Keresés

Részletes keresés

boldog Bulldog Creative Commons License 2014.02.23 0 0 16273

Örökzöldnél?

Előzmény: alfi13 (16268)
gaabre Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16272

Én emiatt használok tribázikus rézszulfátot, hogy ilyesmin ne kelljen görcsölnöm.

Még ajánlják is, hogy a sziromnyílásig használjuk, bimbós állapot végéig.

Legfeljebb csökkentem a dózist 0,2-0,25%-ra.

Előzmény: szicsu1007 (16269)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16271

Antisystem!

Freemailedre írtam (küldtem) valamit.

szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16270

Vigyázz! Ezek tavalyi képek (2013 március 9.)

Előzmény: Antisystem (16263)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16269

Én máshogy képzelem a rezes lemosót (de közben keresgélek az interneten, és össze-vissza írják - legyél "okos").

cseresznye, meggy rügypattanás végéig, rügyfakadásban már nem.

őszi rügyfakadás végéig, bimbósan már nem

kajszi pirosbimbós végéig, rózsaszín bimbónál már nem

almatermésűek zöldbimbós állapot végéig, fehérbimbóban már nem (itt néha írnak sziromhullást).

Nesze neked Antisystem:-)

Előzmény: alfi13 (16268)
alfi13 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16268

Van egy összefoglalom a lemosó permetezésről nézétek meg ha valaki talál benne hibát jelezze.

 

 

Tavaszi lemosó permetezés: legjobb ha először februárban egy fagymentes napon végezzük majd rügyfakadás előtt megismételjük. Ez némely növénynél hatásosabb mint az egész évi összes permetezés. Enyhe tél esetén különösen fontos. Ha lehet minden növényt olyan szerel permetezünk amely a rá jellemző betegségek ellen a leghatékonyabb. Ha csak kevés fánk van és nem célszerű külön- külön permetezni akkor valamilyen kombinált szert alkalmazzunk ilyenek a VEGESOL eReS vagy Olajos rézkén.

 

MIVEL PERMETEZZÜNK

 Két fajta gombabetegség csoport van ami ellen más- más permetszer szükséges.

    

 RÉZTARTALMU szerekkel  A fertőzések megelőzésének első lépése lehet minden növénynél Csak a piros bimbós állapotig használhatók mert perzselést  okozhat

RÉZTARTALMÚ SZEREK: Bordóilé – Rézoxidklorid- Cuprosat – Champion

 

Alma, körte birs     Tűzelhalás ellen

Őszibarack             Tafrinás levélfodrosodás ellen

Meggy cseresznye  Monília, blumeriella

Kajszi dió               Gnomia

 

KÉNTARTALMÚ szerekkel    A lisztharmatra érzékeny növényeknél szükséges

KÉNTARTALMÚ SZEREK:  Agrikén Nevikén

 

Alma                   Lisztharmat ellen

Szilva                  Vörösfoltosság

Köszméte ribizli  Lisztharmat

 

ROVARKÁRTEVŐK ATKÁK ellen:  Agrol plusz Nevikén Agrikén

 

Körte                   Levélbolha

Alma Szilva        Takácsatka  Pajzstetvek

Szőlő                   Atkák ellen   Szőlőmoly

 

Ezek a szerek általában nem keverhetők egymással ezért ha olyan  növényt akarunk megvédeni melyiknél kétfajta szer is szükséges akkor néhány óra vagy nap elteltével permetezzünk a másik szerrel. Vagy csináljunk egy kis mennyiségben próbakeverést és ha az simán keveredik nem csomósodik össze akkor permetezhetünk együtt is.

pacsepa Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16267

Ja, éppen most írtam az "Oltás, szemzés"-ben, hogy ma voltam a telken és láttam, hogy mozgolódik a kajszi. Konkrétan nálam is a ceglédi óriás. lesz ennek még böjtje, attól tartásom van. Legkésőbb a jövő héten kellene egy kis 0, -2 fokos hideg, hogy megálljt parancsoljon, de ha igaz amit látok az előrejelzésekben éppen hogy melegedni fog! :-(

Előzmény: Antisystem (16263)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16266

Köszi, de azért ja, én ismerem valamennyire az elméletet, meg van némi gyakorlati tapasztalatom mint amatőrnek.... azért Csarli vagy Mozo pl. mérföldekkel jártasabb nálam - meg biztos van még más is, aki hosszú ideje, és nem is kicsiben csinálja a gyakorlatban...

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (16262)
spapda Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16265

"Nem maradt ki innen egy ok? (nem vagyok túl jártas a témában)"

 

Hú bakker, kimaradt bizony. Nekem fel sem tűnt, remélem Antisystem mesternek sem, természetesen én nem vagyok jártas a témában. Aki rendszeresen olvassa Antisystem sorait, azt úgysem lehetne félrevezetni ilyen elgépelésekkel! :)

Előzmény: szicsu1007 (16262)
gaabre Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16264

Ez egyébként működő módszer, bár tény, hogy nem a legköltséghatékonyabb.

Én mészkénlének Vektafid-S-t vagy Agroként használok, mikor melyiket tudtam kedvezőbb áron beszerezni.

Utána 1 héttel megy a Cuproxat töményen, 50-60 ml/10l, ami 9,5-11,4 g fémréznek felel meg 10 literenként.

Előzmény: spapda (16259)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16263

"ráadásul engem nagyon frusztrál a te széleskörű és precíz hozzáértésed." - ugyan, tizenéve én se értettem hozzá egy vakhangot se, legfeljebb volt némi előnyöm, hogy egyfelől kertes övezetben nőttem fel és láttam, másfelől tanultam valamennyi vegyészetet meg mikrobiológiát. Nézd meg, akik pár éve itt kértek tanácsot, azok közben tapasztalatot szereztek, ismereteket, és most már inkább adnak a mostani kezdőknek - mint Te is:) Szerintem ebben a topicban pont ez a jó, hogy igazi önsegélyező közösség van jelen, akik szereznek ismeretet, tapasztalatot, és megosztják másokkal.

 

A képek nagyon jók, és azt a tanulságot sugallják, hogy az évszakhoz képest nagyon meleg van... és hát ja, a ceglédi óriás meg a gönci kajszi, az pirosbimbósnak tűnik...

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (16257)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16262

Bár mindig olvasom a nagyszerű összefoglalóidat, nem vagy túl jártas a témában

 

Nem maradt ki innen egy ok? (nem vagyok túl jártas a témában)

 

Előzmény: spapda (16259)
spapda Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16261

Köszönöm a felvilágosítást. Nálam igazából 20 liter permetlé szokott elfogyni egy körben, gyakorlatilag gyümölcsfákról van szó, mindegyikből pár darab: körte, cseresznye, meggy, barack, dió, ringló, szilva, illetve egy nagy, öreg hárs. A dión tavaly az atkákkal volt baj, a barack tafrinás volt, illetve sztigminás, a körtéknél és a hársnál csak a rovarokkal kellett foglalkozni, a nagy cseresznyét viszont valószínűleg elvesztettem (tavaly nyár végén ledobta a leveleit, azóta nagyon halottnak tűnik), talán blumeriellát gyanítottál a levélfényképeim és a tünetleírásom alapján. Szóval sokféle kihívás várt tavaly, egy korábban gondozatlan kertet próbálok kipofozni, két szomszédnál viszont csak gaz van, növényvédelem nem igazán.

Előzmény: Antisystem (16260)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16260

A kérdés az, hogy osztod-e az eladó véleményét,

Szorzom:)))

Na, félretéve a hülyeséget, szerintem leginkább is attól függ, mit akarsz lemosózni, és mekkora a területed. A Vegesol eReSegy kellemes, kiegyensúlyozott készítmény, ami tartalmaz rezet is, ként is, meg (növényi) olajat is, tehát minden megvan benne, ártani nehéz vele - 28 fokos nyári napon permeteztem már vele uborkát -, egyféle lemosót kell megvenni, kapható 2 dl-ben meg 1 literben szóval ideális szer annak, akinek van néhány fája-bokra,  tapasztalatlan még, vagy nem akar ezzel sokat kínlódni, szóval olyan "svájci bicska", ha tetszel érteni.

Ha valaki nagyobban nyomatja, vagy konkrét kultúrával foglalkozik, vagy konkrét kártevőkkel gyűlt meg a baja, akkor célszerűbb valami "célszerszámot" választani, és igen, ketté lehet osztani a lemosózást.

Akár úgy, hogy permetezek olajos-kénes cuccal, majd rézzel, akár úgy, hogy permetezek rezes-kénes cuccal majd olajjal, ezek működő elképzelések természetesen. Sőt még az is az, hogy időnként valamelyik komponenst kihagyom, azt, aminek megfelelő kártevővel nem gyűlt mega  bajom az előző évben.

 

A réztartalomról meg ugye az a kérdés, hogy mihez képest... mivel most gyártok táblázatot, véletlenül tudom, hogy a 100 ml Vegesol eReS-ből kevert 10 liter oldatban  9 gramm elemi réznek megfelelő réztartalom van. Ez több, mint a Bordói lé FW (vagy SC) 100 ml-ében található réz (7 g*) és kevesebb, mint a Bordói por 100 grammjából készült oldaté (20 g), vagy a Champion 30 grammjával készült oldaté (15).

 

Szóval nekem az a véleményem, hogy mindig az elvégzendő feladathoz és körülményekhez kell választani a szerszámot, és a konkrét helyzet ismeretében lehet előnyösebb az egyik vagy a másik.

 

ÜdV

Előzmény: spapda (16259)
spapda Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16259

Ha már lemosózás, nekem lenne egy aktuális kérdésem. Mióta tavaly nyáron kisegítettetek mind gombás, mind rovaros ügyeimben, azóta olvasom rendszeresen a topikot. De pont emiatt szépen össze is mosódik az ember fejében a tudás. Lemosós ügyben kérném a véleményteket: ma a gazdaboltban akartam venni olajos-rezes-kénes lemosót, például a napokban emlegetett Vegesol eReS-t, de az (amúgy nagyon segítőkész és barátságos) eladó azt mondta, hogy ezekben a kombiszerekben kisebb a réztartalom. Ő inkább azt ajánlja, hogy olajos kénnel menjek végig a gyümölcsösön, aztán ha megszáradt, mehet egy rezes permetezés, utóbbiból ráadásul a vegetációs időszakban megszokottnál nagyobb dózis. Bár mindig olvasom a nagyszerű összefoglalóidat, nem vagy túl jártas a témában, így megfogadtam a tanácsát és Agrikénnel tértem haza (Champion van itthon). Szerintem nem érdekből beszélt, volt többféle olajos-rezes-kénes cucc is a polcon.

A kérdés az, hogy osztod-e az eladó véleményét, vagy rossz elgondolásnak tartod?

Előzmény: Antisystem (16256)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16258

Ja és ahogy szoktam, a fontos képekre többször is klikkelhetsz a nagyításhoz. A pirosbimbó inkább a göncinél!

szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16257

Nekem is vannak ilyen hogyan-tovább problémáim, ráadásul engem nagyon frusztrál a te széleskörű és precíz hozzáértésed. Hogy mégis megerőltetem magam a publikációra, annak az lehet az oka, hogy az itteni "kezdők" kérdéseiből úgy érzem, hogy én is hasonlókat éltem át évekkel ezelőtt, és hátha nekik jól jönne néhány info. Csak példaként említek néhány dolgot (környezetemből):

Mi az a vegetáció? - Hát télen, amikor a növény "alszik"..

Rügyfakadás vagy rügypattanás? - Az ugyanaz...

Fenológia? - Passz

Systemikus? - Mindenre jó...

Mivel permetezel? - Lemosóval...

 

És ha már fenológia, gyűjtöttem egy képsort (egyazon napon!)

fakadás (talán az egres), pattanás, piros bimbó(ceglédi órás?)

 

Előzmény: Antisystem (16256)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16256

OK, én meg majd átküldöm az enyémet, szintén mondjuk 70%-ig kész, mert az olajos cumókat most kezdtem beleírni, és el is akadtam mindjárt egy problémánál, nevezetesen, hogy a réz akármilyen formában van mindig rézionként hat, tehát ott jó, ha az ember a rézion-tartalomra koncentrál, na ellenberger másként hat a sima kén és a poliszulfid-kén, tehát a százalékos kéntartalom viszont nem vethető össze simán... tehát valszeg az egy külön oszlop kell, hogy legyen... (szóval eljutottam az Agrokénig, no... és nem tudom jól bepasszintani...)

 

ÜdV

 

 

Előzmény: szicsu1007 (16254)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16255

Annál már csak a molytetű az idegesítőbb... múlt héten elkezdtük felszámolni a brokkoli meg a bimbóskel még "a nagy hűtőben lábon álló" maradékait, és csapatosan repültek fel:( - még szaporodnak is ebben az időben, banyek:(

Ahogy hallom-olvasom, sokan fontolgatják a káposztafélék termesztésének abbahagyását ezek miatt a kiirthatatlan rusnyadékok miatt... ami mellett persze a paprikát, paradicsomot, uborkát is károsítják meg fertőzik rendesen... szóval úgy tűnik, hogy a zöldségtermesztés következő évei a molytetűkkel való szkanderezésről fognak szólni...

(ami ma még elvileg jó ellenük, az a Lannate nevű karbamát (II), amit viszont csak 5 literesben kapni nagyonsokpénzért... és hát amióta utána irodalmaztam, azóta ezt érthetőnek is tartom kivételesen, mert az a nagyhelyzet, hogy egy tiszta alkoholos oldat, és ahol kapni kicsiben is, ott az eléggé el nem ítélhető agyroggyant véglények ezt használják kutya-macska gyilkolászásra... mondjuk azt nem értem - ahogy a nálunk e célból "divatos" fagyálló esetében sem - hogy a gyártó miért nem képes valami bűzenyt meg keserenyt hozzátenni, kis merkaptánt vagy denatóniumot vagy akármit, ami lehetetlenné tenné a vele kapcsolatos balesetet/szándékos mérgezést embernek, gerinces állatnak)

 

ÜdV

Előzmény: gaabre (16253)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16254

Nekem is van egy majdnem kész táblám (Excel). A fejlécben:

szer neve

gombaölő

rovarölő      (külön x-elem, mert néha mindkettőre való)

felszívódó

kontakt

kiszerelés

hatóanyag

hányszor 10 liter vízhez elég (pl. agrolnál 2, vegesol eresnél 10)

pillanatnyi ár agrostorenál (tájékoztató)

hányszor max egy évben

ÉVI

milyen kártevő vagy kórokozó ellen

    ez nem teljes körű, a "saját" kártevők vannak benne (a lucernabogár nem!:-)

 

Még nincs kész a tábla (kb 60 %), és fáradok:-). Mit gondolsz, van-e értelme folytatni? Persze ha egyáltalán fel merem tenni, előtte szeretném veled lektoráltatni!

Ha él az itteni emiled, esetleg átküldöm így, ha véleményeznéd?!

    

Előzmény: Antisystem (16250)
gaabre Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16253

A körtelevélbolha annyira idegesítő jelenség, hogy nem lehet elégszer zsörtölődni rajta :))

Előzmény: szicsu1007 (16248)
gaabre Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16252

A szilva vízigényes növény, és ez nem csak az öntözésre vonatkozik, hanem alapvetően kedveli a párásságot. Ehhez képest az elmúlt években durván forró nyarak voltak igen kevés csapadékkal.

Szerintem összefüggésben van az időjárás változás a gyümölcsök állagának megváltozásával.

 

Ha a leveleken nem látod a himlőfoltokat egyértelműen, akkor nem a vírusra fognám a jelenséget. Mindkét ringlófajta erős levélfoltosodást mutat a betegségtől.

Előzmény: szicsu1007 (16249)
Lora1213 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16251

Legtöbbet az újak, a kezdők kérdeznek.  Nekik nincs tapasztalatuk abban hogy a fórumon fellelhető információhalmazból hogyan halásszák ki a számukra szükséges dolgokat.  Ezért olyan jó hogy mindig van valaki aki türelmesen elmagyarázza mit hogyan. Köszönöm Nektek.

Előzmény: szicsu1007 (16248)
Antisystem Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16250

Jól tudom a leckét, Antisystem? :-))

Jól:)))

Apósnak szültem egy táblázatot rézről, kénről, árakról... hozzákombinálom az olajat is, és felteszem.

 

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (16248)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16249

A nap égette meg? Mert soha ilyen szépek nem voltak a levelek.

Előzmény: gaabre (16246)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 16248

A vegesol eres az egyik legolcsóbb permetszer. Lemosáshoz 100 ml, vegetációban 50 ml kell 10 liter vízbe. Előbbi esetben 300, utóbbinál 150 Ft-ért kapsz 10 liter löttyöt. Nem sok ilyen szert találsz:-) (réz, kén és olaj benne). Persze ha csak az olajtartalmát nézed, akkor nem győzi le az Agrol Pluszt (ahogy ezt korábban Antisystem leírta). Vehetjük úgy, hogy három dolog miatt is vesztes a vegesoleres olajos szempontból:

 

- mert nem ásványolaj, hanem növényi (ami szerintem gyengébb - Antisystem?)

- mert eleve nem 90% olaj van benne, csak 20%

- és nem 500ml kell belőle, csak 100ml a 10 l vízbe

 

Tehát Agrolnál 450ml, VegesoleReS-nél csak 20ml olajat teszel a 10 l vízbe. Utóbbinál inkább csak tapadásfokozó, mintsem rovarölő.

Jól tudom a leckét, Antisystem? :-))

 

DE: az Agrol Pluszban nincs réz és kén!!!

 

P.s.: Sokat töröm a fejemet, hogyan lehetne megúszni azt, hogy ne kellene sokszor leírni ugyanazt. Múltkorában visszakerestem egy körtelevél bolhás témát, és elképesztő, hogy évekre visszamenőleg hányszor került megválaszolásra az "élmezőny" részéről. Persze mondhatnánk, hogy "olvass" vissza, vagy keress. De gyarlók vagyunk:-((

Előzmény: TINTUS (16245)
alfi13 Creative Commons License 2014.02.21 0 0 16247

Nem nem nem igaz. Ha jó lene nem gyártanának Vegesolt.

Előzmény: TINTUS (16245)
gaabre Creative Commons License 2014.02.21 0 0 16246

Ez a mag körüli barnásság nem kifejezetten vírustünet.

Emellett mindkét fajta kifejezetten fogékony rá.

És mindkettő levelei jól jelzik a betegség jelenlétét ~májustól.

Előzmény: szicsu1007 (16244)
TINTUS Creative Commons License 2014.02.21 0 0 16245

Szeretném kérdezni, hogy két fiatal 2-3 éves fácskáról lenne szó, alma és cseresznye. Erre nem kellene a drága vegasolt megvennem lemosózás miatt.  Valaki írta, hogy a hypó is jó lemosózni. Igaz ez és ha igen milyen higítási arányban:

szicsu1007 Creative Commons License 2014.02.20 0 0 16244

Pénteken akartam őszire vegesolrs-t, de hirtelen észrevettem az esős előrejelzést. Felkaptam a tiszakécskeit és nyomtam a tafrina ellen (tavaly sikeres voltam - vagy az időjárás volt kedvező - semmi tafrinám nem volt.

Most azt találgatom, hogy nekem Sermina vagy Althán ringlóm van. És a mag körül megbarnult gyümölcs a napsütötte forróságtól volt, vagy Sharkallatos probléma.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!