, hogy ő az állami

Kaffka Margit Gimnázium igazgató-helyettese volt, most

pedig "kereszténynek" nevezi magát; azon felekezet

buzgó tagjának, melynek "áldozatul esett" a Kaffka.

 

Bár én ezt nem nevezném ezt "áldozat-nak", mert az

állami gimnázium - a milliőjével - erre rászolgált. De akkor se

azok hintsék rá a sót, akik maguk is kivették a részüket

a 'jóból'...

Előzmény: ***RS*** (751)
Sarkany Creative Commons License 2012.05.18 0 0 752

tudjuk mi lett volna ha mást próbál tanítani

 

Nagyjából-egészéből valami hasonló, mintha ma tenné ugyanazt. :D

Előzmény: ***RS*** (751)
***RS*** Creative Commons License 2012.05.18 0 0 751

Igen, egy Kaffkás tablón találkoztam Hoffmann Rózsa nevével, illetve akkor még Hoffmann Bélánének hívták, ha jól emlékszem, és igazgató helyettes volt. Azért ne vessünk rá ezért követ: tudjuk mi lett volna ha mást próbál tanítani.

Előzmény: Wiliamson (750)
Wiliamson Creative Commons License 2012.05.17 0 0 750

 

  Amikor a "derék" Hoffmann Rózsa tanerő, valamint Juhász János és

  tanerőbrigádja még ellenforradalomnak tanította azt a bizonyos eseményt

  amit ma forradalomnak neveznek?

 

  Hát igen. Valóban. Színek és évek... Azok pedig, folyamatosan változnak...

Előzmény: ***RS*** (749)
***RS*** Creative Commons License 2012.05.17 0 0 749

Szerintem ő inkább valamiféle párt-összekötő volt. Én emlékszem a mi KISZ titkárunkra. Egy Kaffkás csajszi volt, bondorított hajjal. Gyakran beült a különböző alapszervezetek gyűléseire, és figyelte miről van szó.

Előzmény: Sarkany (740)
bosibo Creative Commons License 2012.05.14 0 0 748

Ha egy bizonyos ideig nem küldöd el a soraidat, akkor elvész.

Balra fenn a Beálltások  menübe lépj be és a kiléptetési időt (miért másodperc?) állítsd át

Előzmény: döncidöncike (746)
krampács Creative Commons License 2012.05.14 0 0 747

Kompatibilítási nézetet ellenőrizd ,  az IE 9-el volt ilyen bajom nekem is.

Előzmény: döncidöncike (746)
döncidöncike Creative Commons License 2012.05.14 0 0 746

Megpróbálok ujfent írni,meg megint egy válaszom nem ment el !

Előzmény: krampács (745)
krampács Creative Commons License 2012.05.14 0 0 745

Őrület, hogy 9 párhuzamos osztály indult egy-egy évfolyamon, - a miénk is ilyen volt.

Ezért is volt az, hogy kiballagtunk a Park Szinpadra, mert csak ott lehetett elbúcsúztatni a 65-ös évfolyamot:::)))

 

Előzmény: Sarkany (744)
Sarkany Creative Commons License 2012.05.14 0 0 744

a földszintet és az első emeletet az Agrártud.Egyetem néhány tanszéke foglalta el

 

Másodikos voltam, ha jól emlékszem, amikor visszakerültek a gimnáziumhoz az egyetem birtokolta részek. Gondolom, a ratkó-gyerekek miatti helyszűke generálta ezt az intézkedést; "i" betűjelű osztályba jártam....

Előzmény: krampács (743)
krampács Creative Commons License 2012.05.14 0 0 743

Korábban jártam az iskolába mint Te, -  a kápolnáról azt sem tudtuk, hol van ?

Semmiféle bulik nem voltak, a tánciskolát és a szalagavatót is a József Attilában tartották.

Igaz, akkortájt még a földszintet és az első emeletet az Agrártud.Egyetem  néhány tanszéke  foglalta el.

És nekünk szigorúan tilos volt a hallgatókkal trafikálni...)))

Előzmény: Sarkany (742)
Sarkany Creative Commons License 2012.05.14 0 0 742

Mahr Klára idejében koptattam én is ott a padokat.

Annyi bizonyos, nem volt a KISZ fellegvára ez a gimnázium. A Sörös Lenke üzemeltette és felügyelte KISZ Klub az egykori kápolnában működött. Ott zajlottak a hétvégi élőzenés bulik is.

Egyszer megfordult ott Boros Lajos is. Akkor még egyszerű gitáros-énekes volt. Egy darabig erőlködött, majd látva az érdeklődés totális hiányát, sértődötten elvonult.

Előzmény: krampács (741)
krampács Creative Commons License 2012.05.14 0 0 741

Sosem hallottam, - de ahogy mondtam, még az osztályban sem volt szó ifjúsági mozgalomról....)))

Máhr Klára idejében, akit persze bigott zárdafőnöknek is könnyű volt elképzelni.

Előzmény: Sarkany (740)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!