Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 0 5 51565

2015. július 18-án az OSM-en (az OMP is ezt használja) átállítottam az OKT-t az új útvonalra:

Hozzászólás

 

Hörpölin terepi bejárása:

Hozzászólás

 

Következő nap ismét visszaállítottam a jelzést a régi útvonalra (ezért szerepel ismét a régi útvonal):

Hozzászólás

 

Az MTSZ tervezetének / javaslatának összefoglalása az útszakaszról:

Hozzászólás

 

Az új szakasz jelzései már nagyrészt megvannak (ilyen-olyan minőségben), de a Zalaszántó - Nagy-séd, egykori Hullay-malom szakaszon vannak problémák (út és híd hiánya).

Előzmény: qentar (51560)
Pulmy Creative Commons License 2015.07.27 -6 2 51564

  Igen,a Z- kéne Parádfürdő felé menni ,elvileg a Zforrás jelen érhető el. Egyszer voltam ott,de Parádról mentünk ki a Z-ön.

Előzmény: donjuan1984 (51555)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 0 5 51563

Köszönöm a felajánlást! A listából a következő térképek nincsenek meg nekem:

 

- Budai-hegység (1967)

- Bükk (1967)

- Pilis-hegység (1960)

Előzmény: hörpölin (51531)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 0 5 51561

Az 1959-es igazolófüzet részlete (akkor még valószínűleg nem érintette a Bundschu-kutat):

 

 

Még 1964-ben nem esik róla szó.

Az Országos Kék-túra útvonala mentén - Útikalauz (© MTSZ / Sport Könyvkiadó, Budapest, 1964):

"Az erdészháztól [Koldusszállás] északnyugat felé indulva alig 500 m után jobbra, északkeletnek térünk az erdőbe, és a Tuskórét tisztásán át (közepén kis vörösmárvány boltozatú híd) nagyjából északi irányban zegzugosan erősen emelkedve feljutunk a Peskő fennsíkszerű, erdős tetejére. Ennek keleti szélén, az érdekes, pados dachsteini mészkősziklákból álló hatalmas letörés felett haladunk tovább, utunkról igen szép kilátás nyílik a tarjáni medencén túl a hegység keleti felére..."

 

Végül a környék topográfiai térképen (© Földmérési és Távérzékelési Intézet - Egységes Országos Térképrendszer / EOTR, M = 1 : 10 000, 1975-1999) és műholdfelvételen (© Google / CNES / Astrium, 2011):

 

 

 

Sajnos az 1945/1950 - 1978 között kiadott turistatérképek színvonala / tartalma / vetületi és topográfiai pontossága messze elmarad az őt megelőző (Kirándulók térképei / "Angyalos" turistatérképek, 1930-as évek) és az őt követő (30 Ft-os sorozat 1978-tól) korok kiadványaitól. A magyar térképészetben ez a - nem a technikából és a "terepi ábrázolhatatlanságból" adódó - mesterséges torzítás szinte KÖTELEZŐ volt...

 

Polgári topográfiai térképezés csak az 1950-es évektől létezett, ez addig a honvédség / katonaság privilégiuma volt. Az 1930-as évek "angyalos" turistatérképeinek alapja ugyanez a katonai alapanyag volt, ám az 50-es évektől ezeket a topográfiai alapanyagokat csak szigorú "feltételek" mellett lehetett használni a nagyközönségnek szánt térképeken.

 

Az említett időszak OKT változásait az ilyen-olyan minőségű alapanyagból kell rekonstruálni és az alábbi két lehetőséget lehet használni:

- A nyomvonal ott vezetett, ahol a korabeli (esetleg torzított) alapanyag mutatja

- A nyomvonal sosem vezetett a jelzett helyen, csak térkép(rajzolási) hiba (szándékos vagy véletlen) által került oda

Persze itt még segíthetnek a nem sokkal korábban kiadott topográfiai térképek, de még az 1930-as évek térképei is sok segítséget adnak.

Előzmény: vjano (51530)
qentar Creative Commons License 2015.07.27 -5 0 51560

Ööö... ha ez a régi, akkor hol menne az új? A GPS-en az openmaps térképe van, de gyanakvásra okot adó jelzést sem láttam sehol.

Előzmény: hörpölin (51559)
hörpölin Creative Commons License 2015.07.27 -6 1 51559

Nem olyan nehéz azt kitaláni... 

"Szántóról kiérve aszfalt, onnan balra le, a homokos földútra, jobbra napraforgók, a falu előtt tujanevelde (balra). "

 

Ez egyértelműen a régi út! :-)

Előzmény: Jesper Olsen (51557)
qentar Creative Commons License 2015.07.27 -5 1 51558

Szépen követtük a kéket, még a GPS is volt nálam. Az openmaps.eu és a tuhu is ugyanazt az utat mutatja. Szántóról kiérve aszfalt, onnan balra le, a homokos földútra, jobbra napraforgók, a falu előtt tujanevelde (balra). Semmi kereszteződés vagy letérés. Lehet, hogy ennyire eldumáltuk az utat?

Előzmény: Jesper Olsen (51557)
Jesper Olsen Creative Commons License 2015.07.27 0 5 51557

Vajon melyik útvonalon mentetek? (Nehéz lesz rekonstruálni.)

Előzmény: qentar (51556)
qentar Creative Commons License 2015.07.27 0 0 51556

Te várj, én most csináltam szombaton a Zalaszántó-Rezi részt, de egy darab hidat (ill. annak hiányát) nem vettem észre. :D Igaz, hogy végigpofáztuk az utat, de ez hol lenne? Szántóról aszfalt, aztán homokos dűlőút.

Előzmény: donjuan1984 (51548)
donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.27 -6 1 51555

Nekem nem rémlik a Markazi-kapunál forrás jelzés, most voltam ott 18-án. A zöldön kéne elindulni lefelé a völgybe? A Szegediek kútjához, illetve a Remete- forráshoz van jelzés az biztos. 

 

Előzmény: hörpölin (51549)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 0 6 51553

Az 1982-es igazolófüzet a sarok felé viszi (egyértelműen bazonosítható a Józsefmajor felől érkező földút):

 

 

Topográfiai térképen (© Földmérési és Távérzékelési Intézet - Egységes Országos Térképrendszer / EOTR, X. számú térképmű, M = 1 : 10 000, 1975-1999) és műholdfelvételen (© Google / CNES / Astrium, 2015) is beazonosítható az erdősarok:

 

 

 

Sajnos ezeknek a vázlatoknak a pontossága / megbízhatósága / aktualizáltsága (pl a változatlan utánnyomások miatt) erősen kérdéses. Mindenesetre az ebben az OKT igazolófüzetben (1982, de ugyanez az állapot lehetett az 1976, 1978 és 1980-as füzetekben is) ábrázolt nyomvonal az egyetlen forrás abból ai időszakból. Ugyanis az új típusú (Keleti rész és Nyugati rész HELYETT Északi rész és Déli rész) Bakony (1988/1989), a Keszthelyi-hegység (1994) és a Kemeneshát - Marcal-medence (1995) turistatérképek megjelenéséig az Országos Kéktúra útvonalának következő szakaszait NEM ÁBRÁZOLTÁK TURISTATÉRKÉPEK (kizárólag az OKT igazolófüzet és vázlat alapján kellett tájékozódni):

- Szeleste - Sárvár - Hosszúpereszteg - Káld - Kisvásárhely - Sümegi műút (Sümeg előtt)

- Sümeg, Mogyorós-domb - Zalaszántó - Rezi - Gyöngyösi csárda / Gyöngyös-patak

- Nagyvázsony - Kab-hegy - Úrkút

- Bakonynána / Római-fürdő - Jásd - Tés - Mellár / Kisgyón környéke

Ez csak az 1978-79-ben induló, új, "30 Ft"-os sorozatra vonalkozik, ugyanis a régi Balaton térképek még tartalmazták a Keszthelyi-hegység Tátika-csoportját, a régi Bakony térképek pedig a teljes bakonyi szakaszt Nagyvázsonytól Zircen át Bodajkig. Tehát: az új sorozatú turistatérképek időszakában 1978-1995-ig nem szerepelt turistatérképen a kérdéses (Szeleste - Sümeg) szakasz.

 

Az Általad megadott információk alapján azt a rövid, átkötő szakaszt berajzolom 1982 A jelzéssel (bár ez nem biztos, hogy akkor keletkezett, mert a következő igazolófüzet csak 1988-ban jelent meg és az útvonal akkor már nem arra vezetett).

 

A Mapillary-s hivatkozásnál nekem azonosítót és jelszót kér.

Előzmény: annyi baj legyen (51533)
hörpölin Creative Commons License 2015.07.27 -6 2 51549

Ahhoz képes, hogy Magyarország legmagasabb természetes vízesése, nagyon kevesen ismerik az Ilona-völgyi-vízesést! Ilyenkor nyáron eléggé kicsi a vízhozama, tavasszal, hóolvadás után sokkal szebb. És nem is nagy kitérő az OKT útvonaláról, csak az a baj, hogy pont az amúgy is embert próbáló Kékestető-Sirok szakaszon kell letérni hozzá, méghozzá eléggé nagy szintvesztéssel... :-(

Be volt tervezve a Markazi-kaputól egy, a vízesésig vezető kék forrás (KO) jelzés. Ez már fel volt festve?

Előzmény: Törölt nick (51542)
donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.27 -6 0 51548

Wow, az milyen komoly már, hogy leszakadt a híd és fél óra után ott az új! :D Nálunk még a terelés "lefestése" után sincs híd (lásd Zalaszántó- Rezi).

A lapdonald's-on is behaltam kicsit, de szívesen kipróbálnám..Gondolom elég drága egy ilyen túra, keresnek kell egy Joe bácsit aki megfinanszírozza :D

Előzmény: qentar (51546)
donjuan1984 Creative Commons License 2015.07.27 -6 1 51547

Hobó mester, az M, az Mátrabércet jelent, annak az útvonalát festették fel íly módon Siroktól..ameddig tart..azt hiszem Szurdokpüspökiig.

Biztosan könnyítés az ezen a néven futó TT résztvevőinek :)

Előzmény: Törölt nick (51543)
qentar Creative Commons License 2015.07.27 -5 0 51546

A norvégoknál ezt megoldják pallókkal-cölöpökkel: http://index.indavideo.hu/video/Egesz_ejjel_vilagos_volt

Nem tudom, ez mennyire lehetne nálunk életképes. Ha egyáltalán pénz kerülne rá.

Előzmény: Törölt nick (51545)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 -5 0 51545

És Vállustól átvinném egyből Rezibe, mint a '38-as Vándorlás során tették...

 

Egyébként a tapolcai javaslatoddal csak annyi a baj hogy az időszakosan nem járható (ingoványos)

Előzmény: qentar (51544)
qentar Creative Commons License 2015.07.27 0 5 51544

Vessetek a mókusok elé, de én Tapolcát kihagynám a kéktúrából... Nem tudom, hogy Raposkától át lehetne-e hozni Lesencetomajra (út van a térkép szerint, csak kié?), de a Szent György-hegy-Tapolca-Lesencetomaj háromszög nekem teljesen fölösleges aszfaltozás, abból meg van így is épp elég ezen a vidéken.

Túlságosan belógnak már egyes szakaszokra a települések, és a forgalom is durván megnőtt az utóbbi 20 évben. Biztosan jó lehetett ez még akár a 80-as években is, de most ott talpalni az autók között elég bizarr.

Törölt nick Creative Commons License 2015.07.27 0 0 51543

Egy kérdés a szakértőknek:

 

Milyen mozgalom jelzése ez az "M" jelzés?

hosszan kíséri a kéktúrát a Mátrában

Előzmény: Törölt nick (51542)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.26 0 6 51542

Inkább menjen mindenki az erdőbe amikor teheti, pláne ha szabadságon van!

Nekünk csak a mai nap jutott, de nagyon tartalmas volt.

 

Túra első fele, még borús, hidegfront utáni időben, aminek mint tudjuk megvan az a típusú előnye hogy piszok messzire lehet ilyenkor ellátni:

1. Kékesről...

(ilyen fotót már alig merek betenni, valahogyan nekem szinte mindig megjelenik a Tátra, akár Regéc, akár Karancs, akár Kékes, lassan már én kérek elnézést! :-) )

2. Sas-kőről

3. ... na hol is lehet ez? :-))

 

Őszintén szólva nem kicsit örültem ennek az időnek, de nem tud(hat)tam előre mikor ezt a túrát tervezgettem.

 

Túra második fele, némi bónusz plusszal:

 

Ezt a környéket minden kéktúrázónak fel kell tudni ismernie:

Sirok, Törökasztal, továbbá a Barát és az Apáca

 

  Agria

Előzmény: Törölt nick (51541)
padler Creative Commons License 2015.07.26 -3 0 51540

Az apátságtól délre lévő kisebb épületben van a pénztár, mozi, valamint kegytárgy- és ajándékbolt. Audioguide és laminált térkép segítségével lehet körbejárni az apátságot, a templomot a jegyszedő nyitja ki.

 

Talán nem volt szó még a mostanában felfestett tematikus utakról:

http://termeszetjaro.hu/cikk/fedezd_fel_az_uj_tematikus_utakat

"A törökök nyomában" jelzésével találkoztam Szarvaskőn és Egerben, illetve "A Bükk-fennsík koronája" jelzésével Bélapátfalván és Szilvásváradon, a Szalajka-völgyben. Ezekről tud valaki többet?

 

A Szomjas Csukáról a képes beszámoló a TTB topikban található, köztük a savanyú malaclevessel. Számomra meglepő volt, hogy az általam (és szerintem országosan is) mátrai borzasnak ismert ételt bükki, illetve szilvásváradi specialitásnak tartják.

Előzmény: V43 1279 (51390)
HEV Creative Commons License 2015.07.26 -1 4 51539

A teljesítők névsorának felvitelére a szándék és a munkaerő is megvolt, itt egy régebbi hozzászólás a témában.

hörpölin Creative Commons License 2015.07.26 -5 1 51537

Épp ellenkezőleg. A személyiségi jogokra való hivatkozás csupán az utóbbi években terjedt el, például a rendszerváltás előtt a hírét sem lehetett hallani. Most kicsit utánanéztem ennek. Erről jelenleg a 2013. évi V. törvény intézkedik:

 

2:43. § [Nevesített személyiségi jogok]

A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen

a) az élet, a testi épség és az egészség megsértése;

b) a személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás megsértése;

c) a személy hátrányos megkülönböztetése;

d) a becsület és a jóhírnév megsértése;

e) a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog megsértése;

f) a névviseléshez való jog megsértése;

g) a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése.

 

Eléggé gumiparagrafusnak tűnik, amibe sok mindent bele lehet magyarázni. Az e) pontját kiemeltem, mert erre hivatkozva lehet elővenni az MTSZ-t, ha közlik a teljesítők nevét és egyéb adatait. Szerintem az MTSZ nem akar beleszaladni semmilyen pofonba, ezért inkább a hideg levest is megfújja, de nem szeretné, hogy személyiségi jogok megsértéséért bíróság elé ráncigálják. Ezen aztán a média is elcsámcsoghatna kedvére, különösen ilyenkor, uborkaszezonban.

 

Már gondolkodtam a névsor felrakásán a honlapomra, ha én tenném meg, szerintem a kutya se foglalkozna vele, pusztán amiatt, hogy ha belém akarna valaki emiatt rúgni, annak semmilyen politikai hozadéka nem lenne. Úgyhogy lehet, hogy egy pár napos ujjgyakorlattal becsépelem az egészet a már korábban említett könyvből és kiegészítem a túratopon és az MTSZ OKT oldalán meglévő névsorral. Az utóbbi éveket tekintve így nem lesz teljes a névsor, de ez van. Az MTSZ-hez hivatalosan nem fordulhatok azzal a kérelemmel, hogy adja ki nekem a névsort, mert a fentebbi indokokra hivatkozva úgysem tenné meg.

Előzmény: pozo (51536)
pozo Creative Commons License 2015.07.26 0 4 51536

Rengeteg túra-túramozgalom teljesítői olvashatók különféle honlapokon. Ezek nem sértenek jogot?

Megérteném, hogy ha személyes adatok is felkerülnek (születési adatok, lakcím stb.), de így nem nagyon értem. Lehetséges, hogy a személyiségi jogokra való hivatkozás 40-50 éves, ami akkor igaz is lehetett, de azóta sok minden változott.

Előzmény: HEV (51534)
HEV Creative Commons License 2015.07.26 -1 5 51534

Nem kevés munkába telne de valójában nem ez a gond hanem azok a jogok amelyeket állítólag ez sért. Annak idején mikor a három kéktúra oldala fel lett töltve még KVTE megszervezte, hogy legyen begépelve a teljesítők listája az AK-t Ő csinálta az RP-DDK-t én. Az OKT meg többek közös munkájával készült mivel ez volt a legtöbb adat. Aztán az illetékes vezetők nem engedték feltölteni, csak egyénileg mindenki a sajátját, ott a hivatalban nem várható változás.

 

Előzmény: pozo (51513)
annyi baj legyen Creative Commons License 2015.07.26 -2 0 51533

Egy kis javítás a térképedhez:
http://kekturautvonalak.besaba.com/?zoom=17&lat=47.16153&lon=17.00636&layers=B0000000000000000000000000000TTTTTTTFFFF

A 82-es útvonal nem az erdő szélén vezetett, hanem a domb közepén a jelenlegi K3-on jött, majd úgy ment ki a sarokra.
A jelenlegi K3-on még látszik egy régi kék jel, és a leágazásnál is megvan, bár elég kopottan a kapu jelzés:
http://www.mapillary.com/map/e/isBNGPe_rkIKfYOEsPk5UQ

Előzmény: Törölt nick (51528)
hörpölin Creative Commons License 2015.07.26 0 1 51531

Édesapám hagyatékában van pár régebbi turistatérkép. Az OKT útvonalával kapcsolatban a következők lehetnek számodra relevánsak:

 

Börzsöny (1966)

Zempléni-hegység (1976)

Bükk (1967)

Vértes (1959)

Pilis és Visegrádi-hegység (1960)

Budai-hegység (1967)

 

Ha bármelyikre szükséged van, csak írjál, valahogy megszervezzük a térképek átadását.

 

Előzmény: Törölt nick (51528)
vjano Creative Commons License 2015.07.26 0 5 51530

Ha segít a munkádban íme az 1971-es Kartográfia Vértes turistatérkép aktuális részlete:

A '70-es évek elejétől is a Buncsú-kút felől vitték fel a jelzést, sokat mászkáltam arra akkor, és az emlékek hozták elő hogy a Pes-kő geoládát rejtettem...

Előzmény: Törölt nick (51528)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.26 0 8 51528

Többen Írtatok a gerecsei Pes-kő és az OKT kapcsolatáról. Mivel márt végeztem a Pes-kő hegycsoport útvonalváltozásaival, ime a kép (az egész hegységet átfogó teljes analízis, majd akkor, ha teljesen kész lesz az egész útvonal Szárligettől Dorogig):

 

 

Permalink

 

1959: OKT igazolófüzet "valószínűsíthető" nyomvonala

1975: Gerecse turistatérkép (© Kartográfiai Vállalat, 1975)

1975 A: A Vértes-hegység turistatérképe (© Kartográfiai Vállalat, 1975)

 

Mivel a két utóbbi turistatérképkét különböző nyomvonalat ábrázol, ezért a "Pes-kőről való leparancsolás"valószínűsíthető időpontja 1975-re datálható.

A többi érdekesség később.

 

Képek a tetőperemről és az onnan nyíló kilátásról (Somlyó - Baglyas-hegy csoportja + Zuppa-hegycsoport + Vértes-fennsík):

 

  

Pulmy Creative Commons License 2015.07.26 -7 0 51524

 A Cartographia-nál is elérhető a kiadvány ,egész barátságos áron. 

Előzmény: Törölt nick (51495)
Joeyline Creative Commons License 2015.07.25 0 8 51523

Voltam tegnap Peták István temetésén. Sok ismert turista szintén jelen volt, elsősorban az idősebb korosztályból (pl Kovalik, Thuróczy, Matolcsi, Lehotzky, Sváb, Bánhidi, stb.), valamint természetesen a milliólépéses tévések is ott voltak (Gyenest, Heinczet, Tolnait, Szabadost és Péterfait ismertem fel).

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!