Keresés

Részletes keresés

arenarock Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119711

Hát ezt nagyon benézted, egyáltalán nem úgy van...
Mivel S=P+Q tehát minél nagyobb a Q annál kisebb lehet csak a P...
Ja és:

        S= látszólagos teljesítmény
        P= hatásos teljesítmény
        Q= meddő teljesítmény
és ráadásul az egész hóbelevanc vektoros...

Előzmény: ötfelezős (119684)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119710

"Méghogy csak a háznál fontos csak"

 

Azt írtam, hogy ha csak egy helyen lehetséges, akkor az a ház legyen, mert akkor van legközelebb a földelő szonda a védendő dolgokhoz.

 

"Hiszem a PEN  t össze kell kötni a földeléssel .  A MÉRŐÓRÁNÁL."

 

Tévedés. Egy PEN szétválasztási pont lehet a mérőórától akár több száz méterre is (így lehet pl spórolni a marhahosszú földkábel árán, hogy eggyel kevesebb ér kell bele).

A földelő szondát egy elosztóba kell bevezetni ami szintén lehet marha messze a villanyórától.

Előzmény: Pillanatragasz (119708)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119709

Ne bonyolítsd a dolgot a hatásfokokkal, mert a végén a bérlők esetleg azt fogják mondani, hogy félre akartad vezetni őket a megadott értékekkel, vagy a főnököd letol, hogy milyen alapon mondtál kevesebbet a ténylegesnél :). Ha a villanyórán látható biztosítékok árama és a hivatalos feszültségérték alaján számolod nekik a maximális tehelhetőséget, arra senki sem fogja azt mondani, hogy hibásan számoltál.

Előzmény: GTI100 (119680)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119708

Elek ezt   rosszul tudod. Méghogy csak a háznál fontos csak  . Hiszem a PEN  t össze kell kötni a földeléssel .  A MÉRŐÓRÁNÁL.

 Onnan jön majd a PE és N  vezeték .

Ha nincs ott a földelés az mérőóránál a szolgáltató kiröhög .

Amibe nem vagy bíztos ne tanácsold. 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119706)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.14 -1 0 119707

Aki mindig abból indul ki, hogy egy fontos beosztásban lévő (akadémikus, tankönyv-író, stb) idős szakember szájából/tollából SOHA nem jöhet hülyeség, azt még sok meglepetés érheti az életben :)

 

"Az osztályban van 30 gyerek, akinek nem okoz nehézséget a napi anyag megértése"

 

Keress fel véletlenszerűen 30 gyakorló villanyszerelőt és tedd fel nekik pl ezt a kérdést:

"Van egy nagy teljesítményű 3 fázisú ventilátor. Deltába kapcsolva a vezetékein 10 amper mérhető. Hány kilowattos villanymotorról van szó?" És figyeld a reakciókat.

A megkérdezettek egy része egyből tudni fogja az idevágó gyökhármas képletet, előkap egy számológépet és a kérdés elhangzása után fél perccel már löki is az eredményt.

A megkérdezettek egy másik része tudni fogja, hogy van itt valami képet amiben van gyökhárom, de fejből nem tudja, hogy ez a képet pontosan hogy néz ki delta kapcsolás esetén (ennyit arról a tananyagról, amit állítólag 30-ból 30 tanló megért ;)

Szerintem a véletlenszerűen megkérdezett TANULT szakemberek elenyésző (vagy nulla) százaléka fogja azonnal rávágni, hogy "tízszer 230 az 2300, szorozva hárommal az kb 7 kilowatt". És azért nem, mert az iskolában egy szó sem volt olyasmiről, hogy a három fázisú számítási műveletek egy részét gyökhármas képletek bemagolása nélkül is, könnyedén ki lehet számolni. Ennyit arról, hogy a tankönyvek írói mennyit tudnak a való életben előforduló valódi problémákról :)

Előzmény: ötfelezős (119686)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.14 -1 0 119706

"A szondát a villanyórához, vagy a házhoz, a lakáselosztó környékéhez rakjam?"

 

A földelés elsősorban a házban lévő emberek/készülékek védelmét szolgálja, tehát ahhoz legyen minél közelebb.

De (ahogy más is írta) ha az árokba (fagyhatár alá!) teszel egy hosszú horganyzott vasat, akkor okos dolog annak másik végét a villanyóránál is rákötni a rendszerre. De a háznál lévő pont a fontosabb, ha csak egy lehetséges pont van, akkor ott legyen.

Előzmény: pulsarxp (119687)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.14 -3 0 119705

"Letagadni a korábbi állítást, tényeket cáfolni a szavak csűrcsavarásával"

 

Ha már tényeket emlegetsz, akkor add meg légy szíves azon hozzászólásaim sorszámát, amelyekben olyasmit állítottam, hogy szerintem az izzó foglalat középső érintkezője helyett jobb/biztonságosabb, ha inkább az oldalsó érintkezőjén van a fázis. Ha esetleg mégsem fogsz ilyen bejegyzést találni, akkor szeretném,ha ide írnál valami ilyesmit: "Kedves Mekkelek, bocsánatot kérek, mert olyat állítottam rólad, amit valóban nem írtál sehol. Megígérem, hogy gyorsan megtanulom az értő szövegolvasást és mostantól kizárólag olyasmit fogok gondolni az olvasott szövegekről, ami VALÓBAN oda van írva." ;)

 

Néhány olvasási gyakorlat:

- Ha egy fűtőpanel kereskedő honlapján ezt olvasod, hogy "a mi fűtőpaneljeink kevesebb energiát fogyasztanak, mint más gyártók termékei" (valós példa a a buta emberekből élő csalók világából), akkor te NEM azt olvastad, hogy "a mi fűtőpaneljeink azonos energiafelvétel esetén több hőt adnak le, mint más gyártók termékei"

- Ha azt írom, hogy Lebron James kosárlabda játékos jóval alacsonyabb Paul Sturgess-nél, akkor én NEM azt írtam oda, hogy Lebron James egy törpe, hiszen ettől még ő is egy rohadt magas ember.

- Ha azt írom, hogy ha fázis van egy izzó foglalat oldalsó érintkezőjén, azt marhaság komoly/reális életveszélynek beállítani, akkor én NEM azt írtam, hogy az oldalérintkező biztonságosabb a középső érintkezőnél, mert ettől még továbbra is a középső érintkező a biztonságosabb.

Előzmény: szakmókus (119676)
soproniirsai Creative Commons License 2021.02.14 0 1 119704

Azt úgy kell. Hegeszteni kell, nem elég a kötöződrót.

Előzmény: botsinkai (119702)
wtman Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119703

Ja, utána átgondoltam és rájöttem én is, de lusta voltam leírni.

Előzmény: botsinkai (119694)
botsinkai Creative Commons License 2021.02.14 0 2 119702

Neaggyisten az alap vasalását is be lehet kötni.

Előzmény: soproniirsai (119701)
soproniirsai Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119701

A legjobb az alapba bebetonozott földelőkeret.

Előzmény: botsinkai (119700)
botsinkai Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119700

Van olyan ph értékű talaj...

Előzmény: soproniirsai (119697)
C20NE Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119699

Mindig folyik rajta áram!

Előzmény: soproniirsai (119697)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119698

Van egy régi földelésem is kb 25 éves . Ezt akkor csináltam volt miután szinte meghaltam áramütésben.

Egy román albalux automata mosógépben elromlott a víz adagoló szelepje s  szivárgott a víz a belsejébe.  Az asszony elfelejtette elzárni a bejövő csapot és a nyitott mosógép ajtón kifolyt a padlócsempére. 

Akkor még fi relém se volt se semmi sőt csavaros bíztosítékok voltak az elosztótáblán (márványlap ).

Szóval másnap reggel  mezitláb a fürdőbe indulván   ahogy kiléptem a konyhába   ..... Ha ne tudjak felugorni a körfotelre most nem irnék. 

Szóval ezt a földelést kellene kiássam  egy szondánál s megnézzem  milyen állapotban van .

Előzmény: soproniirsai (119697)
soproniirsai Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119697

Aszongyák ha áram folyik rajta, egy év alatt is átkorrodálódhat.

Előzmény: Pillanatragasz (119696)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119696

  Úgy tudom egy földelésnek kb 30 év az élettartalma. 

Pl . Iskolák egyházi és középületek  villám védelmet  bíztosító  földeléseket kötelezően évente ki kell méretni hivatalos céggel .

Semmi se örök . A földkábelek élettartamának nem néztem utána.

Előzmény: Zs:) (119695)
Zs:) Creative Commons License 2021.02.14 0 1 119695

Azért ez még mindig nem egy alapföldelő!

A földben a hegesztéseknél mikor szétrohad...

Előzmény: Pillanatragasz (119688)
botsinkai Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119694

Ilyennél nem kell plombabontási engedély,  csak mezei reg szerelő.

Szonda mindenképp kell majd az új óra mellé.

Előzmény: wtman (119690)
soproniirsai Creative Commons License 2021.02.14 0 0 119693

Tegyél mindkét helyre.

Előzmény: pulsarxp (119687)
gsmotoros Creative Commons License 2021.02.13 0 0 119692

Köszi, megnézem azt is :-)

Előzmény: ötfelezős (119683)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.13 0 0 119691

Annyi ha így megcsinálod akkor ezt a munkafázist nwm kell megfizesd és jöhet bármelyik szolgáltató embere földelést mérni  rendben lesz az értéke. 

Nem utolsó sorban megspórolsz 50 ezer forintot

Előzmény: pulsarxp (119689)
wtman Creative Commons License 2021.02.13 0 1 119690

Ha a villanyóra költözik, akkor egyben szabványosítva is lesz. E-on szolgáltatási területről tudok infót mondani, máshol nincs tapasztalatom, de nagy csodák nem lehetnek máshol sem. A villanyóra közelébe szokás leütni a szondát, onnan egy 16 mm2 vezetékkel elmenni a sorkapocsba, ahova a méretlen vezeték érkezik (konkrétan a PEN-t fogadó sorkapocsba). De ehhez úgyis regisztrált szerelő szükséges plombabontási engedéllyel, faggasd ki őt!

Előzmény: pulsarxp (119687)
pulsarxp Creative Commons License 2021.02.13 0 0 119689

Szia,

 

köszönöm, pedig esküszöm, olvastam én vissza, de erre nem bukkantam. :)

üdv

Előzmény: Pillanatragasz (119688)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.13 0 1 119688

Üdv . Többször volt téma a földelés . Csak senki nem akar visszaolvasni.

Ha földkábelod lesz akkor az árokba érdemes hosszan fektetni  legalább 3 cm széles galvanizált laposvasat úgy hogy az egyik vége becsatlakozzon a villanyóra dobozba a másik vége pedig a háznál az elosztószekrénybe. Aztán jöhet 6 méterenként egy földelőszonda leütve hozzáhegesztve a laposvashoz hegesztési felület lefestve.

Nekem ez az egész 45 méteresre sikerült ,ennyi volt a távolság.

Kicsi földet rá aztán jöhet a földkábel. 

 Mielőtt teljesen betemetnéd ne felejts el sárga  jelzőszalagot  teríteni  teríteni  ,nehogy valaki ráásson .

Most unom megkeresni képeket  de ha visszaolvasol megtalálod.

Előzmény: pulsarxp (119687)
pulsarxp Creative Commons License 2021.02.13 0 0 119687

Sziasztok,

 

A villanyóra kiköltözik a kerítésbe. Innen földkábellel lesz beállva a házhoz. Ha már felújítunk, gondoltam leütök egy új földelő szondát.

A szondát a villanyórához, vagy a házhoz, a lakáselosztó környékéhez rakjam?

Ha utóbbi, akkor hogyan szokás a szondát, és a mérő / bekötési pontot esztétukusan megcsinálni? A házra szigetelés fog kerülni.

 

előre is köszönöm a válaszokat, és köszönöm mindnkinek aki a fázis meglétének jelzésére kérdésemre válaszolt :)

ötfelezős Creative Commons License 2021.02.13 -1 1 119686

De ő egyrészt nem járt sehová, másrészt meg mindenhová járt, csak minden érthetetlen volt (lásd alább az idézet tőle), harmadrészt meg mindenkinél okosabb volt, van és lesz. Most nem keresem meg azt, ahol kijelenti, hogy őt bizony nem érdekli, hogy az élethosszos egyetemi kutató mit állít egy műszaki témáról. :D

Az osztályban van 30 gyerek, akinek nem okoz nehézséget a napi anyag megértése, és van egy, akinek meg emögé bújik:

 Amikor a tananyagot összeállító vén idióta szarrá bonyolítja és felesleges szeméttel tömi tele a tananyagot (kedvenceim pl a "Kirchoff törvények")

Előzmény: kiggyo (119674)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.13 0 1 119685

Sokkal többet ránt be, ha nem egy kapacitív söntös 100hz-el villogó szemét.

Mire a DC-DC konvertere bemenetén a kb 30u kondenzátor feltöltődik, egy pillanatra óriási az áram, annyi energiától a FI réges régen levágott.

Ezért van a tesztgomb, ott egy "kalibrált" kerülő ellenállás van. Így nem kellenek ledizzók, meg mindenféle varázslat.

 

Előzmény: _cvisoma_ (119681)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.13 0 1 119684

A szám marad, a mértékegység változik. És onnantól kezdve a mértékegységek közti összefüggést is figyelembe kell venni, lásd például a 0,9.

Előzmény: GTI100 (119680)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.13 0 1 119683

Nekem az ABB Europa tetszik, a füstműanyagos ajtóval.
Noha semmi nincs benne, és lehet, hogy más szekrényekben már van nulla- és védővezető sín.

Előzmény: gsmotoros (119656)
gsmotoros Creative Commons License 2021.02.13 0 0 119682

Köszi ránézek azokra, vár ez tényleg az árskála felsőbb részén mozog talán...

Előzmény: wtman (119678)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!