Keresés

Részletes keresés

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.30 0 0 1847

Kedves Orulet! A 1846-ban 3ferret leírta, hogy az adatlapon a küld-re... ekkor bejön egy kis ablak, ahol lehet választani, hogy honnan szeretnél nekem mail-t küldeni (yahoo, gmail, outlook), ezek közül kiválasztod, azt, amelyiknél van postafiókod (vagy ha egyiknél sincs, előbb csinálsz pl. egy gmail-ost, sokan nem adják meg fórumozásokhoz, hírlevelekhez az outlook-os emailcímüket, inkább egy freemail-est vagy gmail... citromail stb.) és azonnal bejön egy levél, amelynél a címzett sorban már automatice ott lesz az email címem. Ide is leírnám, de mintha úgy rémlene, hogy nem lehet megadni vagy mifene... egy kis kitiltást emiatt pedig kár kockáztatni:-)

 

 

 

Előzmény: orulet (1842)
3ferret Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1846
Etna nevére rákattintva bejön az adatlapja, ott az emailnél van, hogy küld, arra is kattints rá ;-). Egyébként én amíg pesti voltam, a Cora-ban vettem a SAF élesztőt. Ahol most lakom, nincs Cora, de már egyébként ott sem lehet kapni.
Előzmény: orulet (1844)
firmitudo Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1845

Úgy látszik, mostanság a "kalapos kenyér" a divat:) /Mindennapi kenyerünk 40284/

Előzmény: CSVili (1841)
orulet Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1844

Tovább olvasgatván visszafelé megtaláltam az információt, amit kerestem :)

Egyéb dolgokban viszont kissé összezavarodtam, tudnál segíteni?

Itt van például az aszkorbinsav, a sikér, burgonyapehely és a kovász esete. Ezek közül egyiket sem említi a készülékem receptkönyve (Moulinex home bread xxl). Sütőiparban ezek valószínűleg adaléknak számítanak, bár egyik sem tűnik veszélyesnek.

Normál fehér kenyeret még csak kétszer sütöttem, szerintem fini lett, ízlett mindenkinek, de olyanokat írtatok, hogy meg kellene próbálnom ezt űberelni :))

Mail címedet nem látom az adatlapon, és rákattintva nem történik semmi.

orulet Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1843

Tovább olvasgatván visszafelé megtaláltam az információt, amit kerestem :)

Egyéb dolgokban viszont kissé összezavarodtam, tudnál segíteni?

Itt van például az aszkorbinsav, a sikér, burgonyapehely és a kovász esete. Ezek közül egyiket sem említi a készülékem receptkönyve (Moulinex home bread xxl). Sütőiparban ezek valószínűleg adaléknak számítanak, bár egyik sem tűnik veszélyesnek.

Normál fehér kenyeret még csak kétszer sütöttem, szerintem fini lett, ízlett mindenkinek, de olyanokat írtatok, hogy meg kellene próbálnom ezt űberelni :))

Mail címedet nem látom az adatlapon, és rákattintva nem történik semmi.

orulet Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1842

Majdnem megőrültem, mire sikerült bejutni ide :(
.ETNA.! Remélem, még olvasod a fórumot. Szerettem volna emailt küldeni, de az sem ment.

Úgy emlékszem, te írtál egy helyütt a SAF élesztőről. Arról, hogy korábban Bp-en szoktál venni. Ez szárított formában kapható? Konkrétan hol?  Nem vagyok bp-i, de a beszerzését meg tudnám oldani.

 

CSVili Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1841

Ez nem egy szép kenyér, mert elmentünk otthonról, s túlkelt./kalapos/ De inkább ilyen legyen, mint alacsony és tömör, mert a szerkezete jó. Öregtésztás / graham+ BL-80 / kézzelgyúrt, majd parapeten kelesztett kenyér.

3ferret Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1840
Egyébként a hatékonysága szerintem ugyanolyan. Kenyéren nem tudom.a mert azt anyukám nem sütött, de más kelt tésztánál nem volt különbség, ő kocka élesztőt használt mindig, én soha, de a bejglink ugyanolyan volt ;-)
Előzmény: 3ferret (1839)
3ferret Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1839
Hát igen, nálam egyrész lustaságból (nem kell elosztani, tejben felfuttatni), másrészt mert nem bírom a szagát (nekem inkább szaga van, mint illata) a porélesztő a megfelelő. Itt csak azt kell nézni, 7 vagy 11 grammos, vagyis 50 deka vagy kiló liszthez elég. Beleszórom, mint a sót vagy a cukrot, és kész.
Előzmény: Veszpremi (1838)
Veszpremi Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1838

Sosem használtam még porélesztőt, tán csak a legelső kenyérhez. Jobb, mint a hagyományos? Én nem gondolnám, legfeljebb a hagyományos kicsit nehezebben kezelhető, fel kell darabolni egyforma szeletekre, én újabban 3-felé vágom és 3x sütök vele.

Előzmény: 3ferret (1837)
3ferret Creative Commons License 2011.12.29 0 0 1837
Én sem szoktam mélyedéseket csinálni, de már annyiszor olvastam, hogy legközelebb kipróbálom ;-). Majd kiderül, mennyiben lesz más. Szerencsére nem szokott probléma lenni a kenyereimmel, csak az élesztő miatt esetleg, amióta én sem jutok hozzá a SAF-hoz, de folyamatosan próbálkozom megfelelő utódot keresni. Amióta 4 éve elköltöztem Pestről, azóta kínlódok ezzel, itt alig van választék. Múltkor kipróbáltam a CBA-st, az bejött, erre bezárták a boltot :-(. Most a Lidl-ben kaphatóval próbálkozom. Végülis nem olyan rossz, de nem is tökéletes. Valakinek van tippje? Csak porélesztő jöhet szóba.
Előzmény: Veszpremi (1836)
Veszpremi Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1836

A mélyedéseknek mi a jelentősége? Sose csináltam így, de hallottam már. Ráadásul nálam a só, cukor, olaj megy bele rögtön az elején a vízbe/tejbe. Erre jön rá a liszt, az élesztő, majd a magvak...

Előzmény: .ETNA. (1834)
.ETNA. Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1835

Íme:

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1834

Amikor nem egy minden hozzávalót tartalmazó sütőkeveréket használsz, akkor fontos, hogy a vízre szépen egyenletesen szórd rá a kimért liszt mennyiséget (ha többféle lisztből készítem, akkor még a mérőedényben óvatosan össze szoktam keverni és így öntöm bele az üstbe), majd kis mélyedéseket kell csinálni a lisztben az ujjaddal, de úgy, hogy a víz alól ne jöjjön fel.

 

Ezekbe a pl. az üst sarkaiba készített "árkokba" kell beletenni az olajat, cukrot, élesztőt, sót, vagy, amit ezek közül Te használni szeretnél. Ha fűszeres kenyeret csinálsz a szárított fűszereknek már nem muszáj külön mélyedés, azt csak szórd a tetejére (ahogy pl. a lenmagot is). A sípszónál kell beledobálni az egyéb, szilárd hozzávalókat, pl. szárított gyümölcsöket, vagy összevagdalt olajbogyót, natur napraforgómagot, vagy tökmagot, ill. az általad összeaprított friss fűszernövényeket (tárkony, petrezselyem, metélőhagyma, bazsalikom, oregano stb.).

Előzmény: petra.farkas87 (1831)
.ETNA. Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1833

Ebben a sütőkeverékben, ha jól értem, ráadásul benne volt eleve az élesztő, vagyis csak a vizet kellett hozzáadni.

Előzmény: Veszpremi (1832)
Veszpremi Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1832

A lisztet azért kell egyenletesen elsimítani, mert arra megy rá az élesztő. Ha a liszt nem egyenletes, akkor az élesztő korábban érintkezik(het) a vízzel, akkor ugye korábban beindul, ami nem kívánatos.

Előzmény: petra.farkas87 (1831)
petra.farkas87 Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1831

Kedves Fórumozók! Segítségeteket, ötleteteiteket köszönjük, kipróbáljuk a tippeket ( kevesebb víz, lapátigazítás.:). A gép használati utasítása szerint először a folyadékokat kell betenni, s utána a szilárd hozzávalókat. Mivel nálunk csak sütőkeverék és víz játszott, ezért alulra ment a víz,rá a sütőkeverék. Most hogy több hozzászólást, több fórumon is olvastam, lehetséges, hogy a probléma forrása az volt, hogy a sütőkeveréket édesanyám  nem szépen " elegyengetve" szórta bele a gépbe, nem midenütt fedte be a  sütőkeverék a  vízfelületet. Szerintetek ez okozhatta a     "két cipós jelenséget"?:)

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.28 0 0 1830

Igen, lehet, hogy igazad van, de alapvetően .... hát.... gőzöm sincs, csak tippeltem:-)  én sem állítgatom soha a lapátokat...

Előzmény: 3ferret (1829)
3ferret Creative Commons License 2011.12.27 0 0 1829
Nem lehet, hogy ebben a keverékben nagyobb a rozsliszt aránya, és azért ír több vizet, mert az esetleg többet vesz fel? Lehet, hogy hülye kérdés, de más nem jut az eszembe. Nekem van olyan receptem, amibem több rozsliszt van, ott több a víz is egy kicsivel. Egyébként ilyen kétcipós kenyeret még nem láttam, pedig a lapátokat sem állítgattam soha ;-)
Előzmény: .ETNA. (1828)
.ETNA. Creative Commons License 2011.12.27 0 0 1828

Hogy tette be az üstbe a hozzávalókat? Alul víz, arra liszt stb.stb. ... van a bekészítés módjára vonatkozóan valami a használati utasításban? Némelyik kenyérsütőnél a vizet, némelyiknél az olajat stb.stb. kell először az üstbe tenni...

 

Egyebekben pedig az 500 gr liszthez én kicsit sokallom a 340 ml vizet, még akkor is, ha ez szerepel a liszt szacsiját, annál is inkább, mert én pl. 560 gr általam összekevert (sima+tk.rozs) liszthez csak 310 ml vizet használok.

Előzmény: petra.farkas87 (1826)
CSVili Creative Commons License 2011.12.27 0 0 1827

Erre én is kíváncsi vagyok , mit írnak a hozzáértők, de van egy tippem. Több száz receptet olvastám, már de csak egynél írták, hogy a lapátok behelyezésének jelentősége van. Az üst közepe felé egymással szemben nézzen a két lapát vége./ az üst alján kell beállítani / Azóta én is így csinálom, pénzbe nem kerül, egy próbát megér.

petra.farkas87 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 1826

Kedves Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni. Édesanyám tegnap sütött először a Moulinex Home Bread XXL (OW 502030) típusú kétlapátos kenyérsütőgépével. Teljes kiőrlésű programon, ALDIS-s rozslisztes parasztkenyér sütőkeverékből  (azért ebből és nem többféle hozzávaló adagolásával, mert ez volt otthon és nemsokára lejár a szavatossága.:) ) sütött 750 grammos kenyeret.  Az ajánlott recept szerint 500 gramm sütőkeverékhez 340 ml vizet kellett tenni. A sütés végére a kenyér nem lett egy egységes „tömb”, nem lett egy egységes téglatest, hanem  olyan lett, mintha két  kerek cipó lenne összeragasztva.A kenyér „magasságával”, állagával, héjával minden rendben , szép pirosas barnás a külseje, meg is repedezett szépen a teteje, a belseje pedig olyan, mint a teljes kiőrlésű kenyereké szokott lenni. Mi okozhatta a kenyér furcsa formáját? Válaszotokat, segítségeteket előre is nagyon köszönöm.

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.26 0 0 1825

Szerintem a mérete az "éppen jó" kategóriába tartozik:-) A 1633-as korábbi hsz-ben (ebben a topikban) a beszúrt fotókon látszik, hogy a belseje normális, elég laza, a kenyér pedig - összességében - szép magas lett. Általában ilyen, persze, miután gyakran használok instant élesztőt, tapasztaltam, hogy leginkább ezen élesztőkön áll vagy bukik a "magasság" dolog. A SAF francia istant élesztő - amíg lehetett kapni - mindig jól "teljesített", tökéletes volt, a piacon kapható különféle gyorsélesztőkről ez azért nem minden esetben mondható el:-) (sajnos)

 

Csak érdekességképpen: a 1583-as hsz-ben van egy fotó a bekészített alapkenyér üstjéről (bekapcsolás előtti állapot) ... a 1549-esben pedig sok korábban beszúrt recept összefoglalása található, sőt az 591-ben, a mézes kenyéren kívül, a gépben készíthető kókuszos és csokis süti receptjét is kimásoltam a gépem használati utasításából...

Előzmény: CSVili (1824)
CSVili Creative Commons License 2011.12.26 0 0 1824

Kedves ETNA a 1816 sz írod az alaprecepted,meddig lesz az üst tésztával, ill. ha kisült magasabb lesz-e az üst felső szélénél ?

Tapasztalatom, ha nem lesz magasabb az üst felső szélénél, nem lesz elég ritka a szerkezete.Persze lehet, hogy ehhez több anyag kell.

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.25 0 0 1823

Egyetértek, a kenyér ebben is csak kenyér nem aranyrúd:-) A lényeg az egészséges és adalékoktól mentes mivolta, én is csak annyit költök személytelen (de azért hasznos!) tárgyakra, amennyit feltétlenül muszáj, hiszen olyan sok szép és klassz dolog van még a tárgyakon kívül is a világban... ami azért - "hála" a föníciaiaknak - persze mind szintén pénzbe került:-))))

Előzmény: BaGira-79 (1821)
Törölt nick Creative Commons License 2011.12.25 0 0 1822

Sziasztok, évek alatt nekem is rászorult párszor a lapát, de minden esetben sikerült levenni, a következő módon:

 

Egyik kézzel megfogom a sütőforma alján a forgórészt, másik kézzel a lapátot. Ezután oda-vissza tekergetve húzom lefelé. Legjobb rögtön előre tekerni a lapátot (vagyis forgásirányba), ettől a fehér "tömítőanyag" (ami valójában csak liszt) megroppan, ezt lehet érezni. Utána már le szokott jönni.

 

Olajjal nem érdemes próbálkozni, esetleg vizet rakhatsz bele, hogy ellepje a tengelyt. A besült liszt pár óra, vagy egy éjszaka alatt megszívja magát és fellazul.

Előzmény: ..janos.. (1814)
BaGira-79 Creative Commons License 2011.12.25 0 0 1821

:-) Köszi! :-)

7 pénz volt...nem is volt több, és mivel ez már a 3. gépünk, nem hiszem, hogy 1 drágább tovább bírná..

Előzmény: .ETNA. (1819)
.ETNA. Creative Commons License 2011.12.25 0 0 1820

Békés, boldog, a friss kenyér, fincsi kalácska illatával bódító Karácsonyi Ünnepeket kívánok minden kedves Fórumozónak!

.ETNA. Creative Commons License 2011.12.25 0 0 1819

Ó, hát végülis a VÉGEREDMÉNY a lényeg! Gratula! Ha csak addig bírja, amennyire ezt az ára indokolttá teszi, már megérte:-))

Előzmény: BaGira-79 (1818)
BaGira-79 Creative Commons License 2011.12.24 0 0 1818

Szervusztok, és én is boldog Karácsonyt kívánok!

 

Vettem a VeszTesz :-p -en 1 kenyérsütőt (pedig anyum már úgy belej5t a kézi tésztagyúrásba:-)), v1esek a tapasztalataim. Valami "Domo"-márkájú, kínai. 1lapátos, inkább magas, mint széles. Belepakoltam a szokásos, 1 kilónyi adagot, és picit nyöszörg5t alatta a motorja.. :-s

De marha szép kenyeret csinált - felfuttatott, "igazi" élesztővel. Majd' kiüt5te a fedelét. :-p

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!